Adrian Tutuianu: I-am prezentat premierului demisia din functia de ministru al Apararii/ Tudose a acceptat demisia/ Iohannis l-a convocat pe premier la o discutie

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 septembrie 2017, 16:39 Actualitate | Esenţial

Adrian Tutuianu
Foto: Agerpres
Adrian Tutuianu a anuntat marti la Antena 3 ca "i-am lasat pe masa premierului demisia din functia de ministru al Apararii", dupa scandalul cu salariile amanate ale militarilor. Tutuianu a tinut sa precizeze ca "nu exista probleme de natura financiara" pentru plata salariilor, ci sunt "doar chestiuni de natura tehnica".

UPDATE Premierul Tudose a acceptat demisia lui Adrian Tutuianu din functia de ministru al Apararii si o va trimite azi la Cotroceni, potrivit biroului de presa al Guvernului. Reamintim ca Tutuianu si-a depus demisia dupa ce ministerul anuntase ca nu mai are bani pentru plata integrala a veniturilor militarilor fara o rectificare bugetara.

Ministrul Adrian Tutuianu a relatat intr-o interventie telefonica la Antena 3 ca in intalnirea avuta cu putin timp in urma la Guvern cu premierul Mihai Tudose si ministrul Finantelor, i-a precizat prim-ministrului care sunt "chestiunile tehnice" care au dus la aceasta situatie si ca Tudose i-a reprosat in schimb "lipsa de comunicare si cu dansul, dar si cu presa".

"I-am spus ca, daca el considera asta o solutie, demisia mea este pe masa sa. Am lasat o demisie, urmeaza ca prim-ministrul sa o aprecieze", a anuntat Tutuianu.

Ministrul Apararii a explicat ca existau discutii in sistem ca nu ar fi bani pentru salarii, din cauza unor erori de comunicare ce ar apartine unor directii din subordine, si ca isi "reproseaza ca nu a gestionat cum trebuie comunicarea pentru a linisti oamenii".

"Avem resurse financiare suficiente, vreau sa fie clar (...) nu exista niciun fel de intarziere. La data de 15 septembrie platim drepturile salariale aferente lunii august, ele sunt in termen", a insistat el.

"Eu am recunoscut in fata premierului ca am gresit fata de domnia sa, ca nu am comunicat in timp util, i-am spus ca daca aceasta este o solutie care repara lucrurile, eu mi-o asum, pentru ca sunt om serios (...) Am facut eforturi extraordinare in aceasata perioada, dar nu e totdeauna suficient", a mai spus Tutuianu.

UPDATE Presedintele Klaus Iohannis a discutat cu premierul Mihai Tudose imediat dupa ce Ministerul Apararii a anuntat ca va plati esalonat veniturile militarilor, potrivit unor surse politice.

La cateva ore dupa anuntul oficial al Ministerului Apararii, ministrul Adrian Tutuianu (PSD) si-a depus demisia la cabinetul premierului.

Anuntul fara precedent al Ministerului Apararii a luat prin surprindere intreaga scena politica. Tutuianu a declarat ulterior ca ministerul are bani pentru salarii.

Premierul Mihai Tudose a declarat marti, intr-o interventie telefonica la Romania TV, ca "sunt bani" in toate ministerele pentru plata salariilor si a afirmat ca demisia lui Adrian Tutuianu a intervenit deoarece "nu ne jucam cu asa ceva".

"Sunt bani in toate ministerele, vom avea rectificare pozitiva in aceasta saptamana", a sustinut primul ministru.

Mihai Tudose a afirmat ca Tutuianu "trebuia sa explice imediat ca nu e adevarat" si sa "ia niste masuri", dupa ce Ministerul Apararii a anuntat ca sunt probleme cu plata unor drepturi salariale.

"Aflu acum ca mai e un alt om foarte destept care spune ca s-ar putea nici la Ministerul de Interne" sa nu existe suficienti bani pentru salarii. "Atrag atentia sa nu se joace cu asa ceva", a spus Tudose.

Intrebat ce se intampla cu vizita programata a fostului ministru Adrian Tutuianu la Washington, primul ministru a precizat ca "nu e o vizita pe persoana fizica, e o vizita a ministrului Apararii. Cine va fi ministru atunci se va duce in America".

