Ministrul Justitiei, Tudorel Toader: In cursul zilei de joi au iesit din penitenciar 529 de detinuti, alti 3.349 au dobandit vocatie la liberarea conditionata / Nu credeam ca impactul era atat de mare

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 octombrie 2017, 10:59 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a anuntat vineri ca, in urma intrarii in vigoare a Legii recursului compensatoriu, pana joi la miezul noptii, au iesit din penitenciar 529 de detinuti, potrivit Agerpres.

'In cursul zilei de ieri, (...) in baza acestei legi, adaugarea acelor sase zile (...) considerate ca fiind executate, au iesit din penitenciar 529 de detinuti. Este mult si pentru orice asteptare a mea. Nu credeam ca impactul era atat de mare, dar, sigur, este efectul legii', a declarat Toader, la conferinta 'Protectia drepturilor detinutilor si conditiile de detentie din Romania'.

El a precizat ca informatia i-a fost transmisa de directorul ANP, Marian Dobrica.

Tudorel Toader a adaugat ca, tot in cursul zilei de joi, 3.349 de detinuti au dobandit vocatie pentru liberare conditionata.

'Tot prin adaugarea celor sase zile, in cursul zilei de ieri, au dobandit vocatie la liberarea conditionata 3.349 de detinuti. Deci, li s-a implinit fractia prin ce au executat efectiv si prin ce se considera efectiv executat de lege prin adaugarea celor sase zile la fiecare 30 de zile executate. Nici la acesti 3.349 nu intra cei care oricum ar fi dobandit vocatie la liberarea conditionata, ceea ce inseamna ca, pe termen foarte scurt, probabil, comisiile vor fi destul de solicitate, pentru ca nu-mi inchipui ca vreun detinut sa dobandeasca aceasta vocatie si sa nu-si exercite acest drept, sa nu incerce aceasta asteptare, speranta legitima pe care o are', a declarat ministrul Justitiei.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

24576 vizualizari

  • +69 (73 voturi)    
    ha! (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:04)

    moka [utilizator]

    ce simpatic!
    cum mai sa nu stii dinainte cat e impactu'?
    pai de ce ati dat legea? ca sa fie fara impact?
    • +55 (55 voturi)    
      Nimic nu stiti... (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:45)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui moka

      D-l Tudorel afirma zilele trecute ca stie precis cati puscariasi vo fi eliberati.
      • +44 (44 voturi)    
        mda (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:00)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        pai normal ca stie...

        borcea, radu musteata de la ASF, si inca cativa fosti demnitari si primari incarcerati pentru fraude si scheme financiare pabugoase pentru stat

        pentru ei a fost facuta legea, faptul ca ies si alti violatori, talhari si traficanti de droguri.. asta e un bonus pentru PSD.. ca doar o sa-i voteze la urmatoarele alegeri.
        • +40 (40 voturi)    
          Multzumim P$D partid "iubit" (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:03)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          Ca ne ai calit in lupta cu Penalii
          • +32 (32 voturi)    
            Si totusi ... (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:34)

            si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Cu 4,000 in cateva zile pe strazi ,
            Stirile de la ora 5 vor dura ...

            ... pana la ora 10 seara ...
        • +3 (3 voturi)    
          Oare.. (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 10:16)

          rooster [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          ...alde Borcea o fi facut puscaria in conditii improprii? Ca eu nu am acasa ce are el in puscarie......
      • +30 (30 voturi)    
        pai normal (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:05)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        ca doar nu te asteptai ca PSD si compania stiu sa numere
    • +26 (26 voturi)    
      N-a știut câți ies în total (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:22)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Știa însă câți trebuie să iasă.
      • +11 (11 voturi)    
        Corect si sigur. (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:03)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Restul sint voturi colaterale...
      • +1 (3 voturi)    
        nu inteleg care este.. (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 2:03)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        problema...ca au fost eliberati sau ca se vor mai elibera citeva mii de puscariasi!?!!?...pai la MILIOANELE de hoti si escroci care sunt in libertate in romania mai conteaza citeva mii..
    • +5 (5 voturi)    
      Daca gandesti cu mintea pe care o ai in buboaie... (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui moka

      N-ai facut un studiu de impact, n-ai cerut o situatie de la penitenciare, n-ai facut un studiu. O nulitate buboasa cu creierul cat o gaina, care a facut o facultate doar si doar pentru ca avea un dosar de cadre perfect (adica origine sanatoasa si devotat marelui Partid Comunist) a ajuns acum ministrul justitiei. Si ce face ??? Nenoroceste o tara intreaga, toti acesti criminali, violatori, talhari isi vor reincepe activitatile care reprezinta meseria lor.
  • +44 (48 voturi)    
    pai daca nu te asteptai, asta ce arata? (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:05)

    subcultura [utilizator]

    nu cumva ca esti iresponsabil?

