Achim Irimescu, despre declaratia privind transferul banilor: A fost o metafora

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:27 Actualitate | Esenţial

Achim Irimescu
Foto: Agerpres
Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a declarat pentru Mediafax ca afirmatiile privind transferul a 35 de miliarde de euro, cu camionul, in afara tarii, in ultimii cinci ani, au reprezentat o "metafora", iar situatia nu are legatura cu Traian Basescu, la mandatul caruia a facut referire.

"A fost o metafora. Daca vedeti declaratia Curtii de Conturi de cateva zile, 40% din PIB, adica 60 de miliarde de euro sunt evaziune. O parte din bani probabil a ajuns in afara tarii. Exact asa se spunea si in 2010 la care m-am referit eu", a declarat ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, pentru Mediafax.

Precizarile vin dupa ce Achim Irimescu a declarat, intr-un interviu acordat Ziarului Financiar, ca "Eu (in Vest - n.red.), cand fac o afacere cu statul si castig, sa zic, un milion de euro, eu banii aia nu-i duc intr-o tara straina, sa-mi iau casa sau sa-i pun in cont, ci ii pastrez in Belgia (destinatie generica - n.red.) si fac o afacere, o firma, o fabricuta, si dau si la amaratul ala sa manance o paine. Voi scoateti banii din tara, si - imi spunea el (un interlocutor care i-a relatat povestea - n.red.) - s-au scos in ultimii 5 ani de guvernare, de pe vremea lui Basescu - ca asa era atunci, nu ca ar fi altii mai procopsiti ca altii. Nu! Toti sunt romani, toate partidele, sa fim clari. S-au scos 35 de miliarde (de euro) din Romania, imi spuneau baietii, confidential; din Romania, cu camionul, s-au dus in Elvetia."

Traian Basescu a reactionat imediat si i-a cerut ministrului Agriculturii sa probeze afirmatiile. "Daca Irimescu stie, inseamna ca are si elemente sa probeze. Daca nu, este un delator ordinar si trebuie arestat imediat. Un derbedeu ca asta. Daca are cumva dreptate, inseamna ca serviciile de contrainformatii, deci SRI, au fost partase cu ei. Nu era posibil un asemenea transfer de bani, fara sa-si dea seama structurile de contrainformatii romanesti. Ori unul, ori altul trebuie arestat imediat", a spus fostul presedinte Traian Basescu.

Ulterior, Achim Irimescu a revenit asupra declaratiilor referitoare la transferul a 35 miliarde de euro in afara tarii si a afirmat pentru Mediafax ca "desigur nu are legatura cu domnul Basescu".

Dan Suciu: Declaratiile lui Irimescu - interpretari bazate pe date vehiculate de Curtea de Conturi, neclare


Purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, a precizat sambata ca declaratiile ministrului Agriculturii sunt interpretari personale bazate pe informatii de presa si ale Curtii de Conturi, "e drept, neclare si confuze".

"Celelalte (afirmatiile privind transferul cu camioane a 35 miliarde euro din Romania in Elvetia - n.r.) sunt interpretari ale lui Achim Irimescu legate de informatii vehiculate in presa si de Curtea de Conturi. E drept, neclare si confuze", a precizat Suciu, la solicitarea Mediafax.

In ceea ce priveste declaratiile lui Achim Irimescu referitoare la neregulile privind produsele alimentare din import comercializate pe piata din Romania, Dan Suciu a spus ca exista un punct de vedere oficial al Protectiei Consumatorului si al Ministerului Agriculturii.

Purtatorul de cuvant al Guvernului a mai precizat ca declaratiile referitoare la transferul banilor in strainatate au fost facute in afara interviului. Intrebat de unde stie acest lucru, Dan Suciu a refuzat sa comenteze. Interviul prezentat de Ziarul Financiar este insotit si de inregistrarea audio a discutiei.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10941 vizualizari
  • +18 (28 voturi)    
    Ceva nou (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:33)

    mitg [utilizator]

    Fostii ministri care au adus cinste functiei de ministru ziceau ca sunt "declaratii politice". Dumneavoastra spuneti ca a fost o "metafora".
    Puncte bonus pentru creativitate.
    • +10 (26 voturi)    
      Cand fermierii romani sunt dezbinati si saraci (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:05)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Te-ai fi asteptat de la un Ministru al Agriculturii sa incerce sa ajute fermierii sa se asocieze ca sa aiba cum vinde productia.

