Inspectia Judiciara, de acord sa treaca la Ministerul Justitiei

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 23 august 2017, 13:24 Actualitate | Esenţial

"Apreciem intenta ministrului justitiei de a consolida independenta Inspectiei Judiciare fata de Consiliul Superior al Magistraturii. Aceste modificari sunt in acord cu pozitiile pe care Inspectia le-a avut in decursul timpului legate de necesitatea unei autonomii reale a Inspectiei Judiciare", se arata intr-un comunicat remis presei miercuri de Inspectia Judiciara.

Comunciatul a aparut la putin timp dupa ce ministrul Tudorel Toader a anuntat ca propune, intr-un proiect mai larg de modificare a legilor justitiei, si trecerea Inspectiei Judiciare la Ministerul Justitiei. Aceasta situatie a mai fost intalnita in mandatul de ministru al Justitiei al Rodicai Stanoiu.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2527 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    "Consolida independenta"!!! (Miercuri, 23 august 2017, 13:43)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Adica va consolidati independenta trecand sub papuc politic ca pe vremea Rodicai Stanoiu?!? Ce institutii avem in tara asta?
    Mai ramane sa ne spuna si CSM ce bine e ca sunt independenti de ei (CSM) si se duc la politicieni!!!
    • +9 (9 voturi)    
      rock (Miercuri, 23 august 2017, 15:22)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      cine e sclavul care a declarat porcariile astea ? e o aranjata?(lingareala)
    • +1 (1 vot)    
      deja (Miercuri, 23 august 2017, 20:15)

      stanescu [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      au inceput sa pupe noua mână.
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i corect: "Ce institutii avem in tara asta?" (Miercuri, 23 august 2017, 21:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Corect: Ce oameni conduc institutiile noastre? Daca nu au un sef se simt parasiti in spatiu. Da sefu, sa traiti sefu sunt expresii inserate in genele conducatorilor de institutii ai PSD-ului.
    • +1 (1 vot)    
      Probabil ca sefu e un P$D comunistoid (Miercuri, 23 august 2017, 21:53)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Mafia rosie a impanzit toate institutiile statului.
  • +13 (13 voturi)    
    Si subordonarea (Miercuri, 23 august 2017, 13:46)

    mitg [utilizator]

    "consolida independenta Inspectiei Judiciare fata de Consiliul Superior al Magistraturii`

    Fata de hoti, ca poate le mai aterizeaza vreo chiftea.
  • +14 (14 voturi)    
    Nefericitilor ! (Miercuri, 23 august 2017, 14:02)

    Susufler0 [utilizator]

    Cum s-ar spune ati abandonat jugul de lemn al CSM pt cel de fier al Ministerului Justitiei !

    PS. Si mai sunteti si fericiti !
  • +14 (14 voturi)    
    cool (Miercuri, 23 august 2017, 14:05)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci dependenta fata de CSM e caca, da' independenta fata de ministerul justitiei nu e ceva necesar.

    Daca nu iesim incepind cu diseara in piata, alternativa e sa vindem repede tot si sa emigram cit mai avem voie.
  • +10 (10 voturi)    
    Independenta sau În dependenta (Miercuri, 23 august 2017, 14:16)

    danen [utilizator]

    Independenta fata de CSM, dependenda de un om politic si automat de Partidul-Stat.

    Grozava independenta...
  • +11 (11 voturi)    
    autonomii reale (Miercuri, 23 august 2017, 14:24)

    Cezy [utilizator]

    curat autonomie reala! De la dependenta de CSM, LA DEPENDENTA DE POLITIC!
  • +12 (12 voturi)    
    Hm (Miercuri, 23 august 2017, 14:40)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Slugile au inceput deja sa scoata in cor panglici pe gura, ca in ceausism.
  • +14 (14 voturi)    
    Niste javre obediente (Miercuri, 23 august 2017, 15:17)

    Bokila [utilizator]

    cum e posibil sa cersesti controlul politic cand esti pus sa analizezi activitatea magistratilor....e jalnic si grotesc.
  • +10 (10 voturi)    
    Niste slugi PSD-iste (Miercuri, 23 august 2017, 15:26)

    Idealistu [utilizator]

    Astia sunt membrii inspectie judiciare.
  • +6 (6 voturi)    
    Netejoru scos din adormire ?!!!! (Miercuri, 23 august 2017, 16:17)

    Plagarus [utilizator]

    Inspectia Judiciara s-a transformat intr-un „cimitir al elefantilor”, care a facut mai mult rau decat bine.