Ministrul Justitiei: Mecanismul de Cooperare si Verificare ar trebui ridicat in acest an / Iordache s-a intalnit cu un oficial al Comisiei Europene

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2017, 10:42 Actualitate | Esenţial

Florin Iordache
Foto: AGERPRES
Mecanismul de Cooperare si Verificare ar trebui ridicat in acest an, a declarat ministrul Justitiei, Florin Iordache, dupa o intalnire cu secretarul general adjunct al Comisiei Europene, Paraskevi Michou.

"In legatura cu MCV am prezentat obiectivele cu care a plecat Romania in 2006 si am aratat ca amindeplinit aceste conditionalitati”, a spus Iordache. 

“Nu vad de ce ar trebui in continuare acest mecanism”, a spus el, precizand ca acesta este punctul de vedere al Guvernului si al Ministerului Justitiei.

"In Romania avem un stat de drept functional si avem destule garantii ca nu este necesar un mecanism de cooperare si verificare", a afirmat Iordache, sustinand ca "avem o legislatie coerenta si institutii care functioneaza independent".

Conditiile din MCV au fost folositoare Romaniei si au ajutat la intarirea statului de drept, insa au fost indeplinite, a repetat ministrul justitiei.

Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, a declarat luni, raspunzand unei intrebari a ziaristilor legata de ridicarea MCV, ca monitorizarea magistratilor de catre institutiile europene nu ar mai fi necesara, "dar ar fi necesara o monitorizarea a politicienilor".  

Procurorul general a precizat ca "probabil" exista anumite persoane "care ar dori sa isi puna in practica agenda lor si nu ar avea nevoie de o chestiune care sa ii incurce ca MCV".

Ridicarea Mecanismului este si in programul de guvernare al PSD

"Luand in calcul progresele Romaniei si atingerea benchmarkurilor, reperele initiale ale MCV, Guvernul si CE vor coopera pentru ridicarea MCV in mandatul actualei Comisii. Este importanta si transpunerea cu prioritate in legislatia nationala a directivelor europene care privesc sistemul judiciar", se afirma in document.























6613 vizualizari

  • +51 (59 voturi)    
    Bineinteles (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce tot atata transparenta? Ce sa tot vada astia din UE cum subjuga PSD Justitia? Ia gata!
    Hai cu amnistiaaaaa!
    • -31 (37 voturi)    
      Suntem transparenți de nu mai putem (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:40)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      E o încrengătură de nedescris la vârful acestei țări între SRI, DNA și diverși actori politici (precum președintele).

      Cine conduce țara asta oare? Johannis, Dragnea sau Coldea, Kovesi? Nu se știe clar...

      Un lucru e clar: nu o conduc fraierii care votează!

      Apar tot felul de legături între diverși „corupți” și „luptători anti-corupție” și ție ți se pare că există transparență?!
      • +26 (30 voturi)    
        Da? (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:49)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Si cine ti-a zis? Ghita din Iordania?
        • +11 (15 voturi)    
          Ghita nu minte niciodata (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:11)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui ac

          ...nici vuvuzelele lui Voiculescu. Poporul suveran a votat !
          PSD practica acelasi limbaj dublu absolut toxic gen Antena3 RTV...
          Pe de o parte este o teroare instituita de justitie care hartuieste oamenii politici cei onesti, pe de alta parte "institutiile justitiei functioneaza foarte bine, deci trebuie ridicat MCV-ul".
          Votantilor PSD, sunteti numai doua categorii: cei cu creierul beton si lipitorile conectate la buget, de la asistatii amarati pana la policienii si miliardarii de carton + colaboratori.
      • +13 (23 voturi)    
        nici nu ar trebui (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:03)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        sa conduca tara votantii betivi din vaslui sau mortii din teleorman ? Cand tv manipuleaza atat de puternic, cand CNA este absent, cand educatia este la pamant chiar vrei sa crezi ca prin vot democratic obtii cel mai bun rezultat? cum e posibil ca votul unuia cu 8 clase sa fie echivalentu cu votul unui absolvent universitar? democratia este cea mai mare teapa, trebuie renuntat la democratie. de ce? pentru ca ajungem la situatii din astea prin care cu 100 de tone de alimente/judet decizi un scrutin electroral. trebuie sa se poata exprima doar cei care dovedesc discernamant politic, economic, cei care stiu ce inseamna economie, drept etc. cand un partid este votat pt ca mareste pensiile cu banii din investii asta spune totul, tara este la pamant, oamenii nu mai gandesc.
        • -1 (3 voturi)    
          E drept ca aia nu ar trebui sa voteze (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:30)

