VIDEO Reportaj Sky News: Traficanti de arme din Romania le vand arme tuturor celor care doresc, inclusiv teroristilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2016, 11:28 Actualitate | Esenţial

Presupusii traficanti de arme din Romania
Foto: Captura SkyNews
Traficanti de arme din Romania le vand arme obtinute din Ucraina tuturor celor care doresc, inclusiv teroristilor, arata o ancheta realizata de Sky News.

UPDATE:
Analistii de securitate spun ca celule islamiste si atacatorii considera in prezent armele automate drept cel mai bun mod de a semana teroarea in Occident, iar granitele deschise ale UE inseamna ca arme precum AK-47 pot fi trimise cu usurinta cumparatorilor din vestul Europei, scrie Sky News in material, citat de News.ro.

AK-47 este in prezent cel mai cautat tip de arma - o arma rar folosita de infractorii de rand, potrivit traficantilor, care spun ca cererea a explodat in ultimii doi ani.  

Din muntii din Balcani pana in zonele enorme impadurite din estul Europei, bande de traficanti au acces la milioane de arme ascunse in perioada comunista sau disponibile in zonele invecinate regiunilor de conflict, precum Ucraina.

Dupa luni de negocieri cu o banda din Romania, echipa Sky News a fost trimisa intr-o zona izolata a tarii, pentru a se intalni cu reprezentanti ai traficantilor, care sa arate ce pot oferi.

"Nu exista nici un subterfugiu. Stiau ca suntem o organizatie de presa care vrea sa ilustreze ca obtinerea unei arme este relatic usoara si credeau ca le vom cumpara (...). Ideea este ca nu le pasa cine suntem, atat timp cat eram dispusi sa platim. Pe parcursul intalnirii, au spus clar ca vor vinde oricui: spargator de banci, criminal in masa sau terorist, nu facea nicio distinctie", scrie Sky News.

Jurnalistii s-au intalnit cu traficantii pe o sosea, dupa care i-au urmat intr-o padure unde nu era semnal de la telefon, inainte de a opri pe o pajiste.

Doi barbati le-au cerut apoi jurnalistilor sa coboare, i-au perchezitionat, le-au verificat echipamentele si le-au incuiat telefoanele mobile in masina, luandu-le cheia.

Au deschis apoi portbagajul lor, aratandu-le ce tipuri de arme au de vanzare. Membrii bandei le-au dat apoi asigurari reporterilor ca pot oferi mii de astfel de arme, dar si munitie pentru ele.

"Le aducem din Ucraina cu munitie, oricata vreti", a spus unul dintre ei.

Traficantii au spus ca armele sunt aduse mai intai in Romania, de unde o alta banda le preia si le trimite in vestul Europei si in Orientul Mijlociu. Destinatia principala este, insa, Occidentul.

Printre armele disponibile se aflau o pusca cu luneta, in valoare de 3.000 de euro, o pusca de arma austriaca Steyr, pusti semiautomate, pusti de vanatoare si pistoale.

La loc de cinste statea un AK-47, care costa 1.700 de euro, cea mai bine vanduta in Europa, in special in ultimii doi ani, au explicat traficantii.

Barbatii au spus ca se ocupa numai de arme de foc, dar au legaturi stranse cu o alta banda care se ocupe de armament greu. Grenade, grenade propulsate de rachete si mine.

Cand au aflat, insa, ca jurnalistii nu vor cumpara, traficantii au decis sa plece. Au cerut echipei Sky News sa mai astepte 20 de minute inainte de a pleca, la randul sau. "Daca mai veniti, trebuie sa cumparati", a spus unul dintre traficanti la plecare.



Cresterea numarului de atacuri teroriste in Europa a scos in evidenta distrugerea pe care o pot semana armele militare in mainile islamistilor. In mod traditional, atentatele erau comise cu bombe, insa teroristii par sa se fi reorientat, pentru ca armele automate fac mai multe victime, sunt mai usor de transportat si mai usor de folosit.

La Londra, jurnalistii Sky News au aratat filmarile lor la o intalnire cu ofiteri ai Agentiei Nationala impotriva Crimelor (NCA). Acestia au confirmat ca tipurile de arme, zona unde a avut loc intalnirea cu traficantii si preturile discutate corespund informatiilor lor.

