Klaus Iohannis despre Codruta Kovesi: Nu cred ca trebuie sa vorbim despre o demisie atata vreme cat nu exista niciun indiciu ca ar fi un plagiat acolo

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 5 octombrie 2016, 19:18 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri seara, intrebat de jurnalisti daca, in opinia sa, s-ar impune o demisie a procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, ca "Nu cred ca trebuie sa vorbim despre o demisie atata vreme cat, deocamdata, nu exista niciun indiciu ca ar fi un plagiat acolo. Deocamdata nu exista motive de ingrijorare." Seful statului a adaugat ca "se poate relua discutia" pe aceasta tema in cazul in care vor aparea informatii noi.

Klaus Iohannis a precizat ca a vorbit "scurt" cu procurorul sef al DNA si ca "Mi-a reiterat ca domnia sa nu se simte vinovata cu nimic. Am plecat destul de lamurit din discutie."

"Eu cred ca Parchetul General trebuie sa rezolve foarte repede aceasta speta. L-am rugat pe procurorul general, in virtutea atributiilor sale, ca acest caz sa fie solutionat cu celeritate", a adaugat Klaus Iohannis.

Reamintim ca deputatul Sebastian Ghita s-a prezentat pe 27 septembrie la Parchetul General unde a depus o declaratie prin sustinea ca ar fi participat la "redactarea in fals" a Raportului Tehnic de Expertiza intocmit de Comisia Tehnica a Consiliului National de Etica in cazul tezei de doctorat a procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi.

In aceeasi seara, Laura Codruta Kovesi, a avut o prima reactie la "autodenuntul" lui Sebastian Ghita la Parchet, cu privire la teza ei de doctorat: "Cu referire la teza de doctorat Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal, tin sa precizez ca aceasta este o lucrare care imi apartine in totalitate si ca nu am plagiat", afirma Laura Codruta Kovesi intr-un comunicat postat pe site-ul DNA. Sefa DNA mai arata ca "Afirmatiile defaimatoare ale persoanelor cercetate de DNA, de o vehementa fara precedent in acest an, au facut obiectul sesizarilor inaintate Consiliului Superior al Magistraturii care a constatat ca acestea aduc atingere prestigiului si credibilitatii magistratilor."

Laura Codruta Kovesi a adaugat ca: "Mai mult decat atat, in raport cu luarile de pozitie anterioare ale lui Ghita Sebastian Aurelian, in care a facut alegatii cu privire la investigatiile penale desfasurate de procurori, DNA a sesizat, in acest an atat pe Procurorul general al Parchetului de pe Inalta Curte de Casatie si Justitie cat si Consiliul Superior al Magistraturii."












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4348 vizualizari
  • -14 (32 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 5 octombrie 2016, 19:35)

    xanti [utilizator]

    Nu trebuia sa asteptati raspunsul comisiei inainte sa va dati cu parerea?
    Hotul normal ca nu recunoaste ca a furat dar daca ii pui dovada in fata va recunoaste.
    • +4 (22 voturi)    
      Care comisie? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 22:26)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ghita nu a facut reclamatie la CNATDCU. Bineinteles ca n-a facut, altfel i se darama minciuna.

      Iata raportul CNECSDTI din 2012:
      http://www.aktual24.ro/diversiunea-lui-sebastian-ghita-a-fost-demontata-raport-oficial-care-dovedeste-ca-sefa-dna-nu-a-plagiat/

      Postaci ce sunteti.
      • +7 (13 voturi)    
        de ce nu incep prin a-si da demisia coruptii (Miercuri, 5 octombrie 2016, 23:12)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        eu ma intreb cum de Dragnea, Ponta, Tariceanu, Ghita nu trebuie sa-si dea demisia desi condamnarile si procesele penale sunt bazate pe probe foarte solide?

