Dificultati financiare la Ministerul Apararii: veniturile militarilor vor fi platite esalonat pana la rectificarea bugetara. Contributiile si impozitul pe venit, intarziate si ele

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 5 septembrie 2017, 14:41 Actualitate | Esenţial

Militari romani la Cincu
Foto: MApN - Nicusor Comanescu
Ora 16.48: Ministrul Tutuianu si-a depus demisia. El a anuntat ca a fost eroarea sa si ca ministerul are bani de salarii

Ora 16.09: Ministrul Apararii, Adrian Tutuianu, si ministrul Finantelor, Ionut Misa, au la aceasta ora o sedinta cu premierul Tudose, potrivit unor surse guvernamentale.

Ministerul Apararii Nationale anunta ca va plati esalonat veniturile angajatilor sai pentru ca nu a fost facuta rectificarea bugetara. Intr-un comunicat de presa, Ministerul anunta ca salariile/soldele angajatilor vor fi platite pe 15 septembrie, iar norma de hrana si chiriile vor fi platite "in jurul datei de 25 sptembrie", dupa rectificarea bugetara.


Ministerul anunta ca dificultatea de a plati integral veniturile militarilor vine din imposibilitatea de a muta banii intre diferitele bugete ale institutiei (de la bugetul de inzestrare, de exemplu, la bugetul pentru cheltuieli curente) in lipsa unei rectificari bugetare.

Anuntul surprinzator al Ministerului Apararii vine pe fondul cresterii fara precedent a bugetului alocat in acest an (2% din PIB), dar si ca urmare a pensionarii unui numar urias de ofiteri de rang inalt in ultimele doua luni, cand Armata a cunoscut o adevarata hemoragie de cadre superioare. Pensiile militarilor sunt platite din bugetul Ministerului.

Reamintim ca premierul Tudose a declarat azi ca rectificarea bugetara va fi realizata "intr-o saptamana, o saptamana si ceva".

Comunicatul oficial al MAPN:

 În scopul abordării prudențiale a execuției bugetare, în condițiile în care până la această dată nu a fost efectuată rectificarea bugetară pe anul 2017 și necesitatea respectării prevederilor art. 18 din Legea responsabilității fiscal-bugetare nr 69/2010, Direcția financiar-contabilă din M.Ap.N. a dispus către toți ordonatorii de credite plătitori de drepturi salariale, următoarele:

- efectuarea, în data de 15 septembrie, a plății sumelor aferente soldelor/salariilor nete, fără contribuțiile individuale și impozit;

- efectuarea, la aceeași dată, a plății diurnelor în valută cuvenite personalului aflat în misiuni externe;

- efectuarea, între 21 și 25 septembrie, a plății sumelor reprezentând contribuțiile angajatorului cât și ale angajatului și a impozitului pe venit;

- efectuarea, în jurul datei de 25 septembrie, după rectificarea bugetară, a plății sumelor reprezentând celelalte drepturi aferente cheltuielilor de personal (chirii, normă de hrană etc).























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

6183 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    In plina epoca P$D (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:44)

    omezu [utilizator]

    Economia cica duduie, dar nu mai sunt bani de salarii.
    • +17 (19 voturi)    
      si FMI a venit (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:57)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ca sa-i certe Tudose ca nu au raportat ei bine cat de rau stam.
      Tariceanu si duduie economia .
      O dudui, dar a altora la care este conectat Tariceanu.
      Fanariotii distrug tara
    • +16 (18 voturi)    
      pai na, (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      banditul ala de Soros i-a ascuns informatiile lui tudose&dragnea si d-aia duduie economia.
    • +9 (9 voturi)    
      haha (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:16)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Inca o victorie a lui Putin !
      Curtea Martiala !
    • +15 (17 voturi)    
      in directa legatura cu titlul urmator: (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:36)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      "Procesul lui Liviu Dragnea va fi reluat dela zero" - Pai asta e motivul pt care nu sunt bani, ba! Pt ca hotii nu infunda puscaria, ba! Votati in continuare P$D si vom atinge noi culmi ale hotiei!
    • +7 (7 voturi)    
      Kgb-istii Dragnea si Tariceanu (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      au misiunea clara de a ne scoate din NATO. Nu platiti soldatii care au solde microscopice dar dati pensii speciale derbedeilor care au fost slugile mafiotilor din P$D. Unde in lume sistemul de stat plateste 42.000 lei/luna (8.000E) pensie unui fost angajat ???? Hai Tudorele, ca tu te dai mare ca stii sistemul american, sau tu, infractorule condamnat definitiv Dragnea, ca tu le stii pe toate, din scoarta in scoarta.
  • +26 (28 voturi)    
    Teapa (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:49)