    Din astia 529, cati oare recidiveaza? E suficienta o statistica la 3 si 6 luni, dupa care o intalnire fata in fata intre ministru si noile victime.
    • +24 (24 voturi)    
      "nu cumva ca esti iresponsabil?" (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:48)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Sau inconstient? Sau indolent?

      Inca un proiect facut pe genunchi, inca o lege facuta fara analiza de impact. Deja devine un trend.

      Oare cat timp, in schimb, petrec sa analizeze detaliat cum sa puna justitia pe butuci?! Acolo pun pariu ca petrec luni. La restul, 2-3 zile si e gata.
    • +19 (19 voturi)    
      declara cineva de la interne zilele trecute ... (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:12)

      bluuuz [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      ... ca estimeaza aproximativ 80% de intoarceri in celula dintre cei eliberati ...
      • +10 (10 voturi)    
        Da, dar nu vin de buna voie... (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:04)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui bluuuz

        ...ci in urma unor fapte in care alti oameni vor avea de suferit/pierdut/murit.
    • +11 (11 voturi)    
      E FOARE respomsabil. (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Sa-i apere pe hoti si mafioti. De aia e acolo pus, ca sluga credincioasa si fost procuror securisto-ceausist.
    • +7 (7 voturi)    
      Uau. Ditamai ministrul facut din rector... (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:11)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      ...si sa nu puna o simpla intrebare la ANP... Ori e mincinos ori e de-a dreptul prost.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu pricepeti ca omul e o nulitate ???? (Vineri, 20 octombrie 2017, 17:02)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        A reusit sa faca o facultate numai si numai pentru ca la drept se intra cu dosar de cadre semnat de primul secretar ? N-aveai dosar, puteai fi Einstein, nu ajungeai procuror ceausist. Aveai dosar, puteai fi prost gramada, locul il aveai asigurat in facultate. Tudorel nu trebuia sa gandeasca, trebuia doar sa execute si lui i-a placut asta si asta face si acum. Uitati-va ce fauna exista in facultatile de drept din toata tara: numai militieni, procurori ceausisti, securisti, activisti PCR, toti s-au facut profesori reciproc, unul pe altul. Mare lucru sa fie cativa care au reusit sa supravietuiasca in mlastina asta. Iar acest TT, l-a pupat cat a putut in posterior pe Ceausescu, dupa 90 i-a pupat pe cei din noua putere, care i-au asigurat ascensiunea mocirloasa.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca eliberatii au nevoie de lucru..... (Vineri, 20 octombrie 2017, 17:20)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      (ca sa vada unde ar trebui sa se angajeze ca sa castige mult, nu din alt motiv, ca ma da in judecata TT). Din declaratia de avere rezulta ca a adunat, ca harciogul, vreo 60.000 (sasezeci de mii) mp de teren si vreo 6 case cu terenuri generoase aferente. In ultimul an a incasat aproape jumatate de milion de la bugetul de stat (platiti de populimea mioritica). Deci fratilor, sunteti acum liberi, puneti-va pe treaba (si angajati-va acolo unde se obtin asemenea venituri, ca sa nu inteleaga gresit TT mesajul meu).
  • +34 (38 voturi)    
    Nea Tudorele (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:06)

    micul_licurici [utilizator]

    Asta-i frectie la picior de lemn.... sa vezi ce impact o sa aibe modificarile alea pe care le pregatesti la legile Justitiei.
  • +37 (41 voturi)    
    Ia vezi cum.... (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:07)

    renzor [utilizator]

    il scapi tu pe Dragnea si o sa iasa 5.290.000 oameni in strada sa-ti rupa capul....
    • -4 (8 voturi)    
      Stai linistit. Nu iese nimeni. (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:06)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui renzor

