Tudorel Toader: Sunt surprins, ca sa nu spun nedumerit, ca Puiu Popoviciu a plecat din tara exact inaintea sentintei definitive

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 16 august 2017, 8:52 Actualitate | Esenţial

Puiu Popoviciu
Foto: AGERPRES
Ministrul justitiei, Tudorel Toader, s-a declarat miercuri “suprins” si “nedumerit” ca Puiu Popoviciu a disparut, ca si in alte cazuri, inaintea sentintei definitive. 

“Sunt surprins, ca sa nu spun nedumerit”, a spus Toader, acuzand faptul ca, la fel ca alte cazuri - cu rezonanta publica sau nu - omul de afaceri a putut sa plece exact inaintea deciziei definitive a instantei.  

El a adaugat ca va verifica daca ministerul a primit documentele din acest caz de la instanta de judecata. 

“Am vorbit cu conducerea directiei de specialitate, vom redacta documentele (de aducere in tara a lui Popoviciu) si le vom trimite deindata la autoritatile londoneze”, a adaugat Toader. 

Puiu Popoviciu, condamnat definitiv in urma cu aproape doua saptamani la sapte ani de inchisoare in dosarul "Ferma Baneasa" si retinut luni la Londra, s-a prezentat impreuna cu un avocat la Politia londoneza, care l-a citat la adresa furnizata de catre politistii romani, dupa ce acestia il localizasera pe omul de afaceri.

Intrebat despre cazul Sebastian Gita, ministrul a raspuns ca “se judeca”: Autoritatile judiciare romane nu pot sa intervina in activitatea autoritatilor judiciare din Serbia”.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2519 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Acest ministru.... (Miercuri, 16 august 2017, 9:01)

    polonyca [utilizator]

    Devine pe zi ce trece tot mai....spumes, efervescent chiar !!:) Buna dimi ....domn' ministru..:)
  • +16 (20 voturi)    
    Noi nu suntem surprinsi, se intampla des (Miercuri, 16 august 2017, 9:11)

    BokassaOficial [utilizator]

    Nici surprinderea lu matale nu ne surprinde. E deja in fisa postului de ministru sa fii surprins de situatii: prima zapada, incendii sau accidente (Colectiv, Apuseni, Siutghiol), epidemii, aglomeratii pe autostrada etc etc
  • +15 (19 voturi)    
    Nu zau? (Miercuri, 16 august 2017, 9:43)

    Andradda [utilizator]

    Tudorica e surprins?
    Pai cum sa nu fie, din moment ce singura lui ocupatie este sa danseze dupa cum ii canta borfasii din PSD?
  • +16 (20 voturi)    
    Nu esti nedumerit, esti numai fericit (Miercuri, 16 august 2017, 9:43)

    cartofil [utilizator]

    ca au reusit sa scape colegii tai de gasca mafiota P$D-ista (Popoviciu, Ghita, Morgenstern) si sa zboare in tarile calde. Acum te straduiesti sa darami toate justitia ca sa scape infractorul condamnat definitiv Dragnea de puscarie. Misiunea ta este una si este clara: Free stapanul Dragnea , pupaia-i papucii.
  • +19 (21 voturi)    
    Si noi (Miercuri, 16 august 2017, 10:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si nois untem surprinsi ca esti surprins. Pai nu ti-a dat Carmen Dan SMS sa te anunte ca e Popovici in siguranta? Nu ti-a multumit ca ai anuntat din timp ?

    Pai mai oameni buni... daca nici voi nu comunicati intre voi, noi ce sa facem?!

    Eu unul sunt surprins cat mai tolereaza lumea acest partid incompetent. Pe cat de praf a fost noul PCR/USL in acest ani, 2017 a fost cu adevarat picatura care a umplut paharul.

    Mai bucurati-va cat puteti. Am senzatia ca nu veti mai fi la putere mult timp.
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 august 2017, 10:26)

    SoulSearcher [utilizator]

    daca ministru justitiei se declara surprins ca un hot judecat fuge din tara inainte sa fie condamnat la inchisoare... e clar ce pregatire de jurist mediocru are... si portarul de la ministerul justitiei are un IQ mai mare....

    pe zi ce trece domn` profesor tudorel pare ca e varza, nici macar nu stie sa aplice ce invata si alti studenti la drept...

    bre nea tudorel daca ti`ai invatat studentii cu aceleasi idei de jurist mediocru... imi e teama de ce avocati/judecatori/procurori vor iesi de pe mana ta bre

    vai de capul nostru....
  • +3 (5 voturi)    
    dar noi... (Miercuri, 16 august 2017, 10:59)

    revo [utilizator]

    Noi suntem mai surprinsi de surprinderea ta!
    Ce minciuna gratuita! Astia pur si simplu nu se pot abtine, a minti cu nerusinare a devenit a doua lor natura. Si-au pervertit constiintele murdare in asa hal incat au ajuns sa-si creada propriile minciuni. La Poarta Raiului, pana si Sfantului Petru ii va fi foarte greu sa separe minciunile de adevar, astia mint cu o convingere care bate orice detector de minciuni superperformant!
  • +5 (7 voturi)    
    O simpla coincidenta!!! (Miercuri, 16 august 2017, 11:03)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Nu are de ce sa fie nedumerit, se mai intampla!

    Sunt doar pure coincidente, in mod absolut INTIMAPLATOR respectivii mari infractori pleaca nestingheriti din tara exact inainte de pronuntarea sentintei definitive ...
  • +2 (2 voturi)    
    citatul era de fapt: (Miercuri, 16 august 2017, 17:18)

    yellowdog [utilizator]

    "Ma prefac surprins..."
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Miercuri, 16 august 2017, 17:22)

    jaoju [utilizator]

    daca ti-e gandul numai la nica... normal ca esti surprins ! surprins ca ti-a scapat porumbelul, vreau sa spun...