Romania reactioneaza la interdictia impusa de Budapesta diplomatilor ungari, de Ziua Nationala: Am luat nota cu surprindere si nedumerire. O asemenea decizie este greu de inteles

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 decembrie 2016, 16:16 Actualitate | Esenţial

​Ministerul roman al Afacerilor Externe a reactionat, joi, la decizia Ministerului Afacerilor Externe de la Budapesta, care a interzis prezenta diplomatilor ungari la celebrarile si receptiile organizate cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei. "Am luat nota cu surprindere si nedumerire de decizia Ministerului Afacerilor Externe si Comertului Exterior al Ungariei", arata MAE roman, intr-un comunicat.

"O asemenea decizie este greu de inteles cu atat mai mult cu cat respectul fata de valorile si simbolurile nationale ale unei tari sunt parte componenta indiscutabila a setului de valori pe care se bazeaza insesi Uniunea Europeana si comunitatea trans-atlantica. Romania a fost si este un stat care va ramane profund atasat respectului acestor valori", se mai arata in comunicatul MAE.

Reactia vine dupa ce ministrul de Externe al Ungariei, Peter Szijjarto, le-a interzis diplomatilor ungari sa fie prezenti la receptia de Ziua Nationala a Romaniei de la Budapesta, dupa cum a relatat Hvg.hu.

"Avand in vedere ca poporul maghiar nu are nimic de sarbatorit pe 1 decembrie, Ministerul de Externe a interzis fiecarui diplomat si fiecarui angajat sa participare la sarbatorile nationale romanesti", a aratat Ministerul ungar de Externe, la solicitarea Hvg.hu.

Aceasta a precizat, de asemenea, ca Peter Szijjarto a informat parlamentarii unguri in doua ocazii cu privire la aceasta interdictie.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

17405 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    Azi ne bucuram. La multi ani Roamnia! (Joi, 1 decembrie 2016, 16:23)

    ty [utilizator]

    Maine ne ocupam de aceasta . . . .
      #showComment
  • +30 (40 voturi)    
    oh vai (Joi, 1 decembrie 2016, 16:38)

    pardalian [utilizator]

    MAE a luat nota. In timpul asta statul roman "retrocedeaza" ungurilor mii de cladiri si le acorda mai multe drepturi decat romanilor. Frumos...
      #showComment
  • +30 (42 voturi)    
    scoateti UDMR in afara legii (Joi, 1 decembrie 2016, 16:39)

    Cata79 [utilizator]

    ....
      #showComment
  • +35 (41 voturi)    
    Pentru iubitorii adevarului istoric. (Joi, 1 decembrie 2016, 17:09)

    John M. [utilizator]

    Fiecare natiune isi joaca o carte a destinului la momentul marilor incercari ale istoriei.
    Din surse autorizate occidentale (cele locale fiind partizane) puteti afla usor ca la momentul 1918 ungurii, dintre toate natiunile, si-au jucat cel mai prost aceasta carte a destinului, pentru ca au cochetat cu o revolutie bolsevica condusa de Bela Kun pe care Vestul a vrut-o stinsa imediat cu ajutorul armatei romane, iar la negocierile de pace au trimis literalmente o relicva a vechii oranduiri (Karolyi) care nu intruchipa deloc innoirea pe care Vestul o dorea pentru Europa.
    Ungurii si-au facut-o singuri in 1918 !
      #showComment
  • +16 (32 voturi)    
    . (Joi, 1 decembrie 2016, 17:16)

    radukku [utilizator]

    O reactie letargica, prea voalata. Se cerea un raspuns direct, de intensitate moderata, nu o soapta-ntr-o punga.
      #showComment#showComment
  • +1 (29 voturi)    
    "Surprindere si nedumerire "......????? (Joi, 1 decembrie 2016, 17:26)

    polonyca [utilizator]

    Politicienii astia ai nostrii........sunt complet .....cu pluta !!! Habar nu au pe ce lume traiesc saracii.....pai , cu ungurii ar tre discutat in cu totul alta maniera !!!!
      #showComment
  • +22 (26 voturi)    
    Rom\nia reac'ioneaz[... (Joi, 1 decembrie 2016, 17:30)

    Sorin Constantin [anonim]

    Așaaa,dom ministru de externe din Ungaria a interzis angajaților săi să participe la sărbători naționale românești...nu mă bag,nu comentez.
    Dar șpilul e altul,Kelemen Hunor,un cetățean român,etnic ungur,un șef de ,,Uniune..."tocmai" ce se află în vizită în Ungaria,participă la o reuniune a ungurimii de pretutindeni,o fi un semn că și el este subaltern al ministrului de externe ungur?Adică este loial Ungariei și nu României???
    Amintindu-ne de faptele pline de simțăminte creștine săvîrșite de militari și jandarmi unguri la Trăznea în perioada Războiului al II-lea mondial,oare zilele acelea nu ar trebui declarate zile de doliu național și comemorate în fiecare an?
    Clasa politică din România mustește de naivitate și indolență.
  • +18 (30 voturi)    
    Așa greu de înțeles (Joi, 1 decembrie 2016, 17:50)

    Cheie primara [utilizator]

    Pe 1 Decembrie 1918 Romania a învins Ungaria. E ca și cum i-ai cere adversarului să se bucure după ce l-ai învins.
      #showComment
  • -1 (15 voturi)    
    Surprinderea si nedumerirea nu sunt suficiente (Joi, 1 decembrie 2016, 17:53)

    D-or [utilizator]

    Oricine ne va calca in picioare daca nu ripostam. O riposta dura, care sa-i faca sa regrete si sa-i descurajeze pe viitor e absolut necesara. Si, pentru demnitatea noastra, aceasta riposta va trebui sa fie publica. Nu stiu ce ar putea fi, poate excluderea invitarii reprezentantilor maghiari de la orice eveniment ce va avea loc in Romania, de exemplu.