          muvis [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          insa a spune ca trebuie sa renuntam la democratie doar ca sa nu mai voteze betivii e o greseala. Exista democratie si cu alte tipuri de vot.
          • -1 (1 vot)    
            nu, avem alternativa (Joi, 12 ianuarie 2017, 23:29)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui muvis

            alternativa este meritocratia. voteaza doar oamenii care dovedesc ca merita sa voteze.
    • -14 (20 voturi)    
      Pai daca (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:44)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      urmatorul raport MCV va avea ceva comentarii deloc magulitoare la practicile SRI, DNA si al altor institutii de forta?
      Eu zic sa tipam ca din gura de sarpe ca pana si UE s-a dat cu rusii, comunistii, hotii, bosimanii,...
      Si ca ar trebui desfintat.
      • +15 (17 voturi)    
        555 de ore tAmman si apare la portitza,Ghitza (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:14)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Dragnea a iesit la dezapezire,calare pe Tel Drum - Fincondrum – Viabild Cons.( 7,2 milioane lei ) !!
        • -1 (3 voturi)    
          ai gresit adresa (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:05)

          Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          De unde se vede treaba ca si servitorii serviciilor dau rateuri. Mai cere o data IP-ul meu...
          Pasareasca ta se adreseaza celor initiati.
      • +5 (7 voturi)    
        MCV (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:22)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        critica coruptia, multi corupti din psd si aliatii lor

        fara MCV nu intram in EU

        EU are 500 milioane locuitori. Rusia sa-si vada de treaba ei daca nu respecta angajamentele si lumea civilizata
      • 0 (2 voturi)    
        Urmatorul MCV va avea de urecheat chiar pe aia (Joi, 12 ianuarie 2017, 17:48)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        care stau in fruntea puterii supreme din Romania, pe Dragnea si Tariceanu pentru protejarea unor parlamentari urmariti de justitie.
        Nu este cazul lui Udrea pentru care parlamentarii nostri chiar s-au straduit.
        Cum supremii nostri stiu prea bine ca nu se face primavara cu o floare acum incearca poate nu mai apare MCV-ul. Sperante desarte. Cit timp PSD este la puterea nu exista nici un motiv sa nu mai apara MCV-ul.
    • +10 (12 voturi)    
      corect era (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:43)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      corect era sa declare ca "s-au indeplinit" sau mai bine de atat "altii au indeplinit".

      Ca zici ca "am indeplinit" can planificati sa faceti exact pe dos, e cam strigator la cer.
  • +45 (51 voturi)    
    De ce ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:48)

    CezarN [utilizator]

