Primul parteneriat major pentru industria de aparare: Uzina Moreni si producatorul german Rheinmetall au infiintat societatea Romanian Military Vehicle Systems prin care va fi produs transportorul blindat 8X8

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 15:44 Actualitate | Esenţial

Transportor Rheinmetall Boxer
Foto: Rheinmetall
Uzina Automecanica Moreni si producatorul Rheinmetall Landsysteme au semnat acordul actionarilor pentru infiintarea societatii cu capital mixt romano-german pentru fabricarea de vehicule blindate 8x8 in cadrul industriei nationale de aparare, Romanian Military Vehicle Systems S.A., societate in care fiecare actionar detine 50% din capitalul social al acesteia. Noua societate va produce transportoarele blindate 8x8 pentru dotarea fortelor armate romane.

"Realizarea noului transportor blindat pentru trupe 8x8 este bazata pe cooperare tehnologica si de know-how intre uzina romaneasca, producatorul traditional de transportoare blindate pentru fortele armate, si partenerul sau strain.
Cele doua societati partenere isi propun fabricarea noilor vehicule blindate 8x8 in Romania, dar si ca noile echipamente sa corespunda in totalitate cerintelor operationale ale luptatorilor romani, initiativa venind in contextul nevoilor de inzestrare cu transportoare blindate pentru trupe ale Ministerului Apararii Nationale", se arata intr-un comunicat al Companiei Nationale ROMARM, din subordinea Ministerului Economiei.

"Consideram ca este extrem de important sa putem oferi Armatei un transportor fabricat in tara, din multiple ratiuni strategice si economice. Realizarea de catre Compania Nationala Romarm a transportorului pe baza unei asocieri de tipul joint venture cu o companie de renume precum Rheinmetall permite dezvoltarea experientei nationale in domeniu si dezvoltarea industriei nationale pe orizontala, iar in plan economic-social va genera locuri de munca, venituri suplimentare realizate la bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale, retehnologizarea agentilor economici implicati, precum si costuri mai reduse cu mentenanta pe intreg ciclu de viata al produsului. Cu siguranta acesta este un moment cheie in revitalizarea industrie nationale de aparare si speram ca productia de serie a transportorului sa inceapa cat mai curand.", a declarat Neculai Banea, secretarul de stat pentru industria de aparare din Ministerul Economiei, Comertului si Relatiilor cu Mediul de Afaceri.

In urma cu o saptamana, premierul Dacian Ciolos anunta ca Armata romana va cumpara transportoare blindate produse in Romania printr-o asociere cu gigantul german din industria de aparare Rheinmetall.

"Se va crea o societate mixta romano - germana care apoi va avea contractul cu MApN pentru transportorul blindat", a spus Ciolos.

Reamintim ca ministrul Apararii, Mihnea Motoc, declara in aprilie intr-un interviu pentru HotNews.ro ca MApN cauta solutii pentru dotarea fortelor terestre cu transportoare blindate 8x8. Motoc spunea la acel moment ca ministerul voia sa contracteze achizita primelor transportoare inca din acest an.

Conform informatiilor vehiculate de-a lungul timpului, Fortele Armate ar avea nevoie de undeva intre 600 si 800 de transportoare blindate. Pe langa transportoarele blindate 8X8, Fortele Armate ar mai avea nevoie si de transportoare blindate 4X4 ce ar putea fi construite de aceeasi societate nou infiintata de catre Uzina Moreni si Rheinmetall.


