Utilizatorii aplicatiei Biziday a lui Moise Guran, alertati de o falsa avertizare de cutremur de 10 grade Richter in Vrancea / Guran afirma ca e posibil ca serverul sa fi fost spart

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 martie 2017, 20:15 Actualitate | Esenţial

Alerta cutremur pe Biziday
Foto: biziday.ro
Utilizatorii aplicatiei aplicatiei Biziday a lui Moise Guran au primit vineri seara un mesaj de alerta care avertiza ca un cutremur de 10 grade pe scara Richter ar fi avut loc in Romania, in zona Vrancea. Guran a precizat, pe Facebook, ca este posibil ca serverul sa fi fost spart.

"Vrancea a detectat un cutremur de 10 grade magnitudine Richter, produs la o adancime de 10 km. Pastrati-va calmul si mergeti cu familia sub o grinda solida!", scria in acest mesaj.

"Ceea ce ati primit nu este o alerta de cutremur ci o Alerta Rosie, cu textul unei Alerte de Cutremur. Asta sugereaza ca serverul nostru a fost spart. Momentan l-am deconectat si investigam. Ne cerem scuze si vom reveni de indata ce voi avea mai multe informatii", a scris Moise Guran, pe Facebook.

Initial, Centrul mediteranean de seismologie a publicat o alerta legata de zvonuri neconfirmate despre un cutremur din Romania, care a fost insa retrasa in scurt timp.

Nici pe Institutul de Fizica Pamantului, nici pe Institutul american de geofizica nu se regasesc informatii despre un cutremur recent in Romania.

Reamintim ca sambata, 4 martie, se implinesc 40 de ani de la cutremurul devastator din 1977.


Citeste mai multe despre   

























[P] Oferta publica pentru punctele ANRP, pe ultima suta de metri

Zeci de detinatori de puncte emise de Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor(ANRP) au decis sa vanda in cadrul ofertei publice de achizitie derulate de fondul de investitii Alpha Quest. Lansata la inceputul lunii februarie, aceasta mai are aproximativ o luna pana la termenul final, 30 aprilie. 


23120 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    comentarii de neuitat... (Vineri, 3 martie 2017, 20:18)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    "Moise, am ieșit in curu' gol din hotel in plin centru. Și acuma îmi tremura degetele pe taste."

    "cere filmarile de pe camerele de supraveghere, o sa ai amintiri de neuitat :))"
  • -3 (21 voturi)    
    Numai sustinatorii PSD (Vineri, 3 martie 2017, 20:21)

    DanAlexe1 [anonim]

    pot crede o alerta de cutremur cu magnitudinea 10 pe scara Richter.
    Este evident ca e o prostie.
    • -1 (15 voturi)    
      Sincer (Sâmbătă, 4 martie 2017, 10:07)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui DanAlexe1

      ma indoiesc profund ca "bizidei"-ul lu' varu' Moise are prea multi abonati pesedisti. Majoritatea abonatilor sunt tefelei care-i sorb cuvintele ca pe sfanta agheasma, desi nu pricep nimic. asta nu-i o problema, ca nici el nu pricepe oricum nimic din ce spune... :) Revenind, statistic deci, majoritatea exemplarelor care s-au speriat de alerta sunt tineri corporatristi, frumosi si liberi... acy' despre nivelu' lor de inteligenta, se pare ca te-ai pronntat deja, eu nu te contrazic... :)
      • 0 (0 voturi)    
        Este imposbil (Luni, 6 martie 2017, 10:22)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        Ca la distilarea fractionata, este o lege fizica, cei cu IQ sub 35 se duc in partidul lui Ilici, NU AU CUM sa fie corporatisti.
        Chiar daca ei ar dori, nu ar fi anagajati - multinationale vor "sclavi" care sa fie capabili sa indeplineasca o actiune simple, n-au ce face cu tampitii!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Luni, 6 martie 2017, 10:20)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui DanAlexe1