        ei in schimb se pregatesc de alegeri, formare guverne penale.
      • +2 (12 voturi)    
        Postacule (Miercuri, 5 octombrie 2016, 23:16)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Exact ăsta e raportul despre care Ghiță spune că e o făcătură.
        • 0 (4 voturi)    
          ghita spune? (Joi, 6 octombrie 2016, 10:04)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          pai daca ghita spune e adevarat nu? ghita spune numai adevarul si nu e doar un securist de moda noua, ca amicul lui, mincinosul Ponta
        • -1 (3 voturi)    
          interesant (Joi, 6 octombrie 2016, 13:58)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          cum ce spune un hot, e luat de bun si drept adevar suprem.
          spre aducere aminte, in cazul tonta, oprea, toba, s-au adus argumente cu exemplificari care demonstrau plagiatul.
          in cazul codrutei, e suficient sa guite autoacuzator ghita, fara sa produca nici cea mai palpabila dovada, ca sa fie adevarat?
      • -1 (11 voturi)    
        Aia-i comisia care l-a spalat pe Ponta (Miercuri, 5 octombrie 2016, 23:20)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Aia-i comisia care l-a spalat pe Ponta. (Ok, a spalat-o si pe Codruta!). Dar, tinerii frumosi si liberi au hotarat ca nu-i buna comisia, asa ca au facut alta, cinstita, competenta (mai pune matale niste adjective "de bine").
        Comisia asta noua a hotarat ca Ponta a plagiat, invers decat a zis comisia veche comunistoida, asistata social (mai pune matale niste adjective "de rau").
        Pai, eu cred ca tinerii frumosi si liberi nu pot accepta ca imaginea Codrutei sa fie intinata de o suspiciune de plagiat spalata de o comisie indemna, care l-a spalat pe Ponta....nu-i asa?
        • 0 (4 voturi)    
          de ce nu s-a dus Ghita la CNATDCU? (Joi, 6 octombrie 2016, 10:06)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ii e teama ca iese adevarul la iveala?

          du-te si termina-ti liceul, poate iti gasesti un loc de munca onorabil, postaci pomanagii ca tine sunt prin toate judetele
        • +1 (1 vot)    
          tare rau (Joi, 6 octombrie 2016, 14:02)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ce afirmati cu privirea asta noua (o fi din cauza zambetului suprem iliescian cu care carpa kgb-ista voia sa dea fata umana comunismului?) :

          "Aia-i comisia care l-a spalat pe Ponta"

          cu alte cuvinte sunteti de acord ca tonta e un plagiator.
          poate-i spuneti si lui, sa tina ciocul inchis, capul intre umeri si privirea spre pamant.
    • +7 (7 voturi)    
      O chestiune care nici macar nu ar trebui pusa (Miercuri, 5 octombrie 2016, 23:55)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      E normal ca un prim-ministru ori ministru ori parlamentar sa nu fi fost condamnat penal sau sa fie sub urmarire penala.

      Romania nu e o natiune de puscariasii si nici nu are cum sa puna interesul public in mainile unora care nu respecta legea - mai ales atunci cand ei chiar o si fac.
      • +6 (6 voturi)    
        Pardon (Joi, 6 octombrie 2016, 3:01)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Postarea asta trebuia pusa la articolul unde Iohannis e acuzat de Dragnea ca desconsidera constitutia atunci cand refuza sa numeasca penali ca prim-ministru.
    • 0 (4 voturi)    
      Mai bine tacea. (Joi, 6 octombrie 2016, 11:52)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nici macar n-au vorbit niciunul dintre criticii lui Kovesi despre demisie, doar Iohannis o face.

      Mai mult de atat, in aceeasi declaratie ne spune cum a luat-o pe Kovesi la intrebari, in aceeasi zi in care s-a dus la discutii cu procurorul general, despre dosarul lui Ghita. Se vede ca vine din USL.

      Pai asa face un pesedinte?
      Isi baga nasul in dosarele adversarilor politici, cu ambii procurori generali in fata ochilor?!
  • -8 (18 voturi)    
    He he (Miercuri, 5 octombrie 2016, 19:42)

    Gigi Kent [utilizator]

    Iohannis o sa ti-o iei in freza rau de tot. Nu poti sa mananci rahat de dimineata pana seara intr-o directie (ca nu e bine cu plagiatul) dar in cazurile in care iti covine tie sa o intorci cu 180 de grade.
  • +11 (17 voturi)    
    I se fabrica altceva mai grav,de catre penali ! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 19:44)

    Plagarus [utilizator]

