Dezbatere HotNews.ro

Ura si resentiment in Romania

de D.T.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2009, 16:27 Actualitate | Esenţial

Ura si resentiment
Foto: AGERPRES
Dezbaterea despre ura si resentiment a fost generata de un articol scris de Mihail Neamtu si publicat de HotNews.ro intitulat Basescofobie si fanatism in media romaneasca. Horia Roman Patapievici l-a folosit drept pretext si a publicat trei articole in EVZ despre ura si sursele ei. Tema s-a rostogolit pe blogurile unor reputati intelectuali. De cateva saptamani, Vladimir Tismaneanu realizeaza pe blogul sau o ancheta despre ura si resentimet. Ii raspund pe blog personalitati din cultura romaneasca: Teodor Baconski, Mihai Sora, Mircea Cartarescu.

Istoria unei dezbateri
  • Tema a fost lansata 6 august in textul Fanatism si basescofobie in mass media romaneasca, publicat de Mihail Neamtu pe HotNews.ro
  • Ii raspunde Horia Roman Patapievici in trei articole publicate in Evenimentul Zilei: Cultura democratica si consensul urii, Despre ura care s-a incetatenit printre noi si Tinta: Traian Basescu. Sa-l uram!
  • Impotriva lui Patapievici, cateva ziare si Antena 3 duc o campanie furibunda de defaimare. H-R Patapievici face plangere la CNA. Cornel Nistorescu il ataca in Cotidianul in stil Romania Mare.
  • Tema se propaga in blogosfera. Noul Conservatorism ii reproseaza lui Patapievici indignarea selectiva, amintindu-i si ca Iliescu era urat. Patapievici e criticat si in unele reviste culturale, intr-un text publicat de Ovidiu Simonca in Observator Cultural.
  • Vladimir Tismaneanu realizeaza pe blogul sau o ancheta despre sursele care alimenteaza ura si resentimentul in Romania. Publica raspunsurile unor personalitati ca Teodor Baconski, Mihai Sora si Mircea Cartarescu. Remarcabile reflectii si eseuri. Citeste-le aici, aici si aici.
  • Vladimir Tismaneanu, pentru Hotnews.ro: "Se vorbeste tot mai mult despre resentiment, frustrare, ranchiuna, chiar revansa, drept mecanisme care ar putea explica ofensivele tot mai virulente impotriva ideilor si practicilor pluralismului democratic. Mai mult, mie mi se pare ca resentimentul este motivatia adanca a celor pentru care orice forma a nobletii spiritului trebuie automat terfelita. Din pacate, vocile care vin din directia pe care o numim a liberalismului civic anti-totalitar sunt prea putin prezente in mediile dominante (ma refer mai cu seama la televiziuni).  Pe blogul meu de idei am publicat si voi continua sa public raspunsurile unor cunoscuti intelectuali pe subiectul resentimentului ca emotie publica nociva si experienta subiectiva auto-devoranta."
Nota: Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa explice de ce ura si resentimentul par sa domine astazi societatea romaneasca. Doar radicalizarea politica pro si contra Basescu, apropierea alegerilor si criza economica amplifica acest tip de atitudine sau sunt si alte cauze?


Citeste mai multe despre   






















5117 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Simplu (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:45)

    adik [anonim]

    Cauzele:
    1. Bani
    2. Manipulare
    3. Ignoranta
    In aceasta ordine.

    Consecintele, pot fi analizate in fel si chip.
    • +16 (16 voturi)    
      ...lipsa de educatie (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:02)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui adik

      In lipsa unei educatii corespunzatoare, individul comun este tentat sa reactioneze pe calea cea mai simpla, sa injure, iar de aici lucrurile escaladeaza. Din pacate nici mintile mai luminate nu reactioneaza pozitiv. In viata politica din Romania, nu am auzit o data un politician sau ziarist care sa isi felicite sincer adversarul pentru un lucru bine facut. Absolut toti comenteaza latura negativa, uneori folosindu-se de neadevaruri cu vadita rea intentie. Se uzeaza de cea mai joasa speta de demagogie si nu se pune pret deloc pe onestitate. Onestitatea in politica are riscurile sale, dar sunt convins ca exista si beneficii majore, si ma gandesc aici in primul rand la credibilitate, capitol la care mai toti politicienii stau teribil de prost.
      • +5 (7 voturi)    
        Basescu (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:48)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        Tocmai l-a felicitat pe Tariceanu pt. felul cum a negociat cu Ford....
        • +1 (7 voturi)    
          Ziua de ieri a lui Basescu - EXCELENT EXEMPLU (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:43)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

          Punctul 1 - cu tiganii la Cazanesti. Salbe de aur, masini scumpe, fericire afisata
          ostentativ.....un talaz de iubire in inima celor care tocmai s-au inscris pe listele pentru faina si zahar de la UE...ok asta
          nu prea are legatura
          cu Basescu...omul s-a dus ...ca si la targul tiganesc de la Sinaia pentru a contracara efectul mizerabil indus in lume de Madonna...iarasi ok.
          Totul ar fi fost 100% ok ...daca nu incuraja
          gesturile alora care le-au dat cadouri lui si nevestei. A facut-o special, pentru a se distra seara pe seama lui Gadea si Compania, Il detest pentru acest mod in care se joaca perpetuu cu mintea putina a ziaristilor...le aprinde cand vrea el becul colorat....si stie exact cat saliva vor secreta...si o face exclusiv pentru ase autoconvinge cat e el de dastept.
          *
          Plus remarca critica la adresa politicienilor
          care nu si recunosc originea tiganeasca....
          o lovitura ordinara careia Nastase si Geoana de pilda nu-i pot raspunde decat ducandu se la prima sarbatoare tatareasca spre a face
          o remarca echivalenta la adresa lui Basescu
          *
          Punctul 2 - Vizita la Ford Craiova.
          Gestul de recunoastere a meritelor lui Tariceanu...plin de iubire ....mai ales ca Tariceanu
          nu candideaza la Presdintie....mai ales ca
          in felul acesta a putut sa il umileasca pe Geoana, prezent in sala si care candideaza la Presedintie.
          *
          Punctul 3 - intalnirea nocturna cu revolutionari si procurori .....Bun prilej sa tipe la Kovesi pentru nefinalizrea asa numitelor dosare ale revolutiei si mineriadelor....exotic sa te pupi dimineata cu minoritatea infractoare si sa te ratoiesti seara la Procurorul General...las ca putin imi pasa de Kovesi...e una dintre tumorile regimului basescian...Cu o singura bila populista prezidentul a dat ...in vazul alegatorilor...ordin sa fie repus in pozitia de anchetator procurorul pensionar Johny Walker...si sa fie trimise in instanta cauze nefinalizate si cam prescrise...sa se razbune pe magistratii rebeli aruncandu-le in curte hoitul unor viitoare achitari..
          • 0 (4 voturi)    
            Ziua de ieri a lui Basescu - Continuare (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:40)

            MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

            ...Scopul principal al intalnirii nocturne a fost
            acela de a pregati faimoasa Platforma Civica
            elecorala....”Revolutionarii” lui Maries ...
            trebuie sa tina loc de Societate civila...
            *
            Paranteza: in cei 5 ani de mandat
            nu l-am auzit pe Basescu pomenind despre Revolutie, mineriade si alte smenuri din astea
            decat cand citit Raportul Anticomunist redactat de Volodea ...Aliosha...sa cum il cheama
            *
            Doctrinarii care
            tocmai au lansat pe piata tema :
            ”Di șe bre atîta ura ? ”
            gresesc in masura in care incearca sa
            gaseasca un singur motiv....mdeh, sunt si ei formati in comunism...nu pot scapa de
            tentatia omogenizarii .
            In realitate cred ca formam
            o constelatie a urii...fiecare cu motivele lui,
            cu modul lui de manifestare.
            *
            Eu de pilda il urasc pe Basescu
            pentru fascinatia pe care o emana
            asupra fanilor sai,
            pana intratat incat ii determina sa renunte la propria ratiune pentru a gandi si a se
            exprima folosind exclusiv ideile
            si ”conceptele” semipreparate de el
            cu mijloace viclene ...de altfel extrem de limitate.......previzibile.....Tariceanu este unul dintre primii care le-au descifrat si au reusit sa le neutralizeze
            *
            O parte din ura mea nu se indreapta
            totusi impotriva lui Basescu, ci a camarilei.
            Nu ma refer la smecheri gen Berceanu sau Udrea ....bisnitari uiltima instanta.
            Ma refer la ”ganditori”.
            Pentru ca tot am vorbit de Revolutie
            ....prin ianuarie 1990 eram beat de fericire ca nu ii voi mai vedea pe Paunescu i Vadim.
            ”Multumita” lui Iliescu cei doi au reaparut...
            .*
            ”Multumita” insa lui Basescu am descoperit
            ca si ganditorii ”anticomunisti” se preteaza exact la aceeleasi mizerii ale cultului personalitatii de care au fost capabili Vadim si Paunescu.
            Nu ma refer la Traian Ungureanu sau la Liiceanu (pe cand un material despre ura de care e capabil Gabriel ?).
            Dar caderea lui Plesu si Cartarescu
            m-au lasat fara speranta...

            P\S. Vadim ii va ceda...pe pariu...voturile lui Basescu ....”ca doar n-o sa dam
            foc la tzara !” ....Nu
          • 0 (2 voturi)    
            Era cat pe-aici sa cred... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:58)

            novac [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

            ca esti doar un cetatean revoltat. Dar cand te-ai luat de Kovesi, am inteles ca iti faci doar meseria :))))
          • +1 (1 vot)    
            Basescu diabolic de inteligent ! (Joi, 10 septembrie 2009, 1:40)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

            @Deh crescut pe mal de ape,Pestele mare la carlig si nada "Grea".Alunecos aproape imposibil de "prins" greu de decriptat.De asta "vanatorul "devine greu de vanat.DDD
    • +1 (1 vot)    
      A venit Urâta! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 5:36)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui adik

      Ciclu de feedback pozitiv. Ratiunea poate actiona ca un limitator al acestui proces periculos.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-i chiar atat de simplu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:02)

      constantin cojocaru [anonim] i-a raspuns lui adik

      Ura si resentimentele, de fapt intreaga mlastina morala care viruseaza societatea romaneasca,
      au drept cauza fundamentala marele rapt prin care poporul roman a fost deposedat de capitalul pe care l-a acumulat pana in 1989 si, drept urmare, si de cea mai mare parte a veniturilor pe care le-a creat de atunci incoace. Degeaga cautati "cauzele" in subtilitati psihologice, sociologice, filozofice. Atata timp cat majoritatea este inselata si jefuita de o minoritate naravita la hotie, nu o sa avem nici prosperitate, nici dreptate, nici dragoste de semeni. Cand majoritatea nu are proprietate, ea nu are, in realitate, nici un alt drept, nici pe cel de a fi ales, nici pe cel de a alege, nici acces la justitie, nici la informatie, nici la educatie, nici la solidaritate sociala, nationala, comunitara etc. De 20 de ani spun aceste adevaruri. A aparut cineva care ma aude?
      • +1 (1 vot)    
        solutiile simple au metode barbare. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:00)

