WIKILEAKS Geoana le-a marturisit americanilor ca s-a intalnit de doua ori in secret cu Basescu inainte de suspendarea din 2007 si ca partidul "l-ar omori” daca afla. Catre ambasador: ”I am number one in Romania today”

de Departamentul Investigatii-Politic     HotNews.ro
Duminică, 27 martie 2011, 22:19 Actualitate | Esenţial

Pasaje

”Ambasadorul, insotit de Polcouns, s-a intalnit, pe data de 20 aprilie, cu liderul PSD Mircea Geoana. Intalnirea a fost la cererea lui Geoana. El a inceput prin a declara ca si-a dat toata silinta sa gaseasca o solutie amiabila prin care sa nu se ajunga la suspendarea presedintelui Basescu”, se arata intr-o telegrama din 2007 clasificata Confidential. Geoana le-a spus americanilor ca s-a intalnit in secret cu Basescu de doua ori, pe propriul risc, si ca oamenii din partid ”m-ar omori” daca ar afla de intalniri”. Subiectul telegramei: ”Liderul PSD Mircea Geoana despre suspendarea presedintelui: Sunt number one astazi in Romania!”.

Potrivit telegramei, Geoana a mentionat ca negocierile s-au concentrat pe trei teme majore, ”inclusiv o intelegere ca PSD sa renunte la actiunea de suspendare a presedintelui in schimbul unor scuze publice din partea presedintelui, in care sa spuna ca - fiind bine intentionat - actiunile sale au intrecut, poate, masura; presedintele ar mai fi trebuit de asemenea ”sa garanteze” ca a auzit mesajul Parlamentului si sa promita sa implice Parlamentul intr-un mod pozitiv.”

Reprezentantii ambasadei SUA la Bucuresti noteaza: ”Ultima parte a intelegerii, potrivit lui Geoana, ar fi fost acceptarea unui ”Mare Proiect National”, care sa includa un efort de revizuire a constitutiei, introducerea votului uninominal, descentralizarea functiei publice, un plan accelerat de investitii in autostrazi, infrastructura si de crestere a capacitatii de absorbtie a fondurilor UE. Telegrama il citeaza pe Geoana, care ar fi spus ca ”scopul intelegerii ar fi depolitizarea administratiei publice si transformarea ”energiei negative” a suspendarii in ceva pozitiv.”

Potrivit telegramei, ”ambasadorul i-a multumit lui Geoana pentru informatii, si a precizat, despre vizita la Washington planificata de Geoana, ca perceptia este esentiala: nu doream sa dam impresia ca Washingtonul a avut un rol in ceea ce tocmai s-a petrecut, ca optam intre doua parti si ca intervenim pentru victoria cuiva. Geoana a raspuns ca intelege bine sensibilitatile legate de vizita, ca nu se grabeste sa mearga la Washington si ca a dorit ca prietenii si aliatii sai sa-i asculte mesajul in mod direct.(…) Geoana a incheiat - desi in mod evident dezamagit - ”Renunt la vizita. Pot sa pun mana pe telefon oricand si sa-i sun pe JD si pe Dan Fried”.

Potrivit telegramei, ”Geoana a adaugat ca este de departe mai bun decat oricare alt expert in probleme de politica externa din cabinetul Tariceanu si ca doreste sa-si puna expertiza in slujba Romaniei. Geoana a spus de-a dreptul: ”daca va simtiti mai confortabili cu alta echipa la guvern, capabila sa demonstreze ca proiectele transatlantice continua” , atunci el e gata sa se implice ”chiar daca nu e in interesul meu”.

Reprezentantii ambasadei mentioneaza ca ”Geoana a precizat ca i-ar fi mult mai usor ”sa se relaxeze avand telecomanda guvernului in mana, asa cum fac astazi”.

In final, se mai arata in telegrama, ”Geoana a remarcat ca n-ar mai trebui tratat ca ”baiatul rau” al Romaniei, adaugand, ”Sunt numarul unu in Romania astazi, si sunt indreptatit sa-mi folosesc puterea”. Intr-o alta telegrama, trimisa in 2009, in urma unei intalniri intre Mircea Geoana si doi reprezentanti ai ambasadei SUA la Bucuresti, Mircea Geoana se lauda astfel: ”Viziunea mea este mai mare decat a lui Basescu”.


Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















15442 vizualizari

  • +43 (51 voturi)    
    Traducere corecta: (Duminică, 27 martie 2011, 22:28)

    Gutza [anonim]

    Geona a vrut sa spuna: "Sunt boul nr.1 azi si maine si mereu in Romania
    • +33 (35 voturi)    
      haha (Duminică, 27 martie 2011, 23:04)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Gutza

      de fapt boul nr. 1 si bostanacul nr. 1 :))))
      • +13 (15 voturi)    
        Geoana, acest Cioroianu (Luni, 28 martie 2011, 7:17)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui dan

        Nu stiu cine este mai vanitos Geoana ori fostul ministru de externe Adrian Cioroianu.

        Orisicum ambii sunt intre cele mai penibile personaje publice din Romania postdecembrista. Vanitate cat cuprinde, realizari zero.

        Vanghelie si alti cocalari de cartier dau clasa in pragmatism si abilitate politica acestor penibili.
        • +2 (4 voturi)    
          ALIGICA: Geoana era preferatul USA+Rusia (Luni, 28 martie 2011, 8:39)

          IROS [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          Campania Geoana: Culisele internationale

          de Dragos-Paul Aligica HotNews.ro

          Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:13 Actualitate | Politic


          Liberalismul economic pare sa fi castigat la diferenta mica in fata urmasilor comunistilor lui Ceausescu in alegerile prezidentiale de duminica, din Romania, prin victoria lui Traian Basescu in fata lui Mircea Geoana, comenteaza Wall Street Journal.

          Potrivit unor surse citate de WSJ, scriu agentiile romane de stiri, LIDERUL SOCIAL-DEMOCRAT A FOST CANDIDATUL PREFERAT ATAT DE MOSCOVA, CAT SI DE WASHINGTON.

          Autorul randurilor de mai jos este unul dintre cei care au tinut ca prietenii de la WSJ sa marcheze explicit si public acest ultim fapt, printr-o observatie care, daca am inteles corect de la ei, probabil va fi reluata curand intr-o forma mai elaborata si in Wall Street Journal Europe.

          http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6702512-campania-geoana-culisele-internationale.htm
          • +1 (3 voturi)    
            Preferatul USA-Rusia era ACEST individ (Luni, 28 martie 2011, 10:06)

            refrasing [anonim] i-a raspuns lui IROS

            In ce priveste Romania, intre USA si Rusia nu exista deci conflicte majore de interese.
    • +1 (5 voturi)    
      sunt toatal de acord cu ce zici... (Luni, 28 martie 2011, 10:09)

      me [anonim] i-a raspuns lui Gutza

      da nu pot sa nu observ ca toti trec cu vederea faptul ca nu e asa apropiat de rusi cum urlati pe situ asta inainte si ca s-a intalnit cu baselu (deci si baselu a acceptat).
      acceptati numai lucrurile care-l fac prost (pe buna dreptate dealtfel), dar nu acceptat lucrurile care il apara sau il ataca pe basescu...
      fratilor obiectivitatea asta e al dracu de grea, nu?
  • -8 (24 voturi)    
    uriasa circoteca numita Romania ! (Duminică, 27 martie 2011, 22:30)

    Eneas [anonim]

    geoana vorbind ca sa se auda ,diktatorul care tine dosare sa ii salveze pe alde nastase,diktatorul care nu vrea sa se implice pana la capat in hotiile din energie nici macar cand are un guvern PDList, ziaristi barfind pe la ambasade intre doua icre negre, moguli de doi bani ,hoti ordinari subreziti de boli ,dar inca dupa tunuri cu statul, etc
    fauna politica aparuta din precambrianul loviturii de stat din 1989! sa emigram , e ultima salvare ..
    • +6 (10 voturi)    
      Nici macar o icra (Duminică, 27 martie 2011, 23:17)

      Number one [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      O zeama lunga zisa cafea, un ceai incert si coca cola de la dozator. Da, dar placerea de a sporavai vrute si nevrute cu americanu' nu poate fi descrisa, mai ales daca ai si cui povesti apoi, evident cu infloriturile de rigoare. "Ba, m-am vazut ieri cu Taubman ". Era o vorba, degeaba regulezi nu stiu ce starleta daca n-ai cui povesti ! Asa si cu romanasii nostri care dau navala sa dea pe goarna toate ineptiile, " sa spuna ei, ca stiu ei ,ca au auzit ei, etc. "
      • +3 (5 voturi)    
        Cata dreptate ai. (Luni, 28 martie 2011, 11:36)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Number one

