UPDATE Ponta cere demisia lui Serban Nicolae: Ce a fost ieri la comisia juridica a fost o comedie proasta - ce a fost azi e o tragedie sinistra! / Replica senatorului: Respect dreptul la opinie, chiar daca este vorba de opinii proaste

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 4 mai 2017, 13:13 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Victor Ponta i-a cerut joi demisia lui Serban Nicolae spunand ca la comisia juridica din Senat, prezidata de Nicolae, a fost miercuri o "comedie proasta" iar joi o tragedie sinistra.

"Ce a fost ieri la Comisia Juridica de la Senat a fost o comedie proasta - ce a fost azi e o tragedie sinistra! 

Faptul ca Serban Nicolae inca nu si-a dat demisia afecteaza grav si imaginea PSD si respectul pe care el personal inca il mai avea din partea colegilor", a scris Ponta pe Facebook.

Nicolae, a replicat ca el respecta dreptul la opinie, chiar daca e vorba de opinii "proaste", potrivit Agerpres.

"Nu am vazut o asemenea declaratie. E parerea lui. Tocmai ce spuneam ca eu respect dreptul la opinie chiar si al opiniilor proaste", a afirmat Serban Nicolae. 

Senatorul PSD a adaugat ca nu doreste sa comenteze "ce afecteaza si ce nu afecteaza imaginea PSD". 

"Spre exemplu, unii au mizat in campania electorala pe eticheta de penali pusa pesedistilor. Eu am protestat atunci, macar sub aspectul incorectitudinii unei asemenea etichete globale, dar electoratul s-a pronuntat atunci mult mai transant si ne-am dat seama dintr-o masuratoare directa, nu sociologica, care e opinia electoratului in legatura cu asemenea etichete sau cu asemenea jocuri de manipulare a imaginii. Din punctul meu de vedere, nu asta e esential. Cineva a spus ca e singurul lucru care ne preocupa in Parlament. Bun, trec peste ineptia unei asemenea formulari. Din punctul meu de vedere, cel mai important proiect aflat pe rolul Parlamentului in momentul de fata este legea salarizarii unitare. Daca vreti, acolo este miza Guvernului si a PSD, nu la gratiere, la proiecte care nu sunt prevazute in programul de guvernare", a explicat Serban Nicolae. 

Intrebat daca pare sa reprezinte o aripa rupta din PSD, el a replicat: "Parem. Nu am cum sa fiu o aripa rupta, cand sunt fondator al partidului".

Comisia juridica a revenit joi asupra votului pozitiv privind gratierea faptelor de coruptie si a admis excluderea de la gratiere a acestora.


Citeste mai multe despre   






















20994 vizualizari

  • +48 (52 voturi)    
    Ce e, Victoras? (Joi, 4 mai 2017, 13:18)

    ac [utilizator]

    Ai primit ordin sa faci pe good cop? Marsh.
  • +39 (43 voturi)    
    " ce a fost azi e o tragedie sinistra ! " (Joi, 4 mai 2017, 13:19)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... adica regreti sincer ca au dat inapoi ,
    nu-i asa, dordogane ??....

    :))))))))))))))

    #NU_SCAPATI_!!!!!!!!!
  • +28 (32 voturi)    
    Ponta ii vrea locul, sa-si gratieze prietenii (Joi, 4 mai 2017, 13:24)

    dexpropriat [utilizator]

    Ce-i drept, un individ care are tupeul chiar si numai sa propuna gratierea ar trebui sa fie pregatit sa o ia la fuga cat mai departe peste granita in secunda doi cu tot neamul lui de penali!
    • +23 (27 voturi)    
      urmeaza pedeapsa lui Dragnea: (Joi, 4 mai 2017, 14:15)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Serban Nicolae data afara si in locul lui numit Ciordache.
      Serban Nicolae va fi mutat disciplinar ori ca viceguvernator BNR ori preseninte CSM sau CCR, ca doar nu voiati sa-l faca sofer pe basculanta.
  • +19 (23 voturi)    
    Daca n-ar fi fost prim-ministru l-as aplauda! (Joi, 4 mai 2017, 13:33)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dar cand stiu cum punea piciorul pe gatul micilor afaceri din tara pentru 16 bani in minus in casa, si ziceau ca aia fura, cand stiu dezastrul cu rujeola care a inceput odata cu el din cauza actiunilor lui luate in urma sfatului serviciilor, mi-e greata de el!
  • +16 (22 voturi)    
    Ha-ha (Joi, 4 mai 2017, 13:33)