        Bobilu [utilizator] i-a raspuns lui constantin cojocaru

        Da, sunt multi care te aud. dar zgomotul de fond e prea mare.
  • +7 (19 voturi)    
    de ce tocmai basescu? (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:45)

    adrian [anonim]

    Nu cumva candideaza la presedentie?
    • -2 (8 voturi)    
      chiar nu mai inteleg (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:23)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui adrian

      orice face e rau?
      • +1 (3 voturi)    
        desigur (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:54)

        desigur [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        asta a făcut toată viaţa - porcării!
  • +2 (58 voturi)    
    Totul a inceput odata cu.... (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:49)

    judex [anonim]

    "Gafa" pe care a facut-o presedintele Basescu de a promite ca va opri jaful national si va reforma Romania este gata-gata sa-l coste. A declansat furia celor mai retrograde si iresponsabile forte ale raului, le-a stricat planurile si ii tine in sah. Condamnarea comunismului si trimiterea dosarelor de securitate la CNSAS a fost gazul aruncat peste foc. N-am sa uit reactiile prm-istilor, psd-istilor si unor pnl-isti cu acel prilej, ca niste fiare gata sa sfasie. Credeau ca Basescu glumeste, sau ca il vor imbrobodi ei ca pe Iliescu si Constantinescu. Cand au vazut ca nu se poate au incercat suspendarea; mai nou incearca compromiterea. Nimic nu le tine. Presedintele trebuie sa reziste. Daca este reales si va avea si un guvern puternic va reusi in sfarsit sa dea marea sansa romanilor. Sunt convins ca va reusi, pentru ca are fortele superioare ale binelui de partea sa.
    • +6 (46 voturi)    
      Flash-back (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:03)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

      Citind textul tau am avut un puternic sentiment de deja-vu. Parca as fi asistat la o sedinta de partid din anii comunismului.

      Esti tare! Pe bune, material de Stefan Gheorghiu, nu alta...
      • +9 (35 voturi)    
        Tu esti cel mai tare (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:16)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Faptul ca ne povestesti amintirile tale de la sedintele de partid si de la cursurile de la Fane Ghe. ne lumineaza asupra formarii tale. Om de tip nou, revolutionar de profesie ...
        Tot partidul e cel mai tare sa-i uram pe cei ce vor "sa intineze sfintele idealuri comuniste" Aici am si eu un deja-vu, de prin 91...
        • -4 (30 voturi)    
          Daca ai avea dreptate, doar... (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:24)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Daca ar fi adevarat ce spui tu, ar fi o singura diferenta...eu nu o dau dupa tufis...
          Astazi toti activistii de partid si utc si-au pus cravata portocalie cu tricolor la gat si canta ode capitalismului de tip mafiot condus de clanul Basescu.

          Vezi tu - aici e diferenta.
          • -1 (5 voturi)    
            Cred ca ia gresit culoarea (Miercuri, 9 septembrie 2009, 7:28)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            Culoarea cravatei e in majoritate rosie. Cei mai multi fosti sunt in pdsr. Iar pe langa fosti s-au adunat si tot felul de interlopi gen Vanghelie. Nu ca nu ar fi fosti in toate partidele dar cei de acolo, veniti inclusiv cu structurile teritoriale ala fostului partid comunist sunt cei mai agresivi si mai daunatori.
      • -6 (20 voturi)    
        Si eu am sentimentul de deja-vu.... (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:17)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Aceleasi javre au gura mare, fostii comunisti si securisti si neamurile lor, printre care constat ca te numeri si tu. Au inlocuit doctrina comunista cu sortuletele si au pretentia sa conduca Romania. Vai de noi si de aceasta tara. Sper ca bunul simt, responsabilitatea, demnitatea si puterea poporului nu au disparut inca!
    • +6 (28 voturi)    
      ai nimerit-o (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:45)

      Io [anonim] i-a raspuns lui judex

      Da, asta este gafa: a promis, a raspromis si a mai declarat ba pe ici, ba pe colo. De facut insa... pauza.
      • -5 (21 voturi)    
        Daca ai fi cinstit si corect... (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:18)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Io

        ai intelege de ce. Dar, se pare, ca nu este cazul.
      • +1 (1 vot)    
        Cu cine ! (Joi, 10 septembrie 2009, 1:50)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Io

        Parafrazand pe JFK: Nu intreba ce face Romania pentru tine. Intreba ce faci tu pentru Romania!. Ex. In anul.. Voluntari din UK igenizau un parc Bucurestean.Oferind manusi,saci,unelte bucurestenilor brusc parcul s-a golit.Nimeni nu poate face ceva singur legat mai ales constitutional de maini.Doar joc de glezne intr-un tarc minuscul, Clar ????DDD
    • -2 (14 voturi)    
      Totul a inceput odata cu..... (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:44)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      "Gafa" pe care a facut-o presedintele Basescu de a promite ca va opri jaful national si va reforma Romania este gata-gata sa-l coste. A declansat furia celor mai retrograde si iresponsabile forte ale raului, le-a stricat planurile si ii tine in sah. Condamnarea comunismului si trimiterea dosarelor de securitate la CNSAS a fost gazul aruncat peste foc. N-am sa uit reactiile prm-istilor, psd-istilor si unor pnl-isti cu acel prilej, ca niste fiare gata sa sfasie. Credeau ca Basescu glumeste, sau ca il vor imbrobodi ei ca pe Iliescu si Constantinescu. Cand au vazut ca nu se poate au incercat suspendarea; mai nou incearca compromiterea. Nimic nu le tine. Presedintele trebuie sa reziste. Daca este reales si va avea si un guvern puternic va reusi in sfarsit sa dea marea sansa romanilor. Sunt convins ca va reusi, pentru ca are fortele superioare ale binelui de partea sa.
    • +2 (4 voturi)    
      DA (Miercuri, 9 septembrie 2009, 8:31)

      nety [anonim] i-a raspuns lui judex

      ... Partial ai dreptate: ceea mai mare parte a dezorientarii in care traim se datoreaza acelei "gafe' de care vorbesti; numai ca eu am inteles-o ca o promisiune de care s-a ales praful. Si atunci il urasc pe Basescu pentru ca m-a inselat, l-am votat pe baza acelei propmisiuni, iar el s-a dat cu hotii. In toate perioadele a existat evaziune fiscala, dar in 2009 ea a ajuns la cele mai inalte cote (numai 10% din accize se incaseaza de catre stat, restul ajung la diversi care le varsa partidelor politice - evident pdl este in frunte, stiu ce spun, sunt finantist). si atunci cum sa nu urasc, in primul rand pe cel care mi-a inselat asteptarile. "La tepe in pta Victoriei" striga basescu, iar eu cgiar credeam ca va face ordine. acum se bate pe burta cu teparii economiei si bugetului. Apropo poate cineva sa spuna cat impozit au platit statului unii ca bercea, cioaba, si multi alti tigani alaturi de care a dansat basescu ieri, ca averea li se vede de catre toata lumea?
      • -1 (3 voturi)    
        da si nu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:47)

        novac [anonim] i-a raspuns lui nety

        Mi-a placut raspunsul tau echilibrat si de bun simt.
        Dar...sunt doua aspecte de care uitam cu totii:
        1. Ce poate face un presedinte la modul real.
        2. Momentul "322" cand i s-a aratat clar ca prea multe nu poate sa faca.
        Acuma, nu bag mana in foc ca avand o majoritate PDL in Parlament lucrurile ar fi aratat altfel.

        In ceea ce priveste evaziunii fiscale, nu am date sa te contrazic. Dar la modul general as crede ca economia (si oarecum implicit evaziunea fiscala) la noi e (mult) mai mult "rosie" decat "portocalie".
        • +1 (1 vot)    
          De cumetrie ! (Joi, 10 septembrie 2009, 2:16)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui novac

          @ Originala piata se bazeaza pe "ugerul "bugetar! 75%, merg pe servicii la stat.Sau licitatii .Isarescu se insala. Fara o rectificare bugetara economia de cumetrie va reduce spre 20% motoarele.Nu se vrea.Mafia blocheaza tot. ANRP are in portffoliu(sau avea) cca 5 miliarde EU.Imprumuti de la FMI 15. Daca se retrocedau cei 5 M EU 19% deci cca 1 Md EU reveneau la buget gratis ca TVA. Afaceristii de cumetrie riscau sa se confrunte pe piata ,cu o concurenta reala dinamica. Cu preturi corecte ,nu manipulate intre producator si cosumator cu profit de 5oo% spre falimentul micului fermier/producator si disperarea consu matorului urban.O lovitura data fondului proprietatea dePC D.Voiculescu cu lgcea "indestularii fostilor chiriasi tot din fond.lege respinsa de doua ori si trecuta pe sub "masa". Dictonul "tezaurizarii"sau economisirii .."Daca dai nu ai.I-a nu da sa vezi cum ai a fost schimbat cu : Daca dai cui "hrebe" iasa vezi cum ai.Oda coruptiei !DDD
      • +1 (1 vot)    
        Partial ! (Joi, 10 septembrie 2009, 1:55)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui nety

        @ Partea I-a partial 45% corect.Partea a II 100%pizma,ranchiuna si pasarea "pisicii" ( Raspunderii)Tara e a noastra.Dupa chipul si asemanare.DDD
    • -2 (2 voturi)    
      Momentul "322" sau kilometrul zero (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:57)

      novac [anonim] i-a raspuns lui judex

      Aici a inceput totul, aici e sursa urii. Dar ignoranta nu e de ignorat.
      Am vazut oameni care il urasc tare pe Basescu si pentru pretinsul fapt ca fata lui cea mare si-ar fi luat un apartament de 1 milion de euro (cum s-a calculat valoarea respectiva, de vila cu 2 nivele in Primaverii, nu stiu) . Intrebarea ignorantului: "de unde a avut 1 milion de euro?". Nu-si pune problema daca e adevarat sau nu. El "stie", a "auzit la televizor".
      Asa ca se aplica principiul: denigreaza, denigreaza, ca pana la urma totr ramane ceva.
  • +22 (38 voturi)    
    Teoria Relativitatii Speciale pe-ntelesul tuturor: (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:55)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Accelerarea unui corp inspre pragul-limita al vitezei luminii poate fi comparata cu lupta anti-coruptie a lui Basescu.Cu cat Basescu se strofoaca mai tare,cu atat lupta e mai aproape de tzinta ei (coruptia reala) dar aceasta tzinta nu e niciodata atinsa,darmite depasita,ea e o limita asimptotica.Estimp,Basescu castiga din ce in ce mai multa inertie (masa) si finalmente devine o gaura neagra care distruge totul in jur si de care e bine sa te feresti...De ce nu poate atinge Basescu limita? Pentru ca ea e o constanta universala,definind insasi textura continuum-ului din care Base al nostru face parte. Limita nu poate fi depasita nicicum de corpurile din continuum.Dar exista--conform teoriei--unele particule fictive,inca nedescoperite,care se misca deasupra si numai deasupra acestei limite de viteza,si anume tahionii,doar ca ei se misca inapoi in timp,altfel spus sunt absorbiti inainte de a fi emisi. Cum ar veni,cei aflati exclusiv deasupra coruptiei,oamenii cinstiti din Romania (entitati aproape fictive,nedescoperite inca!),intra in viatza batrani de-atatea griji si doar cu timpul prind roseatza in obraji si intineresc vazand cu ochii,cand vad ca dracu' nu-i atat de negru!!! Totusi,la fel ca tahionii,ei sunt sistematic si inevitabil "absorbiti" la buzunar de coruptii "sub-nivelului" inainte chiar ca sa-si obtina banii greu munciti: primesc platile salariale cu impozitul si ratele deja extrase din salariul brut!
    • +9 (13 voturi)    
      Excelent (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:55)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Felicitari
      • +8 (10 voturi)    
        Multumesc! (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:27)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui adik

