Israelul nu va prezenta scuze Turciei - ministru israelian

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:10 Actualitate | Internaţional

Israelul nu va prezenta scuze Turciei pentru raidul impotriva navei turcesti Mavi Marmara, produs in mai 2010, si isi va mentine blocada maritima din Fasia Gaza, a reiterat miercuri minsitrul Transporturilor din Israel, dupa ce marti premierul Turciei a anuntat suspendarea totala a contractelor din industria de armament cu Israel.

"Israelul isi apara interesele, iar guvernul sau nu va prezenta scuze", a afirmat Israel Katz, la radioul public. "Vom continua blocadele maritime din Fasia Gaza pentru a impedica transferul de arme teroristilor Hamas."

Premierul turc Recep Erdogan, unul dintre principalii promotori ai cauzei palestiniene si lider de initiativa in lumea araba, a anuntat ca normalizarea relatiilor cu Israelul e "de neconceput" pina cind statul evreu nu-si va cere scuze pentru uciderea celor noua activisti turci din Flotila libertatii, incident produs in 2010.

Marti, Erdogan a anuntat "suspendarea totala" a contractelor din industria de armament cu Israel, anunta Reuters. Mai mult, Erdogan a anuntat ca e posibil sa viziteze Gaza, iar navele turcesti "vor fi vazute mai des in aceste ape", cu referire la Meditarana de Est.

La 31 mai 2010, trupele de comando israeliene au efectuat un raid impotriva navei turcesti Mavi Marmara, incident soldat cu moartea a noua pasageri si arestarea temporara a altor cateva sute ce incercau sa sparga blocada impusa de Israel impotriva Gazei, unde Hamas se afla la putere.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1992 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    tare sunt curios (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:28)

    obama [anonim]

    cum vor rezolva SUA aceasta criza..
    • +4 (6 voturi)    
      fac ce au fact si pana acum... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 14:54)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui obama

      ...nu rezolva criza, doar tin partea israelului. ma intreb, cat de departe este dispusa sa mearga turcia? sigur va avea de pierdut la un moment dat.
    • 0 (0 voturi)    
      Rezolvare simpla si radicala (Joi, 8 septembrie 2011, 9:58)

      haril [anonim] i-a raspuns lui obama

      SUA va rezova f.simplu aceasta criza si va hotari iesirea Turciei din NATO cu care refuza sa mai colaboreze.In acest fel toate problemele legate de hotararile Turciei,care vin in contradictie cu interesele si scopurile acestei organizatii militare,se vor rezolva fara consecinte pentru NATO.
  • -1 (9 voturi)    
    Evrei (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:05)

    fny.ro [anonim]

    Evreii isi dau inca o data arama pe fata, daca mai era nevoie... Astept sa vad si eu ce se va intampla pe viitor, dar sustin decizia Turciei si o condamn pe cea a israelului.

    PS: Astept si cenzura hotnews, sa vad daca se mai manifesta vizavi de parerile anti-evrei...
    • -1 (7 voturi)    
      vin "utilizatorii" (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:53)

      hope [anonim] i-a raspuns lui fny.ro

      si comentariile noastre vor fi rapid ascunse sub minusuri
    • -2 (8 voturi)    
      Macar stii ce s-a intamplat? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:04)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui fny.ro

      Cateva realitati din acea zi:

      1."Mavi Marmara" a fost avertizata de repetate ori sa nu-si continue drumul spre Gaza. S-au primit si raspunsuri, bineinteles de refuz, dovada ca mesajele au fost receptionate. Tot evenimentul a durat cu totul cateva ore timp in care s-au tot trimis mai multe avertizari. Ce inseamna dupa parerea dvs "avertizarea finala" in lipsa careia capitanul nu a inteles "final" ca vasul va fi oprit, cand s-a explicat la fiecare avertizare clar ca e interzis de incalcat blocada? Mai mult, activistii IHH au inteles in schimb foarte bine si avertizarile le-au dat timp sa-si pregateasca ciomegele si celelalte mijloace de "primire".
      Capitanul vasului oare a fost oare atat de redus incat n-a inteles si a avut nevoie de o "avertizare finala"? N-as crede.

      2. Soldatii israelieni au coborit pe vas din helicoptere avand in maini pusti de... paintball, pentru ca comandantii lor au facut aprecierea gresita ca pe vas nu se afla si o banda de huligani capabili de orice. Si intr-adevar, cei care coborau au fost imediat luati la ciomagit de catre huliganii care au inteles bine avertizarile, unii au fost aruncati peste bord, altii dusi legati in fundul vasului. Numai dupa mult timp celorlalti li s-a permis folosirea pistoalelor din dotare, pentru a-si salva propria viata si cea a camarazilor capturati. Aceasta oare inseamna folosirea exagerata a fortei?

      Inca o remarca. In faza in care vasul era avertizat, unul din raspunsuri a sunat asa: "Intorceti-va la Auschwitz!".
      Se poate mai relevant?
      Nu, numai flotila a pacii n-a fost aceea. Ea a fost o flotila a provocarii, a dusmaniei si a urii, avand in spate o lume a urii care a aplaudat-o.

