Iohannis acuza incetineala cu care inainteaza dosare majore: Este inacceptabil sa nu stim ce s-a intamplat la mineriade si la Revolutie

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2016, 11:03 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a acuzat joi, la Palatul Cotroceni, incetineala cu care inainteaza dosare importante, precum cele ale Mineriadei si Revolutiei. Seful statului a spus ca s-a intalnit cu procurorul general la Cotroceni si l-a rugat sa existe mai multa celeritate in cazul dosarelor vechi.

“Avem dosare vechi, unele extrem de vechi”, a spus presedintele, acuzand ca “este inacceptabil sa stam noi si sa nu stim ce s-a intamplat la mineriade si la Revolutie.

  
“Vorbesc de oameni care au incalcat legea, nu de o vina istorica. Nu este treaba istoricilor inca, este a procurorilor”, a spus Iohannis, adaugand ca “cine a gresit va plati”.  

Seful statului a solicitat ca cercetarile sa se faca mai rapid pentru ca dosarele sa fie trimise in instanta cand procurorii constata ca s-a incalcat legea.  

“Iar acolo unde nu sunt infractiuni, unde sunt delatiuni comise”, a spus presedintele, sa se restabileasca adevarul in privinta persoanelor acuzate.










2908 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    ba noi, cei care am trait Revoutia si mineriadele (Joi, 6 octombrie 2016, 11:16)

    bancher [utilizator]

    (mai ales cele din 1990) stim foarte bine ce s-a intamplat: Iliescu e principalul si marele vinovat.
    -1)la mineriade el i-a chemat pe mineri, el a dat ordin sa se asigure transportul acestora pana in Buc (desi devastau totul in drum, mai ales in Craiova), el a dat ordin militienilor sa ii dirijeze pe mineri spre sediile partidelor istorice pentru a fi devastate. Fara Iliescu nu venea un miner la Buc.
    -2)revolutia a fost regizata, (posibil de Sergiu Nicolaescu), si Iliescu a fost desemnat succesor.
    Impliacarea maselor moarte de foame si de frig a fost asa de mare, ca Ceausescu a cazut mai usor decat se asteptau toti, si cu prea putine victime. Iliescu, nefiind inghitit de Buc si Timisoara, a dat ordin sa se creeze haos, inclusiv sa se traga (nu conta ca erau loviti si civili), pentru a nu mai fi contestat de nimeni.
    Dintre toate relele care s-au intamplat dupa Revolutie, eu consider ca Iliescu este cel mai mare.
    • +2 (4 voturi)    
      nu a fost rivolutie ? (Joi, 6 octombrie 2016, 13:45)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Pai daca n-a fost ,inseamna ca tocmai s-a produs cea mai mare HOTIE si anume s-a furat scaunul de Presedinte !( bineinteles votat in continuare de ghiolbani) ! Iaca de ce si astazi ghiolbaneii au atata drag de a vota penalii ....
  • +6 (6 voturi)    
    A prins glas Iohannis (Joi, 6 octombrie 2016, 11:23)

    skanda7 [utilizator]

    Nici nu ma intereseaza motivul atata timp cat isi indeplineste onest si activ mandatul.
  • +7 (7 voturi)    
    Las-o baltă (Joi, 6 octombrie 2016, 11:23)

    Amoredivino [utilizator]

    Când generalul Voinea s-a apropiat periculos de mult de Ion Iliescu în cercetarea revoluției a fost tras pe dreapta și scos la pensie.
    Trebuie să fii oligofren să nu știi ce s-a întâmplat și ce se întâmplă chiar acum.
    Revoluția a fost o lovitură de stat în care eșalonul 2 din PCR a luat frâiele de la eșalonul 1, și a trebuit să moară 2500 de români pentru a da credibilitate „revoluției”.
    La mineriade poți afla lesne ce s-a petrecut dacă vei sta de vorbă cu Asociația Victimilor Mineriadelor din România. Peste 200 de morți, tortură, violuri, și alte abominații. Ion Iliescu a mulțumit minerilor.
    Ați înțeles???
    • +3 (3 voturi)    
      da, asa cum am scris mai sus (Joi, 6 octombrie 2016, 14:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      si eu tot pe Iliescu il consider vinovat.
      La Revolutie, pana la fuga Ceusestilor din dimineata zilei de 22 dec, murisera sub 500 persoane in toata tara (asta nu inseamna ca Ceusestii nu sunt vinovati de genocid).
      Dupa fuga lor, si pana la executie, au murit restul pana pe la 2200. Deci grosul mortilor a avut loc dupa fuga dictatorului....avand in vedere ca si generalul de securitate Iulian Vlad a intors imediat armele contra Ceusestilor si s-a aliat cu revolutia (a se citi cu Ion Iliescu), atunci singurul vinovat pentru mortii de dupa 22 dec ramane Ion Iliescu.
      Eu il consider pe el mai vinovat decat pe Ceausescu, care a omorat max 500. Iliescu a omorat restul pana la 2200.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e...dar... (Joi, 6 octombrie 2016, 15:45)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      nu e vina lui ca nu a putrezit in beci...e vina poporului de imb-cili care l a votat de 3 ori...si care voteaza de 25 de ani numai escroci...asa ca ...
  • +1 (9 voturi)    
    6 case (Joi, 6 octombrie 2016, 11:25)

