Senatul a votat modificari la legea DGPI: seful "Doi si-un sfert" va putea fi numit fara avizul CSAT, de catre ministrul Afacerilor Interne, si va putea fi un civil

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 15 mai 2017, 18:13 Actualitate | Politic

Plenul Senatului a votat luni proiectul pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.76/2016 privind Directia Generala de Protectie Interna (DGPI) a Ministerului Afacerilor Interne - cunoscuta ca "Doi si-un sfert" modificata astfel incat seful DGPI sa poata fi numit si eliberat din functie de catre ministrul Afacerilor Interne (nu de prim-ministru cum prevede ordonanta) fara avizul CSAT, asa cum este prevazut in prezent, si sa nu trebuiasca sa fie cadru militar.

Modificarile au fost votate cu 75 voturi "pentru", 29 "impotriva" si doua abtineri.

Astfel, daca in forma in vigoare a Ordonantei, directorul general DGPI este numit de prim-ministru, in forma adoptata de Camera Deputatilor acesta este numit de ministrul afacerilor interne. In ambele cazuri insa, acesta este cadrul militar in activitate si se numeste cu avizul CSAT.

Senatorii din comisia de aparare au eliminat aceste doua conditii din lege.

In forma adoptata de Camera Deputatilor, art. 8 ailn (1):

Directorul general al Directiei Generale de Protectie Interna este cadru militar in activitate, numit in functie de catre ministrul afacerilor interne, cu avizul Consiliului Suprem de Aparare a Tarii"

In forma adoptata de Senat luni:

"Directorul general al Directiei Generale de Protectie Interna este numit si eliberat din functie de catre ministrul afacerilor interne"

O alta modificare adooptata se refera la art. 24 si prevede ca "finantarea DGPI se realizeaza de la bugetul de stat, precum si din alte surse, constituite conform legii."

Saptamana trecuta, USR acuza, intr-un comunicat de presa, ca Liviu Dragnea "isi face serviciu privat de informatii" prin amendamentele propuse de PSD si votate in comisia de aparare.

"Prin amendamentele pe care PSD tocmai le-a introdus, practic Liviu Dragnea isi face serviciu privat de informatii. Forma initiala a ordonantei prevedea ca decizia acestui serviciu si subordonarea acestui serviciu, DGPI, sa fie fata de primul ministru. Vedem ca prin amendamentele introduse de PSD, practic subordonarea serviciului se intoarce la ministrul de Interne, ministrul de Interne in actualul Guvern fiind de notorietate ca este o persoana foarte apropiata din casa, putem sa spunem, domnului Dragnea. Din acest motiv, explicit nu vom sustine aceste amendamente si vom vota impotriva acestui proiect de lege", a spus purtatorul de cuvant al USR, Dan Barna.

Senatul este camera decizionala, proiectul merge la promulgare.

Citeste aici Ordonanta de Urgenta
Citeste aici raportul cu modificari























2601 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Senatul adica majoritatea PSD (Luni, 15 mai 2017, 18:30)

    Boham [utilizator]

    Senatul (majoritatea PSD) a votat ca ministrul PSD sa numeasca seful DGIPI care va fi un slujitor PSD.

    adica Dragnea isi face serviciu secret cu care sa urmareasca procurorii si judecatorii care au procese in care sunt implicati PSD-isti
  • +16 (18 voturi)    
    Să se pregătească (Luni, 15 mai 2017, 18:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    O noua secretară blonda va avea "job" la stat
    • 0 (0 voturi)    
      in nici un caz ! (Marţi, 16 mai 2017, 5:40)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      asta e un job foarte serios !

      cred ca or sa puna un sofer cu mustata de la CJ Teleorman ...

      e momentul ca Dragnea sa puna la bataie cele mai pretioase resurse de "cadre"
  • +12 (14 voturi)    
    Continua acapararea "statului de drept" (Luni, 15 mai 2017, 18:56)

    Susufler0 [utilizator]

    de catre interlopi !

    PS De partid !! ;)
  • +13 (17 voturi)    
    Poliția și armata lui Dragnea/Tăriceanu. (Luni, 15 mai 2017, 19:07)

    asavreau [utilizator]

    Urmează poliția și armata de partid.Exact ca Orientul Mijlociu.Așa se explică preferințele lui Dragnea/Tăriceanu ca musulmani să ocupe funcții de șefi de guvern. Musulmanii sunt mai ușor de fanatizat.
    • +2 (2 voturi)    
      ce stat de drept de drept ne trebuie noua? (Luni, 15 mai 2017, 20:06)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      infractorul dragnea sa domneasca...
  • +6 (6 voturi)    
    este timpul (Luni, 15 mai 2017, 19:24)

    zigot [utilizator]

    ca dl tariceanu sa explice romanilor, de ce a hotarat
    in 1997,ca ministru al industriilor,retehnologizarea hidrocentralei portile de fier 2 , prin incredintare directa
    a lucrarii unei firme "de apartament" din elvetia, lucrare ce nu a fost terminata nici azi.
    aceasta decizie a condus, in foarte mare masura, la
    falimentul uneia dintre cele mai prestigioase intreprinderi romanesti UCM Resita
    daca dansul nu isi mai aduce aminte va putea fi ajutat
    de organele de ancheta care pot si trebuie sa restabileasca adevarul si raspunderea celor care au
    determinat disparitia acestei imense uzine
  • +4 (4 voturi)    
    pai parca (Luni, 15 mai 2017, 19:49)

    om simplu din multime [utilizator]

    julien cel rau desfiintase doi si'o litra...ca arhivele intrasera pa mana sereitatii, etc.
    acuma vor un sef din teliorman, baiet de baiet, crescut in curtea teldrumului :-))
  • +1 (1 vot)    
    Prostie crasa (Luni, 15 mai 2017, 22:51)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    La cum merg economia si Finanțele, anul viitor ăștia vor zbura de la putere si vor lăsa PNL si USR o structura in care toate frâiele importante sunt in mana guvernului... si ce vor face?!?
    Auzim?!?
    Daaaa!! Vor behai pe toate canalele despre dictatura din România, despre statul acaparat de guvernul neamtylui si dezechilibrul executiv-legislativ... C-asa e cand esti prost facut grămada, iti sapi voios groapa!
  • +1 (1 vot)    
    savuroasa prostie (Marţi, 16 mai 2017, 8:38)

    eTati [utilizator]

    don Dragnea uita ca totul lasa urme si ca fiecare "baiat de baiat" din nou infiintatul Serviciu Oltenesc Secret o sa adune cat de multa mizerie despre cine, ce, cand si cum.

    Or fi ei prosti dar nici chiar atat de prosti sa nu stie ca peste cativa ani or sa stea la coada la dat cu subsemnatul.

    Daca Dragnea nu o fi fost paranoic pana acum, apai de acum inainte si-a facut cu manuta lui motiv sa fie.