Basescu, despre declaratiile ministrului Irimescu privind scoaterea a 35 mld. euro din Romania cu camioane: Daca nu probeaza, este un delator ordinar si trebuie arestat imediat

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 12:30 Actualitate | Politic

Imaginea de profil de pe pagina de Facebook a lui Traian Basescu
Foto: Facebook
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat ca daca ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, are informatii legate de transferul a 35 miliarde euro cu camioane din Romania in Elvetia ar trebui sa probeze aceste acuzatii, altfel "este un dezaxat care trebuie arestat imediat", transmite Mediafax.

Fostul presedinte a reactionat astfel fata de declaratiile ministrului Agriculturii Achim Irimescu care a spus, intr-un interviu pentru Ziarul Financiar, ca din Romania s-ar fi scos, in ultimii 5 ani, 35 de miliarde de euro.

"Daca Irimescu (Achim Irimescu - n.r.) stie, inseamna ca are si elemente sa probeze. Daca nu, este un delator ordinar si trebuie arestat imediat. Un derbedeu ca asta. Daca are cumva dreptate, inseamna ca serviciile de contra informatii, deci SRI, au fost partase cu ei. Nu era posibil un asemenea transfer de bani, fara sa-si dea seama structurile de contrainformatii romanesti. Ori unul, ori altul trebuie arestat imediat", a declarat Traian Basescu.

"Dumneavoastra ma intrebati pe mine, ca sef de stat, daca stiu despre operatiuni de scoatere masiva de valuta din tara. 35 de miliarde de euro, va dati seama. PIB-ul Romaniei este de circa 50 de miliarde, deci un PIB intreg scos pentu ca asa spune Irimescu", a declarat Traian Basescu, la Romania TV.

El a mai spus ca daca acuzatiile ministrului se dovedesc totusi reale, "cei care au protejat operatiunea, adica liderii SRI, trebuie arestati". "Aici suntem in fata a doua situatii. Ori Irimescu este un dezaxat care trebuie arestat imediat si trebuie indepartat din Guvern, ori cei care au protejat o astfel de operatiune, si aici nu poate fi decat SRI, trebuie arestati imediat liderii lui. Una din doua", a spus Basescu.

Fostul sef de stat a precizat ca nu a primit niciodata astfel de informatii de la serviciile secrete.

"Pe mine nu m-a informat niciodata nimeni despre astfel de operatiuni. Nu despre 35 de miliarde, ci despre un leu scos din tara. Daca Irimescu este sanatos la cap si vorbeste responsabil, inseamna ca cei care au vegheat la siguranta nationala a romanilor au fost partasi si trebuie arestati. Daca Irimescu este un iresponsabil, trebuie indepartat din Guvern si arestat la randu-i. Nu avem variante aici. Eu nu am aflat in 10 ani despre astfel de operatiuni, 35 de miliarde de euro. Va dati seama ce inseamna?", a declarat el.

El a insistat ca cel care trebuie sa dea un raspuns la aceste acuzatii lansate de ministrul Agriculturii este seful operativ al SRI. 

"Sa scoti un camion cu bani, trebuie protejat. Sau voi credeti ca a trecut asa flu-flu, in zbor ca porumbelul? A trecut printr-o frontiera, acolo au fost vamesi, acolo sunt serviciile de securitate care vegheaza la frontierele patriei, acolo este politia de frontiera. Avem de arestat foarte multi daca Irimescu dovedeste ca are dreptate. Sau daca e nebun cumva, trebuie arestat sau dus la ospiciu. Eu cred ca cel care trebuie sa va raspunda ferm este seful operativ al SRI-ului", a explicat Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7266 vizualizari
  • +12 (20 voturi)    
    Bullshit (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 12:53)

    gigifisiune [utilizator]

    Cand trece un camion cu 35 d emiliarde nu mai exista nici vama, nici nimic.

