FOTO VIDEO Un nou protest masiv joi seara in Bucuresti: Peste 90.000 de oameni au scandat in Piata Victoriei: Abrogati si-apoi plecati!

de Victor Cozmei, Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 18:11 Actualitate | Esenţial

Protest Bucuresti - 2 feb 2017 3
Foto: Hotnews
Peste 90 de mii de bucuresteni au sfidat evenimentele de miercuri seara cand ultrasi violenti au atatacat manifestantii pasnici si au iesit din nou in strada cerand abrogarea Ordonantei care dezincrimineaza abuzul in serviciu. Oamenii au scandat in principal "PSD ciuma rosie", "DNA sa vina sa va ia", "Abrogati si-apoi plecati", "Abrogare", "Dragnea nu uita, Romania nu-i a ta". Mesajele inventive si pline de umor au adus un plus acestor proteste (vezi foto in articol).

LIVEVIDEO (Privesc.eu):



-----------
LIVE VIDEO (Radio Tananana):



------------------------

00:40 Protestul s-a incheiat

00:15 Inca un moment frumos in Piata. Peste 500 de oameni scandeaza "Jandarmii sunt cu noi", "Jandarmeria, jos palaria" si si-au dat mainile peste gard cu jandarmii.




23:30
Protestul se apropie de sfarsit. Putin peste 1000 de persoane rezista frigului in Piata

23:10
In Piata mai sunt 3.000 de oameni. Umorul e insa prezent :)




22:40 Langa muzeul Antipa, sute de oameni s-au adunat la un concert improvizat.





22:30 Impresionant. Mai multi protestatari strang gunoaiele in saci de plastic.





22:30 In Piata mai sunt circa 30 de mii de oameni. Multa lume pleaca spre metro sau tramvai. In schimb in piata raman nuclee care scandeaza in continuare.

20:15 O parte din multime incepe sa se retraga. Oamenii merg la metrou sau o iau pe jos pe bd. Lascar Catargiu.





22.09:
Jandarmii au extras din multime 7 tineri cu fetele acoperite cu fulare, in aplauzele multimii care striga "Jandarmii sunt cu noi!"



22:05
Jandarmii au intrat pe strada Lascara Catargiu si au extras din multime niste instigatori

22:00 Lumea canta imnul national in Piata. Oamenii vin si pleaca din Piata, dinamica se mentine

21:45
Imaginatia protestatarilor nu are limite



 

21:30
90.000 de oameni in piata





Oamenii scandeaza in principal "PSD ciuma rosie", "DNA sa vina sa va ia", "Abrogati si-apoi plecati", "Abrogare", "Dragnea nu uita, Romania nu-i a ta". In piata sunt persoane cu tobe in piata care acompaniaza scandarile, piata e plina de lumini laser, proiectate din multime in special pe cladirea guvernului



 


21:10
Oamenii circula destul de mult in piata, multi protestatari vin, dar sunt si altii care pleaca, insa numarul lor ramane relativ constant.





20.45:
Numarul protestarilor a ajuns la circa 60.000. Protestul este unul pasnic.









20.35:
Numarul protestarilor a ajuns la circa 40.000.





20.20:
Circa 35.000 de oameni sunt acum in Piata Victoriei si pe bulevardele adiacente, iar lumea continua sa vina. Jandarmii au oferit flori protestatarelor.









19.55:
Numarul protestatarilor a ajuns la circa 30.000. Vin valuri de oameni pe bd. Lascar Catargiu dinspre Piata Romana spre Piata Victoriei.Traficul este blocat.















19.43:
Numarul protestatarilor a ajuns la circa 20.000.

19.36:
Protestatarii au ocupat toata piata, gardurile fiind mutate pana la trotuarul din fata Guvernului. In piata sunt circa 15.000 de oameni. Sunt multi tineri si copii, dar si lume in varsta.



