Serban Nicolae (PSD) vrea amnistie si gratiere colectiva pentru detinutii cu "pedepse mici, pentru fapte care nu pun in pericol siguranta persoanei"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2016, 8:05 Actualitate | Politic

Serban Nicolae
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Serban Nicolae a afirmat joi, la Antena 3, ca pune din nou problema unui proiect de lege pentru aministie si gratiere colectiva care sa vizeze detinutii cu "pedepse mici, pentru fapte care nu pun in pericol siguranta persoanei", intrucat "avem penitenciare cu peste 200% depasita capacitatea". Afirmatia a fost facuta in contextul declaratiilor ministrului Justitieim, Raluca Pruna, care, intr-un interviu pentru HotNews.ro, a declarat ca statul roman risca sa incaseze sanctiuni de cel putin 80 de milioane de euro pe an din cauza conditiilor din inchisori daca pana in septembrie nu convinge CEDO ca adopta masuri pentru imbunatatirea situatiei din penitenciare.

In sprijinul afirmatiei sale, Nicolae a dat exemplul unor detinuti precum Gheorghe Menicinicopschi, condamnat in dosarul privatizarii Institutului de Cercetari Alimentare, alaturi de Dan Voiculescu, la 6 ani de inchisoare.

"CEDO, atunci cand se satura de multimea spetelor pe aceeasi tema, pune in vedere acest spectru al unor sanctiuni foarte drastice daca nu se iau masuri. Vreau sa fac o precizare. Ceea ce se reproseaza Romaniei e legat de politica penala a statului roman, care e represiv. Arestul preventiv e folosit in exces, aproape pentru orice, Mariana Rarinca a stat sase luni in arest preventiv, dar nu era niciun fel de pericol. Masurile preventive, pedepsele foarte mari in conditii foarte grele, fac ca de fapt sanctiunea sa se transforme intr-un tratament umilitor, degradant si agresiv", a spus Nicolae, citeaza Antena 3.

Senatorul Serban Nicolae a pus problema unui proiect de lege privind amnistia si gratierea colectiva.

"Am adresat o interpelare ministrul Justitiei. Nu mi-a raspuns. Avem penitenciare cu peste 200% depasita capacitatea. Pedeapsa e privarea de libertatea, nu umilirea, degradarea, tratamentul inuman. Nu o sa ma feresc, o sa spun public. Pun din nou problema unei amnistii si gratieri colective. E vorba de pedepse mici, pentru fapte care nu pun in pericol siguranta persoanei" a precizat el.

Senatorul PSD a adaugat ca Romania a dat o ultima gratiere colectiva in 2002 si ca este o masura luata in toate tarile civilizate.

Declaratiile ministrului Pruna pe aceasta tema:
  • Riscam o decizie pilot a CEDO in urma a mii de plangeri cu privire la conditiile proaste. Suntem intr-un proces, Guvernul este intr-un proces in care incearca sa convinga CEDO ca ia niste masuri pentru a repara acest context, putin, cat se poate. Si un element esential este consolidarea probatiunii in Romania. Statutul acesta trebuia sa fie adoptat din 2013.
  • Noi va trebui, cel mai probabil, sa platim celor condamnati cu executare intr-un penitenciar, o suma de bani pe zi. In Italia a fost 8 euro. Am facut un calcul, eu am avansat o cifra - 80 de milioane, e foarte mica cifra. Deci s-ar putea sa fie mai mult de 80 de milioane de euro pe an in cazul in care primim o asemenea decizie pilot.
  • Eu am fost la CEDO acum o saptamana, am vorbit cu presedintele Curtii si am cerut ingaduinta sa ne lase sa aratam ca putem lua niste masuri fara a greva intr-un asemenea hal bugetul de stat. Ca pentru a face plata asta trebuie sa luam din alta parte, nu stiu, de la sanatate, de la educatie.
  • O sa ne coste, da, o sa ne coste cu asupra de masura si, iarasi, ca sa inchei lunga paranteza, sunt pur si simplu nedumerita de ce un Parlament care pe de-o parte spune "trebuie sa reformam sistemul penitenciar" pur si simplu din motive politicianiste probabil taie justitia de pe legea de abilitare si ma pune in imposibilitate.
  • Eu cred ca sunt in toate penitenciarele camere in care nu se respecta standardele minime si cand spun asta ma refer numai la cei patru metri patrati de detinut. In fiecare penitenciar exista de exemplu camere in care se respecta asta pentru ca am persoane condamnate care si-au obtinut dreptul la patru metri in instanta si atunci penitenciarul trebuie sa execute hotararea si oferi patru metri inghesuindu-i pe ceilalti inca si mai mult. Deci toate sunt in aceasta situatie in ceea ce priveste parte din cladirile pe care le au.
  • Nu, nu e deloc de gluma si eu de asta am prezentat astazi o nota in Guvern. Eu ma mir ca s-a vorbit foarte putin despre acest lucru. Insist prin a spune ca CEDO a dat o hotarare cvasi-pilot din 2012. Romania stia din 2012 ca risca o asemenea hotarare si stia si care sunt efectele ei. Pentru a Italia a fost exact in aceeasi situatie. Si atunci publicul romanesc trebuie sa stie ca s-ar putea sa fim condamnati sa platim aceste sume de bani.