"Armele sunt obtinute adesea in apropiere de zone de conflict, precum Ucraina, acolo unde a avut loc intalnirea voastra", a declarat directorul serviciului de combatere a crimei organizate din cadrul NCA, Ian Cruxton.

"Trebuie sa subliniez ca Marea Britanie este, de departe, cel mai sigur loc din Europa cand vine vorba de atacuri cu astfel de arme. Dar trebuie sa fim vigilenti, trebuie sa facem mai mult", a adaugat el.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
16665 vizualizari
  • -14 (14 voturi)    
    *** (Duminică, 7 august 2016, 11:35)

    chiuaua [utilizator]

    De fapt ei vindeau pistoale cu apa , si nu erau din Ucraina ci din China.
    I-au bagat la trafic deoarece le vindeau fara factura, fara TVA si fara certificatul de conformitate.
    Cel mai deranjant era faptul ca aveau inscris pe masini ANAF, insa nu se stie de ce, cel putin pana la aceasta ora.
    • -9 (15 voturi)    
      SRI-ul are alte probleme, mult mai serioase (Duminică, 7 august 2016, 15:34)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      în ţara asta, decât traficul de arme, traficul de persoane etc. Avem treburi spinoase, presante, plagiate de rezolvat, alea, alea. Ce trafic de arme, de asta ne arde nouă acu'? Ponta, Dragnea, Udrea, ăştia sunt probleme majore, nu traficul. Las' să tranziteze şi bombele atomice ţara asta, important e să-l vedem pe Ponta la bulău.
  • +10 (22 voturi)    
    doar niste jurnalisti in cautare de senzational... (Duminică, 7 august 2016, 11:38)

    artistul000 [utilizator]

    Cred ca tot filmul este regizat. Sigur sunt traficanti de arme si in RO dar nu cred ca sunt asa de prosti incat sa se lase filmati de o echipa de jurnalisti ...
    doar o opinie. ..
    • +3 (13 voturi)    
      ... (Duminică, 7 august 2016, 15:11)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      este posibil. Dar gandeste-te si la varianta ca poate e pe bune. Si daca ei sunt atat de prosti, oare cat de prosti or fi politistii? Eu as crede mai degraba ca e pe bune; zona Maramures/Satu Mare/Suceava/Botosani e plina de traficanti si braconieri. Parca nu de mult era o stire cu braconieri care au impuscat o capra neagra. HN mai avem ceva noutati?
      • +2 (2 voturi)    
        Da, daca intrebi (Luni, 8 august 2016, 12:12)

        Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

        Respectivii braconieri sunt in arest pentru 30 de zile.
  • -14 (16 voturi)    
    Mioriticii, teroristii si banii (Duminică, 7 august 2016, 11:44)

    quietguy58 [utilizator]

    Mai nou, mioriticii au devenit traficanti de arme pentru teroristi.
    • +2 (6 voturi)    
      FSB Rossya ! (Duminică, 7 august 2016, 15:44)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Govorit!
      • +1 (1 vot)    
        Placa turnanta (Luni, 8 august 2016, 13:44)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

        Acum 24 de ani (1992) nici nu se pomenea de trafic de droguri in / prin Romania.

        Au trecut 24 de ani si Romania a devenit o placa turnanta a transportului de droguri cit si a consumului de droguri.

        Pe unde trec drogurile, trec si armele si imigrantii ilegali.
  • +1 (11 voturi)    
    ... (Duminică, 7 august 2016, 11:47)

    rapupaux [utilizator]

    Ardealu-i fruncea.
    • +5 (5 voturi)    
      Banat sau Maramures & AK47 made in romania (Duminică, 7 august 2016, 17:03)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui rapupaux

      AK47 e Made in Romania iar celelalte sunt arme de vanatoare accesibile oricui si foarte raspandite in toata romania.

