Patru cetateni din Ungaria, prinsi cand montau o placuta cu denumirea in maghiara a orasului Cluj-Napoca

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 8 august 2011, 9:57 Actualitate | Esenţial

Patru cetateni din Ungaria au fost prinsi de politisti, in noaptea de duminica spre luni, in timp ce montau o placa cu numele Kolozsva, denumirea in maghiara a municipiului Cluj-Napoca, sub placuta indicatoare cu numele Cluj-Napoca de la intrarea in municipiu, transmite Mediafax.

Acestia au fost dusi la sediul Politiei, fiind acuzati de ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea linistii publice.

"In noaptea de duminica spre luni, in jurul orelor 3.30, patru persoane din Ungaria au fost depistate de politistii clujeni pe Calea Turzii cand montau o placa pe care scria Kolozsvar, denumirea in limba maghiara a municipiului Cluj-Napoca, sub placa de intrare in oras. Cei patru au fost dusi la Sectia nr. 6 Politie pentru identificare. In cauza au fost intocmite actele premergatoare pentru ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice", a spus Alma Bruja Brehariu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7743 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    Interogatoriu (Luni, 8 august 2011, 10:06)

    Vadim Tudor [anonim]

    Vreau sa ii chestionez personal !!!
    • +11 (15 voturi)    
      sunt de parere ca... (Luni, 8 august 2011, 11:56)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui Vadim Tudor

      nimic nu e la intamplare... depinde si de autoritatile noastre daca lasa lucrurile la intamplare...
    • +14 (20 voturi)    
      Justificarea extremismului (Luni, 8 august 2011, 13:14)

      immortal [anonim] i-a raspuns lui Vadim Tudor

      Sa inteleg ca nici macar nu erau minoritari maghiari "asupriti" de fiorosul regim de la Bucuresti.... erau 4 "prieteni" cu epoleti insarcinati cu activitati subversive. Asta inseamna sa fie un partid extremist la putere in Ungaria. Cauta sa creeze probleme artificiale pentru a-si putea justifica existenta. E foarte posibil ca minoritarii unguri din Cluj nici sa nu isi fi dorit vreodata semne in limba maghiara. Ce e mai trist este ca au ajuns sa creada ca Bucurestiul le i-a prin taxe si impozite banii locali... cand in realitate este exact INVERS... Harghita si Covasna primesc de la bugetul consolidat sume imense ! Doar ca nu le explica nimeni...doar nu e in interesul UDMR sa fie cunoscut acest lucru.
      • -1 (5 voturi)    
        Cred ca puneau placutza ptr tampitzi (Luni, 8 august 2011, 16:51)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui immortal

        Cei patru "eclerori" cred ca puneau placutza pentru niste eventuali tampitzi care s-ar fi putut rataci prin zona respectiva.

        Cel mai probabil cei patru nu straluceau in intelect fata de grupul caruia ii era destinata placutza, spre mai usoara orientare.

        Oare de ce nu ma simt atacat de chestia cu "blegutza" ? pai cine se duce domne' sa ratacesca pe la "portile" Clujului ? poate domnu' Boc ! cand isi cauta autostrada de centura ...

        Noi nu mergem la pascut ! Pot sa puna hunii placutze peste tot, chiar si pe varful muntelui Gaina, ca noi tot nu mergem pe acolo - sa se orienteze tampitzi dupa ele.

        Monser, hai la niste mititei cu bere - la Cina pe terasa !

        "Patria si Dreptul Meu !" ... pe placutza lor !

