Presedintele Uniunii Judecatorilor, dupa ce Iohannis a solicitat urgentarea dosarelor Revolutiei si mineriadelor: Este o chestiune absolut nefireasca

de G.S>     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2016, 15:26 Actualitate | Esenţial

Presedintele Uniunii Nationale a Judecatorilor din Romania (UNJR), Dana Garbovan, a declarat, referitor la cererea de urgentare a dosarelor facuta de seful statului, ca "daca este vorba de dosare punctuale, este o chestiune absolut nefireasca", transmite Mediafax.

"Daca este vorba de dosare punctuale, din punctul nostru de vedere este o chestiune absolut nefireasca si arata exact o mentalitate gresita a modului in care Executivul si celelalte puteri ale statului se raporteaza la procurori", a sustinut Garbovan.

Ea a adaugat ca "la intalnirea trecuta pe care am avut-o am avut surpriza sa aflam ca ministrul Muncii spunea 'ma asteptam ca procurorul general sa ma sune', pe o chestiune administrativa, intr-adevar. Acest lucru arata ca este necesar sa se delimiteze inclusiv la nivelul numirilor la varful structurilor de parchet partea politica ce include presedintele si ministerul Justitiei, pentru a avea o reala separare a celor doua puteri".

"Altfel ajungem la aceste chesiuni cand fie presedintele, fie prim-ministrul, fie ministrul Justitiei considera ca este legitim sa ceara socoteala procurorilor pentru anchete", a declarat presedintele UNJR. 

Klaus Iohannis a spus joi ca s-a intalnit cu procurorul general Augustin Lazar si ca l-a rugat sa introduca mai multa celeritate in cercetarile vechi facute de procuratura.

"Avem dosare vechi, unele extrem de vechi”, a spus presedintele, acuzand ca “este inacceptabil sa stam noi si sa nu stim ce s-a intamplat la mineriade si la Revolutie"


Citeste mai multe despre   









2415 vizualizari
  • +23 (27 voturi)    
    Absolut firesc, sa stea 20 de ani ! (Joi, 6 octombrie 2016, 15:33)

    Idealistu [utilizator]

    "Baietii" astia de la UNJR au impresia ca cetatenii sunt servitorii lor, si noi trebuie sa-i platim regeste indiferent de nenorocirile pe care le fac.
    Nu prea ai ce cauta cu o astfel de mentalitate in Justitie. Poate pe liste la partidele parlamentare.
    • 0 (0 voturi)    
      Da... (Joi, 6 octombrie 2016, 19:30)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Salariile alea mari se dau cu celeritate?
      • 0 (0 voturi)    
        si pensii speciale se dau la fel (Joi, 6 octombrie 2016, 22:35)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui georgegeorgescu

        iar justitia este singurul sector monitorizat de UE (celebrul MCV) si datorita celor care se opun la rezolvarea vechilor dosare.
        In ce-l priveste pe Iohannis se pare ca tot mai mult se molipseste de basism.
  • +20 (26 voturi)    
    normal (Joi, 6 octombrie 2016, 15:35)

    termopan [utilizator]

    E normal sa nu va convina pentru ca v-a pus la munca.
    • -7 (11 voturi)    
      si tu esti (Joi, 6 octombrie 2016, 15:44)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      Idealist ca termopanu.
      Adica si dna Garbovan ataca Justitia? va pricepeti mai bine decit ea.
      Doamne ce prosti judecatori avem!
  • +15 (17 voturi)    
    Asta glumeste ? (Joi, 6 octombrie 2016, 15:43)

    NicolaeA [utilizator]

    Au avut la dispozitie 25 de ani si cere sa nu fie grabiti ?
  • +10 (12 voturi)    
    Da sigur (Joi, 6 octombrie 2016, 15:43)

    mitg [utilizator]

    Se fac 30 de ani in curand iar voi tot la dosare lucrati.
  • +5 (7 voturi)    
    Doamna Garbovan, firesc este sa luati pensii mari (Joi, 6 octombrie 2016, 15:45)

    L. [utilizator]

    Ar trebui ca in schimbul salariilor si pensiilor nerusinate pe care le primiti, sa va straduiti sa judecati dosarele cu celeritate.
    Sau poate va aparea o lege care va stabili ca judecatorii vor primi si ei salariile si pensiile cu aceeasi celeritate cu care rezolva dosarelele. Cum ar fi asta?
    Sa primiti salariul pentru luna octombrie peste vreo 3 ani, si tot asa, la procurori...
  • +6 (8 voturi)    
    Sistemul judecătoresc trebuie demolat și refăcut. (Joi, 6 octombrie 2016, 15:46)

    asavreau [utilizator]

    Judecătorii au început să se creadă Dumnezei și să judece după închipuirea lor.Se vede că sistemul judecătoresc este învechit,plin de indivizi care colaborează cu mafiile politice și au pretenții salariale exagerat de mari comparativ cu salariile din România.În loc de încredere sa creat o repulsie din partea populației,,în special față de UNJR,care este un fel de Gică-contra a orice.Și dacă le dai dreptate ei sunt contra.Nu cred-că acest UNJR este necesar ca un fel de șef suprem.Mai rămâne să-și facă sindicat Guvernul, Președinția și atunci chiar avem nevoie de Catedrala Mântuirii,căci numai D-zeu ne scapă de pacoste.
  • +7 (7 voturi)    
    Ca simplu cetatean (Joi, 6 octombrie 2016, 15:49)