    Oricum, si mie mi se pare exagerata suma. Mult exagerata. Da' cine stie?
    • -4 (28 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:32)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Daca in Moldova au disparut 1 Miliard Euro, de ce nu ar fi posibil si in Romania anilor '90? Sunt sigur ca multi din actualii papagali (Basescu inclusiv) cunosc si au facut parte din jaful Romaniei.
      • +4 (10 voturi)    
        Ultimii cinci ani (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:58)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        e in anii '90? Vezi ca ceasul tau e in urma.
        • +2 (6 voturi)    
          Corect (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:48)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Asa e... Romania e curata. Nu s-a furat in ultimii 5 ani cat s-a furat in anii 90 aia e clar.... ca s-a furat mai mult doar au venit banii de la UE pt autostrazi.
    • -1 (5 voturi)    
      suma, ca suma... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:29)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Mie mi se pare exagerat numarul de camioane.
      Daca e sa calculezi volumul ocupat de bancnote, ca sa scoti 35 miliarde, nu-ti trebuie decat un TIR obisnuit ;)
      • +2 (6 voturi)    
        le'au condus (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:10)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        cocos si udrea :))

        jaful din anii 90 trece cu mult de suma asta....mai ales consecintele jafului, pagubele aduse economiei.
        iar, cu camioanele nu puteau sa ajunga in cayman sau cipru...
        poate or fi iesit spre est, pe vremurile linistei lui ilici.
        cand, dinspre vest venau ..rablele importate de paturiciu....

        oricum, macar soferii ar trebui gasiti :)
        ca tot ne laudam noi cu serviciile...
      • +1 (1 vot)    
        din putzul gandirii? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 23:17)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        unde exista o astfel de suma CASH??? monetarul in circulatie nu e nici 10% din ce zici.
        Sau insinuezi -ai siprobe?- ca au iesit BANCNOTE denominate in euro din BNR??? cu complicitatea lui Isarescu???
        De altfel, iresponsabilul numit Irimescu a recunoscut ca e o metafora, numai ca cei ce au ura in loc de logica au si pus botul
  • +12 (26 voturi)    
    35 de miliarde nu-i cam mult totusi? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 12:55)

    zzztop [utilizator]

    E 70% din PIB-ul intregului an.

    Dar foarte bine ca a declarat, acum e timpul sa aduca niste martori, probe. Daca nu poate nu cred ca trebuie arestat dar cred ca risca demiterea.
    • +10 (20 voturi)    
      Pai da... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:12)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Pe durata a 5 ani vine cam pana in 15%. Inteleg ca se fura masiv, dar totusi.. se vede clar ca Irimescu e dus cu pluta pe canal.
      • +1 (11 voturi)    
        cam cat spune si comisia europeana (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:43)

        ouyang [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

        ca se fura din pib anual. a fost o statistica pe hn acum o saptamna. It seems about right.
    • +1 (9 voturi)    
      PIB e 185 miliarde USD. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:26)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Reposteaza dupa ce treci clasa a II-a!
  • +7 (19 voturi)    
    DEȘI BĂSESCU MI-A DEVENIT OARECUM SUSPECT (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:01)

    pointless man [utilizator]

    prin tot felul de tiribombe incoerente, DACĂ ministrul în discuție chiar a făcut declarația respectivă e clar că intrăm în domeniul halucinațiilor (tiribombistice).

    DA - în România post-decembrista s-au furat poate mai mult de 35 de miliarde de euro. DAR cu camionul ???

    Remember ”trenul plin cu valori” cu care a plecat, zice-se, Regele Mihai - acuma ne-am ”modernizat” și ”motorizat” - se pedalează pe vechi reflexe.