        .
      • +3 (3 voturi)    
        foarte probabil (Marţi, 9 august 2011, 8:17)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        Daca a fost nevoie de 4 indivizi ca sa monteze o tabla din aia, atunci da, probabil erau militieni unguri. Unul care stie sa citeasca, unul care stie sa scrie si 2 care sa monteze placuta. Ar mai fi fost nevoie de unul care sa tina de 6, dar nu s-au gandit, ca nu-s chiar asa meseriasi.
  • +16 (26 voturi)    
    Exemplu (Luni, 8 august 2011, 10:14)

    ios [anonim]

    Acum ar fi momentul bun sa se dea un exemplu... dar probabil o sa le dea 100 RON amenda si ii trimit acasa... Insa daca montau placuta? Ne apucam sa invatam ungureste? :)
    • -20 (34 voturi)    
      mare scrofala (Luni, 8 august 2011, 11:17)

      DT [utilizator] i-a raspuns lui ios

      Hai acum sa-i ardem pe rug pt o chestie minora. Ce au facut, au dat foc la oras? Pana la urma legal vorbind, placuta aia oricum ar trebui sa fie acolo. Legea spune ca daca este un anumit procent din populatie dintr-o minoritate trebuie sa apare si numele in respectiva limba.
      La Brasov si Sighisoara este trilingv si nu se supara nimeni.
      • +23 (33 voturi)    
        Legal... (Luni, 8 august 2011, 11:44)

        me [anonim] i-a raspuns lui DT

        Legal vorbind, placuta nu are ce cauta acolo. Minoritatea maghiara nu depaseste 20% in Cluj.
        • -12 (28 voturi)    
          in Oradea (Luni, 8 august 2011, 12:19)

          Io [anonim] i-a raspuns lui me

          exista inclusiv placuta cu Grosswardein (in germana) desi probabil mai locuiesc maxim 20 nemti acolo, cat despre 20% nici pomeneala.
          Oare de ce n-a facut nimeni atac de panica?
          • +19 (29 voturi)    
            Ti se pare... (Luni, 8 august 2011, 12:35)

            me [anonim] i-a raspuns lui Io

            Ti se pare ca la Cluj s-a panicat careva?
            I-a prins in fapt si i-a saltat.
            Daca cei patru cetateni faceau un lucru legitim, nu cred ca aveau vreun motiv sa monteze placuta in miezul noptii, nu? :-)
          • -2 (12 voturi)    
            Pai la Oradea sunt oameni destepti (Luni, 8 august 2011, 17:03)

            Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Io

            Motivul pentru care la Oradea sunt fel de fel de placutze cu numele orasului, in fel de fel de limbi este ... ca la Oradea sunt oameni destepti.

            Legea romaneasca obliga afisajul in limbile minoritare (eventual multilingv) in localitatile cu o pondere a populatiei minoritare de cel putin 20% din total. Probabil ca cei patru "conchistadori" revendica pentru Natio Hungarica si intreaga minoritate balaoachesa din oras - indeplinind astfel criteriul numeric mai sus mentionat.

            In rest - legea nu opreste autoritatile locale sa afiseze indicatoare in mai multe limbi, in functie de orice alt interes. De exemplu, in interes turistic sau de alt business, ca la Oradea.

            Prin comportament haotic si autarhic, nationalistii refulati din Cluj - de orice etnie ar fi ei, arata ca au comportament gregar, inapoiat.

            Cel mai bine ar fi sa puna la intrarea in oras placutze cu desene in loc de text - sa inteleaga tot localnicul unde se afla ... la fundu' pamantului.

            Pentru marea ofensa adusa autoritatilor KuKlujene -propun ca cei patru "exploratori" sa fie rapid imbarcati cat mai repede cu destinati padurilor virgine din Congo - sa ii puna placutze si lui Mokele Mbembe - sa stie si el unde este Cluju .. scuze Koloszvar !

            Servus te !

