Ambasadorul Hans Klemm a acceptat sa apara intr-o fotografie tinand steagul secuiesc "din politete": Singurele steaguri importante pentru mine sunt cel al SUA si cel al Romaniei

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:05 Actualitate | Esenţial

Ambasadorul Hans Klemm cu steagul secuiesc
Foto: Facebook - Antal Árpád
Ambasadorul SUA, Hans Klemm, sustine ca singurele steaguri importante pentru el sunt cele ale SUA si ale Romaniei si ca a acceptat sa apara intr-o fotografie tinand steagul secuiesc "din politete", transmite Mediafax.

Hans Klemm a afirmat miercuri, la Craiova, ca a acceptat sa apara in fotografia respectiva "din politete", dar si pentru a nu exista vreun dubiu in privinta angajamentului SUA fata se parteneriatul strategic cu Romania.

"Misiunea mea este sa intaresc parteneriatul strategic al Statelor Unite ale Americii si Romaniei si relatiile dintre cele doua tari. Ca parte a acestei misiuni, calatoresc in tara. Astazi sunt in Craiova, ieri am fost in Covasna, iar luni in Harghita. Unii dintre liderii politici cu care m-am intalnit in Covasna mi-au cerut sa fac o fotografie cu ei. Dar pot sa va asigur, ca ambasador al Statelor Unite ale Americii in Romania, ca singurele steaguri importante pentru mine sunt steagul Statelor Unite ale Americii si cel al Romaniei", a spus Hans Klemm.

Intrebat de ce a acceptat sa faca acea fotografie, Klemm a raspuns: "Am fost politicos".

De asemenea, ambasadorul a declarat ca a avut o discutie, la telefon, cu ministrul de Externe.

"M-a incurajat sa vin la Craiova si sa explic aici opinia mea legata de acea fotografie. Nu ar trebuie sa existe niciun dubiu in privinta angajamentului nostru fata de parteneriatul strategic pe care il avem cu Romania", a afirmat ambasadorul SUA.

Hans Klemm a participat, la Biblioteca Judeteana "Alexandru si Aristia Aman" din Craiova, la o intalnire cu elevi de liceu si cu studentii beneficiari ai burselor de pregatire oferite de Uzina Ford.

Ambasadorul SUA, Hans Klemm, a fost fotografiat tinand steagul secuiesc, in timpul vizitei in Covasna, primarul orasului Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, spunand ca l-a intrebat pe reprezentantul SUA daca drepturile religioase sunt respectate in Romania in conditiile confiscarii bunurilor bisericesti.

"Ambasadorului SUA i-am facut cadou un steag al comunitatii secuiesti, steag care a devenit si simbolul lipsei de respect al autoritatilor fata de comunitatea secuiasca. Mentionez, ca acest steag a fost folosit prima data in 1599, cand secuii au luptat alaturi de Mihai Viteazul", a scris primarul din Sfantu Gheorghe pe pagina sa de Facebook.

Ambasadorul SUA la Bucuresti, Hans Klemm, a inaugurat pe 13 septembrie cel de-al noualea Raft american American/ Shelf, cuprinzand lucrari de referinta la Biblioteca Judeteana "Bod Peter" Covasna, oferind donatia de carte lui Szabolcs Szonda, Directorul Bibliotecii.


Citeste mai multe despre   









6830 vizualizari
  • +35 (47 voturi)    
    Asta e cam asa: (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:24)

    Bittick [utilizator]

    Iti gasesti nevasta in pat cu cel mai bun prieten al tau si el iti spune ca ea l-a invitat si nu a putut sa o refuze, din politete...
    • -3 (5 voturi)    
      sau (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:33)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      din "dragoste fata de aproape", aia pe care o tot proclama atat ateii cat si crestinii.
    • -9 (15 voturi)    
      Gresesti (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:48)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Politica US fata de România are un substrat foarte favorabil României ei fiind și singurii prieteni adevărați pe care-i avem acum. Ambasadorul Hans Klemm tocmai a făcut afirmația că după steagul american al doilea care contează pentru el e steagul românesc. Sa nu uitam ca oamenii politici americani au asigurat peste două secole de democratie pentru US, iar în lume fiind de partea bună a baricadei permanent. Hai US! Hai Romania!
    • -8 (18 voturi)    
      Am mai auzit-o pe asta - tehnica troll (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:53)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Nimeni nu e nevasta nimanui - poate doar la rusi celalate popoare sau etnii sunt bune doar de calarit.