        Mai fac si eu glume,ca prea ma luam in serios...
  • 0 (40 voturi)    
    ura are o cauza precisa! (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:56)

    claudiopolis [utilizator]

    vantu, felix, patriciu, bombonel si multi altii, care au jefuit tara asta in ultimii 20 de ani, simt pericolul de-a ajunge la puscarie si au nevoie de un presedinte-marioneta, care sa readuca DNA si Parchetul General sub control politic.
    • +13 (13 voturi)    
      Ura (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:46)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

      Ura de fapt nu exista. Exista doar o lipsa a Dragostei.
      • +3 (3 voturi)    
        corect (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:57)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui old man

        corect, ne lipseseste dragostea pt hoti...
        • +3 (3 voturi)    
          Si mai corect (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:28)

          old man [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

          Hotilor le lipseste dragostea pentru noi, dar nu si pentru bunurile noastre :)
    • +1 (1 vot)    
      Zau? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:09)

      constantin cojocaru [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Acum sub ce fel de control sunt: popular, ceresc?
  • +22 (36 voturi)    
    Capra vecinului (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:03)

    Mos IonRoata [anonim]

    Cred ca ura se naste din invidie , lene si prostie. Provernul romanesc cu capra vecinului e foarte actual. Acum ura naste monstrii ce se plimba in jeep-uri albe , aruncand tigari pe geam si sfidandu-te arogant in trafic. Sau lupii moralisti de la televizor care urla impotriva lui Basescu. Mai vine ura si din disperare. Nu sunt de acord cu TRU :In 20 ani s-au intamplat multe : suntem in UE, calatorim oriunde doar cu buletinul, avem mii de canale TV .Cred ca pesimismul si autovictimizarea e specifica romanilor. Nu degeaba suntem cei mai tristi europeni.Apropo, felicitari, excelenta campania voastra cu urata! Din pacate, ura , spre deosebire de dragoste ,se propaga la televizor....Cred ca ar fi timpul sa reinvatam sa iubim. Lucrurile simple: Frumusetea, generozitatea, Munca, Sanatatea, Dragostea. Si sa facem un experiment colectiv: sa inchidem televizoarele pana ne vindecam...))
    • +5 (17 voturi)    
      un comentariu (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:20)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Mos IonRoata

      care egaleaza si chiar depaseste esenta articolui de fata,este evident ca romanii sunt caracterizati de o lipsa acuta de compasiune si dominati de o ura absurda cu cauze venite din negura istoriei,anii de frustrari ,lipsa de educatie si cultura,lipsa de implicare a Bisericii,sunt tot atatea cauze-alaturi de multe altele-care au facut ca 'ura' s a pluteasca peste o socitate care inca nu a gasit calea spre imacare cu sine
      Dar toate cuvintele par lipsite de continut in fata imaginilor cu Mineriadele 'consensului',apaciste si imeghebisti cu ochii injectati de bucurie ,savurand cum semenii lor erau umiliti de brute opace ,din pacate 'mineriadele' s au mutat la tv si asta datorita faptului ca 'apacistii' si 'imeghebistii' si au gasit in sfarsit 'visul de aur' salamul,micul,berea si marele castig post-revolutionar...maneaua
      • +1 (1 vot)    
        Corect ! (Joi, 10 septembrie 2009, 2:34)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

        @ Asta e rezultatul lectiilor de ateism si materialism.Pentru poporul simplu Decalogul era/este cod moral si juridicB.iblia/credinta. este coloana vertebrala a omului.Desfiintarea constiintei religioase lasa un vacuum. Ca si vidul de putere atrage lumpenul si lumea interlopa.Libertatea care este disciplina liber asumata cu restrictii autoimpuse de a nu incalca libertatea altei persoane cu proprietatea considerata sfanta si dreptul la proprietate imprescriptibil in toater societatile civilizate(inclusivin juridica Romana necunoscuta marelui public ca si genocdul.Multi din cei ce au abuzat de falsui,spagi in justitie cred ca o hotarare definitiva pe propriete e vesnica se insala.La ori ce schimbare se poate redeschide proces pe proprietate .De asta nu e liniste si nici nu va fi Recte si in cazul Tezaurului National.Tot o proprietate.DDD
    • +1 (1 vot)    
      Parerea mea ! (Joi, 10 septembrie 2009, 2:21)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Mos IonRoata

      Ura,invidie ma rog.Invidia poae fi constructiva.Mai nou Pizma e sport national Pizma e invidie mixata cu ura si e distructiva !DDD
  • +17 (21 voturi)    
    O OMLETA SE FACE CU OUA! (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:08)

    GAVRILACHE [anonim]

    Raspunsul e simplu, in genul celui la intrebarea "din ce se face o omleta ?". Pentru ca ura este sentimentul, trairea cea mai la indemana! Cand nu intelegi, cand esti prost, cand te calca cineva pe batatura, cand te simti inferior, cand ai nevoie de bani, cand iti doresti fara succes cariera, sex, notabilitate, cand esti trist, cand esti smecher, cand esti bolnav, cand ti-a murit cineva drag, cand esti pe cale sa pierzi, cand ti-e frica ca s-ar putea sa nu castigi, cand rad prietenii de tine, cand te bate nevasta la cap si administratorul de bloc in usa, cand te stropeste o masina, cand te umpli de praf , cand te ingrasi si cand iti exersezi corpul mai mult decat creierul, atunci singura solutie pentru a ramane om este ura! Cu o singura alta conditie : sa fii mic, foarte mic, insignifiant!
    • +4 (6 voturi)    
      Nu suntem toti invidiosi. (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      Si cand nu le ai pe astea sau altele de acelasi gen ,ce ramane ?Luciditatea.
  • -4 (26 voturi)    
    cauzele urii? (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:11)

    Murphy [anonim]

    avem un presedinte care, de cand il stim, cu asta se ocupa: crearea si intretinerea conflictelor, singura stare de fapt cu care se stie descurca; daca, in loc de circ si demolare, il pui sa construiasca in liniste, crapa! atata doar ca din pozitia de ministru sau sef de partid nu s-a putut manifesta "plenar", pe cand de la Cotroceni a innebunit toata tara; any questions?
    • +10 (18 voturi)    
      Esti dus rau de tot! (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:29)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Murphy

      Avem un Murphy,care a ramas inca in epoca
      iliesciana!
      Ura este un caracter pe care cred ca o detinem toti,dar unii ni le stapanim si incercam sa nu ne lasam manipulati de ce se barfeste sau intampla in jurul nostru.
      Presa din Ro.si-a inteles(din pacate)gresit rolul pe care de fapt ar fi trebuit sa-l aibe intr-o societate:si anume acela de a educa,de-a imbina,de-a spune adevarul.
      In multe tari exista presa si presa,dar o presa mincinoasa ca-n Ro.nu am intalnit inca.
      Ptr.bani ajungem sa ne vindem si sufletul!
      Banul,invidia,lenevia si prostia ne fac sa uram,sa uram pana si proprii parinti,frati.
      • +1 (15 voturi)    
        QED (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:45)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui Victor

        daca mai era nevoie, titlul postarii tale imi confirma asertiunea; Basescu a reusit sa innebuneasca toata lumea, dar sustinatorii lui par cei mai dusi cu pluta; te salut
    • -1 (1 vot)    
      Stimati cititori, avem mai sus un exemplu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:44)

      novac [anonim] i-a raspuns lui Murphy

      concret de "virus" al urii. Se bazeaza pe o logica...pasabila (sa zicem), pe omisiuni flagrante si pe afirmatii fara suport.
      Dupa 1989, la noi s-a furam intr-o simbioza fara cusur. S-a furat intr-o liniste de catedrala gotica. "Toti" erau fericiti si multumiti: Iliescu i-a mangaiat pe crestet, iar Constantinescu retras in turnul de fildes s-a facut ca nu vede.
      Pana a venit unul rau de gura (si cu ceva experienta la invarteli) si s-a luat de ei. Evident ca a innebunit "toata tara", ca au apararut conflicte, matusa Tamara, etc.

      Insa cel mai nasol e ca noua, celorlalti, ne-a placut. Da, da, ne-a placut!!
  • +3 (7 voturi)    
    Ura (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:18)

    CTC [anonim]

    Politicienii vor sa fie iubiti, nu analizati la rece. Si Obama vrea sa fie iubit. Exemplu concret, plansul lui Basescu. Unii ii iubesc. Altii nu inteleg de ce ii iubesc ceilalti. Si atunci ii urasc. Nu vor sau nu date pentru a face o analiza la rece. A generelaza relatia cu politicienii la toate relatiile din societatea romaneasca e hilar si primitiv. Lafel, a face comparatia cu alte societati din vest, est, sud si nord si a spune ca ele sunt tolerante si nu dominate de ura. Toleranta e in cele mai multe locuri minima, si acolo unde exista e de obicei consecinta sentimentului de nepasare. Romanii sufera de un complex de inferioritate, in unele cazuri destul de grav.
  • 0 (18 voturi)    
    Romania Decapitata... (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:31)

    Boda [anonim]

    Radacinile se gasesc in ideologia comunista implementata imediat dupa razboi de ocupatia sovietica si colaboratorii - conationalii nostrii. In confuzia si dezastrului economic postbelic 'LUPTA DE CLASA' a fost principalul drog oferit in special sectiunii needucate si receptiva la revendicare. Pe acesta sectiune s-a cladit masinaria infernala a comunismului.

    Continuatorii acestei ideologi - in epoca dictaturii nc si neocomunistii de azi nu s-au putut desbara de de acesta eficienta metoda de manipulare si o continua sub diverse forme - fie antimaghiara fie antisovietica fie antiamericana fie anticoruptie fie antibasescu - sugerand de fiecare data ca asta este solutia ca sa putem reveni la normal (economic si social).

    Cauza principala este incapacitatea de a organiza societatea ca sa produca destul de mult, destul de bine si destul de ieftin ca sa elimine disconfortul material.

    Peste cauza materiala se suprapune derizoriul moral etic si spiritual al celor ce conduc Romania ceeace genereaza sentimentele de frustrare generala de nedreptate si injustitie.

    Toti cei citati mai sus au decapitat societatea si cu ajutorul incompetentilor si excrocilor notorii care s-au catarat pana in varf duc Romania spre groapa de gunoi a UE.

