Cristian Popescu Piedone anunta ca nu va candida la functia de primar general, PC face pasul inapoi in fata deciziei sustinute de PSD si PNL

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:00 Actualitate | Politic

Cristian Popescu Piedone
Foto: Agerpres
Primarul sectorului 4, Cristian Popescu-Piedone, a anuntat ca nu va candida la postul de primar general al Capitalei, iar presedintele PC, Daniel Constantin a spus ca "saluta si sprijina" decizia lui Piedone. Decizia vine la doua zile dupa ce in interiorul USL a aparut o fisura majora, cu ocazia sustinerii de catre PSD si PNL a lui Sorin Oprescu pentru primaria generala a Bucurestiului. La acel moment, conservatorii s-au delimitat de decizia colegilor de alianta.

In scrisoarea deschisa citata de Agerpres, Piedone arata ca a declarat in repetate randuri si "s-a tinut de cuvant" ca singura politica pe care o accepta si o va face este "politica cetateanului".

"In ultimele zile m-am aflat tot in teren, de unde am luat cu adevarat pulsul direct de la cetatenii sectorului 4, cei carora le-am fost si le voi ramane credincios, cei fata de care am o datorie de onoare, fiindca m-au investit cu increderea lor, cei pe care nu am sa-i dezamagesc niciodata si pentru care voi lupta in continuare pentru a duce la bun sfarsit proiectele incepute in sector. Stiu ca sunt pe locul intai in sondajele pentru Bucuresti, acele sondaje nedate publicitatii si ascunse, cu teama, chiar si mie", scrie Piedone in scrisoarea deschisa.

Presedintele conservatorilor, Daniel Constantin, a declarat zilele trecute ca primarul Cristian Popescu-Piedone ar putea fi un candidat al Partidului Conservator pentru fotoliul de primar general al Bucurestiului, dupa ce liderii USL Victor Ponta si Crin Antonescu au anuntat ca il sustin la Primaria Capitalei pe Sorin Oprescu. Miercuri insa, Daniel Constantin a declarat ca "saluta si sprijina" decizia lui Piedone.

"Salut si sprijin decizia lui Cristian Piedone. Eu l-am sustinut deschis pe domnul Piedone la Primaria Generala pentru ca ii cunosc si respect calitatile. Iar una dintre calitatile sale esentiale este loialitatea. Dar tocmai loialitatea fata de cetatenii sectorului 4 l-a determinat sa ramana alaturi de ei. Domnul Piedone dovedeste, inca o data, ca este decis sa isi respecte angajamentele fata de cei care i-au acordat increderea. Cristi Piedone este un caracter puternic si un om de onoare, calitati extrem de rare in politica romaneasca. Asadar, hotararea sa este o veste foarte buna pentru locuitorii sectorului 4", a declarat liderul conservator Daniel Constantin.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3452 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Sifonat buget (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:19)

    qq [anonim]

    Dl primar Popescu mai are de irosit buget la sector 4: * * punand in continuare platan langa platan, la 2 m distanta unul de celalat, stiindu-se ca platanii/copacii se planteaza ca ceapa
    * intesand parcurile cu fantani arteziene model China si figurine de ipsos aceeasi origine tot din 2 in 2 m
    * banci, tuia, ghivece, palmieri pe strazi idem
    * mos craciuni model cu burta si fata tip Popescu
    * lumini semnalizand ca la aeroport pe pantele bulevardelor
    etc, etc bani aruncati catre ADP4 si firmele prietene aferente ca sa aiba si drum de intoarcere (model brevetat de dl Livache sect3)

    in timp ce cu aceiasi bani (zeci mil euro) ar fi putut:
    * sa cumpere CityMall la licitatie de ex sa faca un centru batrani/tineri/cultural
    * sa activeze intr-adevar politistii pe strada ca sa nu mai fie atmosfera de bazar pe orice trotuar (tarabe improvizate, cersetori, etc)
    * sa urbanizeze cateva zone principale ale sect4 (zona piata sudului e vraiste noroc putin cu SunPlaza dar nu e meritul primariei, zona eroii revolutiei idem, zona de intrare in Buc din sud ce sa mai zicem)

    dar deh sa dam poporului ceva pomada sub forma de flori si parcuri kitsch ca sa nu vada cum pretul ei este x5 si sub ea zace mizeria, niste demagogi cu clase putine, permise luate cu spaga si gura bogata.
    • -1 (5 voturi)    
      Livache (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:31)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui qq

