Romania reactioneaza la interdictia impusa de Budapesta diplomatilor ungari, de Ziua Nationala: Am luat nota cu surprindere si nedumerire. O asemenea decizie este greu de inteles

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 decembrie 2016, 16:16 Actualitate | Esenţial

​Ministerul roman al Afacerilor Externe a reactionat, joi, la decizia Ministerului Afacerilor Externe de la Budapesta, care a interzis prezenta diplomatilor ungari la celebrarile si receptiile organizate cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei. "Am luat nota cu surprindere si nedumerire de decizia Ministerului Afacerilor Externe si Comertului Exterior al Ungariei", arata MAE roman, intr-un comunicat.

"O asemenea decizie este greu de inteles cu atat mai mult cu cat respectul fata de valorile si simbolurile nationale ale unei tari sunt parte componenta indiscutabila a setului de valori pe care se bazeaza insesi Uniunea Europeana si comunitatea trans-atlantica. Romania a fost si este un stat care va ramane profund atasat respectului acestor valori", se mai arata in comunicatul MAE.

Reactia vine dupa ce ministrul de Externe al Ungariei, Peter Szijjarto, le-a interzis diplomatilor ungari sa fie prezenti la receptia de Ziua Nationala a Romaniei de la Budapesta, dupa cum a relatat Hvg.hu.

"Avand in vedere ca poporul maghiar nu are nimic de sarbatorit pe 1 decembrie, Ministerul de Externe a interzis fiecarui diplomat si fiecarui angajat sa participare la sarbatorile nationale romanesti", a aratat Ministerul ungar de Externe, la solicitarea Hvg.hu.

Aceasta a precizat, de asemenea, ca Peter Szijjarto a informat parlamentarii unguri in doua ocazii cu privire la aceasta interdictie.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
17236 vizualizari
  • +36 (38 voturi)    
    Azi ne bucuram. La multi ani Roamnia! (Joi, 1 decembrie 2016, 16:23)

    ty [utilizator]

    Maine ne ocupam de aceasta . . . .
    • +9 (13 voturi)    
      Nu prea avem de ce sa ne ocupam (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:58)

      SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui ty

      Domnul Szijjarto este doar un fel de Rica Venturiano, disperat sa parvina politic. Este un tiriplic care apeleaza intotdeuna la cea mai jalnica modalitate de apel catre mase - nationalismul.
      Daca il veti urmari veti vedea ca "mesajul" lui este mereu revansard. Nu doar Romania are parte de asemenea tratament ci si celelalte tari care au minoritate maghiara. Omul vrea sa se dea patriot, dar este doar o caricatura.
      Butonul pe care trebuie sa apasam noi la vederea lui Szijjarto este IGNORE.
  • +30 (40 voturi)    
    oh vai (Joi, 1 decembrie 2016, 16:38)

    pardalian [utilizator]

    MAE a luat nota. In timpul asta statul roman "retrocedeaza" ungurilor mii de cladiri si le acorda mai multe drepturi decat romanilor. Frumos...
    • 0 (0 voturi)    
      elenahalmaciu@gmail.com (Miercuri, 7 decembrie 2016, 21:02)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      ca nu mai zic ca Romania accepta ungurilor sa vina si sa serbeze ziua nationala a ungariei pe teritoriul Romaniei, iar ei, nici macar din politete nu s-au dus la ambasada Romaniei de pe teritoriul ungariei. ( Sa nu comentati ca nu stiu sa scriu gramatical: intentionat am scir ungaria cu litera mica fiinca, la asemenea atitudine ofensiva, nu merita nici ei mai mult)
  • +30 (42 voturi)    
    scoateti UDMR in afara legii (Joi, 1 decembrie 2016, 16:39)

    Cata79 [utilizator]

    ....
    • +11 (15 voturi)    
      pai ei sunt pe langa lege (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      partid care nu e partid, dar este in parlament, sugand totodata fonduri pentru asociatii si fundatii. Bine, si-au facut o asociatie sau fundatie la un moment dat, pentru sifonat banii destinati minoritatilor "asuprite"
      Usor de anchetat, dar se pun pe zbierat ca sunt persecutati pentru ca sunt "minoritari". Cum dealtfel o si fac pentru orice infractiune comisa de nem tudomi
  • +35 (41 voturi)    
    Pentru iubitorii adevarului istoric. (Joi, 1 decembrie 2016, 17:09)