19.25:
Peste 10.000 de oameni s-au adunat in piata. Jandarmii conduc catre duba un barbat din multime. Nu sunt clare motivele, acesta ar fi incitat protestatarii, potrivit Digi 24. Protestatarii pasnici din jur au facut un pas in spate.




Protestatarii ofera flori jandarmilor

19.10:
Circa 8.000 de oameni sunt acum in piata. Se striga: Abrogati si-apoi plecati!
In multe locuri din piata sunt oameni cu boxe portabile si se aud cantece: imnul, piesa trupei Voltaj, compusa cu ocazia evenimentelor din ultimele zile, imnul golanilor.















19.00:
Oamenii au intrat pe bulevardul Kiseleff. Traficul a fost inchis dinspre Kiseleff spre Calea Victoriei.




18.55:
Numarul protestatarilor a ajuns la circa 6.000 si continua sa vina. Mai multe firme de telecomunicatii au adus relee mobile pentru semnal.






Statiile de inchiriat biciclete de la Piata Victoriei au fost inchise

18.47:
Lumea continua sa vina. Spatiul din piata devine neincapator. Sute de oameni ies de la metrou.



18:37:
Lumea continua sa vina. Masinile care trec prin zona claxoneaza in semn de sustinere. In grupuri oamenii discuta evenimentele zilei: dezbaterea din PE, declaratiile lui Liviu Dragnea. Se scandeaza: PSD esti un gunoi, ai dat timpul inapoi!




Participantii la protest cumpara flori pentru a le oferi jandarmilor.

18.30:
Circa 4.000 de oameni protesteaza in Piata Victoriei. Multimea striga: Noaptea ca hotii,  DNA sa vina sa va ia, PSD ciuma rosie, Hotii, Dragnea si ai lui, cancerul poporului.









18.10:
Numarul persoanelor care protesteaza in piata Victoriei a ajuns la 2.000. Oamenii vin in valuri.  Se scandeaza:  PSD, ciuma rosie!, Abrogare!, Demisia!


18.00 Aproximativ 400 de persoane se afla acum in Piata Victoriei. Numarul protestatarilor este in continua crestere.Doi barbati au venit in piata cu o portavoce si le-au spus oamenilor sa poarta o banderola alba pe brat, pentru a se disocia de persoanele violente.

18.10: Circa 500 de persoane protesteaza in Piata Victoriei.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

92683 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Armata! (Joi, 2 februarie 2017, 18:16)

    benga [utilizator]

    Armata e cu noi!
    • +16 (22 voturi)    
      . (Joi, 2 februarie 2017, 19:03)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui benga

      Iohannis e comandantul suprem. El poate hotari unde e limita intre un desant idiot din partea grupurilor infractionale impotriva statului de drept si o lovitura de stat care necesita neutralizarea fortelor inamice. E o linie fina pe care grupul infractional PSD se pregateste s-o depaseasca. Sper doar ca Iohannis va avea taria sa reactioneze prompt si eficient in cazul in care, doamne fereste, infractorii vor incepe sa desfiinteze institutiile fundamentale ale statului.
      • +2 (4 voturi)    
        ROMANI , FITI VIGILENTI !!! (Vineri, 3 februarie 2017, 0:12)

        rockerul [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        IESITI IN STRADA , trebuie sa tinem pedala presiunii stradale LA MAXIM !!! NU VA CULCATI PE O URECHE , sunt capabili DE ABSOLUT ORICE !!! PASNIC , DAR AL DRACULUI DE FERM !!! Florin Iordache , am sa-ti fac un frate !!! RUSINE , PORCILOR MAFIOTI , PRADUITORI DE NEAM SI TARA !!!
    • +16 (26 voturi)    
      singura solutie...ocuparea PARLAMENTULUI (Joi, 2 februarie 2017, 19:12)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui benga

      daca se aduna 100-200.000 de romani si intra peste ei in Parlament, avem ALEGERI ANTICIPATE !

      alta solutie nu vad pt ca PSD-istii nu vor asculta de vorba buna
      • -2 (12 voturi)    
        NU (Joi, 2 februarie 2017, 21:54)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        nu asa!!!!

