Mugur Ciuvica: Vom contesta decizia de neplagiat in cazul Kovesi / Mi-e rusine de rusinea lor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 8 decembrie 2016, 14:22 Actualitate | Esenţial

Mugur Ciuvica a declarat joi ca va contesta decizia de neplagiat pronuntata in aceeasi zi in cazul procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, afirmand ca este vorba de o "rusine".

"Mi-e rusine de rusinea lor", a comentat Ciuvica, intr-o interventie telefonica la Antena 3. Grupul de Investigatii Politice (GIP), un ONG condus de Mugur Ciuvica, s-a aflat la originea acuzatiilor de plagiat in cazul Kovesi.

Ciuvica a precizat ca a repostat pe pagina de Facebook a GIP teza de doctorat a procurorului sef al DNA, astfel incat "oricine de pe lumea asta poate sa ia toata lucrarea si sa caute pe Google anumite paragrafe si le gasesc acolo ca plagiate".

In opinia sa, membrii Consiliului General al CNATDCU, care au pronuntat decizia joi, "au incecat sa gaseaca explicatii pentru paragrafele plagiate ca sa para ca plagiatul e mic".

"Urmatorul pas este sa facem o contestatia la CNATDCU. Daca isi vor pastra aberatia de decizie vom cauta posibilitati, inteleg ca exista, ne consultam si cu avocatii, sa atacam asta in instanta, in contencions administrativ", a mai spus Mugur Ciuvica.

Profesorul Cristian Dogaru, lector la University Campus Suffolk din Anglia, a depus pe 7 octombrie, la Unitatea Executiva pentru Finantarea invatamantului Superior, a Cercetarii, Dezvoltarii si Inovarii o sesizare prin care a cerut analizarea tezei de doctorat a Laurei Codruta Kovesi sub suspiciunea de plagiat. Cererea a fost admisa si transmisa pe 13 octombrie la Ministerul Educatiei si CNATDCU. Dogaru, care a facut sesizari de plagiat in cazurile Victor Ponta, Gabriel Oprea si Petre Toba, a cerut institutiei sa verifice suspiciunile de plagiat ridicate de Grupul de Investigatii Politice (GIP), un ONG condus de Mugur Ciuvica.

Tema presupusului plagiat al sefei DNA a aparut in spatiul publicat dupa ce, la sfarsitul lunii septembrie, deputatul Sebastian Ghita s-a 'autodenuntat' la Parchetul General pentru ca ar fi participat la redactarea 'in fals' a Raportului Tehnic de Expertiza intocmit de Comisia Tehnica a Consiliului National de Etica in cazul tezei de doctorat Laurei Codruta Kovesi.

Consiliul General al CNATDCU a decis joi ca Laura Codruta Kovesi nu a plagiat in lucrarea sa "Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal", propunerea fiind de mentinere a titlului de doctor, a declarat presedintele Comisiei Juridice a CNATDCU pentru Mediafax.  Comisia de lucru a identificat nereguli de citare in 4% din teza insa a cosiderat ca retragerea titlului ar fi o sanctiune excesiva, recomandand mentinerea titlului.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

6215 vizualizari

  • +33 (41 voturi)    
    rusinea si scarba (Joi, 8 decembrie 2016, 14:35)

    CRMS [utilizator]

    Lui Ciuvica iii este rusine, noua ne este scarba..de el.
    Ce omite el sa spuna este ca ceea ce s-a gasit in textul analizat ca fiind "copy&paste" sunt definitii ale unor termeni.
    Asita de la A3 traiesc intr-o lume a lor,halucinanta si murdara.
    • +9 (9 voturi)    
      Ai grija nene Ciuvica ca sa nu (Joi, 8 decembrie 2016, 16:01)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      te salte de pe strada asa cum s-a intamplat cand ai calcat pe coada pe Nastase PSD si te-a umflat politia de pe strada cu tot cu Constitutie si ai ajuns la bulau cu hotii si infractorii pentru delict de opinie.Nea Ciuvica sa nu uiti ,ca nu te-am auzit sa faci scandal pe cazul ala atunci erai ciocu mic.Ca era democratie PSD si era greu de facut distinctie intre hoti si justitie.Ca erau colegi.
    • -13 (15 voturi)    
      De ce minti? (Joi, 8 decembrie 2016, 16:05)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Cand poti foarte bine sa vezi cu ochii tai ca pasajele plagiate de Kovesi sunt de la colegi avocati. Nici vorba de definitii.
    • +2 (2 voturi)    
      ciuvica, ciuvica... (Joi, 8 decembrie 2016, 19:48)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      in 89 ne-am trezit cu trei sute de catuse in ranita si liber la FOC.
      Nu stiam ce si cum...Azi am sti. Sper sa va curatati pe cale naturala...asa sa va ajute bunul Dumnezeu.
    • +2 (2 voturi)    
      ciuvica, ciuvica... (Joi, 8 decembrie 2016, 19:48)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      in 89 ne-am trezit cu trei sute de catuse in ranita si liber la FOC.
      Nu stiam ce si cum...Azi am sti. Sper sa va curatati pe cale naturala...asa sa va ajute bunul Dumnezeu.
    • +1 (1 vot)    
      ciuvica, ciuvica... (Joi, 8 decembrie 2016, 19:48)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      in 89 ne-am trezit cu trei sute de catuse in ranita si liber la FOC.
      Nu stiam ce si cum...Azi am sti. Sper sa va curatati pe cale naturala...asa sa va ajute bunul Dumnezeu.
    • +1 (1 vot)    
      ciuvica, ciuvica... (Joi, 8 decembrie 2016, 19:48)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      in 89 ne-am trezit cu trei sute de catuse in ranita si liber la FOC.
      Nu stiam ce si cum...Azi am sti. Sper sa va curatati pe cale naturala...asa sa va ajute bunul Dumnezeu.
  • +33 (35 voturi)    
    Intrebare (Joi, 8 decembrie 2016, 14:37)