        Poate ,dupa aparitia telegramelor Wikileaks unii se vor mai potoli.L-am vazut aseara pe B1 tv pe Cosmin Gusa.Tot plin de el .Ca face ,ca drege,ca stie tot.Ca sunt slabi americanii daca au transmis totul si nu conspecte,etc,etc.Multi vor trebui ori sa schimbe foaia,ori sa plece din politica si dim media.
    • +11 (13 voturi)    
      Citesti si nu intelegi nimic... (Luni, 28 martie 2011, 5:45)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Aia cu dosarele "tinute", era vorba sa nu le dea drumul.. in public... Nu ca sa le dea drumul la dosare, la inceperea urmaririi penale etc... E pana la urma o chestie de citire, care se invata in clasele primare.

      Dar na, daca Geaona este Number 1, tu aspiri pentru Number 2..Bafta!
      • -1 (7 voturi)    
        LOL (Luni, 28 martie 2011, 10:36)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Alius

        tu intelegi lucruri total diferite ...

        vezi ca perspectiva ta e foarte portocalie ...
        • +1 (3 voturi)    
          Daca zici tu, asa o fi... (Luni, 28 martie 2011, 14:07)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Pe langa LOL ai uitat sa pui si OMG...
  • +43 (49 voturi)    
    Draga Geoana, (Duminică, 27 martie 2011, 22:30)

    Daniel [anonim]

    nu stiu daca mai esti number one today, dar esti mult deasupra lui Victor Ponta.

    Esti mult mai diplomat, vorbesti mai frumos si mie, imi pari mult mai inteligent si mai cu viziune politica decat Victor Ponta.

    Si nu, nu este un compliment !!!
    :))))
    • +9 (11 voturi)    
      hmm (Luni, 28 martie 2011, 3:29)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      bine zis, nu ma gandisem pana acuma :)
  • +18 (22 voturi)    
    oau (Duminică, 27 martie 2011, 22:38)

    octav [anonim]

    ”I am number one in Romania today” ....... pe unde mai santeti domnule GEOANA ?????????
  • +34 (36 voturi)    
    off topic.... (Duminică, 27 martie 2011, 22:48)

    dadan [utilizator]

    ma uit la iRealitatea si Dragoteasca citeste stiri senzationale de pe Hotnews !!!??? Breakingnews-ul lor sunt articolele de pe Hotnews....e bine ca va citeaza...numa sa nu inceapa ei sa "descifreze" mesalele astea in felul lor mizerabil
  • +20 (22 voturi)    
    Geoana (Duminică, 27 martie 2011, 22:54)

    Mih. [utilizator]

    "(M-)am infrant!"
  • +15 (17 voturi)    
    pai, a fost (Duminică, 27 martie 2011, 22:57)

    romaya [utilizator]

    number one -one day ..sau mai bine zis -one night ..
  • +8 (12 voturi)    
    unde gasim originalele? (Duminică, 27 martie 2011, 22:58)

    lilicu [anonim]

    unde sunt telegramele originale? in engleza? pe wilileaks nu am gasit...
    • +1 (3 voturi)    
      Tu crezi ca se dau pe gratis? (Luni, 28 martie 2011, 11:40)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui lilicu

      Telegramele le-au cumparat unii si se publica in functie de interese.Incepe santajul si unii vor da bani grei sa nu se afle ce scrie acolo.Fraierii vor plati,cu toate ca exista riscul sa fie vandute la mai multi.Si atunci sa te tii.Dar cum banii sunt din furat,ce-am avut si ce-am pierdut.Unii hoti cu aere de baroni,probabil ca vor ramane lefteri.
  • +19 (21 voturi)    
    numarul 1 (Duminică, 27 martie 2011, 23:02)

    I [utilizator]

    sa fi numarul 1 e greu. Dar cand te uiti la concurenta, Ponta, Vanghelie iti dai seama ca e usor. Cand te uiti inapoi la Geoana... iar se complica lucrurile...
  • -1 (11 voturi)    
    O bila ... (Duminică, 27 martie 2011, 23:04)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... alba si una neagra. Neagra pentru ca se lauda cam mult. Si alba pentru ca, spre surprinderea mea, nu ma asteptam ca in spatele usilor inchise sa vorbeasca atat de mult despre binele natiunii ...
    • +4 (6 voturi)    
      Ce naiv poti fii! (Luni, 28 martie 2011, 5:47)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Pai aia vorbea cu nenea Americanu'.. Ia du-te tu si afla sa vezi ce vorbea cu nenea Rusu, poate o sa ai surprize.
  • +7 (9 voturi)    
    macar atat a facut Geoana: (Duminică, 27 martie 2011, 23:07)

    mary [anonim]

    A incercat sa aplaneze conflictul inainte de suspendarea Presedintelui.

