UPDATE Puiu Popoviciu a fost retinut luni la Londra, iar apoi eliberat dupa ce a platit o cautiune de 200.000 de lire

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 14 august 2017, 15:18 Actualitate | Esenţial

Puiu Popoviciu
Foto: AGERPRES
Omul de afaceri Puiu Popoviciu a fost retinut luni la Londra, anunta Politia Romana, potrivit News.ro. "Inculpatul Popoviciu Gabriel a fost retinut in cursul acestei zile, de catre London Metropolitan Police. Schimbul de date si informatii a avut loc prin CCPI - Biroul Sirene", precizeaza IGPR.

In prezent, se deruleaza procedura legala in astfel de situatii. Politia Romana a informat Curtea de Apel Bucuresti si Ministerul Justitiei, institutii abilitate sa se ocupe de extradarea celui in cauza.

UPDATE 3: Puiu Popovici a fost eliberat pe cautiune, anunta Digi24. Omul de afaceri a platit o cautiune de 200.000 de lire sterline, trebuie sa se prezinte de trei ori pe saptamana la sectia de politie si sa poarte o bratara de identificare electronica.

UPDATE 2: Popoviciu s-a prezentat la Politia din Londra cu un avocat, dupa ce a fost citat la adresa indicata de politistii romani

Puiu Popoviciu s-a prezentat impreuna cu un avocat la Politia londoneza, care l-a citat la adresa furnizata de catre politistii romani, dupa ce acestia il localizasera pe omul de afaceri.

Potrivit unor surse judiciare citate de News.ro, politistii romani l-au localizat la Londra pe omul de afaceri Puiu Popoviciu si au furnizat informatiile respective colegilor londonezi, care i-au trimis acestuia o citatie la adresa furnizata de catre Politia Romana.

Luni dimineata, Puiu Popoviciu s-a prezentat la London Metropolitan Police, impreuna cu un avocat, fiind retinut de catre politisti, au mai precizat sursele citate.

UPDATE 1: Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat intr-o interventie telefonica la Digi24 ca, "in momentul in care ministerul va avea toata documentatia, inclusiv de la Curtea de Apel, vom demara procedurile legale pentru extradarea si aducerea in tara" a lui Puiu Popoviciu.

Omul de afaceri Gabriel Puiu Popoviciu a fost condamnat definitiv, in 2 august, la sapte ani de inchisoare in dosarul "Ferma Baneasa", pentru complicitate la abuz in serviciu si dare de mita. El a fost dat in urmarire internationala, dupa ce Curtea de Apel Bucuresti a admis solicitarea politistilor cu privire la eliberarea unui mandat european de arestare pe numele sau.

Politia Capitalei a primit, in seara condamnarii omului de afaceri, mandatul de executare a pedepsei cu inchisoarea, iar la adresa acestuia din Bucuresti s-a prezentat o echipa de la Biroul Urmariri al Politiei, pentru a-l ridica si a-l duce la penitenciar. Intrucat nu a fost gasit la locuinta din centrul Capitalei, omul de afaceri a fost dat initial in urmarire nationala.

Avocatul sau, Louis Freeh, fost sef al FBI, s-a declarat "profund dezamagit" de decizia ICCJ in cazul clientului sau, apreciind ca sentinta nu este sustinuta nici de fapte si nici de legislatie.

"Sunt profund dezamagit de recenta decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie din Romania in ceea ce priveste condamnarea omului de afaceri Gabriel Popoviciu la sapte ani de detentie. Sentinta si condamnarea nu sunt sustinute nici de fapte, nici de lege", afirma Freeh intr-un comunicat.

El aminteste ca in iulie 2016 a facut o analiza a sentintei Curtii de Apel Bucuresti in cazul lui Popoviciu, analiza facuta cu sprijinul unei  echipe de fosti judecatori federali  si fosti agenti speciali FBI cu experienta, unul dintre ei vorbind fluent limba romana.

