Protestele impotriva Ordonantei care dezincrimineaza abuzul in serviciu s-au reluat joi in Bucuresti. Circa 300 de oameni s-au adunat in Piata Victoriei

de Red. Stiri, M. Ivascu     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 10:03 Actualitate | Esenţial

Protest in Piata Victoriei
Foto: Hotnews
Bucurestenii sfideaza evenimentele de miercuri seara cand ultrasi violenti au atatacat manifestantii pasnici si au iesit in strada cerand abrogarea Ordonantei care dezincrimineaza abuzul in serviciu. de dimineata, circa 40 de persoane s-au adunat joi dimineata in Piata Victoriei. iar la ora 15.00 numarul acestora a crescut la 100. Seara trecuta au protestat in Bucuresti peste 150.000 de persoane.


Urmareste relatarea protestului de seara in noul LIVETEXT deschis aici

------------------
Relatare terminata.
Urmareste relatarea protestului de seara in noul LIVETEXT deschis aici

18.00
Aproximativ 400 de persoane se afla acum in Piata Victoriei. Numarul protestatarilor este in continua crestere.

17.50:
Circa 300 de persoane protesteaza acum in Piata Victoriei. Se aud si primele scandari: PSD, ciuma rosie!, DNA sa vina sa va ia!

17.25:
Un tanar imparte ceai cald celor prezenti. O femeie distribuie cornuri cu ciocolata.

17.10: Numarul protestatarilor a ajuns la 200. Jandarmeria a lipit si a distribuit afise in care explica protestatarilor cum sa se delimiteze de instigatori. Afisul se afla si pe pagina de Facebook a Jandarmeriei.


Mesajele au fost prinse de gardurile de protectie de catre Jandarmerie.



16.30: In piata au mai sosit patru microbuze ale Jandarmeriei si trei masini incarcate cu garduri de protectie, care au fost parcate pe strada Paris. In acelasi loc se mai afla alte 4 microbuze, pline cu jandarmi, mai multe masini de politie si un echipaj medical. Numarul protestatarilor a ramas constant, aproximativ 100.

15.40:
Numarul protestatarilor a ajuns la 100. Frecvent soferii care trec prin zona ii claxoneaza pe cei din piata sau ii saluta. Cladirea guvernului este pazita de mai multe echipaje de jandarmi, pozitionate din loc in loc. Cinci astfel de echipaje sunt numai in fata Guvernului.






11.00:
Circa 40 de persoane s-au adunat joi dimineata in Piata Victoriei pentru a cere abrogarea Ordonantei care dezincrimineaza abuzul in serviciu. Oamenii stau linistiti, iar soferii care trec claxoneaza din cand in cand in semn de sustinere. O persoana are steagul UE. Protestatarii au un afis pe care scrie "Faceti galerie la puscarie". Pe trotuarul din fata Guvernului sunt mai multi jandarmi.



Piata arata impecabil dupa lupta de aseara, iar cativa lucratori de la salubrizare sterg ultimele urme.



Maratonistul Andrei Rosu si-a mutat biroul in Piata Victoriei: "Este prima data cand ies la un protest. Imi pare rau ca nu am facut-o pana acum. Simt ca deja s-a trecut de o anumita granita", a declarat acesta.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

19053 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    E buna legea :) (Joi, 2 februarie 2017, 10:09)

    zanghe [utilizator]

    Pentru ca un viitor penal, nu va mai da de exemplu 1 tun de 2 mil ron, are nevoie de 10x190000
    • +4 (4 voturi)    
      defapt.. (Joi, 2 februarie 2017, 12:25)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui zanghe

      un hot stie ca poate fura 199999.99
  • +11 (13 voturi)    
    Venim si noi !!! (Joi, 2 februarie 2017, 10:14)

    Carcalete [utilizator]

    Diseara ... again !!!!!!!
  • +12 (14 voturi)    
    BRAVO (Joi, 2 februarie 2017, 10:16)

    dana35 [utilizator]