    Dar "surprinderea si nedumerirea" sunt o jignire.

    "Indignarea si pregatirea consecintelor" ar fi fost un limbaj mai adecvat.
      #showComment
  • +13 (17 voturi)    
    dupa britanici, (Joi, 1 decembrie 2016, 18:10)

    iodixit [utilizator]

    bag seama ca nici ungurii nu fac parte din europa. astia fac parte din comunitatea statelor independente (parca asa-i zice la urss acum).
      #showComment
  • +14 (18 voturi)    
    Dan Voiculescu a fost invitat la parada? (Joi, 1 decembrie 2016, 18:10)

    Boham [utilizator]

    asta cu ungurii nu ma intereseaza, oricum nu conteaza.

    ce ma intereseaza e daca Dan Voiculescu defileaza in PUSCARIE sau va fi eliberat pt ca daca am avea un guvern PSD toti infractorii astia ar fi in tribuna oficiala la parada
  • +22 (24 voturi)    
    surprinsi? sa zicem... (Joi, 1 decembrie 2016, 18:36)

    MBA [utilizator]

    dar pozitia Ungariei a fost fatis impotriva Statului Unitar Roman prin toate actiunile lor de dupa 89 (ca inainte le rupea Ceashca pliscul). Imi pare bine ca in ceasul al 12-lea ne aratam si noi oficial macar "surprinsi". Desi ar trebui sa fim de-a dreptul vehementi si sa luam masuri similare macar pe teritoriul Romaniei prin Martie cand maghiarii sarbatoresc cu steaguri unguresti prin Cluj, Mures si Har/Cov ziua Ungariei...
  • -5 (7 voturi)    
    normal (Joi, 1 decembrie 2016, 18:39)

    rti [utilizator]

    In Tara Romaneasca. mai ales ce din interiorul lantului carpatic intotdeauna sasul(Jojan) si ungurul(Janos) au facut recomandarile!!!!!
  • +22 (24 voturi)    
    Nici nu aveti . . . . (Joi, 1 decembrie 2016, 20:07)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cum sa intelegeti! Doua dimensiuni sunt infinite in viata noastra: Spatiul si prostia! Au si ungurii prostii lor si unul din ei e chiar ministru de externe.
  • +14 (20 voturi)    
    Pai, sa renuntam... (Joi, 1 decembrie 2016, 21:27)

    OmniStudio [utilizator]

    sa o mai sarbatorim. Va amintiti, desigur de Elisabeta Lipă, cu a iei decizie...
    Daca noi am fi adus un astfel de afront unei tari din UE, sa te tii frecat ridichea.
    Pai, sa nu ne mire ca pleaca tinerii in draci; vor sa aiba o tara sigura sub picioare, si sa stie in ce limba o sa-si creasca copiii. Asa... de infractorii maghiari nu te poti atinge, imnul nu ti-l poti canta, limba nu ti-o poti vorbi...
    La ce dracu' mai cheltuim pe fregate, F-16, uniforme si mai stiu eu ce? Nu vad in tara asta nici un barbat de stat care sa mai rosteasca apasat: "Ostasi, va ordon treceti..." ce-o fi de trecut. Si atunci? doar pentru parazi?
    De ce nu se face defilarea Armatei Romane si la Miercurea Ciuc, si la Sf. Gheorghe? Sa vuiasca F-16 si MIG-urile pana sar tiglele de pe case! Sa vad atunci ce reactie are Budapesta si cancelariile UE.
    Sunt profund ingrijorat in privinta posibilitatii ca sa mai fiu aparat de aceasta tara.
  • +1 (11 voturi)    
    alipirea moldovei (Vineri, 2 decembrie 2016, 8:53)

    duduioan [utilizator]

    Acum sa fim seriosi, noi am sarbatorit vreodata, alipirea Moldovei la Uniunea Sovietica? Cam asa e si in cazul ungurilor, au pierdut Ardealul si pur si simplu nu au ce sarbatori.
      #showComment
  • +4 (6 voturi)    
    Sesizare UE (Vineri, 2 decembrie 2016, 8:56)

    Nadaecrim [utilizator]

    Ar trebui ca statul nostru sa notifice UE asupra acestui incident diplomatic. Poate ca UE ar trebui sa-i aplice Ungariei o sanctiune, poate chiar un infringement...
      #showComment
  • +2 (4 voturi)    
    Unii nu inteleg decizia? (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:15)

    Toni_Romania [utilizator]

    Numai cei ce nu au urmarit vreme de 20 de ani discursurile lui Vadim nu inteleg aceasta decizie a guvernului Budapesta. Sa caute arhivele sa se lamureasca ce inseamna iredentismul maghiar.
      #showComment
  • +7 (9 voturi)    
    act de inamicitie (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:40)

    cerceteaza [utilizator]

    La un asemenea act de inamicitie din partea unui oficial strain, guvernul Romaniei trebuie sa-l declare pe acest Szijjarto persona non grata in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    multumim... (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:09)

    astronaut [utilizator]

    Dle SZIJJARTO , pentru ''prietenia ''de care dati dovada pe zi ce trece ! nici n-am stiut ca aveti si ''diplomati'' in Romania in afara de UDMR !!
  • 0 (0 voturi)    
    ...ei stiu (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 13:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ..ungurii stiu ca pot plesni diplomatic...fara consecinte.... se pare ca romanii au intepenit in pozitia "domn de bine"...

    Noroc cu Basescu, care a dat o replica pe masura... ca intre egali...

    Apreciati asta, chiar daca nu stiti cu ce se mananca...