      Aici se vede modelul de AK47 - Romanian PSL-54C

      https://www.youtube.com/watch?v=8vXo2zld1EI

      Poti cumpara asemenea arme si in Iasi, Bucuresti sau Craiova si chiar in Londra.
      • 0 (2 voturi)    
        Ma intrebam si eu ce cauta... (Duminică, 7 august 2016, 19:53)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        PSLu ca si arma adusa din Ukraina. Nu am vazut nimic pe acolo sa miroasa a trafic peste granita.
  • +5 (5 voturi)    
    Politia? (Duminică, 7 august 2016, 11:50)

    lasa [utilizator]

    Si se plimba bandele astea, asa, nestingherite prin mai multe tari...
    Politia n-are oameni , vreun plan, sa-i gaseasca si sa-i aduca in fata justitiei?
    Cum au ajuns ziaristii la ei, pot si poliitistii, sub acoperire,
    Da, am o parere prea buna sau prea proasta despre politie,, nu m-am hotarat.
  • +6 (8 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 7 august 2016, 11:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa intelegem ca serviciile noastre au preocupari cu mult mai serioase decit traficul de arme? De exemplu unde si cum sa se mai infiltreze ca sa slujeasca mai bine junta mafioto-securista care si-a anexat tara...
  • +10 (30 voturi)    
    Cmon (Duminică, 7 august 2016, 12:18)

    drummer [utilizator]

    Ce făcătură ieftină :)))
    • +5 (21 voturi)    
      Reportaj marca BREXIT (Duminică, 7 august 2016, 13:51)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui drummer

      Nu inteleg ce avantaj ar avea traficantzii daca s-ar lasa filmati ptr asa ceva. E clar cusuta cu atza alba, dar ptr BREXIT-fans, prinde, Ai vazut draga de ce avem teroare in vest? Nenorocitzii aia din Romania sunt de vina. Hai sa fim seriosi.
    • +4 (12 voturi)    
      Alea (Duminică, 7 august 2016, 14:19)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui drummer

      numai arme din dotarea armatei nu sunt. Kalas cu 10 boabe, ca soldatul trebuie sa faca economie cand are arma automata, pusca cu alice ca soldatul pe campul de lupta trage dupa porumbei si fazani, si pusti de vanatoare cu luneta.
      Pana si baiatul meu de 7 ani ce joaca Counter Strike poate sa-si dea seama ca este un fake.
  • +6 (8 voturi)    
    Da, in MB islamistii omoara pe strazi cu cutitul, (Duminică, 7 august 2016, 12:18)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    nu cu AK-ul, evident MB este o tara superioara din toate punctele de vedere...
  • -2 (10 voturi)    
    mizerie (Duminică, 7 august 2016, 12:21)

    sorvas [utilizator]

    numai mizerii, astia de la sky news baga in ele.
  • +17 (33 voturi)    
    Articolul din SkyNews e plantat de SputnikNews (Duminică, 7 august 2016, 12:22)

    dumitrica [utilizator]

    Serviciile secrete ruse cu scopul discreditării României au realizat o înscenare în urma căreia a apărut un articol pe Sky News despre traficanți de arme din Romania. Nu este nimic adevarat.

    vezi:
    http://sputniknews.com/europe/20160807/1044020377/uk-romania-gan-arms.html
    • -11 (19 voturi)    
      Nu mai da linkuri catre agentia ta de propaganda, (Duminică, 7 august 2016, 13:39)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      esti atat de transparent, dragul meu postac rus.
      • +15 (19 voturi)    
        ... (Duminică, 7 august 2016, 14:33)

        tonyzzz [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

        dumitrica spune ca e propaganda rusa si da un link ca sa argumenteze ceea ce spune, iar tu il faci postac rus, chiar daca el a spus din start ca i se pare ca e o nasolie ruseasca. Nu esti tocmai cea mai inteligenta tomata din gradina, nu-i asa?
        • +4 (8 voturi)    
          Diversiune fesebista (Duminică, 7 august 2016, 15:51)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui tonyzzz

