Articol actualizat

Basescu cere desecretizarea informarilor SRI catre Presedintie pe tema dezinfectantilor din spitale. Fostul sef de stat spusese vineri ca nu a primit asa ceva / Nici Ponta nu-si aminteste de ele

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2016, 13:42 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Traian Basescu a scris luni pe Facebook ca este necesar ca SRI sa faca publice informarile pe tema infectiilor din spitale transmise Presedintiei, dupa ce Serviciul a sustinut intr-un comunicat ca a trimis beneficiarilor legali circa 100 de informari, inclusiv pe chestiuni legate de fenomenul infectiilor nosocomiale".

Traian Basescu afirmase vineri la Digi 24 ca a fost suprins sa afle ca problema dezinfectantilor diluati dureaza de zece ani, intrucat in perioada mandatului sau nu a fost informat de SRI.

"Din afirmatiile purtatorului de cuvint al SRI inteleg ca in ultimii 5 ani institutia a informat Presedintia cu privire la tratarea infectiilor din spitale, cu substante dezinfectante diluate, furnizate de firma domnului Condrea sau de orice alt furnizor care a diluat (falsificat) substantele de dezinfectie. 

Cred ca este corect si necesar ca informarile adresate Presedintelui Romaniei pe aceasta problema sa fie facute publice de catre SRI.", a scris luni fostul presedinte pe Facebook.

Pe de alta parte, potrivit unei precizari de luni a Cotroceniului, citate de Agerpres, informarile pe care le primeste presedintele Romaniei sunt secrete si strict secrete.

Victor Ponta a spus luni ca e posibil ca informarile SRI sa nu fi fost facute la premier ci in alta parte si ca "nu a vazut niciodata acest nume de firma", facand referire la compania al carui nume a fost vehiculat in acest scandal. 

Ce a declarat Ponta:

''Nu pretind ca imi aduc aminte perfect tot ceea ce am fost informat in patru ani, dar inca stau bine cu memoria, nu m-am ramolit. Si n-am vazut niciodata acest nume de firma. Poate or fi informari, poate nu s-au facut la primul ministru, poate s-au facut in alta parte, poate nu s-a vorbit despre aceasta firma. 

Dar cu siguranta pot sa va spun un lucru: SRI, in baza atributiilor legale, atunci cand informa, un ministru de exemplu, despre o situatie, daca era cel mai mic aspect de natura penala, trimitea si la Parchet. Deci daca a fost trimis sau nu la Parchet, daca Parchetul l-a anchetat sau nu, asta va pot spune doar cei de la Procuratura. 

Eu unul, cu siguranta si cu o memorie destul de buna, nu imi amintesc de nicio informare pe aceasta tema. E posibil sa fi fost sau poate nu au fost pentru mine'', a spus Ponta.


Citeste mai multe despre   









5185 vizualizari
  • -1 (19 voturi)    
    e suparat ca i sa diluat alcoolul sanitar (Luni, 9 mai 2016, 13:54)

    jackalphonse [utilizator]

    Ar face orice ca sa mai apara si el pe sticla. Este campanie electorala si pe el nu l baga nimeni in seama. Nici macar basistii nu mai sunt cum erau din cauza scaderii soldelor.
    Vezi ca ai dosare penale bese, lasa "cererile".
    • +4 (14 voturi)    
      Cat va arde la lingurica postacilor, ca nu tace ! (Luni, 9 mai 2016, 14:33)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Tu vorbesti de solda ? La cat de mici le plateste PSD, normal ca nu-si permite decat "inspirati" ca tine.
      PS. In general, Basescu va raspunde argumentat, ca si in cazul de acum. In loc de contraargumente pesedacii vin cu glumite ieftine, a la Ponta.
  • +2 (10 voturi)    
    Well ... in timpul mandatului sau ? (Luni, 9 mai 2016, 13:55)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Obama,Medvedev si Basescu la judecata in fata lui Dumnezeu
    Obama: Doamne,cand va iesi America din criza?
    Dumnezeu: Nu in mandatul tau.