    John M. [utilizator]

    Fiecare natiune isi joaca o carte a destinului la momentul marilor incercari ale istoriei.
    Din surse autorizate occidentale (cele locale fiind partizane) puteti afla usor ca la momentul 1918 ungurii, dintre toate natiunile, si-au jucat cel mai prost aceasta carte a destinului, pentru ca au cochetat cu o revolutie bolsevica condusa de Bela Kun pe care Vestul a vrut-o stinsa imediat cu ajutorul armatei romane, iar la negocierile de pace au trimis literalmente o relicva a vechii oranduiri (Karolyi) care nu intruchipa deloc innoirea pe care Vestul o dorea pentru Europa.
    Ungurii si-au facut-o singuri in 1918 !
    • +8 (8 voturi)    
      Da (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:36)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Romanii totdeauna sunt fair play.
  • +16 (32 voturi)    
    . (Joi, 1 decembrie 2016, 17:16)

    radukku [utilizator]

    O reactie letargica, prea voalata. Se cerea un raspuns direct, de intensitate moderata, nu o soapta-ntr-o punga.
    • +43 (47 voturi)    
      ... (Vineri, 2 decembrie 2016, 3:01)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Hai sa iti explic un pic situatia , intr-un mod rational . Sa vezi mecanismele din spate . Astfel de declaratii nu se fac fara sens si din pur orgoliu , nici macar de catre prietenii din Budapesta .

      Alegerile ce urmeaza sa vina in RO preconizeaza un UDMR ce nu intra in parlament sau daca o fac , o fac greu , la limita . Vor fi subrezi rau daca intra cu 5,01% , li se va putea re-aminti oricand in urmatorii 4 ani sa aiba grija ce sustin si voteaza , ce decizii iau oamenii lor din structuri pentru ca orice atac mai serios ii duce sub prag .Cauzele ? Partide noi ce deja au structuri si divizeaza voturile maghiare , scaderea pop. maghiare si , foarte important , incepe sa scada votul etnic . Parca Gyuri nu ar mai vota tot UDMR ca sunt unguri ca si el , parca ar incerca si altceva , mai putin corupt .

      Salvarea UDMR (a se vedea si faptul ca Hunor e in Budapesta in vizita zilele astea , sic!) ar fi o escaladare a "conflictului" etnic . Un pic de cearta pe Ardeal sau ceva de genu , care sa ii faca pe maghiari sa fiarba pentru a iesi masiv la vot .

      Cum obtii o astfel de escaladare ? Simplu , vii cu o declaratie de genul asta. Nationalistii romani vor da in maghiari imediat , maghiarii de rand vor riposta , spirala continua si fiind o saptamana pana la alegeri , va fi proaspat in memorie si va asigura prezenta si vot pur etnic mai mare .

      In spatele cortinelor , toate lumea stie ce se intampla . Declaratia MAE roman e echilibrata si incearca fix sa destructureze acest plan prin detensionare si simulata confuzie inocenta.

      Daca MAE expulza spre exemplu ambasadorul maghiar , cum vrei tu , UDMR trecea sigur pragul .Deci daca vrei sa ajuti , nu mai posta genul asta de comentarii care pot sa irite .Sau macar asteapta pana dupa alegeri .

      Hai sa mai avem si un pic de incredere in institutiile si statul nostru . Nu sunt chiar toti hoti si incompetenti .

      La multi ani Romania !
      • +3 (3 voturi)    
        Ziua Romaniei la Budapesta (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 10:51)

        red.herring [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Intimplarea face ca am participat la serbarea organizata de Ambasada Romaniei la Budapesta de 1 Decembrie. In primul rind, in ultimii ani, serbarea nu s-a organizat exact in 1 Decembrie, ci cu o zi-doua inainte, cred ca exact pentru a menaja sentimentele si nervii grabnic aprinsi ai vecinilor maghiari. In al doilea rind, discursul Ambasadorului nou instalat in functie a fost temperat dar ferm, practic, o mina intinsa catre diplomatia maghiara. Nu intru in detalii, dar mesajul era ca sintem in Europa, am semnat tratatul de cooperare Ro-Hu de 20 de ani, si trebuie sa ne concentram eforturile sa ne facem impreuna treaba pentru integrarea minoritatilor, pentru cooperarea regionala, pentru largirea si consolidarea UE, precum si sa ne respectam angajamentele NATO. (Ultimele doua mesaje erau, cred, aluzii catre comportamentul rebel al lui Orban, prea prietenos cu Putin).
        Szijjarto este un papagal, trompeta a lui Orban. Nu cunosc la Budapesta unguri carora sa le placa (ajuta la asta si faptul ca tatal lui e unul dintre cei mai bogati maghiari - cu averea facuta, evident, in mod dubios, si care finanteaza copios partidul marelui conducator Orban).

