Deputat Jobbik: E consternant ca niste cetateni ungari au fost audiati pentru placuta cu "Kolozsvar"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2011, 15:47 Actualitate | Esenţial

Deputatul formatiunii ungare Jobbik Szavay Istvan apreciaza drept "trist si consternant" faptul ca mai multi cetateni ungari au fost audiati de autoritati dupa ce au vrut sa monteze o placuta cu inscriptia "Kolozsvar" la intrarea in Cluj-Napoca pentru a face poze, transmite Mediafax.

Szavay Istvan a declarat, miercuri, intr-o conferinta de presa la Sfantu Gheorghe, ca este "trist si consternant" faptul ca mai multi cetateni ungari au fost audiati de autoritatile , la Cluj-Napoca, doar pentru ca au facut fotografii cu o placuta cu inscriptia "Kolozsvar".

"Apreciez drept trist si consternant ca, in secolul al XXI-lea, cetateni ungari sunt audiati de autoritatile romane pentru astfel de fapte. Este o alta problema ca placuta cu inscriptia <Kolozsvar> de multa vreme trebuia sa existe la Cluj", a spus Szavay, care a criticat in acest context UDMR ca nu a reprezentat eficient problema bilingvismului si a multiculturalismului la Cluj-Napoca.

Potrivit deputatului Jobbik, "este revoltatoare si de neinteles" atitudinea autoritatilor romane in acest caz, el apreciind in schimb felul in care au reactionat, "in mod corect si rapid", reprezentantii Consulatului General al Republicii Ungare.

De asemenea, Szavay si-a exprimat "indignarea" fata de "tacerea" de care a dat dovada Ministerul de Externe al Ungariei in acest caz.

Deputatul Jobbik a criticat Guvernul FIDESZ din Ungaria in ceea ce priveste politica nationala.

Potrivit acestuia, cu exceptia legii dublei cetatenii, nu se observa nicio schimbare in acest sens, adica pentru Guvernul ungar sunt mai importante relatiile de buna vecinatate cu tarile din jur decat interesele maghiarilor din afara granitelor.

Deputatul Jobbik a mentionat ca relatiile de buna vecinatate sunt importante, dar nu ar trebui sa constituie obiectivul principal.

Szavay Istvan a subliniat ca, in opinia sa, Guvernul ungar sprijina problema autonomiei doar "prin vorbe" si ca, in cele sase luni cat timp Ungaria a detinut presedintia UE, nu a reprezentat deloc aceasta problema a comunitatilor maghiare.

Patru cetateni din Ungaria au fost prinsi de politisti, in noaptea de duminica spre luni, in timp ce montau o placa pe care scria "Kolozsvar", denumirea in maghiara a municipiului Cluj-Napoca, sub placuta indicatoare cu numele Cluj-Napoca de la intrarea in oras, acestia fiind dusi la sediul Politiei.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2109 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    . (Miercuri, 10 august 2011, 15:55)

    Ivanu [utilizator]

    Papagalii astia nu pot fi declarati "persona non-grata" pentru declaratiile lor?
    • +8 (8 voturi)    
      Ete cum mi se rupe de protestul lui istvan... (Miercuri, 10 august 2011, 16:17)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      ... corecta atitudinea autoritatilor locale de la cluj, desi nu ii simpatizez in mod deosebit. Se transmite un mesaj clar catre alti dezaxati de genu' asta.

      local, atat magharii ca si romanii se inteleg bine, in zona asta a Ardealului n-au fost probleme deosebite. REstul sunt probleme artificiale create, sa nu uitam ca jobbik e partid extremist si e la putere in ungaria.
      • +5 (5 voturi)    
        Si ce-ar fi facut el in cazul invers? (Miercuri, 10 august 2011, 18:07)

        Lideri politici ungari agreseaza Romania [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Ce s-ar fi intamplat oare daca cetateni romani coborau din masini in Ungaria si incepeau sa monteze placute in limba romana la intrarea in orasele Seghedin (Szeged), Jula (Gyula), Dobritzan (Debrecen), Macau (Mako), etc?
        Asa, de capul lor, fara permisiunea autoritatilor ungare, doar pe motiv ca vor sa se fotografieze cu ele?