        FARA MASCATI intre FRATI !

        scoateti afara dintre randuri ORICE MASCATI

        Fluierati Orice Mascati!
        • +3 (5 voturi)    
          Si ce mai zice Dracnea? (Joi, 2 februarie 2017, 22:15)

          zzztop [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          Aseara v-au trimis in piata sa incercati sa dispersati romanii pasnici.
      • +2 (4 voturi)    
        desi nu sunt de acord.. (Joi, 2 februarie 2017, 22:14)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        cu violenta ( trebuie adaugat grevele masive la manifestatii , paralizarea pasnica a societatii ) de data asta cu acesti nenor-citi nu cred ca se va termina fara violenta...si violenta cred ca va veni din partea escrocilor , bineinteles dupa ce vor provoca ceva pt a avea motiv..
        • +2 (4 voturi)    
          Poti ocupa Parlamentul fara violenta (Joi, 2 februarie 2017, 22:59)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          daca 100.000 de oameni merg spre parlament si intra -PASNIC - n-au cum sa-i opreasca pt ca sunt p[rea multi
      • +3 (7 voturi)    
        Procurorul sef poate dizolva Parlamentul (Joi, 2 februarie 2017, 22:46)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Procurorul General poate dizolva intregul partid PSD

        Art. 45. – (1) Un partid politic se dizolva pe cale judecatoreasca in urmatoarele conditii:
        a) cand se constata incalcarea prevederilor art. 30 alin. (7) si ale art. 40 alin. (2) si (4) din Constitutia Romaniei, republicata, de catre Curtea Constitutionala, precum si ale art. 3 alin. (3) si (4) din prezenta lege;
        b) cand scopul sau activitatea partidului politic a devenit ilicita ori contrara ordinii publice;
        c) cand realizarea scopului partidului politic este urmarita prin mijloace ilicite sau contrare ordinii publice; (citat preluat)
      • 0 (2 voturi)    
        singura solutie...ocuparea (Vineri, 3 februarie 2017, 7:30)

        CataiDaniel [anonim] i-a raspuns lui Boham

        si cere este difenta dintre "tinerii frumosi si liberi" din 2017 si minerii care au rasturnat guvernul Roman? NICIUNA doar ca cei mainipulati sunt alte persoane....
    • +3 (7 voturi)    
      Aseara nu au stins "incendiul"cu o cana cu apa !! (Joi, 2 februarie 2017, 19:26)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui benga

      O sa vedem cat de "cu noi"sunt !!
    • +4 (6 voturi)    
      Cei de dreapta (Joi, 2 februarie 2017, 22:44)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui benga

      Se presupune ca in Romania sunt 6-7 milioane "de dreapta". Daca nu au iesit la vot sa iasa acum din casa, sa repare ce au stricat cu lipsa de interes!
  • +23 (29 voturi)    
    psd este pcr resapat (Joi, 2 februarie 2017, 18:19)

    optiunea-2 [utilizator]

    astia mint cum respira; daca euro ajunge la 5lei vrem depagubiri de la psd!

    psd promite chestii care tot din banii nostri de taxe sunt platite si plus, inflatia ne va face mai saraci si va trebui sa platim mai multe taxe (pentru toti mocangii pesedisti)

    huuuooooooo
    due mragnea
  • +28 (32 voturi)    
    o completare (Joi, 2 februarie 2017, 18:24)

    optiunea-2 [utilizator]

    daca strada proceda asa mereu cind se votau imunitati in parlament, cu sova/etc... atunci erau pusi la punct de mult timp... acum nu mai treceam prin asa ceva... trebuie iesit pe strada la cel mai mic derapaj... cu putere prea multa, orice om/partid are tendinta sa si'o ia in cap!! ca pesedistii... ei cred ca daca au furat si au bani si masini de manelisti, ei poate cred ca justitia nu este pentru ei... este pentru cei care muncesc si platesc taxe...