    Ei sant incapabili sa dea solutii si sa implementeze ceva bun. Exemplele sant absolut in fiecare zi....
    • -1 (1 vot)    
      Minusurile sunt dovada ca ai dreptate (Miercuri, 9 septembrie 2009, 7:32)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Boda

      Asta e metoda celor cu remniscente comuniste. Cand nu au argumente contra, si nu prea au, reduc la tacere. Din fericire acum au doar puterea sa dea minusuri. Altfel ar fi folosit probail glontul.
  • +10 (12 voturi)    
    Ura? Resentiment? Desigur... (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:32)

    Tanasie [anonim]

    In primul rand nu pot sa trec peste faptul ca Hotnewus.ro a avut curaju(?)inspiratia(?) probitatea profesionala(?)de a da acces articolelor acelui M. Neamtu cu articolele sale ,sa zic asa ,atat de "arzatoare" la ordinea zile. Omul a dat dovada de mare perspicacitate a analizei,de argumente teribil de lucide si oneste in cele din urma.Elogiul , in ambele cazuri, nici nu mai trebuie neaparat sa fie subliniat . E implicit , cred eu , pentru toti care incearca sa gandeasca ei insisi.
    Dezbaterea care ,iata , ati intitiat-o aci de fata , este ,iarasi, meritori.
    In fine... Ura? Resentiment(e)? Au fost si vor fi din pacate atata timp cat va fi om pe pamant. Atat doar ca sunt, au fost si vor fi epoci cand aceste grele napaste ale omului ies mai in fata sau se retrag in umbra. Comunismul a exacerbat iesirea la suprafata a acestor tare, in ciuda si poate impotriva a ceea ce se clama pe toate vocile si in toate publicatiile - "umnaism socialist". Doamne ce gogorite! Acum, ,vorba ceea , cutia Pandorei odata deschisa, oamenii si-au dat ...in petec. Au dat drumul duhurilor raului din ei insisi sa circule otova in lume. Dar ce spun eu, spun altii,intelectualii adevarati , mai bine si mai adancit. Indreptarea lucrurilor insa se care a fi neaparat facuta. Si va fi cu siguranta. Cu cat mai repede cu atat mai bine insa. Pentru noi toti. Si chiar si pentrumulti din cei care azi se inseala amarnic. Cainta , straluminarea pot avea castig de cauza pt. multi dintre ei. Sper!!
  • +11 (13 voturi)    
    nu ura, doar resentiment (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:47)

    Groza [anonim]

    Da, cred si eu ca oamenii resentimentari au o expunere mai mare ca niciodata pe canalele media.

    Ura nu cred ca s-a amplificat. Pur si simplu sunt declaratii razboinice ale unor tabere care nu mai conteaza cum contau odata.

    Daca prin absurd Voiculescu ar incepe sa tina cu Basescu sa ii vedeti pe Ciutacu si pe Mircea Badea cum isi schimba imediat discursul.
  • +5 (31 voturi)    
    Mogulii au reprodus CULTURA DOMINANTA din comunism (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:49)

    $$$$$$$ [anonim]

    In comunism a existat o singura REACTIE anti-sistem: respingerea CULTURII DOMINANTE, in tot ce-a insemnat ea.
    Este o reactie pasiva, nu activa: nu este o reactie care construieste (activa), ci este o reactie la ceea ce au creat altii (comunismul). Deci este reactia care a construit societatea PASIVA.

    Mogulii vor sa faca din basescofobie - asa cum spune recent OXAN - o CULTURA DOMINANTA.
    In societate, "reactia" la aceasta noua cultura dominanta este de acelasi tip si la fel de masiva ca in comunism: respingerea/impotrivirea.
    Ca respingerea alege drept cale de manifestare:
    1) ura generalizata
    2) indiferenta
    2) renuntarea la participarea publica, la vot, sau
    2) votul negativ impotriva celor care creaza basescofobia,
    REZULTATUL e acelasi, e unul singur si e in avantajul tuturor partidelor: cu cat voteaza mai putina lume, eventual si IMPOTRIVA TUTUROR partidelor (-la-fel), cu atat partidele TOATE sunt mai fericite.

    Nu isi pune nimeni intrebarea: daca au vazut ca in mai 2007 au pierdut cu basesco-fobia, de ce astazi, inaintea unor noi alegeri, mogulii recurg la aceeasi tactica cu care in 2007 au pierdut?
    Raspunsul la intrebarea asta e unul singur si arata ca mentinerea lui basescu la putere drept tap ispasitor e in interesul tuturor (partidelor).

    Pentru ca teoria asta sa fie gresita ar fi trebuit ca, in cei 5 ani in care mogulii au construit cu migala basescofobia drept cultura dominanta, PDL si basescu sa-si fi facut (macar) o singura televiziune de putere si audienta egale cu ale televiziunilor mogulilor, pentru a demonstra ca PDL si basescu nu vor ca, prin in-actiune, sa devina complici la toate cele de mai sus.
    Si pentru a CULTIVA si cealaltia "cultura", de tip pozitiv.
    Paradoxul e ca poti la fel de bine sa "saturi" (sa ingropi) pe cineva si cu binele. Diferenta fata de "rau" e ca, du-pa ce s-a terminat tot procesul, se alege si el bietul cu ceva din toata povestea asta .....
    • +3 (3 voturi)    
      Comunism si Moguli: EFECTE SOCIALE IDENTICE - 1 (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:28)

      $$$$$$$ [anonim] i-a raspuns lui $$$$$$$

      ♦ In comunism, CULTURA DOMINANTA era cultura comunista, care era impusa prin doua metode: prin forta si prin dominatia totala asupra mijloacelor de comunicare in masa (mass-media).
      CULTURA DOMINANTA de astazi nu mai este realizata prin forta ca in comunism, ci doar prin dominatia asupra tuturor mijloacelor de comunicare.
      In perioada comunista – forta se manifesta prin interzicere si cenzura.
      ♦ In “democratia” falsa in care traim, forta, cenzura si interzicerea comunista au fost inlocuite prin controlul strict al agendei publice: nu poti sau nu ai de unde sa afli informatii RELEVANTE despre ce se intampla in tara in care traiesti, sau, daca totusi apar, aceste informatii sunt ingropate intr-un munte de informatii I-RELEVANTE, astfel ca ele sa nu conteze in ochii opiniei publice.

      Contrariul unei culturi media DOMINANTE – este cultura media DEMOCRATICA, cea in care exista un pluralism real al mediilor de informare, adica o alternativa reala la media dominanta.
    • +2 (4 voturi)    
      Comunism si Moguli: EFECTE SOCIALE IDENTICE - 2 (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:35)

      $$$$$$$ [anonim] i-a raspuns lui $$$$$$$

      In comunism, CULTURA DOMINANTA a avut, pe langa efectele enumerate mai sus: ura generalizata, renuntare la participare publica si indiferenta – inca alte doua efecte sociale, efecte care au re-aparut astazi, in conditiile CULTURII DOMINANTE creata de moguli: atomizarea sociala si auto-izolarea individului in propria lui tara.

      5) auto-izolarea individului fata de cultura dominanta; o massa imensa de oameni, care se suprapune peste massa imensa a celor care nu mai voteaza, au ajuns sa vada cum o multime de indivizi din CULTURA MEDIA DOMINANTA, care nu au nicio legatura cu ei, isi aroga dreptul de a vorbi “in numele lor” – drept pentru care ei refuza acest tip de reprezentare, dar, in acelasi timp, vad ca nu mai sunt “reprezentati” de nimeni in media - oriunde ar privi. Ca atare, refuza sa mai participe la cultura PUBLICA, deci refuza sa se mai considere “parte” a unei societati si a spatiului ei PUBLIC.

      6) atomizarea sociala este fenomenul prin care societatea se fragmenteaza iar “legaturile” intre comunitati se rup pana la un asemenea nivel, incat societatea respectiva ajunge in-capabila sa mai dea un raspuns GENERAL SI COERENT unor probleme date, in ansamblul ei. Asa se face ca in ultimii ani au existat probleme majore pentru societatea romaneasca, la care romanii nu au dat raspuns (referendumul pt. votul uninominal) sau au dat un raspuns confuz (alegerile din noiembrie 2008) care genereaza astazi o conducere politica la fel de confuza.

      In opozitie cu Romania intoarsa in timp – Bulgaria evolueaza:

      - Bulgaria:
      61% prezenta la vot la alegerile din iulie 2009,
      socialistii indepartati de la putere printr-o victorie CATEGORICA
      Masurile de AUSTERITATE luate de guvernul bulgar sunt creditate de POPULATIE cu o cota de incredere imensa: 64% („The Wall Street Journal”).
      Asa arata un raspuns social coerent si general, dat de societate in intregul ei - in vremuri tulburi.
      • 0 (0 voturi)    
        Bulgaria = raspuns coerent in vremuri CONFUZE (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:09)

        $$$$$$$ [anonim] i-a raspuns lui $$$$$$$

        (am vrut sa spun),
        La polul opus fata de Romania,
        care da ACELASI tip de raspuns: confuz, in-coerent si fragmentat - si in vremuri bune (2007-2008) si in vremuri confuze (2009)
  • 0 (18 voturi)    
    intrebare (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:13)

    filimon [anonim]

    nu ar fi cazul sa ne intrebam de ce discursul asta ofensiv a aparut tocmai acum, in prag de alegeri? mogulii isi fac treaba si sapa dupa orice contra lui base.
  • +5 (19 voturi)    
    Mesaj de ura (pe fata) (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:18)

    Gigi [anonim]

    Pentru autorul articolului, OXAN, cei mentionati in articol, o parte din cei care au comentat mai sus si in general pentru toti pupinbasestii (platiti sau neplatiti): O sa iasa altul !!! :))

    Si stiti de ce? Pt. ca RO merita lucruri mult mai bune decat cele de care a avut parte in ultimii 20 de ani si mai cu seama in ultimii 5 ani.
    • +4 (8 voturi)    
      Cine? (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:42)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Si cine o sa fie acela care o sa ne ofere "lucruri mult mai bune"?
      • +4 (6 voturi)    
        Eu! Eu! (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:10)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui old man

        Sau nu???
    • +1 (9 voturi)    
      Gigele, draga (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:29)

      Tanasie(mamitica anonima) [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Vin la mamitica sa te pupe ca tare bine le zisesi tu, puiule!! Ca un om mare . Adevarat purtator de cuvant al inteligentei nationale,care va sa zica.
      PS
      Mam` mare Tanasie, iti doreste tot binele. Vezi sa nu-ti pierzi biletul de la palarie,ca prea scosesi capul tare pe fereasta vagonului
  • +3 (11 voturi)    
    Originile cuvantului "gaozar" (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:43)

    Alin [anonim]

    Propun o tema de dezbatere pe forumuri: despre mitocanie si grobianism in politica romaneasca. Desi dlui Patapievici ai place sa jongleze cu cuvintele, in cazul asta cred o sa se chinuie ceva ca sa-si spele seful.
  • +5 (5 voturi)    
    Un link (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:08)

    Esmeralda [anonim]

    Situatia e veche. Vezi "Ura ca agent electoral", pe blogul > ePolitica.
  • +6 (14 voturi)    
    analiza efectului si nu a cauzei (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:10)

    bozo [anonim]

    discutia despre ura si resentiment luata in abstract sau ne-determinist poate avea accepte crestino-filosofice si poate produce concluzii admirabile (poate mai putin realiste in societatea de azi dar asta e o alta discutie).

    aceasta discutie despre 'ura si resentiment in Romania' se reduce de fapt la dl Basescu si la faptul ca 'e unii care nu-l inghite' dar el e baiat bun saracu'.
    O astfel de discutie nu poate fi inocenta si nici echidistanta, fiind cu siguranta neobrazata prin extinderea subiectului Basescu la nivel national.