    bobyrou [utilizator]

    si cu cele 6 case, unde 3 instante au dat decizii de fals? ce sa facem si cu ele?
    • 0 (0 voturi)    
      4 instante, nu 3 (Joi, 6 octombrie 2016, 18:44)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      ca sa fim exacti
  • +1 (3 voturi)    
    ohoho, cam tirziu (Joi, 6 octombrie 2016, 11:26)

    victor L [utilizator]

    dom` presedinte.
    Ia priviti aici:
    https://www.facebook.com/PresedinteleTraianBasescu/videos/vb.361235817223309/1138744929472390/?type=2&theater
    • +3 (3 voturi)    
      Acu' si tu ! Nu mai invarti cutitul in rana (Joi, 6 octombrie 2016, 13:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pt ca si asa cred ca regreta sfaturile proaste pe care
      i le-a dat dom' Mahalache !
  • -10 (10 voturi)    
    aceeasi placa (Joi, 6 octombrie 2016, 11:31)

    xanti [utilizator]

    Pe cine mai intereseaza ce a fost la revolutie sau mineriade.
    Ma mir ca nu vrea sa stie ce a fost in cretacic cu Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      vezi (Joi, 6 octombrie 2016, 13:33)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca ai o musca pe casula !
    • +4 (4 voturi)    
      Pe toti ne intereseaza (Joi, 6 octombrie 2016, 13:33)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      mai putin pe comunistii si securistii care au pus totul la cale. Plus postacii de serviciu care vad ca inrosesc tastatura pe articolul asta.
    • +4 (4 voturi)    
      Alo, domnu' Iliescu, inca mai postati ? (Joi, 6 octombrie 2016, 13:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Da' parca acu' 65 de ani cand erati radioamator la universitatea Lomonosov din Moskva va ziceati "Gladiola 31" ?

      PS. Asa-i cu batranetile, mai uita omu'. Ei, n-am decat sa va urez "La Multi Ani"! Nu de alta, dar macar 1-2 sa fie si de "Brutarie", pt ca zau ca meritati !
  • +1 (3 voturi)    
    ooof! (Joi, 6 octombrie 2016, 11:40)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Tocmai ce ati spus ca Basescu viseaza electoral...

    De ce il copiati?
    • +2 (2 voturi)    
      pana si la nemti (Joi, 6 octombrie 2016, 13:34)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      e valabila zicala: da'mi minkea romanului, a de pe urma. :-)
  • +2 (4 voturi)    
    Stat de drept? (Joi, 6 octombrie 2016, 11:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu, stat mafioto-securist in care Justitia face tot ce poate sa amine procesele la nesfârșit, pt ca apoi sa dea pedepse de doi lei si toti hotii politruci sa se aleaga cu pedepse minims, pe care nu le executa, si sa ramina cu averile intregi. SIngurul lucru pe care il fac cei din Justitie e sa solicite drepturi speciale, pensii si salarii uriase, drept rapslata pentru slugarnicia lor.
  • -3 (5 voturi)    
    omu' e in campanie (Joi, 6 octombrie 2016, 11:50)

    esrevinU [utilizator]

    Se vorbeste de asta doar in preajma alegerilor in rest liniste. Dupa ce o sa treaca alegerile sa vedem de cate ori va mai vorbi de Revolutie si Mineriada.
    • -1 (3 voturi)    
      face campanie pentru usl'am, (Joi, 6 octombrie 2016, 13:15)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui esrevinU

      cu ciolos sef de guvern al noului usl, de dupa alegerile ce se vor intampla in iarna...
      be aware ! :-)
  • +5 (5 voturi)    
    bey... (Joi, 6 octombrie 2016, 12:03)

    liviu_ [utilizator]

    ce s-a intamplat cu iohannis?!
    din mutulica ajunge sa faca declaratii f frecvent... si NU pe facebook!

    si in ce interviu am prins... nu mai vorbescte cu 5 cuvinte pe ora
  • +6 (6 voturi)    
    Ei, d-le Presedinte, (Joi, 6 octombrie 2016, 12:13)

    Susufler0 [utilizator]

    cum te-ai mai dat pe brazda !

    Cum ai inceput sa preiei toate temele care intereseaza societatea civila, Justitie, revolutie, mineriade, plagiate, toate temele care erau actuale inca de la inceperea mandatului !

    E foarte bine ca te-ai convins ca un Presedinte care este ales de 5-6-7 milioane de oameni trebuie sa fie implicat.

    PS. Sper doar ca noua atitudine sa nu fie cumva rezultatul unor calcule politice datorate vreunor semnale date de sondajele publice.