    Sa intelegem ca desi era PRESEDINTE de Partid nu conducea de fapt partidul - "daca ar sti ca m-am intalnit cu Basescu..." Atunci cum era atunci insa Number ONE???

    La chestiunile de logica, Geoana nu a stat niciodata prea bine, pentru ca are prea multe orgolii, ambitii...
    SA fie de vina iubirea lui MIhaela???
    • +1 (3 voturi)    
      corectie (Luni, 28 martie 2011, 8:48)

      Tymax [utilizator] i-a raspuns lui mary

      iubirea Mihaelei

      learn the language or stay out of it!
      • 0 (2 voturi)    
        Stai (Luni, 28 martie 2011, 10:07)

        vanatorul [anonim] i-a raspuns lui Tymax

        nu te emotiona atat. A uitat si omul o virgula.
  • +10 (12 voturi)    
    o daaaa (Duminică, 27 martie 2011, 23:08)

    carlsson225 [anonim]

    mihaela, dragostea mea !!! llooooollllll
  • +6 (10 voturi)    
    masaj fesier cu buzele (Duminică, 27 martie 2011, 23:09)

    cetatean [anonim]

    Acum cateva sute de ani acest tip de "diplomatie" relaxa fesele sultanilor, care bine dispusi nu ordonau taierea capului, ci azvarleau o pozitie pentru maseur.Se pare ca si azi in 2011 situatia e cam la fel, numai ca fesele s-au schimbat
  • +12 (14 voturi)    
    gadea si ai sai (Duminică, 27 martie 2011, 23:17)

    hiu [anonim]

    mama, sunt de un penibil

    sa ramana cu voiculescu

    oameni buni , nu merita sa va uitati pe a3
    sunt penibili
  • +11 (15 voturi)    
    Istoria se repeta (Duminică, 27 martie 2011, 23:26)

    T+C [anonim]

    Istoria se repeta:
    Din manualele de istorie, citeam ca cu citeva secole in urma boierii (neam de slugi) se duceau la Inalta Poarta sa-i dea in git pe domnitori.

    Azi, in 2011, se produce aceeasi manevra, doar stapinii s-au schimbat, neamul de slugi a ramas acelasi.

    Asa o clasa politica de tot kkt-ul.
  • +3 (13 voturi)    
    Number 1 (Duminică, 27 martie 2011, 23:36)

    Adrian US [anonim]

    El a fost "Number one" dar in sondaje daca va mai amintiti. Parca elevul Poanta declara atunci a PDL a "furat mai mult". :)

    Adrian US
    • +3 (5 voturi)    
      Human error (Luni, 28 martie 2011, 9:09)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Adrian US

      "Sistemul lor a functionat mai bine". Asta era declaratia lui ponta. Si a descifrat-o hrebe spunand ca daca dadea ordin primarilor lor sa scoata cu 10 voturi in plus pe sectie castigau alegerile. Ca la Fucushima, au subestimat amplitudinea tunamiului de voturi din strainatate.
  • +7 (9 voturi)    
    Inalta Poarta (Duminică, 27 martie 2011, 23:38)

    narcis [anonim]

    Ambasada SUA era Inalta Poarta, iar Geoana un pretendent la tron. Cam asa suna demersurile lui Geoana. De fapt, Geoana petea cam la multe inalte porti. Asta e politica in Romania? Mai mare rusinea.. Nu e de mirare ca suntem unde suntem.
  • +3 (7 voturi)    
    wow! (Luni, 28 martie 2011, 0:32)

    io [anonim]