    In plus, aceasta discutie omite sa trateze cauza si caracterul conflictual arhi-cunoscut al dlui Basescu.
    Dansul a avut conflicte peste tot pe unde a trecut si si-a facut din aceste conflicte o scuza foarte buna pentru sirtul lung de neimpliniri dar si pentru a-si masca bubele din curtea proprie.

    Dl Basescu peste tot a semanat vant dar cand e sa culeaga furtuna iscata se da lovit si pozeaza in victima mogulilor, tonomatelor, fortelor raului, cavalerilor sith etc.
    Pe oriunde a fost (guvernarea CDR, debarcarea lui Roman din PD, primaria Capitalei, presedintie) a sapat la greu la temelia celorlalti si a invrajbit lumea impotriva celor incomozi, chiar daca unii dintre ei erau fost prieteni.

    Aceasta discutie mi se pare de o ipocrizie imensa si datorita faptului ca cei ce o poarta se erijeaza in asa zisi intelectuali echidistanti, desi trag destul de evident la caruta dlui Basescu.
    Si mi se pare o adevarata marsavie identificand manipulativ pe dl Basescu cu Romania.

    Nu e 'ura si resentiment in Romania', e ura si resentiment intre fosti tovarasi politici si/sau de interese, iar dl Basescu este una dintre partile acestui conflict.

    Cat despre problemele reale ale tarii distinsii intelectuali nu au timp si probabil c ale considera detalii. Ar fi fost mult mai interesant ca distinsii domni sa discute de ex. despre abrutizarea maselor, despre cresterea violentei si despre cai de a le elimina. Dar interesul poarta fesul...
    • +1 (3 voturi)    
      Da (Miercuri, 9 septembrie 2009, 8:41)

      nety [anonim] i-a raspuns lui bozo

      Am mai raspuns unuia caruia i-am zis ca il urasc pe basescu pentru ca m-a mintit (a zis ca-i trage in teapa pe hoti si s-a dat cu ei), dar cred ca de fapt am fost un fraier: daca eram atent nu m-as fi lasat pacalit, ai dreptate peste tot basescu a fost samanta de scandal. nici scoala nu prea i-a placut, a dat foc unei nave, i-a pacalit si pe francezi atunci (a recunoscut personal). Sunt un fraier!
  • +9 (9 voturi)    
    apolinic si dionisiac (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:15)

    dani [anonim]

    Ura si resentimentul nu domina mai mult societatea romaneasca, decat alte societatii asemanatoare. Poate ca vizibilitatea lor este mai mare, la romani, care se manifesta mai deschis.

    Ambele sunt reactii negative in urma pierderii a ceva (material sau spiritual) si frustrarii cauzate de aceasta pierdere. Nu cred ca e nevoie de multa filozofie pentru a clarifica acest gen de reactie.

    Daca o parte din electoratul roman cade in "basescofobie" poate ca stie si de ce, gandindu-ne la urarea "sa traiti bine" care nu s-a realizat in 5 ani, decat pe alocuri, cu toate sansele intrarii in UE. Insa un sef de stat care s-a vrut mereu jucator si varf de atac, nu mai poate cere indiferenta care i-ar fi fost sortita daca era pe post de fundas.

    Oricum, romanilor carora, prin natura lor, le fierbe mai mult sangele in vine decat...eschimosilor, nu le poti cere o atitudine apolinica in problema, cand ei sunt in genere dionisiaci.
  • -1 (9 voturi)    
    comentariul de mai jos nu-mi aparţine (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:22)

    valer [anonim]

    dar mi se pare foarte potrivit - e la un articol de al lui Cărtărescu din EVZ din seria "ce urât e să ne urâm"

    << Tocmai ii explicasem saptamana trecuta dlui hrp, ca acum trebuie s-o fac si pt dl Carta! Dle, spune-i dlui Mihaies sa nu vina si el saptamana viitoare cu aceeasi idee, ca nu mai pot! Nu puteati sa veniti impreuna, ca sa economisim timp? Toti indivizii care ajung la ciolan, care pun gheara pe-o sinecura, incep sa propovaduiasca iubirea aproapelui, in special a celui de sus, de la Cotroceni, si sa condamne ura celor asupriti, de jos. Ideea asta cu scara competentelor e intradevar haioasa. Adica am ajuns deja la stadiul in care toti care au ajuns sus, sau majoritatea, au facut-o pe baza competentelor, iar ceilalti ar trebui sa inghita in sec fiindca sunt mai prostuti! Bravo dl Carta! Halal sa-ti fie! >>

    completarea mea: oare pe HRP îl păleşte iubirea creştină când îl vede pe Mircea Badea la televizor?

    îl încercau sentimente precum dragostea de aproape pentru ortacii cu bâte pe vremea mineriadelor?

    dacă retezăm partea "de curte", adică nu-i frumos să-l urăşti pe cel ce dă buget ICR-ului, rămâne o idee tare tembelă ...
    • 0 (8 voturi)    
      Anonimului Valer,sanatate... (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:16)

      Tanasie [anonim] i-a raspuns lui valer

      Daca nu stii ce-a patit HR Patapievici la mineriade, m-am edificat complet! Ori abia ti-ai scos cravata de pionier si ai dat-o mamitichii sa o puna in dulap la conservare pentru zilele cand iar va veni ...lumina de la rasarit ori esti un tembel asa cum sustii despre aceasta discutie care te depaseste. Din doua una. Chestia e ca nicuna nu e ...pe a ta. Pa , ca ma duc la gara ca fuge trinu. Apropo! Daca nu stii si nu stii ce-a patit HRP la mineriade(Mineriada I ca au fost mai multe care ,m-ai c-as paria, tare i-au placut mamitichii si lu taticutu )si cate bate a luat , mai bine intreaba-l. Zau. Nu-i rusine.
      • 0 (4 voturi)    
        HRP şi mineriadele (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:46)

        valer [anonim] i-a raspuns lui Tanasie

        Patapievici a fost atât de neplăcut impresionat de mineriade, încât a scos textele cu "omuleţi patibulari" şi "inima ca un cur". În fine, sunt unii care susţin că a insistat cu termenii violenţi mai mult de dragul de a face impresie decât din indignare sinceră.

        Dar hai să luăm drept autentice sentimentele lui vizavi de mineri.
        Păi conform seriei articolelor iubiristice e musai să iubeşti pe toată lumea. Dacă urăşti pe cineva se cheamă că ai un caracter detestabil, indiferent ce motive ai să-i porţi antipatie respectivului.

        Deci conform propriei teorii (sau teoriei la care subscrie) HRP ar trebui să-i iubească pe mineri - pe ortacii ăia cu bâtele. Dragostea universală nu înseamnă să-l iubeşti doar pe Băse şi să aperi onoarea nereperată a Elenei Udrea. Dacă ar vrea să fie consecvent ar trebui să-l iubească şi pe Mircea Badea, pe Iliescu, pe Năstase, pe Miron Cozma ...

        Nu-i cazul să ne facem probleme - Patapievici nu s-a dovedit prea consecvent până acuma nici în alte domenii.
  • +6 (10 voturi)    
    e normal sa existe ura (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:25)

    gelu [anonim]

    Omul observa ca asteptarile i-au fost inselate, ca au mai trecut 5/4 ani si strazi tot nu sunt, salarii pentru profesori/doctori etc tot nu sunt, dar diversi indivizi care fac afaceri cu statul au masini cat toate salariile care n-au fost si discuta de milioane de euro ca de nuci. Normal ca se acumuleaza frustrari si ura. Eu zic ca ar fi spre binele lui Basescu sa nu castige, ca daca castiga nu cred ca-l mai suporta "romania" inca 5 ani.
  • -7 (17 voturi)    
    Constat pe acest forum ca, la unii,... (Marţi, 8 septembrie 2009, 19:48)

    judex [anonim]

    pe langa ura si resentimente, mai exista si multa nesimtire, pentru ca numai asta poate determina ascunderea comentariior care exprima adevaruri si sunt ascunse. Dar, ce sa-i faci, ce educatie poti primi de la niste parinti comunisti si securisti, jefuitori si tradatori?
    • +9 (11 voturi)    
      Hei,amice,controleaza-ti gura spurcata! (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:23)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Eu recunosc cinstit ca iti dau minusuri in mod sistematic,asta pentru ca esti nepermis de obtuz,desi te pretinzi un bun judecator ("judex",in latina).Dar nu te lega de parintii mei,asta e o mojicie crasa,de cea mai joasa spetza! Ei au muncit o viatza intreaga,n-au furat si n-au jefuit pe nimenea si nici n-au fost comunisti,securisti sau tradatori,afla de la mine!!! Astept sa-ti ceri scuze,daca mai ai cumva o minima doza de bun simt (tinuta pana acum bine ascunsa in beciurile creierului tau paralitic)! In caz contrar,dispari de pe forum cu viteza luminii!
      • -10 (10 voturi)    
        Nu pot fi amic.... (Marţi, 8 septembrie 2009, 21:42)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        cu un KGB-ist mincinos si iresponsabil, care actioneaza impotriva Romaniei. Iar, faptul ca imi tot dai minusuri arata clar ca am dreptate.
        • +4 (6 voturi)    
          ??? (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:10)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui judex

          Judex,tu esti o ilustrare in vivo a temei articolului,"Ura si resentimentul in Romania".Daca mi-ai citit in mod regulat postarile in ultimul an,atunci stii ca mie religia nu-mi permite sa mint in public,doar in particular,si am demonstrat asta deja in cateva randuri prin dezvaluiri incendiare,uneori chiar socante,care ulterior s-au adeverit.Tu chiar crezi in mod onest ca orice simpatizant de stanga e un KGB-ist mincinos si iresponsabil???Banuiesc ca nu esti oligofren...Atunci inseamna automat ca esti fie obsedat (in sens neuropatologic),fie rau-intentionat. A treia posibilitate nu exista. Eu am militat si militez deschis si cu convingere ferma pentru planul franco-german privind un parteneriat strategic consolidat UE-Rusia,am motive temeinice sa cred ca asta ma face sa fiu un bun cetatean european care actioneaza in interesul strategic al Romaniei pe termen scurt,mediu si lung.Probabil ca,dupa logica ta,si Nicolas Sarkozy cu Angela Merkel sunt KGB-isti...Ai o fixatie grava impotriva unor dusmani imaginari,poate ca ar trebui sa te tratezi! Crede-ma,eu nu sunt dusmanul tau,prietene!!!
          • +3 (3 voturi)    
            Judex (Miercuri, 9 septembrie 2009, 6:33)

