Corina Suteu: S-au strans aproape 700.000 de euro pentru Cumintenia Pamantului

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2016, 9:26 Actualitate | Esenţial

Cumintenia Pamantului
Foto: Mediafax
Aproape 700.000 de euro s-au strans pentru achizitionarea operei lui Constantin Brancusi - "Cumintenia Pamantului" -, in campania de subscriptie publica, a anuntat ministrul Culturii, Corina Suteu, potrivit Agerpres.

In opinia ministrului, "daca 3 milioane de cetateni doneaza cate 2 euro prin SMS, 'Cumintenia Pamantului' devine a romanilor pentru totdeauna". 

"Ne-a mai ramas o luna in care ne putem demonstra noua insine ca ne pasa de Brancusi", a scris, pe Facebook, Corina Suteu. 

Campania de colecta nationala "Brancusi e al meu" are ca tinta strangerea sumei de 6 milioane de euro din donatii publice pana la sfarsitul lunii septembrie. Acestei sume i se adauga 5 milioane de euro alocati de Guvern, pentru ca opera lui Brancusi sa intre in proprietatea statului, dupa achizitionarea de la proprietarii sai actuali.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1995 vizualizari
  • +2 (10 voturi)    
    Se se ia din spagile parlamentarilor! (Vineri, 2 septembrie 2016, 9:46)

    Miky60 [utilizator]

    De ce tot noi sa facem totul? Noi platim taxe si impozite care ajung la guvern si din ele ar trebui sa plateasca, nu tot noi! Si, daca s-ar lua cate 2 euro din cele 3 milioane de spagi pentru parlamentari s-ar putea recupera Cumintenia Pamantului, nu tot de la noi! Eu as da in plus pentru scoli si spitale, de restul sa se ia din spagile guvernului si ale parlamentarilor!
    • +3 (5 voturi)    
      Corect (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Parlamentul, administratiile locale, politia, dar si marii mafioti Videanu, Mazare, Oprisan, Udrea, Olgutza Vasilescu, Fenechiu, puscariasul Nastase, Nichita.... sunt atiti care au furat si ar putea dona pentru statuie. Zeci de mii...
    • -1 (7 voturi)    
      nu sunt de acord cu atitudinea asta (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:33)

      Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu se poate lua din spagile parlamentarilor, pt ca din pacate nu se poate. Asadar ce facem, ramanem nepasatori?

      Am mai vazut pe cineva care se intreba cum de s-a ajuns la suma asta asa de mare? Eu cred ca este un pret f. bun. Brancusi se vinde la licitatii rar, iar cind se intmapla, ca acum doi ani, a fost vindut cu multe zeci de milioane de euro. Eu am donat, asa ca invit romanii de pretutindeni sa faca asisderea.
    • 0 (4 voturi)    
      foarte utila informatia (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:35)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Intre a butona 4 cifre pe un telefon si a da indicatii pretioase romanul va prefera tot timpul a doua varianta. a face versus a vorbi.
    • -1 (5 voturi)    
      Asa este (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:39)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Asa este cand gandesti doar cu burta. Tu chiar nu il meriti pe Brancusi.
  • +2 (8 voturi)    
    99,99 % nu veti strange banii de la popor (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:20)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    stiti voi de ce, omul "nu simte" ca "va fi a lui". "Va fi a lui" asa cum sunt si fabricile furate si /sau distruse, asa cum sunt si parcurile micsorate constant, asa cum sunt "ale lui" si trotuarele pe care nu poate circula liber ca pieton pt ca sunt pline de masini (tot din cauza voastra ca nu va ocupati de pb de acest fel), samd. Pt ca trecu aproape un an de tehnocratie si nici macar HG pt sanctionat si ridicat masini nu l-ati emis, desi il cer insistent pana si primariile.

    Va fi "a lui" asa cum si banii si taxele lui se duc in "pensiile speciale" ale altora...si tot asa.

    De aia, omul de rand simte ca de fapt e o alta pacaleala a unui stat ce nu e in stare sa puna lucrurile in ordine si prin urmare nu vrea sa doneze.