Citeste mai multe despre   









17802 vizualizari
  • +58 (66 voturi)    
    asta da stire!! (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:56)

    simur [utilizator]

    sa ne bucuram pt moreni, poate ceva tineri se vor intoarce sa lucreze acasa, hai baieti ca se poate!!
    • -3 (13 voturi)    
      sau sa ne intristam (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:33)

      donbuni [utilizator] i-a raspuns lui simur

      de cata ignoranta este prezenta pe acest forum ? Faceti-va toti un serviciu, voua si familiilor voastre, copiilor care vor avea de platit creditele pe care le angajeaza guvernul Ciolos in numele vostru si cautati pe internet sa vedeti cum se utilizeaza offsetul de tari ca Danemarca, Elvetia, Polonia, Norvegia, Finlada, Canada pentru a echilibra balanta de plati si a crea cu adevarat joburi si industrii hig tech. Cautati contractul danezilor cu GDELS pentru PIranha, sau al Elvetienilor pentru Grippen ( nerealizat dar din care au ramas cu sute de milioane de euro in investitii), cautati contractul de offset al plonezilor pentru eurospike, aceleasi pe care le-a cumparat si Romania si nu realizeaza nici un offset, sau cautati programul canadienilor pe 30 ani cu 100 % offset. Dar voi nici nu stiti ce este offsetul si atunci degeaba cititi. Vor iesi multe miliarde de euro din tara la ruleta lui 2 %, si romania se va alege cu cateva sute de amarate de joburi prost platite. Fraza cu "mentenanta" este un bullshit pe care multi se grabesc sa-l inghita pe nerasuflate. mai copii, caci multi nu pareti sa aveti mai mult de 14 ani, ce mentenanta sa faci cand electronica, echipamentele, armamentul vor veni frumos in ladite si romanii doar le vor sterge de praf, si agata mecanic si electric ? Dar voi veti ajunge sa platiti toate prostiile pe care le votati acum cu ochii inchisi atunci cand Romania va ajunge in situatia Greciei. Unde s-au desfasurat aceleasi tiuri de achizitii, fara nici un fel de transparenta. Sa fiti iubiti. https://www.theguardian.com/world/2012/apr/19/greece-military-spending-debt-crisis
      • +10 (12 voturi)    
        nu ziceti rau (Vineri, 25 noiembrie 2016, 1:02)

        simur [utilizator] i-a raspuns lui donbuni

        .. dar, pana ajungem sa fim dk, ch, pl n fin cnd unde muncim? la altii?
        .. ca moreniul mai sunt n orase mici unde nu a mai ramas mare lucru, ca sa poata plati "prostiile" dvs. mai intai ar avea nevoie de ceva venituri
        • -2 (6 voturi)    
          dragul meu (Vineri, 25 noiembrie 2016, 4:20)

          donbuni [utilizator] i-a raspuns lui simur

          de ce pui problema in acest fel ? eu am experienta multor ani in domeniu si la nivele la care putini romani au ajuns sau pot aspira, ma doare sufletul cand vand ca o mana de ticalosi din MApN si guvern plus sistem isi bat joc de voi de poporul asta nenorocit. Si iti spun si tie si la toti care treceti pe aici ca si noi am fost si putem fi la nivelul danezilor, sau canadienilor de pilda si turcii cand au inceput acum mai bine de 30 ani erau departe de noi. Eu nu a spus ca fabricatia finala la Moreni nu ar trebui facuta. dar aia reprezinta poate maxim 30 % din vlaoarea unui transportor. Ideea offsetului este ca daca platesti 1 miliard de euro pe 500 de transportoare achizitionate din import, la 100 % offset tot 1 miliard de euro sa se intoarca in economia nationala din vanzari la extern, Daca asiguri de la intern prin fabricatia transportorului 300 milioane de euro, raman 700 milioane pentru care platesti bani pentru importuri : electronica, armament, munitie, motoare etc.. pentru astia firmele subcontractante ar trebui sa fie obligate sa faca offset care este in sarcina lor. Daca crezi ca este imposibil ca romanii sa lucreze in softwareul computerelor de bord, sa produca hardware pentru electronica, sa produca si sa repare electronica PENTRU EXPORT asigurat de catre contractor nu de capul lor ( aici este spilul, exportul este legat practic de contract ) inseamna ca te resemnezi prematur si nu-ti dai prea mare credit. si in plus dai dovada si de un pic de egoism nu crezi ? Uite un exemplu care nici macar nu a fost offset, o firma italiana a luat bani de la UE si produce la Crangul lui Bot actuala Electromecanica Ploiesti. Pentru Finnmecanica in Italia si in lume. Astfel de firme existente si altele care vor fi infiintate pe parcursul sa zicem a zece ani vor putea face acelasi lucru pentru alti contractori. toate cele bune http://www.elettra.ro/elettra-communications.html
    • 0 (0 voturi)    
      nu ne intoarcem! (Luni, 28 noiembrie 2016, 3:06)