            "Patria si Dreptul Meu!"
            .
      • +15 (19 voturi)    
        minor (Luni, 8 august 2011, 12:05)

        eh [anonim] i-a raspuns lui DT

        evident ca nu avem de unde sa avem habar cum trebuie sa facem intr-o chestiune de genul acesta si nici cat de minora este, dar ne putem face o idee daca montam si noi una in Budapesta si vedem reactia lor :) ...in mod cert ungurii vor zambi intelegator. Puteti sa il intrebati pe Tokes daca i s-ar parea amuzant :)
      • +12 (16 voturi)    
        Oare !!! (Luni, 8 august 2011, 13:15)

        Ady [anonim] i-a raspuns lui DT

        Legea permite ca numele localitatilor sa fie mentionat si in limba minoritatilor dar sa vina cetateni maghiari si sa monteze ei placuta este inacceptabil.
        Sa ceara acest lucru cetateni romani de etnie maghiara.
        Pai, asa hai sa mergem si nou in Ungaria si sa montam placute dupa bunul plac al nostru.
    • +2 (2 voturi)    
      doamne fereste sa inveti ungureste (Luni, 8 august 2011, 22:25)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ios

      ...nu cumva sa stii o limba in plus!
  • +17 (27 voturi)    
    probabil ca tot romanii or sa fie de vina si aici. (Luni, 8 august 2011, 10:14)

    mda... [anonim]

    ca i-au provocat. :(

    ps - la acuzatii de ce nu se pun si instigare la revolta si incercarea de destabilizare a suveranitatii statului?
  • +12 (22 voturi)    
    ungurii si placutele (Luni, 8 august 2011, 10:36)

    freemistake [anonim]

    De ce nu sunt declarati persoane non grata pe teritoriul Romaniei?
    Daca or sa o ma tina asa ...sa se gandeasca bine Ungurii.....ca au probleme istorice cu toti vecinii lor...ca ei au facut parte dintr-un Imperiu care a subjugat popoare....si ca10 milioane cati sunt ei...si cu o populatie in scadere...nu reprezinta NIMIC....
    Doamne fereste...in caz de razboi in Europa....primele care vor disparea vor fi popoarele mici ca numar de populatie si care nu sunt iubiti de vecini.
    Ma intreb cine ii iubeste pe Unguri?
    Romanii? Slovacii? Ucrainenii? Sarbii? Croatii?
    in jurul Ungariei sunt poapoare care au avut de suferit de pe urma po;itiici imperialiste a austro-ungariei....
    Austriecii...isi vad de treaba lor...dar Ungurii nu se invata minte!
    • +15 (21 voturi)    
      Intreaba-i pe slovaci de ce-i "iubesc" pe unguri (Luni, 8 august 2011, 11:26)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui freemistake

      ...pt ca de secole iau tot sicanat.Pina in 1994 unguri , evreii si tiganii nu aveau drept de proprietate la ei .
      Sint convins ca nici sirbi nu sint indragostiti de unguri .
      Nu ar trebui sa fie declarati persoana non grata ci judecati conform legilor de aici cu ridicare pasaport si interdictie de aparasi tara si dusi putin> 15< ani la racoare.Sigur le vor pune aia de acolo placute bilingve pina se satura .
      Ma tot intreb de ce oare ungurii nu se leaga de austrieci??
  • -20 (30 voturi)    
    Daca erau romani (Luni, 8 august 2011, 10:42)

    Stefan [anonim]

    Politia statea de sase si comunicau ca nu au reusit sa prinda pe nimeni sau se cerceteaza. Cam acesta este stilul in Ardeal.
    • +10 (16 voturi)    
      Stil ardelenesc (Luni, 8 august 2011, 13:10)

      ardelean [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      bine ca esti tu destept....
      vad ca faci imparteala intre romani : ardeleni, moldoveni, olteni etc
      cu unii ca tine nu mai trebuie sa ne divida nimeni. ar trebui sa fim uniti si la bine si la greu
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarul... (Marţi, 9 august 2011, 1:21)

      GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      este ca noi suntem mai blegi. Sau mai lasi. Sau mai lenesi. Noroc cu voi ragatenii ca nu mai suntem uniti cu Austria. Ne-ar fi fost tare rau!
  • -19 (31 voturi)    
    Util (Luni, 8 august 2011, 10:51)

    aqualung [utilizator]

    Oamenii făceau ceva util. Eu zic ca primăria să-i lase să-şi facă treaba şi să-i remunereze. Ar fi cea mai ieftină plăcuţă montată vreodată la marginea unui oraş.