      Iar domnul Irimescu, se lanseaza in metafore ca un pensionar. Poate sunt alti oameni pregatiti care-si doresc sa faca mai mult ca ministru.
      • +2 (4 voturi)    
        fermieri ?! (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:53)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        nu stiu despre ce vorbesti...
        fermier e ala care locuieste in mijlocul pamantului sau, il lucreaza cu familia sa.
        la noi nu exista asa ceva.
        de treci granitza de vest, in ungaria, de acolo incepi sa vezi ferme... casuta, utilajele, pamantul de jur imprejur. una colo, la doi trei km alta...
        ca in america, germania, franta.

        la noi, aia sunt latifundiari.
        o ferma medie, in iowa, nebrakla,ohio, kansas, are cam 80-100 de acri. adica, 40-50 ha.
        la noi sunt mosii. numai ca mosierii sedeau vara la tzara, in conace pe propriile mosii.

        la noi, aia de le ziceti fermieri, sunt membri in guvern, pe la administratiile judetene.
        arabilul din teleorman este impartit intre trei mari latifundiari: niculaie, dragnea si nitzulescu, parca.
        in arges, nicolaescu era cunoscut drept vecinul, vecin cu toata lumea.
        in rest, micii proprietari dau pamantul, cele doua trei ha, in arenda.
        deci, pe langa marii letifundiari, mai sunt arendasii, unul-doi in fiecare sat.

        tzaranii, care au mai ramas pe la sate, traiesc din gradina din curte, ce le da arendasul si ajutoarele sociale. copiii sunt la munca, care prin spania, care prin italia, germania sau marea britanie...
        trimit bani acasa, se mai repara un gard, o casa, se mai construieste cate ceva.
        asta e viata la tzara...
        le zice tzarani numai ca asa le'a ramas numele, ca locuiesc la sate. ca, de tzarina, nici vorba.....
        • 0 (0 voturi)    
          Dl Irimescu un ministru care (Duminică, 3 aprilie 2016, 17:04)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          tine cu România. Si ca orice alt patriot e chemat să dea socoteală....:)
    • +9 (35 voturi)    
      E plictiseala mare in Romania fara Basescu (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:33)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In Romania in loc sa se discute despre cum sa se faca ceva bun, sa se construiasca ceva folositor (nu biserici pt musulmani) ...se discuta despre aberatiile lui Irimie
      • +7 (9 voturi)    
        Faci o confuzie (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:42)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Vezi ca musulmanii au moschei si crestinii au biserici. In perioada asta tulbure cred ca e important sa tinem conceptele separate.
    • -1 (3 voturi)    
      Metafora?!?! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:12)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Esti TU - impreuna cu seful tau si ceilalti care acum v-ati adunat sa mai dati Romaniei o lovitura sub centura!
    • +5 (9 voturi)    
      Nici macar creativitate (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:39)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asta cu metafora e furata de la Becali. ;)
    • -1 (1 vot)    
      Nu exista imunitate in afara politicii asa ca (Duminică, 3 aprilie 2016, 13:43)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e normal sa spuna ca a fost o metafora !Numai ca vedeti ca dnul Base cere sa fie arestat ca o fi extraterestru si el nu beneficiaza de drepturile omului pe care tot Base le invoca din 2015, cand si-a rupt gatul coana leana -in legatura cu arestarea preventiva a coruptilor si nu pentru alte presupuse fapte ale cetatenilor de rand, altele decat terorism, violenta si coruptie !!
  • +18 (30 voturi)    
    Da' prost poet mai sunteti, domnu' Achim ! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:46)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai cu inca una-doua metafore d-astea puneti SRI pe jar !
    PS. V-a dat dat nota rea chiar purtatorul de cuvant al guvernului.
    • +5 (11 voturi)    
      metafora a fost ref la camion (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      furtul a fost real, si muilt mai mare. jafufl din iepoca ilici ar fi mult depreciat, daca vorbim numai de 35 e miliarde.
      ce sa furat dupa ilici si bonbon, resturi.
      cateva hectare de arabil sau padure, o casa, cam asta

      marele tun cu ferma didactica de la agronomie, ica si ferma de la baneasa giurgiu, ale varanului, alea da. e vorba de sute de milioane.