          Tu nu ai vazut ca pe rand toti postacii rusi se dau mari romani? "Nu il plac pe phutin dar de data asta are dreptate" e doar un quote din repertoriul lor, e clasic kaghebist, cititorul este derutat, unii sunt deturnati altii derutati.
    • -3 (9 voturi)    
      Tov. Dumitrica (Duminică, 7 august 2016, 13:59)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Stimate tovarasu caporal:
      Ca vasnic agent uselist, care nu precupetiti niciun efort intru propasirea intereselor NOASTRE, sunteti pentru noi toti o neintrerupta sursa de admiratie si respect. Ceas de ceas, de veghe mafiei.
      Ура!
    • +3 (5 voturi)    
      Cum pot sa spui ca "negrul" e "alb"? (Duminică, 7 august 2016, 14:08)

      anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ... cand cei doi mascati traficanti vorbesc in videoclip, de cateva ori in romana cu accent ardelenesc??? Asta e tot o alta fateta o coruptiei !
      • -4 (6 voturi)    
        e radioul care se aude in romaneste. (Duminică, 7 august 2016, 15:43)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

        in rest, baietii sunt agenti FSB. ce dexteritate au, ce accent rusesc! 2:58
        • 0 (2 voturi)    
          accent 100% romanesc (Duminică, 7 august 2016, 18:19)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

          "It doesen't matter , if you have the money , he will sell to evreyone." deci ala in verde e purtatorul de cuvant al mafiei de armament..la cum tinea arma si engleza vorbita tipul este din sistemul nostru..SRI DIICOT ETC
    • -1 (7 voturi)    
      capu-n nisip si destele-n urechi (Duminică, 7 august 2016, 14:26)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Exact cu asta va fi decredibilizata Romania, ca niste racketi vand arme... N-au mai gasit rusii curve, cersetori si hoti, asa ca s-au hotarat sa sugereze ca romanii ar fi si traficanti de arme.
    • -1 (1 vot)    
      astia (Duminică, 7 august 2016, 15:01)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      inteleg pe dos.
  • +5 (11 voturi)    
    ?/?/? (Duminică, 7 august 2016, 12:25)

    solar [utilizator]

    Chiar asa ? Dupa ce traficantii le-au luat telefoanele mobile si au iesit din raza de emisie , s-au lasat filmati in camp deschis si perfect identificabil?? Mai sa fie!!! O ”reclama” ca asta , spun drept ca mi-e prea putin credibila . Dar, ma rog, SKY NEWS stie mai bine.
  • +3 (5 voturi)    
    jurnalism de senzatie (Duminică, 7 august 2016, 12:32)

    AnderT [utilizator]

    de la 100 de $ la 1700 eur un AK-47? ori mint jurnalistii (ceva normal) ori au fost luati in caruta de traficanti. Nimic nou sub soare...
  • +3 (3 voturi)    
    Fain si pe britanici (Duminică, 7 august 2016, 13:00)

    mitg [utilizator]

    "Acestia au confirmat ca tipurile de arme, zona unde a avut loc intalnirea cu traficantii si preturile discutate corespund informatiilor lor."

    Daca asa bine informati sunt, de ce n-au facut forward la informatiile lor catre DIICOT indata ce au aflat?
  • +10 (12 voturi)    
    Regizare slaba (Duminică, 7 august 2016, 13:02)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ce traficanti se lasa filmati si vor sa vanda arme unor jurnalisti?
  • +4 (4 voturi)    
    Oare? (Duminică, 7 august 2016, 13:09)

    takada [utilizator]

    Intrebarea este ce traficant isi dezvaluie obiectul muncii si banii negri in fata jurnalistilor?
    Ce traficant se lasa filmat de o echipa de jurnalisti(chiar si mascat),stiind ca lumea va vedea reportajul si isi vor pierde obiectul muncii?
    Masina aia de teren pare a fi facuta in Ungaria si filmata tot acolo.Si "trafincantii" au accent maghiar.
    FAKE!