    mitg [utilizator]

    Cand s-au raliat toate organizatiile care sustin ca reprezinta militarii in jurul PSD-ului la alegeri, atunci le era foarte bine.

    Na poftim, luati cu portia acum (literalmente).
    • +12 (14 voturi)    
      Cum era maaaahhh .... (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:56)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      " Armata e cu noi ! Armata e cu noi !
      Armata e cu noi ! Armata e cu noi ! "

      Tineti-o tot asa , si o sa fie !!!
    • +5 (5 voturi)    
      Daca face un privat ce face MAPN (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e declarat evazionist si amenintat cu puscaria. Citez:

      M.Ap.N. a dispus către toți ordonatorii de credite plătitori de drepturi salariale, următoarele:
      - efectuarea, în data de 15 septembrie, a plății sumelor aferente soldelor/salariilor nete, fără contribuțiile individuale și impozit;

      Statul are voie iar privatul nu. Pentru ca statul are nevoie de bani de la privat pe care sa-i fure condamnatul definitv Dragnea si gasca lui de hoti.
  • +11 (25 voturi)    
    norma de hrana si chirii? (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:54)

    alllx [utilizator]

    si mai ce? ratele la masini si haine, pantofi?
    ii imbracam, ii hranim, le platim chiriile si mancarea si la o situatie de gen revolutie/razboi sunt toti sub pat tremurand! asta o stiu pe propria-mi piele, eram soldat in termen in '89! s-au cacat pe ei de frica, tremurau toti pe sub birouri si sub paturile din dormitoarele noastre, ale soldatilor! niste putori arogante, inutili complet pt societate! si nu ma luati cu aia care merg in teatrele de operatiuni ca nu merg pt ca i-am trimis noi, merg pe post de mercenari, pt bani!
    • +6 (12 voturi)    
      eh merg pentru bani.. (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:16)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui alllx

      probabil dupa tine ar trebui sa mearga pentru coji de nuca, pentru mandrie si inima plina de curaj... hai mah...
      de astia ca tine am mai vazut eu si in alte domenii: daca merge calculatorul vrei sa dai afara baiatul de IT.. uiti instant ca merge datorita lui. Ii simti lipsa doar cand vei avea iar probleme..
      esti si tu la curent cu realitatea? ai vazut ce probleme sunt acum prin lume? si tu lovesti in armata.. asa a venit ordinul de la mustata?
      • +4 (8 voturi)    
        Ai dreptate ... partial (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:03)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        Este normal ca militarii care isi risca viata in Irak, Afganistan, etc,sa fie platiti foarte bine, nu bine. Si chiar merita. La fel este si in alte armate.
        Ceea ce NU este si in alte armate este ca la noi SE DA SPAGA sa se plece in Afganistan, sau Irak, sau Bosnia samd.
        Or, in cazul asta, cand dai spaga sa pleci, nu prea mai poti spune "m-a trimis tara", "mi-am facut datoria fata de tara" , "am facut un sacrificiu", si alte texte de genul. In plus, spaga nu pare a fi un creiteriu de a-i separa pe cei cu adevarat pregatiti (cu sanse mai mici de a muri inn teatrele de operatiuni) si cei "descurcareti" dar nepregatiti pentru misiunea asumata.
      • -5 (7 voturi)    
        nu de la mustata a venit ordinul (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:39)

        alllx [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        ci direct de la muma-ta! multumit de raspuns? cat ai IQ? 62? sa-l stapanesti sanantos! te-a ajutat catelul tau sa postezi? ca lumeaaa!
    • +3 (7 voturi)    
      Poate au si spor de port-arma. :)) (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:22)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui alllx

      Nu m-ar mira!

