Chimistul Hexi Pharma, urmarit penal in dosarul dezinfectantilor diluati. Procurorii vor cere arest preventiv pentru directoarea Flori Dinu

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:02 Actualitate | Esenţial

Hexi Pharma
Foto: hexi.ro
Mihail Leva, director de productie la Hexi Pharma, a fost pus sub urmarire penala de procurorii Parchetului General in dosarul dezinfectantilor diluati din spitale, fiind acuzat de complicitate la participatie improprie la infractiunea de zadarnicire a combaterii bolilor, informeaza Agerpres.

Mihail Leva va fi cercetat sub control judiciar. 

In acelasi dosar, Flori Dinu, director general al Hexi Pharma, va fi dusa sambata la Judecatoria Sectorului 5 cu propunere de arestare preventiva pentru 30 de zile.  

Flori Dinu, a fost ridicata cu mandat, vineri dupa-amiaza, si a fost dusa la Parchetul General pentru a i se aduce la cunostinta calitatea de suspect in dosarul dezinfectantilor diluati din spitale.

Ea a fost retinuta vineri seara, pentru 24 de ore, de procurorii Parchetului General.

Potrivit Biroului de Presa al Parchetului General, Flori Dinu este acuzata de savarsirea a 99 de infractiuni de inselaciune in forma continuata si 29 de infractiuni de inselaciune in forma simpla.

Flori Dinu a fost prima persoana cu calitatea de suspect in dosarul Hexi Pharma.

Dan Condrea, patronul Hexi Pharma, si-a pierdut viata, duminica seara, intr-un accident rutier petrecut in judetul Ilfov, pe drumul ce leaga localitatile Buftea de Corbeanca


Citeste mai multe despre   









3188 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Prea putin (Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:15)

    Soljenitin [utilizator]

    Trebuie arestati toti senatorii, deputatii, ministrii si functionarii care au facut posibil ca HexiPharma sa aiba afaceri cu statul.
    Tot acest circ nu s-a intamplat decat cu acordul lor, asadar vinovatii din mediul politic trebuie obligatoriu sa cada!
  • -5 (9 voturi)    
    Chimistul e nevinovat! (Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:59)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    I s-a spus sa faca la o concentratie, omul a respectat! Daca era farmacist, care e profesionistul in domeniu, atunci ar fi putut fi tras la raspundere! Asa, omul nu era pregatit sa stie ca la concentratia aia nu lucra, el a executat ce i-a zis seful!
    • +2 (6 voturi)    
      De unde stii (Sâmbătă, 28 mai 2016, 13:55)

      pAdrian [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      De unde stii tu ca e nevinovat ? Daca pe tine te pune seful sa participi la o inselaciune atunci nu esti vinovat ? Daca pe hartie concentratiile erau in regula si el dilua substanta eu consider ca e vinovat.
      • -2 (4 voturi)    
        NU e chiar asa. (Sâmbătă, 28 mai 2016, 15:11)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui pAdrian

        Daca sunt zidar si-mi zice sa construiesc ceva si construiesc si apoi se constata ca era siloz de rachete balistice intercontinentale si ma aresteaza, am o problema! Mie mi-au zis sa zidesc si am zidit! Nu eu am viziunea de ansamblu. Eu sunt executant. La fel si aici! Chimistul trebuia sa se asigure ca livra concentratia care i se cerea din substanta care i se cerea! Ca o imbuteliau ei in sticle in care era scris ca e de 1000 de ori mai concentrata nu e treaba lui!
        Ti-am spus inca o data, daca la noi ar lucra ca in tarile normale la cap in industria farmaceutica farmacisti si nu psihoterapeuti si chimisti altfel se punea problema! Bietul om si-a facut datoria bine si acum e bagat ani la inchisoare ca sa potoleasca setea de sange a vulgului in timp ce la noi in legislatie nu e obligatoriu ca medicamentele sa fie facute de farmacisti! Iar majoritatea afacerilor pharma din tara sunt ale securistilor! Farmacisti nu au voie sa initieze afaceri in domeniu! Si la fel in m,ulte multe alte domenii! NU doar aici!
        Deci taiati fratilor de la radacini! Ce va legati de bietul chimist?
        • 0 (0 voturi)    
          Ati vazut dvs reteta, fisa postului,avizele, (Sâmbătă, 28 mai 2016, 18:56)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          etc ? Au o lista si ANCHETEAZA ! Sau nu va intereseaza vinovatii ? In plus exista mai multe niveluri de raspundere (teoretic ca in Romania nu se stie ce e aia) si proportional cu raspunderea asumata , vor plati cu suspendare, cu mai multi sau mai putini ani de puscarie.... Daca accepta sa-si puna semnatura/sa gireze un fals , e vinovat ! Daca va avea cum sa dovedeasca contrariul , nu ! De la firma se va merge in sus catre minister, catre parlament , partide etc. Vorbiti despre chimist ca si cum ar fi portarul firmei ....
        • 0 (0 voturi)    
          da? de ce era chimist? (Duminică, 29 mai 2016, 2:06)

          barbatdetreaba55 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          si nu macular sau pantofar?
          el, nenea Vasile si tanti Frosa ce lucrau pe linia de imbuteliere SUNT MAI VINOVATI decat codrea sau dinu
          De ce nu au dat telefon la politie, sri sau la prietenii lor de la latrina 3, grecu, badea si tudor? sau lui maruta? ca toata ziua sunt cu ochii cat cepele la ei

          SA NU UIT: avand in vedere ca este un singur tur sa puneti doua stampile pe primarita firea, asa se alege!
          • 0 (0 voturi)    
            Prea o dati in politica! (Duminică, 29 mai 2016, 17:18)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui barbatdetreaba55

            Ideea e ca nimeni nu il intreaba pe ministru care a mintit de ce a mintit
            Nimeni nu il intreaba pe Iohannis care a mangaiat protector serviciile de ce a facut-o cand acestea au protejat ani de zile afacerea
            Nimeni nu intreaba serviciile de ce au protejat afacerea
            Nimeni nu intreaba DSP urile de ce au trucat verificarea
            Nimeni nu intreaba pe cei din spitale de ce au luat mita de la firma
            S-a gasit vinovatul domnule: chimistul !
            Cat de prosti ne credeti domnilor securisti?
    • 0 (0 voturi)    
      Si biscuitii se produc dupa reteta pe baza careia (Sâmbătă, 28 mai 2016, 18:58)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      se stabilesc, costurile, preturile, etichetele ! Nu exista "i s-a spus", exista documente ! Semnate.
  • +2 (4 voturi)    
    O sa apara listele cu PSDei&PNLei UNSI cu spagi (Sâmbătă, 28 mai 2016, 16:00)

    Plagarus [utilizator]

    Acum se pot arunca la gunoi,scursorile dun Parlament