      si totusi, marile privatizari,, acolo fura ce fura. alea au luat calea ciprului si'a insulelor cayman, sub forma unor comisioane...discrete. ba nu, confidentiale ! :)) multe zerouri....de la 7=8 in sus.
      aaaa ?!
      poate noul procuror general va incerca sa faca ceva cu dosarele revolutiei, ale mineriadelor si ale jafului privatizarilor.
      ca de retrocedari se ocupa codrutza, draguta. :)
      apropos, cat timpa a fost dansa procuror general ?! sase ani, parc....
      n'a miscat un deget, nici cu dosarele revoutilei, nici cu ale mineriadelor, nici cu jaful privatizarilor....
      nu spera si nu ai teama
      toate's vechi, si noua toate.
      de te'ndeamna, de te cheama,
      te intreba si socoate...
      ....
      ce e val, ca vlul trece...

      ramane cum s'au inteles...
      • -1 (5 voturi)    
        Nasule, dumneata ma iei la misto, (Duminică, 3 aprilie 2016, 3:19)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        nu-i asa, cand imi spui ca poate noul procuror general va incerca sa faca ceva cu dosarele revolutiei, mineriadelor si ale privatizarii. Pai daca Codruta, procuror tanar,, care nu a avut de a face cu sistemul juridic dinainte de 89 si cu presiunea covarsitoare pe care o punea partidul unic pe spinarea procurorilor, care a fost aleasa de Basescu PG si care n-ar fi miscat nimic in dosarul Revolutiei, fara sa i-o ceara la limita Constitutiei, acelasi Basescu, n-a facut mai nimic, cum crezi ca o sa faca ceva noul procuror ? Cine sa i-o ceara ? Turistul mut, Iohannis ? Oha ! Ioha are alte preocupari : moschei, muzee, instalatii de irigatie, etc.
        Un procuror tanar , poate tocmai datorita detasarii de epoca respectiva, ar fi avut mai multe sanse sa o faca, dar asa... Pe urma, mai e o chestiune : Cata vreme, pe timp de pace, actiuni ale militarilor, militienilor si fortelor securitatii sunt instrumentate de procurori militari iar nu civili si sunt judecate de instante militare iar nu civile, putem sa ne asteptam la acelasi rezultat ca si cele obtinute pana acum : IMPUNITATEA CRIMINALILOR DE LA REVOLUTIE ! Mineriadele ? De-abia s-au deblocat lucrurile la cea din iunie. Dar celelalte ? Jaful Privatizarilor strategice ... cu exceptia a vreo doua restul sunt ca si prescrise datorita trecerii unui interval foarte mare de timp de la momentul producerii lor. Despre ce vorbim ? O sa spun acum un lucru care o sa scandalizeze multi prosti sau ipocriti (postacii sunt o categorie aparte, asa ca ei oricum sunt exclusi ). Pt rezolvarea dosarelor despre care vorbim, ar fi fost nevoie ca Procuror General sa fie un ins precum Basescu, anilor 2ooo-2oo4, cu hotararea lui de atunci, cu determinarea lui de atunci, cu capacitatea lui de a se lupta de atunci, fara sa faca rabat sau compromisuri vis a vis de orice fel de persoane : victime sau criminali.
        PS. Altfel, Nasule, e exact cum zici dumneata :
        "Toate' s vechi si, noua toate".
  • +20 (38 voturi)    
    Achim euroescu (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:49)

    Irist [utilizator]

    Mi-au spus si mie baietii (din curtea vecina) ca acest individ este un IDIOT - desigur, e o metafora.
    • 0 (2 voturi)    
      e si el (Duminică, 3 aprilie 2016, 8:08)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Irist

      membru la cacademia lu' oprea. o avea si vreun doftorat in ...secoritate. nationala. pai !
  • +12 (34 voturi)    
    O scalda ca popa-n cristelnita! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:56)

    Andradda [utilizator]

    Nu s-a referit la Basescu. Pai de ce l-ai pomenit?
    A fost o metafora?
    Bine, dar de ce-ai pomenit atunci de "baietii care ti-au povestit , confidential"?
    Irimescu a facut-o de oaie si cred ca va pleca din minister cu coada-ntre rotile camioanelor de care povestea.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu ca Irimescu n-a facut-o de oaie, (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:56)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      da' e prima oara cand am auzit expresia folosita de tine in titlu si n-am prea inteles ce-ai vrut sa zici. Am dat si cautare pe net, degeaba...De unde le scoateti frate? Numai metaforisti in ziua de azi!
      • -2 (10 voturi)    
        Prea mare exigenta (Duminică, 3 aprilie 2016, 18:08)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