      VasiMu [utilizator] i-a raspuns lui simur

      mi-e scarba de voi!
  • -58 (80 voturi)    
    pericol iminent (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:58)

    Mazeta [utilizator]

    Bugetul de 2% este evident prea mic pentru câte arme vor să ne vândă partenerii. Mi-e teamă să nu generăm un conflict regional între americani, germani, francezi și olandezi.
    • +18 (26 voturi)    
      pericol iminent bis (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pentru kremlin, s a identificat o cladire cu creneluri (un amestec de turcisme si sovietisme arhitecturale prin piata..numita ro$hie...) fara Autorizatie de Constructie, iar natziunea rusa a trimis o petitie de a executa un test drive pe zidurile kremlinului, petitia se va solution favorabil ! thank you for cooperation !
    • +28 (42 voturi)    
      omg (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:17)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Incepe sa doara, Mazetutso?

      Lasa, nu-ti fa griji... Majoritatea natarailor vor vota tot cu derbedeii.
      • -5 (7 voturi)    
        de curiozitate (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:44)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Care nu-s "derbedei" pt. tine?
    • +17 (25 voturi)    
      De asta va temeti voi rusnacii (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sau de dezvoltarea unor reale capacitati de aparare in Romania nu numai MIG-uri ce ara campurile si cazanele T72 ce mai mult stau decat merg
    • +34 (48 voturi)    
      Zi-ne domnule direct (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:25)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt bune astea, nu sunt bune, le distrugeti imediat, sunt vechituri, sunt la pret triplu, rusii au T-90, drone, nave spatiale? Cate spitale faceam de banii astia?
      Vrem detalii relevatoare, deschideti-ne ochii sa vedem cum profita imperialistii hulpavi de poporul asta pe care Putin vrea sa-l protejeze ca pe aia din Crimeea!
      • +2 (2 voturi)    
        e In Deriva Mazeta (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        alcoolul a declansat week end drink building...
    • -10 (18 voturi)    
      este un "raboi" al ofertelor, nu sovrom (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:53)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu te obliga nimeni sa cumperi de la unul sau altul. Daca ai (avem) politicieni coruptibili nu este vina celor care vor sa vanda, ci a noastra
    • +24 (30 voturi)    
      Plictiseala (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:38)

      extrapolat [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Trolilor plicticosi, mai schimbati placa. Ne-am saturat de umplutura voastra pe forumuri, mereu o dati cu bani pentru spitale, combine si scoli, fratia ortodoxa si familia traditionala, nu mai aveti si altceva? Rusi penibili.
    • +9 (11 voturi)    
      sore loser (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:45)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...
    • +21 (23 voturi)    
      wow (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:18)

      AntonPann [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... ce subtila este mazeta astazi :)
    • +22 (24 voturi)    
      foarte iminent (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:35)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeta, prostia de care dai dovada de fiecare data este arhicunoscuta pe aici, dacă nu te-ai prins tin sa iți reamintesc, pentru rusi băiatule ne înarmăm și cu cat mai mult cu atât mai bine.
      • -11 (13 voturi)    
        deci vrem sa-i depasim pe rusi la arme? (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:22)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

