UPDATE Flori Dinu, directoarea Hexi Pharma, retinuta de procurori; este acuzata de 99 infractiuni de inselaciune in forma continuata

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2016, 20:09 Actualitate | Esenţial

Flori Dinu, director general Hexi Pharma
Foto: Agerpres
Directorul general al firmei Hexi Pharma, Flori Dinu, a fost ridicata cu mandat, vineri dupa-amiaza, si a fost dusa la Parchetul General pentru a i se aduce la cunostinta calitatea de suspect in dosarul dezinfectantilor diluati din spitale, informeaza Mediafax.

UPDATE: Flori Dinu a fost retinuta vineri seara, pentru 24 de ore, de procurorii Parchetului General in dosarul dezinfectantilor.


Potrivit unor surse judiciare citate de Agerpres, Flori Dinu a fost pusa sub acuzare pentru inselaciune si zadarnicire a combaterii bolilor si va fi dusa in instanta cu propunere de arestare preventiva.

Procurorii sustin ca Hexi Pharma a incheiat contracte, in perioada 2014 - 2016, de vanzare de produse biocide cu 152 de unitati medicale, iar valoarea acestora este de aproximativ 51 milioane lei.

UPDATE 22.10
Potrivit Biroului de Presa al Parchetului General, Flori Dinu este acuzata de savarsirea a 99 de infractiuni de inselaciune in forma continuata si 29 de infractiuni de inselaciune in forma simpla, precum si infractiunea de participatie improprie de zadarnicirea combaterii bolilor.

UPDATE 22.20 Flori Dinu a fost scoasa vineri seara cu catusele la maini din sediul Parchetului General si a fost dusa in arestul Politiei Capitalei.
____

Flori Dinu a fost citata de procurori sa se prezinte vineri la sediul Parchetului General, au declarat surse judiciare pentru Mediafax. Deoarece aceasta nu s-a prezentat pe parcurul zilei, procurorul de caz a solicitat unei echipe de politisti sa mearga si sa o aduca pentru a fi instiintata in legatura cu noua calitate de suspect.

Flori Dinu este prima persoana care are calitatea de suspect in dosarul Hexi Pharma.

Joi dimineata, echipe de politisti au mers la sediul Hexi Pharma din bulevardul Octavian Goga din Capitala pentru a ridica noi documente, inscrisuri, necesare in cercetarea penala, au declarat surse judiciare pentru Mediafax. Sursele citate spun ca este vorba despre acte ce au ramas sigilate la sediul societatii, iar acum, la dispozitia procurorului care instrumenteaza dosarul, vor fi ridicate pentru analiza.

Actiunea de joi vine dupa ce in urma cu o saptamana politistii au ridicat documente de la depozitul Hexi Pharma, din Mogosoaia, de la trei spitale din Capitala si de la sediul RENAR.

Joi dimineata, la sediul Parchetului General a fost chemat unul dintre avocatii societatii Hexi Pharma.

Anchetatorii cauta date ce ar putea sustine indiciile pe care le au in dosar, fiind inceputa urmarirea penala pentru "zadarnicirea combaterii bolilor" si "falsificarea si substituirea de alimente sau alte produse".

Dan Condrea, patronul Hexi Pharma, si-a pierdut viata, duminica seara, intr-un accident rutier petrecut in judetul Ilfov, pe drumul ce leaga localitatile Buftea de Corbeanca. Parchetul General a anuntat marti ca moartea lui Dan Condrea a fost violenta, iar leziunile "constatate s-au putut produce prin loviri de corpuri si planuri dure, cat si prin strivire de componentele unui autovehicul".


