Propunerea CSM pentru sefia instantei supreme: Livia Doina Stanciu, judecatoarea care l-a condamnat pe Mircia Gutau

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2010, 16:03 Actualitate | Esenţial

Judecatoarea Livia Stanciu
Foto: Agerpres
 documente
(25 Feb 2010) PDF, 215KB
Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis, joi, cu majoritate de voturi, sa propuna sefului statului numirea judecatoarei Livia Doina Stanciu in functia de presedinte al Inaltei Curti de Casatie si Justitie, informeaza Agerpres. Livia Doina Stanciu a detinut pentru doi ani prin delegare functia de presedinte al Sectiei Penale a ICCJ.

Stanciu a facut parte din completul de judecatori care l-a condamnat pe primarul municipiului Ramnicu Valcea, Mircia Gutau, la 3 ani si jumatate pentru coruptie.

Printre obiectivele prezentate joi in fata membrilor CSM se numara acordarea unei atentii deosebite dispozitiilor referitoare la schimbarea jurisprudentei ICCJ si la sesizarea Curtii Constitutionale pentru controlul constitutionalitatii legilor inainte de promulgare, identificarea cazurilor in care este necesara imbunatatirea legislatiei si sesizarea ministrului Justitiei in acest scop, reconsiderarea rolului presedintelui de sectie care trebuie angrenat mai mult in procesul decizional, asigurarea cadrului organizatoric necesar bunei desfasurari a activitatii sectiilor in perspectiva intrarii in vigoare a noilor coduri de procedura penala si civila, scop in care studiul de impact va fi extins si la sectia comerciala si va fi reanalizat la nivelul tuturor sectiilor CCJ.

"Sper ca, pe viitor, cu sprijinul CSM, sa ridicam Justitia la cotele cele mai inalte, sa o mentinem. (...) Imi doresc - desi acest mandat nu a inceput, dar daca va fi validat ulterior, pentru ca momentan este o propunere a CSM care ma onoreaza - ca la sfarsitul mandatului sa nu realizez doar obtinerea unui sediu pentru ICCJ (...), ci sper ca la finele lui sa putem spune cu totii ca am facut lucruri cat mai bune pentru sistemul judiciar si ICCJ, in special', a spus judecatoarea, dupa anuntarea deciziei.

Procedura de depunere a candidaturilor pentru functia de presedinte al ICCJ a fost reluata, dupa ce seful statului a respins propunerea facuta pe 22 octombrie de CSM privind numirea Lidiei Barbulescu in aceasta functie.

Potrivit legii, 'presedintele, vicepresedintele si presedintii de sectii ai ICCJ sunt numiti de presedintele Romaniei, la propunerea CSM, dintre judecatorii Inaltei Curti care au functionat la aceasta instanta cel putin doi ani'.

Numirea in functia de presedinte al ICCJ se face pe o perioada de trei ani, cu posibilitatea reinvestirii o singura data.


Citeste mai multe despre   























3614 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    vrem mai multe informatii (Joi, 25 februarie 2010, 16:35)

    outside_the_wall [utilizator]

    Puneti CV-ul pe site! Sa speram ca nu va fi ca si in cazul propunerilor anterioare (Barbulescu si cealalta dinozaura dinaintea ei).
    • 0 (0 voturi)    
      pai vezi... (Joi, 25 februarie 2010, 17:22)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      ca e link sub poza...

      Eu nu sunt din domeniu dar dupa parerea mea de profan nu prea arata rau ce e pe acolo!!!
      • +1 (1 vot)    
        rezultate? (Joi, 25 februarie 2010, 18:12)

        cuba [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        cam ce volum de munca are/avut. leadership etc. voluntariat, actiuni caritabile. hai sa avem mai multe din astea mai de suflet, si mai putin din alea fabricate. cite un curs afara a cam prins fiecare procuror si chiar mai multe, dar contributie la legi, amendamente...ceva acolo sa iasa dinn tiparul miilor de procurori..
        • +1 (1 vot)    
          poate ai dreptate... (Joi, 25 februarie 2010, 18:51)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui cuba

          dar macar are un sac de lucrari publicate spre deosebire de Barbulescu...