      De Livache de la sectorul 3 ce poti sa ne spui?
    • 0 (4 voturi)    
      Marsh ma (Miercuri, 21 septembrie 2011, 17:53)

      qqq [anonim] i-a raspuns lui qq

      Locuiesc in Sect. 4. Ceea ce s-a facut in sectorul 4 de cand a venit Piedone nu s-a facut in 20 de ani inainte. Strazi noi, locuri de parcare, locuri de joaca pentru copii, gradinite, curatenie, reorganizarea in primarie, reamenajare parcuri, reasfaltare strazi, reorganizare si curatenie in piete etc. etc. Cine nu vede e un orb, un om de ultima speta ca asa suntem noi, uitam repede. Eu am copii. Inainte nu avem unde sa-i duc la joaca. Masina o rupeam in gropi si in namolul de pe stradute. Gunoiul era de-o schoapa. Incredibil ce gandesc unii doamne !
      • +1 (5 voturi)    
        Ne lasi bah conserva?! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:33)

        George [anonim] i-a raspuns lui qqq

        Bine tovarase Piedone jr., ti-am inteles idolatria pentru umflatul ala care si-a luat permisul prin frauda. Din nefericire asta te face destul de orb ca sa vezi si barnele din ochii idolului tau, Popescu-Piedone-permis. Asta e. E dreptul tau. Asa cum si eu, la randul meu, am tot dreptul sa-ti adresez un sincer: Marsh bah!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Diferenta (Joi, 22 septembrie 2011, 10:13)

          qqq [anonim] i-a raspuns lui George

          Slab, foarte slab. Mi-a placut faza cu conserva, dar in rest esti patetic. Eu vorbesc despre ce a facut Piedone pentru sectorul 4 iar tu de aspectul lui fizic. Apoi imi intorci vorba ca un copil de gradinita : Marsh tu ... ba nu tu marsh ... ba nu ... ba da ... ba nu . Ha ha ha ... esti penibil !
  • +6 (12 voturi)    
    Lovitura in bot pentru PC (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:24)

    cristi767 [utilizator]

    Se pare ca Piedone asta era doar moneda de schimb pentru Pc, probabil pentru a obtine candidatura lui Ciuhodaru la Iasi sau pe altundeva prin tara.
    • +2 (4 voturi)    
      cel mai bine (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:56)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      Nu consider ca este o lovitura, cum spui tu. Este doar realitatea, Piedone nu avea nici o sansa in lupta cu Oprescu si nu isi permite sa se sacrifice doar pentru imaginea PC.
    • 0 (2 voturi)    
      de bunavoie si NESILUIT de nimeni? (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:39)

      curios [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      sau pt. a spala fata USL i s-a promis... Cine i-a promis, cat si ce i-a promis, si mai ales DE UNDE i-a promis (mai ales daca USL o da in bara)????? vom afla!
  • +8 (8 voturi)    
    piata sudului (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:39)

    emil [anonim]

    Sper ca printre "proiectele" lui Piedone sa fie unul numit "Curatenie in Piata Sudului"
    • +7 (9 voturi)    
      Curatenia in ghilimele (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:00)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui emil

      Curatenia in Piata sudului de care vorbesti implica alungat tiganii care vand telefoane (furate), tigari (contrafacute), banane, sosete etc.


      Adunatul tiganilor de pe strazi nu e atributia Pirmariei sect 4 , e a Politie (Inexistente)
  • -2 (10 voturi)    
    Decizie inteleapta (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:42)

    me_mihai [anonim]

    Piedone este un primar bun si se pare ca mai intelept decat Daniel Constantin care il vroia primar general cu toate ca acesta mai are proiecte si promisiuni de dus la capat in sectorul 4, iar cel mai important, Oprescu este imbatabil.
  • +10 (14 voturi)    
    gargara si limbaj de lemn (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:42)

    zambara [utilizator]

    <...singura politica pe care o accept este "politica cetateanului...>
    <...m-am aflat in teren unde am luat cu adevarat pulsul direct de la cetateni...>
    Adica voi ailalti care nu faceti bai de multime prin piete nu aveti cum sa luati pulsul
    Si acuuuuum despre cetatenii sectooooruluuuui 4:
    <..le-am fost si le voi ramane credincios>
    <..fata de care am o datorie de onoare, fiindca m-au investit cu increderea lor>
    <cei pe care nu am sa-i dezamagesc niciodata si pentru care voi lupta in continuare>
    etc., etc.