            Garett [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            Judex este "exponatul" clasic al votantului obisnuit din Romania. El, votantul, este atipic pentru restul lumii civilizate dar tipic pentru pseudo-democratiile coruptocrate.
            Nu are cultura politica, nici prea multa cultura in general de altfel, dar stie una si buna: candidatul lui este un sfant, ceilalti sunt niste banditi. Isi apara pana in panzele albe idolul, orb la orice argumente rationale, atacand cu furie visceral pe oricine incearca sa poarte o discutie normala. Armele sale sunt atacurile la persoana, si in ultima instanta mojicia. genul asta de votanti reprezinta nucleul dur ca sursa de voturi pentru un candidat sau altul, numele chier nu conteaza, toti sunt la fel, voturile sigure indiferent de tampeniile pe care le face candidatul. Fanaticii sunt in numar aproxivativ egali repartizati la unu partid sau la altul, pentru ca societatea este in foarte mare masura polarizata, esti cu x sau esti cu y, iar in mijloc este o masa de oameni rationali care face diferenta dupa cum voteaza cu un pol sau cu altul. Problema este ca aceasta masa se reduce constant, pe masura ce opiniile se radicalizeaza la pol acestea tind sa capete o putere de atractie din ce in ce mai mare. Din ce in ce mai putin exista cale de mijloc, totul este ori, ori. Atunci cand polarizarea va fi completa vom putea spune ca avem o mare problema.
          • -4 (4 voturi)    
            Imi pare rau sa constat... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:50)

            judex [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            ca, desi in acest moment, ai spus lucruri de bun simt si corecte, nu accepti decat adevarul tau, fapt pentru care nu esti in stare sa vezi marele adevar, in ansamblul lui. Esi plin de ura si ai resentimente, se vede dupa cum ai sarit sa ma ataci. Ma abtin de la alte comentarii pentru ca, de acum incolo, nu voi mai raspunde la atacuri nedrepte si parsive, comandate de dusmanii poporului rman.
          • +1 (1 vot)    
            Corect ! (Joi, 10 septembrie 2009, 3:02)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            @ Rusia o tara care a apartinut europei.De viitor pentru resurse . A dat si va da personalitati de reala valoare. Ex: Mendeleev,Repin,Cehov ETC*DDD
    • -8 (12 voturi)    
      Constat pe acest forum va, la unii,.... (Marţi, 8 septembrie 2009, 21:45)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      pe langa ura si resentimente, mai exista si multa nesimtire, pentru ca numai asta poate determina ascunderea comentariior care exprima adevaruri si sunt ascunse. Dar, ce sa-i faci, ce educatie poti primi de la niste parinti comunisti si securisti, jefuitori si tradatori?
      Hai, KGB-istule, da-mi minusuri si ascunde-mi comentariul. Asta faceti voi impotriva romanilor de 20 de ani. Le dati minusuri si incercati sa le bagati pumnul in gura, asa cum va invata KGB-ul.
  • +4 (4 voturi)    
    ura la romani (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:09)

    urania [utilizator]

    Romanii, in marea lor majoritate, s-au abrutizat zeci de ani datorita saraciei, a problemelor care ii coplesec zi de zi. Asa a fost si in comunism, cand ajunsesem la stadiul de 'animale' a caror preocupare permanenta era sa faca rost de alimente, de bonuri de benzina si cate altele. Asa este, din pacate, si in democratie, care nu tine loc de foame, de un acoperis deasupra capului, de norocul in a gasi un loc de munca bine platit si sigur, ca sa enumar doar cateva cauze. Si atunci intervine nevoia de refulare a acestor neimpliniri, care are mai multe modalitati de manifestare: violenta fizica sau verbala, intoleranta, invidia, rautatea. Daca pe vremea comunistilor aceste aspecte erau bine camuflate de politruci sau inabusite de cei multi de frica consecintelor - o vizita la Militie era o adevarata sperietoare -, astazi le vedem pe toate ecranele tv, in toate tabloidele si nu numai. Violenta naste violenta, ura la fel si cand toate sunt omniprezente in viata noastra de zi cu zi devin o obisnuinta. Din pacate vedem acest lucru la oamenii politici care nu mai au nicio limita si bun simt, la autoritatile care ar trebui sa vegheze asupra noastra, la piata, la birou, la vecinul de peste gard sau chiar in familia noastra. Important este sa facem ceva in acest sens, nu sa ne marginim doar la dezbateri sterile.
    • -2 (4 voturi)    
      din cauza ca nu mai avem credinta (Miercuri, 9 septembrie 2009, 5:55)

      mario [anonim] i-a raspuns lui urania

      ...
  • +7 (7 voturi)    
    din dragoste! (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:15)

    I [utilizator]

    serios. Am avut sedinta pe scara cu locatarii; eu fiind nou venit. Au inceput prin a se certa si eu stateam si doar ma uitam ca nu pricepeam mai nimic. Se certau de bucurie ca se revedeau :)) Cam dupa o ora si-au dat seama ca nu ceilalti sunt raii de pe pamant si au inceput sa discute normal ca intre oameni.

    Cred ca exista conceptia ca daca mie imi merge rau, sigur vecinul e de vina. Asta vine din comunism, cand vecinul chiar iti era dusman: ajungea mai repede la paine, te para la militie, securitate etc.
  • +8 (10 voturi)    
    Agresivitate (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:26)

    mda [anonim]

    Nu stiu de ce si nici nu vreau sa aflu. Remarc o agresivitate puternica in toate comentariile de aici.

    O inteleg. E de inteles... O mie de vorbe un ban nu fac... si decat sa faci o revolutie in strada mai bine faci o furtuna intr-un pahar cu apa pe forum. Degeaba aratam cu degetul pe toti vinovatii.. nu avem un lider care sa ne scoata in strada si sa ne uneasca impotriva lor. Niciodata o revolutie pornita pe forum nu va avea efectul fluturelui( conform teoriei "o bataie de aripi ale unui fluture in japonia... poate fi o furtuna devastatoare in europa")

    pentru ca nu suntem capabil sa fim uniti. pentru ca nu avem idealuri si valori si nu avem si nu stim pentru ce luptam.

    Iar intrebarea de ce sa ies in strada pentru ca zice ala? eu nu am spirit de turam... dezbina si castiga... the end.

    E mai usor sa ne enervam pe forum si apoi sa rasfoim presa sa mai vedem niste sani.. Si sa mai treaca inca o zi. Si din vremea lui IL Caragiale ne vom pune aceeasi intrebare... retorica.. si vom astepta sa ni se faca bine.. sa fim educati, sa respectam pe ceilalti din jur, sa nu mai aruncam gunoaie din masina...sa preselectam resturile pentru reciclare... sa acordam prioritate...

    Ca si concluzie: puteti sa nu mai comentati nimic sau puteti sa comentati toti... nu se va intampla nimic... Pe forumuri si la fotbal suntem cu totii cei mai buni. Arbitrul intotdeauna ne va fura iar daca terenul era un pic mai plat era mai bine... si veti comenta ca ce ma bag eu sa aberez si te voi intreba pe tine:

    Care sunt 3 valori ale tale pe care le respescti si care crezi ca ar putea fi respectate si de altii?

    Care sunt 3 idealuri ale tale catre care tinzi si cum crezi ca vor ajuta pe cei din jur atingerea idealurilor tale?

    Care este viziunea ta?
  • +4 (4 voturi)    
    'Valori' false (Marţi, 8 septembrie 2009, 21:15)

    dana [anonim]

    Cred ca ura si resentimentul care ne domina sunt generate de faptul ca societatea in care traim este fundamentata din start, inca de acum 20 de ani, pe valori false, pe minciuna si ipocrizie, pe lacomie, furt si inselaciune. De toate felurile, si de toate nuantele.

    Nu cred ca sunt sanse de 'liniste' sociala care sa faca posibila o abordare constructiva a prezentului si viitorului nostru, atata vreme cat bazele raman stramb puse. Iar promisiunile nu se mai asociaza cu credibilitatea. Aproape din partea nimanui.
    • -1 (5 voturi)    
      Ai dreptate. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:10)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui dana

      Eu cred ca exista o cauza legitima pentru ura si resentimente: crunta nedreptate. Furtul in cirdasie care a fost promovat din start de PSDR-PSD a creat in Romania una din cele mai nedrepte societati din Europa. Nu exista o alta tara in UE cu o inegalitate mai flagranta. Si nicaieri in UE nu exista mai putina speranta ca oamenii isi pot gasi undeva dreptatea.
      Exista evident si enorm de multe multe cauze nelegitime pentru ura si resentimente, dar cea mai dezgustatoare mi se pare ura celor care isi simt amenintate privilegiile si se tem ca ar putea plati pentru nedreptatile facute. Iar printre acestia se numara cei imbogatiti peste noapte si acolitii lor, inclusiv magnatii care au ajuns sa controleze mass-media din Romania si care intr-adevar promoveaza o ura isterica.
  • +6 (6 voturi)    
    asteptam (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:06)

    resita31 [utilizator]

    asteptam sa scapam de demagogie si sa materializam mai mult....
  • +8 (8 voturi)    
    De ce sunt huliti moderatii… (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:29)

    eu [anonim]

    S-a ajuns pana intr-acolo incat orice exprimare a unei pozitii publice echidistante in acest razboi politic si mediatic pro si anti Basescu sa fie taxata, fie de unii, fie de ceilalti, cu ura si dispret intr-o asemenea masura incat nu-ti mai ramane decat sa stai uimit si sa te uiti la spectacolul degradarii umane. Sinistru spectacol.

    Cine isi asuma astazi rolul de « moderat » este inamicul mediatic numarul unu. Daca « indraznesti » sa spui timid, chiar ridicand doua degete, «stiti, mie nu-mi este clar… », nu mai apuci sa-ti termini propozitia. « CUUUUMMM ???? NU-TI ESTE CLAAAARRRR ??? » Si gandurile grohaite subuman, ochii injectati de furie, spumele cuvintelor scrasnite si rictusul ironic olimpian te pironesc cu dispret pe crucea simbolica a linistii : « Pieri ! Uitat fie-ti numele »

    Se consuma energii psihice colosale. Tera de neuroni mor pe secunda in capetele infierbantate ale celor care s-au inclestat in lupta. Daca s-ar fi inventat bomba atomica a limbajului apocalipsa biblica ar fi nimic prin comparatie cu carnajul verbal menit a ne aneantiza. Escadroanele mortii mintale ar rascolii pana si-n gandurile copiilor urma indoielii, iar ultimele plutoane de executie s-ar lichida reciproc urlandu-si injuratura suprema : « HUUUOOOO !!! »

    Ceea ce-i uneste pe cei pro cu cei contra este spaima subliminala de rezonabil. Sub fruntile lor incruntate, dincolo de privirile lor galese sau smechere, in spatele zambetelor sarcastice sta ascunsa o frica jenanta. Frica de onestitate.

