Fregatele Regele Ferdinand si Regina Maria vor fi modernizate, contractul de 839 mil. lei va fi atribuit prin "licitatie restransa"

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2016, 10:57 Actualitate | Esenţial

Fregata Regele Ferdinand
Foto: MApN
Anuntul de participare pentru initierea programului de modernizare a fregatelor din clasa T22R - etapa a II-a a fost publicat miercuri in sistemul electronic de achizitii publice, informeaza MApN. Contractul este estimat la 839 mil. lei, fara TVA (circa 188 milioane de euro).

Procedura aplicata pentru atribuirea contractului este "licitatia restransa", organizata in baza OUG nr. 114/2011 privind atribuirea anumitor contracte de achizitii publice in domeniile apararii si securitatii, se arata in comunicatul Ministerului Apararii.

Prin acest contract, fregatele "Regele Ferdinand" si "Regina Maria" vor fi dotate cu sisteme de rachete antiaeriene, de rachete antinava si sisteme de tunuri si/sau rachete pentru aparare contra rachetelor antinava, dar si cu senzori cu performante superioare (radare, electronooptici si sonar tractat). 

"Acestea vor fi integrate intr-un Sistem de Conducere a Luptei computerizat, modern, care va permite indeplinirea intregii game de misiuni specifice fregatelor", se scrie in comunicat.

Modernizarea navelor se va realiza, in mod obligatoriu, in Romania, ca cerinta de securitate a aprovizionarii, potrivit art. 1 alin. (1) si art. 50 din OUG nr. 114/2011, coroborate cu art. 346 alin. (1) din Tratatul de Functionare al Uniunii Europene, fiind aprobata de CSAT prin Memorandumul cu tema: Programul multianual "Fregata multifunctionala - modernizare etapa a II-a".

Ca cerinta minima de calificare, firmele interesate trebuie sa demonstreze ca a executat in ultimii cinci ani livrari de produse similare si care cumulat sa fi avut o valoare de cel putin 839 de milioane lei. "Prin produse similare, autoritatea contractanta intelege constructia si instalarea, pe nave de lupta din state membre NATO, a unor sisteme de conducere a luptei navale (CMS – Combat Management System), inclusiv instalarea si integrarea echipamentelor prin care acestea utilizeaza capabilitatea Datalink 16", se arata in anuntul Romtehnica din SEAP.

Romania si-a marit substantial bugetul pentru Aparare in 2016, iar printre obiectivele de investitii se numara si modernizarea navelor sale, printre care si "Regele Ferdinand" si "Regina Maria" cumparate in urma cu 12 ani de la Marina Regala a Marii Britanii. 

SAAB declara in decembrie 2015 este la curent cu intentiile Romaniei de a moderniza cele doua fregate de tip 22, Regina Maria si Regele Ferdinand, si suntem interesati de acest program.

Tot atunci, premierul britanic David Cameron a declarat la Cotroceni ca Romania ar putea colabora cu Marea Britanie in efortul sau de a-si consolida flota navala.

Fregatele "Regele Ferdinand" si "Regina Maria" - cumparate de la Marea Britanie in 2003

Romania a cumparat in ianuarie 2003, in timpul Guvernului Nastase, doua fregate de Tip 22 Broadsword scoase din uz cu un an mai devreme din Marina Regala Britanica. Pentru cele doua nave construite in 1986 s-au platit circa 116 milioane lire sterline (134 milioane euro). Cele doua fregate au fost denumite Regele Ferdinand (F-221) si Regina Maria (F-222) si s-au alaturat fregatei romanesti Marasesti (F-111) in cadrul flotei de fregate a Marinei Romane.

"Tip 22 Broadsword" este o clasa de fregate construite pentru Marina Regala Britanica. De-a lungul timpului au fost construite 14 nave de acest tip, productia fiind impartita in trei generatii, cu navele din ultima generatie retrase din dotarea Marinei Regale Britanice in anul 2011. Sapte nave din primele generatii au fost scoase la vanzare si achizitionate de Brazilia (cunoscute drept clasa Greenhalgh), Chile si Romania.

Fregata "Regele Ferdinand" (F-221) (fosta HMS Coventry (F98) este actuala nava-amiral a Marinei Militare Romane. Nava a fost cumparata de la Regatul Unit de Marina Romana, pe 14 ianuarie 2003, si redenumita Regele Ferdinand dupa regele Ferdinand I al Romaniei. Fregata a fost predata Romaniei pe 19 august 2004 si a fost supusa imediat probelor pe mare. Regele Ferdinand a fost receptionata de Marina Militara Romana pe 9 septembrie 2004. 

Fregata "Regina Maria" (F-222) (denumita anterior HMS London (F95)) este tot o fregata Tip 22 ce a fost cumparata de Romania de la Marea Britanie la inceputul anului 2003, a fost revitalizata si reechipata in urmatorii ani.