      Vor sta toti in case la manele si seriale turcesti.
      Cele "citeva flori ptr primavara" vor fi insufuciente.
  • +28 (32 voturi)    
    IDIOTI (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:07)

    relud [utilizator]

    efecte similare cu salariile marite in brut ,incasate net mai putin
  • +37 (41 voturi)    
    da nai papagalule (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:12)

    gogu_milogu [utilizator]

    asa faceti voi analizele "pe genuche" si pe urma va mirati ca vita la lampa; ma intreb daca cu noul pachet de legi unde vrei tu raspunderea magistratilor o sa vina si raspunderea ta pentru orice crima va comite cel putin unul din infractorii iesiti pe baza legii date de tine.
    O sa iti asumi raspunderea pentru aceasta amnistie mascata?
    Revin si zic ca e incredibil cum se discuta mai mult de drepturile infractorilor decat de drepturile victimilor acestora....nesimtitilor!!
  • +29 (33 voturi)    
    mda.. (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:13)

    ca_32 [utilizator]

    nu stiu, nu credeam, sunt surprins, sa vedem, analizam, forte straine, soros..., asta e
  • +35 (39 voturi)    
    Pentru ca esti ministrul injustitiei... (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:14)

    Io1234 [utilizator]

    ...alt "profesionist" care este surprins de efectul unei legi elaborate chiar de el insusi...

    Mai e un mustacios care nu stia "grozavia din sistemul de pensii", dar promitea dublarea lor...

    Si stim cu totii ce se ascunde in spatele acelui "luat prin surprindere"...
  • +31 (37 voturi)    
    Nu mai stiu daca (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:14)

    Picsius [utilizator]

    ..am inchis casa.
    • +36 (38 voturi)    
      Stai liniștit, toți pleacă din țară imediat (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:30)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Picsius

      La furat pe afară. Până și ăștia sunt mai deștepți ca boii care au rămas să plătească pentru bunăstarea pesedeilor.
      • +25 (25 voturi)    
        mai putin politicienii (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:39)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        care raman aici sa fure.
      • +20 (20 voturi)    
        mda (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:46)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        afara au deja interdictie... tu crezi ca`i mai primeste cineva ?

        tot pe noi ne vor jefui, talhari sau viola...
  • +39 (43 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:16)

    Sani [utilizator]

    Voi, PSD-istii, prietenii tiganilor si hotilor, i-ati eliberat ca sa-i utilizati pe post de trupe speciale - mineri in viitor?
  • +38 (42 voturi)    
    asta e timpit? (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:16)

    ccc745 [utilizator]

    Cum adica, nu se astepta? Pai ai facut legea pe genunche? Fara studii de impact, fara nimic?
    Stati acasa si data viitoare, aia care nu ati iesit la voi... uite unde se ajunge...
  • +46 (50 voturi)    
    Domnule Ministru, (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:18)

    Geo6101 [utilizator]

    Chiar si doar pentru o astfel de afirmatie ar trebui sa va dati demisia!
  • +32 (36 voturi)    
    FMM! (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:18)

    nano2k [utilizator]

    Rusine!
  • +35 (37 voturi)    
    Asta inseamna sa faci lucruri fara cap (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:19)

    CezarN [utilizator]

    Fara un studiu serios de impact.
    Tipic pentru Romania, si mai tipc pentru guvernele PSD.
    Uitati-va la Mișa (ce rezonanta ruseasca), cum o scalda asta nici Nica a lui Stefan a Petrei nu o mai scalda.

    Dar Tu, Dorele, esti ditamai profesolul universitar, membru al Comisiei de la Venetia, precum, sunt si a altor comitete si comiții(ca doar esti si tu din Caragiale) si altele sunt pretentiile de la tine. Rusine!
  • +33 (37 voturi)    
    o tara de imbecili... (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    o tara de imbecili...

    cetatenii cinstiti nu au drepturi, doar puscariasii si coruptii au...
  • +32 (36 voturi)    
    cica "este mult si pentru orice asteptare a mea" (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:21)

    BokassaOficial [utilizator]

    Dar nu s-au facut niste evaluari inainte?
    Cu stilul asta pesedist - care intai taie si pe urma masoara - bine ca n-au iesit toti.
    Dar, sigur, este efectul incompetentei, n-ai ce sa-i faci.
  • +33 (37 voturi)    
    Desigur Domnu Ministru (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:21)

    moima [utilizator]

    Stim cu totii ca sunteti un mare umanist, aparatoru la fratii nostri cazuti la suparare si necaz din cauza la abuzurile lu judecatorii si procurorii.