          acum nu oi vrea si tu un sfant..si judecator si la taclale cu papa!
          eu is fericit ca nu este Barbulescu, desi multi sustineau ca Barsan ar fi fost cea mai potrivita...
          • 0 (0 voturi)    
            Are ceva din Pivnicerul si putin din Barbulescu! (Joi, 25 februarie 2010, 20:55)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            Nu stiu cum s-a facut dar dupa 2 sentinte pozitive lui Gutau, aceasta doamna l-a trimis la inchisoare desi nu erau probe? Nu am incredere in Justitie, care este plina de nomenclaturisti, securisti si oportunisti. Cred ca spaga e tot ce stiu si faptul ca nu raspund pentru sentintele pe care le dau ii fac de neatins. Tara asta o s-o duca bine cand toti magistratii vor raspunde pentru sentintele pe care le dau si cand politicul, gen PSD si PNL, nu vor mai interfera in justitie. Nu am incredere in tanti asta, are fata de pesedista.
    • +2 (4 voturi)    
      Este CV! (Joi, 25 februarie 2010, 17:29)

      Linus Torvalds [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      uita-te acolo, sub poza, este documentul PDF.
  • +4 (4 voturi)    
    date (Joi, 25 februarie 2010, 16:47)

    saladin [anonim]

    Date personale, de cariera, studii, stagii de specialitate....ca fraze de astea - sper sa ridicam justitia pe inalte culmi....sunt de congrese.....cine a dus justitia la cota de avarie in increderea populatiei...si a umplut-o de stegulete rosii la Bruxelles....
    • +3 (3 voturi)    
      Opinie (Joi, 25 februarie 2010, 17:20)

      Circotasul [anonim] i-a raspuns lui saladin

      Dupa cum se vede din CV de sub poza, dna respectiva a facut facultatea de drept intre 1976-1980 si a fost " f. buna la scoala", de 10.
      Se stie ca la drept si cei foarte buni si cei mai putini buni trebuiau sa dea cu subsemnatul la Secu, pe viata, ca doar trebuiau sa apere statul roman si conducatorii iubiti de fosta si actuala //.
      Nu ma mir ca n-au gasit pe cineva mai tinar si mai nepatat caci trebuie sa se acopere intre ei: CSM si Curtea Constitutionala. Dar nu unul ca V Ponta care a fost si este un oportunist ci unul ca fostul Cristian Panait dar mai rezistent psihic asta in cazul in care CP n-a fost sinucis.

      Dar sunt prea multe gunoie de bagat sub pres in Ro de azi. Pacat!(editat de HotNews.ro)
      • +4 (4 voturi)    
        tinerete cu price pret? (Joi, 25 februarie 2010, 17:59)

        jj bkl [anonim] i-a raspuns lui Circotasul

        vrei pe cineva tanar? chiuariu este tanar si s-a vazut ce dezastru de ministru al justitiei a fost. e nevoie si de experienta in functii de conducere din justitie.
        • +2 (2 voturi)    
          cu orice risc (Joi, 25 februarie 2010, 18:15)

          lica [anonim] i-a raspuns lui jj bkl

          sint multi tineri buni, dar crezi ca ies in fata daca nu se murdaresc politic? te inseli, in teritoriu fiecare se descurca cum poate, realtille de cumetrie si nepotism sint intinse la max, e o stare jalnica...totul pleaca de la politic...ei or sa ne ingroape...asa ca venitit voi aceea si schimbati si dati o sansa tinerilor......educatii in tot ce e romanesc si crestinesc si o sa fie mai bine.
      • +1 (1 vot)    
        Mai Circotase (Joi, 25 februarie 2010, 19:44)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Circotasul

        parca ai fi Voiculescu. Numai el a incercat sa spuna ca toata lumea turna la Secu, asa ca el era unul din multime. De unde ai scos tu pe acest "se stie" ca dadeau cu subsemnatul la Secu? Stii tu, ai informatii sigure, sau umbla vorba prin tirg?
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns pt. elena (Joi, 25 februarie 2010, 22:33)

