Iohannis, dupa consultarile de la Cotroceni: E nevoie de un nou proiect de tara pentru Romania, acesta a fost mesajul meu catre liderii politici. Toti au fost de acord sa participe la elaborarea acestuia

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 4 iulie 2016, 18:53 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat luni seara, la finalul consultarilor avute la Palatul Cotroceni cu liderii formatiunilor parlamentare, ca mesajul pe care l-a transmis acestora in cadrul intalnirii a fost ca "este nevoie de un nou proiect de tara pentru Romania" si ca "toti au fost de acord sa participe la elaborarea acestuia".

"Este nevoie de un nou proiect de tara pentru Romania, pentru Romania viitorului in Uniunea Europeana. Acesta a fost mesajul meu catre liderii de partide cu care m-am intalnit astazi la ora 17.00. Toti au fost de acord sa participe la elaborarea acestui proiect de tara, un proiect post-aderare care vine, iata, la 10 ani de cand Romania a intrat in UE", a afirmat seful statului.

Iohannis a precizat ca acest  proiect de tara "va fi elaborat intr-un grup de lucru care va functiona pe langa Presedintia Romaniei", iar acest grup de lucru "poate sa functioneze in varianta optimala aici, la Presedintie, chiar si intr-un an electoral".

Seful statului a tinut sa sublinieze "caracterul foarte constructiv al discutiei" avute luni la Cotroceni, aratand ca "un astfel de proiect de tara poate sa devina functional numai in situatia in care este adoptat, aprobat, sustinut consensual" si ca alte proiecte similare "nu au fost nici implementate, nici nu au dainuit fiindca a lipsit consensul politic".

"De data aceasta vom elabora impreuna acest proiect de tara, care va ghida mersul Romaniei pentru viitorul mediu si lung in UE, vom stabili care este locul Romaniei, rolul Romaniei si nivelul de ambitie al Romaniei in Uniunea Europeana", a insistat Iohannis.


Amintim ca presedintele Klaus Iohannis i-a invitat luni, la Palatul Cotroceni, pe premierul Dacian Ciolos, guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu, si pe liderii partidelor parlamentare, pentru o a doua runda de consultari pe tema situatiei create in urma referendumului din Marea Britanie, in care s-a decis iesirea Regatului din UE.

"(...) presedintele Romaniei doreste sa ii informeze pe participantii la intalnire cu privire la concluziile Consiliului European, care a avut loc la Bruxelles, in perioada 28 - 29 iunie. In cadrul consultarilor, presedintele Klaus Iohannis va propune infiintarea unui grup de lucru, care sa evalueze impactul deciziei Marii Britanii asupra tarii noastre, sa identifice masurile care se impun in acest context, cat si oportunitatile care pot aparea pentru Romania in situatia creata", se arata intr-un comunicat difuzat saptamana trecuta de Administratia Prezidentiala.

La consultari, din partea partidelor politice au participat copresedintii PNL Alina Gorghiu si Vasile Blaga, presedintele PSD, Liviu Dragnea, liderul UNPR, Valeriu Steriu, copresedintele ALDE Daniel Constantin, presedintele UDMR, Kelemen Hunor, si liderul grupului parlamentar al minoritatilor nationale, Varujan Pambuccian.


Citeste mai multe despre   









1719 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    Niste indolenti (Luni, 4 iulie 2016, 19:16)

    bgd [utilizator]

    In fiecare an.."un nou proiect de tara".

    Hai sa va dau eu un proiect de tara permanent: Opriti-va din furat si la munca!
    • +1 (1 vot)    
      dar acum e altfel (Marţi, 5 iulie 2016, 8:19)

      tropotaru [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      acum implementam proiectul: Romania lucrului bine ... tăcut.
  • +1 (1 vot)    
    Proiectul de tara actul (Luni, 4 iulie 2016, 20:19)

    Gigi42 [utilizator]

    Proiectul de tara actual :sa furam cat putem ca parlamentul ne apara.
  • +2 (2 voturi)    
    hai mare (Luni, 4 iulie 2016, 20:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu Kiwi, cu Dragnea, cu Gorghiu si Blaga, cu pupilul securistului Voiculescu si hotimea maghiara din UDMR, sa se face un 'nou proiect de tara"? Hai ca ma tavlesc de râsu-plânsu. Hoti, MAfioti, incompetenti, politruci, penali, condamnati... cu astia ce mama ma-sii proiect poate fi?
  • +1 (1 vot)    
    PROIECT DE ȚARĂ: (Luni, 4 iulie 2016, 21:29)

    gorky.park [utilizator]

    1. Stoparea defrișărilor ilegale din Carpați;
    2. Eradicarea corupției;
    3. Reforma învățământului preuniversitar;
    4. Îmbunătățirea relațiilor cu Ucraina;
    5. O mai mare atenție pentru diaspora din Bucovina de Nord și din (ex) Sudul Basarabiei.
  • +2 (2 voturi)    
    "Un nou proiect ? (Luni, 4 iulie 2016, 21:31)

    ana-pat [utilizator]

    A existat pina acum vreun proiect ??Bine ca s-a mai facut o comisie . Oricum la noi face cine nu stie si invata cine nu poate ! La muti ani !!
  • +1 (1 vot)    
    Domnu' Presedinte (Luni, 4 iulie 2016, 22:37)

    Clop [utilizator]

    Aveti grija de guvernare, Ciolos este performant, la fel, echipa. (Aici este batalia pentru tara, vin parlamentarele si tara e iarasi rosie).
    ---------------------------------------------------------------------------
    Liderii politici din aria partidelor, au bube grave, sunt leprosii tarii. Faceti, mai bine, o leprozerie, pentru politicienii romani de anvergura... Sper ca sesizati ironia contaminanta.

    Eu, daca nu l-am invitat pe Dragnea la petrecere, nu l-as invita decat la DNA, de pilda. De ce as negocia cu un politruc condamnat in instanta, mare sef de cuib, un cuib care a dus tara in Evul Mediu si o tine bine in lesa rosie?
    De as as negocia cu cuplul comic din PNL, cu ALDE, cu UNPR si alte multe partide care nu au nimic valabil in interiorul lor, decat trocuri ordinare?
  • +1 (1 vot)    
    Proiect nou="Ghici unde mi fac concediul ?!" (Luni, 4 iulie 2016, 23:12)

    Miky113 [utilizator]

    Parca, la Muppets erau si doi moshnegi in balcon, care ciclic aruncau cate o petarda(fasss).
    .
    Ati facut SFurile la nouil proiect ????

    Terminati odata actualele proiecte si abia apoi scuipati in maini, pentru "noul brexi-hexi-proiect".

    Rezolvati necesarul de pushcarii .
    Parlament cu 300 de spartani(ultimii).
    Pensii normale pentru nehalitii locali
    Podul peste Carpati, varianta neocolitoare a ciotului Pitesti-Sibiu.
    Regionalizare prin terminarea Canalului Siret-Baragan.
    Rezolvarea demografiei prin naturalizarea valulului masiv de imigranti din UK
    Autostradfa Ponta 3(Amarnic-Iasov)
    Alegeri din tza turrnuri
    Trecerea de Schenghean, revenirea la oiuro, revenirea la 7ronyi pretul la pompa, trecerea la alta taxa verde-incolor , inzestrarea paladului contracoceni cu papagali proaspat casatoriti, diaspora go homeless
    Mandinga, Bere Gratis, YO Vara nu dorm...