        Ipocrizia si prostia isi dau adesea mana pt a ghida mintea separatistilor maghiaro-secui si a iredentistilor ungari (ambasadorul ungar Oskar Fuzes vorbea de '20.000 de idioti care inca nu s-au obisnuit cu ideea ca Transilvania e Romania').

        Exista insa limite si treptat, se va ajunge la reactii mult mai violente impotriva maghiarimii din Romania, o ultra-minoritate de nici 5% din populatie, care traieste tolerata cu prea multa blandete printre milioane de romani insultati fara rusine de un nesimtit ca pastorul Tokes..
    • +5 (5 voturi)    
      Ivanu (Miercuri, 10 august 2011, 16:34)

      cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Va asigur, ca nu sunt deloc ,,papagali,, stiu cu exactitate obiectivele si modalitatile de atingere ale acestora. D.-voastra, sa observati, ca se IMPORTA extremisti, momentan, numai ptr. plantare de placute in l. maghiara. Declaratia lui jobbik, a fost facuta la sf. gheorghe (nu cel din delta, unde se tine festivalul de film, acesta cu adevarat multi/interetnic). Va sugerez sa revedti trimitrele individului.
    • +4 (4 voturi)    
      NU (Miercuri, 10 august 2011, 16:36)

      blabla [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      ....pentru ca nu este diplomat. Oricum, penibil mi se pare faptul ca un deputat ungur din secolul XXI face astfel de afirmatii. Dar banuiesc ca asa cum avem si noi penibilii nostri ii i-au si ei pe ai lor. Problemele Transilvaniei sunt altele, mult mai profunde si nu tin de numarul de placute bilingve pe metru patrat. Oricum decat sa declansez un razboi interetnic pentru o chestiune minora gen Cluj vs. Kolozsvar mai bine discut cu un tinar maghiar din Transilvania sau cu un cetatean ungar in limba engleza. Pun pariu ca ne vom intelege mai bine.
  • +8 (8 voturi)    
    daca toti nebunii ar monta placute.... (Miercuri, 10 august 2011, 16:09)

    makista [anonim]

    ar fi tara plina de tot felul de idiotenii. totusi sintem un stat in care avem reguli si nu se termina doar cu un sut in fund. normal ca cetatenii straini vor trebui sa respecte legile oriunde se afla si sa raspunda legal daca le-au incalcat. asa e oriunde, cred ca si in ungaria. oricum ungurul asta face mari deservicii tarii lui si eu as reconsidera daca ar trebui sa ma reprezinte.
  • +3 (3 voturi)    
    Cat de curand si-o vor lua... (Miercuri, 10 august 2011, 16:14)

    mirko [anonim]

    N-ar putea sa se mire asiaticii astia in afara granitelor statului roman? Pana cand li se tot permite sa ne spurce pamantul cu prezenta lor? Li s-a ingaduit prea mult si mi-e ca trebuie sa "batem coasa".
  • +4 (4 voturi)    
    dupa idiotul asta (Miercuri, 10 august 2011, 16:28)

    kin3zu78 [utilizator]

    cea mai buna politica a guvernului ungar ar fi fost intrarea cu armata peste romania. Numai distrusi
  • +7 (7 voturi)    
    sa inversam atunci situatia (Miercuri, 10 august 2011, 16:39)

    robert dobrescu [anonim]

    propun sa mergem organizat la Colosvaritza (fost Budapesta) si sa redenumim insula Margareta in Marghiolitza, Dunaj in DUNARE si sa continuam cu orasele Giulesti (fost Gyula), Pechea (fost Pecs) etc. si apoi sa invitam Jobbik sa sparga sticlel de sampanie
  • 0 (4 voturi)    
    Afara cu ungurii din tara ! (Miercuri, 10 august 2011, 16:43)

    Bassonne [anonim]

    e timpul sa spunem lucrurilor pe nume.
  • +3 (3 voturi)    
    cam cat de consternat ar fi... (Miercuri, 10 august 2011, 16:50)

