VIDEO Un barbat a fost ucis pe aeroportul parizian Orly dupa ce a atacat o femeie-soldat pentru a-i smulge arma/ Acelasi atacator trasese cu pistolul si ranise anterior un politist de la un filtru rutier/ Era un musulman radicalizat, cunoscut de serviciile de informatii

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:28 Actualitate | Esenţial

Alerta pe aeroportul francez Orly
Foto: Captura YouTube
Un barbat a fost impuscat de politia franceza dupa ce a smuls arma unui militar de pe aeroportul parizian Orly. Un politist a fost impuscat si ranit intr-un al incident ce a avut loc la nord de Paris la un filtru rutier. Incidentele vin cu cateva saptamani inainte de alegerile prezidentiale din Franta, tara lovita dur in ultimii doi ani de atacurile militantilor islamisti. Franta este sub o stare de urgenta prelungita de mai multe ori, ultima oara pana in iulie anul acesta.

Evenimentele de sambata, LIVETEXT:

18.50 Sinteza AFP: Ce stim despre atacul de la aeroportul parizian Orly

17.25 Numele presupusului atacator de la Orly este Ziyed Ben Belgacem, confirma un oficial francez

16.50
Terminalele Sud si Vest ale aeroportului au fost redeschise (AFP)

14.44 Barbatul a incercat sa smulga arma unei femei-soldat “intr-un atac extrem de violent” asupra ei inainte sa fie impuscat mortal, a declarat un purtator de cuvant al armatei franceze. 

Benoit Brulon, purtator de cuvant al patrulelor antiteoriste Operation Sentinelle a adaugat ca ea se simte bine acum. Femeia, parte a unui detasament al fortelor aeriene, a cazut la pamant in timp ce se lupta cu atacatorul. “In acel moment camarazii ei au deschis focul pentru a o proteja pe ea si pe oamenii din jur”, a spus Brulon. 



13.35 Tatal si fratele atacatorului au fost luati in custodia politiei, au declarat surse judiciare pentru Reuters. 

13.02 Ministrul  de interne Bruno Le Roux spune ca atacatorul era cunoscut de politie si de serviciile secrete.

Directorul operatorului aeroportului Orly a declarat ca terminalul de Sud, in care a avut loc incidentul va ramane inchis pana spre miezul noptii, iar cel de Vest va fi redeschis curand.

12.40 Ministrul francez de interne spune ca barbatul impuscat mortal pe Orly ranise, tot sambata dimineata, un politist cu pistolul, cand a fost oprit la un control in alta parte a Parisului

12.22 Barbatul impuscat era implicat in trafic de droguri si se afla sub control judiciar, scrie Le Figaro, care mai afirma ca acesta fusese in atentia serviciilor speciale sub suspiciunea radicalizarii in inchisoare, dar supravegherea sa a fost oprita.

12.04 Amanunte despre incidentul de la filtrul rutier din Stains (Seine-Saint-Denis): In jurul orei 7.00 dimineata, un barbat a tras cu pistolul asupra politistilor, ranind pe unul dintre ei usor la cap, iar apoi a furat o masina si a fugit, scrie Le Figaro. 

O sursa din politie a spus AFP ca incidentul este legat de atacul de la Orly, dar Le Figaro spune ca, potrivit informatiilor ziarului, politia nu a stabilit pana acum “o legatura absolut sigura”. 

11.53 Atacatorul era un musulman radicalizat, cunoscut serviciilor de informatii, a declarat Reuters o sursa din politie

11.41 “Barbatul a reusit sa smulga arma unui soldat. A fost neutralizat rapid de fortele de securitate”, a precizat Pierre-Henry Brandet, purtator de cuvant al ministerului de interne. Acesta a precizat ca pirotehnistii au verificat daca atacatorul avea centura exploziva, dar nu au gasit asa ceva.

11.32 Traficul aerian pe Orly a fost intrerupt complet. Potrivit ministerului francez de interne, circa 3.000 de persoane au fost evacuate din terminalul de sud, iar cei din terminalul de vest sunt tinuti inauntru.

11.21 Prefectura Val-de-Marne sfatuieste pasagerii sa nu mearga la aeroport. Cele doua terminale de pe Orly sunt inchise, iar unele zboruri sunt deviate spre aeroportul de Gaulle, potrivit Directoratului General de Aviatie Civila, citat de Le Monde.

11.09 Pirotehnistii verifica daca barbatul ucis avea centura de explozibili

10.59 Ministerul francez de interne transmite ca un politist a fost impuscat si ranit intr-un incident separat ce a avut loc la nord de Paris la un filtru rutier.

--------
“Un barbat a furat arma unui soldat si s-a refugiat intr-un magazin de pe aeroport inainte sa fie impuscat de fortele de securitate”, a declarat un purtator de cuvant al ministerului de externe. Nu exista raniti, a adaugat acesta.