        Pai ce expresie sa fi folosit, "ca surda la Festivalul Ciresilor Infloriti?"...
        • +5 (7 voturi)    
          Mda, e greu sa mai vorbim romaneste (Luni, 4 aprilie 2016, 8:03)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          ...si sa folosim expresii romanesti. Ce e cu atata exigenta? Si la urma urmelor si "o-ntorci ca la Ploiesti" asta, ce sens are?
          • -4 (8 voturi)    
            Si repede pe net, sa ne spuna el ! (Luni, 4 aprilie 2016, 11:06)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Daca ati fi "legat" "titlul" comentariului de primele doua propozitii ale comentariului, n-ar mai fi fost nevoie sa dati fuga la net si, negasind nimic, sa va suparati, pe cel care l-a scris. Din punctul meu de vedere , titlul e excelent si prin sugestivitatea lui putea chiar el singur sa tina loc de comentariu. Deci, Irimescu spunand ca cei 35 de miliarde de euro profit (alb, negru) s-au scos ilegal din tara in anii in care Basescu era la conducere, incepe o insinuare, dupa care insa, in fraza imediat urmatoare, se opreste si "da inapoi" : "Nu ! Toti sunt romani, toate partidele". Asa face si popa cand baga copilul in cristelnita sa il boteze. Il baga o data si apoi, in secunda urmatoare il si scoate. Asta-i scaldatul ! Asa si Irimescu, s-a apucat sa-i pomeneasca numele lui Basescu si apoi, gata, s-a oprit, "l-a scos din cristelnita.
            PS. Popa te baga o singura data in cristelnita si iti pomeneste numele sub care vei fi cunoscut de toata lumea , toata viata. Din cauza asta s-a infuriat Basescu pe "popa" Achim !
            PPS Asa trebuie deslusit titlul !
            • +4 (8 voturi)    
              Da-i cu nuca-n perete pana crapa (Luni, 4 aprilie 2016, 13:04)

              Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Primele 2 propozitii sint: "Nu s-a referit la Basescu. Pai de ce l-ai pomenit?", iar titlul "O scalda ca popa-n cristelnita". Au tot atata legatura cat o nuca cu-n perete.
              Avem un incompetent care face declaratii fara acoperire si le retracteaza si o practica religioasa prin care un nou nascut e primit in randul comunitatii crestine. N-au nici o treaba! Am ras cu lacrimi cand am vazut argumentatia ca popa baga copilul si-l scoate, la fel cum Irimescu face o insinuare si apoi da inapoi. Pe principiul asta vad legatura si cu mecanismul biela-manivela.
              A fost doar o observatie, banala, da' dupa indarjirea cu care oamenii cauta argumente e clar ca au niste mesaje cheie de transmis.
              • -2 (4 voturi)    
                Ioizu, nu tine ! Eu pretind ca discut (Luni, 4 aprilie 2016, 14:08)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                cu un om inteligent. Prima propozitie, ("Nu s-a referit la Basescu") nu este constatarea Andraddei, ci a ministrului pt ca altfel ar fi cu totul lipsita de sens a doua propozitie("Pai de ce l-ai pomenit?") ,care este o intrebare directa adresata de data asta de Andradda lui Irimescu.
                PS. Iarasi, nu ai citit cu atentie !
                • 0 (4 voturi)    
                  Asa e, nu tine! (Luni, 4 aprilie 2016, 15:07)

                  Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Oricate explicatii ai da si oricine ar fi zis propoziile (si da, e vizibila fractura dintre impersonalul din prima si adresarea directa din a doua) tot nu e vreo legatura cu botezul, despre asta vorbim.
                  • +2 (2 voturi)    
                    Stii, tu de fapt ai avut dreptate, (Luni, 4 aprilie 2016, 15:43)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                    cand inca de la primul tau comentariu ai recunoscut ca e prima data cand ai auzit expresia din titlu, ca n-ai prea inteles ce a vrut sa zica, ca ai dat cautare si pe net si tot de geaba si ca -s prea multi metaforisti pe forum. Banuiesc ca iti e foarte la indemana limbajul matematic, mecanic ( "biela-manivela", de !) etc, iar in cazul asta un limbaj opus celui in care te simti ca pestele in apa, poate crea oarece dificultati. Important ramane insa faptul ca in chestiunea relevanta suntem pe aceleasi pozitii : Irimescu a facut-o de oaie.
                    PS. Mi-a facut placere sa discut cu tine. Sa ne citim sanatosi !
          • +4 (4 voturi)    
            "o-ntorci ca la Ploiesti" (Luni, 4 aprilie 2016, 12:22)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            istorie: din ce stiu eu, e vorba de calea ferata Buc-Ploiesti, unde la destinatie se intorcea locomotiva, se lega la celalalt capat al trenului si venea frumusel acasa....
      • -3 (9 voturi)    
        Mda (Luni, 4 aprilie 2016, 10:22)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

        Nu pot sa-ti spun de "unde-am scos-o" asa cum n-as putea sa spun de unde-am auzit un anumit proverb, oricare-ar fi el.
        Dar iti garantez ca nu eu am inventat-o.