    Miza-i foarte mare,bani fara numar,doar,doar se sparge DNAul si d'alde Ghitza si sleahta scapa.
    De ce nu-l lasa din brate SRIul?
  • -5 (15 voturi)    
    sa vorbim despre ce nu trebuie sa vorbim (Miercuri, 5 octombrie 2016, 19:48)

    LiviusAcris1 [anonim]

    "Nu cred ca trebuie sa vorbim despre o demisia"
    Si tocmai asta face KJ ?
  • +9 (17 voturi)    
    halooo... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 20:00)

    astronaut [utilizator]

    revolutionarii rosii monta ,ghuita , veniti ba cu dovezi ca e plagiat si suntem siguri ca Dna KOVESI nu va zabovi !!!
  • -14 (22 voturi)    
    rusine (Miercuri, 5 octombrie 2016, 20:19)

    Mazeta [utilizator]

    Rușine Ambasadelor, care nu o susțin pe dna Codruța la nevoie. Au uitat toate favorurile făcute.
  • +2 (14 voturi)    
    Eu zic ca... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 20:29)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Daca am stat atata amar de vreme cu un prim-ministru plagiator dovedit.. zic ca putem sta si cu cineva care a facut si face treaba si ne scapa de corupti. Dar nu e cazul, asteptam verdictul.
    • -2 (12 voturi)    
      N-ai stat nici o secunda .... (Joi, 6 octombrie 2016, 0:39)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      N-ai stat nici o secunda cu un prim ministru plagiator. Cat a fost prim-ministru, comisia aia a stabilit ca nu a plagiat, la fel ca si Kovesi. Dupa ce nu a mai fost prim-ministru, tinerii frumosi si liberi au facut alta comisie care a stabilit ca Ponta a plagiat. Acum, aceiasi tineri NU mai vor ca (onor!) comisia lor s-a verifice si pe Kovesi. Or fi platiti de rusi, sa terfeleasca imaginea luptei anticoruptie, mai stii?
      • +4 (10 voturi)    
        old commie (Joi, 6 octombrie 2016, 1:24)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        N-ai somn si esti in transa pesedista la ore tirzii? Comisia aia care a spus ca nu a plagiat si-a facut-o singur, ai uitat? Postac de doi bani.
        • +2 (2 voturi)    
          are (Joi, 6 octombrie 2016, 14:06)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

          mintea scurta.
          ceva mai sus singur recunostea ca "Aia-i comisia care l-a spalat pe Ponta".
          deci.....
  • +15 (23 voturi)    
    Nu ne intereseaza ... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 20:36)

    math_2 [utilizator]

    .. ce spun Iohannis sau Kovesi. La Antena3 si RTV este foarte clar, dovezi multilaterale. A fost in vie la Ghita, a fost la Oprea Izmene acasa, au zis Ciuvica si Badea de 8700 de ori ca a plagiat. cate dovezi sa mai aducem impotriva acestor tirani, urmasii lui Basescu cel mai mare dictator din istoria omenirii.
    Tot acolo aflam ca numai "presa securista" o mai apara pe Kovesi, altfel tot poporul cu furci si coase este pregatit sa ia cu asalt si sa demoleze DNA. Voiculescu, Dragnea si Ponta, printesele politicii romanesti, trebuie sa preia rapid puterea si sa salveze neamul romanesc !
  • +3 (21 voturi)    
    Mi-e prietena Kovesi,dar mai prieten mi-e adevarul (Miercuri, 5 octombrie 2016, 20:45)

    firuierbii [utilizator]

    Chiar nu exista niciun, niciun indiciu? Nici macar unul mic, mic de tot?

    Pai ia sa vedem... Ce avem noi aici?

    www.plagiate.ro/Comune/inspect.crono.htm

    Nu credeti pe nimeni. Nu ascultati ce zic altii. Mergeti direct la sursa. Intrati acolo si comparati.
    Uitati-va de exemplu la lucrarea gen. Albu versus pg 30-31 din lucrarea "dr" Kovesi. Daca nici asta nu e copy/paste...