    Aia de la Sky News (un fel Fox News) imprastie mizerii contra romanilor luna de luna.
    Reportaj facut cu gandul sa ne arate intr-o lumina cat mai proasta si sa faca reclama altor mafii.
  • -2 (10 voturi)    
    cum spuneam, (Duminică, 7 august 2016, 13:24)

    mavis [anonim]

    Romania nu e tara, e terirtoriu, spatiu locuit. Lege de fatada sa dea bine pe TV (2 ani cu suspendare, 3 cu executare, banii raman la hoti) in rest 55% din populatie foloseste gropi in pamant pentru a defeca.
    • -1 (3 voturi)    
      WC (Duminică, 7 august 2016, 15:30)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      In curte este ecologic..Guvernul poate arata omenilor cum sa-si faca fose cu deversare peste stuf..ieftin si green.
      http://www.sswm.info/print/8176?tid=3264
    • +4 (4 voturi)    
      Omule, daca esti unul (Duminică, 7 august 2016, 15:40)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Au murit milioane de romani sa apere aceasta tara si avem una.

      Tara nu e Rusia- ci o adunatura de populatii, culturi, limbi, oprimate de niste rusnaci betzivani.
      Au luat Crimeia? Ce-au facut cu ea? Nici apa sa bea nu au saracii acolo.
  • +6 (8 voturi)    
    aberatie totala (Duminică, 7 august 2016, 13:32)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    facatura penibila, cusuta cu ata alba (ca panza aia rosie ciudata sub care erau ascunse armele)

    cum ar veni traficantii voiau doar sa-si faca reclama ! cat de cretini sa fie sa ii lase sa filmeze, stiind ca sunt de la presa - puteau sa fie agenti acoperiti romani, putea sa fie oricine

    iar masina aleasa de traficanti. o DA ! sunt 200.000 de masini acelasi model si aceeasi culoare in Romania, ar fi foarte greu de identificat :) - in 2 ore pot sa ii gaseasca chiar daca nu este inregistrata !

    si marii jurnalisti, in loc sa mearga la autoritatile locale din Romania si sa dea o sansa in prinderea astora, pleaca teava in UK si se duc la agentia lor de lupta impotriva crimelor :)) pai da, pt ca vanzatorii au spus ca autoritatile nu se iau de ei pt ca sunt "exportatori" si nu utilizeaza armele in Ro

    propaganda 100% sa le arate ca e bine ca au votat Brexit, sa se separe de toata mizeria asta de Europa si ca sa fie clar au pus filmari de la Charlie Hebdo
  • +4 (10 voturi)    
    Tocmai o Lada s-au gasit sa foloseasca (Duminică, 7 august 2016, 13:42)

    SkyDan [utilizator]

    Ce dobitoci astia de la FSB. De SkyNews nu mai vorbim - boime englezeasca.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e lada (Duminică, 7 august 2016, 16:22)

      ddanny [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Ci e Suzuki.
      • +1 (3 voturi)    
        nu intelegi (Duminică, 7 august 2016, 17:33)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ddanny

        pentru unii este lada, pentru ca fsb, putin, alba ca zapada si mos craciun.
  • +3 (7 voturi)    
    facatura, realitate? (Duminică, 7 august 2016, 13:46)

    icsescu [utilizator]

    prin anii '90 toata lume stia cum se schimba valuta in piete, toti ii stiau pe valutisti si ce tepe dadeau ... numai politistii nu stiau despre lucrul asta...
  • +3 (15 voturi)    
    Jegurile alea mascate au accent rusesc (Duminică, 7 august 2016, 13:48)

    SkyDan [utilizator]

    Ce treaba are Romania cu niste rusi intr-o lada vanzand arme noi rusesti? AK -ul cu incarcatorul mic nu se face la noi.
    Ce nenorociti ziaristii astia de la SkyNews.

    Am cautat o dupa amiaza intreaga prin Ferentari sa vad unde dracu au filmat mizeriile alea. Facatura totala!


    Ambasadorul la Londra ce face, doarme?
    • +3 (5 voturi)    
      Arma e romaneasca iar aia sunt romani (Duminică, 7 august 2016, 14:21)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      de fapt AK-ul ala din imagini e model romanesc iar asa zisii traficanti nu au accent rusesc - cred ca sunt din maramures.

      evident ca filmarea e penibila din moment ce anul trecut a fost ucis un tanar in LONDRA cu arma automata si politia nu i-a prins pe criminali.

