Focarele de rujeola de la granita judetelor Cluj si Bistrita Nasaud au aparut in comunitati de romi cu copii nevaccinati / Autoritatile sanitare spun ca este posibil ca boala sa fi fost adusa din Italia

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2016, 13:41 Actualitate | Esenţial

Focar de rujeola in comunitati de romi
Foto: Rompres
Focarele de rujeola identificate la granita dintre judetele Bistrita Nasaud si Cluj au aparut in comunitati de romi cu populatie migratoare si in care copiii nu au fost vaccinati, iar astfel s-a ajuns la imbolnavirea a peste 200 de copii din cele doua judete, transmite Mediafax.

Directorul adjunct al DSP Bistrita Nasaud, Doina Georgeta Petri, a declarat, joi ca la nivelul judetului au fost inregistrate 124 de cazuri de rujeola.  

"Cele mai multe cazuri au fost inregistrate in comuna Petru Rares, apoi in Ciceu-Mihaiesti, pe toata valea la granita cu judetul Cluj si in Parva, ca si focare. In total am avut 124 de cazuri, pana in luna mai. Rujeola au adus-o de undeva, este populatie de etnie roma, cu mare potential migrator, de miscare. De undeva au adus-o. A fost un caz internat la Cluj cu rujeola, iar persoanele din satul Reteag, comuna Petru Rares, s-au dus in vizita cu un copil de 7 luni si a adus rujeola in comuna. Apoi alte rude din Parva au fost in vizita in Reteag si asa am avut cele doua focare pe care am reusit sa le stapanim. Am incercat sa stabilim ruta, s-au plimbat si prin strainatate unde au fost cazuri de rujeola, dar nu am reusit sa identificam sursa initiala", a spus Petri.  

Mihaela Catana, mediator sanitar in comuna Petru Rares, a declarat, la randul sau, ca in zona este populatie de etnie roma, iar cazurile de rujeola au aparut din cauza migratiei in Italia. 

"Copiii nu au fost vaccinati, au ramas restantieri chiar la vaccinul antirujeolic, asta ar fi cauza, nevaccinarea ca o consecinta a migratiei. Au fost oamenii cu copiii si in alte localitati si, fiind o boala foarte contagioasa, s-a raspandit si s-au inmultit cazurile. Printre primele cazuri ne-am gandit ca au adus rujeola din Italia, un copilas cu rujeola a venit cu avionul in tara. 

Perioada de varf a fost martie " aprilie, acum nu mai avem", a spus Catana.  
Si in comuna Ciceu-Mihaesti au fost inregistrate cazuri de rujeola, primarul Valentin Muresan declarand ca aceasta au aparut in primavara in randul copiilor de etnie roma care au fost plecati in Italia si care nu au fost vaccinati.  

"Cand s-au reintors au aparut aceste cazuri, au fost copiii dusi la Cluj la spital. Au putut lua rujeola din Italia, de oriunde, ca nu erau vaccinati￯, a spus Muresan. La nivelul judetului Cluj au fost inregistrate 101 cazuri de rujeola, majoritatea la copii nevaccinati.  

Directorul DSP Cluj, Mihai Moisescu, a declarat Mediafax ca ultimul caz de rujeola din judet a fost inregistrat in 11 iulie.

"Am avut cazuri din localitatile aflate la granita cu Bistrita Nasaud, din Manasturel, Cetan, dar si din Cojocna si din Cluj-Napoca, de la Pata Rat, unde este populatie de etnie roma", a spus Moisescu.  

La Spitalul Clinic de Boli Infectioase Cluj-Napoca au fost internati, de la inceputul anului, 114 copii cu rujeola, atat din judetul Cluj, cat si din alte judete, cu diferite grade de severitate.  

"Toate cazurile au fost la copii nevaccinati, majoritatea fiind inregistrate la copii pana in 4 ani. Evolutia pana la final a fost buna, o parte au prezentat complicatii, o parte nu. Nu am avut niciun deces. La ora actuala nu avem niciun caz", a afirmat purtatorul de cuvant al spitalului, Irina Filipescu. 

In Romania se inregistreaza o epidemie de rujeola, a anuntat miercuri Ministerul Sanatatii. 

In primele opt luni ale acestui an, Romania a inregistrat 675 de cazuri confirmate de rujeola in 23 de judete, iar 3 copii au murit. 

Comparativ cu anul 2015, cresterea este uriasa: anul trecut au existat doar 7 cazuri confirmate de rujeola si niciun deces, potrivit Ministerului Sanatatii.