    Turnu [utilizator]

    Ma poate lamuri cineva, cine este acest Mugur Ciuvica?
    Serios, ce realizari are in spate ca sa fie considerata o persoana demna de bagat in seama?
    Chair constituie o stire ce vrea sa faca Mugur Civica?
    Mai filtrati din aceste non-stiri ... ca numai ii faceti publicitate gratuita.
    • +13 (17 voturi)    
      E din gasca Niels (Joi, 8 decembrie 2016, 15:00)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Turnu

      Si Radu Tudor, numai ca aspectul tradeaza chiar daca au numele schimbat. Parte din ei sunt agenti Mossad si fosti securisti proveniti din fostii bolsevici ce i-au schingiuit pe romani pana in '64
      • 0 (0 voturi)    
        da, da, (Joi, 8 decembrie 2016, 23:55)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        agenti mossad, sigur ca da...Ca mossad-ul e cunoscut ca fiind plin de prosti agresivi.
    • +13 (15 voturi)    
      Mugur Ciuvica? (Joi, 8 decembrie 2016, 15:15)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Turnu

      Este un nimeni, bagat in seama de niste indivizi mai nimeni decat el.
    • +9 (9 voturi)    
      Ciuvica (Joi, 8 decembrie 2016, 15:43)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Turnu

      din cate mai tin minte este abssolvent de medicina unde a studiat turnatoria si delatiunea. Meseria de medic nu a fost pentru el. N-a profesat se pare nici o zi. Iar marele ziarist (mare pentru ca ocupa mult spatiu) Bogdan Chireac a invatat turnatoria la Facultatea de Chimie Industriala din UPB, unde isi turna colegii.
    • +6 (6 voturi)    
      Ciuvica este doctor (Joi, 8 decembrie 2016, 16:02)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Turnu

      a facut medicina da nu profeseaza.Are probleme.
    • 0 (0 voturi)    
      ciuvica (Vineri, 9 decembrie 2016, 10:24)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Turnu

      Ciuvica sau ciovica este o pasare, cea mai mica din familia bufnitelor. Asa ca nu va mai mirati ca "Ciuvica" o are mica. Nu va ganditi la prostii, chestia aia mica e in capatana, nu in pantaloni...
  • +12 (14 voturi)    
    Cine e Mugur Ciuvica si cu ce se ocupa el? (Joi, 8 decembrie 2016, 14:43)

    Kivek [utilizator]

    il tot vad la Antena 3 pe acest Mugur Ciuvica dar nimeni nu stie cu se ocupa el, din ce isi castiga existenta si cine il plateste?

    Cine ii plateste chiria lui Mugur Ciuvica?
    Cine ii cumpara mancare lui Mugur Ciuvica?

    Il plateste Dan Voiculescu, PSD-ul, Soros...cine???
  • +7 (9 voturi)    
    Doare (Joi, 8 decembrie 2016, 14:47)

    fuscustm1 [utilizator]

    Doare rau domnule Ciuvica????? Cred ca da si inca foarte tare , dar ar trebuii sa fiti obisnuit , ups , imi cer scuze nu aveti cum sa fiti obisnuit domnule Ciuvica pentru ca prostia nu doare , pacat !!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Nenea Ciuvica (Joi, 8 decembrie 2016, 14:47)

    Brutus2 [utilizator]

    Da' matale ai ramas cu rusinea intreaga dupa ce a vazut toata lumea formele buzelor matale pe fesa de dreapta (mai spre centru asa...) a lu'nenea cu mustata de la PSD....

