INTERACTIV 40 de ani de la cutremurul din 1977. Vezi istoria celor mai mari seisme care au lovit Romania, ce s-a intamplat in '77 si informatii despre un posibil viitor cutremur major

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 3 martie 2017, 13:03 Actualitate | Esenţial

Cutremurul din 77 - intenstitatile resimtite in Romania si in zona
Foto: INFP
Sambata se implinesc 40 de ani de la cutremurul din 4 martie 1977, cel mai devastator seism din istoria recenta a Romaniei care a lasat in urma peste 1.500 de morti, 11.000 de raniti si zeci de mii de cladiri prabusite sau avariate. Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pamantului (INCDFP) lanseaza o aplicatie interactiva, complexa, prin care prezinta cutremurele din ultimele secole, cu harti interactive si informatii legate de valorile de intensitate semnalate, galerii foto si video cu privire la efectele cutremurelor din 1940 si 1977, informatii relevante si verificate, precum si harti recente de hazard seismic. Aplicatia interactiva prezinta si perspectiva asupra unui viitor cutremur major resimtit in Romania.

"Cutremurul din 4 martie 1977 a fost cel mai distructiv cutremur de pe teritoriul Romaniei din secolul XX (cel putin). Datele oficiale arata ca 1578 de persoane si-au pierdut viata in Romania (din care 90% in Bucuresti) si 11321 au fost ranite, in principal datorita prabusirii cladirilor. Cutremurul a doborat sau avariat grav 32897 de locuinte si a afectat 763 de unitati industriale. Din 40 de judete, 23 au fost grav afectate. Un raport din 1978 al Bancii Mondiale arata pagube economice totale in valoare de 2 miliarde de dolari, din care 70% in Bucuresti. In Bulgaria s-au inregistrat pagube materiale si peste 120 de morti"


NOTA: Aplicatia interactiva de tip Story-Map este una complexa si contine multe informatii, harti interactive, fotografii si clipuri video. Din acest motiv incarcarea acesteia poate dura mai mult. (In caz in care un anumit element - harta/fotografie/video/text - nu se incarca, dati un "refresh" la pagina).

Aplicatia poate fi vizualizata pe tot ecranul aici.



Citeste mai multe despre   






















27717 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Sa vina !!! Cat mai mare !!! (Vineri, 3 martie 2017, 13:12)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... dar doar guberniul si parlavramentul definitiv sa mi ti le doboare !!! ...
  • +8 (16 voturi)    
    Cel mai mare seism (Vineri, 3 martie 2017, 13:13)

    cato [utilizator]

    Cel mai mare seism a lovit in 1930 si a avut epicentrul in Oltenita ;-)
    • -3 (5 voturi)    
      De ce nu aduci si dovezi? (Vineri, 3 martie 2017, 16:14)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cato

      In primul rand, in articol nu se spune "cel mai mare" (sau nu am vazut eu??). Ceea ce e foarte corect, avand in vedere ca in acest caz "mare" e o notiune relativa. Poate nu a fost cel mai mare (ma refer la cutremurul din 1977) ca intensitate, dar sigur a fost cel mai mare din punctul de vedere al pagubelor (atat materiale cat si umane). Dar, inca o data, poate ma insel, asa ca prezinta te rog si niste dovezi, nu arunca doar vorbe fara sustinere.
    • -1 (1 vot)    
      dA (Vineri, 3 martie 2017, 18:58)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Cel mai puternic de pe teritoriuil Romaniei: 26 oct. 1802 (7,9-8.3 Richter) : https://ro.wikipedia.org/wiki/Cutremurul_din_1802_(Rom%C3%A2nia)
  • +6 (6 voturi)    
    vor mai veni si altele, poate si mai mari (Vineri, 3 martie 2017, 13:56)

    cladob [utilizator]

    intrebarea este cat suntem de pregatiti sa le infruntam ? vor suporta infrastructura, spitalele, casele noastre ?
    • +6 (6 voturi)    
      Consolidare! (Vineri, 3 martie 2017, 14:29)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Anul trecut nu s-a consolidat nicio cladire cu risc seimic mare, la nivel national. Autoritatile locale au cea mai mare responsabilitate dar si Guvernul care da banii.
      In Bucuresti, daca miloasa si prea cuvioasa Gabriela Vranceanu Firea Pandele nu se trezeste si trece la treaba si aplica legea in privirea consolidarilor, va fi macel!
  • +5 (7 voturi)    
    OUG pe bune nu FURT (Vineri, 3 martie 2017, 15:57)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    nenorocitii PSD_ALDE incearca sa consolideze imunitati, amnistii si protectii la furt.

    acum au majoritate in Shparlament, au Guvernul dero de ce nu fac nimic in privinta consolidarilor pentru ca vulnerabilitatea populatiei la un cutremur puternic ESTE URGENTA cu adevarat.
  • +3 (13 voturi)    
    Copil fiind, (Vineri, 3 martie 2017, 16:25)

    gayon [utilizator]