        Cam avem treaba atunci....mai greu cu bombele atomice, dar poate ne doneaza americanii si de astea.
        • +10 (12 voturi)    
          te doare rusnacule? (Joi, 24 noiembrie 2016, 21:03)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          e nasol nu? sa stii ca poti sa faci treaba mare pe armele alea nucleare fiindca toata lumea stie ca nu le vei folosi niciodata.
          Singura arma care nu-i va trada pe rusi niciodata este -Iarna-. Dar nu v-o luati in cap, iarna si traversarea teritoriului Ucrainei i-au intarziat pe Napoleon sau Hitler. Acum Ucraina nu prea mai e de partea voastra.
          • -6 (8 voturi)    
            ai vreo idee de argumentat? (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:23)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            sau doar jigniri?

            Apropo de Ucraina, cand ne da Bucovina inapoi. Si Cernautiul?
            • +5 (5 voturi)    
              cu propagandisti ca tine nu exista argumente (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:13)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

              Apropo de Bucovina, sa ni le dea inapoi cine ni le-a luat, adica rusii. Si sa ni le dea impreuna cu Moldova.
          • +2 (2 voturi)    
            In plus, ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:46)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            ... vremurile s-au schimbat. Nici satelitii nici avioanele n-au treaba cu iarna ruseasca. Nici rachetele cu raza lunga de actiune.
    • -13 (15 voturi)    
      :))... (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:10)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti mult prea subtil pentru multi de pe aici omule...pun pariu ca daca multi dintre cei care iti dau minus "by default" ar avea capacitatea de a te intelege, ti-ar aprecia mai mult comentarile...
  • -11 (35 voturi)    
    Abrams (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:58)

    Toni_Romania [utilizator]

    Tanc Abrams are tun Rhein-metall de 122mm.
    • +14 (16 voturi)    
      urmeaza (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:49)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      un tanc care sa va dea la cap trolilor. O combinatie de Leopard (care bate la fund orice tank rusesc) si TR 85
      • -5 (5 voturi)    
        ce ai bai? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:11)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        Visezi trolli? Am zis eu ceva contra lui Abrams? Doar aminteam faza cu tunul.
  • -37 (51 voturi)    
    mai oameni buni (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    de ce nu investim in educatie, sa construim spitale moderne, infrastructura, sa atragem high level jobs ca sa mentinem resursa cea mai de pret in romania. sa crem un sistem de pensii echitabil. de ce nu facem combine, tractoare sa inlocuim pe cele uzate moral decit masinarii de razboi? sintem un stat politionesc-militar(toata lumea are un grad) sintem o tara bananiera care nu gestioneaza resursele in interesul romaniei. cind bunastarea o va permite atunci puteti sa cheltuiti banii si pe armament, cum fac si alte tari. de ce nu revolutionati technologia de razboi folosind laser si sa vindem noi altora iar din acei bani sa luam ce avioane vreti de la licurici. cred ca sintem cam timpiteti si va sperie un trump. strategia lor e sa arunce cu vorbele si cine e prost e prost...nu ptr asta o sa fim apreciati....
    • +18 (24 voturi)    
      cocoshila...polkovnik (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      pai cu 8X8 vom face educatie sovieticilor sa le iasa din cap Romania !
    • +20 (24 voturi)    
      E mai bine sa fim oameni rai (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:33)

      Baboii [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Pentru ca Putin, pentru ca Ucraina, pentru ca Crimeea, pentru ca Georgia, pentru ca Transnistria, pentru ca ...
    • +21 (23 voturi)    
      ei, inca n-am cumparat 800 de bucati (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:51)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      o sa cumparam cateva, mai exportam cateva; e bine sa ai ceva productie in tara, sa nu se piarda know-how-ul. Stai sa vedem
    • +10 (12 voturi)    
      Asa este mai coco... (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:03)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Rusii ne vor astepta pe noi sa ajungem exact unde vrem noi, dupa care ne vor intreba politicos daca vrem sa o dam parte in parte pe un teren viran...
    • +17 (19 voturi)    
      Hop și spitale / think of the children / USA sucks (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:09)

      Wasile [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Hehe, cum zicea Omezu mazetei* mai sus, să zică cineva că făceam spitale de banii ăștia... și hop apare coco* și ne zice chiar asta.