        "CRISTÉLNIȚĂ, cristelnițe, s. f. (În ritualul bisericesc ortodox) Vas mare, de obicei din metal, de forma unei cupe, umplut până la jumătate cu apă, în care preotul afundă copilul la botez. – Din sl. krŭstilĭnica.
        Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
        CRISTÉLNIȚĂ, cristelnițe, s. f. (În ritualul bisericesc ortodox) Vas mare, de obicei de forma unei cupe, umplut până la jumătate cu apă, în care preotul afundă copilul la botez. – Din sl. krŭstilĩnica.
        Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de IoanSoleriu | Semnalează o greșeală | Permalink
        cristélniță s. f., g.-d. art. cristélniței; pl. cristélnițe
        Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink
        CRISTÉLNIȚĂ s. (BIS.) (livr.) baptisteriu, (înv. și reg.) scăldătură, (reg.) putină, scăldătoare, (înv.) colimvitră. (~ se folosește la botez.)
        Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
        CRISTÉLNIȚĂ ~e f. (în ritualul bisericii ortodoxe) Vas cu apă în care preotul afundă copilul la botez. /<sl. krustilinica
        CRISTÉLNIȚĂ, cristelnițe, s. f. (În ritualul bisericesc creștin) Vas cu apă în care preotul afundă copilul la botez. Popa satului a luat copilul in mîini și l-a vîrît o dată-n cristelniță. CARAGIALE, "

        Nu pot sa-ti spun de "unde-am scos-o" asa cum n-as putea sa spun de unde-am auzit un anumit proverb, oricare-ar fi el.
        Dar iti garantez ca nu eu am inventat-o.
        • +3 (3 voturi)    
          Din ce inteleg eu, (Luni, 4 aprilie 2016, 13:36)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          problema nu e ce inseamna cristelnita, ci de unde vine expresia.
          Cred ca se insista prea mult, dar sincer nici eu n-am auzit-o si mi-a sunat ciudat.
      • -5 (7 voturi)    
        Sau mai simplu (Luni, 4 aprilie 2016, 10:30)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

        "Botez - taina prin care se sterge pacatul stramosesc" (http://www.crestinortodox.ro/botez/)
        Adica preotul il scufunda in apa pe cel botezat ca sa-l spele de pacate. Noii nascuti se scufunda in apa din cristelnita, pt a fi "curatati de pacate"
        Daca nici acum nu poti face analogia...te priveste.
        • -5 (7 voturi)    
          Ca urmare a botezului, cel botezat (Luni, 4 aprilie 2016, 11:48)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          devine crestin si astfel capata acces la mantuire.
          Iar noul nascut nu este cufundat in cristelnita "pt a fi curatat de pacate" (cand , Doamne, iarta-ma, sa fi savarsit "PACATE" ?), ci pt a fi curatat de unicul si marele pacat cu care s-a nascut : pacatul originar !
        • +4 (6 voturi)    
          Nu cred ca intelege si nici eu (Luni, 4 aprilie 2016, 13:29)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          Care e legatura intre un ritual al curatarii de pacate cum spui tu si un ministru care face declaratii si retracteaza?
          Macar Susufler mai sus o lega de miscarea de bagat si scos...chit ca la botez e sus-jos, iar Irimescu e inainte-inapoi. Hotarati-va!
          • -1 (5 voturi)    
            Bravo (Luni, 4 aprilie 2016, 13:45)

            Andradda [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Si ce vina am eu ca matale nu intelegi despre ce este vorba?
            oricum, comentariul meu se referea la declaratia purtatorului de cuvant al Guvernului care incerca sa-l "spele " pe Irimescu.
            Dar se pare ca este irelevant, atata vreme cat nu intelegeti despre ce este vorba.
          • -1 (5 voturi)    
            Si inca ceva, foarte important! (Luni, 4 aprilie 2016, 13:52)

