Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, despre gratiere ca posibila solutie pentru ca Romania sa evite o decizie pilot CEDO: Trebuie sa existe o analiza in Romania sa vedem, gratiem?

de DT     HotNews.ro
Luni, 4 iulie 2016, 11:11 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna la Realitatea Tv
Foto: Captura Realitatea TV
Ministrul Justiei, Raluca Pruna, a declarat, duminica seara, la Realitatea TV, ca va lansa la jumatatea lunii iulie o dezbatere referitoare la gratiere ca posibila solutie la rezolvarea problemei supraaglomerarii penitenciarelor din cauza careia Romania risca o decizie pilot CEDO. "Trebuie să existe şi o analiză în România să vedem, graţiem? Turcia a făcut spre exemplu, o graţiere pentru a-şi rezolva problema suprapopulării în penitenciare, iar în 11 luni, penitenciarele s-au umplut. Când spun asta nu vreau să anunţ o decizie, nu vreau să spun că nu va exista o graţiere", a spus ministrul.
  • In urma cu doua saptamani, Raluca Pruna afirma, intr-un interviu pentru HotNews.ro, ca statul roman risca sa incaseze sanctiuni de cel putin 80 de milioane de euro pe an din cauza conditiilor din inchisori daca pana in septembrie nu convinge CEDO ca adopta masuri pentru imunatatirea situatiei.
Declaratia Ralucai Pruna la Realitatea TV:
  • "Ştiţi că România riscă o decizie pilot din partea CEDO. A existat o decizie cvasi-pilot în 2012 Curtea a cerut României să intreprindă o serie de măsuri. Am început nişte discuţii cu CEDO la nivelul conducerii, am avut două întâlniri în ultima lună şi jumătate şi urmează în cel mult două săptămâni, am spus la jumătatea lunii iulie, să lansez o dezbatere, pentru că chestiunea aceasta a graţierii nu este exclusiv o decizie a ministrului Justiţiei.(..) Trebuie să existe şi o analiză în România să vedem, graţiem? Turcia a făcut spre exemplu, o graţiere pentru a-şi rezolva problema suprapopulării în penitenciare, iar în 11 luni, penitenciarele s-au umplut. Când spun asta nu vreau să anunţ o decizie, nu vreau să spun că nu va exista o graţiere", a mai explicat ministrul. Potrivit site-ului realitatea.net, Prună a mai adăugat că a fost în vizită în penitenciare, iar în urma a ceea ce a văzut, a rămas marcată:"Nu am dormit nopţile, sunt şi eu om. Sunt foarte marcată de ce am văzut în penitenciare".

Intrebata de HotNews.ro daca poate oferi detalii despre acest proiect, Raluca Pruna a declarat:

  • "Nu exista un proiect. Vom lansa o dezbatere publica referitoare la optiuni pentru reducerea supraaglomerarii din penitenciare si evitarea unei decizii pilot CEDO. Gratierea ar trebui sa fie acceptata de societate. Un proiect de lege cu optiunea/ combinatiile de optiuni va fi depus la Parlament in a doua jumatate a lunii septembrie".
In urma cu doua saptamani, dupa declaratiile facute la HotNews.ro de Raluca Pruna referitoare la sanctiunile de 80 de milioane de euro pe an pe care le risca Romania din cauza situatiei din inchisori, senatorul PSD Serban Nicolae a afirmat, la Antena 3, ca pune din nou problema unui proiect de lege pentru aministie si gratiere colectiva care sa vizeze detinutii cu "pedepse mici, pentru fapte care nu pun in pericol siguranta persoanei", intrucat "avem penitenciare cu peste 200% depasita capacitatea".

In sprijinul afirmatiei sale, Nicolae a dat exemplul unor detinuti precum Gheorghe Menicinicopschi, condamnat in dosarul privatizarii Institutului de Cercetari Alimentare, alaturi de Dan Voiculescu, la 6 ani de inchisoare.

"CEDO, atunci cand se satura de multimea spetelor pe aceeasi tema, pune in vedere acest spectru al unor sanctiuni foarte drastice daca nu se iau masuri. Vreau sa fac o precizare. Ceea ce se reproseaza Romaniei e legat de politica penala a statului roman, care e represiv. Arestul preventiv e folosit in exces, aproape pentru orice, Mariana Rarinca a stat sase luni in arest preventiv, dar nu era niciun fel de pericol. Masurile preventive, pedepsele foarte mari in conditii foarte grele, fac ca de fapt sanctiunea sa se transforme intr-un tratament umilitor, degradant si agresiv", a spus Nicolae, citeaza Antena 3.