      Omul a explicat cinstit ce sa intamplat, dar la unii cinstea e un viciu. Steagul secuiesc e legal si nimeni nu a facut nimic ilegal prin al darui cuiva sau al primi ca dar.

      Romania e un stat de drept si toti suntem raspunzatori ca sa ramana asa.
    • -1 (7 voturi)    
      cel mai bun prieten al ambasadorului (Miercuri, 14 septembrie 2016, 22:12)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      e chiar furtin...ca el se ocupa cu furtinatu'.
    • +5 (11 voturi)    
      sau: (Miercuri, 14 septembrie 2016, 22:36)

      Mihaitza_P [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      nevasta isi inseala sotul dupa care-l imbrobodeste ca numai el e cel important pentru ea.
      Sotul imbrobodit si prostut (curentul actual din media romaneasca) ii cauta permanent scuze sotiei pentru adulter.

      Lasand la o parte poza cu steagul, eu am alta intrebare: ce a cautat in secuime in primul rand?
    • +4 (6 voturi)    
      Draga, nu este deloc... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 22:55)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      ...ceea ce crezi tu!
    • 0 (4 voturi)    
      diplomatii (Joi, 15 septembrie 2016, 0:13)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      accepta destul de multe lucruri - sunt amabili ira unii pot sa rpofite de aceste ocazii.

      Nu stiu daca ce ati descris Dvs. este amabilitate/ politete pentru ca doamna nu cred ca era diplomata... Probabil ca functiona in baza propriilor interese...
    • +4 (8 voturi)    
      fortat!!! (Joi, 15 septembrie 2016, 9:10)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Analogia ta pute a "inteligenta" dimboviteana !!!! Disperatii astia numiti secui cum prind pe cineva pe la ei ii baga steagul sau alte insemne pe gat . Si uite asa o politica ungureasca jegoasa naste controverse. Personalitati straine care ajung acolo viziteaza Romania !!!! Singurii care vin din interese iredentiste sant caraghiosii oficiali unguri (presedinte, prim ministru si alte lighioane),care nu mai pot de dragul tinutului secuiesc si a "marilor" patrioti secui !!!!!
  • -2 (8 voturi)    
    mda... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:28)

    liviu_ [utilizator]

    o scuza penibila...
    da macar a zis ceva cat de cat ok....
  • -2 (12 voturi)    
    Klemm nu stie care e treaba cu steagu (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:33)

    Gryphus [utilizator]

    El a crezut ca e o chestie cul sa-si faca poza cu un steag, a cazut in capcana secuiasca. Nu trebuie trasa vreo concluzie din asta pt ca omul a fost doar ignorant
    • +5 (7 voturi)    
      Ignoranta lui se numeste incompetenta (Joi, 15 septembrie 2016, 10:00)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Din pozitia asta nu are voie sa fie ignorant in probleme de separatism si dispute nationale...
      • 0 (0 voturi)    
        un oarece prin RO ! (Duminică, 2 octombrie 2016, 18:43)

        ViR [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        daca nu a fost in calitate de Diplomat, atunci si-a permis sa nu fie nici diplomat ! ce pretentii poti avea de la un american care a venit pentru scurta vreme in RO si era curios cum sta treba cu secuimea, daca este chiar asa de oropsita ! indolenta crasa !
  • +2 (6 voturi)    
    ce prieteni am avut... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:39)

    demaGOGU [utilizator]

    ...si cu totii ne-au vandut. lume vai.

    lume vai.

