Presedintele Traian Basescu invita sindicatele la discutii, duminica, la Cotroceni

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 mai 2010, 15:10 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu i-a invitat la Palatul Cotroceni, pentru discutii, pe reprezentantii confederatiilor sindicale care au solicitat o intalnire cu seful statului, informeaza Administratia Prezidentiala. Intalnirea va avea loc duminica, la ora 11.00.

"Presedintele Romaniei, Traian Basescu, i-a invitat duminica, 9 mai a.c., ora 11.00, la Palatul Cotroceni, pe liderii celor cinci centrale sindicale care au solicitat o intalnire cu seful statului: Confederatia Nationala Sindicala „Cartel Alfa”, Confederatia Nationala a Sindicatelor Libere din Romania – Fratia, Confederatia Sindicatelor Democratice din Romania, Blocul National Sindical, Confederatia Nationala Sindicala Meridian", precizeaza comunicatul Presedintiei.

Liderul Cartel Alfa, Bogdan Hossu, a anuntat vineri dimineata, la finalul intalnirii dintre reprezentantii confederatiilor sindicale, ca au trimis o scrisoare presedintelui Traian Basescu, prin care solicita o intalnire inainte ca delegatia FMI sa plece din Romania.

Totodata, liderii sindicali au anuntat si organizarea unui comitet de criza, iar luni se vor intalni pentru a discuta calendarul protestelor.


Citeste mai multe despre   























1073 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Mimare (Vineri, 7 mai 2010, 15:24)

    vio [anonim]

    doar atat.
    Va mima dialogul, ca sa dea bine.
    • +2 (4 voturi)    
      citat din Hossu (Vineri, 7 mai 2010, 15:41)

      dudu [anonim] i-a raspuns lui vio

      vom discuta "problemele ce sunt si le recunoastem". E mai lucid decat multi sefi de sindicate.
  • +13 (15 voturi)    
    La munca...! (Vineri, 7 mai 2010, 15:25)

    vali [anonim]

    ...La munca !...
    ...Cui i-a placut munca a luat drumul pribegiei, a muncit in moloz si ciment, a sters babele la kur, a trimis bani acasa sa-si plateasca taxele si darile la stat, ...!
    ...Cati profesori, cati slujbasi la stat, cati lideri sindicali
    au luat drumul amar al strainatatii cu desaga
    pe umar ?...
    ...Rusine !...
    ...La munca, la munca, la munca !...
    • +5 (5 voturi)    
      un singur plus (Vineri, 7 mai 2010, 15:42)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vali

      pot sa-ti dau. Dar zic si eu la fel, pentru sindicalistii armani si rolex:
      ...la munca, la munca, la munca !
    • -5 (7 voturi)    
      Proletcultism (Vineri, 7 mai 2010, 15:49)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui vali

      Bre esti pus sa faci agitatie pe aici ?
      Tu crezi ca Romania o duce prost din cauza bugetarilor ? Pot fi dati toti, dar absolut toti afara si tot prost or sa mearga lucrurile pe aici !
      Daca ai avea habar cata evaziune fiscala se face prin spatiul carpato-ponto-danubian te-ai cutremura.La fel cu licitatiile publice. La fel cu............... Dar tu probabil habar nu ai ce-s alea. Dai cu lupta de clasa si desaga pe umar inainte. Desteptii oricand si oriunde vor trai bine ! Se inscriu in PDL !

      Auf wiedersehen !
      • +3 (5 voturi)    
        buget? (Vineri, 7 mai 2010, 16:17)

        meticulos [anonim] i-a raspuns lui Prostu

        75% din buget se duce pe cheltueili sociale: pensii, salarii bugetari, alocatii, subventii s.a.m.d. Care parte e compresibila? Subventii la caldura sunt 3,5 milioane de persoane; daca depasesc 100 euro atunci economia este de 350 mil. euro. Ne lipsesc anual 1,7 miliarde de euro NUMAI la pensii.
    • -3 (5 voturi)    
      Ce e munca? (Vineri, 7 mai 2010, 15:51)

      gigicontra [anonim] i-a raspuns lui vali

      Ai o imagine deformata, "stahanovista" asupra muncii. Pentru tine, munca se masoara in moloz si ciment si rahat sters.

      Ei, nu-i chiar asa.
      Din pacate, vad ca ai primit o multime de +! Deci o gramada de oameni au impresia ca munca se masoara in gramada de span pe care o scoate un strungar intr-un schimb. Asa era in anii`50, asa e si acum, in mil. III!