        http://hungarianspectrum.org/2016/12/01/lets-have-a-new-enemy-romania/#comment-125392
    • +25 (29 voturi)    
      ... (Vineri, 2 decembrie 2016, 3:05)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Daca Hotnews ar fi asa draguti incat sa precizeze (intr-o forma mai buna decat am putut sa o fac eu , evident) in articol cele scrise de mine in comentariul precedent , ar face un mare bine atat romanilor cat si maghiarilor .. Spirala tensiunilor incepe cu declaratii in cabinete si continua pe net .

      Priviti in felul asta lucrurile , un comentariu anti-maghiar insemna un vot pentru UDMR pe 11 .
  • +1 (29 voturi)    
    "Surprindere si nedumerire "......????? (Joi, 1 decembrie 2016, 17:26)

    polonyca [utilizator]

    Politicienii astia ai nostrii........sunt complet .....cu pluta !!! Habar nu au pe ce lume traiesc saracii.....pai , cu ungurii ar tre discutat in cu totul alta maniera !!!!
    • +4 (6 voturi)    
      nu prea au cum... (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:02)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ...cam aproape toate "majorităţile" au fost cârpite cu acest udmr, care a reusit astfel, prin şantaj, să obţină nişte concesii incredibile altfel...
  • +22 (26 voturi)    
    Rom\nia reac'ioneaz[... (Joi, 1 decembrie 2016, 17:30)

    Sorin Constantin [anonim]

    Așaaa,dom ministru de externe din Ungaria a interzis angajaților săi să participe la sărbători naționale românești...nu mă bag,nu comentez.
    Dar șpilul e altul,Kelemen Hunor,un cetățean român,etnic ungur,un șef de ,,Uniune..."tocmai" ce se află în vizită în Ungaria,participă la o reuniune a ungurimii de pretutindeni,o fi un semn că și el este subaltern al ministrului de externe ungur?Adică este loial Ungariei și nu României???
    Amintindu-ne de faptele pline de simțăminte creștine săvîrșite de militari și jandarmi unguri la Trăznea în perioada Războiului al II-lea mondial,oare zilele acelea nu ar trebui declarate zile de doliu național și comemorate în fiecare an?
    Clasa politică din România mustește de naivitate și indolență.
  • +18 (30 voturi)    
    Așa greu de înțeles (Joi, 1 decembrie 2016, 17:50)

    Cheie primara [utilizator]

    Pe 1 Decembrie 1918 Romania a învins Ungaria. E ca și cum i-ai cere adversarului să se bucure după ce l-ai învins.
    • +20 (22 voturi)    
      Repet... (Joi, 1 decembrie 2016, 23:33)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      ... ce-am scris si la alt articol pe-aceasta tema.
      Nu le-a cerut nimeni sa se bucure. Invitatia a fost una protocolara, care tine nu doar de uzantele diplomatice, ci si de o buna crestere elementara. Iar refuzul si mai ales modul in care a fost facut dovedeste necunoasterea primelor si lipsa celeilalte la domnul ministru.
      Cu logica dvs., nemtii, italienii si japonezii ar trebui sa trateze orice manifestare legata de al doilea razboi mondial dandu-si pantalonii jos in public si intorcandu-se cu spatele la interlocutor.
      De altfel, sunt convins ca dintre functionarii maghiari carora le-a fost interzisa participarea intr-un mod atat de grobian, cei mai multi vor fi injurat in barba. Un astfel de gest imbecil poate ruina munca de ani de zile a diplomatilor.