    A nu se înțelege că aș fi vreun susținător al muribundului vodă - Dumnezeu să-l ierte (dacă poate) pentru cedările de după anul 2000.
    • +2 (8 voturi)    
      Irimescu nu s-a referit la bani furati. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:56)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      El s-a referit la faptul ca romanii care castiga bani din afaceri (fie cu statul fie altminteri) in loc sa reinvesteasca sumele respective pe teritoriul Romaniei ,in interesul romanilor, isi transfera conturile in Elvetia, legal si oficial.
      Altfel, declaratia lui Irimescu n-ar avea chiar nicio noima pt ca ar insemna ca nu-l deranjeaza hotia si coruptia dar il revolta faptul ca banii furati nu raman in Romania.
      Chestia cu camioanele incarcate cu miliarde este pe cat de absurda pe atat de infantila din partea unui ministru.
      • -1 (3 voturi)    
        In prima parte (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:16)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        ai dreptate, deci meriti minusurile.
        Ultima propozitie e gresita. Irimescu nu a spus "camioanele incarcate cu miliarde", cuvantul "camioane" e o parabola, exact cand spui "ia medicamente cu lopata" sau "ploua cu galeata".
        Nu credeam ca sunt atatia prosti in mediul asta a "devoratorilor" de politica. Pe langa ca habar nu au de istorie, economie sau finante, nu sunt nici macar capabil sa citeasca si sa interpreteze corect si bine o propozitie si sar ca inteleptii dupa orice piatra aruncata in apa. Cea mai recenta a fost diferenta majora intre "discursul despre libertati e un lux" si "libertatile omului sunt un lux" Zile intregi trambitau "aparatorii" libertatilor cetatenesti impotriva ministrului justitiei, cereau motiune, demisie- pe baza unei propozitii rupte din contex si (voit?) trunchiate. Chiar asa trebuie sa fie politica? Daca da, multumesc, nu.
  • +2 (26 voturi)    
    Absolut corecta pozitia lui Basescu ! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:08)

    Susufler0 [utilizator]

    Nea Achim asta "arendasul" temporar al Ministerului Agriculturii il intrece pana si pe Ponta "Iresponsabilul vesel".
    PS. Poate sa incerce si el un dribling a la Gigi ? Sa vina si sa ne spuna ca "a glumit", ca a facut o "aroganta" ?
    PPS. Dl Ciolos, invatati-l dvs. o iesire "onorabila" "a la Bruxelles", ceva de genul ca isi da demisia din motive personale.
    • +2 (14 voturi)    
      Pensionar (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:55)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Susufler asta este un pensionar comunist care preamareste realizarile PSDului si se uita toata ziua la Antena 3 si Romania TV.
      • +1 (1 vot)    
        Radub1000, ce pasionant ! (Duminică, 3 aprilie 2016, 13:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

        Dar doar atat ? Ne-ai atatat curiozitatea si acuma taci ? Nu-i fair, mai spune-ne .
    • -2 (2 voturi)    
      Corecta ? Pai nu ne spune dnul Basescu (Duminică, 3 aprilie 2016, 10:40)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca nu trebuie arestati nici macar coruptii pana nu fura milioane de euro-cat sa umple un camion ?! Daca trebuie arestati cetatenii pentru afirmatii sau doar e vorba de TIR si nu de CAMION ?! Eu zic ca dnul ministru nu a facut decat afirmatii corecte dar si curajoase pana azi -servind interesul public, cetateanul !!
  • +11 (17 voturi)    
    Cam absurda declaratia lui Irimescu. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:18)

    Andradda [utilizator]

    Mai ales ca declaratia lui se bazeaza pe " , imi spuneau baietii, confidential"
    In anii la care face referire Irimescu, seful SRI era PSD-istul George Maior iar Ponta era premier din 2012.
    Acum, ca Irimescu a vrut sa-.l bage neaparat pe Basescu in aceasta cacialma, e alta poveste. Dar oricum am lua-o, Irimescu si "baietii" ar trebui sa dea niste explicatii mai concrete in legatura cu aceasta afirmatie, deloc de neglijat, mai ales ca vine din partea unui ministru in functie.
  • -8 (18 voturi)    
    Doar 35? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:36)

    AnduAndrei [utilizator]

    Daca te gandesti ca doar la vama de la Constanta intra marfa pe negru de cam 5mld pe an...

    Poate Base isi apara afacera de acasa?