    Geirge [utilizator]

    Îmi pare mie sau Ponta chiar vrea să-i ia locul de luptător contra corupților lui Băsescu? Oricum acest fotoliu s-a eliberat recent și necesită o persoană.
    • +10 (14 voturi)    
      Si basescu fura blestemand coruptii (Joi, 4 mai 2017, 14:00)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      Ponta de ce n ar face la fel?
      • +3 (5 voturi)    
        Oricum n-ai da, dar (Joi, 4 mai 2017, 19:43)

        Geirge [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Bâsescu a fost un talent veritabil, iar Ponta a rămas doar un plagiator...
  • +19 (23 voturi)    
    sic ! sic ! sic ! (Joi, 4 mai 2017, 13:36)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ce a fost azi e o tragedie sinistra pentru toata penalimea voastra ...

    :)))))))))))))))))))

    #NU_SCAPATI_!!!!!
  • +10 (14 voturi)    
    respect? (Joi, 4 mai 2017, 13:46)

    stefan04 [utilizator]

    Respect pt strungarul lombrosian, poate aveai tu dottore. Noi, oamenii normali din tara asta, l-am detestat dintotdeauna.
    In orice caz, are dreptate Traian Ungureanu: PSD in afara legii, e unica solutie, pt a scapa de acest partid mafiot.
    • 0 (2 voturi)    
      Ponta s-a exprimat corect (Vineri, 5 mai 2017, 10:30)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui stefan04

      ...s-a referit doar la respectul colegilor ipochimenului Serban ))))
  • +11 (15 voturi)    
    Indobitoceste-i Doamne! (Joi, 4 mai 2017, 13:54)

    Sani [utilizator]

    Bai, luati-va fratilor la bataie sa dovediti ca sunteti nu numai hoti dar si prosti.

    Ca sunteti hoti ati dovedit-o.

    Prostia incepeti sa v-o aratati!

    Ce zici bai fraiere Tiriac, mai impusti ceva mistreti? Aia din PSD, prietenii tai dintotdeauna carevasazica!

    Nimic n-o sa mai ramana di ei, pentru ei sau in urma lor!
  • +15 (19 voturi)    
    Cert e (Joi, 4 mai 2017, 14:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca un sofer cu obrazul de porcina cum e Nicolae, adica un mafiot ordinar si nesimit ESTE O RUNSINE PENTRU ROMANIA. Ca si senatul plin de borfasi si complici la jaf.
  • +12 (14 voturi)    
    De acord cu Victor (Joi, 4 mai 2017, 14:20)

    tiberius_p [utilizator]

    ...putea si nea Nicolae sa fie putin mai subtil...adica asa pe fata in plina zi fara nici un fel de rusine... Slaba prestatie de borfas sub acoperire in structurile statului...trebuie inlocuit cu altul mai bun...
  • +12 (16 voturi)    
    Nasol sa stai pe dinafara Pontache, nu ? (Joi, 4 mai 2017, 15:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Dintr-o data incepi sa observi ceea ce nu ai vazut sau nu ai fi vazut in veci cand erai Prim ministru !

    Desi, parca vad ca in anumite circumstante si cercuri ti-ai nuantat parerea si ai transforma-o intr-una "tehnica" !

    PS. Ca doar nu te-i fi schimbat acum, de cand faci figura de opozant in propriul partid, dar totodata faci si foame dupa functii relevante !
  • +8 (12 voturi)    
    Serbanica a scos porumbelul (Joi, 4 mai 2017, 15:41)

    LarryKing [utilizator]

    Serban Nicolae tocmai ce a spus ca povestea cu gratierea nu e prevazuta in programul de guvernare. Care va sa zica, una sunt prioritatile declarate si altele cele reale. Adica PSD da tzeapa pe fata pana si votantilor sai.
  • +8 (12 voturi)    
    :))) (Joi, 4 mai 2017, 15:45)

    Cetatean002 [utilizator]

    Nu il dati afara ca o sa creasca IQ-ul in PSD si nu o sa mai aveti ce taia la Craciun.
  • +5 (7 voturi)    
    Trebuia sa zboare ca tine " doctore " Viorel ? (Joi, 4 mai 2017, 19:14)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel & SerBanel,doi trepadusi politici ,fara nici un merit profesional, se dau cocosi pe baricade.
  • +2 (4 voturi)    
    Un Pisic cu ghiarele tocite (Vineri, 5 mai 2017, 4:15)

    Wanheda [utilizator]

    Incearca sa sgaraie.