Nu distrugeti Bucurestii de altadata

Bloc in templul linistii de pe strada Roma

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2009, 18:44 Actualitate | Esenţial

Casa din Strada Roma 46
Foto: HotNews.ro
De cate ori v-ati plimbat prin spatele Caii Dorobantilor, pe stradutele cu nume de capitale strajuite de castani si tei si ati admirat vilutele cochete construite inainte de primul razboi mondial si in perioada interbelica? Din nefericire, aceasta zona e amenintata cu distrugerea, ca multe altele.

Un astfel de exemplu este o casuta neoromaneasca cu parter si etaj de pe strada Roma, nr. 46. In 2007, proprietarul a obtinut aviz si autorizatie de demolare, iar potrivit presedintelui Directiei de Cultura Bucuresti din cadrul Ministerului Culturii, in locul acestei case va fi construit un bloc cu 5 etaje, existand déjà o autorizatie de construire in acest sens. Vila din Roma 46 inca sta in picioare, dar nu se stie pentru cat timp.

De vina pentru acest macel este legislatia din Romania care protejeaza doar casele monument, nu si zonele traditionale ale Capitalei, asa zisele zone protejate, unde sunt cladiri foarte frumoase, care nu sunt listate monumente.

In anul 2000 s-a aprobat un studiu care a identificat in Bucuresti 98 de zone cu valoare arhitecturala deosebita unde teoretic interventiile sunt limitate. In practica, cu aprobarile necesare, se poate face aproape orice. In urma cu doi ani, Primaria Capitalei a initiat un studiu care ar fi putut opri macelul, dar, din nefericire acesta nu a fost finalizat.

Studiul prevedea inventarierea tuturor caselor din zonele protejate si impartirea pe trei categorii a acestora: nedemolabile, case pe care se poate interveni partial si case demolabile, in functie de calitatea arhitecturala si memoriala.

Anul trecut au fost inventariate 12 zone printre care Magheru, Calea Grivitei, portiunea din spatele Pietii Dorobanti, Icoanei si Lascar Catargiu. Cu restul de 86 de zone insa nu s-a mai intamplat nimic de aproape un an.

Gheorghe Patrascu, arhitectul sef al Capitalei, ne-a declarat ca studiul va continua si in acest an, probabil cu inca un pachet de 12 zone. „Suntem in procedura de achizitie. Probabil intr-o luna se va incheia licitatia pentru acest proiect”. Cu toate acestea, pana se va finaliza studiul, va trece cel putin un an. In ritmul acesta, vor fi detaliate toate cele 86 de zone in circa opt ani, timp in care distrugerea patrimoniului va continua.

Episodul 1 al campaniei: Cum este lasata sa moara o casa boiereasca din inima Capitalei


Citeste mai multe despre   






















4197 vizualizari

Nu distrugeti Bucurestii de altadata

Nu distrugeti Bucurestii de altadata

Esti de acord cu modificarea Legii Monumentelor, astfel incit casele lasate in paragina sa poata fi expropriate mai usor?
(Mai multe răspunsuri posibile)
  • Da
  • Nu
  • Nu stiu/Nu ma intereseaza


  • -9 (9 voturi)    
    Sniff, Sniff (Vineri, 19 iunie 2009, 19:22)

    Anonim... [anonim]

    Nu mai pot de mila locatarilor de vilute
    • +4 (4 voturi)    
      ok (Vineri, 19 iunie 2009, 21:04)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Anonim...

      atunci du-te in Coreea sau China, ca aia le-au demolat deja pe toate. O sa-ti placa mult acolo, toti sunt ca tine.
  • +7 (7 voturi)    
    In fiecare zi... (Vineri, 19 iunie 2009, 19:58)

    Adrian [anonim]

    .... trec pe strada Roma si cred ca ar fi o barbarie sa se strice aceasta zona. Nu ma mira nimic insa, pierdem in fiecare zi cate ceva din ce mai inseamna omenie, am devenit niste disperati dupa bani si posesiuni, nu ne mai satisface nimic care nu straluceste si nu valoreaza cat mai mult in bani in ochii unor "evaluatori". Ne pierdem si bruma de identitate si de istorie pe care o mai avem.
  • +5 (5 voturi)    
    incepeti lupta (Vineri, 19 iunie 2009, 20:47)

    bucuresti [anonim]