Senatorul Serban Nicolae a pus problema unui proiect de lege privind amnistia si gratierea colectiva.

"Am adresat o interpelare ministrul Justitiei. Nu mi-a raspuns. Avem penitenciare cu peste 200% depasita capacitatea. Pedeapsa e privarea de libertatea, nu umilirea, degradarea, tratamentul inuman. Nu o sa ma feresc, o sa spun public. Pun din nou problema unei amnistii si gratieri colective. E vorba de pedepse mici, pentru fapte care nu pun in pericol siguranta persoanei" a precizat el.

Senatorul PSD a adaugat ca Romania a dat o ultima gratiere colectiva in 2002 si ca este o masura luata in toate tarile civilizate.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
9902 vizualizari
  • +23 (31 voturi)    
    gratiati si Parlamentul! (Luni, 4 iulie 2016, 11:22)

    AdiBuzău [anonim]

    si Parlamentul e suprapopulat, tot aproape 200%! Gratiati-i si pe ei, saracii, ca traiesc ca vai de capul lor acolo! :D
    • +7 (11 voturi)    
      Romania vrea cetateni cinstiti sau infractori? (Luni, 4 iulie 2016, 12:57)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui AdiBuzău

      Cand vii cu ideea de gratiere trebuie sa te gandesti ca incurajezi infractiunile pentru ca: 1. dai drumul la cei care comit infractiuni 2. incurajezi si pe altii care se temeau de inchisoare. Cine vrea asta?

      Apoi, gratiezi pe cineva care a RETURNAT INTEGRAL PAGUBA FACUTA SOCIETATII. Nu asa, a furat un milion, ramane cu banii si liber eventual dupa ce a scriz 10 carti ca atunci dai toata societatea peste cap.

      Iar in privinta inchisorilor supra-aglomerate. Solutia e sa construiesti altele, nu sa dai drumul la infractori.
    • -2 (8 voturi)    
      Pruna asta a invartit-o juma' de an.... (Luni, 4 iulie 2016, 14:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui AdiBuzău

      Pruna asta a invartit-o juma' de an ca sa ajunga la aceiasi concluzie la care altii au ajuns in doua ore de analiza a situatiei.
    • +3 (7 voturi)    
      NU gratiere (Luni, 4 iulie 2016, 14:53)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui AdiBuzău

      Construirea de noi penitenciare, sa aiba loc tot romanul.
      • 0 (2 voturi)    
        Si adusi nemti, sa pazeasca... (Luni, 4 iulie 2016, 15:44)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Si adusi nemti, sa pazeasca "tot romanul". D-aia cinstiti, de la Volkswagen.
  • +10 (18 voturi)    
    Si marmota (Luni, 4 iulie 2016, 11:28)

    tudor74 [utilizator]

    Sigur ! Si cine or sa fie gratiati ? in niciun caz ala care a furat o gaina ci Voiculescu si restul prietenilor legiuitorilor aflati acum in puscarie!
    • -4 (8 voturi)    
      asta-i problema lui Macoprună (Luni, 4 iulie 2016, 13:52)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Cum să grațieze alți deținuți, dar să nu-l grațieze pe Voiculescu?
  • +9 (17 voturi)    
    Gratiere ? (Luni, 4 iulie 2016, 11:31)

    STEFAN A. [utilizator]

    Ma intreb , cum se gasesc mereu bani (si rapid) pentru mariri de pensi , largirea beneficiarilor pensilor speciale , triplicarea anumitor salarii bugetare , nu se poate gasi cu aceiasi rapiditate si banii necesari a construi vreo 5.000 de noi locuri in inchisorile patriei ?
    Nu de alta dar prin masurile astea care vin propuse tot mai des , ne vom trezi din nou in parlament cu un Nastase , Voiculescu , Becali , SOV , s.a.m.d.
    Adica mandria patriei si a poporului . Jenant . Chiar catastrofal din punct de vedere a imaginii internationale . Coruptii spalati dar si reciclati . Democratie mai exista sau doar interese personale si de "gasca" ?
    • -6 (10 voturi)    
      Imi place (Luni, 4 iulie 2016, 12:55)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Asta cu "triplicarea" mi-a placut. Nu am inteles-o dar mi-a placut. Vine cumva de la "tiriplici"?
  • +13 (17 voturi)    
    Abuzul in serviciu. (Luni, 4 iulie 2016, 11:32)

    Johanis [utilizator]

    cum hotii marunti nu sunt acuzati de abuz in serviciu, ar trebui gratiati numai condamnatii pentru aceasta fapta.
    Sa iasa, domnule, toti primarii, senatorii si deputatii!
    Pai ce, am ajuns sa nu mai avem oameni sa ne conduca?!
  • +2 (10 voturi)    
    S-ar putea face, dar cu creier! (Luni, 4 iulie 2016, 11:32)