    Sa ne intelegem, imi pare rau de dna Kovesi si nu ma asteptam sa plagieze. Oricum ce a facut bine la DNA ramane. Dar ne e datoare cu o demisie.
    • +3 (9 voturi)    
      Totusi, ce nu e clar? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 23:08)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Ca sa verificati mai simplu:

      www.plagiate.ro/Probatoriu/kovesi.lc.2011ai.pdf

      www.plagiate.ro/Probatoriu/kovesi.lc.2011ai.albu.p.2007a.pdf

      Mergeti la cele 2 adrese, cautati zonele hasurate cu portocaliu.

      Printscreen-ul din lucrarea gen. Albu e real, pentru ca am gasit acea lucrare pe un subdomeniu al gov.ro.

      Mai ramane de verificat printscreenul din lucrarea dnei Kovesi, stie cineva daca exista undeva online, pe un site oficial teza dnei Kovesi? Desi eu nu cred ca s-a mers pana la a prezenta printscreen-uri false. Iar daca s-a mers pana acolo, toti propagandistii ce cred ca DNA=Kovesi si ca daca Kovesi pleaca, DNA moarte, ar trebui sa ne indice unde e lucrarea dnei Kovesi ca sa vedem ca printscreen-urile sunt false.
    • 0 (2 voturi)    
      Esti tu prieten cu Kovesi cum locuiesc eu pe luna (Joi, 6 octombrie 2016, 9:30)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Mai erau unii ieri pe hotnews care cantau acelasi cantec: Iubesc DNA-ul si pe Codruta, stiu ca fac treaba buna, dar nu mai pot dormi noaptea daca nu stiu exact daca a fost sau nu in vie. Sa raspunda cu DA sau NU imediat

      Si apoi am gasit mesaje cvasiidentice pe alte site-uri, postate la aceiasi ora.

      Cam asa si la dumneata. Ti-e dumitale prietena Kovesi asa cum locuiesc eu pe fata nevazuta a lunii.

      Asta e punctajul pentru hotnews: incepeti cu "iubesc DNA-ul si pe Kovesi", apoi continuati cu "dar mi-am pierdut increderea in ea, nu mai e imaculata"

      Pentru cei care nu stiu: punctajul e lista de idei de propagate pe net (de multe ori inclusiv cu expresiile de folosit) . Vine zilnic de la ala care plateste (in cazul de fata Ghita si compania), pe baza a ce spun analistii ca poate "influenta" publicul.
      • +1 (3 voturi)    
        Prieten/neprieten, a plagiat sau nu? (Joi, 6 octombrie 2016, 11:10)

        firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Nu va suparati, daca atunci cand va dau 2 linkuri, cu 2 printscreen-uri din lucrarile dnei Kovesi si generalului Albu, cu zonele identice hasurate, dvs imi raspundeti cu cine sunt eu, cine ma plateste, ce punctaj am de la sef, atunci dvs sunteti propagandistul/postacul/diversionistul.

        Deschideti cele 2 linkuri, comparati zonele hasurate, lasati-ma pe mine in pace si raspundeti la subiect: a copiat sau nu dna Kovesi din generalul Albu? Restul e vrajeala.
  • +1 (11 voturi)    
    am impresia... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 21:45)

    unualibro [utilizator]

    ca de cand a inceput sa piarda casele in instanta, Klaus nu mai e asa de ferm in a o sustine pe actuala sefa a DNA...
  • +4 (16 voturi)    
    O declaratie "commme il faut" ! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 21:50)

    Susufler0 [utilizator]

    Constat cu placuta surprindere ca Neamtul a iesit din mutenia lui proverbiala si a inceput sa comunice.

    Cred ca in chestiunea "Kovesi" a comunicat exact cat si cum a trebuit !

    De asemeni e ok pt ca a inceput sa citeasca Constitutia si sa inteleaga, sa realizeze (spre disperarea lui Dragnea & CAP Talpiceanu) ca aceasta are si spirit (adica"Suflet"), nu numai litera (adica "Trup") !

    Astfel, interventia sa pe langa procurorul General pe care l-a rugat ca "speta " privind-o pe Kovesi sa fie rezolvata cu celeritate, se inscrie in categoria interventiilor facute in spiritul Constitutiei si este bine venita. (Nici nu vreau sa-mi inchipui ce s-ar fi intamplat daca acum in locul Neamtului s-ar fi aflat Marinarul ! Maine cred ca se punea de o suspendare!)