    Nu se poate ca o casa ca asta, care arata cat se poate de solida si e extrem de frumoasa sa fie demolata. stie cineva care sunt ong-urile sau asociatiile care lupta pentru pastrarea bucurestiului vechi? nu vreau sa vad ca ce a inceput comunismul terminam noi acum! trebuie iesit in strada!
    • +3 (3 voturi)    
      incepeti lupta (Vineri, 19 iunie 2009, 23:55)

      moto [anonim] i-a raspuns lui bucuresti

      Da, exista asociatia Salvati Bucurestiul, foarte activa. Este bucuroasa de noi membrii
  • -4 (4 voturi)    
    pai... (Vineri, 19 iunie 2009, 21:24)

    caritas [anonim]

    si ce-ati vrea acu sa le reparam vilele astora cu bani publici? pot scrie si eu un articol pe hotnews sa mi se izoleze apartamentu ca se vede urat din strada, datorita igrasiei?! poate o vrea si dl necolaiciuc sa-si schimbe faianta... sa punem mana de la mana, ca deh... solidaritate de criza.
    • 0 (0 voturi)    
      nu, u e vorba de asta (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 9:36)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui caritas

      Nu e vorba sa se repare vilele cu bani publici. E vorba sa se interzica demolarea celor cu valoare arhitecturala.
      Toate aspectele astea poarta denumirea de urbanism. Contrasteaza cu atitudinea "e curtea mea, fac ce vreau in ea".
      In ciuda faptului ca in Romania este destul de hulit, urbanismul este o stiinta cu rezultate finale practice.
      Un simplu exemplu. S-a demonstrat stiintific ca prezenta multor zone verzi intr-o localitate moreste gradul de confort psihic. Dimpotriva, concentrarea betoanelor pe o suprafata mica, cu o densitate mare de populatie, mareste gradul de agresivitate sociala a acestora.
      In Paris, municipalitatea "vaneaza" firme falimentare, le cumpara terenurile si fac parculete in locul lor.
      In Romania, inca suntem fascinati de termopane, rigips si polistiren.
  • +2 (2 voturi)    
    Pacat de Bucuresti (Vineri, 19 iunie 2009, 21:51)

    tic [anonim]

    Pacat de Bucuresti. Au trecut atatia ani de cand putem face ceva pentru a-i pastra farmecul si specificul (douazeci de ani, fata de ceea ce a distrus Ceausescu in 24 de ani). Din pacate, dupa 1989 s-a distrus in 20 de de doua ori mai mult decat a reusit Ceausescu in in 25 de ani!
    Bucurestenii stiu, indura, dar nu iarta! Toti veneticii de primari (de capitala sau de sectoare), care nici macar nu s-au nascut in Bucuresti, care si-au batut joc, vor fi inscrisi in cartea neagra a istoriei acestuii oras, ca pradatori sau distrugatori de arta, istorie, cultura si civilizatie!
    Doamne-ajuta, scapa-ne orasul de impostori, trogloditi, "taranoi" si manelisti! Da-ne noua, bucurestenilor, orasul nostru, asa cum a fost el, mandru si demn, frumos si imbietor, da-ne inapoi "Micul Paris":
    Pentru cei care-au distrus orasul cu vilele lor de "neam prost|", indiferent de averea lor, am o singura rugaminte: Plecati la voi la tara. ca n-o sa fiti niciodata considerati bucuresteni. N-aveti ciultura, n-aveti scoala, fata de boierii din secolul 19 sunteti doar niste impostori. Aia au construit un Bicuresti care a fost apreciat in toata lumea, voi ati facut un Bucuresti tip gheto, ati distrus istoria si frumosul, pwntru vilele voastre de ......, care nu vor valora in viitor absolut nimic (pentru ca sunt niste kitsch-uri de neam prost).
    Jos labele de pe orasul Bucuresti! Daca vreti sa faceti ceva cu banii vostrii, faceti porcariile aste la voi la tara, acolo unde v-ati nascut! Desi cred ca si acolo va va lua lumea la fuga cu "huooo"1
  • +3 (3 voturi)    
    socant dar adevarat (Vineri, 19 iunie 2009, 22:34)