    Foc !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Ura? Nu, stare de fapt! (Marţi, 8 septembrie 2009, 23:04)

    garett [anonim]

    Romania este in plin proces de dezagregare atat sub aspect politic cat si moral si social. Ura este in acest context doar un simptom, o expresie a frustrarii noastre. Avem resentimente mai mari fata de Basescu decat fata de restul politicienilor pentru ca aveam si pretentii mai mari de la el. A ajuns la putere pozand in marele reformator dar s-a dovedit a fi la fel ca ceilalti. Toata popularitatea lui s-a evaporat ca un fum ca o consecinta a tuturor gafelor lui.
  • +5 (5 voturi)    
    Un posibil raspuns (Marţi, 8 septembrie 2009, 23:10)

    big_fufu [utilizator]

    Eu cred ca ura si resentimentele apar dintr-o agresivitate crescinda, in mediul social. Toate astea pe un fod de neputinta, aparenta sau reala. Neputinta de a actiona, de a reactiona, de a intelege ce se petrece, dar mai ales neputinta de a te adapta la nou. Peste noi au trecut groaznic de multe schimbari, si nu doar in ultimii 20 de ani. ROmanii sunt inraiti de multa vreme, de cind au fost inghesuiti fortat in blocuri, la oras, de cind ordinea sociala a fost intoarsa pe dos sistematic. Eu cred ca nici doctrina actuala de egalitarism fortat nu face foarte bine. O societate "normala" e una stratificata, dupa meritele si puterile fiecaruia.
    Am si eu adesea un sentiment de frustrare cind simt ca nu imi sunt recunoscute meritele, chiar daca nu ma omor dupa statui... Si oarecum, ii inteleg pe multi, care mustesc de furie.... si nu inteleg de ce viata e nedreapta cu ei... de fapt, sistemul e bolnav.... si ei sunt doar niste victime colaterale. Unii inteleg asta, si pleaca din tara la timp, dar ramin cu furia asta oarba, de care nu se pot debarasa nici la mare departare. Adesea isi consuma furia pe net, prin postari.... Altii nu inteleg ce li se intimpla, si trag concluzia ca trebuie sa se transforme in "baietii rai", ca alta solutie nu exista, daca vor sa le fie si lor "bine". Si uite asa se ingroasa rindurile nemultumitilor...
    Adevarul e ca si mass media contribuie f mult la sentimentul general de neimplinire, prin prezentarea denaturata a faptelor si declaratiilor politicienilor... prin tonul permanent iritat si confuz, prezumtia de vinovatie tine loc de echidistanta....samd. Eu de multe ori imi propun ca nici sa nu mai citesc presa... e pur si simplu prea stresanta, iti creaza o viziune apocaliptica asupra lucrurilor, si in mod cert nu mai rationezi clar.
  • +1 (3 voturi)    
    mezoni (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:26)

    vaslui [anonim]

    istoria noastra incepe la 23 august 1944 cand slugile au dat tara pe mana dusmanului .Timp de 50 de ani s-au straduit sa-l alunge pe Dumnezeu dintre noi si sa transforme poporul roman intr-o turma de animale. Azi constatam succesul operatiei . Azi ne conduc urmasii vanzatorilor de tara si de neam. Ce sa mai speri?
    • -1 (1 vot)    
      Care este miza? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:20)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui vaslui

      E simplu: miza sunt o economie care-i in stare sa produca 140 miliarde euro anual si un buget de peste 40 miliarde euro anual. De asemenea, o forta de munca de peste 4 milioane, echivalenta cu intreaga populatie a unor tari vecine si un teritoriu maricel.
      Dupa cum este evident, pentru asemenea cantitati de bani si putere, exista numeroase persoane care nu se dau in laturi de la nimic, si asta trebuie retinut, pentru a-si atinge scopurile. Lucruri de genul asta s-au mai intamplat in Romania si au dus acum 60 de ani la instaurarea comunismului, cu pretul a peste 1 milion de vieti de romani impuscati sau omorati prin tortura.

      Securitatea, inainte de 90, avea peste 10.000 de ofiteri activi si sute de mii de informatori. De fiecare data cand observ ca unul precum Voiculescu este primit in partidul lui Geoana sau ca se pupa cu unii precum Patriciu si Vantu, imi dau seama ca exista niste fire invizibile pentru omul de rand care-i unesc. Care sa fie aceste fire? Pai Securitatea exista bine-mersi, doar ca nu mai are un nume oficial, ci este o organizatie cu zeci de mii de membri (fosti ofiteri si informatori). Ca este foarte puternica economic, politic si informativ, este clar, prin membrii sai despre care mai aflam cate ceva din cand in cand.
      Acum, imi imaginez o armata de zeci de mii de oameni, foarte bine organizata si specializata in tactici de manipulare, dezinformare si sabotaj, luptand pentru putere intr-o tara de 17 milioane de oameni, din care mai mult de jumatate asistati social, deci dependenti de stat. In mod normal, linistea este arma lor cea mai buna. Ce-i face pe acesti oameni sa actioneze coordonat contra unui dusman comun, aruncand in lupta atat pioni cat si piese grele, lasand la o parte orice discretie?
  • +1 (1 vot)    
    ura = lupta de clasa (Miercuri, 9 septembrie 2009, 6:50)

    goe [anonim]

    Aceasta ura nu va disparea niciodata si este prezenta in toate tarile lumii. Diferenta dintre noi si altii este ca noi consumam prea multa energie cu asta, fara sa obtinem nimic in schimb. Cu timpul vom invata sa fim mai eficienti si sa ne canalizam energiile in directii constructive. Toate societatile au trecut prin asta. Cu timpul ne vom maturiza si noi. Peste 10 ani va fi mai bine. Sau peste 20. Depinde cati citesc comentariul meu :)
  • -4 (6 voturi)    
    Cata ura , resentimente si jigniri,... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 7:13)

    judex [anonim]

    sunt revarsate asupra mea pe acest forum de niste oameni de nimic, care nu sunt in stare sa gandeasca, sa se respecte pe ei insisisi, iresponsabili, fara demnitate si aparatori ai jefuitorilor si tradatorilor. Urasc binele, urasc, schimbarea, urasc reformarea si modernizarea acestei tari. Reformele ii sperie pentru ca nu vor ca si romanii sa se europenizeze, sa se civilizeze si sa traiasca mai bine. Ii vor, ca si patronii lor ticalosi, sa traiasca in inapoiere si saracie, pentru a-i domina mai bine si a le castiga voturile cu un mic si o bere. Priviti cu cata ura ma jignesc pentru ca indraznesc sa apar singurul presedinte roman care a incercar sa faca ceva bun in aceasta tara, care a blocat jaful si tradarea. Sunt, de asemenea, urat pentru ca apar singurul premier roman, tenace, cinstit si corect, care munceste de dimineata pana seara, fara sambete si duminici libere, pentru poporul sau. Evident, ei urasc cinstea si corectitudinea. Nu am sa mai raspund jignirilor acestor dusmani ai propriului lor popor , nu merita sa ma cobor la nemernicia lor. Dati minusuri, vampirilor si ascundeti adevarul. Nu veti reusi, pentru ca romanii s-au desteptat si veti primi, foarte curand, lectia finala. A inceput sa iasa soarele si va ascundeti iar in intunericul din care ati iesit si in care vreti sa-i tineti si pe romani. Sa stati acolo. acolo este locul vostru! Nu sunteti in stare si nu meritati sa traiti la lumina!
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e ura... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:19)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Nu, nu este ura ce se revarsa asupra ta. Este DISPRET! Dispret pentru o nulitate care nu are niciun gand propriu ci doar lozincaraie de cea mai joasa speta, ceea ce nu-l impiedica sa-i jigneasca grosolan si repetat pe toti ceilalti care gandesc altfel. In numele adevarului lui unic si fara dubii, ceilalti sunt "nesimtiti" cu "parinti comunisti si securisti, jefuitori si tradatori". De unde ai aflat tu, mare guru al iubirii si tolerantei ce si cum au fost parintii fiecaruia.

      In concluzie, nimeni nu te uraste. Dar esti suficient de jalnic incat sa ne fie mila de tine si sa te dispretuim. Iar minusurile nu le folosim pentru a-ti ascunde adevarurile absolute pe care le graiesti din putul intelepciunii tale, ci pentru a te impiedica sa te faci mai rau de ras cu aberatiile pe care le sustii.

      Capisco?
  • 0 (2 voturi)    
    intelectuali dezorientati sau egoisti (Miercuri, 9 septembrie 2009, 8:05)

    adrian [anonim]

    Dezorientare mare, monser. Basescu are dusmani si dusmaneste si el pe unii, e firesc in politica. Patapievici mai bine si-ar folosi discernamintul critic ca sa laude pe Basescu cind trebuie si sa il critice cind trabuie (in loc sa o apere pe dna Udrea, amanta, si EBA, dra Goe), a arunca pelteaua asta cu ura peste toate e si ineficient, si cam ridicol. Ins peta el e foarte trist ca lumea nu il mai admira, dar nu e nimeni de vina, s-a disreditat singur. Dl.Neamtu, ca si lati teologi, Baconsky, Rogobete, etc nu vrea decits a iasa din somaj si sa capete un post in diplomatie si face servicii nesolicitate. Gata, s-a notat! O sa il luam la Cotroceni! Nici Avramescu nu avusese vreun serviciu vreodata cind a devenit seful administratiei prezidentiale, deci sintem obisbuiti sa salvam intelectualii de foamete. Dar nu si de ei insisi.
  • +2 (4 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:41)

    mihai [anonim]

    Nu e vorba de ura fratilor, e vorba ca basescu e un gunoi si va ajunge acolo unde ii e locul, la groapa de gunoi a istoriei. Lupta basescu impotriva coruptiei ?! ... hai sictir !! ii place sa domine si atit ... iar in privinta lui patapievici, pentru mine notiunile de intelectual si lingau se exclud reciproc ...
  • -4 (6 voturi)    
    Constat pe acest forum ca, la unii,.. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:42)

    judex [anonim]

    pe langa ura si resentimente, mai exista si multa nesimtire, pentru ca numai asta poate determina ascunderea comentariior care exprima adevaruri si sunt ascunse. Dar, ce sa-i faci, ce educatie poti primi de la niste parinti comunisti si securisti, jefuitori si tradatori?
    Hai, KGB-istule, da-mi minusuri si ascunde-mi comentariul. Asta faceti voi impotriva romanilor de 20 de ani. Le dati minusuri si incercati sa le bagati pumnul in gura, asa cum va invata KGB-ul.
  • +1 (3 voturi)    
    pervers (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:44)

    touretul [utilizator]

    e un mod foarte pervers sa etichetezi o reactie critica virulenta drept ura. in felul acesta anulezi justetea si valoarea actului, deposedandu-l de latura sa rationala si dandu-i conotatii emotionale. e cam ceea ce fac femeile de cate ori se remarca o critica la adresa lor. o eticheteaza drept misogina. incepe sa-mi fie tot mai rusine cu patapievici. se comporta ca o muiere.
  • +2 (2 voturi)    
    cu forta partea I (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:36)