    Da liber la toata lumea care e inauntru si pune frana la intrare ca nu mai se poate ca sa traiesti in tara asta cu toate abuzurile care este de la binom si soros!!!!!
  • +35 (39 voturi)    
    a (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:27)

    adrian67 [utilizator]

    Sper sa te si viziteze acasa pe inserat unii dintre ei.
  • +28 (32 voturi)    
    Guvernare la plezneala (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:27)

    Ricochet [utilizator]

    Uimirea prostului in fata portii...
  • +28 (30 voturi)    
    ce semantica de doi lei (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    " au dobandit vocatie la eliberarea conditionata" ma gandeam ca vocatie e vreun talent , sau poate printre snapanii care conduc tara asa se zice : ala a avut vocatie de a iesit!
    • +1 (1 vot)    
      "Scuza": (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:06)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      era la un pahar cu ministrul (in)Culturii.
  • +20 (20 voturi)    
    ce amator (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:32)

    razeshu [utilizator]

    pai tu esti ministru mai cap de pluta, trebuia sa faci calcule exacte ca ai toate datele in mana. Si o multime de bagatori de seama prin minister care macar un Excel ar fi putut produce. Nu sa faci o lege la misto, cu termene din burta si dupa aia sa te arati surprins. Asa lucrezi si la celelalte legi ? E ok, nu trebuie sa raspunzi. Stim ca raspunsul e DA. Nu esti decat o paiatza teleghidata de smenarii din partid. In frunte cu Farul din Alexandria ot Teleorman.
    • +3 (3 voturi)    
      ministru (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:24)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      :))) Mi-a placut asta cu paiatza teleghidata... Super!
  • +20 (20 voturi)    
    ciuma rosie.. (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:35)

    pehash [utilizator]

    adica recunoaste ca nu stia care va fi efectul legii? pai va dati seama, daca nici ministrul justitiei nu stie ce impact au legile pe care tot el le initiaza, la ce sa te mai astepti de la parlamentari?

    deci solutia guvernarii pesede la problema inchisorilor este simpla - condamnatii liberi. mi se pare normal.. pesede are la conducere un condamnat definitiv, care intr-o tara civilizata nu ar fi putut participa la alegeri pentru ca era in inchisoare. la noi, electoratul fidel l-a premiat. si cum ii rasplateste..
  • +20 (20 voturi)    
    ce dracu' am citit? (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:35)

    ekek [utilizator]

    Cum vine asta "Nu credeam ca impactul va fi atat de mare"?
    Pai inainte sa dai legea, trebuia sa stii numarul exact de detinuti care ar fi iesit.

    Dupa mine, asta este o declaratie suficienta sa fii zburat din pozitie si terminat politic. Dar csf, ncsf.
  • +20 (20 voturi)    
    deci? (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:43)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Asta e modul lui de a se declara incompetent. Prost si fudul pe deasupra.
    Studentii din Iasi de la Cuza il stiu foarte bine competentele, si lui si urmasului sau care cred ca e inca deputat.
  • +16 (16 voturi)    
    Serios ??!!!! (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:54)

    dana_s [utilizator]

    "Este mult si pentru ORICE asteptare a mea."
    Serios ??!!!! Dar ce management aveti dvs. acolo, la Justitie ? Ce evidente, ce schimb de informatii, ce comunicare, ce coordonare, ce colaborare...
    Cum sa nu stii tu, ca ministru, ce efect va avea legea pe care o sustii ? Ce influente, ce impact ?!!!
    Vad ca si noi am dobandit vocatie pentru a fi guvernati prost, la nesfarsit.
    La noi 'politica' inseamna impostura, incompetenta, iresponsabilitate, hotie, nicidecum capacitatea de a gandi un sistem coerent de reguli.
  • +20 (22 voturi)    
    Avem de-a face cu o gratiere mascata, (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:56)

    Susufler0 [utilizator]

    cand, in realitate, condamnatii ce beneficiaza de aceasta lege ar fi trebuit sa-si duca pedepsele pana la capat si sa beneficieze, acolo unde e cazul, de liberari conditionate.