    Imi pare rau ca nu s-a restras din politica, il respectam pe Basescu, dar vad ca e un simplu politician...
  • -8 (18 voturi)    
    las-o Base mai moale (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:38)

    averageJoe [utilizator]

    cu arestatu imediat pentru declaratii. O fi ministru ala high si vorbeste baliverne da nici tu nu esti mai prejos cu ce idei vii. Daca este si un foc la fumul asta.. atunci pompierii beau de sting.
    • -1 (1 vot)    
      Pai parca tocmai domnia sa plange de mila (Duminică, 3 aprilie 2016, 10:26)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      arestatilor din coruptie de un an de zile ceeace arata ca :
      -are interese directe ;
      -a vorbit 10 ani despre coruptie fara sa stie ce e aia;
      -coruptii LOR nu erau/nu sunt coruptii NOSTRII !!
      Numai ambuscatii sau cei care fac parte in vre-un fel din mafia politico-economica a coruptilor fara frontiere mai poate fi alaturi de vre-un partid parlamentar , inclusiv din PMP " basistii" si nea basescu fiind pana in 2015 cei mai radicali in privinta coruptiei !
  • -1 (3 voturi)    
    la naiba (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:44)

    randunica [utilizator]

    au inebunit toti .ba ce atra e asta ?
  • +4 (8 voturi)    
    irimescu (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:52)

    merey [utilizator]

    exprimarea este plastica,dar transferul catre elvetia se poate dovedii;
    nimeni din ANAF nu a indraznit sa verifice multinationalele
  • 0 (16 voturi)    
    PIB-ul Romaniei este de aprox 160mld EUR (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:09)

    loveparade [utilizator]

    echivalent a 185mld USD.
    Basescu vorbeste numai din burta si cei mai multi cititori au si tras repede un calcul pe genunchi si au decretat savant "70% din PIB". Periculos cum un atotcunoscator diasta arunca petarde si cei mai multi pestisori musca momeala cu voluptate.

    http://knoema.com/naida_10_gdp/gdp-and-main-aggregates-selected-international-annual-data?regionId=RO

    mai ganditi inainte sa deshideti gura si, mai ales, sa scrieti.
    iar 35mld in 7-8 ani, piece of cake sa se faca disparuti...
    • 0 (0 voturi)    
      PIB? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 23:20)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      adica suma produselor si serviciilor. Stii diferenta intre BUGET si PIB??????
      Nici unul nici altul nu sunt in CASH.
      De unde strangi bancnote bre? fara stirea BNR?
    • -1 (1 vot)    
      E socant, intr-adevar... (Duminică, 3 aprilie 2016, 0:59)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      ...ca dl. Basescu, dupa 10 ani in pozitia de Presedinte al Romaniei, habar sa nu aiba cat e PIB-ul tarii, nici macar pe-aproape...
      Aproape la fel de socant ca si ordinul (?) de arestare IMEDIATA (??) a insului, pe motiv ca e delator (???)...

      Iti vine sa te intrebi daca dl. Basescu doar imbatraneste urat si se afla in perioada de sevraj dupa incetarea ratiei zilnice din drogul puterii, sau, de fapt, asa o fi fost dintotdeauna si ne-am inchipuit noi altceva...
  • +2 (10 voturi)    
    Băsescu pierde datorită gurii proaste. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:25)

    asavreau [utilizator]

    Și în timpul cât a fost președinte,Băsescu a pierdut pentru-că sa lăsat atras cu ușurință în diferite cancanuri.Nu pricepe că devii enervant când începi să te crezi priceput la toate.Nu l-au distrus adversarii cât și-a distrus singur,din realizările cât a fost președinte.
  • -1 (13 voturi)    
    s-a suparat marinarul (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:29)

    freejack [utilizator]

    adica, el stie ca s-au scos cu vaporul, nu cu cu camionul...
  • 0 (8 voturi)    
    Nenea Achim se comporta ca si cum (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:42)

    AliKimiku [utilizator]