    (hat tip mihai namol)
  • +2 (8 voturi)    
    astia doi .. (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:50)

    astronaut [utilizator]

    Sandorka si Antalka sunt in stare de asa ceva , adica profita de faptul ca omul este de bun simt si ca nu poate refuza odata ce il pun in fata faptului implinit !
    Lor nu le convine nicicum HEGEMONIA AMERICANA in aceste zone , mai ales in Romania !
    Prietenii stiu de ce !!
  • +2 (10 voturi)    
    Da sigur (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:59)

    mitg [utilizator]

    La ce resurse (de la arhive culturale la "intelligence" de ultima ora) are Departamentul de Stat american, cu siguranta a fost doar o greseala.
  • -11 (11 voturi)    
    imaginea e cat se poate de clara (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:02)

    eucomentez [utilizator]

    Cred ca ambasadorul SUA i s-a format o imagine clara ce inseamna rasismul centralizat si promovat din centru.
    • +1 (1 vot)    
      udemeristii tai sunt la centru mereu (Joi, 15 septembrie 2016, 15:59)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      udmr are oameni pe pozitii cheie in toate, absolut toate autoritatile de conducere CENTRALE si care nu se schimba la alegeri niciodata, ca ei sunt tot timpul la guvernare, si cand nu mai sunt, tot au nevoie partidele mai mari de votul lor. Asa ca ei raman pe posturi.
      Stiu ca stii asta, doar esti platit de ei!!!
      Doar le reaminteam celorlalti!
  • +11 (15 voturi)    
    Mr Klemm, asteptam scuze nu miorlaieli (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:05)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Sa gresesti, e omeneste. Sa accepti ca ai gresit si sa-ti ceri scuze, asta insemna sa ai caracrter si sa fii un om puternic.
    Ce incercati dumneavoastra domnule Ambasador e o miorlaiala, un mod penibil de a incerca sa va disculpati.
    Poate nu v-au spus cand v-au trimis in Romania, noi nu suntem o tara din Africa si nu putem fi prostiti cu margele de sticla.
    Trimiteti-i steagul inapoi domnului Antal Arpad, trimiteti o pozitie oficiala in care va cerereti scuze pentru situatie si cazul va fi inchis.
    Totusi sunteti reprezentul SUA, nu puteti sa fugiti din fata faptelor Mr Klemm.
  • +10 (12 voturi)    
    .... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:05)

    tirolez [utilizator]

    Pentru cineva care a trecut printr-o procedura indelungata de selectie e putin cam nepregatit dnul. Cineva i-a copt-o si el n-a avut fler nici cat un student care facea practica la ambasada.
  • +4 (10 voturi)    
    Afara din tara (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:23)

    Hungry_Henry [utilizator]

    Ar trebui declarat persona non grata. Ce ne mai iau la misto ambasadorii americani din Romania si Moldova. Nu ca am putea fara ei, americani that is, dar macar din politete comportati-va ca si cum Romania ar conta. Hua!
    • 0 (0 voturi)    
      H. Henry=Positia oficiala al PSD-ALDE ??? (Joi, 15 septembrie 2016, 13:11)

      JohnDreptate [anonim] i-a raspuns lui Hungry_Henry

      H. Henry= Positia oficiala al PSD-ALDE???
  • +7 (15 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:46)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Imediat ce Romania a aderat la AIIB, alternativa la actuala ordine mondiala, la FMI, ambasadorul Petit a dat o declaratie intamplatoare! Pe masura ce adera la AIIB SUA piede putere, pierde hegemonia. SUA reactioneaza foarte urat cand dolarul, unealta cu care ei fura planeta este pus in discutie. Vedeti Saddam, atacat doar pentru ca dorea sa treaca pe aur, colonelul Gaddafi, la fel.
    2. Imediat ce Hollande ne-a invitat in armata europeana si am acceptat, SUA "din poiitete" flutura steagul secuiesc fara steagul romanesc prin jur.