    due mragnea
    • +19 (23 voturi)    
      strada spala acum pacatele celor ce nu ies la vot (Joi, 2 februarie 2017, 19:00)

      adreiss [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      mi-e clar ca toti sau majoritatea celor care ies acum in strada au iesit si sa voteze. Dar sunt milioane care au stat acasa, si asta nu se mai poate repeta dc vrem sa luam guvernarea inapoi din mana hotilor. TINETI MINTE SI IESITI LA VOT.

      Pana atunci...ne ramane strada.
      • -4 (12 voturi)    
        Urare (Joi, 2 februarie 2017, 22:43)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui adreiss

        SA O STAPANITI SANATOSI !
    • +6 (10 voturi)    
      Nimic mai adevarat ca zicala: (Joi, 2 februarie 2017, 19:38)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      tacerea inteleptului, jubilarea prostului.
  • +21 (25 voturi)    
    Sputnik incurajeaza PSDerbedeii sa-l suspende pe.. (Joi, 2 februarie 2017, 18:29)

    Plagarus [utilizator]

    .......Presedintele RO,in luna martie 2017 !!!!!!!!!!!
    Bre Liviule,ai chef de vreo barca pneumatica ?
  • +17 (23 voturi)    
    Diaspora (Joi, 2 februarie 2017, 18:45)

    TiberiuS.de [utilizator]

    Protestam si la Frankfurt, in seara asta incepand cu ora 18:30 (ora locala). Dom Römer, manifestatie autorizata.
  • +12 (18 voturi)    
    In strada (Joi, 2 februarie 2017, 18:48)

    dum_i [utilizator]

    Jos dictatura organizatiei teroriste mafiote PSD!!!!!

    La canal cu vo!!!!!
  • +18 (24 voturi)    
    ... (Joi, 2 februarie 2017, 18:49)

    Andrei_Bucuresti [anonim]

    Bravo oameni buni si frumosi!
  • +14 (18 voturi)    
    vă rog să observați că... (Joi, 2 februarie 2017, 19:10)

    calexe [utilizator]

    Derbedeii care au deturnat manifestația de ieri 01.feb.2017 aveau bannere tipărite profesional, unele de dimensiuni mari, probabil realizate pe imprimante speciale, cu costuri mari. Bănuiesc că nu întâmplător.

    Oamenii obișnuiți care manifestau pașnic aveau numai pancarte improvizate pe cartoane scrise cu marker-ul, foi A3/A4 trase la imprimante standard sau similare.

    Aviz jurnaliștilor și "profesioniștilor" din jandarmerie, care n-am observat să se fi prins de acest aspect.
    • +1 (1 vot)    
      Oamenii au dat flori jandarmilor, dar... (Vineri, 3 februarie 2017, 9:09)

      BokassaOficial [utilizator] i-a raspuns lui calexe

      Pe asta ați vazut-o:

      https://www.youtube.com/watch?v=r_hgIZi8VJo
  • -10 (16 voturi)    
    ca de obicei (Joi, 2 februarie 2017, 20:14)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    nu se intampla nimica. Ies oamenii nostri in strada, a doua noapte 20%, a treia nimeni. Si hotzii ce concluzie sa traga? Ca latram si noi ca niste catzei, da ne trece repede. Eterna Romanie, fatza de care unii dintre noi am ales deocamdata sa pastram o distanta respectabila.
    • +6 (8 voturi)    
      Cred ca... (Joi, 2 februarie 2017, 20:59)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      ..."oamenii vostri" nu sunt in strada, acum. Ci le cam tremura curul, si au motive intemeiate...
      • 0 (0 voturi)    
        ai inteles gresit (Vineri, 3 februarie 2017, 16:35)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        Eu din cauza P$D mi-am luat familia si am plecat din tzara. Am incetat demult sa mai sper ca se va schimba ceva in tzara, de-aia am scris ce am scris.
    • 0 (0 voturi)    
      ca de neobicei (Vineri, 3 februarie 2017, 13:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      Lumea a fost mai mult si o sa vina si mai multa pentru ca vremea se incalzeste, vine weekend-ul, scolile sunt in vacanta...