            Andradda [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Cand eu am scris comentariul cu "cristelnita" articolul arata cu totul altfel.
            Articolul initial se refera doar la declaratia purtatorului de cuvant al Guvernului.
            Intre timp, specialistii de la Hotnews au modificat si titlul si continutul articolului astfel ca multe din comentarii par a nu mai avea legatura cu articolul.
            Dar, fiecare cu ale sale.
  • +4 (28 voturi)    
    un ministru ca o metafora (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:00)

    xanti [utilizator]

    Un individ sters care spune numai prostii,guvernul meu a cam dat chix.
    • +1 (1 vot)    
      De parca, (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:22)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      al meu a fost mai breaz....
      S...r!
  • +11 (21 voturi)    
    Să luăm aminte. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:03)

    asavreau [utilizator]

    Când o mai spune Achim Irimescu ceva să-l întrebăm dacă este o metaforă.
  • +2 (16 voturi)    
    Ce artist ! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:09)

    rutger [utilizator]

    Si acum se mai simte mirosul pestilential din pantalonii dansului dupa "instructajul" facut de "baieti" !! Ministrii lu' ponta erau "cinstiti" (cu spagi !!), iar astia a lu'Ciolos "e" prosti de dau in gropi !
  • -3 (11 voturi)    
    mai urmeză un camion (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 18:20)

    Un cititor [utilizator]

    Guvernul cumpără mvaccinuri ți medicamente să aibă stoc suficient pentru următorii 100 ani.
  • +3 (7 voturi)    
    Achim Irimescu- un zvoner (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 18:33)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Daca analizam declaratiile acestui ministru din ultima vreme ajungem la concluzia ca e un prostanac ca Geoana. Si cred ca provin de unde provine si Geoana- -din servicii.Caci numai acolo sunt multi baieti trasi deoparte , pe linie moarta, care au o gandire formata din combinatia Romania Mare si Antena 3. De fapt acest baiat e un "zvoner" - ati auzit, noi romanii mancam carne de acum 50 de ani, salam stricat in supermarket, miliarde de euro pleaca in Elvetia, iar supermarketurile ar trebui inchise duminica dar nu ne da voie UE. Cand i se cer dovezi, zice ca totul e o metafora.

    Dl Ciolos ,dati-l afara ca se intoarce la Bruxelles, unde ne reprezinta, si toarna si el ce citeste pe acolo prin ziare si din ce mai vede la TV din filmele cu 007.
  • 0 (8 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 18:48)

    freejack [utilizator]

    se vede ca a citit Levantul. a reactionat imediat la "metafora" lui Irimescu. oare chelul isi pune mana in cap? s-au el stie de mai putin si s-a enervat. cine a scos diferenta fara sa stie el?
  • +3 (7 voturi)    
    Demiterea (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 19:11)

    neagoe [utilizator]

    Gura astuia vorbeste fara sa-i implice in vreun fel activitatea cerebrala.

    Se impune demisia sau demiterea.
  • +3 (13 voturi)    
    a mai spus unul o ,,metafora'' (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 19:43)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    de a ramas tara fara industrie si cu vreo cinci milioane de emigrati.
    trebuia sa-ti dai demisia imediat dupa ,,Bradet''.
    • -2 (4 voturi)    
      Se pare (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:50)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      ca nu prea suportati adevarul. Tot ce a afirmat pana acum Irimescu este adevarat, si Bradat-ul, si salamul stropit cu otet, si cele 35 de miliarde scoase din tara.
      Drept e ca nu-i un Demostene, dar cine mai are rabdare in zilele noastre sa asculte pe cineva, care nu rosteste termenii magici: senzational, exploziv, blonda, catuse, milioane, basisti, fiare contorsionate- numai cateva din cuvinte cheie la care mintea noastra de toate zilele incepe sa saliveze si sa accepte franturi de idei aruncate in castron de stapanul nostru, presa cea fara frica si fara prihana.
  • +1 (3 voturi)    
    Metafora (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 19:45)

    V. Veroiu [utilizator]

    De 1 aprilie
  • -2 (4 voturi)    
    Dle ministru ,te-ai scapat ,dar e adevarat !!! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 19:58)

    andreesanu [utilizator]

    Trebuie sa recunosc ,daca azi Dl Achim Irimescu candida era ales ca Iliescu in 90 !!.
    Orce dezmintire este cenusa in cap pusa la ordin .
    Orcum pasarica a zburat ,iar adevarul i-a scapat !!!
  • +4 (6 voturi)    
    " Metafora"de campanie electorala.Cui prodest? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:16)