      Deci, locuri de muncă se fac și în industria de apărare. Apărarea este BUNĂ când ești la o aruncătură de RPG de rusia*

      Eu vreau o armată serioasă, care să dea de lucru la Români, pentru Români.

      *Anumite substantive proprii nu merită scrise cu literă mare.
    • +16 (20 voturi)    
      Pai asta e o investitie care ar trebui sa ajute (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:23)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      invatamantul. Vor intra bani la bugetul de stat, cei care vor munci acolo or sa aiba salarii bune, deci banii necesari pt a educa un copil. Pe parcursul anilor, ei care vor sa munceasca acolo vor avea nevoie de o educatie pe masura. Takes time dar toate merg mana in mana.
    • +16 (18 voturi)    
      Trolii... (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:36)

      extrapolat [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ... au iesit la atac. Bai trolule, degeaba facem scoli si spitale daca vine Rusia si face bum-bum iar noi nu avem cu ce ne apara. Ai vazut ce s-a intamplat in Crimeea? Ati intrat acolo si nu v-a oprit nimeni. Rusia stie numai de frica, noi si polonezii in est o sa va facem zile fripte, cu ajutorul aliatilor nostri.
      Mai oameni buni, de ce intrati pe forumuri din alte tari si imprastiati propaganda rusa? Mai rusnacilor, tampitei sunteti voi mai, o natie de supusi. Nu mai vorbi in numele romanilor, bai rusule!
      • +17 (19 voturi)    
        Pai el ar vrea sa ai bunastare si nicio armata (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:24)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

        ca sa vina sa ia de-a gata totul, in stilul clasic mujic.
  • +10 (14 voturi)    
    ce aduce un pic de stabilitate (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:16)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    au fost niste vizite in Germania ale primilor doi oameni in stat anul asta. se pare ca nu in van...

    si acum particularizand: un prieten neamt mi-a povestit ca la firma unde lucreaza el aveau pentru o noua investitie/filiala si ales Romania pentru asta. mai exact Brasov. dupa ce primele variante de pe lista din varii motive au picat: SUA, UK, Bangladesh sau o alta in Asia...
  • +15 (17 voturi)    
    Jeez (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:38)

    ovidiu. [utilizator]

    Ce de postaci rusnaci pe aici. Nu inteleg de ce hotnews nu baneaza ip'urile unor tipi care dorm cu tastatura-n brate. Indiferent de subiect le tot dau cu "mai oameni buni, nimeni nu ne ataca, spitale, educatie, etc."
  • -15 (19 voturi)    
    parteneriat.... (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:20)

    demaGOGU [utilizator]

    ...romanii cu bratele de munca zero-skills & salarii (very) low_cost neamtul/francezul/olandezul cu joburile high-tech si salariile high-cost.

    factura totala? trimisa pe adresa guvernului Romaniei

    NU asa dezvolti o tara.
    • -4 (4 voturi)    
      achizitie directa (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:19)

      donbuni [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De fapt ca si la corvete se va "inscena" o nevoie de securitate imediata, asa ca transportorul dezvoltat in "joint venture' va trebui precedat de o achizitie printr-un credit furnizor bineinteles totde la firma cu care avem joint venture. Sunt satul de inscenarile lui Banea un maestru al afacerilor de tip "afacerea PUMA" si altele. De fapt important este comisionul din care se vor distribui shpagile. Peste cativa ani toti entuziastii care scriu aici, la ordin, vor descoperi ca de fapt nu s-au creat locuri de munca in high-tech, possibile prin contractele de offset ci doar s-a "fabricat in Romania" cu echipamente, armament, munitii importate. In acel moment ROmania va ajunge in situatia Greciei si va fi prea tarziu sa se mai poata face ceva.
      https://www.theguardian.com/world/2012/apr/19/greece-military-spending-debt-crisis
  • -8 (16 voturi)    
    asta da stire de la ambasada (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:20)

    cafo [utilizator]