      Englezii le dau arme rebelilor sirieni, englezii au sute e jihadisti pierduti prin anglia...etc
      • +3 (3 voturi)    
        arme in UK (Duminică, 7 august 2016, 17:38)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        vin pe diferite rute..cea mai populara este ruta maritima.arme multe vin din cehia dar si din alte tari est europene datorita pretului..in UK atacurile cu macete si cutite produc cele mai multe victime..
    • +4 (8 voturi)    
      cunosti limba romana? (Duminică, 7 august 2016, 14:23)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Daca ti se pare ca ala e accent rusesc, inseamna ca esti strainez, sau surd.
      Facatura, sau nu, aia sunt romani, nu alta natie.
      • -1 (5 voturi)    
        cunosc bine limba romana, nu ca tine (Duminică, 7 august 2016, 15:36)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        la 2:58 se aude clar accentul rusesc. in cel mai bun caz sunt moldo-rusnaci.in fundal se aude un radio cu"...probabil..."

        vezi ca folosesti expresii obosite gen " strainez". tot moldo-rusnac?? mai raspanditi baieti, mai raspinditi!

        jeguri sovietice angajate de dirty goras. f.y.!

        ati vazut nemernicul ala cu " Romania nu e un stat, e un teritoriu....." Asta ne asteapta daca ne unim cu moldo-rusnacii.
  • +9 (15 voturi)    
    Mor de ras (Duminică, 7 august 2016, 13:53)

    ipolitic [utilizator]

    "Marea Britanie este, de departe, cel mai sigur loc din Europa" afirma domnul Cruxton. Pesemne ca ramasitele IRA, care si acum produc anual 8-10 atacuri cu bombe, grenade, mortiere, pusti de asalt etc. nu intra in statistica oficiala.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Provisional_Irish_Republican_Army_arms_importation
    O fi predat IRA cateva pusti, dar ceva tot nu iese la inventar.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu mi se pare imposibil (Duminică, 7 august 2016, 13:58)

    anar1975 [utilizator]

    ... ce zic cei de la Skynews. Romanii sunt campionii mondiali ai coruptiei, asa ca - atata timp cat unii din ei deveniser calauze cu ceva luni in urma si transportau "refugiati" pana la granita romano-ungara si chiar mai departe spre vestul Europei - de ce credeti ca acum sunt "sfintisori" si nu ar fi capabili de trafic de arme?
  • -1 (3 voturi)    
    stati linistiti (Duminică, 7 august 2016, 14:01)

    Eu sunt Ghitza [utilizator]

    Yep. It looks like their way of identifying possible suspects. If the tv team would have accept the deal than they might have been arrested but more probable they would have had informed the MI6 becouse is they're problem now.
  • +1 (7 voturi)    
    pana una alta (Duminică, 7 august 2016, 14:10)

    stefan2008 [utilizator]

    Autoritatile din UK trebuie sa furnizeze SRI si DIICOT toate informatiile pe care le au, iar SRI trebuie sa dea niste explicatii in fata Parlamentului pentru mizeriile astea.
    • -2 (4 voturi)    
      SRI face trafic de arme (Duminică, 7 august 2016, 15:54)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Cum sa se faca de ras in parlament? Ai mare grija ce povestesti pe aici, ca un IP e usor de track-uit....te trezesti cu mascati la usa.
  • +4 (6 voturi)    
    nu este facatura!!!!!!!!!! (Duminică, 7 august 2016, 14:12)

    radiola31 [utilizator]

    http://www.stiripesurse.ro/surse-din-sri-diicot-a-fost-informat-de-traficul-cu-arme-din-romania-catre-terori-ti_1146159.html

    Asa ca SRI stia ,de fapt cei care fac astfel de trafic probabil sunt chiar cei care au fost sau sunt cu stele pe umeri.
    • 0 (4 voturi)    
      Corect (Duminică, 7 august 2016, 14:59)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Romania e stat mafioto-securist, asa incit probabil ca sunt char ei sau complicii lor. Securistii si progeniturile lor fac legea in Romania, iar Justitia se face ca face dreptate, dar doar in favoarea lor.
  • 0 (2 voturi)    
    Dormiti linistiti (Duminică, 7 august 2016, 15:17)

    Zummm [utilizator]

    SRI lucreaza. Ptr cine ? Habar n-avem ca doar nu ptr noi
  • +2 (4 voturi)    
    Deci nu Merkel și cei ca ea sunt de vină... (Duminică, 7 august 2016, 15:23)

    andipetre [utilizator]

    ...pentru problemele generate de islamiștii tot mai numeroși din Europa, ci niște amărâți de "traficanți" din România, angajați ca actori de reality show la un post TV britanic.