    Plagarus [utilizator]

    Sa revenim la oile noastre domnule ministru,à la légère
    Mettre la main à la pâte si lasati metaforele !
  • +6 (6 voturi)    
    metafora: (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:32)

    rov [utilizator]

    ne chinuim sa platim statului roman toate taxele si impozitele, iar jmekerii fac miliarde neimpozabile cu complicitatea statului. Stat care ne cauta pe restul si in cur pentru 10 lei. Ce-mi mai doresc o revolutie...
  • +1 (5 voturi)    
    Ma, (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:35)

    Jar [utilizator]

    stie careva dintre postaci-ca ministrii am vazut cum stau-ce sunt alea dividende?
    Ma,dupa ce mi-am platit toate impozitele,daca mi-a mai ramas ceva-alea sunt dividende-pot sa le car cu ce vrea muschii mei,ma.
    Daca vreau sa mai fac o fabricuta, o ceva..o fac inainte de a plati impozitul pe profit si pe dividende,ca sa dau mai putin la stat,ma.
    De-aia suntem saraci,ma,ca nu stim lucruri elementare,de la vladica la opinca,ma.
    • 0 (0 voturi)    
      dividende (Duminică, 3 aprilie 2016, 10:56)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      votul pozitiv e de la mine... :)
  • +4 (4 voturi)    
    Fiorii literaturii... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:09)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Clasa politica ar trebui sa faca in bloc cerere de intrare in Uniunea scriitorilor, Vadim cind injura pe cite unul facea pamflete, intreg Parlamentul este un cenaclu suprarealist, acum talambul asta de ministru face metafore...este clar de ce Romania lasa impresia ca este neguvernata, oamenii astia sunt chinuiti de febra creatiei - cum spunea si Ghiță in Camera deputaților: Eu nu m-am născut să fur, m-am născut să creez !
  • +2 (2 voturi)    
    sa nu fie adevarat , oare ? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:21)

    TRABI [utilizator]

    Nu neaparat pe vremea unui presedinte sau altul , dar , sume exorbitante de bani s-au scos cu siguranta din tara .
    Au dat resursele si o parte din industrie pe sume derizorii , alta parte a industriei la fier vechi .
    Aici au fost implicati politicieni si firme care lucrau tot pentru ei . De aici shpagi si venituri din afaceri continuu frauduloase cu statul , care au fost ascunse in exterior . Cred ca serviciile speciale ale tarii ar trebui sa aiba stiinta de aceste actiuni care au dus la ingenunchierea Romaniei .
    Toti cei care se afiseaza in icoane de cate patru la TV si cei care au distrus tara pana acum , au venit imediat sa ne convinga ca suntem nebuni si nu stim ce inseamna 35 miliarde facandu-l pe Irimescu una cu pamantul . Poate ca nu-i vorba de 35 miliarde , poate ca-s mai multi . Daca tot a fost deschisa aceasta " cutie " , poate noul procuror general va recurge si la anchete in acest sens .
  • +1 (1 vot)    
    24 T. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:39)

    VasileChirila1 [anonim]

    S-ar putea sa fie aceeasi "confuzie" in exprimare ca si la cele 24 de tone de Au. pe care Ceausescu voia sa le trimita in Iran, dar au ajuns la cu totul alta "destinatie" . Dupa cat se pare, modalitatea de lucru este aceeasi, pentru ca e conceputa de una si aceesi persoana care tipa ca din gura de cameleon, carand "probe concludente", care , bineainteles ca nu vor aparea nicicand, deoarece "sistemul" este construit in zilele de glorie ale animalului mai sus amintit .
  • -2 (6 voturi)    
    Cati suparati pe-acilea! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:45)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ca a zis un ministru ca politicienii fura carute de bani! Sa-si dea demisia domle, este un iresponsabil! Cum poate sa pateze clasa noastra politica virgina?
    Ca lupii. Amusina subiectul si toti freamata pe aceeasi lungime de unda!
    Inca sunt convins ca se fura cam 7 miliarde pe an din banii contribuabilului. Inca sunt convins ca are dreptate!
    Inca sunt convins ca daca Romania ar cere Elvetiei dreptul de a verifica conturile romanilor de acolo Irimescu ar fi fost de partea dreptatii!
    Asa cum se vede ca a fost si cu fabrica aia jegoasa Bradet care ucidea bebelusi si nemernicii din DSP se faceau ca ploua!
    Sau cu supermarketurile care dau marfa de mana a zecea in Romania!
    Ma lasati, revoltatilor?
  • +3 (7 voturi)    
    Altul care a ajuns ministru (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:54)

    ac [utilizator]

