De ce ies atat de multi detinuti din inchisori? Cum au modificat PSD, ALDE si UDMR legea in Parlament astfel incat sa beneficieze de legea recursului compensatoriu cat mai multi puscariasi

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 20 octombrie 2017, 13:22 Actualitate | Esenţial

Parlamentul are grija de detinuti
Foto: Flickr / Ken Mayer
Proiectul de lege initiat de guvern privind recursul compensatoriu a fost modificat in Parlament intr-un punct esential, astfel incat sa beneficieze cat mai multi detinuti, chiar si cei care nu au stat in celule supraaglomerate sau in conditii precare. Este suficient sa fi fost detinuti in penitenciare in care s-au semnalat astfel de situatii, ca automat legea li se va aplica si lor.  Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a anuntat vineri ca, pana joi la miezul noptii, au iesit din penitenciar 529 de detinuti: “Este mult si pentru orice asteptare a mea. Nu credeam ca impactul era atat de mare, dar, sigur, este efectul legii'.

Astfel, PSD, ALDE si UDMR au modificat din proiectul de lege sintagma “cazarea  într-un  spaţiu mai mic sau egal cu 4 mp/deţinut” cu sintagma “cazarea  unei  persoane în oricare  centru de detenţie din România care a avut lipsuri la condiţiile impuse de standardele Europene”.

Varianta propusa in proiectul de lege transmis de Guvern
  • În sensul prezentului articol, se consideră executare a pedepsei  într-un spaţiu necorespunzător  cazarea  într-un  spaţiu mai mic sau egal cu 4 mp/deţinut, care se calculează,  excluzând  suprafaţa grupului  sanitar şi a spaţiilor de depozitare a alimentelor, prin împărţirea suprafeţei totale a camerei de deţinere la numărul  de  persoane  cazate  în  camera  respectivă,  indiferent de dotarea spaţiului  respectiv, potrivit evidenţelor proprii fiecărui loc de deţinere.
Varianta adoptata de Parlament la propunerea deputatilor PSD, ALDE si UDMR
  • În sensul  prezentului  articol, se consideră condiţii necorespunzătoare cazarea  unei persoane în oricare  centru de detenţie din România care a avut lipsuri la condiţiile impuse de standardele Europene.


In plus, proiectul de lege prevedea in varianta guvernului ca la 30 de zile executate in conditii necorespunzatoare se adauga 3 zile considerate executate, iar Parlamentul a plusat la 6 zile considerate executate.

Sorin Dumitrascu, fost director ANP si expert in penitenciare in programe europene, a declarat intr-un interviu pentru HotNews.ro ca modificarea operata in Parlament se datoreaza faptului ca “initiatorii au realizat ca o categorie vizata pentru a beneficia de aceasta lege nu va fi inclusa tocmai pentru ca, in fapt, au beneficiat de conditii bune in camerele in care au fost cazati in penitenciare.

Astfel de beneficii pentru detinutii deja „protejati” nu se justifica in majoritatea cazurilor acestia nefiind cazati in spatii improprii conform legii. Cu toate acestea, printr-o scamatorie juridica, acestia vor fi inclusi in categoria detinutilor carora li se palica cele 6 zile considerate ca executate la fiecare 30 de zile de detentie in conditii improprii”.

Altfel spus, detinutii de lux din randul politicienilor sau oamenilor de afaceri influent nu beneficiau de lege daca ramanea varianta initiala, deoarece acestia nu stateau in celule supraaglomerate. Prin modificarea operata in Parlament, simpla cazare intr-un penitenciar in care au fost semnalate “lipsuri la conditiile impuse de standardele europene” ii califica si pe ei sa ceara recalcularea pedepsei in sensul ca la fiecare 30 de zile executate se adauga 6 ca fiind executate.

Sorin Dumitrascu estimeaza ca in urmatoarea perioada ar putea iesi din inchisori peste 3000 de detinuti, dar catre sfarsitul primului an de la aplicarea legii, o mare parte a detinutilor liberati conditionat de vor intoarce.

Dumitrascu sustine ca legea nu rezolva problema din penitenciarele romanesti si ca efectele acestor masuri vor fi practic anulate dupa maxim 3 ani de la implementarea prezentei legi, sistemul penitenciar ramanand cu aceasta sarcina administrativa suplimentara.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5907 vizualizari

  • -18 (24 voturi)    
    ce inseamna atat de mult? (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:34)

    adrianhn [utilizator]

    Pana acum au iesti cam 1% din detinuti... cam multi huh.
    • +13 (17 voturi)    
      pai (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:48)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Astăzi 20-10-2017 sunt: 25767 persoane private de libertate. Scrie pe pagina ANP. Prin urmare prima cifra de eliberati din prima zi inseamna 2%, nu 1%. Estimarea este la peste 3mii in urmatoarea perioada. Deci peste 12%. E mult, e putin? :))
      • +9 (15 voturi)    
        mda (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:58)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        e mult atunci cand iti scoate viata unul din asta in cale...