    PS. Una peste alta Iohannis pare ca se schimba, ca devine mai activ. Acum parca avem si noi Presedinte, nu sot de Prima Doamna !

    Bravo, Iohannis ! Tine-o tot asa !
  • +1 (7 voturi)    
    asa ma (Miercuri, 5 octombrie 2016, 23:56)

    bobyrou [utilizator]

    asa ma... aplica aceeasi tehnica ca atunci cu 6 case... toti spun ca ai furat si ai obtinut casele ilegal tu nu... batman, batman.
    • -2 (2 voturi)    
      Da, dar tot e mai ok ca Ponta-Ghita-Dragnea-Tari (Joi, 6 octombrie 2016, 12:10)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui bobyrou

      O fi facut si Iohannis niste mismasuri cu casele dar la cum arata prin poze eu nu as sta in niciuna , par niste vechituri care adunate nu fac mai mult de 250.000 euro. SI totusi, vrei sa comparam cu ce au astia ? Dragnea are un domeniu de vreo 20-30 mil euro facuti din salariu de bugetar , nu ? Ponta cate apartamente a primit de la Ghita : 2, 3 ? Tata socru cate i-a dat ? Sa-l verificam si pe tata-socru sa vedem de unde a facut el atata avere prin Timis ? Dar Tariceanu ? De unde o avea el atata banet ? Din aranjamentele cu evreii care au cumparat terenurile pentru printul Paul ? Ca Citroen nu mai vinde in Romania mai nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      atentie (Joi, 6 octombrie 2016, 14:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      la exprimare ca se poate lasa cu calomnie.
      nu exista nicio dovada ca johanis ar fi furat proprietatea cuiva. ca banuiti asa ceva....
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Joi, 6 octombrie 2016, 8:28)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu ca atacul la JCK ar fi justificat, dar sa vina werner klaus johanis sa zica cum ca nu sunt indici de plagiat, este de toata jena. Pare dl profesor de fizica (care s-a imbogatit din meditatii!) nu stie citi? Ca daca ar sti citi ar vedea pasaje similare in lucrari diferite (din care una teza LCK). Sigur ca este nevoie de o analiza atenta pentru a se putea trage o concluzie, dar asta depaseste mntea lui wkj. Este necesara o analiza pentru ca ar putea fi si invers, unele lucrari sa fie ulterioare tezei.
  • -2 (2 voturi)    
    Si ce daca a plagiat? Vreti sa atacati Justitia? (Joi, 6 octombrie 2016, 9:57)

    Miky60 [utilizator]

    Acum, chiar daca a plagiat, de ce este atat de rau? Pentru tot ce a facut pentru tara asta, pentru cat se bate cu ciuma rosie P$D si cu coruptii care au distrus tara, ar trebui sa primeasca din oficiu titlul de doctor. Spre deosebire de altii, ea chiar arata ceva, nu doar spune vorbe si face altceva.
    Bravo Kovesi, eu te sustin chiar daca ai plagiat!
    • +2 (2 voturi)    
      Daca a plagiat,sa plece.Justitia merge mai departe (Joi, 6 octombrie 2016, 11:18)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Credeti sau nu, dar sunteti o vizionara. Asta e atitudinea pe care o vor aborda cat de curand, in fata evidentelor destul de defavorabile dnei Kovesi, toti propagandistii, jihadistii pro-Kovesi: asa, a plagiat, si ce daca?

      Pai nu "si ce daca?" Nu-l desfiintam pe Ponta cand plagiaza si trecem cu vederea cand Kovesi plagiaza. Asta e dublu standard.
    • +2 (2 voturi)    
      Ei nici chiar asa (Joi, 6 octombrie 2016, 12:13)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Daca a plagiat, trebuie sa plece. S-o mai gasi si altul prin Romania sa se bata cu coruptii. Eu zic ca imaginea institutiei e mai importanta decat omul. Si, trebuie sa fim sinceri si sa recunoastem ca sub conducerea ei au exista si derapaje, dosare facute pe picior doar pentru a acuza adversarii politici.