          Circotasul [anonim] i-a raspuns lui elena

          Dar de ce tii asa de mult cu aceasta Stanciu?
          Chiar daca i-au schimbat poza tot ciufuta arata si comparatia cu Voiculescu este total prosteasca. si sa-ti explic de ce: Voiculescu a spus(nu ca a incercat) ca toata lumea a turnat , ca sa se scoata pe el curat ca lacrima. Aici este vorba (dupa cum am mentionat in prima postare) numai de cei care au facut FACULTATEA DE DREPT pina in 1989 si probabil ca putin sau ceva mai mult si dupa caci conducerea facultastii nu s-a schimbat in ian. 1990 si deprinderile nu se pierd asa repede.
          Si eu visam sa fac dreptul sau ziaristica, copil fiind, noroc ca am avut origine NESANATOASA si nu as fi fost admis chiar daca as fi avut note f. bune , caci accentul se punea pe dosar. Si acum multumesc lui Dumnezeu pentru asta caci altfel ar fi trebuit sa fac compromisuri ca toti cei admisi la drept si nu-mi sta in fire.
          ori esti f. tinara si nu stii cu ce s-a mincat perioada 1944-1989 ori esti PSD-ista si atunci nu ma mir de comentariul tau.
  • +3 (3 voturi)    
    ma intreb si eu (Joi, 25 februarie 2010, 19:33)

    goe [anonim]

    De ce toate tantile astea judecatoare au asa o cautatura criminala? Parca sunt posedate toate! N-au si ele vreun consilier de imagine sa le spuna cand sa zambeasca, cum sa se machieze, coafeze, etc? Sunt judecatoare, nu inchizitoare, ce naiba??? Ce incredere in actul de justitie iti inspira o bruta cu ochii injectati, cu freza de muma padurii si cu limba otravita (aici ma refer in special la alde Barbulescu sau Pivniceru)?
    • 0 (0 voturi)    
      vai mie (Joi, 25 februarie 2010, 20:28)

      anne marie [anonim] i-a raspuns lui goe

      cine o cunoaste stie ca e o COMUNISTA si atat. sau o procuroare comunista, mai precis. dar cum la csm sunt aproape numai comunisti, la ce te poti astepta. de altfel toata generatia ei de judecatori şi de procurori are aceeasi culoare. justitia romana nu se va curata decit prin procesul "natural" de curatare.
    • -1 (1 vot)    
      Dar la MACOVEI cand o sa te referi ? (Vineri, 26 februarie 2010, 8:20)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui goe

      Ah , pardon ,
      Monicuta este
      inchizitoarea preferata
      a anticomunistilor. A antireformistilor ! A antipesedistilor. Precum si a masokistilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Si (Joi, 25 februarie 2010, 21:55)

    HESS [anonim]

    eu as vrea sa ma condamne cineva la trei ani juma ,binenteles dupe ce devin milionar .
    Mare scofala ,cand pt o paine furata ar putea sa te infunde cat pe asta, care cred ca poate trai linistit cu ce sa imbogatit ,,cinstit,,20 DE ANI MUNCA SILNICA SI CONFISCAREA TUTUROR BUNURIILOR.
  • 0 (0 voturi)    
    Nimeni nu e mai presusde lege ! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 13:37)

    stanel22 [anonim]

    Sa stam stramb si sa judecam drept ! Doamna Livia Doina Stanciu este un magistrat de nota 10 ! .Bineinteles ,urmarind sv dumneaei.Si in activitatea sa declara ca apara legea,dar in timpul lui Basescu nu crede nimeni ca nu a fost si sub influenta politicului.Asa ca toate hotararile luate au fost luate si la ordinul lui Basescu ,exemplu Adrian Nastase,Dan Voiculescu.Asa ca in perioada presedintelui Klaus Iohannis ,Livia Doina Stanciu nu are ce cauta ca presedinta a CSM !!! Hotararile judecatoresti trebuie nu sub influenta politicului,deci justitia trebuie sa fie independent ,asa cum declara Livia Doina Stanciu !!!