    Este cat se poate de evident ca in scurt timp rusia va ramane fara resurse si va fi obligata sa ne invadeze terestru si sa ne fure bogatiile.
    Atentie la rusoaicele alea bune care vor sa ne violeze.
    Fiti vigilenti!
  • +12 (16 voturi)    
    o stire extraordinara (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:21)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Cooperarea asta este foarte buna atat pentru Romania cat si pentru Germania / Europa, in contextul international dat.

    Stim ca oamenilor putinisti nu le place, de aceea si reactia asta la ea.
  • -8 (8 voturi)    
    poate fiindca Romania (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:58)

    cladob [utilizator]

    are prea multi bugetari iar varful de lance e de mult plecat (izgonit) si meritologia e doar o vorba frumoasa, pila, cumetria, afacerile marunte, castigurile rapide, lipsa perspectivei, continuitatii, ne face sa fim mai mult consumatori decat producatori
  • -8 (8 voturi)    
    super stire (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:05)

    Joan [utilizator]

    acum avem cu ce sa mergem pe autostrada matache macelaru' in siguranta daca vin masini din spate :)
  • +9 (11 voturi)    
    excelent (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:07)

    freejack [utilizator]

    asa, dati de lucru la oameni. la Galati, la Moreni, oriunde se poate. si ne alegem si cu niste dotari mai de doamne ajuta pentru armata.
  • -10 (12 voturi)    
    sper sa nu urmeze aceeasi cale ca fregatele (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:22)

    jackalphonse [utilizator]

    care si a dublat pretul pana sa inceapa proiectul
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21431766-costul-total-achizitiei-celor-patru-corvete-multirol-construite-santierul-damen-din-galati-1-6-miliarde-euro-dublu-fata-cat-fost-vehiculat-initial.htm
  • -9 (15 voturi)    
    daca nu ne ataca rusii acum..... (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:19)

    king david hotel [utilizator]

    cand nu avem nimic, va dati seama ce vor face cand vom avea corvete, transportoare si rakete! Vor fugi cu totii in Siberia!


    Bravo noua/,nu?
    • +10 (12 voturi)    
      Davidutule (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:45)

      extrapolat [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      De ce te dai roman cand esti mujic sadea? De unde stii tu ca Romania nu are nimic? Suntem in NATO, rusnace, de-aia nu ne atacati. Dar apartenenta la cea mai tare organizatie din lume nu inseamna ca nu trebuie sa ne dezvoltam securitatea nationala investind in armata.
      In alta ordine de idei, daca nu ne atacati, atunci ce va intereseaza ce facem noi? Doar n-o sa venim peste voi...sau mai stii?
    • +5 (7 voturi)    
      ko$her (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      te vreau in NIRVANA !
    • +11 (13 voturi)    
      nu mai Aliosa (Joi, 24 noiembrie 2016, 21:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Isi vor face un firewall asa ca tine. Sa nu aflam care sunt cozile de topor.
    • +10 (12 voturi)    
      Nu in Siberia, dincolo de Cercul Polar (Joi, 24 noiembrie 2016, 22:21)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Siberia nu e a voastra oricum.
  • -1 (1 vot)    
    Secrete secrete (Vineri, 25 noiembrie 2016, 23:51)

    cris333 [utilizator]

    E bine ca se mai mentine economia pe picioare, dar tehnica militara trebuia cercetata si produsa la noi in tara nu impartasita cu altii.
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e scarba (Luni, 28 noiembrie 2016, 3:05)

    VasiMu [utilizator]

    mi-e scarba de Romania!!!