    Ceea ce mi se pare mie ciudat este că la ani de zile după ce a zburat Funar de la primărie, plăcuţa cu denumirea în maghiară nu este pusă chiar de oficialităţile oraşului. În Cluj, proporţia de maghiari e mai mare ca în, să zicem, Sighişoara, unde denumirea în maghiară şi germană e prezentă la toate intrările în oraş.
    • +19 (25 voturi)    
      Placutele.. (Luni, 8 august 2011, 11:13)

      me [anonim] i-a raspuns lui aqualung

      Legislatia prevede ca placutele trebuie montate in cazul in care minoritatea maghiara depaseste 20% din populatie, ceea ce in Cluj nu este cazul.
      Asa ca sa lasam utilitatea si sa respectem legea.
      • -2 (6 voturi)    
        Nu e obligatoriu,asta nu înseamnă că trebuie să nu (Luni, 8 august 2011, 18:43)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui me

        Legea spune că atunci "_trebuie_" (adică este obligatoriu) nu că "doar atunci pot". Ele pot fi montate oricând, de-aia am dat exemplul cu Sighişoara. A instala plăcuţele bilingve la Cluj-Napoca e, după mine, acelaşi lucru cu a instala aşa ceva la Sighişoara şi la Sibiu: un semn de normalitate şi respect pentru istoria şi cultura oraşului.
        • 0 (2 voturi)    
          ...apropos de cultura oraselor (Luni, 8 august 2011, 22:35)

          vlahul [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

          ...Crezi ca in Grecia sta scris si denumirea "Atina" de pe vremea otomanilor? m-am gandit la otomani pt ca ai acelas sange cu maghiarii si inca au comunitati in Grecia.

          Vorbind de cultura orasului, cam cate placute consideri ca ar trebuii asezate in intrarea Bucurestiului? ...o sa incep eu cu cateva si tu continua: armeana, bulgareste, ydis, ladino, ebraica (pt ca la un moment dat erau apropape 10% din pop orasului), albaneza....continua tu...
    • +2 (12 voturi)    
      filfizonul smecheras (Luni, 8 august 2011, 13:57)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Te dai ironic nui asa?exemplare ca tine ii fac pe romani sa va urasca si mai mult,pt ca tu nu sti care este tara ta ,mai precis nu ai tara ,.rau este sa nu sti de unde esti.
      • 0 (0 voturi)    
        citeste un pic de istorie ... (Marţi, 9 august 2011, 13:56)

        skipy [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        si tare o sa te mire!
  • -10 (20 voturi)    
    Patru cetateni din Romania (Luni, 8 august 2011, 10:58)

    Nume [anonim]

    Patru cetateni din Romania au fost prinsi de politisti, in noaptea de duminica spre luni, in timp ce montau o placa cu numele Chisinau, denumirea in romana a municipiului Chisinau, sub placuta indicatoare cu numele Chisinau de la intrarea in municipiu
    • -15 (25 voturi)    
      Nu inteleg ce are lumea (Luni, 8 august 2011, 11:15)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui Nume

      cu ungurii. de ce sa nu puna si in maghiara. ce are? in los angeles apar peste tot informatii in spaniola. lumea inca se mai teme de pierderea transilvaniei. jeez.
      • +11 (17 voturi)    
        Los Angeles... (Luni, 8 august 2011, 11:33)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        Stii in ce limba este numele asta? In spaniola si populatia spaniola din zona cred ca este cu mult peste 50%... Nu mai au ce schimba acolo...
      • +9 (15 voturi)    
        UNGURII nu pot da lectii (Luni, 8 august 2011, 13:20)

        ionelu . . . . [anonim] i-a raspuns lui Dan123

        Ok, sa ne dea ungurii exemplu si cum este frumos, sa se dea pe ei exemplu

        sa inceapa cu casa lor, chiar daca ei timp de 1000 de ani au fost mai avantajati si si-au facut mai bine treaba, maghiarizand pana la Tisa aproape tot .
        in ungaria e plin de romani, slovaci, croati, sarbi, tigani maghiarizati( nu doar de 60 sau de 100 de ani, ci de 1 000 ani ) care niciodata nu au avut deloc drepturi decat daca deveneau mai intai MAGHIARI/ UNGURI.