Amintim ca Nicolae este initiatorul a doua proiecte legislative care se afla in "sertarul" Comisiei Juridice de la Camera Deputatilor inca de anul trecut, alaturi de alte cateva proiecte controversate care vizeaza justitie (dintr-un total de 22).

Un proiect propune pedepsirea cu până la 3 ani de închisoare a celor care dezvăluie informaţii din dosarele penale în curs de cercetare.

Al doilea proiect prevede ca arestatii preventiv care n-au comis fapte cu violenta sa nu mai poarte catuse si inlocuirea arestului preventiv cu arestul sever - prin inlocuirea arestului preventiv cu doua alte tipuri de arest: la domiciliu si sever. Masura aceasta din urma nu s-ar aplica si in cazul persoanelor suspectate de corupţie.


Citeste mai multe despre   









6780 vizualizari
  • +23 (27 voturi)    
    dar pun in pericol siguranta mil de persoane (Vineri, 24 iunie 2016, 8:15)

    mnicku [utilizator]

    alt "special" smecher defect .

    Dupa neuronu tau stingher ,infractorii pot fura din banii statului cit vor ca nu ataca cu toporul ci cu pixu si pixul nu-i arma alba.

    nu aveti locuri in penitenciare dar e greu sa transformati o fosta unitate militara dezafectata in inchisoare
    • +13 (17 voturi)    
      Dragnea vrea scimbarea Ministrului Justitiei! (Vineri, 24 iunie 2016, 9:59)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Dragnea, am o intrebare:

      - Mafia de la Poarta Alba, a promis ceva fonduri pentru campanie?
    • +3 (3 voturi)    
      Mafia sprijinita de Putin are vint in pupa (Vineri, 24 iunie 2016, 16:06)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Nu m-as mira ca zilele astea mafia prorusa sa profite de agitatia provocata de Brexit si sa bage pe furis niste golanii.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu zic sa scoată doar 600 (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 12:55)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Ca sa aibă loc domnul si colegii...
  • +20 (24 voturi)    
    Reprezentantul borfașilor. (Vineri, 24 iunie 2016, 8:18)

    asavreau [utilizator]

    Zilnic PSD aduce dovezi că reprezintă borfașii României.Locul borfașilor este la pușcărie,nu în libertate.
  • +16 (20 voturi)    
    stalpul (Vineri, 24 iunie 2016, 8:22)

    zigot [utilizator]

    hotilor din ro;
    asa intelege sa isi asigure votul in viitorul parlament;
    avand in vedere numarul lor, hotii ii vor asigura inca un fotoliu de 4 ani
    • +8 (10 voturi)    
      vb lui Voltaire (Vineri, 24 iunie 2016, 10:18)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      e dificil sa eliberezi prostii de lanturile pe care le venereaza.
    • +5 (5 voturi)    
      locul (Vineri, 24 iunie 2016, 14:01)

      roooster [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      hotilor in parlament e asigurat de sutele de mii de dobitoci care-i voteaza!vezi ultimele alegeri!
  • +17 (21 voturi)    
    Soferul lui Voicu,baga viteza pt. electoratul..... (Vineri, 24 iunie 2016, 8:22)

