Augustin Lazar anunta ca Parchetul General va continua ancheta privind elaborarea OUG 13

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 februarie 2017, 9:34 Actualitate | Esenţial

Augustin Lazar
Foto: AGERPRES
Ancheta privind OUG 13 va fi continuata de Ministerul Public in ceea ce priveste "strict aspectele penale, care tin de competenta ministerului", a declarat marti dimineata procurorul general Augustin Lazar, inaintea sedintei Consiliului Superior al Magistraturii. "Ministerul Public in niciun caz nu va face evaluarea oportunitatii", a precizat Augustin Lazar, adaugand ca "in cadrul sectiei penale va continua aceasta ancheta".

Procurorul general a subliniat ca Parchetul General nu evalueaza legalitatea actelor altei puteri, ci ancheteaza "fapte penale si persoane concrete".

"Fara indoiala ca Ministerul Public este sesizat cu aspectele penale ale problemelor, cu fapte penale concrete si cu persoane concrete. Prin urmare, Ministerul Public nu va face evaluari ale legalitatii, ale oportunitatii actelor unei alte puteri, ci strict ne cantonam la aspecte penale care tin de competenta Ministerului Public", a precizat Augustin Lazar.

Curtea Constitutionala a admis, luni, ca exista un conflict juridic de natura constitutionala intre Ministerul Public si Guvern pe tema anchetei privind OUG 13. Sesizarea a fost facuta de presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu.

Ulterior, presedintele CCR, Valer Dorneanu, a sustinut ca DNA si-a depasit atributiile in ancheta privind OUG 13 si ca nu trebuia sa verifice legalitatea, oportunitatea ordonantei, ci trebuia sa se rezume la aspectele penale.

Intrebat si daca ancheta va putea continua, dar fara ca procurorii sa poata cerceta legalitatea sau oportunitatea, ci doar aspectele penale, Valer Dorneanu a raspuns ca da.

Parchetul General anuntase, luni, ca a luat cunostinta despre decizia Curtii Constitutionale privind constatarea existentei unui conflict intre Guvern si Ministerul Public, prin DNA, si ca motivarea CCR va fi determinanta pentru viitorul curs al anchetei cu privire la infractiunile ce constituie obiectul dosarului cunoscut generic sub denumirea de "Adoptarea Ordonantei 13".























10395 vizualizari

  • +44 (50 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 28 februarie 2017, 9:37)

    mitg [utilizator]

    Sa continue autoritatile, ca nu e fief PSD-ist in tara asta.

    Sa trimiteti mascatii peste toti.
    • +26 (28 voturi)    
      Felicitari pentr Parchet (Marţi, 28 februarie 2017, 10:29)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dorneanu si adevarul.
      Este ca si cum ai imbraca un cetatean de etine rroma in costum national romanesc si l-ai prezenta la expozitie ca roman.
      Dorneanu este vechi membru PSD si tovarasi cu ilegalistii de la PSD.
    • -5 (7 voturi)    
      bleah (Marţi, 28 februarie 2017, 12:04)

      vlad- [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      foarte bine. bagati repede si niste pichete in fata CCR-ului. strada trebuie sa arate ca nu doarme :)))
      • +5 (7 voturi)    
        Atitudinea lui este absolut normala ! (Marţi, 28 februarie 2017, 13:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vlad-

        Impresia mea este ca tu si altii ca tine ati fost pusi de niste cefe groase pesedace sa pichetati site-urile, dar nu va sunt suficienti neuronii pt asta !

        PS. Lasa-ne !
        • -3 (5 voturi)    
          ok. te las. (Marţi, 28 februarie 2017, 16:33)

          vlad- [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          de la impresie la certitudine e cale lunga si moarte sigura. traiti in continuare in lumea voastra prin vreun subsol de partid sau serviciu; printre conturi si parole menite sa "formeze" opinii "tinere si libere" :)
          • +1 (3 voturi)    
            mars de-aici! (Marţi, 28 februarie 2017, 16:57)

            revo [utilizator] i-a raspuns lui vlad-

            .
  • +40 (50 voturi)    
    O gura de aer proaspat ! (Marţi, 28 februarie 2017, 9:41)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    "Ancheta privind OUG 13 va fi continuata de Ministerul Public in ceea ce priveste "strict aspectele penale, care tin de competenta ministerului. "

    Ca nu era nu este si nu va fi NICIODATA oportuna hotia legala a stabilit-o deja STRADA.