    Si adevarat daca era, fara probe/dovezi si puneri sub acuzare, trebuia sa-si dea demisia instant. Sau sa i-o dea careva. Nu faci metafore de 35 de miliarde de euro, tica. Decit daca te ia gura pe dinainte.
    Cine sa ii zica unuia ca asta de asemenea chestii? Eu nu i-as zice nici cind ma duc la baut.
  • -2 (2 voturi)    
    Ministretzul Agriculturii (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:36)

    Amariei [utilizator]

    Va rugam scoateti-l la un concediu prelungit pe dl minstretz, e clar ca vorbeste gura fara dansul. Asa ceva nu e acceptabil la un asemenea nivel.
  • +2 (6 voturi)    
    N-as vrea sa par prea conciliant (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 23:53)

    Sparafucile [utilizator]

    Dar premierul Ciolos trebuie sa se descotoroseasca urgent de acest ministru . Omul are LIMBARIŢĂ ! Daca periodic nu trinteste cite una intra-n fibrilatie . Viata lui sunt declaratiile . Cu cit mai gogonate , cu atit mai potrivite , pentru el . Mentinindu-l in guvern premierul Ciolos da apa la moara celor ce demonizeaza ideea de guvern tehnocrat . Se vulnerabilizeaza absolut inutil si nemeritat pastrindu-l pe acest specimen in guvern . Omul e toxic in ultimul hal si trebuie trimis la plimbare neintirziat . Am zis !
  • +6 (12 voturi)    
    Cand esti ministru nu bati campii (Duminică, 3 aprilie 2016, 0:40)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si spui dupa ca-s metafore. Punct.
    • -3 (3 voturi)    
      Cand esti ministru nu bati campii (Luni, 4 aprilie 2016, 0:19)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Si spui ca politicienii fura. Punct.
      Si de la capat: bine ca stiu ce hram porti, Parzivall!
  • +3 (5 voturi)    
    Vad ca (Duminică, 3 aprilie 2016, 7:25)

    un Revoltat [utilizator]

    Domnului ministru ii place sa apara in spațiul public tot mai des.
    Semnalează probleme grave (Ex. Carnea spălată cu CIF si cu oțet, peste plin de viermi, Etc.).
    Partea proasta este ca se limitează doar la afirmații . Nu am văzut nicio măsura luată împotriva celor care comercializează astfel de produse.
  • -1 (7 voturi)    
    Este foarte periculos ce face acest domn! (Duminică, 3 aprilie 2016, 11:14)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu omoara bebelusi, spune ca Romania este cosul de gunoi alimentar al lumii si acum, ce-i mai grav sustine ca se fura carute de bani??? Dar este iresponsabil! Este periculos? Cum isi permite astfel de afirmatii? Sa-l dea cineva afara domnule! Asa ceva nu se poate!!! Pai ce, ati avut impresia vredata in ultimii 27 de ani ca politicienii fura?
  • -2 (4 voturi)    
    Ce putea spune, nu e protejat nici macar prin (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:48)

    deval [utilizator]

    imunitate !!
    Mai interesant e ca Base primul anti-corupt al Romaniei 10 ani ne-a spus acelasi lucru, de la Cotroceni, nu de la Victoria si acum cere arestarea acestui om !
    Vreau sa stiu daca cumva nu coicide comisionul cu suma caci furia protectorului din 2015 al coruptilor fara frontiere (adica de pretundeni) nu se explica altfel : a fost furat de comisionul din furt !!
  • +1 (3 voturi)    
    un miliard euro in bancnote de 100 euro (Duminică, 3 aprilie 2016, 23:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Ar ocupa undeva intre 10 si 15 metri cubi. A spune ca "in timpul lui Basescu au plecat miliardele incarcate in camioane" este o figura de stil nerusinata totusi, atata timp cat nu spui ca in ultimii 70 de ani s-a intamplat asta an de an. Sau in ultimii 500 de ani. Ca sa punem in perspectiva.

    Deci domnul ministru al agriculturii spune public ca acei 10 ani de domnie ai lui Basescu au fost singurii ani din istoria noastra milenara cand a existat ciordeala in Romania.

    PS. deja am asistat la cateva discutii despre cum au furat nenorocitul asta de Basescu si mafia lui portocalie miliarde de euro si le-au dus cu camioanele in Elvetia.