    Spirt [utilizator]

    Spre exemplu, la gratieri se procedeaza in gloata: cine are pedeapsa pana la 9 ani afara! Recidivisti, cei care sunt la prima abatere, ucigasi, violatori.
    Cel mai corect ar fi sa fie eliberati toti care sunt la prima abatere pana la un anumit numar de ani. . Probabilistic vorbind, cei care au gresit o data, inclusiv criminalii, se pot recupera. Restul, recidivisti, cu mai multe condamnari sunt efectiv crema nemerniciei. Pentru ei merita sa investesti in alte puscarii decat sa-i eliberezi, sa faci sistem de puscarii private ca in SUA.. Deci daca bobocii, cei care au gresit o data ies si elibereaza puscariile, ei pot intelege (80-90%). Ceilalti 90% vor intra peste o luna cu alta crima la activ!
  • +12 (20 voturi)    
    NU Gratierii (Luni, 4 iulie 2016, 11:34)

    HP [utilizator]

    Daca sunt suprapopulate, sa se construiasca inca 10-20 de penitenciare, eventual pe banii smecherilor si samsarilor imobiliari.

    Sa terminam o data cu aceasta discutie.

    Unii spun - pedepsele pentru coruptie ar trebui sa fie mai mici decat cele pentru infractiuni cu violenta - dimpotriva, ar trebui sa fie mai mari, pentru ca impactul in societate este de 10 ori mai mare.

    De fapt, cei care dau in cap, sau violeaza, au ajuns sa faca asta pentru ca niste indivizi corupti au ajuns in functii acum 25 de ani si nu sunt capabili sa guverneze in mod civilizat si european.

    De la coruptie pleaca toate relele.

    Si daca pentru eliminarea coruptiei ei nevoie sa transformam Romania intr-un penitenciar imens, asa sa fie.
    • 0 (4 voturi)    
      scuze! (Luni, 4 iulie 2016, 12:52)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ti-am dat un "minus"... din greseala! :(
      Sunt absolut de acord cu tine!
  • -6 (20 voturi)    
    Oaileu... (Luni, 4 iulie 2016, 11:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    Azi e Lunea Maro. Madam ministru vrea sa gratieze coruptii. Sariti! Ambasadele, Comisia europeana. Coruptii ii scapa pe corupti! Sa iesim in strada. Macar 20 - 30 de oameni sa facem un protest. Nu vrem gratiere, vrem sa platim 80 de milioane de euroi.
    • -1 (1 vot)    
      Nu este vorba de 80 de milioane... (Luni, 4 iulie 2016, 15:55)

      dinica [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu este nicio problema cu cei 80 de milioane.
      Si-asa se cheltuie un miliard cu detinutii.

      Problema este ca ne comportam mai rau decat nazistii aia nenorociti.

      Rusine celor care se fac ca nu inteleg. Nu-i asa ca ati ars gandaceii cu lupa, cand erati mici?
  • +6 (16 voturi)    
    Doamna Pruna... nu stiu ce joc faceti! (Luni, 4 iulie 2016, 11:48)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Nu prea inteleg sincer ca joc face aceasta doamna Pruna! Noi ne-am tot zbatut cu prostia sta cu gratierea cativa ani. Initiatorii erau chiar cercetatii panali Nicolae Paun (Niky Scorpion) si Medelin Voicu.
    • +6 (8 voturi)    
      pai asta este si ideea (Luni, 4 iulie 2016, 11:59)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Cum zicea @Martinezu, la alt articol, vor fi gratiati cei care nu sunt incarcerati pentru violenta, adica coruptii.
    • +8 (12 voturi)    
      Construiti inchisori noi ca hoti avem (Luni, 4 iulie 2016, 12:17)

      mariusc80 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Parlamentul nu a avut nici un plan/propunere sa construiasca inchisori noi ... asta este tot un mod de a fura si din puscarie.
      Catalin Voicu a facut puscarie pt ce a furat, apoi a dat statul roman in judecata ca este prea aglomerat in puscarie, si ne-a furat si pe partea asta.
  • +12 (18 voturi)    
    NU ! (Luni, 4 iulie 2016, 12:19)

    Ionut F. [utilizator]

    Nu gratiati nimic.

    Construiti mai multe inchisori. Luati bani de nu stiu unde, de la investitii, de la sanatate. Sunt multi oameni care ar accepta sa fie taxati mai mult, daca ar stii ca se fac inchisori pentru corupti din banii lor.