    Nu inteleg PSD-ul. Pe de o parte spune ca justitia este facatoare de abuzuri si inchisorile pline de oameni nevinovati (majoritatea membri PSD-ALDE-PUR), iar pe de alta parte cere ridicarea MCV, ceea ce presupune un stat de drept matur si o justitie functionala.
    • +32 (34 voturi)    
      pai e simplu (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ca orice partid comunist care se respecta, una zice poporului seara la antene (justitia e politie politica ce nenoroceste bieti politicieni, baga la pirnaie tot felul de oameni de afaceri respectabili, primarii nu mai au curaj sa faca nici o investitie de frica dna, etc) si alta spre exterior, unde respecta si apreciaza statul de drept, sustin lupta impotriva coruptiei, etc. Nu pricep ce nu intelegi.
      • +16 (20 voturi)    
        E vorba de alte dosare si alte hotii (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:50)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        PCR-PSD vor sa scape de MCV ca sa se puna pe treaba tare de tot.Ca au de lucrat la Fonduri EU de nu o sa aiba atatia procurori DNA macar sa citeasca dosarele ce vor urma.PCR-PSD pune la cale o campanie grandioasa de absorbtie de fonduri europene in proiecte fara cap si coada ,neintegrate si fara alte rezultate decat in a sifona banii catre firme PCR.Este exact ce se pricepe sa faca.Proiecte fara rost destinate a absorbi fonduri europene.La Constanta s-au facut proiecte din astea si acum stau fara rost.Stie primul secretar al CC al PSD tov.Dragnea de ce vrea sa lucreze cu Saideh.I-au dat-o mazare si Constantinescu ca se pricepe la investiti fara rost.
        • +4 (4 voturi)    
          la fonduri europene e mai greu (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:14)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          Acolo e mai greu de furat, si nu tine doar de DNA. Acolo vine OLAF-ul in control, si aia nu se joaca.
      • +18 (22 voturi)    
        Putine sanse sa fie ridicat MCV-ul, cata vreme (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:54)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        la nivelul Comisiei Europene s-a emis ideea ca si state cu o bogata si veche traditie democratica in Europa, membre de prim rang ale UE, ar merita sa suporte un anumit tip de supraveghere.
        • +6 (8 voturi)    
          100% nu se ridica (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:16)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Mai ales cind mai toti ambasadorii felicita noul guvern la pachet cu avertismente sa nu se ia de justite. Doar nu crezi ca are cineva prin UE vrun dubiu in ce-i priveste...
          • +4 (6 voturi)    
            Nu-mi fac probleme in privinta asta ! (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:03)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Toti stiu cine este PSD-ul, si nu de ieri de azi. Faptul ca nu am fost categoric in exprimare, tine mai mult de dorinta mea de a lasa deschisa conversatia, decat de existenta vreunui dubiu din partea mea in ceea ce priveste pozitia statelor UE in chestiunea ridicarii MCV pt Romania.
      • +13 (17 voturi)    
        M-ai luminat :) (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:57)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Acuma inteleg, dar nu pricep. :)
        Inteleg obiceiul comunist de a livra ceva la intern si altceva la "export". Dar nu pricep cum pot crede ei ca mai tin obiceiurile din 1970-1980 cand era greu spre imposibil sa trimiti si o banala scrisoare in occident, acum, in secolul XXI, cand pleaca textul, poza, filmul aproape simultan cu evenimentul, cand, iata, nici generali SRI nu pot scapa de a fi inregistrati cu mijloce tehnice cumparate din magazinele de jucarii. Cum cred ei ca pot pacali lumea, cum suporta cu zambetul pe buze situatia penibila in care se arunca cu capul inainte?
        O fi, mesimtirea asta, tot o caracteristica a neocomunistilor...
        • +14 (16 voturi)    
          inca functioneaza (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:07)

          andreiu [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          prosteala pe fata a functionat si inca mai functioneaza. Cat timp sunt mai multi care inghit decat cei care vomita.. atunci merita folosita....
        • +1 (3 voturi)    
          depinde pentru cine (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:23)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Pentru romanul mindru ca e roman, in mod cert si verificat tine propaganda cu politia politica a dictatorului basescu care vineaza oameni nevinovati. Pentru cei din afara, nu prea are ce tine; ii stie toata europa de "cai breji". Dar de declarat nu pot declara la exterior ca dna e politie politica a dictatorului basescu... Deci oricum tot circul e pentru romanul mindru ca e roman.
  • +39 (47 voturi)    
    stai sa ma opresc din ras! (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:52)

    trem [utilizator]

    Deci faci tot felul de declaratii despre amnistie si gratiere, guvernul vrea 'mai mult echilibru' in lupta anti-coruptie, Avocatul Poprului trage pentru sefu' sa fie Prim Ministru.....si tu vrei sa se ridice MCV-ul.