      Acum sa se tina P$Deaua - ca este pericol mare!
      Vorba cantecului ACUM ori NICIODATA!

      Alta intrebare?
      ACUM este raspunsul asteptat.

      Ne vedem in PV.
  • +21 (25 voturi)    
    Bravo BRAILA ! (Joi, 2 februarie 2017, 20:14)

    rezist [utilizator]

    BRAILA care este prinsa de ciuma rosie de 20 de ani,
    s-a trezit! In jur de 500 de oameni protesteaza in fata primariei! Sa-i sustinem! Ne ingrosam randurile!
  • +15 (21 voturi)    
    PSD in ilegalitate!! (Joi, 2 februarie 2017, 20:17)

    Sunu [utilizator]

    PSD actioneaza pentru interesele Federatiei Ruse, urmarind excluderea Romaniei din NATO si din UE.
    E motiv suficient pentru scoaterea PSD in afara legii!

    PSD, care e practic fostul PCR, a mai fost scos in afara legii in perioada interbelica.
    PCR, adica PSD-ul de azi, a fost declarat ca partid ilegal, din cauza faptului ca actiona in interesele Uniunii Sovietice, dorind atunci dezmembrarea tarii, prin desprinderea Basarabiei de Romania si alipirea Basarabiei la Uniunea Sovietica.
  • +15 (19 voturi)    
    sa na mai gandim si la altceva (Joi, 2 februarie 2017, 20:19)

    Dedalus [utilizator]

    Tinerii din PSD sunt de accord cu ce-au facut batranii lor?

    Cred tinerii din PSD ca dupa ce s-a intamplat zilele astea a te declara "social-democrat" va mai fi posibil?

    Cateva sute de mii de tineri PSD-isti se simt bine acum? Asta e social-democratia pe care o vreti?
    • +15 (19 voturi)    
      Tinerii din PSD sunt complici la furt... (Joi, 2 februarie 2017, 20:36)

      vladR [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      De-aia tac mâlc.

      "Plafonul" de 200.000 lei le vine mănușă.
    • +7 (9 voturi)    
      care tineri (Joi, 2 februarie 2017, 22:21)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      tinerele alea, ca sa nu le zic altfel, care au jignit protestatarii? Ca vreo doua consiliere psd asta au facut, una la Constanta si una in alta parte....
    • 0 (0 voturi)    
      imi pare rau daca mai credeti ca se mai poate face (Vineri, 3 februarie 2017, 13:09)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Ceva pentru tinerii de la P$D...

      Exemple care arata ca raulul nu mai poate fi indreptat decat cu farasul sunt:

      - insusi Monta - marele infrant...
      - nevata lui Monta - ajunsa europarlamentara
      - licheaua de Grindeanu
      - idiotul cica profesionist Grizdeanu
      - marele profesor Socol

      si lista poate continua...
  • -8 (14 voturi)    
    Mai puțini ca ieri (Joi, 2 februarie 2017, 20:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Nemenținerea numerelor înseamnă că Dragnea va câștiga prin uzură în cele din urmă, mai ales în condițiile în care protestele se mențin pașnice. De fapt, el pe asta și mizează.
    • +6 (10 voturi)    
      Posibil (Joi, 2 februarie 2017, 22:02)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ca guvernul sa isi dea demisia in ziua a noua si ceasul al 23-lea.
    • -2 (4 voturi)    
      Din pacate... (Joi, 2 februarie 2017, 23:11)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Chiar asae...
  • +11 (15 voturi)    
    ! (Joi, 2 februarie 2017, 20:34)