    Vin si eu dupa job.
    Hai sa mergem cat mai multi sa dam jos gasca de HOTI !!! JOS PSD
    • +1 (1 vot)    
      s-au pus cu oamenii destepti! (Joi, 2 februarie 2017, 16:32)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui dana35

      Tot respectul!
      Analfabetii s-au pus cu oamenii destepti, care asigura progresul si bunastarea neamului!
      Nu cred ca mai este actuala vorba lui Lapusneanu: "prost, da multi!".
  • +14 (16 voturi)    
    RESPECT ! (Joi, 2 februarie 2017, 10:17)

    un domn [utilizator]

    Pastrati va Energia pentru Vineri !
    Aparati DNA !
    Organizare Exemplara !
  • +8 (10 voturi)    
    Momentul de dupa.... (Joi, 2 februarie 2017, 10:29)

    Frank777 [utilizator]

    Ce crede Iordache,Dragnea,Grindeanu?Ce crede restul guvernului?Ce cred PSdisti? Ei cred ca nu va exista momentul de dupa ......Ce vor face..... dupa? mai dau 100 de lei ? Oamenii astia par sa uite ca istoria se invarte si oricat de indepartat ar fi momentul de dupa...el vine inexorabil si atunci toti isi dau seama ca nu a meritat.Pentru ca nu ramane nimic.....
  • +11 (13 voturi)    
    Diseara din nou in strada! (Joi, 2 februarie 2017, 10:35)

    OG [utilizator]

    Nu ne sperie penalii cu strategii de pe vremea lui Iliescu. Jos hotii! Retrageti OUG-ul!
  • +13 (15 voturi)    
    fara violenta (Joi, 2 februarie 2017, 10:42)

    MirceaIo [utilizator]

    Vom protesta, pana ne veti lasa!!!!!!Grindeanu, Dragnea, Iordache obligatoriu trebuie sa fie pedepsiti. Sunt responsabili pentru aceasta situatie. N
  • +6 (8 voturi)    
    declaram nule (Joi, 2 februarie 2017, 10:42)

    DimijoareiObt [anonim]

    Tacticile bolshevice din anii 90 ! Manifestatiile vor continua pasnic !
  • +6 (8 voturi)    
    Venim si noi!! (Joi, 2 februarie 2017, 11:05)

    ChakaLoo [utilizator]

    Diseara si in fiecare seara de acum inainte. Si Sambata si Duminica, toata ziua.
  • +5 (7 voturi)    
    Sa fie la fel ca aseara (Joi, 2 februarie 2017, 11:05)

    danalex78 [utilizator]

    un crampei din ce a fost aseara in piata
    https://www.youtube.com/watch?v=AEW6fJTTyVU
    diseara sa iesim mai multi!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Din nou, cu alti ochi (Joi, 2 februarie 2017, 12:55)

    Radu72 [utilizator]

    La Revolutie, am luptat alaturi de tatal meu. Aseara, am iesit de brat cu fiul meu. Tata ne priveste de sus. Ati pus-o!
  • +8 (8 voturi)    
    Treziti-Va Romani ! (Joi, 2 februarie 2017, 15:30)

    revolution2017 [utilizator]

