Unul dintre cei trei membri ai comisiei care a sustinut ca Toba nu a plagiat e acuzat si el de plagiat. A fost copiata pana si o eroare de tehnoredactare

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2016, 13:25 Actualitate | Esenţial

Marin Claudiu Tupulan, imputernicit decan la Facultatea de Politie
Foto: academiadepolitie.ro
Unul dintre cei trei membri ai comisiei de specialitate din cadrul CNATDCU ce a redactat un raport potrivit caruia Petre Toba nu a plagiat este acuzat si el de plagiat. 

Cinci articole publicate in perioada 2012-2014 de profesorul universitar Marin Claudiu Tupulan de la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti sunt suspecte de plagiat, scrie Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatie.  

"Plagiatul la profesorul Marin-Claudiu Tupulan este, in esenta, unul masiv si intentionat, ca si in cazul Petre Toba pe care, culmea ironiei, a ajuns sa il apere si absolve de plagiat", a declarat, pentru CRJI, profesorul universitar Dumitru Sandu.  

Potrivit investigatiei CRJI, in articolul "Dimensiunea globala a traficului de droguri" din 2012, cele noua pagini ale lucrarii lui Tupulan seamana ca doua picaturi de apa cu 15 pagini (de la 58 la 72) din volumul "Organizatia criminala a drogurilor", publicat, in 2008, la Editura Sitech din Craiova. 

Astfel, au fost preluate pana si erorile. 

La pagina 64 a textului-sursa din 2008 exista o greseala de tehnoredactare: "cocluzia" in loc de "concluzia". Asa apare cuvantul si in articolul din 2012 al lui Tupulan, la pagina 276 a revistei Pro Patria Lex.

Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) a votat miercuri respingerea rapoartelor comisiilor de specialitate care au stabilit ca fostul ministru de Interne Petre Toba si primarul din Voluntari Florentin Pandele nu au plagiat, a anuntat vicepresedintele CNATDCU Marius Andruh. 

Membrii CNATDU au cosiderat ca rapoartele comisiilor sunt "incomplete, pe alocuri superficiale", iar argumentele prezentate nu sunt concludente, mai mult decat atat, prezinta "contradictii care genereaza confuzii periculoase pentru etica cercetarii stiintifice".


Citeste mai multe despre   









18961 vizualizari
  • +92 (96 voturi)    
    Stiu ca sunt superficial (Luni, 12 septembrie 2016, 13:29)

    omezu [utilizator]

    Dar uitati-va la el ce moaca de militian are. Mecla spune foarte clar ca e bolovan si a copiat pana si greselile.
    • +41 (41 voturi)    
      Grajdan, versiunea de la politie! (Luni, 12 septembrie 2016, 14:21)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Lasand gluma, fapta acestui functionar este - Abuz in serviciu!
      • +11 (13 voturi)    
        uite la el ce moaca de rinocer are... (Luni, 12 septembrie 2016, 16:25)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        seamana cu un personaj din desenele animate... nu mai stiu daca din testoasele ninja sau era ceva cu soparle muntante..
    • +38 (38 voturi)    
      Specie corupta (Luni, 12 septembrie 2016, 14:30)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Nu cred ca exista o categorie profesionala mai corupta in tara asta decit astia de la Interne.
      • +10 (10 voturi)    
        Cei de la Academia Miitara cum or fi? (Luni, 12 septembrie 2016, 15:42)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        ....
    • +4 (4 voturi)    
      macar de ar fi asa (Luni, 12 septembrie 2016, 17:21)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui omezu

      de obicei nu e nici macar el ala cu copiatul. A pus pe altul in mod sigur.
      • +5 (5 voturi)    
        A luat direct forma electronica a textului (Luni, 12 septembrie 2016, 19:54)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        De la autorul adevarat. Binenteles nu gratis, contra bani sau avantaje. De aia si greselile. Daca ar fi dactilografiat din nou, precis ar fi corectat greselile.
    • +3 (7 voturi)    
      Mecla de umflat!! (Luni, 12 septembrie 2016, 21:01)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Umflat pe banii nostrii!
      Acesti paraziti au existat si se inmultesc la fel ca parazitii - repede si greu de oprit!
      Isi fac legi pe placul lor, beneficiaza de ele si le transmit si copiilot aceasta educatie de hot marsav!
    • +6 (6 voturi)    
      Mecla ca melca,dar ce are in "dansa " ? (Luni, 12 septembrie 2016, 21:44)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Fost subofițer, agent de circulație, șef de post. La 24 de ani începe Facultatea de Poliție, pe care o termină la 29 de ani.
      Face un " doctorat " dupa care infuleca la iutzeala un master ?!
  • +78 (80 voturi)    
    Hainilor! (Luni, 12 septembrie 2016, 13:30)

    mitg [utilizator]

    Siluetul Marin Claudiu Tupulan a facut decat o greseala de tipar; o s-a vedeti ca comisia de plagiat v-a ajunge la concluzia cum ca nu stie sa foloseasca Word.
    • -17 (45 voturi)    
      Da' comisia... (Luni, 12 septembrie 2016, 13:36)

      dragos_k [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...de gramatica ce-o sa spuna despre "s-a vedeti" si "v-a ajunge"?
      • -5 (23 voturi)    
        :) (Luni, 12 septembrie 2016, 14:00)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        Sau despre "a facut DECAT o greseala"...
      • +21 (21 voturi)    
        E posibil sa fi fost un spirit de gluma (Luni, 12 septembrie 2016, 14:00)

        TheLionKing [anonim] i-a raspuns lui dragos_k

        Caci a folosit si expresia: "ca comisia" .
      • +31 (31 voturi)    
        Va spune decat (Luni, 12 septembrie 2016, 14:01)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        ... ca e o gluma in spiritul tuturor doctorilor politicieni din Romania, care numai eruditi in morfologie.
        • -9 (13 voturi)    
          decat (Luni, 12 septembrie 2016, 15:16)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          doar :))
      • +24 (24 voturi)    
        #ironic (Luni, 12 septembrie 2016, 14:03)

        ucc [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        era ironic comentariul, si daca tot te-ai luat de gramatica, era ironizat si "decat".
      • +8 (12 voturi)    
        "decat" (Luni, 12 septembrie 2016, 14:13)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        nu te-a deranjat? Dar cacofoniile? Trist.
        Nu degeaba se spune ca sarcasmul e dovada de inteligenta.
      • -1 (1 vot)    
        Plus - ca comisia - (Luni, 12 septembrie 2016, 20:07)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        si - a facut decat o greseala de tipar - cum foloseste cultul Tariceanu.
    • -14 (16 voturi)    
      Aoleu ! (Luni, 12 septembrie 2016, 14:03)

      brifcor [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      El e plagiator si impostor, iar tu esti în razboi cu gramatica.
      • +2 (4 voturi)    
        Oare ce e mai grav? (Luni, 12 septembrie 2016, 15:40)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

        Un asa zis cadru didactic impostor, care fura si ii i vata si pe viitorii politzai cum se fura, sau cineva care face o greseala de gramatica? Sa fime seriosi!
    • -10 (14 voturi)    
      decat (Luni, 12 septembrie 2016, 14:06)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      doar
  • +59 (59 voturi)    
    Apărători ai legii. (Luni, 12 septembrie 2016, 13:31)

    asavreau [utilizator]

    Ce învață polițiștii la facultate dacă însuși decanul este borfaș?
  • +32 (32 voturi)    
    :)))))))))))) (Luni, 12 septembrie 2016, 13:32)

    M. G. [utilizator]

    Ce l-au prins pe fraier! Ce inseamna tehnologia moderna... Probabil acum 20 de ani astia ar fi copiat masiv din alte lucrari, fara jena, si nu ar fi stat nimeni sa compare textele. Acum nu mai scapa nimeni.
    Afara cu plagiatorii!
    • +10 (10 voturi)    
      acu 20 ani (Luni, 12 septembrie 2016, 15:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      ar fi facut dactilofragele bataturi la degete si nu se mai prindea nimeni.
      acu, vorba unuia mai sus, word-ul e de vina. :))
  • +41 (41 voturi)    
    Sa ridice mana sus (Luni, 12 septembrie 2016, 13:36)

    AdiSto [utilizator]

    cine a fost luat prin surprindere de acest articol :))
    • +4 (4 voturi)    
      Eu nu (Luni, 12 septembrie 2016, 15:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Sunt convins ca si personajul de la care a plagiat Bonta e la randul lui un plagiator.
  • +23 (23 voturi)    
    Stalpii societatii (Luni, 12 septembrie 2016, 13:37)

    Martinezu [utilizator]

    Gastile astea au adus dezastrul in tara.
    Astia nu mai trebuie condamnati ci direct atarnati in piata Universitatii.
    Sper sa vina odata si timpul lor.
  • +27 (29 voturi)    
    Ahahahaha (Luni, 12 septembrie 2016, 13:38)

    Primul [utilizator]

    ce fatza de parazit are. Daca l-as vedea p-asta noaptea sigur as strange tare pumnii si portofelul.
  • +34 (34 voturi)    
    Omul asta a fost subofiter de circulatie (Luni, 12 septembrie 2016, 13:47)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Cum a ajuns acest domn, cu facultatea inceputa pe la 24 de ani, sa coordoneze doctorate ? Cum ?
    El fiind, la randul sau, posesor de doctorat, profesor universitar, rector etc
    Nu stiu daca are cineva chef si timp sa-i controleze doctoratul, dar am mari dubii ca nu este, si acesta, plagiat. Impostura academica a atins cote uriase.
  • +35 (37 voturi)    
    el insusi e un plagiat (Luni, 12 septembrie 2016, 13:54)

    gugui [utilizator]

    El insusi e o copie dupa modelul ultimilor ani in romania... model de a fenta statul, model de a face bani cu doctoratu'... nu e singurul si statul roman ar trebui sa ia la purecat toate lucrarile de doctorat. Orice lucrare coordonata de un doctor plagiator trebuie la randul ei anulata/reverificata in cascada. Si trebuie dati afara toti monstri sacri ce acorda aceste diplome... e clar ca au contribuit activ in acest fenomen.

    Suntem o societate ipocrita. Am ajuns sa credem ca omul inseamna diploma.. sau mai mult.. ca diploma e mai importanta decat om. Ne furam singuri dand titluri si beneficii unor incompetenti care ajung sa ne conduca si sa ne spuna noua ce e normal si corect.. si culmea.. oamenii de acest fel vor fi primii care flutura doctoratul in fata atunci cand nu au argumente intr-o discutie...

    A mai avut si tupeul sa fie semneze aceea decizie... Acum se explica si de ce argumentatiile anti-plagiat in cazul Petrica erau penibile si puerile... uita-ti cine le-a formulat.
  • +20 (20 voturi)    
    Tu pulan, (Luni, 12 septembrie 2016, 14:01)

    brifcor [utilizator]

    eu cetatean.
    La ce ma mai mir atunci ca esti complicele plagiatorilor borfasi
  • +18 (20 voturi)    
    ce sa spun (Luni, 12 septembrie 2016, 14:01)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe toti astia : oprea, toba asta de aici , nu-i ajuta nici fatza!
  • +19 (19 voturi)    
    Gasca de hoti (Luni, 12 septembrie 2016, 14:08)

    Adri70 [utilizator]

    Gasca de hoti, platiti din bani publici sa asigure respectarea legilor... La puscarie cu toti acesti nemernici! Ne mai miram de ce amaratul de politist comunitar fuge de responsabilitate si ii ocoleste la distanta pe golanii de cartier. Pai cu asa conducere, ce sa le mai ceri subalternilor!?
  • +20 (22 voturi)    
    Bai da ce fatza de doctor are (Luni, 12 septembrie 2016, 14:19)

    transalpinarum [utilizator]

    cred ca de la stres are falcile area de Basna :)
    • +14 (14 voturi)    
      s-a (Luni, 12 septembrie 2016, 15:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      indopat cu carte.
      e toba de carte :))
  • +17 (17 voturi)    
    Sa nu o mai lungim zic (Luni, 12 septembrie 2016, 14:25)

    scharke [utilizator]

    Tuie Mupulan !!!
  • +6 (8 voturi)    
    Hahaha! (Luni, 12 septembrie 2016, 14:34)

    ouyang [utilizator]

    .
  • +19 (19 voturi)    
    Acum cateva zile pt ca am vorbit de dl Tupulan (Luni, 12 septembrie 2016, 14:47)

    Susufler0 [utilizator]

    cum ca are o COCOASA mare in spate, dar "din graba" am inversat silabele la numele domniei sale si a iesit ce-a iesit, pt ca am amintit de populimea care e incantata de Plagiatorul Mitoman, dar am omis iarasi doar "din graba" prima silaba a cuvantuluisi a iesit ce a iesit, pt ca am vorbit de "zicerea populara" Puie Monta, adresata lui Ponta si celorlalti felceri in stiinte sau in drept, dar-inevitabil- din mare graba am inversat 2 litere din ca pul celor doua cuvinte si a iesit ce a iesit, mi-a fost "arestat preventiv" la domiciliu IP pt un nr de ore echivalent cu durata masurii preventive a retinerii.

    Deci sa nu faceti ca mine ! :(

    In schimb, azi a iesit soarele si pe ulita mea ! :P

    Iata ca a aparut "cocoasa" de care vorbeam a decanului Academiei de Politie : Domnia-sa a "plagiat masiv" pe parcursul a 2 ani (2012-2014). :))

    Cu alte cuvinte, ce si-a zis Profesorul universitar : Ia mai da-i in masa pe putulanii astia care ne tot musca de fund cu nu fa aia, nu fa ailalta si tot asa.
    Pai daca noi cei din mediul academic nu ne aparam, apai atunci cine sa ne apere, ca doar nu o s-o faca Emilia Sercan si societatea civila si internautii si... Doamne, iarta-ma ! :))))

    PS. Pe cand primeste si domnul acesta un sut in dos care sa-l zboare din "mediul academic" inapoi in functia de sef de post dintr-o comuna ilfoveana, de unde si-a luat zborul catre elita profesionala si profesorala ? :)))

    PPS. HN, scuza-mi te rog licentele literare, nu o sa se mai intample. Multam frumos ! ;)
  • +14 (14 voturi)    
    MAI si clanul de BURTOS Plagiatori &corupt ! (Luni, 12 septembrie 2016, 15:12)

    JohnDreptate [anonim]

    BURTOSI cu stele din MAI sau facut Dr. in Plagiat cu Diploma speciala in CORUPTIE & Hotie !
  • +3 (3 voturi)    
    TNR (Luni, 12 septembrie 2016, 15:34)

    boogiewoogie [utilizator]

    s-a mutat TNR-ul pe HotNews sau dau cei de la TNR stiri adevarate?
  • +5 (5 voturi)    
    Gagademia de Politie (Luni, 12 septembrie 2016, 15:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Scoala de hoti si plagiatori. Continuatorii Militiei Ceausiste sunt cei dintâi care fură de rup!
  • +3 (5 voturi)    
    Interesant nume (Luni, 12 septembrie 2016, 15:42)

    Havoc2305 [anonim]

    Pulanul, parte integranta a numelui de familie. Predestinat, as zice.
  • +4 (4 voturi)    
    Quis custodiet ipsos custodes? (Luni, 12 septembrie 2016, 16:10)

    Mawrkuss [anonim]

    Quis custodiet ipsos custodes?(Lt.)
    Cine ii va pazi pe pazitori?
  • +4 (6 voturi)    
    Aoleu va rog eu!!! (Luni, 12 septembrie 2016, 16:47)

    eek [utilizator]

    Eu nu pulan, poate Tupulan!
  • +7 (9 voturi)    
    Cum sint politistii romani asa de umflati? (Luni, 12 septembrie 2016, 18:34)

    quietguy58 [utilizator]

    Cum pana corbului politistii romani sint asa de umflati?

    Cind am vazut poza "doctorului" politist imediat m-am gindit la un luptator de sumo.
    • +3 (3 voturi)    
      Simplu! (Luni, 12 septembrie 2016, 23:11)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Ei face des sacrificii - taie porcu da trei ori pe an si de doua ori pa luna.
      • +1 (1 vot)    
        Sa stii ca ai dreptate. (Luni, 12 septembrie 2016, 23:41)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Daca acest individ este politist mai intreb bine cum sint atunci infractorii in Romania.

        Nu-mi vine sa cred ca acest specimen de Mangalitza ar putea sa afirme ca este/ a fost politist.

        Daca mai uit mai bine la dl "doctor politist" asta pare mai degraba luptator la aruncatul pe gitlej a unei oale de 5 kg de sarmale. Acompaniata de cel un putin de 1 l de vin.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa stii ca ai dreptate. (Luni, 12 septembrie 2016, 23:41)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Daca acest individ este politist mai intreb bine cum sint atunci infractorii in Romania.

        Nu-mi vine sa cred ca acest specimen de Mangalitza ar putea sa afirme ca este/ a fost politist.

        Daca mai uit mai bine la dl "doctor politist" asta pare mai degraba luptator la aruncatul pe gitlej a unei oale de 5 kg de sarmale. Acompaniata de cel un putin de 1 l de vin.