    AlinCucos [anonim]

    Sa nu ne facem iluzii ca protestand doar in timpul serii va schimba ceva semnificativ pe termen scurt. E nevoie de mase de oameni care sa blocheze ZIUA marile orase, institutiile publice non-critice, toate sediile politice ale astora, Guvenul si Parlamentul la Bucuresti. E nevoie de peste 1/2 de milion de oameni ZIUA la Bucuresti...Boicotati si puneti presiune!
  • +13 (17 voturi)    
    vechi cantece de-ale golanilor (Joi, 2 februarie 2017, 20:44)

    Tinam [utilizator]

    adaptate astazi:

    Pe soseaua Kiselef
    canta cucuveaua
    liviu si borfasii lui
    cauta beleaua!

    si beleaua se plimba pasnic prin fata hogeacului!
  • -2 (12 voturi)    
    Un nou capital: dezinformare cu ajutorul presei! (Joi, 2 februarie 2017, 20:52)

    MarianNicolae2 [anonim]

    "Bucurestenii sfideaza evenimentele de miercuri seara cand ultrasi violenti au atatacat manifestantii pasnici si au iesit din nou in strada cerand abrogarea Ordonantei care dezincrimineaza abuzul in serviciu."

    lasati dezinformarile!!! imaginile arata clar ca ultrasii nu au avut nimic de manifestantii!!! tinta ultrasilor au fost jandarmii, ca de fiecare data!!! au fost 2 televiuziuni cu "ochii" pe ultrasi in direct - cursiv, difuzand imagini brute, neprelucrate! In nici o transmisie nu s`a vazut ca ultrasii s`au luat de manifestanti!!
  • +14 (20 voturi)    
    Multumesc! (Joi, 2 februarie 2017, 21:04)

    gonzaleks [utilizator]

    ...Din tot sufletul celor care isi pierd din timpul lor pentru a iesi in strada si astazi ! Sunt cu voi desi sunt departe... Democratia va creste cu fiecare zi in care romanii protesteaza fata de nedreptatile care ne afecteaza pe toti! Multumesc! Continuati! Psd va disparea !
  • +8 (12 voturi)    
    voi nu va uitati la tv? (Joi, 2 februarie 2017, 21:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu v-a zis dragnea ca sunteti manipulati de agenturi? am fost si eu la mine in oras , bani unde sunt ? ca soros nu mai vine....
  • -11 (17 voturi)    
    pana la urma (Joi, 2 februarie 2017, 21:30)

    om simplu din multime [utilizator]

    ati ajuns la ce se vrea de la strada: "Abrogati si-apoi plecati!"
    regime change..
    pai daca e sa plece, dece sa mai abroge, aaaaa?!:-)
    mari zmeckeri e voi !
    • -4 (10 voturi)    
      Si altceva (Joi, 2 februarie 2017, 22:56)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Ce mai doreste onorata strada , poate cei din strada spun si cum sunt trimisi salariatii si distribuitorii in strada de catre unele compani straine spunandu-le ca daca nu cade guvernul o sa isi piarda locurile de munca in cazul in care vor trebui sa plateasca impozit pe profit in Romania .
  • +8 (14 voturi)    
    ! (Joi, 2 februarie 2017, 21:43)

    xox [utilizator]

    PSD=gunoi
  • -6 (8 voturi)    
    postare facebook antimanifestatie (Joi, 2 februarie 2017, 22:00)

    MarianNicolae2 [anonim]

    de aceasta postare ce aveti de spus?

    https://www.facebook.com/lucian.iordanescu/posts/1240726989348266
    • 0 (6 voturi)    
      În mare aprob (Joi, 2 februarie 2017, 22:34)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui MarianNicolae2

      Din moment ce PSD încearcă să scoată România din categoria țărilor cu forță de muncă ieftină este un punct de vedere pertinent.