      Cat despre 1918, probabil nici bunicul d-lui ministru nu era nascut la acea vreme. Sunt patru generatii de-atunci si vine pe lume si-a cincea - ne hotaram si noi in sfarsit sa privim spre viitor, sau jelim Trianonul inca vreo trei-patru secole?
      • +2 (4 voturi)    
        comparaţia cu ww2 este total nefericită... (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:09)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        noi în 1918 nu am făcut decât să ne recuperăm o provincie luată de alţii cu japca pt. cca. un mileniu, nu a fost vorba de o nouă cucerire...
        în timp ce ww2 a avut motive iniţiale mai mult ideologice decât de rectificări teritoriale.
  • -1 (15 voturi)    
    Surprinderea si nedumerirea nu sunt suficiente (Joi, 1 decembrie 2016, 17:53)

    D-or [utilizator]

    Oricine ne va calca in picioare daca nu ripostam. O riposta dura, care sa-i faca sa regrete si sa-i descurajeze pe viitor e absolut necesara. Si, pentru demnitatea noastra, aceasta riposta va trebui sa fie publica. Nu stiu ce ar putea fi, poate excluderea invitarii reprezentantilor maghiari de la orice eveniment ce va avea loc in Romania, de exemplu.

    Dar "surprinderea si nedumerirea" sunt o jignire.

    "Indignarea si pregatirea consecintelor" ar fi fost un limbaj mai adecvat.
    • +4 (4 voturi)    
      replicile dure nu descurajează pe fanatici... (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:11)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      dimpotrivă, îi îndârjeşte...
      un răspuns inteligent este preferabil variantei de a te pune la mintea lor.
  • +13 (17 voturi)    
    dupa britanici, (Joi, 1 decembrie 2016, 18:10)

    iodixit [utilizator]

    bag seama ca nici ungurii nu fac parte din europa. astia fac parte din comunitatea statelor independente (parca asa-i zice la urss acum).
    • -2 (6 voturi)    
      Ba da, HU este in Europa (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:34)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Occidentul deschide de zor uzine de asamblat automobile in HU.
      • 0 (2 voturi)    
        nu-i un criteriu (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:13)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        si renault a deschis fabrica de logan in rusia
  • +14 (18 voturi)    
    Dan Voiculescu a fost invitat la parada? (Joi, 1 decembrie 2016, 18:10)

    Boham [utilizator]

    asta cu ungurii nu ma intereseaza, oricum nu conteaza.

    ce ma intereseaza e daca Dan Voiculescu defileaza in PUSCARIE sau va fi eliberat pt ca daca am avea un guvern PSD toti infractorii astia ar fi in tribuna oficiala la parada
  • +22 (24 voturi)    
    surprinsi? sa zicem... (Joi, 1 decembrie 2016, 18:36)

    MBA [utilizator]

    dar pozitia Ungariei a fost fatis impotriva Statului Unitar Roman prin toate actiunile lor de dupa 89 (ca inainte le rupea Ceashca pliscul). Imi pare bine ca in ceasul al 12-lea ne aratam si noi oficial macar "surprinsi". Desi ar trebui sa fim de-a dreptul vehementi si sa luam masuri similare macar pe teritoriul Romaniei prin Martie cand maghiarii sarbatoresc cu steaguri unguresti prin Cluj, Mures si Har/Cov ziua Ungariei...
  • -5 (7 voturi)    
    normal (Joi, 1 decembrie 2016, 18:39)

    rti [utilizator]

    In Tara Romaneasca. mai ales ce din interiorul lantului carpatic intotdeauna sasul(Jojan) si ungurul(Janos) au facut recomandarile!!!!!
  • +22 (24 voturi)    
    Nici nu aveti . . . . (Joi, 1 decembrie 2016, 20:07)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cum sa intelegeti! Doua dimensiuni sunt infinite in viata noastra: Spatiul si prostia! Au si ungurii prostii lor si unul din ei e chiar ministru de externe.
  • +14 (20 voturi)    
    Pai, sa renuntam... (Joi, 1 decembrie 2016, 21:27)

    OmniStudio [utilizator]