    Plagarus [utilizator]

    ....interlop ?
  • -4 (10 voturi)    
    acum ca UE dispare (Vineri, 24 iunie 2016, 8:23)

    xanti [utilizator]

    PSD poate cere orice .lumea e prea ocupata cu vacante.
    Vrem sa iesim din UE!!!!!!!!!!!!!!
  • +12 (16 voturi)    
    Da, baieti... (Vineri, 24 iunie 2016, 8:34)

    BPM [utilizator]

    ... pe micii hoti, excroci, gainari... lasati-i liberi ca e mai ieftin pentru buget.... de ce sa luam de la pensiile voastre de frecangii de meserie sau de la sanatate, invatamant....

    Imi pare rau sa o spun dar cu asemenea personaje in parlament ne ducem in groapa
  • +18 (22 voturi)    
    Amnistie. (Vineri, 24 iunie 2016, 8:37)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Pupilul lui Iliescu si soferul lui Voicu, vrea liber pentru hotii de bani! Sictir, comunistule!
  • +13 (17 voturi)    
    Nu propune si un premiu? (Vineri, 24 iunie 2016, 8:40)

    IancuJianu [utilizator]

    Pentru cei care au furat ”doar” pina la 5 milioane euro? Ca sa nu fie prea mare dezavantajul in comparatie cu cei care au ciordit de la 50 mil in sus...
  • +15 (19 voturi)    
    PSD cere aministierea detinutilor? (Vineri, 24 iunie 2016, 8:42)

    zzztop [utilizator]

    Ce urmeaza, arestarea romanilor care muncesc?

    Nu de alta dar daca-i arestezi pe cei care muncesc cinstit poti sa-i obligi sa munceasca si mai mult ca sa aiba un partid rosu, mare si gras ce sa fure.
  • +17 (21 voturi)    
    Atentie mare (Vineri, 24 iunie 2016, 8:43)

    Sorrows [utilizator]

    la borfasul asta. Formularea "detinutii cu pedepse mici, pentru fapte care nu pun in pericol siguranta persoanei" include majoritatea faptelor de coruptie.
    • +3 (7 voturi)    
      corect..intentii ascunse..atac la baioneta! (Vineri, 24 iunie 2016, 10:33)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      ca in "Ferma Animalelor" a lui Orwell (unele anumale sunt mai egale decat altele).
      Poate si-ar dori sa goleasca toate puscariile "neomologate"...prin redefinirea faptelor penale ca fiind "mici" (Ce, v-ati pierdut careva somnul sau siguranta din cauza Varanului, Ponta & Co?)

      Numai STRADA ii poate opri. Si un vot CATEGORIC in Noiembrie. Altfel, ..e jale : Dictatura Parlamentara (deja-vu ?!)
  • +11 (15 voturi)    
    Ideal (Vineri, 24 iunie 2016, 8:51)

    ClaudiuDavid [anonim]

    Ma intreb ce mai urmeaza? Dam imunitate permanenta parlamentarilor si familiilor lor?
  • +11 (15 voturi)    
    evident (Vineri, 24 iunie 2016, 8:54)

    ElenaElena1 [anonim]

    si ce a facut Guvernul anterior pt a rezolva aceasta situatiee ceruta din 2013. De ce n-au construit mai multe penitenciare...acum vreti sa-i eliberati, ca sa va includeti si pe voi...penalilor
  • +11 (15 voturi)    
    hmmm, (Vineri, 24 iunie 2016, 9:06)

    nesuferitu [utilizator]

    pai ia sa vedem: sunt ''ales al neamului'' de ceva timp. n-am miscat un deget eu sau haita din care fac parte sa maresc numarul de locuri in penitenciare pana acum. si mai am si o gramada de prieteni la bulau. si ete ca chiar acum, ma gandesc eu, a venit timpul sa incerc sa-i ''scot''. nu-i vorba ca am reusit pana acum sa salvez o gramada de membri din haita (aia de-mi sunt colegi in parlament). si ma mai cheama si Serban Nicolae.....
  • +12 (14 voturi)    
    Cu dedicatie (Vineri, 24 iunie 2016, 9:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Toti spagasinii care au dosit zeci de milioane de euro primesc condamnari de 2-3-4 ani, si aia cu suspendare.
    Este pedeapsa mica? Este!
    Pune in pericol fizic vreo persoana? Nu!