Aeroportul a fost evacuat:







Citeste mai multe despre   






















9170 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Sa speram ca e mortal! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:01)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dar ca va trai cat sa divulge complicii si planurile ulterioare!
    By the way, chestiile astea nu vor face deloc bine la alegerile din Franta si Germania, si ulterior intregului UE!
    50% posibilitate de disolutie!
    Asa, ca, la cap si cu hotarare!
    • -7 (19 voturi)    
      Moaaaa, cum le stii tu pe toate... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 14:01)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      N-ai nici un dubiu.
  • +11 (25 voturi)    
    e prea tarziu (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:25)

    un_critic [utilizator]

    atacurile descreieratilor e noua normalitate... nu se mai poate face nimic :(
  • +7 (29 voturi)    
    Probabil (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:37)

    Nyk1 [utilizator]

    Un alt adolescent prea fascinat de arme. Ce ți-e și cu tineretul francez din ziua de astăzi!
    • +13 (23 voturi)    
      Adolescent fragil (Sâmbătă, 18 martie 2017, 13:07)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Uitasei "fragil".
  • -7 (15 voturi)    
    Piesa 5 (Sâmbătă, 18 martie 2017, 12:04)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Regia asigurata de DPSD
    Scenariul RG
  • +22 (40 voturi)    
    nu mai dezinformati (Sâmbătă, 18 martie 2017, 13:14)

    DSS [utilizator]

    era un biet om cu probleme psihice. cum sa fie vroba de un musulman radicalizat?
    nu se poate asa ceva!
    • -2 (4 voturi)    
      este posibil... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:22)

      diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      sa fie musulman si cu probleme psihice? Sau excludeti, dnle doctor?
      ATENTIE: fake news dauneaza grav sanatatii... mintale!
  • -24 (36 voturi)    
    ce importanta are ca era musulman? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 13:28)

    demaGOGU [utilizator]

    ....omul era radicalizat si asta e elementul declansator al deciziei de a ataca.

    nu amalgamarii!
    • +23 (33 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 18 martie 2017, 14:14)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Normal ca era radicalizat: citise Koranu' unde scrie sa omori toti infidelii.
    • +7 (7 voturi)    
      crestin radicalizat? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:16)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ai auzit vreodata de vreun crestin radicalizat care sa comita un atentat? musulmanii astia sunt inca in evul mediu din pacate
    • +8 (8 voturi)    
      Cum naiba nu sunt radicalizati budisti? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:28)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      O fi un mister?
  • +3 (27 voturi)    
    Tot răul spre bine (Sâmbătă, 18 martie 2017, 14:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Franța va avea prima femeie președinte, care va pune capăt acestor evenimente cotidiene din seria „trăim în Franța și asta ne ocupă tot timpul”.
    • 0 (6 voturi)    
      fereasca... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:14)

      diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sfantul, sa ne trezim cu madam la Paris. Celor ce traiesc in Franta le recomand atunci sa emigreze!
      Si de la UE putem sa ne luam si La Revedere...
  • +25 (35 voturi)    
    Daca la fiecare incident asemănător (Sâmbătă, 18 martie 2017, 14:25)

    nick24 [utilizator]

    Toate rudele radicalizatului ar fi fost expulzate din țară în aceeași zi, fără nicio excepție, cred că s-ar potoli teroriștii.
    • +4 (10 voturi)    
      De ce expulzate? Trebuie tratati ca orice terorist (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:01)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      De ce expulzate?
      Trebuie tratati ca orice terorist.
    • +4 (6 voturi)    
      Judecati si condamnati ca teroristi (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:55)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Daca ar familia ar fi expulzata ar insemna ca scapa de justitie.
      Cel ma bine este ca familia, cei apropiati teroristului sa fie judecati si condamnati pentru terorism.

      Plus, sa plateasca despagubiri pentru pagubele provocate.
    • -7 (9 voturi)    
      ce e asa... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:12)

      diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      de greu de inteles? Omul era cetatean francez, nascut acolo. Cetatenii unei tari nu pot fi expulzati din propria tara.
      In afara de asta, de ce ar trebui pedepsita o familie, chiar daca a dat nastere la un dobitoc?
      Terorismul islamic din vest este in cea mai mare parte o problema a acestor tari, si foarte putin "importata" prin refugiati.
    • -3 (11 voturi)    
      Te simti raspunzator (Sâmbătă, 18 martie 2017, 21:00)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Pentru toate actiunile verilor tai? Sau a unchilor tai? De unde D-zeu veniti cu ideile astea? S-apoi va mirati cand va face cineva fascisti.
    • 0 (0 voturi)    
      si cu alocatiile ce faci!? (Luni, 20 martie 2017, 13:30)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Acele numeroase rude ale radicalizatului stateau probabil pe ajuteor social, la fel ca vitantii ilcii de la noi. Daca ar fi fost expulzati cu totii, cine mai incaseaza ajutoarele sociale?!
      Franta ar risca un cumplit exces bugetar, care poate perturba grav economia!
  • +21 (35 voturi)    
    Ce aveti cu religia "pacii"? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 14:55)

    quietguy58 [utilizator]

