Sorin Grindeanu: Spre supararea unora nu exista niciun fel de to do list de la oamenii de afaceri americani

de CP     HotNews.ro
Joi, 30 martie 2017, 17:25 Actualitate | Esenţial

Premierul Sorin Grindeanu sustine ca Executivul nu a primit niciun "to do list" de la delegatia oamenilor de afaceri cu care s-a intalnit miercuri. "Spre supararea, poate, a unora, nu exista niciun fel de to do list, cum nu a existat nici in urma cu vreo luna cand am fost la Bruxelles", a spus Grindeanu joi, la inceputul sedintei de Guvern. Reamintim ca miercuri o delegatie a marilor companii americane i-a inmanat premierului Sorin Grindeanu "o foaie de parcurs" privind cooperarea economica bilaterala.

Eric Stewart, presedintele Consiliului de Afaceri Americano-Roman (AMRO), a spus cu aceasta ocazie ca "Statul de drept, transparenta, eficienta, acestea sunt incluse intr-o foaie de parcurs pe care am prezentat-o celor doua guverne (SUA si Romania n.r.).

Premierul sustine, insa, ca nu este un "to do list". "Nu avem niciun to do list, contrar a ceea ce sperau unii. Acelasi document a fost inaintat si Administratiei Trump si Guvernului Romaniei, tocmai pentru a intari acest Parteneriat Strategic dintre Romania si SUA", a precizat Grindeanu joi.

"Ne dorim intarirea parteneriatului strategic si din punct de vedere economic. Pentru aceasta, cei care au venit ieri, impreuna cu noi, avem multe planuri comune pe viitor, impreuna cu dumneavoastra, si cred ca putem sa ajungem impreuna la intarirea acestui parteneriat strategic", a mai spus premierul.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3091 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Sa i-o spui lu Mutu ! (De la Dinamo) (Joi, 30 martie 2017, 17:34)

    Susufler0 [utilizator]

    Poate ala, de prost ce e sa te creada!)
  • +19 (27 voturi)    
    exista un 'to do list' (Joi, 30 martie 2017, 17:39)

    tenere [utilizator]

    dar grindeanu tine lista aia invers si nu stie s-o citeasca, o sa-l ajute sobo tel_drum sau vodkutza-marcher-sur-les-tramvai s-o descifreze
  • +16 (22 voturi)    
    NOI (Joi, 30 martie 2017, 17:43)

    rutger [utilizator]

    SINTEM ROMANI !! a zis pecere, mai nou pesede ! Nu ne vindem tzara, o dam gratis, da' cu shpaga de rigoare (se poate si-n dolari !?!) !!
  • +16 (24 voturi)    
    Pentru ca toate acestea trebuiau sa aiba un nume.. (Joi, 30 martie 2017, 17:47)

    contributor.bis [utilizator]

    "Nu avem niciun to do list, contrar a ceea ce sperau unii..."
    Toata paranoia, bâjbâielile si înfumurarea acestui sistem PSDist se regasesc în aceasta scurta fraza.
    • -1 (3 voturi)    
      si ca sa aiba un nume: Open Point List=OPL (Joi, 30 martie 2017, 22:56)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      cine-l mai crede
  • +17 (23 voturi)    
    Prosteanu (Joi, 30 martie 2017, 17:48)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Ce cauta acest inapoiat mintal in functia de prim-ministru al Romaniei? Pe langa faptul ca e analfabet, pardon, ca si analfabet, mai are si un comportament de consilier comunal, aroganta din aia de lacheu cu limba ascutita. Linge bine bocancii, prostene! Nu ti-a dat voie stapanul tau sa vorbesti.
    • +2 (4 voturi)    
      SUBSCRIU! (Joi, 30 martie 2017, 20:22)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMelinte1

      Daca scriam eu ca e inapoiat mintal, sigur nu-mi publicau postul.
      Bine ca ati reusit sa-l definiti, cu blandete si v-au publicat!
  • +11 (17 voturi)    
    da... sigur... (Joi, 30 martie 2017, 17:53)

    liviu_ [utilizator]

    ... cum sa recunosti asa ceva?!
  • +14 (22 voturi)    
    Spunem cum spun ei... (Joi, 30 martie 2017, 17:56)

    Pierrotlefou [utilizator]

    ... facem cum stim noi.
    Sorinel tata, nu e nici o rusine sa-ti primesti temele de casa de la americani, mai ales ca esti in fruntea unui guvern de incompetenti, cu misiunea sa implementeze "minunatul program de guvernare".
    Asa ca lasa abordarea de cocos si nu te mai ascunde: macar cu planul ala poate nu intram de tot cu oistea-n gard!
  • +9 (15 voturi)    
    Da, ba, aia te durea pe tine (Joi, 30 martie 2017, 18:12)

    ac [utilizator]

    Nici un moment nu ti-ai pus problema sa faci ce trebuie, sau macar ce crezi ca e bine. Nu. Problema ta e ca sint unii care se dau decit destepti fata de tine.

    Ei, stii ce? Chiar sint. Si daca si-au permis sa faca asta, traducerea in romaneste e:
    " 1. E groasa.
    2. Ati nebunit?
    3. Asa, ca sa se mire prostii, Nila."
  • +17 (21 voturi)    
    Obrăznicia PSD. (Joi, 30 martie 2017, 18:41)

    asavreau [utilizator]

    Ca de obicei hoții sunt și obraznici și fac mișto de oamenii cinstiți.Grindeanu ca toți din PSD nu-și dau seama că sunt ridicoli,că guvernarea înseamnă seriozitate și respectarea legilor.
  • +17 (21 voturi)    
    UN MAMELUC ALCOOLIST (Joi, 30 martie 2017, 18:43)

    DiDiRo [utilizator]

    cine nu stie cum arata sa se uite la saltimbacul asta
  • +1 (5 voturi)    
    Normal (Joi, 30 martie 2017, 19:29)

    DT34 [utilizator]

    Nu e "to do list" era vorba de un 'roadmap", despre care nu a zis nimic 'nea caisa asta.
  • +3 (5 voturi)    
    lipsa lista (Joi, 30 martie 2017, 21:09)

    XXXXL [anonim]

    un formular.... cu niste chestii...in dreapta, la fiecare rand, doua casute : 'se face' si 'desigur'...
    care zici, ma, c-a fost lista...???
  • +2 (4 voturi)    
    ti-o fi dat o coala alba (Joi, 30 martie 2017, 23:45)

    Sasul70 [utilizator]

    si ai raspuns: Yes, Sir! we will follow.
  • -1 (3 voturi)    
    Ar fi fost culmea sa recunosti ! (Vineri, 31 martie 2017, 7:47)

    John M. [utilizator]

    Voi comunistii n-ati recunoscut ca habar n-aveti de economie nici dupa ce ati infometat un popor intreg si seful vostru a pierit intr-un foc de artificii de calibrul 7.62 !
  • 0 (2 voturi)    
    Are dreptate ! (Vineri, 31 martie 2017, 12:31)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Se numeste Roadmap (harta de drum) si incepe cu obligatia unei justitii independente care sa lupte impotriva coriuptiei. Apreciabil efortul lui grindeanu de a face din negru alb :-)))