    E, daca vreti, o reala solidaritate anti-furt si anti-incompetenta. Deci, da, veti putea spune ca ati reusit sa ii uniti pe romani, vor fi solidari in a NU DONA statului roman! :) Felicitari! e si asta un "proiect"!
  • -1 (9 voturi)    
    Pretuim mortii mai mult ca cei in viata (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:09)

    c99a [utilizator]

    Ia te uita ce prioritati are umanitatea, rascumpararea pietroiului unui mort.
    Nu avem alte probleme de rezolvat ? De exemplu marirea calitatii vietii ?
    • +2 (4 voturi)    
      .... pietroiul unui mort ...... (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:44)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui c99a

      Aceasta idee te defineste. De ce nu propui sa se foloseasca la spalat pe jos panza pe care este pictata Mona Lisa ?.
      • 0 (2 voturi)    
        comparatie inutila (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:45)

        c99a [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Mona Lisa este deja intr-un muzeu, si nu cred ca ar fi buna pentru curatenie panza manjita cu uleiuri colorate.
        Actualii proprietari sunt jigodii pentru ca altfel ar renunta la drepturi fara mare tam-tam. Si Guvernul este cea mai mare curva pentru ca pune la bataie banii la care am contribuit cu totii prin impozite.
        Cine vrea sa doneze de buna-voie, problema lui. Dar banii publici nu consider ca trebuie folositi in probleme de genul "tara arde si baba se piaptana"
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:46)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui c99a

      Daca Maslow ar mai trai, ar adauga un nou nivel (subteran) piramidei sale, special pentru astfel de persoane.
      • +1 (1 vot)    
        unde e substanta comentariului ? (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:51)

        c99a [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        Daca ar avea si logica ceea ce zici as lua in considerare. Pe de alta parte pot sa o iau ca intentie de jignire. Multumesc frumos.
        • -1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:13)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui c99a

          A numi "pietroiul unui mort" o lucrare de arta a unui geniu denota o incapacitate crasa de a intelege arta. Se insulta singur cel care face o astfel de afirmatie, nu mai e nevoie sa-l mai insulte cineva. Arta, si nu grija legata de "calitatea vietii", diferentiaza omul de animal. Desi exista studii care arata ca si animalele sunt capabile sa realizeze forme de arta (de exemplu pasarile gradinar)...
    • -1 (3 voturi)    
      Dac-ar fi după dumneavoastră, (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:36)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui c99a

      italienii ar trebui să arunce la gunoi statuile lui Micheangelo! Să dărâme Colosseumul.
      O măsură foarte importantă a calității vieții este și cultura! Îmi pare rău pentru dumneavoastră dacă nu ați aflat acest lucru.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu ne intelegem (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:57)

        c99a [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Nu a zis nimeni sa strici, sa intorci lumea cu susul in jos. Cunoasteti sensul cuvantului prioritati ?
        Noi avem conducatori corupti si credem ca o opera de arta ne va distrage atentia de la gropile din sosea sau gaura din tavanul spitalului ?
        Chiar asta se intampla se pare, scopul a fost atins. Cu asa oameni, guvernantii stiu ce sa faca.
        Se intampla un cutremur de 12 grade si se distrug toate operele de arta din muzee. Plangi dupa ele cumva ?
        • -1 (1 vot)    
          În ceea ce privește prioritățile, (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 14:27)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui c99a

          deși mă bănuiți că nu cunosc sensul acestui cuvânt, depinde de om, fiecare cu prioritățile lui...
          În privința unui cutremur de 12 grade, mă tem că nici un guvern pe lumea asta nu prea ar avea ce să facă... Nu prea ar mai avea cine să plângă după operele de artă, nici eu, nici dumneavoastră...
          Nu pot să trec cu nepăsare peste mânia proletară cu care îi înfierați pe proprietarii sculpturii care nu vor să o dea în dar statului roman. Statuia era a lor când le-a fost furată de statul comunist.
          Dacă ar fi a dumneavoastră această operă de artă ați face-o cadou statului? Întreb și eu, nu dau cu parul!
      • +1 (3 voturi)    
        italienii si Colosseumul (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:41)

        muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Ministerul Culturii din Italia nu gasea disponibile fonduri pt restaurarea de anvergura de care Colosseumul avea nevoie. A intervenit firma de incaltaminte TOD's cu o donatie de 25 milioane euro, pana nu era prea tarziu. OK, TOD's nu e orice firma.

