Presedintia, dupa ce Senatul a decis ca seful "Doi si-un sfert" va fi numit fara avizul CSAT: Grav si ingrijorator, o noua actiune dintr-un plan de limitare a atributiilor presedintelui

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 12:29 Actualitate | Esenţial

Madalina Dobrovolschi
Foto: Facebook - Madalina Dobrovolschi Puscalau
Decizia Senatului de a elimina avizul CSAT din procedura de numire a sefului serviciului secret al Ministerului de Interne este "grava si ingrijoratoare" si reprezinta inca o actiune "care pare ca face parte dintr-un plan de limitare a atributiilor presedintelui", a declarat marti purtatoarea de cuvant  a Administratiei Prezidentiale, Madalina Dobrovolschi.

Reactia sa vine dupa ce plenul Senatului a votat luni proiectul pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.76/2016 privind Directia Generala de Protectie Interna (DGPI) a MAI, astfel incat seful DGPI sa poata fi numit si eliberat din functie de catre ministrul Afacerilor Interne (nu de prim-ministru cum prevede ordonanta) fara avizul CSAT, asa cum este prevazut in prezent, si sa nu trebuiasca sa fie cadru militar.

Madalina Dobrovolschi a sustinut ca este vorba despre un "demers cu miza politica" si "o noua actiune care pare ca face parte dintr-un plan de limitare a atributiilor presedintelui", la fel cum s-a intamplat cu ordonanta de urgenta prin care presedintele Iohannis a fost eliminat din procedura numirii sefului ANCOM, si unde nu a putut fi "justificat" caracterul de urgenta.

Prin modificarile adoptate de Senat, conducerea Directiei Generale de Protectie Interna (DGPI) a Ministerului Afacerilor Interne - cunoscuta ca "Doi si-un sfert" - va fi stabilita "doar de un ministru, fara avizul CSAT", a continuat ea.

"Vorbim totusi de o autoritate care are un rol foarte important in ce priveste apararea tarii si siguranta nationala" iar "presedintele e comandantul fortelor armate", a reamintit Madalina Dobrovolschi, inainte de a se intreba: "Care e ratiunea eliminarii presedintelui din procedura? Nu putem sa ne gandim decat la o miza politica".

Purtatoarea de cuvant a presedintiei a afirmat ca este vorba despre "influente negative in ceea ce priveste arhitectura constitutionala" si a caracterizat drept "grav si ingrijorator modul in care se actioneaza".

Madalina Dobrovolschi a mai acuzat "o practica pe care acest guvern o aplica in mai multe contexte", argumentand ca "prezenta presedintelui in procesul decizional inseamna o echilibrare a raporturilor intre forte in stat si o garantie ca nu se ajunge la derapaje politice, la pierderea echilibrului politic".

"Este foarte ingrijorator ce s-a intamplat pentru sanatatea statului de drept", a concluzionat aceasta.

Intrebata daca se va ajunge la sesizarea Curtii Constitutionale, Madalin Dobrovolschi a raspuns ca "nu anticipeaza pasii" care vor urma.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

5294 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    Oooooo..... (Marţi, 16 mai 2017, 12:34)

    polonyca [utilizator]

    Buna dimineata......!!!!!! E treaz cumva J-FB...???? Ca uite.....tocmai bate cineva la ...portita ...:))) Poate ca e ....Ghita.......naiba stie !!:)
    • +11 (15 voturi)    
      PSD pune mana pe JUSTITIE (Marţi, 16 mai 2017, 13:16)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      azi isi ia DIICOT, serviciu secret cu care sa poata urmari Judecatori si Procurori, peste cateva saptamani vor pune mana pe DNA si o vor inlocui pe Kovesi


      iar cand PSD va conduce DNA si serviciul secret DIICOT atunci vor spune ca 'Justitia e independenta' pt ca niciun PSD-ist nu va mai fi anchetat
    • +9 (11 voturi)    
      //// (Marţi, 16 mai 2017, 13:31)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      M-am logat special ca sa-ti dau minus.
      Pt ca m-am saturat de atatia pr_sti.
  • +11 (17 voturi)    
    Mai asteptati putin... (Marţi, 16 mai 2017, 12:43)

    Andradda [utilizator]

    ,,,ca peste cateva luni va da Senatul o lege care il face seful armatei direct pe Dragnea, ca sa nu mai aiba presedintele ce sa obiecteze, ca (fost) sef al armatei romane.
    • -8 (14 voturi)    
      presedintele sa se ocupe de politica externa (Marţi, 16 mai 2017, 13:25)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      presedintele sa se ocupe de politica externa, asa cum scrie in constitutie, nu sa faca el ce numiri vrea!
      • +1 (5 voturi)    
        si de armata nu scrie ? (Marţi, 16 mai 2017, 16:24)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Nu e si seful fortelor armate confoorm constitutiei? Sau la stapinii tai la antena3 n-a mentionat gidea si chestia asta?
  • -11 (19 voturi)    
    Iar a ieșit doamna în pijamale să ne certe (Marţi, 16 mai 2017, 12:43)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    ...
    • -3 (11 voturi)    
      vrea sa numeasca presedintele tot, ca in turcia (Marţi, 16 mai 2017, 13:20)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      eu zic ca nu e bine, ca nu se stie cine osa fie presedinte din 2020
    • 0 (4 voturi)    
      comentariu (Marţi, 16 mai 2017, 14:12)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      si care este scopul comentariului tau?
      ce mesaj vrei sa transmiti?
      explica putin de ce ai cheltuit tu 10 sec din viata ta pretioasa ca sa bifezi o linie aici?

      Sa "NE" certe. care "NE" ? la cine te referi (gramatical vorbind).

      sunt multe intrebari?
      • 0 (4 voturi)    
        de unde nu-i... (Marţi, 16 mai 2017, 16:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        A scris si el ce a inteles din discursul purtatoarei de cuvint. Ce vrei? Ai asteptari prea mari de la el daca vrei explicatii.
    • -3 (5 voturi)    
      'sa ne certe'? adica recunosti ca esti PSD-ist (Marţi, 16 mai 2017, 14:23)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      doar PSD-istii se simt 'certati'
  • +9 (9 voturi)    
    inca putin... (Marţi, 16 mai 2017, 13:27)

    liviu_ [utilizator]

    o sa urmeze si altele
    asta e doar inceputul
  • +4 (10 voturi)    
    isi doresc (Marţi, 16 mai 2017, 14:08)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    o republica shparlamentara, bre.))))
  • +3 (7 voturi)    
    Perfect normal (Marţi, 16 mai 2017, 15:17)

    CalinMircea [utilizator]

    Conform constituției, art 102, guvernul asigură realizarea politicii interne și externe, președintele neavând nici o atribuție în acest domeniu, așa că e o prevedere absolut de bun simț. Iar DGIPI, fiind un serviciu civil, nu are legătură cu forțele armate cum a invocat neinformata purtătoare de cuvânt.
    • -3 (5 voturi)    
      Chiar bre? (Marţi, 16 mai 2017, 15:30)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Adica , pana acum, toate atributiile presedintelui au fost neconstitutionale si, norocul nostru ca s-a nascut Dragnea care sa puna totul pe roate, asa cum ii dicteaza lui constiinta de puscarias?`
      Mai aveti multe de-astea in tolba?
  • +3 (3 voturi)    
    se umbla la binom? (Marţi, 16 mai 2017, 17:27)

    demaGOCU [utilizator]

    Pana acum strigati sus si tare ca nu exista binom. Bine ca v-am facut sa recunoasteti mecanismul dictaturii din Romania. Libertate!