    Delirium...
    • +4 (6 voturi)    
      eeeee (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:39)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui trem

      promisiuni marca pesedica.
      i'a promis nea mishu. :-)
      grecoteii care au si ei aceleasi vicii...de fond.
  • +34 (40 voturi)    
    da boss (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:53)

    toxx [utilizator]

    sigur scot astia MCV, cand aveti presedinte de senat urmarit penal, si presedinte de partid la putere condamnat penal , doar sa numim cativa "heads of" .

    dream on !
  • +18 (30 voturi)    
    Sa ne fereasca Dzeu! (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ro e o țară RPOFUND coruptă, in care justitia se face LA COMANDA POLITICA si este infiltrata de noii-vechi securisti. HOTII ramân cu averile furate intregi, iar institutiile statului fac jocul MAFIEI care si-a anexat tara ca sa o poată jefui. ROMANIA ESTE O TARA DE HOTI., condusa de HOTI! Cum naiba sa nu trebuiască monitorizata, mai ales acum când CIUMA ROSIE a pus stapânire pe tot, iar ministrul e o LICHEA care a pus la cale o lovitura mortala impotriva statuluii de drept?
  • +29 (37 voturi)    
    MCV se Poate Ridica DACA P$D si aldie (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:57)

    un domn [utilizator]

    vor fi radiate din registrul Partidelor si implicit declarate Ilegale, asa da, nici o problema !
  • +18 (24 voturi)    
    MCV. (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:59)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Totul merge bine! Mai schimbm pe toti care nu-s PSD, si ne vedem de treaba! Partid unic, ca asa vrea unicul conducator, Dragnea! Cu partidul nostru-n frunte, vom avea victorii multe!
  • +17 (23 voturi)    
    mda (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:59)

    SoulSearcher [utilizator]

    mare stres si MCV-ul asta...

    nu mai puteti face voi trafic de influenta si tot felul de smecherii cum faceati pe vremea conului Nastase...

    cel care practic a inventat meseria de baron local si smenar de parlament care e acolo numai sa faca comisioane din tot felul de afaceri pe sistemul "Pile Conexiuni si Relatii"
  • +22 (28 voturi)    
    sa mori tu! (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:01)

    iodixit [utilizator]

    de ce, ca sa nu va mai vada nimeni cind indoiti legile cum vreti voi? nu va pasa nici inainte, asa ca de ce va mai stresati?
  • +19 (25 voturi)    
    Serios ? Ridicat ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:04)

    rareshb [utilizator]

    Cu voi la putere, ne trebuie inca doua.
  • +19 (25 voturi)    
    amestec (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:06)

    Ilidia [utilizator]

    Inca putin si gasca PSD o sa se planga, va aduceti aminte expresia?, de "amestec in treburile interne".
  • +13 (19 voturi)    
    chiar (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:07)

    zicsieu [utilizator]

    vrem lesa si botnita pentru politicieni. de ce?

    1. botnita ca spun numai prostii si 2 pt ca odata asmutiti devin feroce de prosti si spun numai prostii.

    botnita acum se numeste DNA sau SRI. nu imi mai dau seama care e care.
  • +23 (29 voturi)    
    O,daaaaa (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:08)

    SorinPietrar [anonim]

    Normal că ar trebui ridicat,doar am venit noi,PSD-ul la putere,care,nu-i așa,este un garant al independenței justiției....se știe,nu ????
  • +15 (23 voturi)    
    Nu (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:14)

    drago [utilizator]