    Medvedev: Doamne,cand va fi Rusia prima tara din lume din punct de vedere economic?
    Dumnezeu: Nu in mandatul tau.

    Basescu: Doamne,cand voi scapa tara de coruptie?
    Dumnezeu: Nu in mandatul meu.

    (c) mioritice .libertatea .ro/banc
  • -3 (13 voturi)    
    Băsescu (Luni, 9 mai 2016, 14:19)

    @Mishu [utilizator]

    Nu poate cere decât barmanului sa mai deschidă o sticla de Jack atât.
  • -3 (15 voturi)    
    Reconfirmare... (Luni, 9 mai 2016, 14:22)

    taticutu [utilizator]

    Ati vazut cu ce tupeu se minte ? Mintea el si cand era Presedinte, dar mi-te acuma !!!
  • -3 (17 voturi)    
    basescu cine te mai crede (Luni, 9 mai 2016, 14:34)

    coloneze [utilizator]

    pana la finalul mandatului apareai ca SUPER BASE care le stie pe toate, dar fie nu le stiai, fie pe tine te interesau doar barfele (gen discutia confirmata de saftoiu adriana) ori LE STIA DAR NU L-A INTERESAT, CUM O DAI NENEA BASE TE BAGI IN RAHAT SI MAI MULT.
  • +2 (14 voturi)    
    Hai sa vorbim ca sa nu tacem ... (Luni, 9 mai 2016, 14:35)

    artistul000 [utilizator]

    cam asta face si Basescu in ultimul timp... desi stie clar ca acele informari nu pot fi desecretizate, el isi da cu parerea pe FB pentru a mai strange cateva like-uri.

    UItati-va la acei politicieni importanti din ultimi 10-15 ani care au preferat tratamente in strainatate si nu in sistemul din RO. Poate asa facem o legatura cu cei care au stiut si cei care nu au stiut.

    Cineva, la nivel inalt, a stiut de acest lucru ... cine? nu stim...inca.
    • +1 (3 voturi)    
      De ce am crede SRI ? Doar pt ca e SRI ? (Luni, 9 mai 2016, 17:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Un SRI politizat ca acesta nu am mai avut decat pana in2006 (cu pauza in mandatul lui Constantinescu). Si atunci, simpla afirmatie, chiar si asumata printr-un comunicat oficial, nu este suficienta.
  • +1 (5 voturi)    
    De data aceasta ... (Luni, 9 mai 2016, 15:41)

    Gigi Kent [utilizator]

    Tind sa cred politicienii si nu SRI. Motivul e relativ simplu. Pe langa informarea la DIICOT unul dintre ministrii care trebuia informat era cel al sanatatii (pentru masuri administrative). Din ce am vazut nu cred ca Banicioiu sa fi ignorat informatiile. Doar daca era eventual implicat. Nici asta nefiind imposibil.
  • +1 (1 vot)    
    trebuie crezuti (Luni, 9 mai 2016, 21:20)

    N.S. [utilizator]

    pentru ca niciunul nu se trateaza in spitalele romanesti, chiar daca, oricum ar beneficia de conditii speciale!
    trebuie sa informeze SRI ca spitalele sunt jegoase, educatia este jalnica si autostrazile sunt doar pe hartie?...iar postati la bautura dl presedinte? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cine a sesizat DNA ul ??? Nimeni -nimic ??? (Luni, 9 mai 2016, 22:55)

    JohnDreptate [anonim]

    Cand a informat SRI ul DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION " .Poporului Roman murind in Spitale cu stiinta SRI !


    Deloc ???

    De ce nu sesizeasa Guvernul Ciolos DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION in Spitalele al Romaniei ???

    Care Ministru , Prim Ministru sau Presedinte a fost informat de SRI fara sa ia masuri concrete si sa sesiseze DNA ul ???

    Atentie !!!

    Cine omoara Poporul Roman nu va scapa de JUDECATA .

    Nu ne dam viata in Afganistan fara sa aparam Tara , Familia si sanatatea copiilor nostri pe Teritoriul stramosilor nostri .