Pentru numirea viitorului ministru va avea loc o consultare "in partid", "cat de curand, saptamana asta, saptamana viitoare", a continuat Mihai Tudose, respingand ideea unei "crize" politice sau guvernamentale.

Intrebat de moderatoare de ce a trebuit sa plateasca Adrian Tutuianu cu functia pentru o "greseala" din cadrul Ministerului Apararii, Tudose a raspuns: "Pentru ca e la el in curte. Stia ca e curtea mare si cand a acceptat pozitia".


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

9020 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Si ce mananca familiile militarilor ? (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:48)

    Koczka [utilizator]

    Demisia lui Tutuianu ?
    • -4 (8 voturi)    
      Țuțuianu era un agent American de lobby pt. arme! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 4:43)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Am citit numeroase articole pe Hotnews în care ministrul apărării, Adrian Țuțuianu, era citat declarând ca Romania va cumpăra din America rachete sol-sol, sol-aer, avioane F-16, elicoptere, etc.. Preturile erau mereu exorbitante. Nici măcar nu avem nevoie de armamentul în cauza.

      Demisia sa a venit în momentul când a fost dovedit ca nu lucra pentru armata Romana.

      Exemplu de articol:

      Ministrul Apararii anunta noi achizitii militare: Sisteme americane de rachete sol-sol HIMARS, inca 36 de avioane F-16 pana in 2022 si camioane noi pentru transportul trupelor

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21924662-ministrul-apararii-anunta-noi-achizitii-militare-sisteme-americane-rachete-sol-sol-himars-inca-36-avioane-16-pana-2022-camioane-noi-pentru-transportul-trupelor.htm?nomobile=
      • 0 (2 voturi)    
        DAR PSD-ul (Miercuri, 6 septembrie 2017, 9:55)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        lucreaza cumva pentru ROMANIA ???
  • +16 (24 voturi)    
    P$D Ciuma Rosie - Alegatorii Sunt Mandri (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:50)

    un domn [utilizator]

    ca au Votat P$D ?
    In Strada ! P$D A Adus Instabilitatea la Sigurantia Nationala !

    CE MAI ASTEPTAM ?
  • -2 (4 voturi)    
    ma mir (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:53)

    georghe [utilizator]

    dar, chapeau bas!
    • +3 (3 voturi)    
      De ce te miri Gheorghe ? (Miercuri, 6 septembrie 2017, 9:56)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      La cata valva a produs si aici si in afara tarii comunicatul MAPN este evident ca Klingonianul i-a spus : "Da-ti demisia tu, altfel te dau eu afara."

      Nu s-a nascut inca pesedistul care sa merite sa-ti scoti palaria in fata lui.

      PS. Fii sigur de asta !
  • +18 (18 voturi)    
    :) (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:59)

    newshot [utilizator]

    de ras...
    "Ministrul Apararii a explicat ca existau discutii in sistem ca nu ar fi bani pentru salarii, din cauza unor erori de comunicare ce ar apartine unor directii din subordine..."
    NU exista: "NISTE DISCUTII"

    De parca vorbin de asociatia de locatari care nu a platit la timp gunoiul si nu mai vine gondola de la REBU sa l ridice...
    :)))))
  • +12 (14 voturi)    
    Stim, stim si tu ai onoare, doar ca Klingonianul (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:00)

    Susufler0 [utilizator]

    nu are nevoie de ea, astfel ca nu ti-o va primi(demisia, evident) !

    Daca ai avea cu adevarat onoare insa, nu ai accepta ca Tudose sa nu-ti ia in considerare demisia, act unilateral de vointa si care-si produce efectul independent de ... bla-bla-bla si etc !

    PS. Ori voi o sa va vedeti maine bine merci la sedinta de guvern.