    MCV-ul nu ar trebui ridica !. MCV-ul este singura speranta ca justitia romana oarba , surda , schioapa si retardata , aflata sub influenta structurilor mafiote ale statului romana sa mai fie supervizata in vreun fel.
    Apropos , de ce nu ridica nimeni in Romania posibilitatea reinfiintarii curtilor cu juri (au fost desfiintate de Carol al II-lea si evident ca de atunci nimeni nu a avut interesul sa le reinfiinteze).
    • -15 (19 voturi)    
      Pai? (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:33)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui drago

      La ce ne foloseste MCV. Am avut MCV si in timpul asta am avut oligarhi precum Ghita, imbogatiti din relatiile cu serviciile secrete, sefi de servicii secrete, precum Coldea, care, atunci cand nu primesc mita excursii exotice de la oligarhii pe care i-au imbogatit, fac si desfac in "campul tactic", baga si scot diversi judecatori in procese ca sa obtina exact condamnarile sau achitarile dorite. Deci la ce foloseste MCV-ul in statul mafiot Romania?
      • +9 (15 voturi)    
        sistemul ticalosit este Capodopera (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        P$D ctitorita de El Insusi Bombonel !
        • -11 (15 voturi)    
          Sigur... (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:24)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Pe vremea PSD-ului a fost subordonata justita prin numire. Pe vremea PSD-ului a pus Basescu o droaie de procurori in functii de judecatori. Pe vremea PSD-ului a semnat Basescu mai multe decrete pentru numiri de procurori si judecatori decat au semnat Iliescu si Constantinescu impreuna. Pe vremea PSD-ului a ajuns maiorul Coldea general cu patru stele, pe vremea PSD-ului a fost pusa Livia Stanciu (amica pdl-istului Mircea Toader) de catre Basescu, dupa o cafea, sefa la ICCJ si tot pe vremea PSD-ului a fost Kovesi sefa la procurori de vreo 12 ani.

          In principiu PSD-ul e de vina pentru tot sistemul mafiot construit de Basescu si Macovei. Vorba lui Basescu: "stat mafiot, stiu eu ce spun".
      • +9 (13 voturi)    
        ne foloseste (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:04)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ca atunci cand sare unu ca dragnea sa zica ca avem democratie sa se stie ca de fapt nu avem si ca totul este o minciuna.
        • -2 (6 voturi)    
          Aici nu mai sunt de acord... (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:36)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Democratie avem totusi. A fost calcata in picioare la referendumul din 2012. A fost manipulata in 2009 si in 2014 la prezidentiale dar totusi avem. Dovada ca "sistemul" nu este in stare sa castige alegerile parlamentare, locale si europarlamentare.
          • +3 (7 voturi)    
            )))) Lovitura de Stat din 2012 (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:04)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            )))) referendum ))))) dar ce ia fumat ? sau ai dormit afara in zapda si capsorul tau era fara fes ?
            • -1 (5 voturi)    
              Exact (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:24)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Atunci a dat Basescu o lovitura de stat, ramanand presedinte in pofida votului popular. Vezi ca incepi sa intelegi ce se intampla. Mai greu dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
              • -1 (1 vot)    
                exact la Socola (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:26)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                e locul tau ))))))
      • 0 (0 voturi)    
        MCV (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:23)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        e un proces. E ca si cum ai spune la ce sa facem spitale fiindca oricum sunt oameni care mor bolnavi pe acolo
    • 0 (0 voturi)    
      Fugi ma de aici! (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:44)

      wanderer04 [utilizator] i-a raspuns lui drago

      E alt sistem de drept in Romania!! La ce coruptie e la noi, penalii ar mitui toti jurii!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Ehh (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:27)

    omezu [utilizator]

