Inspectia Judiciara: Proiectul privind modificarea legilor justitiei, in contradictie cu necesitatea asigurarii autonomiei institutionale a IJ

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 31 august 2017, 11:45 Actualitate | Esenţial

Proiectul de lege privind modificarea legilor justitiei este in contradictie cu necesitatea asigurarii autonomiei institutionale a Inspectiei Judiciare, a declarat joi, pentru Agerpres, purtatorul de cuvant al Inspectiei Judiciare, Alin Alexandru. El a subliniat ca, pentru realizarea eficienta a misiunii sale, Inspectia Judiciara ar trebui sa se bucure de independenta fata de orice alta entitate.

"Conducerea Inspectiei Judiciare atrage atentia asupra faptului ca simpla independenta operationala, pe care legea o prevede si in acest moment, nu trebuie confundata cu autonomia institutionala, la care ministrul Justitiei a facut referire ca alternativa la trecerea IJ in cadrul Ministerului Justitiei. In acest context, proiectul de lege dat publicitatii ieri este in contradictie cu pozitiile noastre publice si cu necesitatea asigurarii autonomiei institutionale a Inspectiei Judiciare", a afirmat Alin Alexandru.

Potrivit proiectului de modificare a legilor justitiei, publicat miercuri seara pe site-ul Ministerului Justitiei, Inspectia Judiciara va trece de la CSM la Ministerul Justitiei, masura "menita sa asigure aplicarea principiului echilibrului puterilor in stat si al controlului reciproc intre acestea": "Aspectele de fond privind procedura disciplinara in fata Inspectiei Judiciare si a sectiei Consiliului Superior al Magistraturii raman in vigoare, insa cele care privesc organizarea si functionarea Inspectiei Judiciare sunt preluate, doar cu modificarile izvorate din reorganizarea Inspectiei, de Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciara. Sunt introduse unele modificari referitoare la statutul inspectorilor judiciari din cadrul Inspectiei Judiciare, prevazandu-se expres ca inspectorii judiciari sunt numiti prin concurs pe un mandat de 4 ani, dintre cei cu cel putin 10 ani vechime in magistratura", se arata in expunerea de motive.

Inspectia Judiciara transmisese initial, saptamana trecuta, intr-un comunicat, ca apreciaza intentia ministrului de a consolida independenta sa fata de Consiliul Superior al Magistraturii si ca modificarile sunt in acord cu pozitiile adoptate de institutie.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1896 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Bine zicea Dragnea (Joi, 31 august 2017, 11:57)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ca ce treaba e asta sa-i intrebi pe magistrati ce parere au despre macelarirea legilor justitie.
    E ca si cand i-ai intreba pe parlamentarii hoti daca vor sa existe legi de pedepsire a lor si de confiscare a averilor dobandite de ei prin hotie.
  • +2 (4 voturi)    
    Pai... (Joi, 31 august 2017, 12:03)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... Netejelu spunea ca e fericit sa vina sub pulpana tudorelului ! Ce s-a intamplat? :)
    • +1 (1 vot)    
      S-a intamplat ca javra cu putini neuroni in dotare (Joi, 31 august 2017, 14:00)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      a vazut ca CSM-ul, de sub pulpana caruia voia sa scape, simtindu-se - vezi, Doamne - opresat, i-a luat apararea prin aripa judecatoreselor cu parfum pesedist care au boicotat sedinta de ieri a Consiliului, la sfarsitul careia urma sa fie bubuit.

      Daca Inspectia Judiciara ar fi fost a Ministerului de Justitie, tata mare l-ar mai fi aparat.

      Si apoi Inspectia Judiciara nu inseamna doar Netejelu. Se vede ca ceilalti inspectori vad mai departe de varful nasului si au sesizat pericolul de a inlocui "jugul de lemn" al CSM cu "jugul de fier" al MJ !

      Important este ca Tudorel este de-acum singur contra sistemului pe care ar trebui sa-l apere, macar pentru faptul ca provine din el.

      PS. Tudorel fata cu reacti... pardon, cu Justitia !

      PPS. Cine va invinge ?
  • 0 (2 voturi)    
    . (Joi, 31 august 2017, 12:22)

    Evq [utilizator]

    lol que

    I-o fi tras cineva de urechi pe domnii Inspecția Judiciară? (răul de mine se gândește că o avea vreo legătură firavă și cu ședința CSM de ieri)
  • -1 (5 voturi)    
    Sa ceară toți independență (Joi, 31 august 2017, 12:32)

    Con_stan_tin [utilizator]

    după modelul Justiției. Ar fi interesant un Parlament independent de Justiție. Sau un Guvern independent de Parlament.
  • -3 (5 voturi)    
    Voi cei (Joi, 31 august 2017, 12:55)

    A310 [utilizator]

    care sunteti impotriva proiectului de lege privind modificarea legilor justitiei , ca sa fiti convingatori nu aveti decat sa protestati prin autoincendiere , iar tara va va fi recunoscatoare , si veti intra in cartea de istorie .
    • +3 (3 voturi)    
      Inteligent ! Ne-ai spart ! (Joi, 31 august 2017, 14:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Dupa ce gandesti chestiile astea profunde si devastatoare si dupa ce le asterni pe hartie, nu te doare capul ?

      Iti dau un sfat gratis : nu-ti mai solicita atat de mult neuronul ! :) E consumabil dar imposibil de inlocuit.

      PS. Tu insa faci cum stii ! ;)
      • -1 (3 voturi)    
        Cred (Joi, 31 august 2017, 15:39)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ca acest sfat a fost izvorit din putul gandiri .
        • +3 (3 voturi)    
          Ti-am dat un + (Joi, 31 august 2017, 16:06)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui A310

          pt ca mi-ai ascultat sfatul si nu ti-ai mai chinuit neuronul si ai bagat un cliseu !

          PS. Nu-i asa ca-i mult mai putin dureros ? :))

          PPS. Bravo, baga mare in continuare !
          • -3 (3 voturi)    
            Corect (Joi, 31 august 2017, 16:30)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            l-am preluat de la Catavenci , dar eu consider ca vi-i se potriveste , in afara de jigniri , constat ca nu sunteti in stare de altceva . . Eu oricum va doresc sa fiti preocupati maxim de soarta asa azisei Justitii din Romanica .
            • +3 (3 voturi)    
              Da' tu ce credeai ca eu o sa iau in serios (Joi, 31 august 2017, 16:55)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui A310

              pe unul care in afara sa jigneasca (mai sofisticat e adevarat !), funciarmente, nu e capabil de altceva ?

              PS. Dar deja am pierdut cam mult timp cu tine, asa ca, salut !
              • +2 (2 voturi)    
                L-ai spart (Joi, 31 august 2017, 19:54)

                Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                cu "funciarmente" :)) Sigur crede ca l-ai jignit :))
  • -3 (5 voturi)    
    Deci ei să controleze pe cine vor, (Joi, 31 august 2017, 13:16)

    Un cititor [utilizator]

    iar pe ei să nu-i controleze nimeni. Bun!