"Echipa noastra a analizat dovezile prezentate impotriva domnului Popoviciu la proces, inclusiv interceptarile conversatiilor sale. Aceasta analiza a constatat numeroase deficiente de ordin legal si factual in cazul domnului Popoviciu", sustine avocatul.

El argumenteaza ca inclusiv principalul martor al acuzarii a recunoscut in instanta ca nu a primit mita din partea lui Popoviciu, presupusa mita incluzand doua sticle de bautura si materiale promotionale, cum ar fi un stilou, agenda si calendare.

"Fostul ministru al Educatiei, ca si alti martori, au declarat ca terenul de la Baneasa nu a fost niciodata proprietate publica, motiv pentru care nu se sustine acuzatia de abuz in serviciu", mai sustine avocatul, precizand ca "multe alte deficiente de ordin factual si legal, incompatibile principiile fundamentale ale statului de drept", au fost mentionate in raportul sau.

Louis Freeh isi exprima speranta ca instanta si autoritatile vor reanaliza acest caz si vor decide ca "justitia si statul de drept impun un alt rezultat".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

11357 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    hai acasa... (gil dobrica) (Luni, 14 august 2017, 15:21)

    qwerasdf [utilizator]

    manca-l-ar ciuma la inchisoare (nu de alta... dar in 1-2 ani scapa si asta ca voiculescu, fenechiu...)

    si apoi sunt oameni cinstiti cu milioane de euro in conturi. Bani la care oamenii de rand nici macar sa viseze nu pot.
    • -18 (24 voturi)    
      Depinde de perspectivă. (Luni, 14 august 2017, 15:58)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Evident că n-ai cum să faci milioane de euro dacă te gândești la munca proprie, dar dacă te privești ca o interfață într-o rețea socială poți face banii ăștia cinstit si legal.
      • +17 (21 voturi)    
        ... (Luni, 14 august 2017, 16:32)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Adica sa faci parte din Mafia? E o retea sociala. Sau interlop.
    • +9 (11 voturi)    
      fff interesant (Luni, 14 august 2017, 16:18)

      splinty [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ce va decide mintea englezului sa faca in acest caz
    • +4 (6 voturi)    
      rock (Marţi, 15 august 2017, 9:17)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Popoviciu a demonstrat rea credinta - in mod normal trebuia sa se predaie autoritatilor romane -asta vizavi de gurile care trancane ca el de fapt si a inceput executarea pepdepsei
    • +2 (4 voturi)    
      FRUMOS ASA ! (Marţi, 15 august 2017, 12:18)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Banii ia furat in Romania,cautiunea o plateste in UK iar din prejudiciu nu s-a recuperat nimic, 0 lei.
  • +11 (17 voturi)    
    Bere diseara? :) (Luni, 14 august 2017, 15:40)

    liviul2006 [utilizator]

    Sau il asteptam si pe Ghita?
    • +13 (15 voturi)    
      nu-l asteptati, este pe plaja (Luni, 14 august 2017, 16:57)

      suckthepen!!!!! [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      la sochi.)))))
  • -5 (21 voturi)    
    gata? (Luni, 14 august 2017, 15:43)

    Xorciser [utilizator]

    Au negociat? Pica Base?
  • +16 (24 voturi)    
    .. (Luni, 14 august 2017, 16:00)

    tirolez [utilizator]

    Si la varsta asta inca are fata de comunist.
    • +9 (15 voturi)    
      Ehei, (Luni, 14 august 2017, 16:39)

      indrea [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      moaca de tavarişci se trensmite din generaţie în generaţie la ăştia! Ei cred că dacă fură cu nemiluita şi se poleiesc pe dinafară li se face şi sângele albastru. Degeaba calcă ei ţanţoş, că pielea de neam prost nu năpârleşte.
  • +33 (39 voturi)    
    un joc murdar (Luni, 14 august 2017, 16:03)

    Invisible [utilizator]

    Breaking News !!!, Incendiar !!! ... este un joc murdar al unor forte oculte, eventual sorosiste.