    anonim [anonim]

    pai nimic nou sub soare...doar este terenul celebrului Dl Vantu!!! sa castige si el un ban cinstit nu, mai face o combinatie, mai pacaleste niste prosti....., iar referitor la restul "prostilor" care sunt deranjati de autorizatia pe care a primit-o sau de faptul ca un monument arhitectonic este distrus, sau de faptul ca stica zona....din nefericire nu cred ca putem face nimic, ptr ca ii are el pe toti in buzunar, pe primari, consilieri,politie, justitie etc etc etc...Asta e, traim intr-o tara de prosti si inca o data banii isi spun cuvantul! E trist dar adevarat!
  • +3 (3 voturi)    
    de ce? (Vineri, 19 iunie 2009, 23:20)

    pentru Romania [anonim]

    si atunci ce mai asteptati frati romani sub nasul carora se intampla asa ceva? cine vreti sa ia pozitie, daca nu voi? mai ales cei care sunteti locuitori ai capitalei?
    daca nici distrugerea identitatii si istoriei noastre nu va aprinde sangele in vene, atunci ce? pacat... pentru generatiile care vor urma
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule, astia-s nebuni (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 9:24)

    mihai [anonim]

    Toti cretinii din Romania au devenit magnati imobiliari.
    Toti excrocii, toti nespalatii, toti primitivii au ajuns la bani, deci la manele, la Dorobanti,la Audi Q7, BMW X...
    Ce-i spune primitivului o casa cu arhitectura veche si frumoasa? Nimic.
    Dar pentru a nu lasa toti pitecantropii saloveasca in bunul simt al celorlalti, noi, ceilalti, platim ORGANELE STATULUI, sa ne apere. Platim ca prostii primarii, viceprimarii, consilierii si pe ceilalti.
    ASTIA ce mama lor fac?
  • 0 (0 voturi)    
    amsterdam (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 10:33)

    marius [anonim]

    am putea lua modelul Olandez si anume, proprietarii sunt obligati sa intretina casele. daca acest lucru nu se intampla municipalitatea se "ofera" sa le cumpere imobilul la pretul pietii
    • 0 (0 voturi)    
      nu merge la noi (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 11:36)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui marius

      Nu merge la noi, nu suntem olandezi.
      Ar inflori o mafie fioroasa! Ar aparea abuzuri, cum ca vezi Doamne nu iti intretii casa, chiar si cand n-ar fi cazul, ar cumpara primaria respectiva caza in urma unor presiuni tipic mafiote, pe urma ar vinde-o pe bani de nimic unor asa zis investituori, in schimbiul unor mite grase.
      Iti dai seama? Care vor fi criteriile dupa care nu iti intretii casa? In ce masura vor fi interpretabile? (suntem in Romania totusi). Cine va avea putere de decizie in cazul asta? Itri dai seama ce-ar iesi, cu toate jigodiile imputite din administratia si business-ul romanesc?
  • 0 (0 voturi)    
    Colecta (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 12:01)

    radu [anonim]

    Solutia corecta este sa punem mina de la mina si sa cumparam cladirea. Ar trebui deschis un cont bancar in acest sens. Personal sint dispus sa investesc 1000 RON.
  • 0 (0 voturi)    
    Nomenclatura (Duminică, 21 iunie 2009, 12:03)

    Ion [anonim]

    S-au trezit nomenclaturistii ca sunt deranjati de zgomot.Cand se demoleaza in alte zone pentru acelasi tip de constructii tac-chitic.Sa vada si ei ce inseamna zgomot,lipsa spatii parcare,praf,....
  • 0 (0 voturi)    
    Magariile unui fotbalist ... (Marţi, 23 iunie 2009, 13:11)

    Balanel [anonim]

    Intelesesem de la un taximetris mai demult ca respectiva casa ar fi fost inadins lasata in paragina cu peretii udati in fiecare noapte pentru a se prabusi singura. Cica in spatele acestei meschinarii sta prea frumosul nostru fost mare fotbalist ... Gica Popescu ...
  • 0 (0 voturi)    
    in 2015 (Vineri, 22 mai 2015, 19:53)

    Stolniceanu Viorel [anonim]

    acolo nu se mai afla nimic, nu se construieste nimic foarte frumos!