Ministerul Transporturilor, atac dur la Firea: Primaria Bucuresti a fost informata din 2015 ca vom emite aviz pentru construirea pasarelei pietonale la podul din Herastrau, dar nu am primit nici acum documentatia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 iunie 2017, 19:28 Actualitate | Esenţial

Gabriela Firea
Foto: AGERPRES
Ministerul Transporturilor a dat marti o replica dura Primariei Bucuresti, precizand ca a informat inca din 2015 Primaria Bucurestiului ca va emite avizul pentru construirea unei pasarele pietonale in zona podului de cale ferata din Herastrau, unde a murit duminica un om, dar nici pana astazi nu a primit documentatia tehnica pentru a emite acest document.

Reamintim ca un barbat a murit duminica dupa ce a fost calcat de tren pe podul de cale ferata din Parcul Herastrau. Recent, Primaria Bucuresti a sustinut ca incearca inca din 2015 sa gaseasca o solutie sigura pentru pietonii si biciclistii care traverseaza  parcul Herastrau pe podul de cale ferata, dar nu a primit aprobare de la Ministerul Transporturilor intrucat pasarele s-ar afla langa calea ferata.

Intr-un comunicat publicat marti, Ministerul Transporturilor anunta insa ca "a informat oficial Primaria Capitalei ca va emite avizul de principiu pentru construirea pasarelei pietonale in zona podului de cale ferata din Parcul Herastrau. Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement Bucuresti nu a transmis nici pana astazi, 13.06.2017, documentatia tehnica in baza careia Ministerul sa emita acest document".

In plus, Ministerul Transporturilor precizeaza ca "exista de asemenea tot pe sub podul feroviar o alta zona de acces (imprejmuita cu gard si inchisa de proprietar - ALPAB) care ar putea permite accesul pietonal pe sub pod, insa aceasta zona nu este administrata de MT sau de CFR". ALPAB este institutia de administrare a lacurilor si parcurilor si se afla in subordinea Primariei Generale.

"Referitor la solicitarea Administratiei Lacuri, Parcuri si Agrement Bucuresti de a construi in aceasta zona o pasarela pietonala, mentionam faptul ca reprezentantii companiei feroviare si-au exprimat in scris inca din anul 2015 (prin actele cu nr. 5/10/468/22.06.2015 si nr. 7/5/1003/14.12.2015) sustinerea acestui proiect de utilitate si siguranta publica prin emiterea avizului de principiu cu conditia sa fie transmisa documentatia tehnica, intocmita de un proiectant de specialitate autorizat AFER (Autoritatea Feroviara Romana) si verificata de verificatori atestati pentru acest tip de constructie. De asemenea CFR SA a transmis informatiile referitoare la conditiile tehnice pe care trebuie sa le indeplineasca pentru amplasarea pasarelei, conform legislatiei in vigoare.

Pana la ora actuala, documentatia tehnica pentru construirea pasarelei pietonale nu a fost transmisa de Primarie catre CFR, astfel incat sa poata fi emis  avizul necesar", mai precizeaza Ministerul Transporturilor.

Aceasta replica vine in contextul in care Gabriela Firea a criticat in mai multe randuri Ministerul Transporturilor, pe care il acuza ca nu permite trecerea in administrarea Capitalei a centurii Bucurestiului, dar si al atacurilor lansate de primarul general la adresa premierului Sorin Grindeanu.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

12452 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Poate ca sunt frumoase... (Marţi, 13 iunie 2017, 20:00)

    Ion B [utilizator]

    dar sigur sunt scurte.
    Vorbeam de minciuna!
    • -6 (6 voturi)    
      cum adica (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:28)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      din 2015 pana acum s-au mai schimbat 2 ministri si 2 primari. Bine ca n-au zis ca a trimis Ceausescu o informare acum 40 de ani.
      Asta e raspuns de ministru? Astia se balacaresc pe spetele noastre.