    sa o mai sarbatorim. Va amintiti, desigur de Elisabeta Lipă, cu a iei decizie...
    Daca noi am fi adus un astfel de afront unei tari din UE, sa te tii frecat ridichea.
    Pai, sa nu ne mire ca pleaca tinerii in draci; vor sa aiba o tara sigura sub picioare, si sa stie in ce limba o sa-si creasca copiii. Asa... de infractorii maghiari nu te poti atinge, imnul nu ti-l poti canta, limba nu ti-o poti vorbi...
    La ce dracu' mai cheltuim pe fregate, F-16, uniforme si mai stiu eu ce? Nu vad in tara asta nici un barbat de stat care sa mai rosteasca apasat: "Ostasi, va ordon treceti..." ce-o fi de trecut. Si atunci? doar pentru parazi?
    De ce nu se face defilarea Armatei Romane si la Miercurea Ciuc, si la Sf. Gheorghe? Sa vuiasca F-16 si MIG-urile pana sar tiglele de pe case! Sa vad atunci ce reactie are Budapesta si cancelariile UE.
    Sunt profund ingrijorat in privinta posibilitatii ca sa mai fiu aparat de aceasta tara.
  • +1 (11 voturi)    
    alipirea moldovei (Vineri, 2 decembrie 2016, 8:53)

    duduioan [utilizator]

    Acum sa fim seriosi, noi am sarbatorit vreodata, alipirea Moldovei la Uniunea Sovietica? Cam asa e si in cazul ungurilor, au pierdut Ardealul si pur si simplu nu au ce sarbatori.
    • +3 (7 voturi)    
      Mare diferenta. (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:04)

      cerceteaza [utilizator] i-a raspuns lui duduioan

      Dar n-am fost niciodata neam prost si arogant ca ungurii.
      Ardealul a fost incorporat in Ungaria la 1867 printr-un act samavolnic, nerecunoscut niciodata de imparatul Franz Josif al Austro-Ungariei. Mai mult, cand acest act s-a produs, a transmis primului ministru al Ungariei Gyula Andrassy un protest privind modificarea abuziva a statutului Transilvaniei din principat separat in cadrul Austro-Ungariei, condus de un guvernator, in teritoriu al Ungariei. Ungurii au ignorat protestul imparatului.
      Ardealul a fost al Ungariei 51 de ani si nimic mai mult, in conditii cel putin discutabile.
      Sa mai terminam cu: Ardealul a fost al Ungariei. E exact la fel cu Basarabia a fost a Rusiei.
  • +4 (6 voturi)    
    Sesizare UE (Vineri, 2 decembrie 2016, 8:56)

    Nadaecrim [utilizator]

    Ar trebui ca statul nostru sa notifice UE asupra acestui incident diplomatic. Poate ca UE ar trebui sa-i aplice Ungariei o sanctiune, poate chiar un infringement...
    • +2 (4 voturi)    
      CE sanctiune de la UE? (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:33)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Nadaecrim

      Ai uitat ca vreme de patru ani Popa To-kes a fost lasat la amvonul de la BRX sa latre contra Romaniei cu indemnurile lui anti-Trianon????
  • +2 (4 voturi)    
    Unii nu inteleg decizia? (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:15)

    Toni_Romania [utilizator]

    Numai cei ce nu au urmarit vreme de 20 de ani discursurile lui Vadim nu inteleg aceasta decizie a guvernului Budapesta. Sa caute arhivele sa se lamureasca ce inseamna iredentismul maghiar.
    • 0 (0 voturi)    
      Toni cam mare mosia ta . . . (Vineri, 2 decembrie 2016, 17:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ce spui tu ca Budapesta reactioneaza dupa vreo 10 ani la discursurile lui Vadim. Ca Budapeste ajunge de abia acum la extremismul care exista in Romania pe vremea lui Vadim. Pai daca sunt atat de inapoiati ar trebui sa ne copieze in ce priveste drepturile minoritatilor. Pentru ei ar fi un pas inainte.
      Ce zici de un parc al reconcilieri maghgiaro romane la Budapesta? Pe la noi s-a facut chestia asta prin 2004
  • +7 (9 voturi)    
    act de inamicitie (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:40)

    cerceteaza [utilizator]

    La un asemenea act de inamicitie din partea unui oficial strain, guvernul Romaniei trebuie sa-l declare pe acest Szijjarto persona non grata in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    multumim... (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:09)

    astronaut [utilizator]

    Dle SZIJJARTO , pentru ''prietenia ''de care dati dovada pe zi ce trece ! nici n-am stiut ca aveti si ''diplomati'' in Romania in afara de UDMR !!
  • 0 (0 voturi)    
    ...ei stiu (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 13:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ..ungurii stiu ca pot plesni diplomatic...fara consecinte.... se pare ca romanii au intepenit in pozitia "domn de bine"...

    Noroc cu Basescu, care a dat o replica pe masura... ca intre egali...

    Apreciati asta, chiar daca nu stiti cu ce se mananca...