Citeste mai multe despre   









3805 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    comunitati de romi cu copii nevaccinati (Joi, 22 septembrie 2016, 13:51)

    nellino [utilizator]

    exact publicul tinta al Oliviei Steer....
  • +5 (9 voturi)    
    deci din Italia ? Soros , nu-i asa? (Joi, 22 septembrie 2016, 13:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    oculta mondiala , big farma , masonii , reptilienii si .... ne ataca din vestul decazut !
    • +2 (2 voturi)    
      explica (Joi, 22 septembrie 2016, 15:53)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      de ce anumite Guverne nu au vaccinare obligatorie si platesc sume uriase pt a convinge/"informa" pe cei care refuza vaccinarea. De mentionat ca informarea populatiei de catre guverne nu include segmentul de populatie ce accepta benevol vaccinarea, multi dintre ei neavand nici o cunostinta despre riscuri
  • +7 (9 voturi)    
    pam-pam (Joi, 22 septembrie 2016, 13:54)

    Arh. [utilizator]

    Si mai mult ca sigur aceste familii de romi nu au nici televizor si nici acces la internet ca sa o vada pe doamna Steer...
  • +4 (10 voturi)    
    Tardiv (Joi, 22 septembrie 2016, 13:56)

    xolv [utilizator]

    dar oricum, manipularea si-a atins deja scopul: ortodocsii si Olivia Steer
  • -5 (11 voturi)    
    campania pro vaccinare (Joi, 22 septembrie 2016, 14:28)

    Snitzelvienez [utilizator]

    ignora anumite aspecte dovedite pe plan mondial si anume ca anumite conditii de trai si o alimentatie precara favorizeaza imbolnavirile mai ales la nomazi.
    Sistemul insista ca vaccinarea turmei va proteja specia umana de aceste cazuri dar nu recunoaste ca indivizii care au acces la un stil de viata modern sunt protejati natural de anticorpii umani.
    • +6 (8 voturi)    
      no ca m-ai facut curios ... (Joi, 22 septembrie 2016, 15:23)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      "indivizii care au acces la un stil de viata modern sunt protejati natural de anticorpii umani"

      Mai exact, daca ai domiciliu stabil, apa si curent esti protejat contra oreionului ? Poti folosi Facebook contra rujeolei ? Sau daca mergi in club faci anticorpi de-astia naturali contra poliomelitei ? :-))))))

      Baaaai, da' mai sunteti multi ? Si snitel asta are si drept de vot.... aoleeu....

      Vaca cu tastatura, tu esti exemplul perfect ca nu toti trebuie sa voteze: vot cenzitar sau/si pe baza de IQ minim ! Parerea mea !
      • -4 (6 voturi)    
        te agiti ca un pepsi (Joi, 22 septembrie 2016, 15:45)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        ce studii arata ca un individ nu poate fi protejat de proprii anticorpi? ai auzit de italienii care aveau colesterol in organism indeajuns sa fie morti si totusi erau sanatosi? spre uimirea doctorilor care se faceau ca nu inteleg au descoperit o gena care-i apara
        ia si te vaccineaza nene..esti protejat..
        • +3 (5 voturi)    
          Studii (Joi, 22 septembrie 2016, 16:01)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Interesante studii cu italienii aia... si cica tot de acolo e posibil sa ne fi venit si epidemia asta, hmmm ce coincidente...

          Dar as vrea sa lamurim treaba cu "accesul la stilul modern". Italienii aia aveau acces la acest stil?

          Am intrebat mai sus ce inseamna acest stil de viata ca sa putem decide fiecare daca avem sau nu nevoie de vaccinuri, doctori samd sau ne ajung rugaciunile.

          Multumesc anticipat pentru un raspuns documentat si clar care sa ma convinga.
        • +2 (4 voturi)    
          snitel, daca te duceai si tu pe la scoala... (Joi, 22 septembrie 2016, 17:12)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          aflai ca TOTI indivizii sunt protejati de proprii anticorpi. Ca doar n-or veni anticorpii tai sa ma scape de vreo infectie ! SPER

          Secundo: anticorpii aia protejeaza doar pentru bacteriile/virusii pe care le cunosc. DE AIA se si face vaccinarea, ca sa obtii anticorpii respectivi (pt polio, TBC, etc).

          Terto: responsabilitatea demonstrarii contrariului sade cu tine. Teoria anticorpilor e in picioare de la Pasteur incoace, cu primu vaccin la 1884, cu data statistice de peste 130 de ani care o sustin. Acuma te asteptam pe TINE, snitel, sa-l faci de rusine pe Luis Pasteur si sa demonstrezi contrariul.