        Personal, nu cred ca Ministerul Culturii la noi isi permite sa rupa 5 mil.euro din fonduri pt a cumpara o opera de arta...si ce credibilitate financiara iti construesti , ca institutie romaneasca, cand promiti o suma pe care nu ai siguranta ca o procuri ?!
        In plus, da, sculptura e evaluata la 20 mil$, dar daca sa zicem banii din donatie publica sunt scutiti de taxe, atunci proprietarii ar fi dat lovitura, nu?

        Iar santajul emotional care vine cu campania asta e revoltator... In conditiile in care Min.Culturii nu a facut nimic de-a lungul anilor pt promovarea lui - sa zicem expozitii dedicate, simpozioane, tururi turistice ale operelor publice de la noi etc. Atunci, da, as fi donat bani cu drag.
  • +3 (3 voturi)    
    S-au strans 700,000 euro?! (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:11)

    John M. [utilizator]

    Nici daca as fi miliardar in euro n-as da mai mult de atat pe "opera"respectiva pentru ca nu face. Uitati-va mai atent la bolovanul respectiv. Cine i-a facut pretul de 11 milioane ori are de acolo un comision gras, ori e un idiot.
    • -1 (1 vot)    
      Mai bine ați încerca (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 14:34)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      să aflați mai multe despre Brâncuși și despre valoarea lui în arta universală.
      Apoi despre prețul lucrărilor lui pe mapamond în momentul de față.
      Dar cred că e inutil să discutăm dacă pentru dumneavoastră lucrările lui Brâncuși nu sunt altceva decât niște BOLOVANI.
      • 0 (0 voturi)    
        Asculta "maestre"... (Duminică, 4 septembrie 2016, 22:34)

        dedytel [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Daca totul ar fi in regula in tara asta sau macar sa fie la nivelul mediu spre bine atunci toata lumea ar avea timp sa se gandeasca la arta si cultura, dar asa cum stau lucrurile in Romania actuala nu cred dupa cum spunea un interlocutor mai sus ca este cumpararea unei opere de arta primul punct de pe lista de prioritati ale tarii si inclusiv al locuitorilor ei.
        Sa luam un exemplu simplu si firesc de familie romaneasca:
        - sa zicem ca stau intr-o casa care chiar daca e platita(cu ipoteca/credit in banca) sau nu e inchiriata tot nu le sta capul sa dea o suma de bani fie ea si de 1 Euro pentru asa ceva;
        - sa zicem ca au casa proprietate personala, dar au copii - si dupa cum scria cineva mai sus prioritatile sunt altele - si anume copii, ei sunt prioritatea numarul 1 si va fi cel putin 20 de ani;
        - sa zicem ca sunt pensionari si au copii mari pe picioarele lor, dar nu au pensie foarte mare (luam cazul mediu) prioritatea lor este sanatatea si nu vor dona;
        si sa zicem in ultimele cazuri ar fi cei care au bani de bautura si tigari deci prioritatea lor este asta: cum sa faca rost de bani ca sa aiba pentru a cumpara bautura si tigari.

        Deci slabe sanse sa gasesti o patura larga care sa iti doneze chiar si 2 euro pentru asa ceva. Ceilalti daca facem un calcul simplu se cifreaza la maxim 1-1,5 mil de oameni si nu ar ajunge oricum chiar daca ar dona si 100 sau chiar 1000 de euro.
        QED!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Vă admir priceperea (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:21)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui dedytel

          cu care faceți calcule și demonstrații. De aceea a ajuns cultura în țara asta atât de jos.
          În altă ordine de idei, nu înțeleg de ce mă tutuiți. Am stat în aceeași bancă în școala primară?
      • 0 (0 voturi)    
        Mai adaug un P.S. (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:27)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Prin închisorile comuniste oamenii s-au salvat și au supraviețuit prin cultură și generozitate. Dar e adevărat că aveau o altă educație a valorilor...