      Iar daca vrei si raportul ONU in original PDF, iata-l:

      http://go.ynet.co.il/pic/news/Palmer-Committee-Final-report.pdf

      Ai fi vrut oare ca israelienii sa-si ceara scuze ca au fost ciomagiti si aruncat peste bord cand au coborit pe vas ca sa-l inspecteze, sau ca nu s-au lasat batuti pana la ultimul si apoi predati Hamasului?
      • +1 (7 voturi)    
        nu, fara A. Corneliu lumea ar muri in ignoranta :D (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:06)

        /:) [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        oamenii nostri au mancat bataie. dar de murit au murit ai lor :D
      • +1 (5 voturi)    
        Din nefericire... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:06)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        ... o groazade postaci isi bat joc de libertatea care o au si nu exiasta in tarile alea ce le pupa in cur...Ati ajuns groparii Europei, habar nu aveti cati din tarile alea si-ar dori sa aiba sansa voastra, pe care voi o terfeliti zilnic... Daca castiga Hitler razboiul , voi erati din cei ce-l pupau in cur ....
        • -1 (7 voturi)    
          Tot din nefericire... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 18:13)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Costica

          ...multi de pe aici nu vor nici sa citeasca si nici sa auda adevarul, ci doar sa-i injure pe evrei.
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Miercuri, 7 septembrie 2011, 20:05)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui fny.ro

      Cand vad cate cometarii pro-Turcia exista pe Hotnews incep sa inteleg de ce pe parcursul istoriei am luptat mai mult alaturi de turci si de tatari decat impotriva lor....
      Dar asta nu se spune : de ex. la asediul Vienei in 1529 cand Turcia a tintit inima Europei si a fost invinsa. Au fost prezente cu trupe de partea Turciei si a Hanatului Crimeii si Moldova, si Valahia si Transilvania.
      Si bineinteles ca au tradat, umpland tunurile cu...paie ca sa nu distruga zidurile Vienie.
      • 0 (0 voturi)    
        NU are nici o legatura istoria aici (Joi, 8 septembrie 2011, 10:27)

        huno [anonim] i-a raspuns lui Babilou

        oamenii aceaia au fost omorati intr-o maniera criminala, asta este singurul fapt, retul sunt povesti de adormit copii
  • -2 (8 voturi)    
    figuri (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:08)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Dupa Coreea de Nord si Iran, se pare ca si Turcia se crede mare putere mai nou. Liderii providentiali se dueleaza patriotic cu dusmanii de clasa sau religie iar oile ii aplauda si mai ales, voteaza.
    Nu trebuiau
    Si evident apar si la noi micii bolsevici plini de ura pentru iudeo-masoni, imperialisti americani si orice alt fel de capitalisti malefici.
    Bravo! Abia au trecut 2 decenii de la revolutie..
    • +3 (7 voturi)    
      stiti cine au fost bolsevicii? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:45)

      /:) [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      se pare ca nu. pentru ca mare parte din ei erau evrei. criminalul Lenin era evreu. mare parte din anarhistii dinaintea revolutiei erau si ei evrei. comunismul rusesc a fost marcat de evrei, ca sa nu mai vorbim de Romania, unde procentul evreilor in randul comunistilor din perioada interbelica era in jur de 90%. Pauker, Nicolschi, Maurer, Tismaneanu, Walter Roman...........

      Israelul inca are kibbutz-uri, a folosit propaganda de tip comunist foarte mult timp, e plin de evrei din fosta URSS etc. faptul ca duce o politica extremista nu-l face ne-bolsevic. si bolsevicii au practicat epurari etnice - vezi ucrainenii, tatarii, basarabenii...

      nu mai vorbim de ce s-a intamplat in tarile comuniste din Asia.

      dimpotriva, daca nu ai nostalgii comuniste, e foarte posibil sa-ti placa adevarul si dreptatea. si sa nu inghiti gogosile israeliene.
      • -1 (5 voturi)    
        La gogoasa cu smantana! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 22:02)

        Adevarul si dreptatea [anonim] i-a raspuns lui /:)

        Mai baiete, ce vina are Israelul ca-i plin de evrei, inclusiv din Rusia? In kibutz ai vrea si tu sa stai ca-s private, cu bazine de inot olimpice - apropo, de astea nu-s in Romania... In rest ce? Comunism? Asta-i istorie, mai baiete.S-a dus. Si nu inteleg un ochi plange - vai ce bine a fost in comunism, ca aveam bani si mergeam la mare cu sindicatu' - iar alt ochi rade - ce bine ca am scapat - libertate, capitalism!
        Nu zic sa va hotarati, ca stiu ca nu se poate, dar sa ajungi de la Israel la ucrainienii care omorau basarabeni si la Kazakstan si Uzbekistan, trebuie imaginatie.
        Asa ca mai bine gogosi cu zahar decat gogonele gogonate de-ale tale, mai baiete!