          Oricum, snitele ca tine nu merita drept de vot, clar !
          • -1 (3 voturi)    
            Ce dovezi ai (Vineri, 23 septembrie 2016, 1:02)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

            Ca anticorpii umani nu pot rezista anumitor virusi?
            Pai cand vorbesti de TBC vorbesti deja de MDR adic bacteria a mutat a devenit si mai rezistenta dar totusi afecteaza doar indivizii cu sistem imunitar scazut..de asta i se spune si boala mizeriei..era un tantalau pe aici nano care punea la indoiala stilul sanatos de a trai.
            • 0 (2 voturi)    
              vai ce varza e acolo la tine intre urechi .... (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:10)

              Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              "Ce dovezi ai ca anticorpii umani nu pot rezista anumitor virusi ?"

              Corpul uman trebuie sa reziste efectelor virusului. Anticorpii sunt cei care distrug intrusii, virusi si bacterii. Intrebarea ta e ceva genu "De ce n-ar face miere apicultorul si albinele s-o pazeasca ?"

              In al doilea rand: nu trebuie sa am io dovezi pentru elucubratiile tale. TU trebuie sa le aduci. Exista o teorie in picioare, validata de practica si statistica, apai daca vrei s-o schimbi, TU loaza trebuie sa-ti dovedesti afirmatiile.

              Si, te rog eu, nu te mai ridica, stai jos ... stii tu de ce !
              • -1 (3 voturi)    
                Practica si statistica (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:34)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

                Masluite sau reale? Ai vizionat Vaxxed ? Va veni o vreme cand veti plati pt crima.
                • +2 (2 voturi)    
                  si doar ti-am spus sa stai jos... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:30)

                  Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

                  Vaxxed este bazat pe afirmatiile unui escroc, dr Andrew Wakefield, care a falsificat un studiu despre vaccinare si autism in 1998. Citeste aici:

                  https://en.wikipedia.org/wiki/Andrew_Wakefield

                  Nimeni nu a reusit sa replice datele lui, a fost gasit vinovat de mai multe comisii de etica, co-autorii lucrarilor s-au dezis de el, i-au retras LICENTA pentru FRAUDA !

                  Filmul a fost initial pus pe ageda festivalului de film Tribeca, promovat de Robert de Niro, parinte al unui copil cu autism. Cand a aflat ce kkt promoveaza, De Niro l-a SCOS din festial:

                  "UPDATE: 3/26/2016 Statement from Robert De Niro, co-founder of the Tribeca Film Festival, regarding VAXXED at the Festival: “My intent in screening this film was to provide an opportunity for conversation around an issue that is deeply personal to me and my family. But after reviewing it over the past few days with the Tribeca Film Festival team and others from the scientific community, we do not believe it contributes to or furthers the discussion I had hoped for. The Festival doesn’t seek to avoid or shy away from controversy. However, we have concerns with certain things in this film that we feel prevent us from presenting it in the Festival program. We have decided to remove it from our schedule.”"
                • +1 (3 voturi)    
                  Apropo (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:04)

                  Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

                  Deci am stabilit ca nu ai cunostinte de baza despre ce sunt si cum functioneaza anticorpii, genele, virusii ...

                  In ce calitate poti tu snitel sa pui sub semnul intrebarii fapte si date medicale ? :-))))

                  E ca si cum un lemur ar spune ca mecanica cuantica minte ... :-)))))
                  • -1 (1 vot)    
                    Nazistule (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 19:05)

                    Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

                    Or sa te vanese lumea pana la urma tu si pe pixici mixici fara scrupule..
        • +2 (4 voturi)    
          anticorpi vs. gene (Joi, 22 septembrie 2016, 17:49)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Aaah, apropo, vezi ca faci confuzii masive intre anticorpi si gene.

          Pot exista populatii care propaga mutatii genetice ce le favorizeaza in mediu (i.e. gene care maresc nr de hematii ca adaptare la traiul la altitudine, gen populatii in Chile), dar asta nu e o strategie eficace anti holera, de exemplu. De ce ? pentru ca o mutatie genetica sa creasca imunitatea la holera, e posibil sa moara 2/3 din populatie, ceea ce s-a si intamplat de mai multe ori. E posibil ca o populatie sa nu dezvolte mutatia genetica in timp util, si atunci intreaga populatie este exterminata.

          Ori noi nu vrem sa murim 2/3, de-aia si mergem pe strategia cu vaccinarea, care e deterministica.

