Presedintia, dupa ce Senatul a decis ca seful "Doi si-un sfert" va fi numit fara avizul CSAT: Grav si ingrijorator, o noua actiune dintr-un plan de limitare a atributiilor presedintelui

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 12:29 Actualitate | Esenţial

Madalina Dobrovolschi
Foto: Facebook - Madalina Dobrovolschi Puscalau
Decizia Senatului de a elimina avizul CSAT din procedura de numire a sefului serviciului secret al Ministerului de Interne este "grava si ingrijoratoare" si reprezinta inca o actiune "care pare ca face parte dintr-un plan de limitare a atributiilor presedintelui", a declarat marti purtatoarea de cuvant  a Administratiei Prezidentiale, Madalina Dobrovolschi.

Reactia sa vine dupa ce plenul Senatului a votat luni proiectul pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.76/2016 privind Directia Generala de Protectie Interna (DGPI) a MAI, astfel incat seful DGPI sa poata fi numit si eliberat din functie de catre ministrul Afacerilor Interne (nu de prim-ministru cum prevede ordonanta) fara avizul CSAT, asa cum este prevazut in prezent, si sa nu trebuiasca sa fie cadru militar.

Madalina Dobrovolschi a sustinut ca este vorba despre un "demers cu miza politica" si "o noua actiune care pare ca face parte dintr-un plan de limitare a atributiilor presedintelui", la fel cum s-a intamplat cu ordonanta de urgenta prin care presedintele Iohannis a fost eliminat din procedura numirii sefului ANCOM, si unde nu a putut fi "justificat" caracterul de urgenta.

Prin modificarile adoptate de Senat, conducerea Directiei Generale de Protectie Interna (DGPI) a Ministerului Afacerilor Interne - cunoscuta ca "Doi si-un sfert" - va fi stabilita "doar de un ministru, fara avizul CSAT", a continuat ea.

"Vorbim totusi de o autoritate care are un rol foarte important in ce priveste apararea tarii si siguranta nationala" iar "presedintele e comandantul fortelor armate", a reamintit Madalina Dobrovolschi, inainte de a se intreba: "Care e ratiunea eliminarii presedintelui din procedura? Nu putem sa ne gandim decat la o miza politica".

Purtatoarea de cuvant a presedintiei a afirmat ca este vorba despre "influente negative in ceea ce priveste arhitectura constitutionala" si a caracterizat drept "grav si ingrijorator modul in care se actioneaza".

Madalina Dobrovolschi a mai acuzat "o practica pe care acest guvern o aplica in mai multe contexte", argumentand ca "prezenta presedintelui in procesul decizional inseamna o echilibrare a raporturilor intre forte in stat si o garantie ca nu se ajunge la derapaje politice, la pierderea echilibrului politic".

"Este foarte ingrijorator ce s-a intamplat pentru sanatatea statului de drept", a concluzionat aceasta.

Intrebata daca se va ajunge la sesizarea Curtii Constitutionale, Madalin Dobrovolschi a raspuns ca "nu anticipeaza pasii" care vor urma.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

5321 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    Oooooo..... (Marţi, 16 mai 2017, 12:34)

    polonyca [utilizator]

    Buna dimineata......!!!!!! E treaz cumva J-FB...???? Ca uite.....tocmai bate cineva la ...portita ...:))) Poate ca e ....Ghita.......naiba stie !!:)
    • +11 (15 voturi)    
      PSD pune mana pe JUSTITIE (Marţi, 16 mai 2017, 13:16)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      azi isi ia DIICOT, serviciu secret cu care sa poata urmari Judecatori si Procurori, peste cateva saptamani vor pune mana pe DNA si o vor inlocui pe Kovesi


      iar cand PSD va conduce DNA si serviciul secret DIICOT atunci vor spune ca 'Justitia e independenta' pt ca niciun PSD-ist nu va mai fi anchetat
    • +9 (11 voturi)    
      //// (Marţi, 16 mai 2017, 13:31)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      M-am logat special ca sa-ti dau minus.
      Pt ca m-am saturat de atatia pr_sti.
  • +11 (17 voturi)    
    Mai asteptati putin... (Marţi, 16 mai 2017, 12:43)

    Andradda [utilizator]

    ,,,ca peste cateva luni va da Senatul o lege care il face seful armatei direct pe Dragnea, ca sa nu mai aiba presedintele ce sa obiecteze, ca (fost) sef al armatei romane.
    • -8 (14 voturi)    
      presedintele sa se ocupe de politica externa (Marţi, 16 mai 2017, 13:25)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      presedintele sa se ocupe de politica externa, asa cum scrie in constitutie, nu sa faca el ce numiri vrea!
      • +1 (5 voturi)    
        si de armata nu scrie ? (Marţi, 16 mai 2017, 16:24)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Nu e si seful fortelor armate confoorm constitutiei? Sau la stapinii tai la antena3 n-a mentionat gidea si chestia asta?
  • -11 (19 voturi)    
    Iar a ieșit doamna în pijamale să ne certe (Marţi, 16 mai 2017, 12:43)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    ...
    • -3 (11 voturi)    
      vrea sa numeasca presedintele tot, ca in turcia (Marţi, 16 mai 2017, 13:20)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      eu zic ca nu e bine, ca nu se stie cine osa fie presedinte din 2020
    • 0 (4 voturi)    
      comentariu (Marţi, 16 mai 2017, 14:12)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      si care este scopul comentariului tau?
      ce mesaj vrei sa transmiti?
      explica putin de ce ai cheltuit tu 10 sec din viata ta pretioasa ca sa bifezi o linie aici?

      Sa "NE" certe. care "NE" ? la cine te referi (gramatical vorbind).

      sunt multe intrebari?
      • 0 (4 voturi)    
        de unde nu-i... (Marţi, 16 mai 2017, 16:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        A scris si el ce a inteles din discursul purtatoarei de cuvint. Ce vrei? Ai asteptari prea mari de la el daca vrei explicatii.
    • -3 (5 voturi)    
      'sa ne certe'? adica recunosti ca esti PSD-ist (Marţi, 16 mai 2017, 14:23)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      doar PSD-istii se simt 'certati'
  • +9 (9 voturi)    
    inca putin... (Marţi, 16 mai 2017, 13:27)

    liviu_ [utilizator]

    o sa urmeze si altele
    asta e doar inceputul
  • +4 (10 voturi)    
    isi doresc (Marţi, 16 mai 2017, 14:08)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    o republica shparlamentara, bre.))))
  • +3 (7 voturi)    
    Perfect normal (Marţi, 16 mai 2017, 15:17)

    CalinMircea [utilizator]

    Conform constituției, art 102, guvernul asigură realizarea politicii interne și externe, președintele neavând nici o atribuție în acest domeniu, așa că e o prevedere absolut de bun simț. Iar DGIPI, fiind un serviciu civil, nu are legătură cu forțele armate cum a invocat neinformata purtătoare de cuvânt.
    • -3 (5 voturi)    
      Chiar bre? (Marţi, 16 mai 2017, 15:30)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Adica , pana acum, toate atributiile presedintelui au fost neconstitutionale si, norocul nostru ca s-a nascut Dragnea care sa puna totul pe roate, asa cum ii dicteaza lui constiinta de puscarias?`
      Mai aveti multe de-astea in tolba?
  • +3 (3 voturi)    
    se umbla la binom? (Marţi, 16 mai 2017, 17:27)

    demaGOCU [utilizator]

    Pana acum strigati sus si tare ca nu exista binom. Bine ca v-am facut sa recunoasteti mecanismul dictaturii din Romania. Libertate!