      In primul rand, stim ca seismul de Vrancea are o perioada de CIRCA 40 de ani, dar sa se repete exact in jurul acelei date, este extrem de improbabil!
      Apoi, seismele de Vrancea au magnitudinea 7-7.7, unul de 8 este extrem de improbabil, iar unul de 10 este absolut imposibil!
      Iar daca cumva ar avea loc, nu ajuta sa fugi din hotel in curu' gol, la gradul 10 mori oricum ...
      Nu stiu de ce ai primit minusuri, evident ca numai adeptii ilici, adica cei cu IQ sub 35, sunt in stare sa creada asa ceva!
  • +2 (8 voturi)    
    LOL! (Vineri, 3 martie 2017, 20:28)

    local observer [utilizator]

    Prank la nivel de națiune! :)
  • +30 (30 voturi)    
    La 10 grade statul sub grinda e degeaba... (Vineri, 3 martie 2017, 20:40)

    banel [utilizator]

    Bine ca a afisat 10 grade...daca venea cu o valoare credibila, atunci chiar ar fi fost panica.
  • -30 (40 voturi)    
    cine este Moise Guran ? (Vineri, 3 martie 2017, 20:45)

    un domn [utilizator]

    ce este "bizidei" ? o forma Olteneasca de Manipulare. Apreciez ca l a infruntat pe mujicul NicoLICHEA, insa dupa EXACT acest episod a disparut ca Magaru In Ceata...europafm este un fel de radio zu...acolo am inteles ca isi face veacul
    • -16 (24 voturi)    
      Un dezechilibrat, un extremist. (Vineri, 3 martie 2017, 22:41)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Vede numai părți negative în politica hoților și numai parți pozitive în cea a cinstiților. Realitatea este departe de viziunea lui.
      • -2 (2 voturi)    
        :)))) (Duminică, 5 martie 2017, 13:23)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        In afara de vreo 2, n-a prins niciunul ironia :D
    • +6 (14 voturi)    
      E unul mai destept, asa... (Vineri, 3 martie 2017, 22:55)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca stai sa-l asculti...
  • -13 (29 voturi)    
    Uninstall (Vineri, 3 martie 2017, 21:03)

    BDlamunte [utilizator]

    Uninstall.
    • +5 (5 voturi)    
      pentru moment (Sâmbătă, 4 martie 2017, 14:03)

      IonuțNeațu [anonim] i-a raspuns lui BDlamunte

      Uninstall si la mine, pana la remedierea problemei. Azi noapte ma tinea dintr-un cutremur in altul... Vreo jumatate de ora am rezistat asa, asteptand "miracolul".
  • +5 (9 voturi)    
    Am auzit de la Radio Erevan (Vineri, 3 martie 2017, 21:43)

    popescu_dtru [utilizator]

    Cutremurul de 10 grade e produs de Brexit. Maestrul nu l-a simţit, îi dă înainte cu Europa.

    Fiecare pasăre pre limba ei piere.
  • +10 (12 voturi)    
    Grinda (Vineri, 3 martie 2017, 21:58)

    Vidanjor [utilizator]

    La 10 grade se modifica relieful. Macar mori sub grinda...
    • +7 (7 voturi)    
      10 km (Vineri, 3 martie 2017, 22:47)

      satanae [utilizator] i-a raspuns lui Vidanjor

      La 10 grade. la adincime mare. se modifica formele de relief. De fapt, nu prea se stie ce se intimpla cu adevarat, ca nu s-au inregistrat cutremure care sa ajunga chiar la 10. Problema era insa cu aia 10 km adincime. La adincime asa de mica, nu se misca muntii, dar in mod sigur nu mai ramine nimic construit de om in picioare. Mai bine zis, se topeste tot.
    • +3 (15 voturi)    
      . (Vineri, 3 martie 2017, 22:51)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Vidanjor

      Păi n-a zis el că #rezistă?
  • +1 (5 voturi)    
    Alte comentarii tari (Vineri, 3 martie 2017, 23:43)

    Heruvim [utilizator]

    "Puteau pune si ei mai putine grade....la 10 imi aplaudau genunchii"

    P.S. inca nu se stie daca a fost spart serverul Biziday, sau serverele Google la care aveti voi conectate telefoanele cu Android
    • 0 (0 voturi)