    Eventualele nemultumiri puteau sa le adreseze CEDO iar CEDO urma sa le ia sau nu in considerare cu consecinta obligarii statului la plata unor despagubiri.

    Altfel, ne vom trezi in curand ca cel condamnat , sa zicem la 6 ani pt coruptie va intra sambata in penitenciar si va iesi luni pt ca :

    - i s-a injumatatit pedeapsa deoarece are peste 60 de ani ;

    - i s-au scazut din pedeapsa anii datorati scrierii a trei metri liniari de carti stiintifice ;

    - i s-au scazut din pedeapsa luni intregi pt munca fizica depusa in timpul detentiei ;

    - i s-a scazut o anumita fractie din pedeapsa din zilele adunate pt ca nu are conditii de incarcerare conforme standardelor UE ;

    - i s-a admis cererea de liberare conditionata facuta pt ca intruneste conditiile impuse de lege ;

    PS. Dupa care un avocat istet va constata ca statul a gresit, pt faptul ca trebuia sa-l elibereze pe inarcerat vineri, si va face o cerere la CEDO pt a denunta regimul represiv din inchisorile romanesti.

    PPS. Posibil ca dupa vreo 6-7 ani CEDO sa condamne statul roman sa-i plateasca penalului vreo cateva mii de euro cu titlu de despagubiri, in vreme ce prejudiciul de cateva zeci de milioane de euro produs de acesta prin infractiunile comise si pedepsite aspru va ramane in veci nerecuperat !

    PPPS Amin ?
    • +14 (16 voturi)    
      Asa (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:16)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      este. Si fiindca legea se aplica pe puscarii, nu pe celulele supraaglomerate, ies si borfasii de partid. Daca nu scria atatea romane, muncea pt. comunitate si se comporta politicos cu gardienii, ca sa iasa dupa 3 ani, tovarsul turnator al secu, Felix, iesea acum, desi a stat ca belferul, singur intr-o garsoniera, botezata, pt. naivi, celula.
      • +9 (9 voturi)    
        In Parlament s-au adus modificarile acestea (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

        scandaloase !

        Iti dai seama ce va face Parlamentul cu legile justitiei !!!
  • +21 (21 voturi)    
    Din ciclul: (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:01)

    Altiro [utilizator]

    Teoria ca teoria, dar practica ne omoara..eminentul profesor in drept se arata surprins.
  • +17 (17 voturi)    
    BINELE PESEDIST (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:10)

    elysyum [utilizator]

    Sa vedeti infractionalitatea in urmatoarea perioada..aceasta pegra aruncata pe piata ce nu va fi angajata de nimeni avand cazier...vor creste furturile de toate felurile spargerile violurile si talhariile...
    Asta e managementul acestei pegre politice de esec...a se vedea procentul de puscariasi in SUA raportat la populatia tarii....in ROMANIA infractionalitatea e la tot pasul in cotidian...
    • +8 (8 voturi)    
      Asa-i (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:21)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      avand cazier nu-i angajeaza nimeni... poate ocupa prin Guvern ,Parlament sau partide, ca acolo a devenit un atu...
    • +5 (5 voturi)    
      asta se urmareste: teroarea prin infractionalitate (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:33)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Este o metoda comunista verificata de a pune pumnul in gura. Exact asa facea Ceausescu cand crestea darile sau lua masuri care ar fi starnit nemultumirea populatiei - teroriza lumea cu puscariasii lasati in libertate, "gratiati", ca sa nu se mai gandeasca la altele, ci numai la cum ajunge omul intreg acasa, cum sa nu-i violeze careva copilul si cum sa faca sa nu-l calce hotii.
      Ba, la scurt timp dupa liberare, mai lansau si zvonuri despre grozavii petrecute chiar sub ochii "raspandacului". Dupa care, peste cateva zile, raspandacul nu mai recunostea nimic, cica da' de unde sa stiu eu ce s-a intamplat?