    mai am inca in minte acele clipe de groaza si durere. Dar mai ales imaginea de la tv. cand Ceausescu se plimba printre daramaturi cu o figura impietrita de groaza, durere si tristete in fata dezastrului. Dupa ani, cand Ceausescu nu mai era, dar Romania isi plangea mortii si disparutii Revolutiei din 1989, figura lui iliescu, cu gura pana la urechi m-a marcat profund, dar in sensul negativ, lasand in suflet o rana care nu cred ca vreodata se va vindeca. fsn, pdsr, pd, psd sunt identice cu fostul pcr, cu o singura diferenta, pcr-ul condus de Ceausescu era caracterizat si de un inalt simt patriotic si nationalist, pe cand continuatorii lor sunt animati doar de simtul organizatoric al mafiei de a distruge si a jefuii totul. E o greseala mare sa-l compari pe Ceausescu cu dragnea sau alti lideri psd-isti. Primul a avut bubele lui, dar nu poate nimeni sa spuna ca nu a fost un patriot, in schimb actualii nu au bubele lui ceasca, pt ca sunt umpluti de putregaiul coruptiei si sunt cei mai mari tradatori din istoria Romaniei.
    • +3 (5 voturi)    
      realitate paralela (Vineri, 3 martie 2017, 20:01)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      Cred ca am trait in realitati paralele. Comparatiile pe care le faceti sunt jignitoare pentru sirul lung de victime al ciumei rosii, comunismul.
      • +2 (6 voturi)    
        Ai dreptate. (Sâmbătă, 4 martie 2017, 10:42)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

        In opinia ta fsn-ul si ilici sunt salvatorii Romaniei. Comunismul e o utopie. E clar si nu ti-o spune unul cu convingeri de dreapta, pt ca e atestata stintific ideea. Conjuctura politica in care s-a scaldat Romania intre 1944-1989 a fost cum a fost si nu e spatiu ca sa fie caracterizata. Nimeni nu elogiaza dictatura comunista, dar nici nu poti sa treci cu vederea ca ce s-a construit cu atatea sacrificii de parintii si bunicii nostri in 45 de ani s-a distrus si furat in decurs de 10 ani. Imagineaza-ti Romania condusa in perioada 1944-1989 de actuala clasa politica. Doamne pazeste Romania de o catastrofa similara ca cea din 1977, pt ca in ziua de azi o astfel de situatie de criza cu actualii politici care administreaza tara... Brrr. nici nu ma pot gandi la asa ceva. Sa ne pazeasca Dumnezeu.
        • +3 (7 voturi)    
          Si ca o completare la lumile paralele. (Sâmbătă, 4 martie 2017, 12:01)

          gayon [utilizator] i-a raspuns lui gayon

          Dupa 1989 pana in ziua de azi, a recunoscut cineva din fostul aparat represiv, propragandistic, administrativ al pcr(de la activisti simpli, militieni, securisti si pana la cei din cc) ca pt. ei laptele supt de la vaca comunista a avut alta culoare si alt gust decat multimea sacrificata pe altarul ideologiei?. Nu exista niciunul. Toti pozeaza in victime ale regimului totalitar. Si-au impartit intre ei si neamurile lor, tot ce azi se numeste Romania si acum infiereza trecutul pt ca ceea ce au furat, nu a fost construit nici de dictatori, nici de regimul lor comunist ci a fost cladit de poporul roman cu mari sacrificii. Eu cred ca acestea sunt lumile paralele pe care le pomenesti.
    • 0 (0 voturi)    
      curat patriot, nea Ceau ! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:32)

      dinfranta [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      http://www.libertatea.ro/stiri/video-cutremurul-din-4-martie-1977-ranitii-de-la-blocul-scala-condamnati-la-moarte-de-ceausescu-1758138
      • +1 (1 vot)    
        Link-ul tau confirma comentariul de mai sus (Duminică, 5 martie 2017, 11:26)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui dinfranta

        cu referire la cele doua lumi paralele. Singurul vinovat de atrocitatile comuniste e dictatorul. E si normal pt. ca el nu se mai poate apara. Graba si misterul care a invaluit procesul si condamnarea lui spune totul. In rest toti lingusitorii care l-au inconjurat sunt mai curati ca apa sfintita. Acuma prin articole ca cel de sus toti pozeaza in eroi si opozanti ai dictaturii, dupa ce au sters toate urmele din arhivele televiziunii si toate documentele compromitatoare care ar arata urmasilor pana unde poate duce degradarea umana a celor care stateau in pozitia carligului si cu limba pana la genunchi in fata lui. Gretos. Fac parte din categoria celor care au cunoscut rigorile regimul comunist in toata duritatea lui. Nu am avut parte nici eu, nici parintii si nici bunicii de cel mai mic favor facut de regimul comunist. Ba dimpotriva. Numai dezgusturi. Si am trait acel calvar ca alte milioane de romani. Scriu aceste randuri doar pt. a diferentia istoria reala bazata doar pe fapte si date, de istoria fundamentata pe ideologii si interese personale.
      • +1 (1 vot)    
        Octavian Andronic, (Duminică, 5 martie 2017, 12:50)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui dinfranta

        Fondatorul cotidianului Libertatea. Citat din articolul, impartialului ziarist, intitulat ,,Trufasa citadela": ,,În România de azi nimeni, sau aproape nimeni, n-a apucat să facă politică dintr-un sentiment pur al datoriei care îi revine către societate în schimbul avantajului de a-i fi creat suportul material necesar acestui transfer. Singurul care a încercat și mai încearcă - în opinia mea cel puțin - este președintele Partidului Conservator, Dan Voiculescu". E vorba de acelasi voiculescu care sta dupa gratii si care era responsabil cu administrarea finantelor ceausiste si din salariul lui de bugetar momenclaturist si-a finantat imperiul mass media de intoxicare in masa a romanilor? Da, coincidenta, chiar el. Ptiu drace! ,,dinfranta" disfrazat in gadea sau van damul varanului. Daca stiam asta dinainte nici nu ma oboseam sa-ti raspund. Pierdere de timp. O sa fiu mai prevazator data viitoare. Pana unde poate sa mearga scarbosenia voastra, manipulatori nenorociti.