    Ce aveti cu religia "pacii"?
    Se stie ca nici un terorist nu este musulman.
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:54)

    tudorr [utilizator]

    Acu sa te tii, or sa iasa in strada "francezii" ca l-au omorat degeaba pe bietul om...
  • +6 (10 voturi)    
    Tot inainte cu ideile de stanga ! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:55)

    Idealistu [utilizator]

    Pina la distrugerea completa a civilizatie europene.
    Imigranti acceptati fara discernamant, toleranta oricaror religii, cu exceptia religie crestine, prostie cu carul si pomana de la stat din banii celor care muncesc.
  • +8 (10 voturi)    
    califatele franceze (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:45)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    Intr-o clasa dintr-o scoala franceza se striga catalogul: -Al Hasoon Mustafa! - Prezent!, - Al Jaffar Yusuf! -Prezent!, Al Habib Nadir! - Prezent!, Al Ain Ben Oit! Liniste totala. Al Ain Ben Oit! La fel. Liniste totala. Un elev saten, cu ochelari si pistrui, ridica timid mina si zice : '' Domn profesor, cred ca de mine este vorba. Numele meu este ALAIN BENOIT !
  • -7 (11 voturi)    
    Intre timp, in Romania... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:40)

    Trojan.H [utilizator]

    In timp ce in Franta mor citiva nefericiti loviti de teroristi musulmani, in Romania mor copii, femei si batrini cu miile loviti chiar de romani ortodocsi get-beget. Spitale, sosele, saracie, coruptie, hrana si medicamente contrafacute, apa de la chiuveta, poluare, etc, etc, etc. Conform statisticilor, dupa Siria, Romania are numarul cel mai mare de nefericiti care isi iau bagajele si pleaca din tara in care s-au nascut. Cu diferenta ca in Siria este oficial razboi. Unde pleaca? In Franta, acolo unde riscul de a fi atacat de un terorist este de un milion de ori mai mic decit de a muri in tara pe mina romanilor ortodocsi get-beget.
  • +3 (3 voturi)    
    Douce France... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:01)

    OvidiuStoica [anonim]

    Cher pays de mon enfance...
    Bercée de tendre insouciance
    Je t'ai gardée dans mon cœur!
    ....Qui ete musulmane
  • +9 (17 voturi)    
    vai,vai, vai (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:25)

    martel55 [utilizator]

    cum adica era musulman radicalizat? astia de au scris trebuie dati afara, era doar un biet european cu probleme psihice, datorate prea marii iubiri de pac epromovata de religia lui....e clar ca nu se vor temrina crimele in Europa pana fie va fi islamizata, fie vor fi expulzati musulmanii din europa cum au fost din Spania acum cateva sute de ani, cale de mijloc nu exista, diferenta intre cele doua culturi e prea mare , sunt incompatibile
    • +6 (8 voturi)    
      Nu multa lume intelege sarcasmul. (Sâmbătă, 18 martie 2017, 21:12)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Nu multa lume intelege sarcasmul.
      Felicitari pentru comentariul dvs.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa citim stiri si fara intermediari (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:56)

    daskyd [utilizator]

    Né en 1978, il était connu des services de police mais seulement pour des affaires de droit commun (neuf mentions à son casier judiciaire, notamment des affaires de stupéfiants et de vols aggravés). Il ne faisait pas l’objet d’une fiche S et n’était pas inscrit au Fichier des signalements pour la prévention de la radicalisation à caractère terroriste (FSPRT), le fichier qui recense tous les individus signalés par les services de renseignements.

    Sursa: Le Monde. (En savoir plus sur: http://www.lemonde.fr/societe/article/2017/03/18/un-homme-abattu-a-l-aeroport-d-orly-apres-avoir-derobe-l-arme-d-un-militaire-de-sentinelle_5096690_3224.html#cyQKobYvJ0MH1ool.99)


    Traducere:

    Nascut in 1978, era cunoscut politiei dar numai pentru infractiuni de drept comun (noua mentiuni in cazierul judiciar, in special infractiuni cu stupefiante si furt calificat). Nu era inscris in fisierul S si nici in Fisierul de semnalmente pentru prevenirea radicalizarii cu caracter terorist (FSPRT), fisierul care recenzeaza toate persoanele suspectate de serviciile de informatii.

    [n. persoanele inscrise in fisierul S sunt suspecti pentru infractiuni contra securitatii nationale, in special de terorism].