      Nu cred însă că se va ajunge la divizarea țării. Deși... cine știe ce au în minte inamicii României.
      • -2 (6 voturi)    
        Scenarii ce nu pot fi confirmate sau infirmate (Joi, 2 februarie 2017, 22:44)

        MarianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

        Si eu am impresia ca este un scenariu destul de hazardat totusi nu exista dovezi care sa confirme sau sa infirme existenta unor asemenea scenarii asa ca ne aflam in postura de a nega sau de a accepta in acelasi timp acelasi lucru :D
  • +7 (7 voturi)    
    Daca... (Joi, 2 februarie 2017, 22:06)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Daca protestele dispar si numarul oamenilor o sa scada... Adio democratie...
    ASta asteapta Dragnea.
    Data trecuta au vazut ca dupa 2-3 zile oamenii au obosit si au plecat acasa... Asta vor si acum!
    • -5 (5 voturi)    
      democratie? (Joi, 2 februarie 2017, 23:57)

      robespierre [anonim] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      Mihaita cati ani ai?
      Despre democratie ar fi bine sa stii ca vine cu:
      debandada, decimare, defaimare, degringolada, demantelare, depravare, derobare, despartire, detractare, devalorizare, dezbinare, dezordine.
      Cred ca am insirat suficiente "calitati" ale democratiei in asa fel incat sa fi cu bagare de seama daca dai de EA.
  • 0 (4 voturi)    
    Jandarmii... (Joi, 2 februarie 2017, 22:23)

    mihai_mi [utilizator]

    Dovada ca jandarmii au provocat sau cel putin au contribuit la violente: https://www.facebook.com/viceromania/videos/1462295087128108/
    • +2 (2 voturi)    
      Revin (Joi, 2 februarie 2017, 23:02)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Posibil ca omu' sa nu fi fost violent ci din contra sa fi fost infiltrat spre reperarea instigatorilor. Dar parca prea au tabarat pe el cu necaz!
  • +2 (4 voturi)    
    ATENTIE .. IMPORTANT (Joi, 2 februarie 2017, 23:00)

    cladob [utilizator]

    OUG 13 asteapta sa intre in vigoare la monitorul oficial cu data aparitiei de 31.01.2017, schimbata acum cateva ore de la 01.02.2017 !!!

    se poate vedea pe site-ul:

    http://www.expert-monitor.ro/LexMonitor/Demo/index.jsp
    • -4 (6 voturi)    
      OUG (Vineri, 3 februarie 2017, 0:10)

      robespierre [anonim] i-a raspuns lui cladob

      Si matale ce-ai vrea: ca dupa ce a intrat in vigoare la monitorul oficial OUG-ul sa se imblegeasca in monitorul oficial?
  • +4 (8 voturi)    
    Oameni buni (Joi, 2 februarie 2017, 23:14)

    KostasP [utilizator]

    Fie ca ati votat (cu psd) fie ca n-ati votat, iesiti in strada si ramaneti acolo pina cand psd-ul va retrage oug-rile. Nu exista alta solutie. Daca ii lasam sa scape acum suntem pierduti.
    • -7 (11 voturi)    
      solutie (Joi, 2 februarie 2017, 23:52)

      robespierre [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      Ba exista bre Kostas:
      Du-te-n grecia ta si culca-te nu mai incita romanii
      • -1 (3 voturi)    
        @robespierre (Vineri, 3 februarie 2017, 1:45)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui robespierre

        Tu cine esti, trollul de serviciu? Du-te si te culca. Oug-urile nu trec.
    • +3 (5 voturi)    
      Motto : "ALIFIE, NU AMNISTIE !" (Vineri, 3 februarie 2017, 1:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Trebuie continuate protestele in mod PASNIC iar scopul nostru trebuie sa fie : "INTAI ABROGATI SI APOI PLECATI !"
  • +2 (6 voturi)    
    Am fost la revolutia noua in Cluj (Vineri, 3 februarie 2017, 0:36)