    In momente ca astea se vede ca la "temelie" domnul Iordache e mecanic. Puteam sa jur ca NU tara monitorizata decide ridicarea MCV-ului. Dar nah, probabil are impresia ca si in Comisia Europeana tot P$D-ul a are majoritatea..
    Sunt curios ce argumente in favoarea ridicarii MCV-ului v-a prezenta: oamenii 2 si 3 in stat sunt penali, avocatul poporului e numit tot politic, secretarii de stat numiti la MJ au legaturi cu interlopii, ministrii urmariti penal etc. Bafta Florine!
    • +6 (8 voturi)    
      Erata (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:46)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Va prezenta*...se pare ca ma transform in votant P$D :))
  • -16 (22 voturi)    
    MCV-ul a devenit un instrument extractiv pur... (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:32)

    demaGOGU [utilizator]

    ...de sorginte coloniala, prin care jucatorii capitalului strain isi elimina adversarii nationali utilizand filiera ambasade - statiile CIA(US)/DGSE(FR)/servicii germane/etc-SRI-DNA-ICCJ!

    NU va fi ridicat pana nu va mai ramane (euro) cent de capital romanesc in sectoarele lucrative din economia "romaneasca".
    • +11 (15 voturi)    
      Nu zau (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:52)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Zi-mi si mie, te rog frumos, cu argumente, inainte sa existe MCV sau sa intram in U.E., cine fura in tara asta si cat de eficient si transparent era sistemul judiciar de la noi?
      In anii '90 tot americanii si UE au devalizat tara si au devalorizat leul? Sau Soros, martienii poate?
      Singurii adversari nationali au fost Ilici, Vacaroiu, Nastase si ai lor securisti...si au fost adversarii romanilor!
    • +8 (12 voturi)    
      sau...sau pana cand emanatiile FSN (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      vor ajunge in Ilegalitate !, acest scenario e si mai Bun !
    • +4 (4 voturi)    
      jucatorii (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:25)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      din tara iliescu, nastase, voiculescu, ghita si altii nu ma reprezinta. Nici nu merita sa-i numim conationali.. sunt niste jigodii..

      Hai sa nu vorbim aiurea in tramvai ci pe fapte. Pe dovezi.
      Sunteti ca niste curci in calduri care fac numai galagie.

      In Romania legea e ca daca ai furat si ai fost prins trebuie sa platesti.

      E greu de inteles?!
  • +20 (22 voturi)    
    Petitie la UE (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:33)

    marcus61 [utilizator]

    Sa initiem o petitie si sa o trimitem degraba la Bruxelles pentru mentinerea MCV inca 8 ani (doua cicluri electorale). Se vede treaba ca MCV-ul asta este deranjant pentru hoti si smecheri. Haideti cei care ati mai facut asa ceva (la Ciorbea), si eu unul o semnez imediat.
  • +14 (16 voturi)    
    Recunosc faptul ca in momentul numirii (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:49)

    Susufler0 [utilizator]

    lui Augustin Lazar in functia de Procuror General si in perioada imediat urmatoare nu am avut o parere deloc buna despre el. Vedeam in omul acesta procurorul care s-a format in epoca socialista a Romaniei, cu toate tarele care decurg de aici. Apoi s-au deblocat cele doua mari dosare, al Revolutiei si al Mineriadei din 13-15 iunie 1990 si am inceput sa-l privesc mai concesiv. A urmat pozitia clara referitoare la legea amnistiei si gratierii care m-a facut sa-l apreciez si mai mult si, in fine, pozitia adoptata luni vis a vis de necesitatea mentinerii MCV si opunerea aratata agendei politice a PSD de acaparare a justitiei, toate acestea insumate fiind fapte care, din punctul meu de vedere, il califica intre cei mai activi sustinatori actuali ai statului de drept.

    Sunt convins ca in perioada imediat urmatoare, masinaria propagandistica a PSD-ALDE isi va tura motoarele si va incepe atacul impotriva sa.