    Iata dovada. Mi ti-i prinde si mi ti-i aduna de peste tot din lume, din Londra, Israel, Thailanda ... sa ii inchida inghesuiti in inchisorile din Romania.

    Tota treaba este orchestrata minutios ca sa ii sperie pe PSD-isti, mai ales pe Dragnea :):):):):)

    PS: Scuzati rationamentul, am urmarit aseara 30 min A3 si inca sunt ametit :)
    • +15 (19 voturi)    
      Dragnea (Luni, 14 august 2017, 16:39)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Invisible

      Joaca Angri Bards, castiga dar de fapt tine cu porcii.
  • +16 (18 voturi)    
    Sabastian Ghita (Luni, 14 august 2017, 16:31)

    ww [utilizator]

    Taica Precistu de la Justitie, pentru asta de cate mandate ai nevoie sa-l aduci in tara? Sau urmeaza sa zburde prin Londra ca Sebi prin Belgrad, pana trec "cele 40 de zile" in care faci matale "demersurile necesare", ce par ca nu se mai sfarsesc de cateva luni? Vezi si sa nu-i gresesti avionul, sa-l trimiti la cafea cu smekerul de la FBI.
  • +13 (15 voturi)    
    Evident că (Luni, 14 august 2017, 16:37)

    gorky.park [utilizator]

    îi vor acorda "azil" ca lui abramovic.
  • +33 (35 voturi)    
    Mai ușor cu pianul pe scări ... (Luni, 14 august 2017, 17:14)

    Dannick [utilizator]

    Bineînțeles că Puiu Popoviciu nu s-a predat în Anglia pentru a veni să facă pușcărie în România ! Doar cei naivi pot crede asta.
    Bineînțeles că, împreună cu avocatul său (fost șef FBI !!), si-a gândit cea mai bună strategie pentru a scăpa de închisoare.
    Bineînțeles că justiția britanică va analiza cu foarte mare atenție cererea de extrădare a autorităților românești, în mod deosebit privind fapta pentru care este condamnat și privind condițiile din pușcăriile românești (pentru că ei chiar respectă drepturile și libertățile cetățenești).
    Așa că, Puiu Popoviciu ne va spune ”Sictir” in engleză, cu respectarea întocmai a legislației din Anglia.
    Și, parafrazând faptul că ne pleacă medicii din țară, putem începe să ne văităm că ne pleacă și pușcăriașii din țara !!
    • +7 (9 voturi)    
      Cazul Adamescu (Luni, 14 august 2017, 18:32)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui Dannick

      Ne putem aminti semnalele "incurajatoare" venite dinspre Londra in cazul altui mare "nedreptatit" de Justitia din Romania si putem intui destul de usor cam cum vor evolua lucrurile.
  • +13 (15 voturi)    
    Pe cat de marlan e Popoviciu... (Luni, 14 august 2017, 17:21)

    Stef_and [utilizator]

    La fel sunt si cei ce fac stirile, de fapt Protv-istii - ca ceilalti doar au copiat.
    PP s-a predat de fapt in Londra imediat ce a primit citatia la domiciliul sau de acolo.
  • +4 (6 voturi)    
    Mai bine (Luni, 14 august 2017, 17:56)

    gorky.park [utilizator]

    i-ar pune o lesă electronică...
  • +6 (8 voturi)    
    interesant... (Luni, 14 august 2017, 18:39)

    liviu_ [utilizator]

    la ei platesti cautiune SI primesti bratara electronica...

    la noi te lasa sa umblii in voie...
  • +8 (10 voturi)    
    Saracul (Luni, 14 august 2017, 19:31)

    Zummm [utilizator]

    De pe vremea lui Avram Iancu munceste ptr acei bani Acum i-a dat toti pe cautiune. Imi da o lacrima
  • +11 (13 voturi)    
    "eliberat dupa ce a platit ... (Luni, 14 august 2017, 21:56)

    calexe [utilizator]

    ... o cautiune de 200.000 de lire."
    Noroc ca avea maruntis la el!