        iti jefuieste casa, sau iti violeaza sotia/mama/fiica, sau te talhareste in ceas de seara prin parc... sau iti fura din masina.. etc

        nu mai zic de restul gen traficanti de droguri, camatari, proxeneti.. etc, aia desi nu te-ar afecta direct, tot peste ei dai pe strada..

        si ajungi la stirile de la ora 5...
      • +3 (5 voturi)    
        mda (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:48)

        gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        se pare ca ai tradat gasca mazeta & Co.... sau nu te asteptai nici tu la asa ceva?!....
  • +20 (22 voturi)    
    Normal (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:35)

    Andradda [utilizator]

    Borfasii de la putere au nevoie de sustinatori. Cat mai multi si mai penali, ca aia sunt de ”de nadejde”.
    Daca Dragnea a ajuns pana acolo incat sa apara la DNA inconjurat de gorile interlope, de-acum inainte toti puscariasii il vor venera pe Daddy.
  • +17 (17 voturi)    
    Dar studentii? (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:57)

    MinDepous [utilizator]

    [Astfel, PSD, ALDE si UDMR au modificat din proiectul de lege sintagma “cazarea într-un spaţiu mai mic sau egal cu 4 mp/deţinut” cu sintagma “cazarea unei persoane în oricare centru de detenţie din România care a avut lipsuri la condiţiile impuse de standardele Europene”. ]

    Am locuit 2 ani universitari si-o vara intr-un camin al ASE, unde camerele erau de 3.45 x 4.45 x 2.45 m (latime x lungime x inaltime). Adica, sub 15.75mp.
    Pentru 4 studenti. Adica, 3.84mp/student.

    Noua ce ne ofera, compensatoriu? Ca asta se intampla acum mai mult de 5 ani - iar caminul ala e acolo de zeci de ani.

    Am epuizat injuriile la adresa cloacai politice. In curand, voi trece in tabara careia nu-i mai pasa deloc de Romania. Sa traiasca fix cu ei, cu aia pe care ii voteaza. Restul, ne-om lua saracia cu noi si 'om trai in alte parti.
    • +8 (10 voturi)    
      Parlamentul (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:11)

      anonimo [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Ce facem fratilor cu secaturile de la putere?
      Noi ne tot agitam prin forumurile astea sau pe Facebook si astia in fiecare zi ne afunda tot mai rau in dezastru. Romania a ajuns o cloaca ordinara sub conducerea lepadaturilor astea din PSD. Chiar nu se mai poate face nimic?? Era afara ger de -10 grade si a mai iesit lumea, iar acum toti se gandesc cum sa plece mai repede din tara si sa lase totul balta? Am inteles, sunt oameni care nu au iesit la vot ca erau scarbiti si spuneau ca nu au cu cine vota, dar acum cand vedem ca ni se pune talpa pe gat, chiar stam asa sa fim jucati de gunoaiele astea cum vor?
      • +6 (6 voturi)    
        Stam de aproape 30 de ani (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:57)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui anonimo

        Stam si induram. Popor de martiri si de victime, asta ne e traditia, aproape identitatea.
        Astia care comentam, care au iesit in strada, sunt bune svacnirile astea, insa nu au efect in sens democratic. Nu au, daca nu se concretizeaza in partide politice, care apoi sa fie votate, care apoi sa le inlocuiasca pe cele de-acum.

        PSD / ALDE nu ar trebui desfiintate. Ar trebui sa apara (nu de la sine, ci create tot de noi, cetatenii) alte partide, care sa fie votate majoritar, iar PSD si alte naluci ca ei sa nici nu mai intre in Parlament macar. Se va stinge, apoi, din lipsa de interes a votantilor, din lipsa de resurse etc. Asa e democratic.
        Insa, noi stam, de 30 de ani. Pentru ca asta e varsta democratiei din Romania: aproape fix aia din '90: nu tu alternative, nu tu alte partide, nu tu eforturi de ordin civic catre o alternativa viabila, doar stat si comentat. Mea culpa aici, ca si eu doar stau si comentez.

        Altfel, PSD/ALDE sunt in situatia "they beat them at their own game": comunisti / fosile care, desi nu dau 2 bani pe conceptul de democratie, au jucat conform regulilor si au castigat accesul la fraie. Ei, acum suferim consecintele faptului ca >60% din alegatori nu au votat in 2016, iar din cei care au votat, prea putini au votat impotriva PSD/ALDE/UDMR.

        Daca mai prindem alegeri in 2020, tare sunt curios ce se alege de ele...
    • -10 (10 voturi)    
      Ai mintit! (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:06)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Camera ta nu era de dimensiunea asta - eventual daca ai avut nesansa sa stai intr-o toaleta transformata in camera!
      • +5 (5 voturi)    
        Parol (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:04)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        Camin Vitan al ASE, de pe Energeticienilor, langa piata Bobocica. That hellhole. Am stat si 5 in camera, in total. Am masurat la un moment dat, cand am facut curatenie generala, in vara dintre acei 2 ani, cred.
        • +5 (5 voturi)    
          Ah, am uitat (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:28)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Aia era suprafata totala. Suprafata utila era mult mai mica - scoate de-acolo suprafata ocupata de paturile supraetajate, dulap, frigider, chiuveta, o masuta infima, plasata sub fereastra.