    Stai si te crucesti....ca mai sunt oameni care apreciaza asemenea "personalitati" si la care un asemenea limbaj e de mare succes.
    Insa cand eroul multor bucuresteni este Vanghelie si Becali de asta nici nu te mai miri.
  • +4 (12 voturi)    
    La primarie?!?!?! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:52)

    tudorel [anonim]

    Asa-zisul domn piedone ar trebui sa candideze mai degraba pentru un loc la Jilava, decat la primarie. I s-ar potrivi mai bine.
    • -3 (9 voturi)    
      De ce, @tudorele? (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:17)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui tudorel

      Daca spui si de ce zici asta, poate ai fi mai credibil. Altminteri, doar apa de ploaie ce zici tu.
      • +2 (2 voturi)    
        inundatiile (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:58)

        CATALIN [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        din moldova . s-au strans ajutoare in scolii de la cetateni si firme si au fost furate de cei de la primarie , de profesori ... iar ce nu s-a putut fura s-a aruncat ... au venit masinile de la rebu si au luat tot . desigur ca nu a ajuns nimic la gropa de gunoi . motivul invocat : lipsa baniilor pt transportul ajutoarelor catre sinistrati . intelegi ? au colectat ajutoare , a dat f.bine la tv , si pe urma mare parte din ele au fost aruncate pt ca de fapt planul lui era unul demagogic , sa ia ochii la prostime
  • -3 (11 voturi)    
    Mda (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:57)

    tudor74 [utilizator]

    Locuiesc in sectorul 4 de cand m-am nascut iar de la revolutie incoace e PRIMA OARA cand vad ceva facandu-se in acest sector.


    Bravo Cristian!
  • +6 (8 voturi)    
    aoleooo... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:03)

    Florin [anonim]

    cred ca Voiculescu a ramas masca !
  • -2 (10 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:19)

    kappy [anonim]

    asa ma gandeam si eu ca trebuie sa mai ramai la sect. 4 macar un mandat pentru ca vei fi ales cu peste 80 % din voturi pe cand la primaria generala nu se stie sigur ca vei castiga..ORICUM ESTI CEL MAI BUN PRIMAR DIN BUCURESTI .
  • -3 (11 voturi)    
    respect pt primarul nostru (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:20)

    valip [anonim]

    il respect pt piedone pt ca e primul primar al sect 4 care a facut ceva.
    il voi vota sigur si la urmatoarele alegeri
    • 0 (6 voturi)    
      Probabil nu circuli decat prin sectorul 4. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:50)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui valip

      Mai iesi,circula si prin alte sectoare.Uite sectorul 5 e langa tine.Vanghelie a facut mai multe decat Piedone,de aceia l-au si ales cei de acolo de trei ori.
  • +4 (10 voturi)    
    indignat (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:31)

    Indignat [anonim]

    Piedone mai bine si-ar vedea de treburi si ar incerca sa faca ceva pentru sectorul 4. De cand a fost ales primar nu a reusit sa izoleze termic nici macar un bloc iar maretele proiecte de care se ocupa cu mandrie se rezuma la a monta bancute in parcuri si pe marile bulevarde. Cel mai bun lucru pe care l-ar face piedone ar fi sa-si prezinte demisia si sa se duca unde a dus mutul iapa...
  • +6 (8 voturi)    
    Asta dovedeste ca PC este copilul PSD. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:32)

    mircea [anonim]

    In PC au fost inregimentati cei din PSD cu dosare complicate si pentru a usura PSD,a fost plasat in carca PNL.Prin asta PNL este legat ca un borfas si PSD se joaca cum vrea el cu ei.PC nu misca in front in fata PSD,stia Ponta de ce nu a bagat in seama reactia lui D.Constantin.Probabil ca D.Constantin isi scrie demisia pe undeva.Chiar sunt curios sa-l vad cat de zmeu mai este.
  • +3 (7 voturi)    
    Politica de 0,2 bani! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:40)

    val [anonim]