    PPS. Pt mine un lucru este insa cert : actuala schimbare de "look" politic a Neamtului, actuala sa implicare se datoreaza si disparitiei celebrului "Mahalache", omul care il tragea in jos !
  • +2 (2 voturi)    
    Stiu eu ce s-a intamplat (Joi, 6 octombrie 2016, 12:15)

    banel [utilizator]

    Ion Iliescu & FSN
  • +1 (5 voturi)    
    Perdea de fum (Joi, 6 octombrie 2016, 12:17)

    man_and_twin [utilizator]

    Cred ca incearca sa dreaga busuiocul, dupa gafa facuta ieri. Cand a spus cu subiect si predicat ca a purtat discutii cu sefa DNA si procurorul general, "in chestiunea" plangerii lui Ghita.
    Ca, vezi doamne, ar fi discutat si despre dosarle "vechi". Dar o spune fara nicio vlaga, zambind cu juma' de gura, cum ar citi un crainic stirea la televizor. I-o fi adus aminte vreun consilier ca presedintele nu-si poate bga nasul in dosarele adversarilor politici...
  • 0 (6 voturi)    
    probe plagiat (Joi, 6 octombrie 2016, 12:35)

    robotel corporatel [utilizator]

    a gasit ficusul probele de plagiat?
  • 0 (2 voturi)    
    Judecatorii nu vor sa-si incarce constiinta! (Joi, 6 octombrie 2016, 12:51)

    EllenaS [utilizator]

    Domnule Presedinte, cei care am trait momentele Revolutiei din '89 stim ce s-a intamplat, numai ca fiecare are adevarul lui. Ori de cate ori se vor deschide dosarele neelucidate, se va ajunge intr-un punct de inflexiune in care nici judecatorii nu stiu pe unde s-o ia. Cu cat mai mult isi vor dori sa fie obiectivi, cu atat le va fi mai greu sa se pronunte. Eu cred ca aceasta e si cauza pentru care nu se pot da verdicte irefutabile. Dar impulsionarea dumneavoastra de azi, oricum am da-o, miroase a campanie electorala!
  • +2 (2 voturi)    
    dara, kodrutza dragutza (Joi, 6 octombrie 2016, 13:21)

    korkodell [utilizator]

    a clasat dosarle, cand era precuroare generala.
    deci, herr president, asa zicea si base, care chiar s'a stropshit la numita inaltimii voastre. :-)
    si noi asteptam sa se intample ceva cu dosarele lovirutiei si mineriadelor.
    the time' s long passed...
  • 0 (0 voturi)    
    revolutie (Joi, 6 octombrie 2016, 13:22)

    leonida [utilizator]

    Domnule ,toata lumea stie si simte pe propria piele ce s-a intamplat la revolutie ... Numai Dumneavoastra ajuns PRESEDINTE ,ca urmare a celor intamplate la REVOLUTIE , nu stiti ????Pacat ,ce cautati acolo ?
  • +1 (1 vot)    
    Lovitura de Stat pentru reinstalarea KGB FSN ! (Joi, 6 octombrie 2016, 13:43)

    MeridianAlbastru [anonim]

    CRIMA acoperita de PSD !!!

    Pana cand ???
  • +1 (1 vot)    
    dosarele privind industria, agricultura, etc? (Joi, 6 octombrie 2016, 14:01)

    cet [utilizator]

    Dar dosarele privind devalizarea marilor intreprinderi si combinate industriale, flotei,centrelor agricole,etc.? De astea probabil s-a uitat...
  • +1 (1 vot)    
    Hahahahah (Joi, 6 octombrie 2016, 14:30)

    OrlandoAlexandrescu [anonim]

    M-am oprit dupa primele 3 cuvinte: "Iohannis acuza incetineala".
  • +2 (2 voturi)    
    A zis-o si Basescu. Si ? Nimic. Ce faci concret ? (Joi, 6 octombrie 2016, 14:46)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Aceasta tema revine mereu in atentia publica: procesul revolutiei si mineriadelor. Si ?
    Dam declaratii, ne pozitionam corect si adoptam pozitii.
    Toate astea nu fac nici cat o ceapa degerata.
    Domnule Iohannis, doriti sa ramaneti cu adevarat in istorie ? Va dau un sfat: implicati-va activ in rezolvarea acestor doua dosare.
    Cum ?
    Dosarele se blocheaza in parchetele miliatare. De ce ? Pentru ca armata a tras la revolutie si ar trebui ca militarii sa condamne militari si, mai ales, sa murdareasca imaginea armatei.
    Asa ca, pentru ca dosarele sa fie judecate, trebuie ca procurorii sa fie civili.
    Cereti infiintarea unei instante special dedicate cazurilor de 'crime impotriva umanitatii'.
    Sunteti presedintele CSAT, puteti prezida sedintele de guvern, aveti instrumentele necesare.
    Cum spuneam, in istorie intra oamenii care fac lucruri mari iar revolutia si mineriadele va pot duce in manualele de istorie, ca omul care a avut curaj
    Aveti curaj, domnule Iohannis ?
    • +1 (1 vot)    
      De-abia ce a inceput sa prinda curaj (Joi, 6 octombrie 2016, 16:37)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      sa raspunda liber la intrebarile jurnalistilor.

      Asta ce vrei tu, poate prin mandatul al doilea (daca il castiga) !