    ... acum ramane sa ii dovedeasca pe TOTI penalii care sunt ei penali , si in guberniu, si in sekat , si in larlament , si in camera depu-hotilor, si in kakademia rumana si mujica ...
  • +32 (36 voturi)    
    Încă unul... (Marţi, 28 februarie 2017, 9:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... pe care Ciuma Roșie va trebui să-l elimine din calea ei (după ce și-a anexat CCR). DNA ne-a oferit o imagine CLARA a ceea ce se intâmplă în ministere unde abuzul de putere, falsul în acte, corupția etc sunt în floare, iar servirea obedientă a clientelei e primul obiectiv pe ordinea de zi. PSD+ALDE (cu sprijin UDMR) isi va urmari scopul de a legifera hoția, așa că nu se vor împiedica de un ciot. Justitia trebuie să redevină ceea ce a fost - apăratoarea infractorilor si sluga unui sistem mafioto-securist care și-a anexat țara ca să o jefuiască după cum vor.
  • -32 (42 voturi)    
    Deci s-a iesit in strada impotriva Constitutiei! (Marţi, 28 februarie 2017, 9:49)

    Miky60 [utilizator]

    Din ultimele 3 decizii ale CCR-ului rezulta clar ca ce a facut guvernul este total constitutional, iar ce face DNA-ul este anti-constitutional. In concluzie, cei care au iesit in strada in piata Victoriei au iesit impotriva Constitutiei, pentru a nu se respecta Constitutia, iar valul actual de critici la adresa CCR-ului al celor din strada arata ca se doreste iesirea din UE si din parteneriatul strategic cu USA pentru ca prin intrarea in UE si prin acest parteneriat suntem obligati sa respectam deciziile CCR-ului si ale Comisiei de la Venetia care au fost aplicate in OUG 13.
    • +30 (32 voturi)    
      Mars la partid (Marţi, 28 februarie 2017, 10:03)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu suntem in nici un caz obligati sa respectam deciziile PSD-ului.

      Nici la Romania 3 n-au placa asta ca PSD prin interpusii ei "respecta UE si NATO". E prea de tot.
      • -19 (19 voturi)    
        Asta ti-a spus USR si Digi 24? (Marţi, 28 februarie 2017, 10:22)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Daca te inchini la USR si la Digi 24, atunci esti indoctrinat ca daca Constitutia spune ceva ce nu convine DNA este o decizie a PSD-ului... Constitutia trebuie respectata, iar decizia CCR spune ca ce a facut guvernul este perfect constitional, iar DNA lucreaza anti-costitutional. Nu mai luptati impotriva Constitutiei!
        • +9 (11 voturi)    
          Pe cale de consecinta, (Marţi, 28 februarie 2017, 11:05)

          si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          cei care au iesit la Cotroceni, au iesit ...
          pro - Prostitutie Politica ?... Hmmm ...
        • +7 (7 voturi)    
          Ce ai fumat ? (Marţi, 28 februarie 2017, 11:13)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          E tare de tot...
        • +2 (2 voturi)    
          Zi-ne (Marţi, 28 februarie 2017, 11:27)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Care e tariful pe postare? Ce sume primesti?
        • +3 (3 voturi)    
          faci confuzii (Marţi, 28 februarie 2017, 11:54)

          misunel [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          cel putin asa cred si vad eu situatia..ce conteaza decizia ccr in contextul strazii?