      PS
      Adica vrei sa spui ca EBA nu munceste? ca ea nici nu demoleaza, nici nu sterge la fund pe nimeni!
    • +5 (5 voturi)    
      rusine sefilor sindicatelor (Vineri, 7 mai 2010, 16:11)

      dlp [anonim] i-a raspuns lui vali

      sa le fie rusine sefilor de sindicat care nu au luat atitudine atunci cand guvernul TRADATOR liberal tariceanu -SUSTINUT DE PSD - a angajat 600.000 de bugetari si nu si-au pus problema de unde vor avea bani pentru salarii. Din ce taxe si impozite sa se sustina un colos ineficient al bugetarilor? De ce nu au iesit in strada sa manifeste pentru intarirea statului si eradicarea coruptiei din randul bugetarilor lor?
  • +7 (9 voturi)    
    masuri necesare (Vineri, 7 mai 2010, 15:30)

    nicu [anonim]

    Bravo Traiane!

    Acum nu mi-e rusine ca te-am votat.

    Fii ferm si nu ceda plangaciosilor.

    Bunastarea si siguranta natiei nu se construieste cu masini de lux, vile faraonice, concedii in strainatate sau alte luxuri, ci mai ales cu truda si cumpatare.
    • -2 (2 voturi)    
      pentru nicu (Vineri, 7 mai 2010, 16:12)

      pensionarul [anonim] i-a raspuns lui nicu

      iti urez sa fii pensionar poate-ti masi scade entuziasmul asta.
      • +1 (1 vot)    
        stai tu linistit (Vineri, 7 mai 2010, 18:37)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui pensionarul

        Unii dintre noi nu vom fi niciodata pensionari. Vom munci toata viata.
      • 0 (0 voturi)    
        Statistica. (Sâmbătă, 8 mai 2010, 8:11)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui pensionarul

        Statistic vorbind, chiar daca-i urezi tu sa ajunga pensionar nu va fi. Pentru ca varsta de pensionare va fi 68 de ani pentru barbati iar speranta de viata este 68.2 ani la barbati. Deci va manca pensie in jur de 2-3 luni.
    • 0 (0 voturi)    
      ce să cedeze? (Vineri, 7 mai 2010, 23:33)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Pentru că a cedat deja:
      - Principala plângere este că sunt 1.4 milioane de bugetari.
      - A propus concret ceva în scopul reducerii acestei cifre?
      -NU!
      Face propunerea pompieristică de a le reduce salariile în bloc cu 25%. Şi la cel cu 25000 şi la cel cu 700. Care din aceştia crezi ca face munca.
      Asta va avea ca efect scăderea calităţii personalului din administraţie pentru că vor pleca cei buni şi vor ramâne incompetenţii, piloşii, corupţii.
      Nici o vorbă despre faptul că aparatul administrativ are aceste dimensiuni uriaşe din cauza legilor şi reglementărilor proaste. Sau mai precis legi ticăloase pentru că în ultimii 20 de ani toate legile s-au făcut având ca ţintă interesul personal al celor ce le promovează şi nu bunul mers al lucrurilor.
      PESTE 5 ANI LA URMĂTOAREA CRIZA GUVERNUL ŞI PREŞEDENŢIA se vor plânge tot de faptul ca sunt 1,5 milioane de bugetari.
      HALAL REFORMĂ a statului.
  • -6 (6 voturi)    
    KAFKA (Vineri, 7 mai 2010, 15:32)

    Ovidiutzu [anonim]

    Ce ar dori sa le spuna sindicalistilor ? "Stati linistiti la locurile voastre!" A murit persoana care zicea asta si noi am ales sa nu mai existe din astia in 1989. Un guvern se instaleaza ca sa guverneze bine si sa faca rost de bani nu sa ne explice ca nu are de unde .... cine nu e in stare sa plece cu seful lor cu tot! Cit tupeu mai au ca sa nu zic altcumva?
    • 0 (0 voturi)    
      @Kafka (Sâmbătă, 8 mai 2010, 8:35)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Ovidiutzu

      Mai, Kafka nu este o expresie la moda cum crezi tu.
  • -4 (4 voturi)    
    Asa e... (Vineri, 7 mai 2010, 15:39)

    prizainel [utilizator]

    Aia de la sindicate se vor face ca se lupta cu el, Basescu se va face ca ii pare rau, dar nu are incotro, aia de la sindicate vor ameninta cu greva... Ce naiba, parca am vazut piese.. Unde esti tu Caragiale?
    Tradare .. tradare... Numai sa stie si sindicatu'...
  • +6 (6 voturi)    
    la munca!!!! (Vineri, 7 mai 2010, 15:39)

    vg [anonim]

    ne-am saturat sa muncim pentru ca bugetarii sa "stea" la stat.
    cel mai bine ar fi sa-i dea pe toti afara si sa organizeze concurs pe cate posturi avem nevoie pe un salariu corespunzator muncii.
    sigur or sa gaseasca destui dornici sa munceasca mai mult si pentru mai putini bani decat bugetarii de astazi
    • -2 (6 voturi)    
      Hai ca n-ai treba! (Vineri, 7 mai 2010, 15:58)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui vg

      Posturile la buget se ocupa prin CONCURS! (stii, si Syda a dat concurs!).