    BAI, TIE SA-TI FIE RUSINE IN PRIMUL RAND, APOI (si zic daca se dovedeste) "d-nei" KOVESI
  • +8 (10 voturi)    
    tristul Ciuvica (Joi, 8 decembrie 2016, 14:51)

    georghe [utilizator]

    Ce moaca de om trist
  • +7 (9 voturi)    
    /// (Joi, 8 decembrie 2016, 15:03)

    hmara [utilizator]

    O nevertebrata.
  • +7 (9 voturi)    
    Ciuvica Cutezatorul (Joi, 8 decembrie 2016, 15:04)

    pro_bono [utilizator]

    Ciuvica se zbate, da din coate, are interventii, opinii, contesta, acuza etc. Face orice ca sa convinga lumea ca in spatele figurii de ceara sta o fiinta vie, autonoma, capabila de gandire critica si libera.

    Las-o balta Ciuvica ca ti se vad sforile de sub haine. Tu nu ai opinii, tu doar executi ordine. Ai opinii doar cand stapanii tai iti dau voie sa ai opinii. Si chiar si atunci din slugarnicie emiti opiniile lor, nu ale tale.
  • +10 (14 voturi)    
    cnadtcu (Joi, 8 decembrie 2016, 15:09)

    mike_the_hunter [utilizator]

    E Ciuvica , un nume demn de mentionat pe hotnews, un site serios altminteri?

    Eu vreau sa vad ce spun madam Harvard-ilustra ziarista Emilia Sercan, care la televizor tuna si fulgera mai rau ca Ana Pauker, zicand ca si un rand daca e copiat e plagiat. Dar si "ilustrii" profesori universitari care ziceau acelasi lucru.

    De la Ciuvica,pana la Ion Cristoiu si Basescu ,toti au lovit in doamna LCK. Iata, pe nedrept!

    Toti acestia ar trebui macar sa taca o vreme si sa reciteasca frumosul eseu "Apel catre lichele" mai ales aceste pasaje :
    1. Lăsați să se întrevadă o urmă de sfială în privirea voastră. Fiți o vreme stingheri.
    2. Nu mai apăreți la televiziune.
    3.Nu mai scrieți în ziare.
    4.Nu vă mai ridicați glasul decât pentru o scurta căință, căci altfel îl ridicați din nou în minciună.

    Desigur, nimeni din cine trebuia nu a urmat acest apel, si nu o va face nici acum. De aceea, Romania e azi ultima tara din UE si va ramane asa.
  • +3 (3 voturi)    
    hopa , sau trezit ''ciuvicii'' (Joi, 8 decembrie 2016, 15:38)

    astronaut [utilizator]

    crezi ca instanta acorda atentie la tot felul de ''insi'',chiar daca sunt ''trubadurii'' Hantenisti !!
  • -8 (8 voturi)    
    De maine toti cei cercetati de DNA pot cere (Joi, 8 decembrie 2016, 15:39)

    xrogo [utilizator]

    NUP,dovedind ca de fapt ei puteau sa fure mult mai mult,dar au furat numai 4% din banii care le-au trecut prin mana si o condamnare in aceste cazuri ar fi excesiva!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Mergi la nea ciuvica sa te consulte (Joi, 8 decembrie 2016, 17:31)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ca aveti aceiasi boala - vine de la neuron. Nu cred ca e vindecabila. E de la nastere.
  • +7 (7 voturi)    
    Aprecieri . (Joi, 8 decembrie 2016, 15:42)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Pare a fi normala atitudinea unor indivizi ca Ciuvica . Madam Kovesi , le-a arestat sponsorul si este normal sa arati o boare de recunostinta atunci cand ai ramas cu gamela goala . Dar , fa-o nene , peste gard, la matale in cartier sau curte ! . Nu te ambala pe posturi TV si nu uita : in Romania sunt din ce in ce mai putini fazani . De aia de interior , evident . Oricum , cu sau fara doctorat , in regula sau nu , madam Kovesi merita respectul nostru . Datorita ei si baietilor pe care ii conduce , ne mai ramane si noua ceva de la buget .
  • +5 (5 voturi)    
    InMuguresc ciurucurile A3 si scot flacari pe nari (Joi, 8 decembrie 2016, 16:02)

    Plagarus [utilizator]

    Circul este pt. Varanul puscarias,platitorul randasilor din spelunca latrailor lefegi.
    • +5 (5 voturi)    
      Caracatita e intinsa (Joi, 8 decembrie 2016, 17:16)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Voiculescu -Ghita-Chireac-Paunescu- Mazare -Nastase- Elan Schwartzenberg (cautat de politia romana - fugit in Israel) - Netanyahu (mandat de arestare in Spania)- Lista e uriasa plina condamnati , urmariti penali sau fugari.
      Toti cu televiziuni si lucreaza intens la imbecilizarea Romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    Cuie Miuvică (Joi, 8 decembrie 2016, 21:18)

    Piratu64 [utilizator]

    Un Nimeni,bagat in fata de sleahta A3,ca sa fie el improscat cu balega in caz ca da gres atacul contra Kovesi ! Unul din gasca hotilor care vor desfiintarea DNA-ului !