    Pai, amnistie sa fie!
  • +10 (14 voturi)    
    "Laboratoarele secrete ale PSD.... (Vineri, 24 iunie 2016, 9:19)

    polonyca [utilizator]

    Asta e unul dintre "creierele" care "gandesc " si pun in practica toate aceste aberatii......alaturi de ..."Cine e domne' Bruxellesul asta ??? " ..... e bine de stiut asta...:)
  • +10 (14 voturi)    
    Care este , ma rog, cazul Menicinicopschi (Vineri, 24 iunie 2016, 9:26)

    cartofil [utilizator]

    Un neica nimeni, ajuns director tot pe baza de simpatii comuniste si trafic de influenta, ii da lui Voiculescu o avere. Binenteles ca nu gratis. Pe langa alte numeroase avantaje, Voiculescu face din el un mare savant, nutritionist de top. Cum ??? Simplu de tot. In toate ziarele si la posturile pastorite de securist apare Menicinicopschi cu sfaturile lui. Bune, proaste, nu conteza, dar el este singurul care isi da cu parerea si pe care-l vad oamanii. Si uite-asa neica nimeni ajunge un mare savant iar sistemul judiciar romanesc nedreptateste un mare savant. Il gasiti pe Menicinicopschi in vreo revista straina chiar si de nivelul piciorului broastei???? Bineteles ca nu. El nu exista pentru lumea stiintifica, este precum gradinarul Miciurin care devenise savant de renume mondial datorita propagandei lui Stalin. Deci care este cazul Menicinicopschi ???? Un neispravit care ocupa fara merit o functie de director si care, pentru felurite avantaje, da din averea romanilor o parte unui infractor celebru.
    • +3 (5 voturi)    
      Menicinicopschi (Vineri, 24 iunie 2016, 10:24)

      bolivianu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Nu conteaza ca este sau nu este savant ci daca a incalcat legea, scurt !
  • +11 (15 voturi)    
    e rost de imigrat din RO (Vineri, 24 iunie 2016, 9:27)

    Piticot9 [utilizator]

    nenorocitule, siguranta persoanei este pusa in pericol prin liber la furt din banii publici. Prin subfinantarea sistemului de sanatate, invatamant. Oameni tineri mor cu zile in lagarele numite spitale. Cu napalm ar trebui tratat parlamentul impreuna cu toata clasa politica care reprezinta metastaza acestei naitii. Dar da, din pacate ne meritam soarta. Vorba lui Lapusneanu...
  • +11 (15 voturi)    
    Un bandit (la propriu) (Vineri, 24 iunie 2016, 9:27)

    Uskaat2004 [utilizator]

    Bai, dar oare pe asta il duce mintea la altceva decat sa apere infractori si sa dea legi in favoare lor, indiferent de cat de mari sau mici sunt? Ceva constructiv, cu efecte benefice pentru tara, pentru societate, e in stare sa faca?
  • +10 (14 voturi)    
    plimba ursul (Vineri, 24 iunie 2016, 9:35)

    Pac-pac [utilizator]

    Romania are nevoie de puscarii si pedepse mai aspre, nu de amnistii.
    Aici pedepsele sunt oricum mici.
    Daca-i mai amnistiem si pe cei prinsi, mai bine abrogam trei sferturi din codul penal si stim o treaba, am si eu voie sa-i fur masina domnului senator PSD ori sa-i sparg casa...
    • 0 (4 voturi)    
      Cum sa plimbe ursu? (Vineri, 24 iunie 2016, 10:58)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      L-a vandut deja ca sa-i ajunga banii sa fie parlamentar !!
      Iliescu (tatucul lui, care l-a si bagat pe Serban Nicolae in ,,marea politica'') a reusit usor sa-i gaseasca cumparator ursului pe la Oltenita. Cica un proprietar de vapor de pe Dunare care a venit dinspre Odesa.
      Partea haioasa este ca ursul de cand are noul proprietar a inceput sa invete sa mormaie in ruseste !!
  • +10 (14 voturi)    
    fata ta, dar si caracterul.. (Vineri, 24 iunie 2016, 9:49)

    averageJoe [utilizator]

    ma fac sa ma gandesc la o zi de sarbatoare. Ignat.
  • +6 (10 voturi)    
    adresa (Vineri, 24 iunie 2016, 9:51)