          ''strada'' n-a contestat niciodata dreptul guvernului de a da ordonante,ci modul in care au facut-o si continutul acesteia.

          ccr nu a judecat cuprinsul ordonantei,textul in sine sa stabileasca daca e constitutional sau nu ccr a ''judecat'' asa-zisul conflict intre institutii . atat.
      • +16 (18 voturi)    
        Mai Miky60 , (Marţi, 28 februarie 2017, 10:29)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Mai micky-duta , pontutza mica ... tu esti mah ?....

        ptiu, sa nu fii de deochi, ca tare gramatical mai scrii , desi incepi cu "deci" ...
    • +15 (17 voturi)    
      E simplu (Marţi, 28 februarie 2017, 10:05)

      VioP [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Seful Curtii Constitutionale este numit politic,

      despre ce vorbim ?
    • +11 (13 voturi)    
      CCR nu s-a pronuntat (Marţi, 28 februarie 2017, 10:15)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      pe fondul OUG 13. Asa ca las-o moarta, ca bati campiile Patriei.
    • +12 (12 voturi)    
      CCR - numiri profesionale nu politice! (Marţi, 28 februarie 2017, 10:32)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Constitutia Uniunii Sovietice, a Burkinei Faso, a Ghanei, mai adauga tu pe lista Constitutii ilustre, facute impecabil, de mari juristi din fundul Africii (poți înlocui cu ce zicea Graur). Acilișea sfânta constituțiune e interpretată de un tovarăș care valorează Z E R O ( 0 ) pe piața dreptului.
    • +5 (5 voturi)    
      Aha...Tu esti intelectualul partidului, cel pus (Marţi, 28 februarie 2017, 13:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      sa faca rationamente de doi bani ! :)

      Acu ti-ai uitat "maruntisul" acasa si atunci ai dat-o pe sofisme ! :))

      PS. Stai jos, pt azi ai "4" ! ;)
  • +2 (16 voturi)    
    PUCI (Marţi, 28 februarie 2017, 9:50)

    livius_ss [utilizator]

    Purtatorul de cravata c Curtea a reținut că, în acord cu Raportul privind ”Relația dintre răspunderea politică și răspunderea penală în ceea ce privește activitatea membrilor Guvernului” (adoptat de Comisia Europeană pentru Democrație prin Drept - Comisia de la Veneția, cu ocazia celei de-a 94-a Sesiuni Plenare, desfășurate la Veneția, în 8-9 martie 2013), într‐un stat de drept, guvernat de principiul separației puterilor, standardul de bază ar trebui să prevadă ca procedura penală să nu fie folosită ca sancțiune pentru divergențele politice. Astfel, pentru deciziile lor politice, miniștrii trebuie trași la răspundere prin mijloace politice, iar nu prin mijloace de drept penal.omunista,stie sa citeasaca?
    • +10 (12 voturi)    
      Mânăreala legii, in folos propriu, e ”politică”? (Marţi, 28 februarie 2017, 10:35)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui livius_ss

      ia zi exact ce vrei să spui. Miniștrii ăștia, care-și dezincriminau propriile fapte, făceau fapte politice?
  • +24 (28 voturi)    
    Mai avem si patrioti in functii de conducere (Marţi, 28 februarie 2017, 9:51)

    catalinmz [utilizator]

    Intre toti hotii si lasii din parlament, guvern si ccr. Felicitari domnule Augustin Lazar
  • +14 (14 voturi)    
    astept ziua in care hotii nu vor mai face legi (Marţi, 28 februarie 2017, 10:06)

    mnicku [utilizator]

    Cred insa ca nu se va intimpla curind. Daca vor sti ca pt INFRACTIUNI MERG LA PUSCARIE direct pe 15-20 de ani , poate ca se vor opri .

    Grindeanu: " Aveti avizele "
    Iordache : " Da" --- de fapt nu a avut avizele => LA PUSCARIE IORDACHE CU EXECUTARE

    EI TOT URLA CA NU-I LASA DNA sa lucreze, de fapt DNA nu-i lasa sa fure cum vor .