      Pe de alta parte, ieri era sa-mi calce unul copilul cu masina pe trotuar, nu pe calea ferata. De noi se ocupa cineva? Sau cei din zona de nord sunt mai egali decat ceilalti?
      • 0 (0 voturi)    
        mai postacila, rau ai mai ajuns (Miercuri, 14 iunie 2017, 16:22)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        Tu ai citit articolul? Tsoapa generala se plingea ca ministerul nu da avizul, in conditiile in care primaria era cea care nu trimisese documentatia. Pricepe neuronul tau aspectele astea ascunse ale realitatii inconjuratoare?
        • 0 (0 voturi)    
          spre deosebire de tine (Miercuri, 14 iunie 2017, 16:59)

          Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          si de multi altii ca tine de pe aici, pe care nu-i intereseaza decat racaielile politice, pe mine ma intereseaza dezvoltarea acestui oras.

          Tu, si altii ca tine ca ati prefera ca Bucurestiul sa fie si distrus, daca asta ar insemna si distrugerea Firei. Probabil esti din alt oras, sau chiar alta tara, si atunci se explica.

          Comunicatele seci si ranchiunoase intre institutii sunt un semnal clar ca astia nu trag la aceeasi caruta, spre binele comun, ci fiecare are alte interese..
          • 0 (0 voturi)    
            tipic pentru romanul mindru ca e roman (Luni, 19 iunie 2017, 14:06)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

            Mestere, cind ai o problema ii cauti cauzele si o elimini. Asta daca vrei sa o rezolvi. Daca doar vrei sa te racoresti spunind platitudini gen trasul la aceeasi caruta, problema nu se va rezolva. iar aici e cit se poate de clara disputa. Tsoapa a zis ca ministrul nu-i da avize, iar ministeerul a spus ca n-a primit documentatia pentru a da avizele alea. Deci e evident pentru oricine poseda un minim de neuroni ca tsoapa a mintit, cautind sa dea vina pe minister pentru propria incompententa.
  • +23 (23 voturi)    
    FIEREO, mingea e la tine in teren (Marţi, 13 iunie 2017, 20:05)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Sa vedem unde-o trimiti acum: inapoi (slabe sanse), afara din teren (cel mai simplu) sau autogol (dorinta mea cea mai fierbinte).
    Sa vina marinarul tau (evident, nu ramolitul de Base) cu sufertasul sa-ti aduca mancare la "beciul domnesc".
    Iti tin pumnii!
  • +17 (17 voturi)    
    "E de la ei" (Marţi, 13 iunie 2017, 20:15)

    mikef [utilizator]

    "E de la ei, nu e de la noi"

    Nu stiu daca o sa apuc nu sistem informatizat in Romania, unde institutiile isi trimit intre ele cereri semnate electronic si unde poate fi vazut concret data, semnatura, inclusiv cine a vizionat documentul.

    Partidele politice de azi (aceleasi de aproape 30 de ani) nu vor vrea niciodata implementarea unui astfel de sistem informatic.
  • +20 (20 voturi)    
    jap-jap (Marţi, 13 iunie 2017, 20:17)

    Nevermind [utilizator]

    Firea a beneficiat de un scurt. Si la obiect
    • +4 (4 voturi)    
      Cam ca (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:06)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      pumnul in figura administrat de politistul local la intrarea in sala de sedinte.
  • +17 (17 voturi)    
    . (Marţi, 13 iunie 2017, 20:19)

    Evq [utilizator]

    Mai țineți minte cine zicea acum vreo două luni că nu primise documentația completă de la PMB atunci când vânjoasa Firea tăia și spânzura (în mintea ei)?

    Bine, oricum credibilitatea PMB era aproape zero, dar de când cu scandalul cu ședința a trecut pe minus.
  • +20 (20 voturi)    
    Nu cred așa ceva (Marţi, 13 iunie 2017, 20:19)

    R.Stoian [utilizator]

    A zis duamna fierea la aneta 3 că ăia de la minister e răi și soroșiști și nare copi și deaia moare oameni în parc...
  • +14 (14 voturi)    
    Luati (Marţi, 13 iunie 2017, 20:28)

    rutger [utilizator]

    popcorn, bere, seminte, alune, cocacola, pepsi, un fotoliu cat mai confortabil si urmariti halimaua din pesede care se lasa cu sange, catuse si cat mai DNA !!
  • +23 (23 voturi)    
    toapa de la primarie nu-i interesata de problema (Marţi, 13 iunie 2017, 20:52)