    Suntem in 2011 si se face plitica precum in jurasic (cand nici macar nu existau oameni!). Cum sa califici liderii acestor partide care anunta, sententios, lucruri contradictorii in decurs de o zi?. Ce naiba se intampla in conducerile acestor partide? Vad ca nimeni nu comunica cu nimeni, fiecare spune ce-i trece pe moment prin cap. Nimic nu se mai leaga. Mai sperati sa vina cineva la vot???
  • +1 (5 voturi)    
    Popescu-Piedone, nu Cristian (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:43)

    Fa un bine [anonim]

    1.) Dl. Dan Constantin habar nu are cum il cheama pe primarul sectorului 4: nu vorbesti despre cineva numindu-l cu numele de botez, ci cu numele de familie, arata lipsa de educatie. Popescu-Piedone este nume de familie, Cristian, de botez. Succesurile bantuie pe la multe case politice, fara clase de scoala. 2) Cioaca, ce sa candideze contra lui Oprescu, cand acela a progresat fata de acum 3 ani, desi taras-grapis?! 3) Cand cineva in situatia de care discutam renunta te gandesti daca nu cumva are o cercetare penala in carca?
    • -2 (4 voturi)    
      Bah!!!! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:06)

      george [anonim] i-a raspuns lui Fa un bine

      "Piedone" este o porecla, si nicidecum nume de familie!!! Ignorantule!
      • 0 (0 voturi)    
        corect .. si tutusi (Joi, 22 septembrie 2011, 9:47)

        ADRIAN [anonim] i-a raspuns lui george

        a primit +uri ...

        deci nu conteaza cat de ignorant e , tot ia + daca scuipa spre cine trebuie ...
  • +2 (6 voturi)    
    Si ... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:06)

    presa dumboviteana [anonim]

    Unde-i stirea ?! A renuntat la vre-o candidatura depusa oficial ? Dl piedone a renuntat la o candidatura anuntata verbal si retrasa tot verbal ... Deci draga presa romaneasca netabloidizata , unde-i stirea ?!
    • 0 (4 voturi)    
      ? (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:35)

      George [anonim] i-a raspuns lui presa dumboviteana

      Cine e "Piedone" asta? Vreun italian? Are permis de conducere? Postacule!
  • +1 (5 voturi)    
    ce ma amuza (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:46)

    Analfabet [anonim]

    desi Daniel Constantin e presedintele PC, el saluta si sprijina decizia lui Piedone. Cu alte cuvinte Piedone e mai puternic in partid decat insusi presedintele PC. Nu ma surprinde, dar putea macar sa taca si sa para ca decizia a fost luata la nivel de partid.
    • 0 (0 voturi)    
      pai probabil ca acolo nu e dictatura (Joi, 22 septembrie 2011, 9:48)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      ca la PDL !
  • 0 (2 voturi)    
    Acum sunt mai linistit! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 17:01)

    vlad [anonim]

    O decizie care are darul de-a linisti masele!?
  • +2 (4 voturi)    
    Atunci (Miercuri, 21 septembrie 2011, 17:22)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    e in regula. Acum poate si partidul lui Felix sa-l sustina pe Oprescu-Gazon de Cartofi. Chiar cu fatza curata: propusul nostru nu vrea, atunci ne alaturam fratilor nostri cu uslanina tare groasa.

    Traiasca Ciolanul cu Uslanina pe el!
  • +3 (5 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:47)

    altu' [anonim]

    Oare cu cat i-or fi cumparat copilotul rasturnat si chiulangiul non-combatul umflatului de la sectorul 4?
  • 0 (0 voturi)    
    piedone (Vineri, 30 martie 2012, 14:20)

    ciuenlai [anonim]

    locatarii din str. oitelor vrem si noi curatenie pe strada sus numita parculetele aferente straziisunt pline de noroi si nisip plin de rahati de ciini .aici se joaca copii nostrii zi de zi .ce face primarul care nu ne tradeaza cu banii din taxe si impozite? se schimba banci si floricele in veselie .ce vad consilierii din primarie ?cind bate vintul zici ca suntem in baragan de ce praf este pe strada si inparculetele dintre blocuri.
    o sa votam si noi un alt gargaragiu ca asta nea mintit de nea rupt.