        Asa ca UNGURII sunt ultimii care pot sa dea lectii cuiva.
        • -1 (7 voturi)    
          nationalism prost inteles (Luni, 8 august 2011, 17:01)

          cititor [anonim] i-a raspuns lui ionelu . . . .

          dupa voturile primite de tine, ionelu ..., observ ca ai multi partasi la nationalismul prost inteles. nu sunt multe de comentat, poate doar ca nu ne stim prioritatile, ca avem un val de prostie pe ochi: hai sa ne curatam tara de gunoaie, sa o ingrijim, sa ne educam si sa ne spalam (statisticile arata ca suntem codasi la folosit sapunul, pasta de dinti si detergentul), sa nu mai furam (am devenit putin prea faimosi pentru hotii, de fapt gainarii, online sau directe) ... si multe altele. mai putina incrancenare aiurea si mai multa concentrare pe progres si civilizatie !
  • +18 (20 voturi)    
    Daca eram acum vreo 25 de ani (Luni, 8 august 2011, 11:16)

    adrian [anonim]

    Acum vreo 25 de ani nu s-ar fi intamplat asta, pe cei 4 ii asezau langa Nicolae Iorga, sau pentru cazuri mai recente langa Elodia.
    Din cele doua fapte retinute de catre politisti, niciunul nu va tine in instanta, deci vor fi nevinovati.
  • +7 (13 voturi)    
    Tatonare, observare a reactiilor romanesti (Luni, 8 august 2011, 12:40)

    IONEL . . . . . [anonim]

    Acestea sunt doar actiuni de tatonare, ca sa observe reactiile autoritatilor romane, a romanilor in general.

    Fara frica ca ungurii nu s-au stricat la cap, sunt mai destepti si mai smekeri ca romanii .

    . iar acestia 4 sunt protejati de autoritalile din Ungaria. O sa se faca demersuri si in cateva zile sunt liberi, din nou, ca pasarea cerului.
  • +6 (6 voturi)    
    In gura cui se uita? (Luni, 8 august 2011, 12:56)

    worker [anonim]

    E plina lumea de prosti care isi imagineaza ca fac ceva memorabil numai pentru ca asa au fost indemnati. Un politician zbiara sa fie ales pentru motive patriotice cind pe el il intereseaza afacerile cu cherestea, alt politician zbiara sa fie ales din motive religioase cind de fapt pe el il intereseaza sa-si continuie afacerile imobiliare. Sunt prosti destui care se uita in gura lor dar nicunul nu s-ar duce la politician sa-l intrebe de ce a defrisat un munte si toate satele din vale se surpa la orice viitura, Si nicunul nu se duce la celalalt politician sa-l intrebe de ce trebuie sa plateasca taxe la stat care sa-l "despagubeasca" pe politicianul imobiliar ce a pus mina pe jumatate de aeroport...
  • +4 (10 voturi)    
    Un mesaj pentru asa ceva ar fi... (Luni, 8 august 2011, 13:04)

    martianu [anonim]

    1 Leu amenda si 10 ani interdictie in Romania.
  • -4 (12 voturi)    
    interesant (Luni, 8 august 2011, 13:22)

    stefan [anonim]

    interesant, cat de vigilenti au fosti oamenii legii de data asta - ceea ce nu se poate spune despre incidentul din iunie, cand au fost taiate noaptea 4 indicatoare montate in mod legal de la intrarea orasului, pe care scria in 4 limbi (printre care si maghiara) "bine ati venit la Cluj-Napoca". sau despre montarea ilegale a placutei cu citatul din Iorga - unde a fost politia? sau legea se respecta doar selectiv? doar sa stiu si eu...
  • +4 (6 voturi)    
    scandal cu orice pret (Luni, 8 august 2011, 14:12)

    dorin bretan [anonim]