    Cred ca s-au crucit saracii americani ce telenovela perpetua se desfasoara in Romania.
    I-au urmarit ei cu bunavointa cat i-au urmarit, in fiecare zi, care de care venea cu stiri mai senzationale, astia se intalneau cu ei, ii ascultau ca la psiholog, notau, pana cand cred ca si-au pierdut si saracii oameni attention span-ul si concentrarea!
    Si in Marimar si Young and Restless parca sunt mai normale la cap si mai stabile in actiuni personajele decat politicienii de la noi!
  • +4 (4 voturi)    
    Wikileaks rulz! (Luni, 28 martie 2011, 5:23)

    Hah [anonim]

    plain&simple:)
  • -1 (3 voturi)    
    SPOVEDANIE CATRE DUMNEZEUL ZILEI DE AZI (Luni, 28 martie 2011, 5:47)

    Niculaie [anonim]

    E si normal ca s-a dus la ambasada americana sa se spovedeasca - daca ar fi fost credicios s-ar fi dus a cote la Biserica Sf. Gheorghe - insa omu stie care si cine este Dumnezeul A Tot Puternic in ziua de azi.
    Atentie,insa, cu traducerea in 'americana' a expresiei 'number one' - totusi o 'situatie' mai 'fluida' decat #2....
  • +4 (6 voturi)    
    . (Luni, 28 martie 2011, 7:23)

    iorgos [anonim]

    Bietul prostanac !
  • +5 (7 voturi)    
    roata vietii (Luni, 28 martie 2011, 7:32)

    wasabi [utilizator]

    Ieri Number One ...azi fix pix (asta ca sa nu zic celalalt cuvant.)

    Doamne doamne ce iti este si cu roata asta a vietii. :))


    P.s tu nu ai o viziune mai mare decat basescy ..tu ai o VIZUINA mai MARE!!
  • +3 (5 voturi)    
    Geoana,... raport la Poarta (Luni, 28 martie 2011, 7:33)

    observator [anonim]

    Frumos,frumos sintetizat relatia PSD-PNL de
    sustinere a guvernukului Tariceanu in 2007
    ...... se simte mai relaxat avand telecomanda guvernului in mana,asa cum fac astazi.....

    Ce parere aveti domnilor penelisti ????
  • +4 (6 voturi)    
    Number ONE! (Luni, 28 martie 2011, 8:47)

    Costin1968 [utilizator]

    Numarului Unu ii era frica ca-l "omoara" celelalte numere : 13,14,27...34 si 102 , 102 ce intoarce la Gara Progresu'.
  • +8 (10 voturi)    
    E JALE LA A3 (Luni, 28 martie 2011, 9:14)

    piticu agresiv [anonim]

    Uitati-va cat de tristi sunt antenistii analisti si cum se kinuie ei sa bagatelizeze dezvaluirile astea, care daca ar fi dat in PDL faceau editii speciale pana la vara. Uitati-va cata mizerie poa sa inghita barbatii vajnici si curajosi condusi de Gadea cel dur doar ca sa-si spele sustinatorii si PSD. Au ajuns in nebunia lor sa spuna ca tot Basescu i-a intoxicat pe americani, deci nu au limite, poa sa spuna orice despre oricine ca sa cada ei in picioare. E jale mare la antene :D Acum se kinuie sa denatureze dezvaluirile astea ca sa para nimic. :D Cat de cretini ne cred astia?
    • +9 (11 voturi)    
      Devin penibili... antenistii. (Luni, 28 martie 2011, 9:58)

      mojoMG [utilizator] i-a raspuns lui piticu agresiv

      Cum se strang ei fratioare... mai ales cand face Gadea cate o editie speciala, si ce discuta ei acolo, in fiecare seara ceva de genul: "- Nu-i asa ca Boc a...? - Da !!! - Si Basescu nu a...? - Sigur ca da !!!
      Incepe sa mi se faca sila... Am vazut ca si in materiale promo ii denigreaza pe dictatorul Basescu, incompetentul Boc si... despre tara lui Udrea, nici nu mai vorbesc. Cat sa mai bati apa in piua cu asta?
      • -5 (7 voturi)    
        nu te mai uita . (Luni, 28 martie 2011, 11:25)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui mojoMG

        e simplu .