    Faptele acestui Guvern au consecinte deosebit de grave asupra Romaniei
    Suntem deja izolati iar avertisimentele diplomatice un contenesc sa apara. Nu exista in lumea civilizata un exemplu asemanator celui facut de Guvern marti noaptea.
    Mesajul trimis de guvernati Uniunii Euopene si NATO este unul foarte grav: orice se poate schimba peste noapte in aceasta tara fara o prealabila notificare.
    Riscam apartenenta strategica NATO
    Riscam declansarea mecanismelor de suspendare in EU pe proiecte importante : autostrazi, sanatate, agricultura, liber schimb
    In mediul rural o suspendare a subventiilor la hectar sau a celor pe animale ara vea consecinte devastatoare asupra agriculturii.
    De asemenea, autostrazile sunt si ele amenintate.
    Investitorii straini incep sa isi amane investitiile intr-o tara perceputa ca nesigura
    Pentru romanii din exterior sunati la Guvernele tarilor respective si explicati ceea ce se intampla acum in Romania, prentru ca a se face presiune pe canalele diplomatice.
    Trebuie sa facem presiuni din interior si exterior pentru abrogarea acestei Ordonannte de Urgenta !
    Scopul acestor indivizi este foarte clar: Protejarea infractorilor si inculpatilor politici si clientelari! Atacarea Statului de Drept si a Justitiei in primul rand!
    Sa facem front comun impotriva coruptiei si mai ales a coruptiei politice! Sa ne aparam democratia si libertatea castigate la Revolutie! Sa nu fim complici la jefuirea Romaniei !
    Democratia este inca mimata in Romania anului 2017 ¡
    Strigatul nostru sa le dea fiori de groaza acestor politicieni de Ev Mediu!
    Sa nu-i lasam sa scoata cuvantul hot din DEX!
    Sa iesim din nou in strada si sa ne strigam indignarea!
  • +6 (6 voturi)    
    Umbla vorba (Joi, 2 februarie 2017, 15:58)

    TheFaime [utilizator]

    Umbla vorba ca PSD, in urma CEx, nu renunta la OUG-uri..

    Imi vreau tara inapoi!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Judecati pentru Inalta Tradare! (Joi, 2 februarie 2017, 16:01)

    Federer [utilizator]

    Avem toate datele ca sa cerem Judecarea lui Dragnea, Grindeanu si Iordache pentru Inalta Tradare si Uzurparea statutului de drept!
    Trebuie sa dam o lectie acestor TRADATORI DE NEAM pentru ca nimeni sa nu mai indrazneasca in viitor asa ceva.

    Anchetele initiate de DNA si Parchetul General privind modul in care au fost planificate si puse in opera OUG-urile vor aduce toate datele pentru a-i trimite la Beci!
  • 0 (0 voturi)    
    Jandarmeria protejeaza (Joi, 2 februarie 2017, 17:44)

    Irina25 [utilizator]

    Parca ar spune: "trebuie sa ne facem meseria, dar suntem alaturi de voi". Suna bine! Sper ca in curand sa strigam "Armata e cu noi!"
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Joi, 2 februarie 2017, 17:58)

    gogu49 [utilizator]

    Cred ca lumea asta divizata,cu contributia unora sau altora,ce iese in strada prin frig,este cineva in spatele lor,ce le promite ceva,ca altfel,nu ar face-o!
    Iar de scris pe aici,ca sa ceri,la o luna de la alegeri,ca nu e bun guvernul,si actiunile lui,ar trebui,sa se gindeasca mai intai,daca au iesit la vot in 11 decembrie,acesti contestatari,sau acum s-au trezit ca sint minati de altii,ce le promit marea cu sarea!?
    Chiar de nu am votat,trebuie sa avem rabdare,sa lasam institutiile statului sa lucreze in liniste!
    Ca vin si se implica unele institutii,ce le sint amenintate privilegiile de pina acuma,si instiga la nesupunere,si cer demonstratii,ca doar or ajunge ei cu ajutorul demonstrantiilor cum au mai facut-o dupa incendiul de la colectiv,sa puna un guvern asa zis de tehnocrati parasutati de la Bruxel,neinteresati de soarta romanului de rind ci de a facilita cu acte de binefaceri pe cei ce i-au adus la guvernare,acum ca nu au putut sa ramina sa desavarseasca promisiunile facute ,cauta sa ajunga la putere prin forta,cu implicarea din pacate a unor institutii,ce chipurile ar fi partase la acest binom de putere instalat de Basescu!
    Orice instigare,la haos si razmerita,va destailiza tara,si cei faptasi vor plati pina la urma.
    Ar fi bine ca sa trecem cu totii la treburile cotidiene,in pace si ascultare de lege,si organele statului alese,iar cind ni se va da ocazia vom sanctiona prin vot derapajele ce ne nemultumesc!
    Ca daramind institutii,guverne uneltiti de unii si altii nu face decit rau noua si tarii!Dumnezeu sa ne lumineze caile!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!