          Nici nu vreau sa calculez cat ramane.
  • +8 (8 voturi)    
    Le-o fi pus si vreo conditie ca sa-i faca (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:59)

    scaraotchi [utilizator]

    "scapati" Nu stiu, ma gandesc la vreo "zeciuiala" ceva- cu putin de la multi se construiesc domeniile la Fortaleza.
    • +4 (4 voturi)    
      "Despagubiri" (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:04)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Ministrul Justitiei anunta despagubiri intre 5 si 8 euro pe zi pentru detinutii eliberati care au executat pedeapsa in conditii necorespunzatoare !!! Suntem prostii prostilor!
  • +7 (7 voturi)    
    Hotii hotilor sunt in Parlament! (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:13)

    Johanis [utilizator]

    Aici e Romania.

    O gasca de infractori conduc si jefuiesc sistematic tara!

    Prostimea manipulata cu promisiuni a iesit la vot, in timp ce votantii normali la cap nu au avut pentru cine sa voteze!

    Cand alternativele sunt hoti sau hoti, normal, n-ai pe cine sa alegi!

    Si uite asa, pe scurt, suntem condusi de hoti de cca 30 de ani!
    • +7 (7 voturi)    
      N-ai dreptate! (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:38)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Alternativele nu au fost hoti sau hoti. In realitate lucrurile au stat altfel: pe de o parte erau hotii dovediti care au demonstrat printr-o indelungata istorie de jaf si spoliere ca asta sunt, niste hoti; pe de alta parte, erau niste necunoscuti, niste oameni despre care stiam prea putin dar despre care nu auzisem ca si-ar fi dobandit bunastarea prin furt.
      Daca mai multi dintre noi si-ar fi spus atunci " hai sa incercam si cu astia, par cam aerieni, cam necopti dar macar nu au mutre de talhari", acum n-am fi trait mizeria asta.
      • 0 (0 voturi)    
        S nu facem ca ei...invocam legi care nu exista. (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:24)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

        Recapitulam - la Bucuresti

        https://media.imopedia.ro/stiri-imobiliare/candidati-primarie-bucuresti-alegeri-locale-2016-23992.html
      • 0 (0 voturi)    
        Alege de aici...cine ne-a convins? (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:27)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

        http://alegeriparlamentare2016.ro/
        • +5 (5 voturi)    
          Nu, nu, (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:41)

          triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          Nu conta cine ne-a convins ca e bun, conta doar cine ne-a convins ca e hot.
          Nu ne aflam intr-o democratie consolidata ca sa alegem pe cel mai bun dintre cei buni. Aici suntem in stare de razboi cu ticalosii, cu hotii.
          Daca nu votezi pe nimeni pentru ca nimeni nu te-a convins, inseamna ca ai "votat" cu canaliile. Tu nu ti-ai folosit votul, deci ai permis ca niste decerebrati sa aduca la putere pe "duamna", pe taranoiul cu dintii stricati si toata liota de canalii care-si construiesc bunastarea pe nenorocirea noastra.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu e cazul meu. (Luni, 23 octombrie 2017, 11:55)

            Johanis [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

            Aleg mereu raul cel mai mic, dar aleg. Din pacate, unii au nevoie de mult mai mult sa iasa la vot. Si cand poti vota numai in localitatea de resedinta, cu peste 4 milioane plecati din tara, e o problema!
            Bine ar fi daca prostimea s-ar trezi, dar nu o sa se intample asta niciodata!
  • +7 (7 voturi)    
    mie mi se pare corect ! (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:40)

    CRMS [utilizator]

    Daca votezi puscariasi primesti (prin punere in libertate) puscariasi care in curand vor interactiona cu tine.
    Legea cauzei si a efectului este pretutindeni !
  • +4 (4 voturi)    
    The Mafia Bucket’s List (Vineri, 20 octombrie 2017, 21:21)

    Wanheda [utilizator]

    Psd e magic, creste taxe, se scumpeste totul, apar legi noi pt infractori, mdeh, asta e mafia....si totusi postacii lor ii lauda. Cretini sau doar slugi debile??? Voi astia pesedistii, credeti ca puscariasii astia eliberati fac diferenta intre victime?!!! You’le see, you’ll feel it on you my dear zombies.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce ies atat de multi detinuti din inchisori? (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 0:17)

    nicnicnic [utilizator]

    Pentru ca toti care au contribuit la o astfel de lege ar trebui sa fie in inchisori, nu in parlament. Acesti indivizi au grija ca spatiul in care stau infractorii sa fie mai bun decat acela in care stau oamenii cinstiti. Acesti indivizi au grija ca mancarea gratuita pe care o mananca infractorii sa fie mai buna decat aceea pe care o mananca sute de mii de oameni cinstiti. Locul acestor indivizi nu e in parlament, pentru ca parlamentul trebuie sa aiba grija de binele romanilor, nu al infractorilor. Se poate face ceva? Nu, nimic.