      Bani pentru haine chiar au, unii dintre ei. Vezi tu, nu le dau haine sau pantofi, ci BANI.
  • +10 (14 voturi)    
    concluzie (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:08)

    gj [utilizator]

    La pensiile din armata si uneori varsta cruda de pensionare, e posibil sa atingem 2% cheltuieli cu armata fara sa mai facem nici o inzestrare acesta fiind angajamentul tarii fata de NATO si SUA. Insa situatia cea mai dezastruasa este la justitie si interne. Nu e clar ca 80% din brutul ultimilor luni de serviciu , e peste 100% din net. - adca pensie mai mare decat solda(salariul) in mana.
    • +1 (3 voturi)    
      MAPN trebuie sa platesca pensiile astronomice (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:52)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui gj

      cu care au iesit la pensie generalii armatei romane. De aia nu mai arec bani. De ce au iesit la pensie ??? Pentru ca Dragnea dorea sa-i iasa la pensie judecatorii de la procesul lui si pentru aia a creat psihoza de acum o luna cu pensionarile si pensiile speciale. A reusit in ticalosia lui, lasand soldatii romani fara solda. Infractorul asta este in stare sa demoleze Romania numai ca sa se scape de puscaria care-l paste !!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    nu poti (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:13)

    nahir [utilizator]

    categorisi guvernarea psd nici macar amatoare, atat de prosti sunt.
  • +9 (9 voturi)    
    numai esit in strada! (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:23)

    Eugen_ [utilizator]

    Va rog eu frumos, nu mai iesiti in strada, nu le mai cereti demisia! Lasati-i sa duca pana la capat ce-au inceput; e asa de usor sa promiti salarii/pensii/indemnizatii marite, DAR nu de acum, ci de peste 2-3 ani, si apoi sa latri prin gard la fraierii care fac parte din guvernul care trebuie sa le spuna oamenilor ca de fapt nu sunt bani pentru majorari.

    Lasati-i, ca ei au spus ca economia duduie si ca-s fraieri aia de la FMI, noroc de terente ca le-a aratat amatorilor niste hartii de la anaf... Cum naiba cand o ducem "atat de bine" sa nu fie bani pentru a plati armata? Si, chiar mai interesant, care este urmatorul minister care va anunta ca n-are bani sa dea angajatilor la timp? Inca oscilez intre Sanatate si Educatie.

    Vor cauta orice motiv, chiar vor inventa certuri cu dragnea si acolitii, pentru a pleca de la guvernare. Nu trebuie lasati, nu trebuie facuti sa plece. Sa ramana dracului unde sunt ca sa vada toti fraierii care i-au votat cat de bine se traieste in epoca psd. Care mai este procentul celor care i-ar vota daca ar fi alegeri acum, tot inspre 50%? :)
  • +6 (6 voturi)    
    astia, nu au bani sa achite soldele apv-istilor, (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:43)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    dar se fudulesc in declaratii cu achizitionarea de corvete, camioane, blindate,rachete patriot si escadrile de F-uri.)))
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:59)

    tudorr [utilizator]

    Nu-i stres, mai imprumuta guvernul niste bani, ca doar se imprumuta ZILNIC de cateva luni incoace! Bravo celor care i-au votat! Faliment scrie pe tara asta!
  • +1 (1 vot)    
    In duduiala economiei (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:40)

    Wanheda [utilizator]

    S-au pierdut banii apevistilor. Ochiul klingonianului se indreapta catre pilonu 2. "Deci la pensii carevasazica".