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8585 vizualizari
  • +4 (22 voturi)    
    aici sunt banii dvs. (Miercuri, 16 martie 2016, 11:05)

    Mazeta [utilizator]

    Sper că fregatele vor fi dotate și cu senzori de rugină și rachete anti-țeapă.
    • -4 (8 voturi)    
      vreo 500 (Miercuri, 16 martie 2016, 13:09)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      (sau mai mult) - cam vreo 500 mil. euro costa ruginiturile astea, cu "modernizarile' de pana acum cu tot (inclusiv astea care urmeaza).
      Cu banii astia se puteau lua LEJER niste nave noi!

      Eu cred ca ar trebui sa fie trimis corpul de control al guvernului pe acolo, sa vada ce si cum - de la inceput si pana astazi!
      • +3 (7 voturi)    
        Te pricepi la nave militare? (Miercuri, 16 martie 2016, 14:06)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Eu știam că o asemenea navă,nouă,este drept mult mai performantă,nu și-o permite România.Poate tu ai alte resurse și o poți cumpăra!Bravo ție!
        • +5 (7 voturi)    
          O minte LEJERA se pricepe la orice (Miercuri, 16 martie 2016, 15:50)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Prostul nu e cel ce nu stie un lucru ci cel ce crede ca le stie pe toate
  • -4 (22 voturi)    
    Era moderna de sifonare a banilor (Miercuri, 16 martie 2016, 11:15)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Cum poti sa bagi bani in 2 epave ce vor fi scufundate in 2 min intr-un conflict.
    Banii aceia pot fi directionati pt produceea de baterii sol aer , ambarcatiuni usoare,,mici dotate cu lansatoare autohtone..
    • +4 (4 voturi)    
      nu se produc (Miercuri, 16 martie 2016, 15:04)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      astfel de echipamente la noi, noi producem doar rachete de tip Grad, din cate stiu,, neghidate. Doar cateva tari din lume produc rachete moderne sol-aer, antinava, capacitatile electronice, etc
      din pacate trebuie o firma straina pt astfel de angarale
  • +8 (14 voturi)    
    Era si cazul (Miercuri, 16 martie 2016, 11:30)

    ddanescu [utilizator]

    Pana acuma faimoasele fregate erau doar niste barci mai mari fara nici o capacitate defensiva sau ofensiva serioasa. Zero aparare antiaeriana, zero rachete nava-nava, etc. Erau practic inofensive - nu a fost interes, din primul rand politic.
    • -2 (4 voturi)    
      intreaba-l pe Nastase (Miercuri, 16 martie 2016, 12:47)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      ca mai au putin si le expira si clasa.
      detalii http://www.gandul.info/stiri/fregatele-jafuri-englezesti-consuma-de-7-ori-mai-multa-motorina-decat-fregata-marasesti-260319
  • -1 (11 voturi)    
    Hai bai nene (Miercuri, 16 martie 2016, 11:31)

    Zummm [utilizator]

    Cat mai poti sa le modernizezi sau ptr cat timp o sa mai tine ? Pe bune acum. In portavioane cu siguranta nu poti sa le transformi
  • +1 (15 voturi)    
    Epave (Miercuri, 16 martie 2016, 11:32)

    Birlic2 [utilizator]

    Cumparate deseuri, reimprospatate dupa doisprezece ani, amindoua cu un milliard de euro. urmeaza sa le inmatriculam in Bulgaria cu taxe mei mici. trebuie sa facem economi, nu. Suntem niste dobitoci.
  • +2 (8 voturi)    
    spaga lui Bombo (Miercuri, 16 martie 2016, 11:44)

    DSS [utilizator]

    mi se pare tradare nationala sa cumperi astfel de nave si sa nu le dotezi cu astfel de sisteme de lupta, absolut necesare pt supravietuirea navei in caz de razboi.
    practic navele nu aveau aparare AA?

    Nu mai zic ca nu era nevoie sa le cumparam din Anglia, le puteam construi lejer la Galati si lua un contractor gen BAE pt dotare. Asta inseamna social-democratia, care teoretic ar trebui sa apere drepturile muncitorilor.
    Platim de 3-4 ori mai mult pt acelasi lucru
    • +3 (7 voturi)    
      Nu aveau (Miercuri, 16 martie 2016, 13:16)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Nu, nu aveau si asta se stia, a fost mereu informatie publica.
      Cum zice cineva mai sus, tot timpul asta au fost niste barci mai mari, cu un tun.
      Bine ca pun armament pe ele desi e tarziu rau.
    • -1 (1 vot)    
      a furat tot bombo . (Miercuri, 16 martie 2016, 16:46)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      De unde sa mai aiba bani de dotare cu de toate cele necesare nu-i ajungeu lui bombonel de furat. Nu puteam noi sa producem cat fura bombo cu ai lui.
  • -4 (6 voturi)    
    SA NU LE DATI LA ENGLEZI !! (Miercuri, 16 martie 2016, 12:05)

    dmnt [utilizator]

    SA NU LE DATI LA ENGLEZI !!
  • -2 (10 voturi)    
    Campioni la cirucuri (Miercuri, 16 martie 2016, 12:22)

    @Mishu [utilizator]