          Ai inteles macar ceva ? Oricum, e bine sa te duci la scoala, iar daca nu te duci sau te duci degeaba (ca esti prost), mai bine nu posta pe net ... vezi-ti de Pokemon GO, da ?
          • 0 (2 voturi)    
            S-a intamplat (Joi, 22 septembrie 2016, 23:10)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

            In vremuri tulburi pt omenire cand traia in conditii mizere..
            Dar oare este posibil ca aceste vaccinuri sa slabeasca de fapt imunitatea si sa creeze mutatii mult mai periculoase ? Exista studii in Elvetia ce au analizat mutatia celulelor canceroase si care conclud ca nici un cancer nu poate fi vindecat..pacientii ce au supravietuit si-au schimbat radical stilul de viata in unul cu regim sanatos bio, miscare si fara stres
            • +2 (2 voturi)    
              daca si cu parca s-au suit intr-o barca .... (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:16)

              Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              "Dar oare este posibil ca aceste vaccinuri sa slabeasca de fapt imunitatea si sa creeze mutatii mult mai periculoase ?"

              Pai mai Snitzel, cum sa-ti explic io, noi stim deja de 130 de ani ca vesta antiglont opreste glontul si salveaza vieti. Si stim si ca inainte, cand n-aveam veste antiglont, muream pe capete. No, acuma zici tu ca daca ne spalam pe maini si ne schimbam radical stilul de viata, bagam bio si miscare si fara stres, putem da jos vesta ?

              Bai, io chiar is curios, nu zic ca da sau ba, dar cred ca e etic si moral sa-ti dai tu vesta jos primu, ce zici, te tin convingerile? Plutonu de tragatori e deja in pozitie, sa-mi zici cand esti gata ...

              A, si te rog eu, nu te mai ridica de jos.... stii tu de ce !
              • -1 (1 vot)    
                Autismul (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:31)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

                In 2002 in SUA s-a declarat oficial ca 1 din 250 de copii face autism. Deci despre ce vesta vorbim daca e otravita? A stiu voua nu va trebe veste atata timp cat turma are vesta otravita
                • +1 (1 vot)    
                  ihi, si o gramada mor de cancer ... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:42)

                  Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

                  si legatura cauzala intre autism si vaccinare e la fel de clara ca si cea intre cancer si vaccinare. Daca ai ceva date, prezinta-le. Si sa nu zici Vaxxed sau Andrew Wakefield, ca deja ti-am dat de citit despre escrocu ala.

                  Pana atunci, zi, dai jos vesta ? ca e otravita ... sa vedem cum rezisti tu cu pieptul gol la polio, TBC, rujeola, pojar si restu ... Hai, snitzel, fii barbata ... :-))))

                  Si te rog eu nu mai vorbi despre autism cu mine ! Eu si familia mea luptam cu autismul de 4 ani jumate, tu nu ai nici o idee despre ce e aia....
              • 0 (2 voturi)    
                Radu B (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:46)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

                Spune mai intai pt ce companie farmaceutica lucrezi. Comentariile tale degaja multa mizerie umana si nu reflecta realitatea .
    • +2 (4 voturi)    
      Dezvolta, te rog (Joi, 22 septembrie 2016, 15:58)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      "indivizii care au acces la un stil de viata modern sunt protejati natural de anticorpii umani."

      Dezvolta te rog un pic... as vrea sa stiu ce inseamna sa ai "acces la un stil de viata modern" ca sa stiu daca ma calific.

      Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa este cind se alege praful. (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:51)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      In aceasta sapatamina, OMS a declarat ca rugeola a fost eradicata complet din America (din Argentina pina in Canada) dupa o campanie de vaccinare care a durat 20 de ani.
  • +1 (9 voturi)    
    Se moare doar de rujeola? Se moare de saracie (Joi, 22 septembrie 2016, 15:29)

    D-or [utilizator]

    Pe vremea mea. a ceauseilor, toti copiii faceau rujeola, rubeola, varsat de vint, oreion. Cu cit mai mici, cu atit mai bine. Eu am facut suplimentar si scarlatina.
    Un copil in general sanatos si bine hranit rezista la acesti virusi.
    Vaccinul ROR mai mult incurca decit protejeaza. Copilul meu, care la 6 luni rostea cel putin 10 cuvinte, dupa vaccin nu a mai vorbit deloc pina la doi ani.

    Iar protectia pentru oreion nu este pe viata, ci dispare pe la pubertate, adica exact cind e cel mai periculos pentru baieti.
  • +4 (6 voturi)    
    Da' Olivia (Joi, 22 septembrie 2016, 15:42)

    rutger [utilizator]

    unde e ? Dincolo era mai ieftin !! Iar macaronarii ne exporta pojar in loc de Lamborghini !! Sa le fie rusine !! Maine-poimaine aflam ca si spaniolii ne trimit gripa, englejii TBC, nemtii pelagra !! Transport gratuit cu minoritarii !!