      Teroarea, ca politica de stat, a fost enuntata si sustinuta inca de la inceputul comunismului, de teoreticienii ei, Marx si Engels; apoi a fost ridicata la cote exceptional de inalte de practicienii rusi si discipolii lor, tarile comuniste. Comunistii nu au murit, doar si-au schimbat firma.
  • +17 (17 voturi)    
    Nu credeai, pe naiba! (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:18)

    Andradda [utilizator]

    Adica a 2-a zi dupa intrarea legii in vigoare,3500 de detinuti erau deja pe listele pt liberare, iar acest individ ne spune ca el habar n-avea cati vor profita de legea respectiva.
    Pai daca lista s-a facut in mai putin de 24h, cum de el n-a putut sa ceara aceasta lista inainte de a pune aceasta lege pe tapet?
    Sa vedem ce faceti acum cu cei 3500 de borfasi infractori care vor invada Romania, toti deodata!?
    Conform statisticilor, in cateva luni, peste 50% din ei vor fi inapoi in puscarie.
    • +10 (10 voturi)    
      Inapoi doar ei nu si prejudiciile !! :) (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Iar daca nu au iesit toti ai lor, ce nu poate Tudorel sa modifice legea si sa scrie ca la 30 de zile de pedeapsa i se scad nefericitului 32 ? :))))

      In fond, de ce nu le-ar ramane tot statul dator lor pt incarcerare abuziva ?

      Iar pana la urma, daca tot a devenit servul lui Dragnea, de ce nu s-ar apuca Tudorel sa schimbe insusi codul penal ?

      E atat de simplu ! Schimba paradigma iar vinovatii raman bine merci, in vreme ce oamenii cinstiti sunt pedepsiti pt ca sunt cinstiti !!! :)))

      PS. Catre asta ne indreptam !! ;)))
  • +15 (15 voturi)    
    de fapt (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:18)

    domnescu [utilizator]

    el voia sa iasa doar hotii de la PSD, cum... au fost si alti condamnati care au beneficiat? :))))
  • +17 (17 voturi)    
    gata, au rezolvat problema tarii (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:19)

    voxpopulix [utilizator]

    ceva pentru cei care nu sunt in inchisoare nu ar face nici morti. Nu tu autostrazi, nu tu digitalizare, nu spitale, nu educatie.

    Guverneaza doar pentru interlopi si corupti.
  • +13 (13 voturi)    
    Normal ar fi ca judecatorii... (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:26)

    Andradda [utilizator]

    ... la sentintele pe care le vor da de-acum inainte sa mai adauge exact atat cat le-a scazut acest Tudose prin legea lui.
    Daca judecatorul considera ca infractorul trebuie sa faca 2 ani de puscarie, sa-i dea 2 ani si 5 luni ca sa compenseze ”gratierea” lui Toderica.
  • +15 (15 voturi)    
    Omul asta e intreg la cap? (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:30)

    benicio [utilizator]

    "Nu credeam ca impactul era atat de mare, dar, sigur, este efectul legi"

    Nu pot sa cred ca am citit asta. Asta e ministrul justitiei. In ce tara ministrul justitiei deschide portile temnitelor, dupa care se mira cati ies, ca nu stia cati sunt inauntru. Ce tara e asta? Tara lui Pablo Escobar, aia e.
    • +6 (6 voturi)    
      Mirarea ca pattern psd-ist (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:53)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Pai, nu vedeti ca mirarea asta model 'ca proasta-n targ' e deja un pattern? Amintiti-va momentul scumpirii carburantilor. Nici atunci, niciunul din guvernantii habernauti sau politicienii Muppets, in frunte cu decripitul multi-mire Calin Anton Tariceanu Popescu etc. faceau pe fecioarele neprihanite: ba ca n-au mai trecut pe la pompa, ba ca cica soferul le alimenteaza masinile si ei n-au habar de fleacuri din astea, ba ca nu au carnet de sofer... cireasa de pe tort, madamme Plumbuita: 'Daca preaiubitul Dragnea zice ca nu se scumpeste, nu se scumpeste!'. Astea raspunsuri competente, ca si in cazul lui Bubico asta de la Justitie. Zici ca ii intrebam asa, la o barfa, pe banca, in parc: "bai asta, ai auzit ca....?" si nu ca pe niste indivizi care fac legile in tara asta si altii care le gestioneaza, in calitate de guvernanti, indivizi presupus responsabili si cu un IQ cat de cat mai mare decat al unei primate? E ceva de noaptea mintii, mai ceva ca intr-un roman al lui Kafka!
      • +2 (2 voturi)    
        ha ha (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 17:03)