    La prima rafală de gloanțe sunt la fund , le vulcanizezi vopsești și le dai la fraieri bv britanicilor.
  • -1 (5 voturi)    
    suma (Miercuri, 16 martie 2016, 12:49)

    GabrielDan1 [anonim]

    ...este ridicola nu ajunge nici pentru o dotare minima. Au tot fost facute calcule iar pentru un upgrade minim trebuie cel putin dublu. Asta in timp ce flota rusa creste exponential in M Neagra pana in 2020.
  • +2 (6 voturi)    
    Adevarul doare (Miercuri, 16 martie 2016, 13:04)

    STEFAN A. [utilizator]

    In sfarsit se recunoaste oficial ca cele doua fregate au fost cumparate fara sistemul de rachete Exocet din dotarea originala si fara rachetele AA Sea Wolf care erau montate cind navele apartineau marinei engleze.
    Cit mai e de asteptat sa recunoastem ca fregatele au fost cumparate si fara torpilele din dotare dar si fara elicoperul specializat in lupta antisubmarine.
    PS . Proiectilele pentru tunul calibrul 76 mm. din dotare au fost cumparate doar in 2007 . Oare cine a semnat , aprobat , tratat afacerea in 2003 cumparind navele fara nici o arma din dotarea originala? Secret de stat ? :)
  • +1 (7 voturi)    
    134-cumpararea, 188-modernizarea? (Miercuri, 16 martie 2016, 13:17)

    Gustav555 [utilizator]

    Deci am platit pe harburi 134 milioane de euro iar acum trebuie sa platim un pesches de 188 de milioane pentru modernizari.
    Rusine autoritatilor romane incepand cu Bombo si terminand cu Ciolos!
    Rusine tuturor presedintilor romani care, cu buna stinta, au pus umarul cu sarg la spolierea statului si poporului roman prin aservirea politica unor interese straine de Romania.
    Rusine sefilor Armatei Romane pentru ca au adus ostirea la nivelul unui pluton care se ocupa exclusiv de aprovizionare cu carne de tun.
    Nu va suparati, compatrioti, dar am avea mare nevoie de un Orban...
  • -2 (2 voturi)    
    Fiecare ...cu ce poate ! (Miercuri, 16 martie 2016, 13:47)

    Mirobo [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Gerald_R._Ford-class_aircraft_carrier
  • -1 (3 voturi)    
    Oare de cate ori s-au modernizat fregatele (Miercuri, 16 martie 2016, 13:52)

    xrogo [utilizator]

    de la cumparare pana acum?
  • -2 (6 voturi)    
    Prostii (Miercuri, 16 martie 2016, 13:56)

    RRP [utilizator]

    Si uite asa scoatem banii din Romania pentru investitii si ii bagam in buzunarul americanilor ca ei au nevoie .... ca le cad bursele ....Si uite asa am pupat inelul la americani si nemti. Urmeaza sa luam ceva si de la rusi
    • 0 (2 voturi)    
      I-ai enumerat pe toti dar tot nu ai nimerit (Miercuri, 16 martie 2016, 15:52)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      Banii se duc in Marea Britanie :-)
  • -1 (5 voturi)    
    Prosti suntem si condusi de tradatori !!! (Miercuri, 16 martie 2016, 14:27)

    andreesanu [utilizator]

    De ce-au cumarat niste vechituri scoase la pensie ???,niste FRECATE DE RUGINA !!!,cat de timpiti putem fi !!!. Dupa niste manevre comune cu americanii in care TINICHELELE isi dadeau duhul !!!,azi aruncati 200 de milioane de euro sa le lustruiti ,sa le revopsiti !!!,sa ne prostiti pina la primul proiectil care sa ne scape de verzele astea.
    Vai de ea Romanie !!!,
    Istoria se repeta :vezi ciurucurile SKODA patronata de Carol al ll lea si mizeria cu avioanele Focker tot a lui Carol al ll lea.
  • 0 (0 voturi)    
    De crucisatorul Marasesti..... (Miercuri, 16 martie 2016, 20:05)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ......mai stie careva ceva....????
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de cretin sa fi sa dai acesti bani pe nimic ?? (Miercuri, 16 martie 2016, 21:24)

    sorinutu66 [utilizator]

    Cata ordinarie!! Au costat 80 de milioane de euro la o vechime de 40 de ani , si modernizarea costa 800 si ceva de milioane !! Oare cat de prost , redus mintal , impotent cerebral , hot distrus poti fi sa dai asemenea suma ?? Oare cat de dobitoc sa fi sa nu mai crezi ca jumate din bani se duc la ordinarele si gunoaiele de partide ?? Oare cat de cretin sa fi , sa mai susti (sau sa crezi )ca aceasta tara nu are bani ??? Oare cat de redus mintal sa fi , incat sa mai votezi partide politice ?? Si-n fine , oare cat de tampit , cretin si dobitoc sa fi , asfel incat sa te faci ca nu ai citit asta si sa poti dormi linistit ?? ciolos , vegheaza la banii vostri !!