Citeste mai multe despre   









13685 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    Flori de gheatza amintiri ? (Vineri, 27 mai 2016, 20:25)

    Plagarus [utilizator]

    "Dumnezeu Traieste si Vorbeste SRL" sau CUI pe CUI se scoate.
    • +8 (8 voturi)    
      Mafia din Sanatate! (Sâmbătă, 28 mai 2016, 8:12)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Aceasta doamna era mana in mana cu manageriii de spitale, toti numiti politic fie de PSD, fie de PNL, Aceste doua partide au condus ministerul Sanatatii cat si al Invatamantului in ultimii 26 de ani. De asta am ajuns aici. Votati orice altceva decat PSD si PNL si va fi bine!
  • -2 (14 voturi)    
    oare are carnet? (Vineri, 27 mai 2016, 21:07)

    xanti [utilizator]

    Avem doua variante :a chemat-o sa o faca sa isi tina gura sau sa spuna ce stie dar in cazul asta trebuie neeaparat facuta revizia la masina .
    E periculos de mers cu viteza cand ai copaci pe marginea drumului.
    Eu cred ca se va musamaliza,apropo ati mai auzit ceva de scandalul bebelusilor morti prin spitale ,eu nu.
  • +31 (31 voturi)    
    ca de obicei, spectacol pt. mass-media (Vineri, 27 mai 2016, 22:08)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cand ii vor lua si pe cei 152 de manageri de spitale partasi la genocid ?
    • +13 (13 voturi)    
      .... problema este mai complicata ..... (Vineri, 27 mai 2016, 23:39)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Nu sunt numai cei 152 de manageri. Daca iei toti complicii se fac probabil cateva sute. Spitalele devin aproape pustii, trebuie adusi medici si cadre medicale din import.
      • +7 (7 voturi)    
        Da (Sâmbătă, 28 mai 2016, 0:33)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Spitalele sunt politizate la nivel de management.
  • +7 (9 voturi)    
    taiati copacii... (Vineri, 27 mai 2016, 22:50)

    rov [utilizator]

    vrem sa aflam adevarul.
  • +7 (9 voturi)    
    De ce-au retinut-o? (Vineri, 27 mai 2016, 23:31)

    mcv [utilizator]

    In dimineata imediat urmatoare "intalnirii lui Condrea cu copacul", procurorul general ne-a anuntat ca nu s-a luat nicio masura in privinta lui Condrea, caci dosarul asta e PE ACTE! Deci, Condrea putea face ce vrea. Tipa asta, trebuie retinuta. Pai, de ce?
    In ce tara traim? Ii cere cineva explicatii acestui individ pentru enormitatile debitate?
    Atat Condrea cat si aceasta individa, la fel ca oricare din aceasta firma, puteau sa-si ia zborul LEGAL, caci procurorul general are acte la dosar!
    • +5 (7 voturi)    
      Dar ce premiera! (sic!) (Sâmbătă, 28 mai 2016, 0:38)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      spune jurnalistul: "Flori Dinu este prima persoana care are calitatea de suspect in dosarul Hexi Pharma..."

      N-am citit nimic mai penibil.

      In ce tara traim?!
      • +9 (9 voturi)    
        codul penal spune ca si luarea de mita (Sâmbătă, 28 mai 2016, 1:37)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        se pedepseste la fel ca si darea de mita.

        Premiera ar fi daca cei ce au luat mita vor lua drumul puscariei..........TOTI

        Daca nu ar fi luat mita nu se ajungea la atitia morti prin spitale.
      • +1 (1 vot)    
        Pana acum era urmarire "in rem" sau (Sâmbătă, 28 mai 2016, 11:15)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        subiectul era firma , nu intelege nimeni ce nu intelegeti ! Cum adica e penibil sa cercetezi directorul economic al societatii care afirma public la fiecare aparitie ca firma are produse de calitate...
    • -1 (1 vot)    
      Si nu putea fi adusa de oriunde ? (Sâmbătă, 28 mai 2016, 11:19)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Au fost adusi si din tari cu care nu avem conventii ! Sau nu ati inteles ca trebuie sa ai ceva probe si pentru retinere si si mai multe pentru arestare..pe care trebuie sa si semneze un judecator !!
  • +12 (16 voturi)    
    Romania se curata (Vineri, 27 mai 2016, 23:39)

    Vigilentul [utilizator]