    Lucian Ilea [utilizator]

    m-am plimbat azi prima zi cu o mie de oameni
    adica 100000 dupa amplificarea cu 100 ca la noi la nimenea
    se striga
    -mai am un singur dor Dragnea scriitor
    si
    -cum sa te iei de un popor al carui principal desert e coliva
    ceva de genu
    uniunea scriitorilor s-a mutat la puscarie
    avem nevoie de puscarii noi
    Ciorbea i-am scris sa plece ieri
    SRI-ul cu Griveanu la fel
  • +4 (6 voturi)    
    Dragi tovarăși (Vineri, 3 februarie 2017, 1:49)

    Alan Ritzi [utilizator]

    Ce se întămplă? Pușcăriașii (mai ales ai lor) nu mai vor să scrie cărți, nu mai vor să facă pușcărie formală (mai mult pe acasă), vor afară să fie lăsați să fure cu acte în regulă și să își păstreze și funcțiile (că oricum rămân cu banii șutiți). În felul acesta statul economisește o groază de bani chetuiți pe procese, investigații, pușcării ...etc. Acești bani pot fi redirecționați tot către ei și către societatea noastră comunistă care de 30 de ani construiește ccapitalismul sălbatic.
    Aceste manifestații nu au nici un sens pentru că oricum ce scrie in Ordonanță deja se face pe față în țărișoara noastră, este un fel de legalizare a "făcutului pe față" o albire alsolută pentru oligarhi și pe urmă de ce să- ivedem pe suporterii cluburilor "minierând" mulțimea, rapid și dinamo au fost ieri, așteptăm și intervenția stelei...
    Singurele manifestații care au sens sunt pentru o revoluție, nu insurecție ca în '89, cu 3 obiective simple:
    1. Noi alegeri pentru parlament.
    2. Cei care au avut carnet de partid (pcr) sau au lucrat la Securitate plus rudele lor, jos din orice funcție, fară drept de participare la noile alegeri; să le fie cercetate averile și cele dovedite ilicite confiscate.
    3.Dupa noile alegeri parlamentare, creat guvernul, apoi să inceapă purificarea celorlalte instituții ale statului inclusiv preșidenția și sri.
    Din nefericire e greu! În '89 erau cam 20% peceriști plus securiști, acum sunt spre 40%! Tot înainte tovarăși!
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari ! (Vineri, 3 februarie 2017, 6:22)

    AlinCraciunescu [utilizator]

    Sa ne inmultim ! Romanii din strainate sunt alaturi de voi pe strzile altor tari ! Respect Romania ! Cu toata stima pentru toti romanii !
  • -1 (1 vot)    
    Protesteaza,protesteaza ca tot ramai cu ceva (Vineri, 3 februarie 2017, 8:04)

    hamangiu [utilizator]

    Ce reprezinta aceste proteste in esenta...examenul de maturitate a unei noi generatii..socializarea de masa ..schimbul de idei in strada si internet.
    Telefoanele inteligente leaga comunitatile de tineri prin mii de conexiuni invizibile par a fii drojdea unei mari coaceri..ele genereaza o generatie dependenta de schimburi de idei.Tinerii au fost acuzati ca traiesc in lumea lor virtuala ..se pare ca au facut pasul spre lumea reala ...trezirea lor e esentiala pentru viitorul acestei tari.
  • 0 (2 voturi)    
    Proteste (Vineri, 3 februarie 2017, 10:56)

    nutzul22 [utilizator]

    Mai bine mai putini oameni in Piata dar de calitate decat mai multi care sa faca scandal(membrii ai galeriilor).
  • 0 (0 voturi)    
    Girafa! (Vineri, 3 februarie 2017, 11:20)

    sancho [utilizator]

    care-i treaba cu GIRAFA aia?