    Se cauta prin toate mijloacele, prilej de scandal . De cateve zile in zona Brasov. , un maghiar de catatenie romana inceraca prin intermediul frecventei folosita de soferii de TIR sa provoace discutii pe teme de nationalitate . M-a surprins in mod placut atitudinea majoritatii celor ce folosesc frecventa. Oficial nu mai au ce cere, li s-a dat tot. Numai prin scandal sa poate provoca schimbarea pe care o doresc .
  • +3 (5 voturi)    
    LOL (Luni, 8 august 2011, 14:20)

    encoder [anonim]

    de regula tre sa fim 20% din populatia localitatii ca sa avem numele pus in limba maghiara.

    teoretic nu suntem atata, deci Kolozsvar (autorul a mancat o litera) este un oras roman.

    nu consider ca peretii sa aiba o oarecare nationalitate. iar istoria e istorie ca sa invatam din el nu ca sa retraim.
  • 0 (6 voturi)    
    tablita Kolozsvar (Luni, 8 august 2011, 19:07)

    dan jozsef [anonim]

    Notiunea Cluj exista din 1906,cand un cartograf roman a fost insarcinat sa boteze localitatile,care urmau sa fie inglobate in Romania.
    Cea ce a este in subsolul Clujului din epoca romana sa fie cui ii trebuie,Kolozsvar a trait cca 8-9 veacuri, o perioada cu un amestec de populatie saseasca si maghiara,primarii schimbandu-se in fiecare an.
    In 1990 sasii,bucurosi,ca s-a deschis granita,au fugit de fericirea oferita de statul roman,in Germania,ungurii au revenit din zonele de sud a tarii,unde au fost exilati,iar dupa ce s-a lamurit nivelul de intelegere a majoritarilor,au plecat,care incotro.In Romania (parerea generala)totul este mizerabil,in afara politicii nationale,catre este exemplar.Si ucrainenii calca romanii din zona in picioare cu o asemanatoare constitutie.
    Tiganii se inmultesc,rata demografica a lor este uluitoare.Sunt localitati in Ardeal,unde 80-90 din rata natalitatii este suportata de aceasta natiune,care va face istorie si va reprosa romanilor,ca l-au tinut in robie secole la rand.
    Va fi o placere sa petreceti zilele cu dansii si sa dati nota explicativa. Va fi o fericire pentru Dvs.
    • +1 (3 voturi)    
      Dane tata... (Luni, 8 august 2011, 21:40)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui dan jozsef

      ...bati campii , a fost de la bautura...atat.
    • +4 (6 voturi)    
      Koloszvar- Cluj (Luni, 8 august 2011, 22:01)

      Un Roman [anonim] i-a raspuns lui dan jozsef

      Nu consider pericol maghiarii, pericolul adevarat sunt tiganii. Ar trebui sa stam umar la umar cu maghiarii si sa ne aparam de aceasta molima. Pana la urma pe cine ar deranja tablita aia ? Nu ar trebui sa o puna cineva in miez de noapte, frumos era sa o puna chiar autoritatile in semn de pretuire pentru maghiarii ce locuiesc acolo. Acelasi lucru ar trebui sa-l faca si autoritatile din Ungaria. Doi se bat si tiganul castiga...
    • +2 (2 voturi)    
      o sa cautati alianta romanilor cit de curind (Marţi, 9 august 2011, 0:11)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui dan jozsef

      Ma Iozsef baci,dar ai uitat sa ne spui numele-cartografului roman si asta era in 1906 dar parca atunci voi erati vatafii acolo..Ma puiule, sti tu ce am vrut sa spun cu puiule vorbesti ca mincinosi vostri istorici care au vqazut in ardeal toate natiile numai pe romani nu.dar de suplex libelus valahorum. ca raspuns la unio trium natiunum ai auzit? Tu chiar bati cimpii esti absurd spui frinturi de istorie si adevar ,doar in privinta tiganilor ai dreptate.
  • +3 (3 voturi)    
    am scapat.. (Luni, 8 august 2011, 21:02)

    danarad [anonim]

    noroc ca nu erau chinezi, ca astia vin tare din urma...
  • -1 (1 vot)    
    Pentru autorul articolului... (Marţi, 9 august 2011, 9:38)