    Incet incet se face curatenie...tariceanu, ponta si dragnea, voi urmati...Watch out!
  • +10 (16 voturi)    
    Deja ma enerveaza ! (Sâmbătă, 28 mai 2016, 0:35)

    adrian88000 [utilizator]

    Parchetul General a stiut sa o retina pe Flori Dinu ,
    dar s-a balbait in fata lui Dan Condrea.
    Nu l-a chemat imediat la ancheta, nu l-a retinut.
    Parchetul General s-a comportat ca un complice in relatia cu infractorul Dan Condrea.
    Ar tebui anchetat acest Parchet General, in frunte cu Procurorul General.
    • +1 (3 voturi)    
      Oare de ce nu a intervenit DNA, (Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:47)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      este caz clar de coruptie,numai prin mita si interventii suspuse se puteau acoperi atatea spitale de catre aceasta firma,bine ca a intervenit in cazul Rarinca,acolo chiar era un caz de mare coruptie,acum sta pe margine,e suspecta aceasta retinere din partea Codrutei !!!
  • +4 (8 voturi)    
    Justitie de ... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 0:49)

    Stef_and [utilizator]

    Id.. Inapoiati m... Oameni care gandesc in stil comunist sau mai rau SRI-ist adica pseudosecurist!
    A disparut capul rautatilor, si acum taiem pioni!
    Pai de astia Hexi... E plina ca de la directoare pana la ultimul laborant toti sunt la fel de vinovati!
    Dar cel mai important e SRI-ul care ne poarta cu presul- l-au ascuns pe Condrea si ia s-o luam pe asta ca nu stie prea multe!
    E umflata rau- si voi ziaristii fiti pe faza - ca vor sa o masluiasca toti- de la directori de spitale pana la guvernanti, politruci si parlamentari!
  • +5 (5 voturi)    
    o da (Sâmbătă, 28 mai 2016, 2:05)

    levierul [utilizator]

    schimbam sistemul sau oamenii? cie e de vina? pe cine bagam in inchisori?
    clar ca doamna are un loc de jos in beci, insa ea este doar cea care a beneficiat de sistem, nu l-a si fabricat
  • +4 (4 voturi)    
    aproape ca ma bucur (Sâmbătă, 28 mai 2016, 2:07)

    levierul [utilizator]

    dupa mai bine de doua luni de nimicuri, incepem sa avem rezutate. Bravo domule Tolontan. Cum imunatatim sistemul, societatea, astfel incat sa nu mai permita greseli fundamentale de genul asta? O arestam pe o inconstineta? E suficient?
  • -1 (9 voturi)    
    Spectacol ieftin (Sâmbătă, 28 mai 2016, 8:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ne-am săturat de circul numit JUSTITIE. UN nou vodevil nine regizat de mafia securista care a anexat ROMANIA si jefuiesc dupa cum vor.
    • 0 (4 voturi)    
      De ce cercetarea pare un circ ? (Sâmbătă, 28 mai 2016, 11:10)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vreti sa-i execute direct pe aia pe care ii indicati dvs sau sa traga la sorti vinovatii ? In plus spuneti "ne-am saturat" si banuiesc ca va referiti la faptul ca ochii sunt doi ....
      • +3 (3 voturi)    
        Cum de ce? (Sâmbătă, 28 mai 2016, 11:20)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui deval

        A fost UN MINISTRU care A MINTIT! Zeci de DSP-uri care obligau oamenii sa-si cumpere produse HEXI AU MINTIT CA E IN REGULA TOTUL! De ce nu investigheaza nimeni asta?
        Dan Condrea a zburat bine-merci in paradisuri fiscale si o lasa pe aceasta sa spuna ca totul era dirijat de Dan Condrea si ea nu are nici o vina! Mafia A CASTIGAT IAR! NIMIC NU SE SCHIMBA! TOT SECURISTII SE OCUPA DE ECONOMIE!
  • +2 (6 voturi)    
    straniu... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 11:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in republica procurorilor se pedepsea numai luarea de mita (coruptii) si nu darea de mita (corupatorii)

    se schimba paradigma?