      Dar ai si tu dreptate. Sa fie dati afra toti pompierii si doctorii, si sa se organizeze concurs. Cat poate dura? 2-3 luni? Ce se poate intampla?
      Si oare cine o sa se prezinte la concurs pe postul de pompier? Nu tot fostul pompier?

      Dar nah, toata lumea poate sa scrie pe forumuri, ca nu e greu.
  • 0 (6 voturi)    
    frumos! (Vineri, 7 mai 2010, 15:44)

    pentru_cristian [anonim]

    Afirmatia ta e din categoria "noi muncim nu gandim".
    Cred ca te-ai nascut preat tarziu. In anii '50 erai in elementul tau.
    Cine a invatat merit-a o soarta mai buna. Daca n-ai invatat stergi babe la kur. Poti sa fi sigur ca printre cei plecati in occident sunt si profesori, medici si "indivizi" care au iubit cartea. Unii au reusit altii, nu.
    Problema e ca, de-astia ca tine, niste "jmecheri" care fug de scoala ca dracu' de tamaie au ajuns sa ne conduca.
    Occidentul, care ne fascineaza pe toti, isi platesc profesorii sa aiba cetateni educati, au functionari bine platiti ca sa starnga bine impozitele si au si lideri sindicali, cu verticalitate morala, pentru a avea un stat echitabil.
    Nu e bine sa judeci o clasa profesionala asa la gramada. Probabil profesorii pe care i-ai avut in scoala ar merita sa fie da-ti afara, luand in considerare ce "produs" au scos pe piata.
    Mi-e greata de limitarea unor concetateni de-ai mei!

    De reforma lui Funeriu ce se m-ai aude? Ca e cam liniste...
    • +1 (5 voturi)    
      fa un efort macar continutul sa fie corect (Vineri, 7 mai 2010, 14:59)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui pentru_cristian

      Tinere se vede ca nu prea ti-a placut cartea. Nu fa morala pe forumuri inainte sa stii sa scrii corect in limba materna: "merit-a", "da-ti", "m-ai" sunt doar 3 exemple de confuzie din mintea ta.
  • +2 (2 voturi)    
    Verba volant ! (Vineri, 7 mai 2010, 18:03)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Verba volant,scripta manet! Vorba zboara ce e scris ramane! Cam acelasi lucru cu: Vorbele nu pot fi cusute la dosar. Demonstratiile/grevele sindicale intalnirile cu presedintele nu cresc nici productivitatea muncii nici PIBul in Romania!Fara reasezarea valorilor la locxul natural si firesc .." geaba vii geaba te duci..." Munca ca la tine acasa economia,cinstea alaturi de reorientarea catre produsele Romanesti mai curate d.p.d.vedere al continutului in nirtati, nitriti si alte chimicale!Coborarea stachetei asteptarilor intr-o imbogatire rapida care vedem si noi azi ca nu este posibila in mod real decat in IT,sport de mare nivel sau in cinematografie .Nici la Hollywood nu se inregistreaza decat cateva vedete cu vanituri pentru noi astronomice.In topul marilor castiguri sunt din schow bisnis.Asa ca vb unui batran sa nu ne facem mari iluzii sa nu avem deziluzii.SA revenim cu piciorele pe pamant cu costiinta ca o crestere naturala a unei averi se face in 4-5 genereatii.DDD
  • +1 (1 vot)    
    La munca (Vineri, 7 mai 2010, 22:01)

    Cypyca [anonim]

    Total de acord....la munca cu voi....muncesc de la 6 la 20-22 ca sa platesc taxe si impozite si sa sustin puturosii astia de bugetari....care au salarii mari...rusine la profesori care nu mai predau nimic bun....rusine la politie care fugaresc orice masina de distributie ce opreste cateva secunde pentru a isi face treaba...rusine doctorilor care iau spaga....rusine bugetarilor care au pauza de masa....LA MUNCA.....si gura mica!