    Paganel [anonim]

    ... ca semn de respect pentru maghiarii din Cluj (şi, în general, din România), plătitori de taxe şi impozite către statul român, vă cer să scrieţi corect denumirea maghiară a oraşului, care este KOLOZSVAR. Printre primii care au obligaţia, datoria, de a informa corect se numără şi jurnaliştii!
    În al doilea rând, pe principiul discriminării pozitive, aşa cum în Ardeal mai există localităţi care nu au 20 de procente ale respectivei minorităţi, autorităţile române ale acestor aşezări, "încalcă" legea, având, la intrarea în oraşele Sibiu, Braşov sau Ghimbav, denumirile în germană: Hermannstadt, Kronstadt sau Weissenbach. Ţinând cont de faptul că, fie că ne place, fie că nu, până prin anii şaizeci ai secolului trecut, maghiarii din Cluj nu doar că depăşeau 20 la sută din populaţia oraşului, dar chiar erau majoritari acolo, ar fi şi acesta un semn de respect reciproc, între cele două comunităţi. Ar fi cazul ca vechea politică funariotă să fie abandonată la Cluj... Şi chiar şi la Braşov, de pildă: aici, deşi, prin plecarea unei mari părţi a saşilor, maghiarii (care au sub 10 procente, dar sunt mai mulţi decât germanii braşoveni), deşi tot cer ca să apară şi denumirea în maghiară a oraşului (Brasso), autorităţile se fac "că plouă".
    P.S. Sunt român, originar din Ardeal, dar am postat acest comentariu în calitate de OM. Şi, ca formă de respect faţă de OAMENI, nu este civilizat, decent, politicos, să judeci o întreagă etnie, după faptele rele ale "uscăturilor" acelei etnii.
    • +1 (1 vot)    
      dupa fapta si rasplata (Marţi, 9 august 2011, 10:47)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Paganel

      Dle.draga faci comparatie intre germani si unguri,pai sa nu faci, si nici exemple sa nu dai,pt ca o comparatie intre cele 2 etnii nu se poate face.In 20 de ani ai auzit tu gura germanilor din Romania?da, ,aceasta etnie merita respect prin semnalarea prezentei lor in diferite locuri din Romania(prin placute)Nu acelasi lucru se poate spune despre iubiti nostri maghiari care din anii 90 au inceput cu o bataie acel martie negru.In toata existenta lor de peste 20 deani de democratie nu au facut decit sa ne conteste insasi existenta noastra pe aceste meleaguri,au lucrat tot timpul impotriva statului care la da piine.Au cerut tot timpul drepturi si iar drepturi dar au uitat ca mai au si obligatii asta nu spui,atunci vrei respect pt aceasta etnie?de unde sa iau acest respect.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 9 august 2011, 12:14)

      encoder [anonim] i-a raspuns lui Paganel

      in alte orase nu stiu cum e, dar la Sibiu am auzit destula germana. diferenta fiind ca ele invata romana perfect, contrar, niste maghiari refuza din orgoliu acest lucru. din fericire eu nam fost crescut asa.

      PS: ce conteaza ce esti, pana cand ai o gandire sanatoasa, critica.
  • 0 (0 voturi)    
    ioi (Miercuri, 10 august 2011, 16:26)

    horvath [anonim]

    istenem...mare greseala este ...a greshit un pic cu ceva zeci de kilometri...ai crezut ca este in Magyarorszag ...
    • 0 (0 voturi)    
      Maghiarmosad ? pe unde vine localitatea asta ? (Miercuri, 10 august 2011, 17:20)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui horvath

      Maghiarmosad ? pe unde vine localitatea asta ?

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .