"Cumintenia Pamantului", dusa pe Cluj Arena la meciul de fotbal Romania - Muntenegru

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2016, 19:58 Actualitate | Esenţial

Cumintenia Pamantului
Foto: Mediafax
Sculptura Cumintenia Pamantului, obiect al unei subscriptii nationale, va fi duminica seara la meciul de fotbal dintre nationalele Romaniei si Muntenegrului ce se va desfasura la Cluj Napoca.

"Cumintenia Pamantului calatoreste la Cluj-Napoca; va fi prezenta astazi de la 21:45 pe stadionul Cluj Arena unde are loc primul meci din calificarile la CM 2018- Romania-Muntenegru", a scris ministrul culturii, Corina Suteu, pe pagina ei de Facebook, distribuind si un mesaj pe acest subiect al Federatiei Nationale de Fotbal.



Aproape 700.000 de euro s-au strans pentru achizitionarea operei lui Constantin Brancusi - "Cumintenia Pamantului" -, in campania de subscriptie publica, a anuntat vineri ministrul Culturii.


Citeste mai multe despre   









2709 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i Muntenegru? (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:06)

    asavreau [utilizator]

    !!!!!!!!!!
  • -2 (22 voturi)    
    RECLAMA pentru o PIATRA supraevaluata ! (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:10)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Sa nu uitam ca PANSIONARII mor de foama si copii Poporului Roman nu au ghiete de a merge la SCOLI neincalzite pe timp de iarna .

    BOR primeste anual 100 milioane de Euro de la Poporul Roman ca sa isi cumpere Mercedes (si sa fac politica pentru PSD)

    Guvernul Ciolos stie ca Piatra lui Brancus este cu 6 milioane de Euro supraevaluata si nu isi permite sa plateasca din Buget asfel va putea intra DNA daca clarifica EXPERTIZA TRUTA facuta de fosti Ministri

    Apropo ce mai fac COPII Strazii in canalizarea Bucurestuilui ???
    • +5 (11 voturi)    
      Multe pietre ne trag in jos ca natie si astazi (Duminică, 4 septembrie 2016, 21:26)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui JohnAnticoruption

      "V-am lasat saraci si prosti, va gasesc si mai saraci si mai prosti" ( C. Brancusi !)
      Or fi de vina bunicii, parintii si scoala mediu/submediocra ?
      ex : Comunistii: Orice taran neinstruit poate face sculpturi ca ale lui Brancusi.
      In 1951, cu 6 ani inainte sa moara, Brancusi, s-ar fi oferit sa-si doneze toate sculpturile statului roman.
      Nume sonore din randul elitei culturale romanesti au considerat ca opera lui Brancusi este decadenta si lipsita de sinceritate. Iar cele 230 de sculpturi oferite gratuit Romaniei, care acum probabil valoreaza cat tot deficitul bugetar, au fost refuzate.
      Triste figuri in tzara de origine a lui Brancusi.
  • -2 (12 voturi)    
    vrem spitale nu statui pe bani publici (Duminică, 4 septembrie 2016, 21:23)

    Mihaitza_P [utilizator]

    Daca proprietarul statuii era de buna credinta, o dona statului. Dar a negociat la sange, si prostii trebuie sa doneze pt buzunarul lui. De curiozitate, cine este proprietarul? El nu e tot roman?
    O plimba ca pe moaste pe la evenimente, poate poate
    • 0 (2 voturi)    
      nu, bro, nu e bine (Duminică, 4 septembrie 2016, 22:34)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      "vrem spitale, nu catedrale". Asta e mantra. Nu inova!
  • -3 (11 voturi)    
    blimbam ursul .... (Duminică, 4 septembrie 2016, 21:31)

    trebol [utilizator]

    puneti o taxa pt. cine vrea sa faca o poza cu pietroiu - mai scoateti de-o ciorba .... dupa mergeti cu ea si pe la olanesti bai ...
  • -3 (9 voturi)    
    nu donati (Duminică, 4 septembrie 2016, 22:08)

    ismail paine de circ [utilizator]

    cred ca proprietarii isi freaca mainle cand se uita cati fraieri in jur...
  • -4 (8 voturi)    
    Deja se vede: subscripţia a eşuat (Duminică, 4 septembrie 2016, 22:09)

    popescu_dtru [utilizator]

    La 500k în septembrie, nu se pot strânge 6000k până-n octombrie.

    Ăştia credeau că o să punem botul la o nouă ţeapă (statuia e mult supraevaluată, ca să-şi ia unii comisioanele). Ei bine, nu le-a ieşit!

    Ciolo şi organele abilitate: demisia!
  • +4 (4 voturi)    
    va sfidez (Duminică, 4 septembrie 2016, 23:01)

    AnderT [utilizator]

    sa imi gasiti un gram de logica in decizia de a plimba statuia... acesti avocati ce intermediaza vor banii cu orice pret... ar maneliza orice obiect de dragul benzinei pentru Q8 lor... sunteti niste orbi.... se vede propaganda platita de la o posta !!!
  • 0 (0 voturi)    
    auzi la ei (Luni, 5 septembrie 2016, 0:25)

    gopo2016 [utilizator]

    sa duca o statueta pe stadion, oare a avut si un cird de preoti sa o sfinteasca, sa le dati si la aia ceva "malai", sau numai asa sa o aratati la prosti, uite aici sint bani vostri ( sic!) , au supraevaluat o statueta , daca era sa se ceara bani pt un MRI sau pt altceva la un spital, nu din bucuresti ca aia au, sa se modernizeze ceva pt binele tari nu se stringeau bani