        soringusar [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

        Bubico de la justitie sa ii ramana porecla !!!
        Iar Tariceanu are absolut toate simptomele de debut de Alzheimer. La el nu este simulare , este un inceput veritabil de degradare intelectuala.
  • +8 (14 voturi)    
    haha (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:37)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    luati cu paine si mustar de la UE, operatiunea bruxeleza conditii de lux pentru lichele tocmai a inceput :)) bravo, tudorele, i-ai facut iar pe fraieri :)) ma apuc de furat, deja am inceput cu niste evaziune!
    • +1 (1 vot)    
      Esti deja postac, te promoveaza la membru? (Vineri, 20 octombrie 2017, 21:50)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      UE n-a cerut niciodata eliberari in masa, ci doar imbunatatirea conditiilor din inchisori.

      PSD, bineinteles, prefera sa arunce infractori pe strazi, in masa, doar doar o fi si PSDisti printre ei.

      Tine-o tot asa cu postaceala, in curand va fi una din putinele industrii ramase in Romania.
  • +11 (11 voturi)    
    Ascundeti fetele (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:47)

    aniod [utilizator]

    Primaria nu raspunde!
  • +13 (13 voturi)    
    tudorel (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:51)

    zigot [utilizator]

    (mor dupa numele asta) nu se astepta, dragnea nu si-a
    imaginat ca sunt atat de multe pensii calculate gresit
    ( dupa ce legea pensiilor a fost elaborata),
    mai ! ce fel de visionari populeaza guvernul si psd?
    sa amintim de liviu pop, de misa, de rovana si sa nu
    uitam de guresa olguta (care acum e in silenzio )
    chiar si de maria sa, pmb firutza, care are explicatii, pe
    masura nivelului sau, la toate " realizarile" sale.
    votati prieteni cu ochii mintii deschisi
  • +12 (12 voturi)    
    Si ce se intampla cu cei care... (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:01)

    Andradda [utilizator]

    ...si-au executat deja pedeapsa din 2012 si pana acum?

    Daca un individ a fost condamnat in 2012 la 4 ani de puscarie si intre timp a fost liberat, inseamna ca poate sa ceara despagubiri pt cele 8 luni care ar fi trebuit sa i se scada, avand in vedere ca legea spune clar ca va avea efect asupra tuturor celor incarcerati incepand cu anul 2012?
    ---------------------------------------------------------------------

    ”Legea se aplica pentru persoanele intemnitate incepand din 2012, de cand a venit prima decizie-pilot a CEDO privind conditiile din penitenciare.”
    • +7 (7 voturi)    
      nu, i se scade din urmatoarea condamnare (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:12)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      e mai usor asa
  • +8 (8 voturi)    
    Sau ce se intampla ... (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:08)

    Andradda [utilizator]

    ..cu doi criminali condamnati fiecare la 10 ani de puscarie, unul in 2011 si altul in 2013?
    Daca sunt in aceeasi puscarie, in aceleasi conditii mizere, poate chiar in aceeasi celula, profita de aceasta lege doar ala condamnat in 2013?
    Aiureli pe toata linia.
  • +10 (10 voturi)    
    Esti penibil tovarase! (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:08)

    trem [utilizator]

    Sa mori tu ca nu stiai? Probabil aveau si o lista scurta de nume care au platit ca sa iasa....numai baliverne, prostii si penibilitati spui.