        si de ce oi vrea sa vorbeasca ? de maretele realizari ??? ,
        de licitatii 'lucrate' pe multi bani publici ?
        de faptul ca avem miliarde sa tinem in functiune o fregata depasita si neinarmata , dar daca scadem tva la 5% nu mai avem bani de pensii ?
        sau poate de faptul ca taiem laptele praf pentru bebelusi , ca doar se fac abuzuri , si sunt sigur ca multi "romani lenesi" se imbogatesc cand nu dau bani pe acel lapte praf .... ce sa mai ... suntem o tara de 'mamici si bebelusi' , si asta situatie trebuie rectificata !!!

        fi tu fericit ca exista televiziuni ca antena3 , ca altfel 'programul tv' ar fi foarte similar cu programul de pe vremea lui ceasca !
        • +7 (9 voturi)    
          asta a fost un comentariu? :)) (Luni, 28 martie 2011, 12:01)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Uita-te si tu la Pro Tv, de exemplu...

          Vrei sa fiu fericit ca exista televiziuni care produc la comanda atacuri, care "infiereaza" ca pe vremuri?

          Cat de "simplu" in gandire poti fii ca sa vezi lumea in alb si negru? Basescu e Raul, toti ceilalti (invitatii si politrucii de serviciu) sunt Binele.

          Sa dea Dumnezeu sa ai o nevasta mult mai desteapta ca tine! =))
        • +2 (4 voturi)    
          N-am nimic cu tine... (Luni, 28 martie 2011, 13:46)

          mojoMG [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          ...daca iti place sa fii manipulat, e treaba ta. Probabil asa te-ai obisnuit "de pe vremea lui ceasca" cum ii spui tu. Pentru unii invatul nu are si dezvat.
  • +4 (6 voturi)    
    Promisiune (Luni, 28 martie 2011, 10:03)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca Number One se va angaja vreodata la circ, promit, imi fac abonament.
  • +3 (5 voturi)    
    Halal Partid PSD. (Luni, 28 martie 2011, 10:15)

    ionut [anonim]

    Halal partid PSD.Daca Geoana se intalneste cu Basescu il omoara PSD-ul dar daca se intalneste cu Vantu e OK.
  • +2 (4 voturi)    
    Daca-i asa ,e de groaza. (Luni, 28 martie 2011, 11:48)

    mircea [anonim]

    Geoana era presedinte PSD.Basescu era presedintele Romaniei si in aceasta functie era interesat sa discute cu toate partidele(putere si opozitie).Din partea lui Basescu,intalnirea cu Geoana ,un gest normal.Din partea lui Geoana ,la fel un gest normal.De groaza sunt cei din PSD care vad in intalnirea dintre presedintele tarii si seful propriului partid un act de tradare tip mafiot.Te duce cu gandul ca PSD este o structura mafiota si din ce vedem parca asa este.Alianta cu PNL tot in acest sens pare a fi facuta.Adica mafiot.
  • +1 (3 voturi)    
    incetisor (Luni, 28 martie 2011, 13:45)

    iasa puroiu [anonim]

    pai la ce mafie(psd-u,''televiziunile''..) avea in spate cred si eu ca te simteai number 1
  • +2 (2 voturi)    
    number one (Luni, 28 martie 2011, 16:57)

    magnusfelyx [utilizator]

    DEDICATIE: http://www.youtube.com/watch?v=n5Sju9fTLUk
  • +1 (1 vot)    
    este vrajeala (Luni, 28 martie 2011, 22:07)

    danandreipaval [utilizator]

    ceea ce a spus Geoana!!
    Sa ma explic: Geoana s-a dus la ambasador cu speranta sa ii atraga pe americani de partea lui si nu a lui Basescu. Tinta lui clara a fost vizita in SUA. Vezi doamne eu sunt singurul capabil sa conduc un guvern, am acceptul si binecuvantarea americanilor.

    Americanii nu au cazut in plasa si l-au refuzat. Asa ca singurul lucru ce ia ramas lui Geoana a fost sa sara in sus si sa spuna "Mihaela, dragostea mea..."
  • +1 (1 vot)    
    telenovele (Marţi, 29 martie 2011, 7:31)

    Socrates [anonim]

    Dupa dezvaluirile lui Geoana si ale altora iti vine sa crezi ca au fost la spa la ambasada SUA.
    Cam la nivelul asta se ridica toata conversatia, planurile si strategiile marilor nostri politicieni, parca ar vrea sa impresioneze pedichiurista.
    Auzi - "number one" !
    Sunt tare curios ce-o sa zica despre asta Mihaela si mama-soacra.