    Boham [utilizator]

    Firea nu e in stare nici macar sa deschida o poarta de acces tinuta inchisa de ALPAB (care e in subordinea ei)


    plus ca ea e in conducerea PSD, care a dat guvernul PSD, in care ministru al transporturilor e un PSD-ist deci i-ar fi usor sa rezolva problema daca i-ar pasa
  • +18 (18 voturi)    
    mincinosi domne... (Marţi, 13 iunie 2017, 20:56)

    liviu_ [utilizator]

    nu e posibil ca psd sa nusi fi facut treaba
    niste jeguri nenorocite care dau in oamenii de bine de la psd

    Semnat,
    Mircea Badea si Mihai Gadea
  • +23 (23 voturi)    
    sa trimitem Prompterista la voluntari teve ! (Marţi, 13 iunie 2017, 20:57)

    un domn [utilizator]

    Acolo este neamul ei ! Acolo este Tzara ei !
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 13 iunie 2017, 21:12)

    cvi [utilizator]

    Fireai a naibii de criminala!
  • +15 (15 voturi)    
    pai madam (Marţi, 13 iunie 2017, 21:32)

    Mawrkuss [anonim]

    pai madam Firea e ocupata de treburi mai inalte ziele astea, de exemplu cum sa bage fitile lui Grindeanu
  • +7 (9 voturi)    
    pod (Marţi, 13 iunie 2017, 21:59)

    Elfu [utilizator]

    se poate face un pod tip bucla (clotoida omotetica) cu bucla spre nord ( mai departata de podul cfr ) astfel incat sa poata fi subtraversat de vehicule pe apa si in acelasi timp traversat de pietoni/biciclisti - departe de podul CFR . nu e complicat , se permite si accesul pe apa si se poate face o structura frumoasa care sa se imbine si cu idea de relaxare. doar sa se vrea.

    cred ca o colaborare cu arhitectura ar fi benefica atat pt facultate cat si pentru primarie ... nu mai zic de bucuresteni.
    • +3 (3 voturi)    
      se poate.. (Miercuri, 14 iunie 2017, 9:40)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      teoretic se poate face si un traseu continuu pe malul lacurilor, din Mogosoaia pana in Cernica, dar cine sa-l faca?...
    • +1 (1 vot)    
      ..... "clotoida omotetica" ..... (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:38)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      Daca-i spui cuiva din primarie de "clotoida omotetica" te da in judecata pentru " injurii".
  • +14 (14 voturi)    
    Atata poate primarita noastra (Marţi, 13 iunie 2017, 22:03)

    Teo3000 [utilizator]

    Primarita noastra, Firea Gabriela, atata poate, sa fi'e'rea. Asa cum a fost si pe vremea cand era jurnalista, crede ca rautatea si tupeul pot inlocui continutul si adevarul. Regula ei: "cine tipa primul si mai tare, ala are dreptate". A prostit destui la alegeri, dar pe termen lung nu tine doar cu promisiuni si circ gratis sub forma de spectacole si sezatori. Bucurestiul nu e sat.
  • +13 (13 voturi)    
    firea = telecomanda (Marţi, 13 iunie 2017, 22:49)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Poate ca s-a pierdut un amanunt. Firea = A3 = tv angajat.
    Ca persoana/personalitate nu a facut un salt calitativ, care sa justifice noua pozitie. Nu este dotata cu o inteligenta deosebita, ceva care sa o faca sa sara peste medie. Este doar o persoana cu tupeu, care nu-si recunoaste limitele fizice.
    Intrarea in politica este misiune de serviciu. Pentru asta ia salariu.
    Din pacate in cazul ei, tv nu inseamna presa, inseamna telecomanda. Important este cine tine telecomanda. Televizorul merge pe canalul selectat din telecomanda nu el cere schimbarea canalului
  • +7 (7 voturi)    
    Se explică... (Miercuri, 14 iunie 2017, 5:18)

    Dan_com [utilizator]

    În 2015 ALPAB avea proiecte majore în desfășurare în ceea ce privește Parcul Herăstrău.
    Știu asta și mărturie este schimbul de e-mail-uri pe care l-am avut!