    Ar fi in campanie electorala
    Afirmatia cu salamuri spalate cu otet, acum asta cu 35 de miliarde. Nu ca afirmatiile lui nu contin vreo 5-10 % adevar dar nu e suficient si cand vii cu dume din astea trebuie sa mai poti si dovedi. E ministru totusi, nu "jurnalist" la A3
  • +1 (9 voturi)    
    Incurca PIB-ul cu bugetul (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:41)

    VladIonescu1 [anonim]

    Basescu incurca PIB-ul Romaniei de aproape 150 mld. euro, cu bugetul care reprezinta cca. 1/3 din PIB, adica aprox. 50 mld. euro.
  • +6 (10 voturi)    
    Eu il cred pe Irimescu. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:04)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Si dupa duritatea replicii lui Basescu cred ca asa s-a intamplat!
    S-au mai napustit destepti pe el cu Bradet, si Italia instant i-a interzis!
    Pana acum, in ochii mei, cand a vorbit Irimescu, a avut dreptate, cu E coli, cu salamul expirat reimpachetat, sa fim seriosi, stim toti asta si nu vad de ce nu l-as crede si acum!
    Pe de alta parte Basescu si-a demonstrat dualitatea anul trecut suficient!
    • +1 (5 voturi)    
      Comentariul unui om care gandeste (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:34)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      In rest, judecand dupa cum arata voturile la comentarii, as pune pariu ca s-au intors trolii portocalii.
      De data asta nu mai fac PR "doamnei", ci micului licurici...
      • 0 (0 voturi)    
        Coruptii au o singura culoare, (Duminică, 3 aprilie 2016, 10:17)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        iar din 2015 nu mai stau pe baricada rosie/portocalie/albastra/etc, au luat in gura drepturile omului si defileaza asa, cu forte reunite avand acum un stegar de calitate asa cum e dnul basescu ! Postul de stegar/protector al coruptilor (finantatorilor) e disputat public de basescu, udrea, tariceanu si la alta categorie in nume personal de anghel, nicolicea,ponta, dancu, nicolae etcetc
  • +2 (2 voturi)    
    PIB-ul Romaniei de 40 mld Euro? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 18:37)

    Pac-pac [utilizator]

    PIB-ul tarii e de vreo 160 mld. euro.
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Produsul_intern_brut_al_Rom%C3%A2niei
    E plina tara de boi care inghit pe nemestecate toate ineptiile varsate de unul sau altul.

    Part-timerii de la hotnews de ce nu au puricat putin stirea sa precizeze cat este PIB-ul tarii in euro?
  • +1 (3 voturi)    
    Traian Basescu greseste ! (PROFUND!!!) (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:29)

    DreptateOnu [anonim]

    Ministru Agriculturii a subestimat Jaful Poporului Roman !

    Expertiza invocata de Parlamentul European in sustinerea MCV arata ca 15 % din BIP -anual al Romaniei pleaca direct la Coruptie -

    Evaziunea Fiscala anuala este estimata cu peste 20% din BIP .

    Asadar avem o Paguba anuala de aproximativ 20 ,miiliarde € !

    Pe termen de ultimi cinci ani vorbim asadar de 100 miliarde de € pe car Traian Basescu ca fost Presedinte nu stie sa fie furate de la gura Poporului Roman . Traian Basescu nu a stiut nici de Jaful la ANRP nici de Spaga lui Mircea Basescu , si de bine intales nici de Clanul Cocos-Udrea !
  • +1 (3 voturi)    
    UITE CINE VORBESTE !!! (Duminică, 3 aprilie 2016, 10:50)

    deval [utilizator]

    "Basistilor"ar fi trebuit sa le sara mustarul cand acuzatorul coruptilor timp de 10 ani, devenit aparatorul acestora si militantul pentru drepturile coruptilor din 2015, cere ca un ministru sa fie arestat pentru o declaratie fie ca e corecta fie ca e exagerata !! Cetateanul onest trebuie sa inteleaga si din asta ca in 2012 am fost implicati in lupta dintre 2 clanuri mafiote care se infruntau pentru intaietate la furat de la buget adica pe furtul cetateanului !!!