    Dincolo de calculul contabil cu pierderile la CEDO, este FOARTE IMPORTANT ca cei trimisi la inchisoare chiar sa stea acolo, altfel nimic nu mai are sens.

    Dupa ce se construiesc mai multe inchisori, ar trebui lansata dezbaterea cu daca ajung pedepsele noastre pentru a descuraja infraciunile si daca ar trebui schimbat codul penal.
  • +4 (8 voturi)    
    ... (Luni, 4 iulie 2016, 12:35)

    a.nonim [utilizator]

    E foarte simplu, e nevoie de o lege pentru redirectionarea unei parti din averile confiscate pentru constructia de penitenciare noi.
    Si bine ar fi daca ar avea si ferme pe langa ele, detinutii ar putea munci in loc sa scrie, iar inchisorile s-ar autosustine.
  • +4 (8 voturi)    
    fonduri sunt (Luni, 4 iulie 2016, 12:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    sunt convins ca se pot accesa si fonduri europene pentru asta , dublati locurile in inchisori , gratierile se dau dupa fiecare caz particular si situatia lui , nu la gloata.
  • +6 (10 voturi)    
    nemernici (Luni, 4 iulie 2016, 12:42)

    randunica [utilizator]

    da in spitale cum e?
  • +1 (5 voturi)    
    munca, nu gratiere (Luni, 4 iulie 2016, 12:44)

    stefansb [utilizator]

    nu gratierea e solutia. puneti mana si construiti inchisori, dar sa aiba si o fabrica inclusa. de mobile, te textile la femei, de orice.
    sa faca paturi si saltele pt spitale, sa faca banci si scaune pt scoli, sa faca uniforme pt politie, pt armata, halate pt maedici, sau lenjerii de pat pt spitale, poate le putem schimba mai des asa, sa nu mai folosim unele infecte.
    asa reduceti si cheltuielile statului, si acoperiti investitiile in noile penitenciare.
    sunt 30000 de detinuti. la un salariu minim pe economie de 1250 de lei (vreo 280 euro) ineamna ca munca a 30000 de omaneni valoreaza 100 milioane euro anual (asta la salariu minim).
    Deci...de ce irosim 100 milioane de euro anual?
  • +3 (7 voturi)    
    Mai bine platim (Luni, 4 iulie 2016, 12:49)

    Jaj [utilizator]

    Mai bine platim 80kk euro pe an decat sa gratiem mari corupti, penali, etc...
  • +3 (7 voturi)    
    NU. (Luni, 4 iulie 2016, 12:53)

    ouyang [utilizator]

    Nicio gratiere pentru fapte de coruptie sau abuz in serviciu.
  • +7 (11 voturi)    
    pai sa "adopte masuri"! (Luni, 4 iulie 2016, 13:01)

    Codruta N [utilizator]

    Sa mai construiasca vreo 10 penitenciare!

    Cat despre "inghesuiala" si "drepturile detinutilor"... exista o GRAMADA de familii care traiesc cate 5 - 7 oameni intr-o coliba din chirpici (o singura camarutza), fara curent si fara apa - si acest fapt este FIX din cauza unora dintre detinutii care zbiara dupa "drepturi"!!
    Pana cand nu dispare DE TOT aceasta situatie (cu familiile traind in saracie) chestia cu "drepturile detinutilor" poate sa mai astepte... pe de alta parte, sa-i puna chiar pe tovarasi sa lucreze la construirea de noi penitenciare, sa mai "recupereze prejudiciul" :P
  • +2 (8 voturi)    
    muncă in folosul comunităţii (Luni, 4 iulie 2016, 13:02)

    tiana [utilizator]

    Propunere:

    Pedepsele mai uşoare sau resturile mici din alte pedepse să fie transformate în -zile muncă în folosul comunităţii: strâns gunoaie, ecologizări zone cu pet-uri, plantat puieţi... şi câte alte activităţi pot să mai fie.

    Aşa nu mai cheltuie statul cu margarina de la micul dejun.