    Cine-mi spune ca sunt intamplari este naiv!
  • +8 (10 voturi)    
    Ca nuca-n perete (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:49)

    Vlad-I [utilizator]

    Diplomatia americana nu trece prin cel mai bun moment. ce-ar fi daca ambasadorul roman si-ar face o fotografie cu steagul confederatilor.
  • +7 (9 voturi)    
    daca-l intrebi in graba (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:55)

    N.S. [utilizator]

    nu cred ca recunoaste drapelul romanesc!
  • +8 (12 voturi)    
    idiot (Miercuri, 14 septembrie 2016, 22:45)

    IancuJianu [utilizator]

    nu s-a interesat de istoria regiunii nici macar din necesitatea functiei, ca sa nu mai zic de cultura...
  • +1 (9 voturi)    
    sa-l ia la ei, nene (Joi, 15 septembrie 2016, 0:05)

    gazuldebasist [utilizator]

    Nici nu cred ca am observa daca Klemp s-ar face peste noapte ambasador plenipotentiar al tinutului secuiesc, daca ii plac atit de mult culorile bleu si galben. Oricum, daca iese Trump, si eu vreau, mamale, sa iasa miliardarul, cred ca nici in Botswana nu are vreo sansa sa reprezinte SUA.
  • +1 (13 voturi)    
    ticalosi (Joi, 15 septembrie 2016, 0:06)

    revo [utilizator]

    Daca astia ne sunt "aliatii", suntem mancati!

    Minti, Klemm. Nici macar nu ai curajul raspunderii. Daca in privinta fluturarii steagului poate ca am fi putut crede ca ai fost pus in fata faptului implinit si nu ti-ai dat seama ce carpa exploziva tii in mana, in privinta comunicatului Ambasadei, pe care o conduci si care executa ordinele primita din SUA, nu poate incapea nicio indoiala. A fost un scuipat gros in ochii celor care v-au asteptat si v-au primit cu bratele deschise. In cate tari ati pus piciorul si v-ati bagat bazele fara sa trageti un foc?

    N-a fost o greseala nevinovata iar tu nu ai fost doar "politicos". Ai executat un ordin.
    Am inteles foarte bine mesajul si acum stim care va este politica. Intelegem ca s-a terminat cu politeturile si amabilitatile de fatada. Acum ne dati foc, asa cum ati dat foc Iugoslaviei, Iraqului, Afganistanului, Siriei, Vietnamului.

    Si apropo de politeturi: daca iti indesau in mana steagul ISIS, ce faceai? Hm? Ia zi!

    Acum, sa trecem la lucruri practice. Avem un nou dusman declarat. Trebuie sa ne concentram si sa ne canalizam intreaga "atentie" asupra lui; sistematic, in liniste, cu perseveranta. Functioneaza si inca foarte bine.
    • -2 (2 voturi)    
      Dusmanul declarat, vivat KGB?!! (Joi, 15 septembrie 2016, 9:33)

      contest [anonim] i-a raspuns lui revo

      al "atentiei" va "aprecia" nivelul democratiei dambovitene, va lauda cu surle si trambite sistemul linistit si perseverent al metodei dv. kaghebiste...
  • +4 (8 voturi)    
    In timpuri grele nu este TIME for " politete" ! (Joi, 15 septembrie 2016, 0:23)

    JohnDreptate [anonim]

    Stay PROFESSIONAL Mr. Klemm and don´t forget never ever who you are and what WE stand for !!!

    Ambasadorul SUA la Bucurest a cazut in capcana de vara ( i au dat palinca si la invitat la masa ) lasanduse pozat cu steagul SACUIESC dat cadou de ...(BUDAPESTA) !