    Carla [utilizator]

    Sunt de acord cu cele scrise de Alex D in comentariul de la inceput, si anume ca lipsa de educatie este un factor esential pentru aparitia si persistenta sentimentelor si atitudinilor negativiste in societatea romaneasca. As mai adauga insa ceva: lipsa unui termen de comparatie. Atat timp cat oamenii de la noi nu vor avea un model direct a ceea ce inseamna "mai bine", nu vor putea iesi prea usor din status quo-ul actual. Acest termen de comparatie este oferit, desigur, de societatile mai civilizate. De ce pleaca oamenii in Vest si raman acolo, desi in RO sunt multi care aveau o situatie cel putin decenta, desi in alta tara trebuie sa o ia de la capat, desi se rup de familie, prieteni etc. si toate celelalte incoveniente? Pentru ca in tarile civilizate nu te scuipa sau injura nimeni pe strada, functionarul de la ghiseu iti zambeste chiar in situatii posibil conflictuale, esti salutat in lift sau pe holuri de persoane pe care nu le-ai vazut niciodata, ... pana si betivii merg si se comporta decent pe strada. Uitandu-ma in urma, nu-mi vine a crede ca, atunci cand eram in Romania, mi se parea normal ca un tip sau altul sa faca remarci (grobiene) la adresa mea pe strada! Da, pentru ca nu cunosteam o alta realitate. Mi se parea normal sa fiu data afara din secretariate, sa fiu umilita de doctori, sa se ratoiasca la mine vanzatoarea de la magazinul x etc. Apoi babele ... pline intotdeauna de remarci, exclusiv critice. Chiar vorbeam zilele trecute cu cineva ca, acum ca m-am dezobisnuit de toate acestea, mi-e frica de reactia pe care as putea sa o am daca m-as intoarce maine in Romania si mi-ar face cineva o magarie. Cred ca as fi in stare sa sar la bataie. Romanii, odata aflati in strainatate, se schimba. DEVIN NORMALI.
    Ei bine, dupa parerea mea, ar exista o solutie chiar si in lipsa acestui termen de comparatie. Solutia este civilizarea cu forta. Nu ma refer la cine stie ce razboaie, ci pur si simplu la aplicarea legii. Sa poti sa-l dai in judecata pe cel care te-a jignit
  • +2 (2 voturi)    
    cu forta partea II (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:42)

    Carla [utilizator]

    ... Sa poti sa suni la politie daca cineva iti face o magarie pe strada, in general sa functioneze eficient acest sistem de protectie a oamenilor decenti. Eu sunt convinsa ca, si in cazul tiganilor, daca s-ar aplica legea exact in litera ei, acestia ar fi deja mult mai bine integrati in societate. De ce exista lege? Ca sa te oblige, daca tu nu vrei! Amenda pentru scuipat si pentru gunoaie aruncate pe strada si pentru toate micile sau marile magarii, atat de tipice societatii noastre. Respectul pentru celalalt (lipsa de respect e o sursa perfecta pentru ura si resentiment) se poate impune, daca nu se poate invata altfel. Imi permit sa visez in continuare la ziua cand voi afla de la televizor (sau de pe hotnews :) ca cineva a fost amendat pentru agresiune verbala.
  • +2 (2 voturi)    
    Dezbina ca sa conduci (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:55)

    lilianaD [anonim]

    Comunismul a cultivat ura intre oameni. Asta a fost si unul din motivele pentru care au incercat sa inabuse credinta in Dumnezeu care inseamna iubire.
    Comunismul nu a disparut de la noi. Idei de baza ale comunismului au fost perpetuate dupa decembrie '89 si trebuie sa-i "multumim" dlui Iliescu pentru asta. Sunt multi care au profitat si inca mai profita de aceasta atmosfera plina de lovituri. Si asta pentru ca nu sunt capabili de altceva. Cei mai multi dintre cei care ne conduc, direct sau indirect, nu au competenta iubirii. Si nici nu vor sa o incurajeze. In consecinta: in scoala nu se face o educatie adevarata, mass media nu cultiva frumosul, in posturile de conducere publice nu sunt promovati cei competenti, partidele politice nu formeaza politicieni cu adevarat noi.

    E o jale!
  • +1 (1 vot)    
    razboiul romano-roman ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:06)

    extra-terestrial [anonim]

    este in plina desfasurare; interese oculte vor ca noi sa fim 'prosti', 'usor de manipulat / naivi', dar sa existam ca tara are de toate, dar -,..., la discretia 'lor'... a cui...? a 'lor'... citeste printre randuri...; romanii trebuie sa invete mai bine cuvintele Imnului national, sa caute ce-i aia 'constinta de neam, de tara' si sa nu admita ce-a admis pana acum....; exsita sansa sa ne pierdem printre alte natii..., intzalesu=tu-ma=tzi..?
  • 0 (2 voturi)    
    Despre ura poporului (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:11)

    Duduveche [anonim]

    Incep cu ceea ce a spus Havel "Daca o democratie nu asigura piinea poporului atunci acea democratie nu e buna".

    In RO e simplu: in 1989 statul mafiot (dar constructor) ceausist a fost inlocuit de un stat de 1000 de ori mai mafiot dar demolator si 100% importator. Statul post decembrist fiind condus de anti-ceausisti, singurul lor lucru comun cu Odi fiind faptul ca au fost alfabetizati moca de regimul Ceausescu in anii 70 si 80.

    Sub Ceausescu o mare parte din romani o duceau rau; azi acea majoritate este in coma. Si aceasta majoritate sufera mai rau ca in Evul Mediu si uraste TOT ce este legat de Putere (care este devalizatorul banului public - impreuna cu clientii sai)..

    Si de Putere sunt legati organic toti intelectualii gen HRP, Hurezeanu, Plesu, Liiceanu, Mungiu Alina, etc.

    Indivizi care, de pe podiumul lor olimpic, critica plebea imputita si o acuza de "ura". Lor fiindu-le de fapt frica ca intr-o zi poporul cel rau si imund le va da foc la averile colosale facute prin joc de glezne, ca la un nou 1907.
  • 0 (2 voturi)    
    Care comunism in RO de azi? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:32)

    Duduveche [anonim]

    Liliana de mai sus se inseala.
    In RO nu mai exista niciun fel de comunism.
    Comunismul inseamna existenta unui Stat care sa diriguiasca tot, furind in stil moderat (30% ei, 70% la popor).
    Procentele acestea s-au inversat in cazul Statului postdecembrist.
    In RO, in 1990 Statul a fost insa privatizat de niste triburi care sta pe bara si se uita cum corporatiile (carora le-a cedat 80% din resursele tarii) fac genocid ca sa-si scoata profituri colosale, mai rau ca in Uganda.
    Iar asta inseamna "capitalism liberschimbist".
    • 0 (2 voturi)    
      ba exista si inca mult (Joi, 10 septembrie 2009, 5:03)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Duduveche

      Exista foarte mult comunism in Romania, adanc inradacinat in constiinta majoritatii romanilor. Care este esenta comunismului? Sa dai tot ce poti prin munca si sa iei acasa doar atat cat ai nevoie, imbogatirea este interzisa si imorala. Care este esenta capitalismului? Sa folosesti puterea capitalului si orice atu pe care il detii, sa speculezi momentul, sa-i faci pe altii sa munceasca pentru tine, sa te infrupti din munca lor si sa nu te opresti niciodata. Am simplificat mult, dar cam asta e in linii mari. Romanii prin forta imprejurarilor istorice sunt comunisti pana in maduva oaselor, in proportie de 90%. Se revolta interior si nutresc sentimente de ura impotriva oricarei acumulari de capital, indiferent pe ce cale a fost obtinuta, daca apartine altui roman. Li se pare nedrept, o incalcare a regulilor (comuniste din capul lor), un furt si un act imoral ca cineva sa se imbogateasca. Specula este dezaprobata virulent de majoritatea romanilor, desi este insasi esenta capitalismului. Fluctuatiile pietelor, inflatia, dinamica economica, cresterile, scaderile, toate astea sunt realitati pe care mintea comunista le percepe ca pe ceva nenatural, un furt elaborat, o conspiratie si o batjocura la adresa omului de rand, nicidecum ca pe niste fenomene economice naturale si inevitabile intr-o piata libera. Nu poti pretinde ca vrei sa imbratisezi capitalismul dar sa gandesti comunist. Din aceasta contradictie se naste un conflict interior devastator dar si isteria publica si psihoza la care asistam cu totii. Realitatea cruda e ca in capitalism nu se pot imbogati toti, dar fiecare are o sansa, mai mica sau mai mare. Majoritatea romanilor isi canalizeaza energiile inspre a distruge sansele celor din jur, pentru a infaptui un alt ideal comunist, acela de a fi toti egali. Proverbul cu capra vecinului ne caracterizeaza perfect. Romania este inca o tara cu mentalitate profund comunista. Brucan a fost optimist, foarte optimist
  • +1 (1 vot)    
    Politicianul perfect in acceptiunea publicului (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:39)

    Razvan_M [utilizator]

    Exista asa ceva? Daca da, care-i ala? Daca nu, care-s defectele acceptabile si care-s cele inacceptabile?
  • +1 (1 vot)    
    schimbare!!! (Joi, 10 septembrie 2009, 15:06)

    sorin [anonim]

    Sunt timisiorean si parca am mai trait o data acest sentiment de ura (prin 89 decembrie).
    Ura era impotriva unui presedinte (parca si acum e la fel), impotriva sotiei de presedinte (un pic altfel acum avem un personaj ce nu raspunde in fata parlamentului), securitatea politica (acum se fac inregistrari in parlament), lipsuri materiale (acum criza si baietii cu relatii fac afaceri cu armament si nu numai (perdele, indicatoare rutiere) si ne rad in nas, iar fratii lor ne explica la TV ca este criza si nu sunt bani pentru profesori, medici s.a.m.d., de care noi restul ar trebui sa beneficiem ca ei oricum isi trimit copii in strainatate sa invete sau sa se trateze).
    Daca se realege presedintele e momentul sa imi fac bagajele si sa uit ca m-am nascut in Romania sau poate sa astept ca in decembrie sa fie o iarna calduroasa cu schimbari politice.
    Poate reusesc sa ma mut intr-o tara in care se prezinta la o comisie parlamentara un om politic care este suspectat ca a consumat din bani publici suma de 2000 Euro. Se prezinta si raspunde civilizat.
    Pacat ca nu am facut mai demult aceasta miscare si daca o faceam, copii mei nu mai erau nevoiti sa uite si ei ca s-au nascut in Romania.
    Imi pare rau daca am suparat pe cineva.
    P.S. Nu fac parte din nici un partid politic. O sa merg la vot (am votat de fiecare data pe un singur buletin de vot) dar acum nu stiu pe cine o sa votez.
    Acum chiar imi este "rusine" ca sunt roman asa cum simte si Horia Roman Patapievici prin cartile lui (sau poate scria SF-uri si in acest caz, are o scuza si are dreptul si poate sa scrie in continuare articole prin ziare in care sa ne explice teorile lui despre etica si morala).