    Nonverba [utilizator]

    platitor de impozite si taxe, implicit de salarii catre bugetari, o fi cerut dl Iohannis urgentarea dosarelor revolutiei si ale mineriadelor, e halucinant sa dureze 27 de ani cercetarea imprejurarilor in care s-au produs evenimente care au durat cateva zile.
    Desigur, aceasta este o chestiune de logica si de bun simt, dar aici avem de-a face cu un sistem care in loc sa fi fi fost inlaturat la revolutie, a crescut si ne-a inamolit pe toti. Inainte, un functionar de-al statului nu si-ar fi permis sa ceara socoteala presedintelui, primului ministru sau ministrului de justitie si nici sa fi facut greve cerand bani de la un buget saracit de politicieni, obstructionad activitati economice si pe proprii concetateni.
  • +5 (7 voturi)    
    Este normal ... (Joi, 6 octombrie 2016, 15:51)

    A_Radu [utilizator]

    Ca pentru un amarat de proces de punere in posesie pe un teren al bunicilor ce nu a fost inclus in actul de proprietate , dar pentru care exista acte si martori ale detinerii in posesie inainte de comunism ... sa stai 1 an jumatate in proces, termene peste termene, amanari peste amanari ???? .... Si e vb de o mica proprietate sateasca
    Nu vreau sa stiu ce se intampla in cazul unor spete mult mai serioase ... Noi cetatenii cat ar trebui sa asteptam sa ni se faca dreptate? Daca termenul e undeva la pensie, atunci sa nu se mire nimeni de ce multe lurcuri bat pasul pe loc, nu se pot face tranzactii pe terenurile din RO, nu se poate investi ...
  • +8 (10 voturi)    
    UNJR (Joi, 6 octombrie 2016, 15:51)

    Grasul [utilizator]

    Sunt uluit de acest raspuns care seamana a impertinenta! Adica lor nu li se pare ca termenele de 20 de ani si respectiv 27 de ani ar fi fost suficiente pentru finalizarea unor anchete?
  • +9 (11 voturi)    
    si Iohannis asta intinde coarda. (Joi, 6 octombrie 2016, 15:59)

    __alex__ [utilizator]

    abia au trecut 25 de ani de la crimele alea, ce atata graba. Procurorii probabil au si dosare mai vechi, de la rascola 1907, apoi au sa vina alea din '48...
    Intr-o tara normala ilici era la puscarie deja de 25 de ani.
  • +9 (9 voturi)    
    Trebuie sa se termine odata cu prostiile! (Joi, 6 octombrie 2016, 16:00)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Sa pretinzi ca Garbovan ca ar fi nefiresc sa urgentezi dosarele revolutiei si mineriadelor e ca si cum ai spune ca e nefiresc sa te operezi mai repede de cangrena. Cum vrei sa te vindeci de coruptie cand stai cu mortul in sufragerie?

    Nefiresc este ca nu s-au rezolvat aceste dosare nici pana in ziua de azi cand faptele sunt bine documentate si cunoscute de toata lumea. Dosarele clare trebuie rezolvate urgent, macar in prima aproximatie. Unde era Garbovan cand aceste dosare au fost inghetate cu presiuni politice ca si frauda de impersonare a lui Dottore care pretinde si acum ca ar fi procuror si poate oricand sa exercite atributiile procuraturii?

    Pana atunci nu are nimeni curaj sa faca nimic pentru ca nu exista garantii ca iti ramane ceva din ce construiesti. Poate sa vina oricine de la PSD Craiova sa te ameninte cu moartea ca pe domnul Petru Becheru. In Schengen nu intram cu pericol de terorism prin noi mineriade la Bruxelles cata vreme Iliescu si ai lui au un partid important in parlamentul penal si tot felul de Corine telecomandate prin structurile europene.

    Uite asa ramane toata tara SUBDEZVOLTATA CA JUDETELE CAMORREI DOLJ SI TELEORMAN iar de contributia Romaniei la UE n-am ce sa mai zic.
  • +9 (9 voturi)    
    DREPTATE, OCHII PLANSI VOR SA TE VADA !!! (Joi, 6 octombrie 2016, 16:04)

    Floricels [utilizator]

    Ma asteptam ca aceasta declaratie sa vina de la un magistrat in varsta, "acrit " in pseudo -justitia comunista.
    Sunt profund dezamagit ! Chiar asa blestem sa fie pe aceste locuri ! Sunt dosare grele ale revolutiei capturate in 89, ale mineriadelor din anii 90, ale jafului numit privatizarea fabricilor si uzinelor ! Aceste dosare s-au tot ascuns prin fisete la comanda politica !
    Nu se poate ca cei vinovati sa scape fara a ajunge macar in fata unei instante de judecata !
    BRAVO DLE PRESEDINTE JOHANNIS !
    Rusine sa va fie d-na Garbovan !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Nesimtirea cucoanei e nefireasca (Joi, 6 octombrie 2016, 16:04)

    Bogdan_100 [utilizator]

    daca i se pare ca dupa atatia ani de tergiversari e nefiresc ca reprezentantul populatiei Romaniei ales in mod direct sa solicite accelerarea dosarelor. Poate ca primii anchetati ar trebui sa fie judecatorii si procurorii ce au tergiversat fiind astfel complicii criminalilor. Si trebuie urgent introdus in legislatie decaderea din drepturile speciale de pensie a magistratilor care au fost descoperiti cu activitati ilegale
  • +3 (3 voturi)    
    protejati bestiile umane (Joi, 6 octombrie 2016, 17:45)

    yellowdog [utilizator]

    care si-au batut joc si isi bat joc de sangele varsat, de Romania, de cei multi si tacuti...

    asta face justitia romana