    Ilidia [utilizator]

    Propunerea gusatului e cu "adresa". Nu-l intereseaza cei pedepsiti pentru "gainarii", altii sunt cei vizati.Vezi infractiunile "economice" cu pagube de milioane, in cea mai mare parte nerecuperate, pedepsite cu doar 2-3 ani de inchisoare, majoritatea celor pedepsiti fiind asazisi oameni politici. Si-l include aici si pe Mecinicovschi, deci si pe cei cu 7 ani de condamnare. Pt. sustinerea cauzei apeleaza si la CEDO...Culmea nerusinarii.
  • +6 (10 voturi)    
    adresa (Vineri, 24 iunie 2016, 9:51)

    Ilidia [utilizator]

    Propunerea gusatului e cu "adresa". Nu-l intereseaza cei pedepsiti pentru "gainarii", altii sunt cei vizati.Vezi infractiunile "economice" cu pagube de milioane, in cea mai mare parte nerecuperate, pedepsite cu doar 2-3 ani de inchisoare, majoritatea celor pedepsiti fiind asazisi oameni politici. Si-l include aici si pe Mecinicovschi, deci si pe cei cu 7 ani de condamnare. Pt. sustinerea cauzei apeleaza si la CEDO...Culmea nerusinarii.
  • +5 (9 voturi)    
    Catuse haurite (Vineri, 24 iunie 2016, 10:09)

    benicio [utilizator]

    Pe domnul asta nu-l aresteaza odata? Ca m-am cam saturat sa fiu "reprezentat" de asemenea specimene.
  • +1 (5 voturi)    
    e (Vineri, 24 iunie 2016, 10:34)

    AurelDeleanu1 [anonim]

    doriti cu ardoare eliberarea hotilor cu gulere albe.
  • +1 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 24 iunie 2016, 10:37)

    SoulSearcher [utilizator]

    s-au linistit voicu si paun ca ii cauta DNA-ul pe acasa....

    a venit PSD-istul de servici sa continue cu gratierea tuturor borfasilor ?
  • 0 (4 voturi)    
    Fmm! (Vineri, 24 iunie 2016, 11:06)

    miohaiham [utilizator]

    Gunoaie comuniste,!
  • -2 (2 voturi)    
    ca sa vezi... (Vineri, 24 iunie 2016, 11:16)

    liviu_ [utilizator]

    oamenii care nu prezinta un pericol pentur societate...
    adica exact infractorii economici...
    adica fix pds...
    ce sa mai zici...
    noroc ca intra in vacanta parlamentara
  • +1 (1 vot)    
    Orice guvern,oricat de prost si nepriceput ar fi, (Vineri, 24 iunie 2016, 13:22)

    xrogo [utilizator]

    da din cand in cand,odata la 10-15 ani cate o amnistie,care urmareste decongestionarea inchisorilor si conditii mai bune pentru detinutii care raman,ca tot suntem condamnati la CEDO pentru acele conditii.
    Cand era PSD la putere nu s-a putut,urlau toti ca se amnistiaza coruptii psd,ca scapa hotii.
    Acum,cu guvernul de tehnocrati se putea,dar nu se vrea,Pruna de la justitie numai la asta nu se gandeste,ci la inchisori noi,cu locuri cat mai multe,care se fac pe bani multi si in timp indelungat.
    Deci mai bine platim la CEDO si mai bine facem inchisori noi,deci tot bani cheltuiti in loc sa dam o amnistie,gandire retrograda,de stat politenesc,si vad ca toti postacii gandesc la fel,va doresc sa treceti toti cate putin prin puscarii sa vedeti cum va schimbati parerea !!!
  • -1 (1 vot)    
    iar a aparut insul asta? (Vineri, 24 iunie 2016, 13:28)

    Margrethe [utilizator]

    Insul asta face ce face si mai apare iara cu cate o amnistie in gura, de-ti vine sa-i zici: BAEJNEBUN? Potoleste-te odata!