    În toamna lui 2014 am sesizat ALPAB în privința lipsei de iluminare a aleii principale pe porțiuni consistente. Le-am trimis un e-mail frumos cu o hartă a situației, țin minte.
    Se pare că au luat lucrurile în serios și s-au concentrat pe proiect pentru că răspuns eu n-am primit. Presupun că studierea situației și planurile de fezabilitate, documentația tehnică etc, au fost destul de dificil de făcut...muncă nu stat la conversații pe mail cu oarecare!

    După cam un an nu m-am putut abține și i-am deranjat cu un alt mail ca să văd care este planul de acțiune la schimbarea becurilor (sunt un pic cam insistent, știu, nu loviți!) . Asta prin mai 2015.

    În august 2015 am primit un răspuns (pentru care cred că am uitat să le mulțumesc din inimă, dar o fac acum!) în care mi-au transmis că "s-au făcut demersurile necesare". Cu ștampilă, parafă, 3 semnături...treabă serioasă.

    Nu știu de 2015, dar în 2016 sunt sigur că au reușit să finalizeze implementarea proiectului.

    Mă simt obligat, iată, să... fac lumină...asupra unui aspect major care, poate, ne va ajuta să înțelegem contextului în care au avut loc discuțiile dintre ALPAB și Min Transporturilor.
    Bănuiesc că a fost o perioadă dificilă în care au fost sufocați de proiectul în desfășurare și, probabil, din lipsă de personal și finanțare nu au avut cum să înceapă și altceva.
    • +2 (2 voturi)    
      Deci tu esti de vina (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:10)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Dan_com

      Esti un sorosist care a bagat strambe sa nu se poata face autostrada suspendata din Herastrau.
    • 0 (0 voturi)    
      ..... cate becuri ..... (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:58)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Dan_com

      Cate becuri erau de pus ca sa estimam putin viteza de executie a lucrarilor ......
      • 0 (0 voturi)    
        în jur de 100 (Miercuri, 14 iunie 2017, 16:46)

        Dan_com [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Cu exactitate nu știu, dar pot să aproximez că lungimea totală a porțiunii în cauză era cam de 2000 de m. Pentru o medie de 1 stâlp/bec la 20 de m, înseamnă cam 100 de becuri.

        Relativ la primul comentariu, pot iarăși să presupun cu destulă siguranță că nu am fost primul sau singurul care a sesizat problema. Cu siguranță serviciul de comunicare al ALPAB are un istoric al discuțiilor legate de această situație.
  • +3 (3 voturi)    
    maciuca lui Fonta, devenita instant maciuca lui (Miercuri, 14 iunie 2017, 9:04)

    deval [utilizator]

    livache, facuta knockout de ...adevar !!
    1 Daca aveti nervii necesari, cautati programul scris (nu comentarii) al Duamnei ! Sunt compilate acolo programele pe 10 ani ale tuturor capitalelor europene !
    2 Daca o sa cititi comunicatul ministerului transportutilor o sa vedeti ca Duamna nu a fumat stevie, ca nu vrea o amarata pasarela, si chiar nu vrea musai nici macar un pod ci a vrut sa fructifice decesul aparut in miezul scandalului dintre cele doua UM din psd !!!
  • +1 (1 vot)    
    hahaha, (Miercuri, 14 iunie 2017, 9:34)

    om simplu din multime [utilizator]

    doamena penadelica vrea sa adimistreze ...centura.
    cic'ar fi mai priceputa....
    ca trece si prin urbea lui pandele.
    apropos de pandele, urbea voluntarilor si ancora de stema, firuta are atarnata la gat o ancora de aur. simbolic.
    e ancorata bine la pandele. :-)
  • +4 (4 voturi)    
    Mie nici acum nu-mi vine sa cred (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:15)

    Frankie [utilizator]

    Mie nici acum nu-mi vine sa cred ca Bucurestiul o are ca si primar pe tzatza Firea.