    Sistemul american e simplu si eficient si chiar as vrea sa-l vad implementat la noi
  • +9 (9 voturi)    
    nici o problema (Marţi, 28 februarie 2017, 10:16)

    liviu_ [utilizator]

    o sa declare ccr ca e neconsitutional si asta...

    de fapt e neconstitutional sa te bagi in treburile guvernului si ale parlamentului... indiferent daca sunt leale sau nu!

    putina rabdare ca intr-o forma sau alta deja au zis cam pe jumatate asta...
  • +8 (10 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 28 februarie 2017, 10:19)

    CezarN [utilizator]

    CCR ar trebui sa se ocupe de conflictele de natura CONSTITUTIONALA, nu de cele de natura juridica. Or cele de natura constitutionala sunt cele intre PUTERILE statului(executiva, judecatoreasca, legislativa), nu intre doua ministere(justitiei si public).
    Atunci de ce nu ar arbitra CCR si conflictul dintre min. justitiei si cel al relatiei cu parlamentul, pe tema oportunitatii OUG13?
  • +12 (12 voturi)    
    Diferența între un ardelea dintr-o bucată (Marţi, 28 februarie 2017, 10:37)

    Maniu [utilizator]

    Augustin Lazăr și un fanariot pripășit Trădiceanu e de mii de ani lumină.
  • +14 (14 voturi)    
    ei sunt dusmanii poporului (Marţi, 28 februarie 2017, 10:39)

    MirceaIo [utilizator]

    Un lucru e cert: ne-am saturat de acesti fosti securisti care sunt preocupati numai de bunastarea lor.Pusi numai pe hotie. Niste atarnatori dusmani ai poporului roman. Olguta a marit pensile speciale. E jale!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Haideti sa haidem! (Marţi, 28 februarie 2017, 11:20)

    DanTeo [utilizator]

    Iohannis e cu noi!
  • -2 (4 voturi)    
    c'est la vie (Marţi, 28 februarie 2017, 11:53)

    vlad- [utilizator]

    relax baieti si fete. se subantelege ca aveti mult de lucru insa e abia marti. mai e destul timp sa va indepliniti planul de "postaci" pe saptamana in curs.

    PS: si ce frumos v-a dat-o la mumu' CCR-UL ieri :))))
  • -3 (5 voturi)    
    din care aflam ca Parchetul General a decis... (Marţi, 28 februarie 2017, 11:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sa nu respecte deciziile CCR si, deci, Constitutia Ro!

    cu aceasta decizie suntem la portile anarhiei, la un pas de un razboi al tututor impotriva tuturor.
    • +5 (5 voturi)    
      N-ai pic de respect de sine, mai baiatule ! (Marţi, 28 februarie 2017, 13:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Asta-i problema ta ! Doar ca postand ceea ce ai postat, fara suparare, dar faci figura de prostanac ! (Sa stii ca sunt bland in apreciere, aproape ca ma exprim eufemistic, pt ca nu vreau sa-mi fie cenzurat comentariul).

      Cum poti sa spui ca fiind descoperite un numar de 5 infractiuni care nu au legatura cu cenzurarea oportunitatii, constitutionalitatii si legalitatii OUG 13, Parchetul nu ar avea voie sa le cerceteze ?

      PS. Site-ul asta este accesat si citit in cea mai mare parte de oameni inteligenti, cititi, cultivati, cu opinii ferme, formate deja, astfel ca zau daca inteleg cui vrei tu sa transmiti produsul gandirii tale ideologice !
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo, Parchetul! (Marţi, 28 februarie 2017, 11:58)

    revo [utilizator]

    Sper ca d-nul Lazar sa nu fie o rara avis prin Parchetul mostenit de la Nitu, omul PSD-ului.
  • +1 (3 voturi)    
    Le dau o sapataman,hai cu indulgenta doua (Marţi, 28 februarie 2017, 15:49)

    xrogo [utilizator]

    si procurorii de la Parchetul ICCJ se vor face si ei de cacao,ca si colegii de la DNA!
    • +1 (3 voturi)    
      Generosule ! :) (Marţi, 28 februarie 2017, 17:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      V-au intrat banii de la partid in cont ?

      Am fost si eu generos cu tine fara sa vreau si ti-am dat un "+".

      PS. Te rog sa mi-l dai inapoi. ;))