    Am înțeles. Puteți ține în continuare porțile deschise pentru extracomunitari, inclusiv în foarte independenta și marea Britanie, o să vă fie bine!
  • -1 (1 vot)    
    Da, e adevarat (Duminică, 7 august 2016, 15:39)

    KostasP [utilizator]

    In R Moldova arme de vanzare (ak-47) si grenade erau de acum 25 de ani. Tin minte ca-l prinsesera pe unul in piata in chisinau care vindea grenade dintr-o galeata. Grenadele erau acoperite cu o panza alba si el pretindea ca sunt oua. Daca politia de frontiera, diicot dorm in cizme...granita de nord a Ro este mare si probabil relativ usor de trecut dintr-o parte-n alta.
    • +2 (6 voturi)    
      astia vand Ak-uri dintr-o Lada (Duminică, 7 august 2016, 16:28)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      alura e oricum de agenti. burti scazute, bine antrenati, esarfe si fesuri tip FSB. au grija sa nu se vada numarul de la masina. dialogurile sunt idiotice, educative pentru brexiti.
      filmeaza doi operatori. mai rau dect cei de la latrina 3
  • +3 (3 voturi)    
    vinvatii fara mila.... (Duminică, 7 august 2016, 19:08)

    neurino [utilizator]

    deci s-or gasit vinovatii..."2 romani" (cetateni care cunosc limba romana, mai exact) intr-un camp, cu o rabla vai mama ei, se lasa filmati si vorbesc cu nonsalanta cu "ditamai" reporteru' lu' peste care nici macar nu e undercover ci asa, deschis.

    Mie unul. mi se par cel mai comice concluziile cetateanului reporter..."armele sunt cumparate in Romania si trimise exclusiv catre europa occidentala".
    Ma intreb...oare ala de la SkyNews o cunoaste diferenta dintre tara membra UE si tara Schengen?!
    Asta e langa alte enormitati spune!
  • +2 (4 voturi)    
    pare a fi o facatura (Luni, 8 august 2016, 10:00)

    Razvan_M [utilizator]

    Deci "reporterii" intreaba naiv daca acele arme pot fi folosite de teroristi, iar individul cu cagula raspunde ca daca ai bani, armele pot fi cumparate de oricine. Este totusi amuzant ca tinta acestui reportaj este Romania, nu tarile de granita Schengen (Grecia, Italia, Austria etc.) care nu au niciun fel de control la vamele lor.
    Daca coroboram cu escala facuta la Otopeni de 2 "turiste" musulmane de origine siriana, acum cu permise de sedere emise de Merkel - si care au trecut prin mai multe tari UE ca prin branza, ne dam seama ca asta-i inca un caz de lupta politically correct impotriva "balcanicilor".

    Englezii astia care folosesc denumiri generice "barbat/tanar" pt. orice musulman care comite crime pt. a putea ascunde statistic religia teroristilor, nu au nicio problema sa foloseasca "roman/Romania" cand vorbesc despre un violator sau despre traficanti de arme.

    Eu i-as intreba pe idiotii de prin UK cate atacuri/crime comise cu arme de foc in Romania exista... si cate exista in UK.
  • 0 (2 voturi)    
    sunt arme airsoft :)) (Marţi, 9 august 2016, 0:03)

    emmm [utilizator]

    Sunt arme de airsoft oameni buni care trag cu bile de plastic ! Crede ti vreodata ca un traficant de arme veritabile da interviuri la Sky ? :)) Sunt arme de airsoft cu care se joaca copii pe dealuri :)) . Oameni buni reporterul a vrut sa rupa cu ce stire si ce investigatie a facut el !! A facut STIRE BOMBA .:) :)) .