    Win-to-win.
  • +3 (7 voturi)    
    ajutati bancile. intra infractorul in puscarie (Luni, 4 iulie 2016, 13:03)

    jackalphonse [utilizator]

    si in timp ce sta acolo i se strange si o datorie cu cheltuielile de cazare. Daca nu, la munca silnica.
    Bine ca dam noi bani pe pe la scoli si gradinite ca sa punem perdele si msese noi, in timp ce coruptii fac dobanzi din averile furate. Cand se intorc sunt....mai bogati?
  • -4 (6 voturi)    
    In sfarsit,dupa ce s-a scremut mult madam (Luni, 4 iulie 2016, 13:29)

    xrogo [utilizator]

    Pruna se gandeste la singura masura rapida si aplicabila fara costuri pentru a scapa de aglomerarea din inchisori si a evita plata acelor sanctiuni,mai bine mai tarziu decat niciodata !!!
  • -2 (4 voturi)    
    Totdeauna un tehnocrat te scoate din... !!! (Luni, 4 iulie 2016, 13:37)

    Susufler0 [utilizator]

    De peste 4 ani oamenii politici se chinuie sa rezolve problema penalilor "cazuti la datorie" (a se citi "intrati la bulau datorita coruptiei") si n-au scos-o in niciun fel la capat si, deodata, apare un tehnocrat de la Bruxelles, care invarte doua-trei chestii: solutie-pilot a CEDO, 80 de milioane de euro, etc si, iata ce frumos si ce ofertant impacheteaza si ofera "cadou" penalilor de toate culorile SOLUTIA !!!

    PS. Unde mai pui ca nu costa nimic.

    PPS. Desi, parca un proiect cu bani europeni pt construirea a 4-5 penitenciare, care sa fie castigat la licitatie de firmele "lor" care mai apoi sa matraseasca fondurile, e mai tentant.

    In fond trei, patru ani de puscarie, din care sa faci unul, hai, maximum doi, pastrand toti banii furati, nu-i de colea, nu-i asa ?
  • +1 (5 voturi)    
    As concedia-o pe dna Pruna (Luni, 4 iulie 2016, 14:01)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Daca ar lucra intr-o firma privata si ar veni cu o astfel de solutie, cel mai probabil ar fi fost data afara in secunda doi.
    Te platim, draga doamna Pruna, pentru a veni cu solutii, reale, fiabile, inovative.
    Alfel, cu astfel de idei am putea pune si o persoana cu un IQ mediu, e la mintea cocosului sa propui asa ceva.
    Abia asteapta toti hotii si coruptii sa scape, abia-abia.
    Au furat milioane, au primit 3-5 ani cu executare si dupa cateva luni in puscarie au scris 5 carti, au mai facut zile de munc si acum asteapta o gratiere.
    Un exemplu: parlamentarul Fenechiu, condamnat in celebrul proces 'transformatorul'. Ei, baiatului asta nu i s-a confiscat nimic. Autoritatile au declarat ca, de exemplu, nu au putut sa-i confiste masina pentru ca nu au identificat-o in trafic.
    Baiatul asta abia asteapta o gratiere.
    Si asa in Romania condamnarile sunt prea mici, pentru anumite infractiuni se ofera 'cu suspendare'.
    Construiti puscarii.
    De unde bani ?
    Confiscati banii celor condamnati, din prejudiciile aduse statului si faceti puscarii.
    Din dosarul Rompetrol ati putea face ceva in sensul asta.
  • +1 (5 voturi)    
    O societate are nevoie de puscarii (Luni, 4 iulie 2016, 14:12)

    Martinezu [utilizator]

    Investiti in puscarii ca sa putem trai.
    Gratierea, aparent ieftina, va costa mult mai mult pe orice nivel de perspectiva.
    Sistemul juridic, fortele ministerului interne, si nu in ultimul rand cuantumul furturilor si al violentelor, vor fi muuult mai mari.
  • +2 (6 voturi)    
    Gratiati, de acord, DAR: (Luni, 4 iulie 2016, 15:17)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    cu exceptia celor condamnati pentru CORUPTIE!
    In niciun caz unul ca Mencinikovski, cel acre i-a oferit lui Felix proprietatea institutului pe care-l conducea, la un pret derizoriu, contra spaga, bineinteles.
    Asa ca, senator Nicolae, ciocu mic!
  • 0 (0 voturi)    
    Reprezentantii mafiei din administratie, va mint ! (Luni, 4 iulie 2016, 18:28)

    deval [utilizator]

    Au fost scoase din circuit sute de cladiri in care au functionat cazarmi, spitale ! Exista cladiri care pot fi adaptate cu sume minime, dar va mint sau sunt prosti dna ministru !
  • +1 (1 vot)    
    NU pentru coruptie (Luni, 4 iulie 2016, 19:44)

    alip [utilizator]

    ... ci pentru infractiuni usoare, fara violenta, cand se poate rezolva cu amenda.
  • 0 (0 voturi)    
    Drepturile omului (Marţi, 5 iulie 2016, 21:03)

    Gogosica [utilizator]

    Trăim in secolul 21, nu discutam de politica agrara comunitară si nici de implementarea vreunei directive in sectorul energetic. Este vorba de nerespectarea drepturilor omului. Ce fel de țara dorim sa fim???