    PS. Latrina 3, Guitza TV, chiar si B1, printurile de partid si de stat ale Grupului INTACT, site-urile arondate PSD, cel putin ele vor incepe sa-l caute si de monturile de la picioare ! ;)
  • +11 (13 voturi)    
    ! (Joi, 12 ianuarie 2017, 11:55)

    Kpriciu [utilizator]

    Tare mi-e ca vei zbura primu, nea Iordache, justitiaru lu Peste Prajit!!
  • +9 (11 voturi)    
    ar trebui ridicat de ce?! (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:01)

    liviu_ [utilizator]

    ca spune PSD?!
    mesajele multor state (prin ambasadori) sunt clare: sustinerea DNA, si mesaje de atentionare cu privire la independenta justitiei...

    UE NU o sa ridice MCV atata timp cad psd are pe ordinea de zi gratierea, inlaturarea sefilor dna si a procuraturii etc!
  • +11 (13 voturi)    
    ar fi un dezastru! (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    estul salbatic s-ar instituii pe la noi , sper ca sunt doar visele infractorului asta si nu pozitia UE.
  • +12 (14 voturi)    
    Regret profund (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:09)

    UpNext [utilizator]

    dar, avand in vedere calitatea umana si etica a clasei politice si, in general (dar nu in mod absolut), calitatea umana a romanilor, MCVul nu ar trebui niciodata ridicat ci, din contra, intensificat la maximum.
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:56)

    a.nonim [utilizator]

    MCV ar trebui ridicat, plus o amnistie generala, Kovesi inlocuita cu Ciorbea, si am rezolvat toate problemele...
    • +2 (2 voturi)    
      erata (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:09)

      EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      toate problemele penalilor si puscariasilor...
  • +5 (5 voturi)    
    Cu voi (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:16)

    raducutu [utilizator]

    La putere, se ridica MCV la pastele cailor...voi credeti ca EU nu va cunoaste, mielusheilor...
  • +4 (4 voturi)    
    va rugam sa raspundeti! (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:08)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    La cati politicieni banditi si hoti avem mentinerea MCV e vitala, e o necesitate.

    Dar In viziunea PSD-lui dle Iordache, care ar fi avantajele inlaturarii MCV???

    DE CE vreti inlaturarea MCV ?!
  • +3 (3 voturi)    
    psd-u (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:16)

    cladob [utilizator]

    sa puna osu la treaba ca a fost darnic si trebuiesc crescute veniturile sa respecte deficitul cu UE. fara imprumuturi.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu se poate elimina MCV-ul,n-ati vazut (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:17)

    xrogo [utilizator]

    declaratia tembela a Procurorului general Lazar,cica sa se monitorizaze politicienii si nu magistratii,desi MCV-ul se refera la justitie!
    • +1 (3 voturi)    
      Iar te prefaci ca nu ai inteles ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Procurorul General si-a permis sa insinueze ca mai curand ar trebui monitorizati politicienii care au o agenda politica secreta. De fapt, cinste lui !, Augustin Lazar a atras atentia asupra intentiilor PSD, pe care doar tu si ai tai nu le cunoasteti, nu-i asa ?

      PS. Nicio grija, mai stai pe-aici ca o sa ti le povesteasca Mazeta, Gustav555, Newlook si ceilalti tovarasi ai tai.
  • +1 (1 vot)    
    in veci si pururi (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:34)

    marghiolita [utilizator]

    sa lase MCV -UL. Macar sa stie ca cineva sta cu ochii pe ei , pe mama lor de sacali.
  • 0 (0 voturi)    
    Bine (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:52)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Si cum e in tarile UE care ne servesc `drept` model in justitie? Trebuie monitorizare MCV sau nu? Trebuie raspundere la magistrati sau nu? Sau ne alegem/impunem modelul cum zic niste bagabontii smecheri cu origini/interese PSD/ALDE/PNL/bolsevice?
    Cand alegi un model cred ca este de bun simt sa-l iei ca atare, nu sa-i elimini partile ce nu-ti convin, si sa pastrezi ce-ti convine.