    PPS. Hai, pa !
  • +10 (12 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:07)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Oricum e un incompetent, ocupa scaunul ala degeaba.
  • +10 (12 voturi)    
    Stati chill (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:15)

    Kindred [utilizator]

    Se intoarce la conducerea comisiei SRI, are lucruri mai marete de facut acolo, nu banuiti vreun PSD-ist de onoare.
  • +9 (11 voturi)    
    Voi comunistilor (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:15)

    Rescator [utilizator]

    Numiti magaria asta eroare de comunicare.Mentorul vostru Ceausescu a putut tine o Armata de 340.000
    de militari la pace si voi hotilor endemici nu puteti tine
    60.000!? Asta nu s-a mai intamplat nici pe timp de razboi.Nefericitul de Premier si Bula de la Finante ar
    trebui sa nu se joace acum cu chestia asta.Veti fi
    maturati cu fulgi cu tot.Coreea si Siberia scrie pe voi.
    Ce rusine pentru Romania ,Stat membru NATO!
  • +15 (15 voturi)    
    Probleme de natura tehnica (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:27)

    banel [utilizator]

    Adica tehnic vorbind, nu mai avem bani. Dar nu ne intelegeti gresit, e o problema tehnica.
  • +11 (11 voturi)    
    "doar chestiuni de natura tehnica" (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:37)

    TheBorg [utilizator]

    Corect.

    Tehnic vorbind, nu mai sunt bani.
  • +16 (16 voturi)    
    Mi-a tras-o Klingonianul ! (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:42)

    Susufler0 [utilizator]

    Ideea este ca se verifica faptul ca la PSD nu conteaza sa spui adevarul ci cum sa comunici o minciuna !

    PS. Sa-mi fie invatatura de minte !
  • +15 (15 voturi)    
    la TV era bine (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:42)

    tahomir [utilizator]

    daca se uita si el la TV vedea ca sunt bani de salarii , prime, spor de apel de dimineata, de apel de seara, de tras cu arcul si mai ramanea si de 2-3 kalasnikoave si juma' de roata de camion, sa ia soldatu acasa si ceva in natura.
    Asa ca demisia este fireasca, toate guvernarea PSD se face in exclusivitate la tembelizor si el nu era pe canalul potrivit.
  • +5 (5 voturi)    
    Armata... (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:56)

    brigadierul [utilizator]

    Deci pina la urma avem bani pt armata sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      La 6 luni au avut minus fata de prognozat, (Miercuri, 6 septembrie 2017, 9:02)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      6 miliarde , doar la armata au nevoie, pana la sfarsitul anului de plus 500 milioane (rezultate din cresterile cu salariile si pensiile de anul asta). Vedeti ca rectificarea se tot amana ! Numeni nu intelege cum ar fi putut intr-o luna (iulie) sa fi recuperat pterderile pe sase luni ! Din acest motiv zic ca rectificarea se face ba in septembrie, ba in octombrie !! Apoi varianta de "fuga" e sa ia de la unele ministere si sa dea la altele si asta se poate , rezolva numai pentru platile din septembrie....Cautati pe net "executie bugetara 2017" pe site-ul ministerului finantelor ! Nu gasiti date (multe) decat pentru 2016 !!
    • -2 (2 voturi)    
      arma prostului (Miercuri, 6 septembrie 2017, 9:40)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      Pai avem, dar sunt pentru armata americana. Mai luam un Patriot , mai un scut antiracheta, mai o corveta, sa aiba si gura americanului ce sa manance. Pai ce e ptr noi cateva miliarde de euro? Imediat le imprumuta, ca suntem super smecheri!
      prostul daca nu e si fudul nu e prost destul. Nu putem fi acuzati de asa ceva, suntem lideri in domeniu!
  • +2 (2 voturi)    
    Demisie (Miercuri, 6 septembrie 2017, 9:28)

    RobssonXr [utilizator]

    Cand Grindeanu se pregatea sa plece in SUA a fost executat de liviutza,acum a urmat Tutuianu tot in momentul cand se pregatea sa plece in SUA,cine creste in psd si ii tinteste locul lui liviutza....zboara :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Asta-i guvernarea pesedistă. (Miercuri, 6 septembrie 2017, 10:01)

    asavreau [utilizator]

    Minciună și inncompetență.Sau încurcat în propriile minciuni.Cum poți să dai salarii mărite,pensii șicompensații făă rectificare bugetară?Cât de prost să fii.