    Ionut [anonim]

    daca am pune iar opinca in varful Parlamentului de la Budapesta doar ca sa ne facem poze cu ea?
  • -1 (1 vot)    
    Va inflamati de pomana! (Miercuri, 10 august 2011, 17:11)

    Iordan si Bivolaru [anonim]

    chiar asa! are dreptate deputatul maghiar! adica de ce s-au luat de turistii aia? mie mi se pare ca aveau tot dreptul sa puna placa aia!

    si, daca tot am intrat aici, am si un anunt de facut:
    intentionez sa fac o excursie la budapesta. cumpar o opinca/eventual o pereche, orice stare.
    inteleg ca maghiarii sunt foarte toleranti cu turistii si eu as vrea sa-mi fac poze cu o opinca pe parlamentul lor.

    ///
  • +4 (4 voturi)    
    Poate fi jenant, (Miercuri, 10 august 2011, 17:14)

    Ion [anonim]

    daca pun opinca pe parlamentul Ungariei, pentru a face poze?

    Daca spanzur o papusa cu Attila in centrul Budapestei si-i dau foc, mai ajung in viata in Romania? sau mai am zile in Ungaria...

    Asta e jenant D-le Jobbik :

    Budapesta marchează debutul preşedinţiei UE cu un simbol controversat: o hartă a Ungariei Mari care include şi Transilvania scria BBC News."Este o viziune foarte retrogradă a lui Orban" zicea un oficial Ulrika Lunacek, parlamentar european austriac
    • +2 (4 voturi)    
      confuzii (Miercuri, 10 august 2011, 17:29)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      nu cunoasteti istorie si muscati din momeala intinsa de unguri. nu exista nici o legatura intre Atile si unguri decat faptul ca provin din Asia. Atila era hun iar huni au disparut definitiv si fara urma la moartea lui Atila. legatura pe care o fac ungurii cu hunii lui Atila este artificiala, menita sa le impinga ascendenta in Europa cu 600 de ani. topata istoria oficiala a ungurilor este insiruire de neadevaruri si megalomanie. stiati spre exemplu ca in afara de sfantul stefan care era dupa mama roman, nu a existat nici un rege ungur pe tronul Ungariei?
      • 0 (0 voturi)    
        info (Miercuri, 10 august 2011, 19:00)

        msk [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Informeaza-te gogu-le intat mai bine, pentru ca ce ai zis e o prostie mare.
  • +1 (1 vot)    
    rock (Miercuri, 10 august 2011, 20:15)

    rica [anonim]

    exista o legislazie in care insemnele simbolurile desenele cu un anumit contzinut sunt interzise -in Romania apar masinute cu numar maghiar cu desene care infatziseaza paranoia lor xenofoba si sovina asa zisa ungaria mare aberatzia despre statul lor care nu a existat niciodata in plus pe la diferite procesiuni apar steagurile hortyste - arpadsag zsaszlo- ar trebui activata aceasta legislatzie -slovaci au actzionat dur si corect fostul presedinte al ungheriei a fost intors de la granitza -legislatzia slovaca interzice dubla cetatzenie -si sa nu uitam ce zice EU despre dublul vot pe care il vor da maghiari cu dubla cetatzenie -cum este controlat acest aspect
  • 0 (0 voturi)    
    Niste nesimtiti... (Miercuri, 10 august 2011, 20:29)

    exo [anonim]

    Cei mai sovini si mai rai oameni in mare parte a lor. Pacat ca nu suntem mai radicali si suntem speriati sa luam masuri ca parca ni s-ar intampla ceva sau altfel parca ne ajuta cu ceva cineva. Orice fel de ajutor pe bani vine nu pe altceva asa ca sa aplicam legile cum trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Buda provincie romaneasca (Miercuri, 10 august 2011, 21:06)

    eu [anonim]

    Este revoltator de drept ca dupa ce am eliberat buda si ungaria nu am ramas acolo definitiv sa facem din ea o provincie romaneasca asa cum probabil ar fi trebuit dar nu i timpul pierdut...ca tot e dezastru total ..