    Nu sa informat destul de bine Hans Klemm si va fii instrumentalizat de Unguri pe de o Parte si atacat de Romani pe de alta !
  • +3 (3 voturi)    
    dati naibii, diplomații astia! (Joi, 15 septembrie 2016, 8:13)

    Conservator [utilizator]

    Ce înseamnă, domnule, limbajul diplomatic, lucru mare! Dacă zicea ca s-a pozat cu steagul din prostie, nu-l credea nimeni. La nivelul asta, având în spate o super putere, prostia nu e o scuza. Altul, în locul lui, ar fi zis că era beat si a crezut că aia e fața de masă.
    Ar trebui să ne facem si noi poze cu steagul unionist si sa zicem ca Texas nu e SUA.
  • +5 (5 voturi)    
    Partial adevarat (Joi, 15 septembrie 2016, 9:07)

    luci094 [utilizator]

    "Ambasadorului SUA i-am facut cadou un steag al comunitatii secuiesti, steag care a devenit si simbolul lipsei de respect al autoritatilor fata de comunitatea secuiasca. Mentionez, ca acest steag a fost folosit prima data in 1599, cand secuii au luptat alaturi de Mihai Viteazul"
    Ceea ce uita dom' primar e ca secuii au luptat alaturi de Mihai Viteazul ca mercenari. Deci au fost platiti, iar luptatul alaturi de Mihai a fost scris in "job description" pentru secui. Aici e mentionat acest mic amanunt: Szamosközy István: Erdély története, 1598-1599, 1603, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1981, pagina 269
    Deci nu au luptat benevol doar pentru ca le era drag Mihai Viteazul, iar noi sa le multumim sute de ani dupa...
  • +2 (4 voturi)    
    Sa faca si ambasadorul roman in SUA la fel (Joi, 15 septembrie 2016, 9:31)

    marian_ulise [utilizator]

    Trebuie sa existe o mica comunitate de rusi pe undeva prin america. Sa-i viziteze si ambasadorul roman si sa-si faca poze cu steagul rus. La final trantim aceleasi motive ca sa vedem daca il scapa pe ambasador de a fi deportat. Eu cred ca nu.
  • +4 (4 voturi)    
    steagul Romaniei? (Joi, 15 septembrie 2016, 9:42)

    adicos [utilizator]

    "Singurele steaguri importante pentru mine sunt steagul Statelor Unite ale Americii si cel al Romaniei". Dar oare acest personaj stie care este steagul Romaniei? Cu totii stim ca el nu arata asa, nu? Poate il informeaza cineva despre acest fapt...
  • +1 (3 voturi)    
    go home, Klemm (Joi, 15 septembrie 2016, 9:45)

    christian7 [utilizator]

    Serios, demisia! Nu admisibil asa ceva! Nu esti pe tarla in SUA....
  • +5 (5 voturi)    
    Care comunitate secuiasca (Joi, 15 septembrie 2016, 9:45)

    Koczka [utilizator]

    Poate nu se stie dar nu mai exista secui nici in Ardeal si nici aiurea. Numai in cartile de istorie.
    Vezi recensamant 2011 http://www.cunoastelumea.ro/stupoare-in-romania-nu-mai-traieste-niciun-secui-tinutul-secuiesc-va-fi-desfiintat/
  • +3 (3 voturi)    
    Ambasadorul trebuie schimbat (Joi, 15 septembrie 2016, 9:58)

    jackalphonse [utilizator]

    "Din politete" nu justifica nimic. Din diplomatie, USA trebuie sa numeasca alt ambasador.
  • 0 (6 voturi)    
    Un maaaare fas si atat (Joi, 15 septembrie 2016, 10:13)

    cosvaTIM [utilizator]

    Cam asta este toata povestea asta... Ca diplomat a gresit pentru ca nu a tinut cont de o mentalitate inapoiata a unei turme de indivizi indoctrinati in ultimii cativa zeci de ani (in special in perioada comunista) ca oamenii aia ce sunt pe acel teritoriu de aproape 1000 de ani, le vor raul. Ca om nu a gresit nimic, ca diplomat insa trebuia sa stie ca se afla intr-o tara bananiera in care principii ca "toleranta" si "respect fata de valorile unei comunitati" sunt greu de inteles de majoritatea populatiei indiferent de nationalitatea careia ii apartin. Cat despre fratii nostri secui care l-au pus pe nenea Klemm in situatia asta penibila nu pot sa spun decat ca acest tip de reactii din partea romanilor au si urmarit sa obtina. Sa luati aminte data viitoare domnule Klemm, you are not in Kansas anymore :)