    Nu numai ca e Parlamentul plin de hotzi, ii lasati afara si pe cei care erau inchisi. Pai sa traiesti tu in tzara aia bai Dorele, cu ai tai....sa va furatzi unii pe altii!
  • +9 (9 voturi)    
    demisia (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:15)

    coloneze [utilizator]

    cel mai incompetent ministru de la rodica stanoiu incoace.
    ASA VA SPUNE DUPA CATIVA ANI SI DESPRE LEGILE JUSTITIEI CA NU SE ASTEPTA?
  • +9 (9 voturi)    
    Mai Tudorel... (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:17)

    TheFaime [utilizator]

    Ati umplut si la propriu si la figurat, tara de puscariasi! Atat am pentru voi, o vorba din popor: recunosc ca-s prost, dar cand ma uit in jur, parca prind curaj! Nu-mi fac sperante ca ai inteles aluzia, alta intrebare. :)
  • +9 (9 voturi)    
    Fix (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:18)

    BartSimpson [utilizator]

    Degeaba am iesit in iarna !! Cine mai iese acum ? Pai iesi la protest, ca are cine sa-ti sparga casa cat timp tu protestezi impotriva altor hoti ..
  • +7 (7 voturi)    
    AR TREBUI SPRIJINIT DNA ul (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:26)

    coloneze [utilizator]

    sa i bage pe cei grei in locul trepadusilor
  • +7 (7 voturi)    
    Favorizarea infractorului ! (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:50)

    andix [utilizator]

    Buna ziua,

    Nu se poate depune denunt pt favorizarea infractorului impotriva ministrului si a celor care au semnat documentul? pt ce de fapt prin modificarea legii initiale asta au facut. au favorizat infractorii printr-o lege generala si nu una punctuala pt anumite conditii din inchisoare. sintagma conditii improprii pot fi considerat si faptul ca nu ai un baldachin roz si niste pernute protocalii pt ca poate tu le ai acasa astfel ca tu stai in niste conditii improprii in comparatie cu ce ai acasa?

    o zi buna
  • +7 (7 voturi)    
    DEMISIAA!!! (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:59)

    tirolez [utilizator]

    Mi se pare fff grav sa dai o lege care afecteaza cati puscariasi vor fi eliberati si sa nu ceri calcule. Desi e clar pentru toata lumea ca e un act deliberat, sa zicem ca macar din motive de incompetenta e demisia se impune.
  • +5 (5 voturi)    
    Cati sunt condamnati pentru coruptie? (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:07)

    skanda7 [utilizator]

    Sigur e o lege cu dedicatie.
  • +7 (7 voturi)    
    e bine! (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:51)

    revo [utilizator]

    Bine, bine, dati-i bataie, faceti loc pentru Lotul Olimpicilor PSD, in frunte cu mult iubitul si stimatul conducator suprem, Dragnea Sultan de Teleorman!
  • +7 (7 voturi)    
    justitie (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:25)

    nimrod [utilizator]

    Domn' ministru, cu tot respectu' si pardon de vorba mare: huo!
  • +2 (2 voturi)    
    TT,nu-i nimic de capul lui (Vineri, 20 octombrie 2017, 21:30)

    sile1 [utilizator]

    Daca la inceputul mandatului sau am crezut ca poate,profesor universitar fiind,o sa avem sansa de a avea in fruntea Justitiei un om integru cu un inalt simt al dreptatii,cu o minte lucida si organizata care sa incerce sa elimine unele deficient constatate in system si sa lase cei bun si dovedit ca fiind functional sa lucreze in continuare tot comportamentul lui ulterior numirii m-a dezamagit.

    Nu-i nimic de capul lui,doar un alt arogant cu comportament dictatorial care a reusit sa destabilizeze, sa antagonizeze sistemul de justitie in incercarea lui de a salva, la comanda politica, persoane cu probleme penale aflate in fruntea partidelor de la putere
  • +2 (2 voturi)    
    Un ministru incompetent (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:35)

    jhon05 [utilizator]

    Domnul ministru ori este un incompetent ori face jocul cuiva. Cum poti sa dai o ordonanta fara sa ii analizezi impactul si apoi sa vii sa declari ca nu stiai ca o sa aiba asemenea impact?! Cred ca au facut legea pe genunchi. Si apropo, legea nu e sustenabila, din cele 4000 de persoane care se vor elibera, cati credeti ca se vor intoarce?! 80%-90% se vor intoarce inapoi, si nu am facut nimic, doar munca si costuri suplimentare cu reincarcerarea lor.
  • +1 (1 vot)    
    De ce sunteti negativisti?! (Luni, 23 octombrie 2017, 10:29)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]